Groot Gymnastiekfeest. Gemengd Nieuws NAAR TEXEL. Zondag, Dinsdag en Donderdag namen ine'sp. 50, 70 en 51 personen aan de Van der Schuyt-trip deel. ESPERANTO. De excursie van Esperantisten van buiten Texel naar ons eiland moest een week worden uitgