De groote verrassing. Gemengd Nieuws Waarom meer Zuivel? iiiiiiiiiiiiü.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;:' iiiiiiiiiiiiiiiüüüiüiüiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiu !iiii!iiiiii!ii!i::i];;;;ii:!:iiiiiiniiiii •llllllllllll llllllllllllllllll VOOR DE JEUGD. llllllllllll* IIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIUIIIIUIIillUIIHIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIOIIIIIUIIHIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MET DE POPPEh KAST OP REIS. 132. Jan ©n Piet vinden dat een 132. reuzeklucht. Hoog, hoog zitten ze bo ven de mensen uit. Ze zien de vlaggen Wapperen en de zon schitteren aan de hemel. Ze vindon dat het knapjes warm wordt. Het zweet gutst hun van het gezicht En als ze weer op de grond wonde.i gezet, wat lachen ze dan. Ovo, zo'n schik hebben ze nog nooit gehad. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll KIEKJES MAKEN. illlllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllilllliill NUTTIGE WENKEN. Indien u de rolfilin altijd in de scha duw inlegt, hebt u naderhand ook geen lichtinval. De zon mag nooit direct in de lens schijnen. Tijdbelichtmgen uit de Ihand geren on scherpe foto's, Iheeft de camera een vaste ondergrond, dan worden ze goed. De camera kan geen zand verdragen. Direct na de opname draait men de film verder. De geelfilter brengt de mooie wolken oj) de foto. Vóór ihet inleggen van een nieuwe film controleert men, ot de camera vrij van stof en zand is. Het is niet inoodig, dat altijd de zon schijnt, wanneer men wil fotografeeren. KORT VERHAAL. In alle wereldsteden dns ook in Pa rijs vindt man sombere, gelijkvormige straten met inette burgerhuizen, die een wanhopige poging doen om de verzwegen armoede die achter de gevels heersdht, te verbergen. Iin een van die straten, woonde Pierre Cardon, die de bescheiden tunctie van portier hij het Pretoria-hotel vervulde, een derderangs gelegenheid, waar de tooien schaarsch zijn. Ben jaar ot twintig geleden zou Pierre niet ge droomd hebben, dat hij eens een derge lijke betrekking zou bekleeden, want hij stamde uit een gezeten burgerfamilie, en had onderwijs genoten aan een der voor aanstaande lycea der stad. Het eind diploma had hij echter nooit behaald, want een half jaar daarvoor was de slag gevallen, (die hun gezin aan de rand van de afgrond bracht. Nooit had Pierre geweten, ot' de debacle van de Russen of de zwendel in Argentijnsche petroleum- aandeelen het bankroet van zijn vader hadden veroorzaakt, maar wel wist hij, dat zijn carrière naai" tie maan was. Benige tijd later was zijn vader gestorven, De slag was te groot geweest, dan dat hij de moed had kunnen vinden er zicli weer boven op te werken. Op deze wijze was het huisgezin uiteengerukt en was het mogelijk, dat Pierre twintig jaar la ter hotelportier was. Hij had zich zooi goed en zoo kwaad als het ging door de moeilijkheden heengeslagen, had een ge- zin gesticht en deed zijn uiterste best om zijn stand op te houden. Het was nu op een sombere najaars- avond, dat er voor zijn deur een taxi stilhield ongewoon verschijnsel 0°d 133. Als eindelijk ook baas Cobalt met z'n twee benen weer pp de grond staat, neemt hij zijn vlaggetjes over ide schouder. Ën nu, jongens, roept hij, „Berst de poppenkast versieren". Eu alle mensen helpen een handje mee. Ongeduldig kijken de kinderen toe. Jan en Piet moeten alles aangeven, want de kast moet er feestelijk uitzien. Zie zo, het spel kan nu beginnen. Ook wanneer het somber weer is, ja, zelfs wanneer het regent, kan men inte ressante opnamen maken. Oppassen hij opnamen in de regen. De camera is waterschuw. Er mogen ook geen regendroppels op de lens komen, andiers komen er vlekken op de foto. Wie geen paraphiie boven de camera wil hou den, steil zicli b.v. op onder een balcon. Op sombere regenachtige dagen kan mieu heel dikwijls wondermooie stgm- mii;gs foto's nemen. EEN TRUC-FOTO. Gemakkelijk te vervaardigen fn het duin en zeker wanneer de voorste per soon een volwassene en de andere een ikinid is. Stel het toestel zoo op, dat op de foto niet te zien is, dat de grond op loopt. De teekening geeft aan, hoe liet merkwaardige kiekje gemaakt wordt. waaruit een goed gekleed lieer stapte. Even later ging de bel over, terwijl dö auto met reel geraas door de stille straat verder reed. Cardon keek zijn vrouw verbaasd aan. Bezoek Dat was al heel ongewoon. Wie zou hen op dit uur van de dag ko men opzoeken? „Tine, ga eens open doen", zei moeder, en de zeventienjarige blondine liep haastig naar de deur. Er klonk een zware mannenstem tot in de huiskamer door, dan weer Tine's hooge geluid en dadelijk daarop ver scheen liet meisje weer. met oen kleuir van verrassing op het gelaat. 't Is oom Joseph, riep ze blij uit en een joviale mannenstem voegde er gul over haan" schouders aan toe: Joseph in Ierenden lijve, al had-iq nooit gedacht, dat hij nog eens in ons heerlijk Parijs zou terugkomen. Joseph Cardon kwam de kamer binnen en drukte zijn broer met een breed gebaair de hand. Het was even eon moment van ontroe ring. In geen tien jaren hadden de beide mannen elkaar gezien. En in dat eene oogenblik stonden ze weer tegenover el kaar, zooals zij dat ook jaren geledoni Jiaddeu gedaan, als broers, die te zamen door het ongeluk waren geslagen, ais Iot- genootem. Maar dat duurde slechts kort. Joseplr omhelsde zijn schoonzuster en de kinderen Tine, Charles en Betsv en toen viel liet Pierre opeens op, dat Jo seph er rijk uitzag. Zijn kleeren waren van goede snit en dure stof., hij zag er welgedaan uit on bewoog zich met een gratie alsof hij millionnair was. Toen de eerste emotie voorbij was en de onverwachte gast het zich gemak kelijk had gemaakt, kwamen de vragen los. Hoe hij het maakte en waar hij al die tijd had gezeten? Waarom hij "niet eens geschreven had? Joseph glimlachte en haalde ©en sigarenkoker te voorschijn. Hier, zei hij tot zijn broer, steek eerst eens op. Met een goede sigaar gaat iniiiiiiiiiiiiiüüüiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiin llllllllllll DOE HET ZO. llllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll EEN „MOTORBOOT". die je zelf kunt maken. De romp van het schip zaag je uit een sigarenkistplankje. De schroef knip je uit ©en stukje blik. De „motor" wordt gevormd dooreen stukje elastiek (gummi bandje), dat je stevig aan de schroef en aan de romp bevestigt, zoals tekening laat zien. Draai je nu de schroef in de richting van het pijltje ronü, dan zal je boot in net water geplaatst keurig vooruit schieten. Hoe dikker het gummihandje, hoe meer slagen je de schroei kunt laten maken. De tekening wijst overigens duidelijk de weg. liet vertellen een stuk beter. En jij, Chairfi les, wendde hij zich tot de vijftienjarige zoon des huizes, ga jij wat Lekkers halen. We zullen bet zoo gezellig mogelijk maken. Nadat Charles met een twiintigfrancstuk de deur was uitgegaan, begon oom Jo seph - Wel, wat zal ik je er eigenlijk vau zeggen, de afgeloopen negen of tjen jaar heb ik iu de koloniën rondgezworven en rru ik rijk genoeg ben geworden, wel, nu zie me weer im Parijs. Met groote oogeu keken de Cardons hem aan. Rijk genoeg. Nu moet je niet denken, dat ik milliomnair ben, hoor, lachte oom Jo seph, zoover is 't nog niet, maar ik hebi genoeg maar mijn zin. Zooals je weet, ben ik nooit getrouwd geweest, gezellig heid heb ik niet veel gekend, maar nu ga ik mijn schade inhalen. Ik heb namelijk een plan in mijn hoofd. Wat zou je er van zeggen, als ik bij jullie mijn intrek nam. Nee, niet hier. Buiten, op een land huis. Dat zal voor jullie ook wel zoo, leuk zijn. Pierre grinnikte. Alles kwam hem on werkelijk voor. Joseph was rijk gewor den. Wilde bij hen komen wonen. Ja, rentenieren, vervolgde Joseph, alsof hij de gedachten van zijn broer geraden had. Allemaal. Of dacht je soms, dat je nu nog voor porfier behoefde te sjvelen? Nee, jongen, mijn geld is ook het jouwe. Net als vroeger thuis, hè? Kom, kerel, kijk me niet zoo dwaas aan. Kun je 't je niet voorstellen? Kijk dan eens, hier heb je mijn portefeuille. Zie je die bankbiljetten? Ja, ik begrijp het wel, het valt je moeilijk het tejgelooven, maar wacht maar, als je eenmaal in je land huisje zit en je dochter in een two-seater naar de stad gaat of naar de cinema. Two-seater, lachte Tine verheugd. En gaan we dan weg uit die nare, straat hier? vroeg mevrouw Cardon. BINNENLAND Rotterdam. Bij een ruzie tusschen een slager en gen koopman voor een café aan de H. de Orootstr. beet de koopman de slager een puntje van de neus af. De slager-knoest in een zieken huis behandeld worden, de koopman werd gearresteerd. - Ons land werd Woensdag op veel plaatsen door onweer geteisterd: In de Or. 1 Jpolder werd op de Noordenveg een olieventer door de bliksem getroffen en gedood. Bij Twello werd hoeve W. Hekkert door de bliksem in asch gelegd. Schade f12000, wordt door verzekering gedekt. Een windhoos richtte in het dorp veel schade aan. Te Elspeet zijn op landgoed Starerden vier koeien door de bliksem gedood. Te Empel gingen een schuur en een hooiberg met 20.000 Kg. hooi door de bliksem in vlammen op. BUITENLAND. Qoeie hemel, Joseph, ik kan het bijna niet geloown. Nu krijgen we wat we altijd ge- vvenscht hebben. Eu liineens heerschte er een dolle uitge latenheid, een gelach en gejuich, vvaar- tusscheu oom Joseph goedmoedig zat te knikken. De kinderen omhelsden hemen dansten om hem. Pierre keek -met veri heugde oogeu over zijin sigaar. Het was alsof een gruwelijke last hem plotseling van de schouders was genomen. Zijn vrouw knikte hem toe, haar oogen lach ten en zij leek jonger dan anders. Heel de avond bleven ze om de tatei zitten en maakten toekomstplannen. Het was over elven, toen er voor de tweede maal die avond gebeld werd. - Nog meer gasten, lachte Pierre Car don. Maar hij vergiste zich. Voor de deur stonden twee donkere figuren in korte capes gehuld. Politie-agenten! We zoeken Joseph Cardon.. zei een van hen. Is hij nog hier? Joseph Maar waarvoor in 's hemels naam? Wat? Wegens inbraak? Het duizelde Pierre. De agenten stap ten langs hem heen naar binnen waar zij Joseph arresteerden. Alle vroolijkheid was van Joseph's ge laat verdwenen. Hij stond verlegen te kijken als eein betrapte schooljongen. Ja, hij had ingebroken, een pak kleeren en wat geld gestolen. Maar waarom dan toch? Joseph zuchtte: M'n leven lang ben ik een mislukking geweest, zei lyj zadht, en mi wou ik eens één keer jullie verrassen, je blij maken. Ik wou zoo graag de terug gekeerde weldoener van de familie zijn geweest. Niet voor mezelf, maar voor jou en de kinderen Toen hij weggeleid was, heerschte er doodsche stilte. Moeder snikte. Pierre Cardon zag, dat zijn polrtierspei nog op de kapstok hing en zijn gezicht stond strak. Onze voeding bestaat uit verschillende bestanddeeten, die voor zoover ze nuttig en noodig zijn, kunnen gerekend worden tot 5 groepen van stoften, n.l. eiwitten,, koolhydraten, vetten, zouten en vitaminen. Deze groepen kunnen elkaar in het alge meen niet vervangen. Het is gebleken, dat niet alle eiwitten gelijke samenstel ling hebben; sommige ervan zijn volwaar dig, andere komen alleen tot hun recht, als ze met andere eiwitten worden ge geten. De eiwitstoften uit de melk zijn vol waardig, gelijk de meeste dierlijke eiwit ten. Ze zijn van hooger kwaliteit dan b.v. de eiwitten uit de tarwekorrel. Dierlijke eiwitten zijin in het algemeen duur; al leen de dierlijke eiwitten van de melk ten van de kaas zijn goedkoop (melk be vat plm. 4 pet. eiwit, vette kaas plm. 24 pet.) Hiet vet uit de melk (de boter) is gel makkelijk verteerbaar; melk bevat plm. 3.3 pet. vet. De natuurboter bevat de vitaminen A en D, zij bet ook in wisse lende hoeveelheden, ai naar de tijd van jaar. Mik bevat ook koolhydraten en zouten; het is een bijna volledig voedsel. De inelkvloeistot bevat de vitaminen B en C; ide laatste is iu rauwe melk en ook in goed gepasteuriseerde melk in vrij groote hoeveelheid aanwezig; bij koken ot slecht pasteuriseeren gaat een deel van het vita mine C te Ioor. Beu goede voeding is voor kinderen van biezondere betcekenis. Men heeft herhaaldelijk waargenomen, dat de voe- diiugstoiestand van kinderen belagrijk be ter wordt eu dat hun weerstand tegen intecties vermeerdert, als ze Va L. melk per dag drinken. Voor alle kinderen is liet gebruik van een Va L. melk per dag hoogst gewenscht. Ook de meeste vol wassenen kunnen met voordeel Va L. melk per dag nuttigen. Prof. L. K. WOLFF, Griekenland. De regeering maakte een eind aan de door dagbladen om meer abomné's te krijgen óp 'touw ge zette loterijen met groote geldsommen, klokken, een huisje, enz. als prijzen. Spanje. Oeneraai Canabellas roept alle reservisten onder de wapenen. Na latigheid wordt volgens de krijgswet ge straft. Het Vaticaan zal krachtig pro- tersteeren bij de Spaansche regeering we gens haar daden tegen de kerken en de geestelijken. (Osservatore Romano.J De rebellen hebben in het N. To- losa bezet, waar zij zich door een dichte kogelregen een weg moesten banen. De verbinding tusschen San Sebastian en Bilbao is nu verbroken. Aan beide zijden vielen veel slachtoffers. De soc. lei der Prieto verzocht de regeeringstruepen zich tegenover de opstandelingen milder te gedragen, maar de communisten en anarchisten wilden hiervan niet vreten. Voor hoogverraad is h.i. £©eu genade mogelijk. Het parool blijft: Uitroeiing. (Dagblad Mumdo Obreró). De in Spanje bekende communiste Iberruri be val haar partijgenooten aan: vrouwen en kinderen als gijzelaars te gebruiken en de verraderlijke rebellen algeheel te ver nietigen. (United Press.) Nederland staat geen uit- of doorvoer van wapens naar Spanje toe Regeer ingspersdienst). Rcgeeringsvliegtuigen bombardeerden Saragossa en hadden het o.m. gemunt op de vermaarde kathedraal, die als het hei ligst gebouw van heel ijyanje beschouwd wordt. Het gebouw werd niet bescha digd, hetgeen de katholieken als een wonder beschouwen. (Daily Tel.) Rusland vergroot zijin leger de eerst volgende vier jaar met de helft. Duitschland. Olympiade: Japan won estafette 4x200 M. zwemmen in S min. 51.5 sec. (nieuw Olympisch en Wereld record); Nida Senff (Nederland) 100 M. rugslag in 1 min. 16.6 sec. '(nieuw Olym pisch record.) De Nederl. athleten Osendarp en Van Beveren zijn Dinsdag bij aankomst op Schiphol gehuldigd. H.KANNECIiTER. 'c H K

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4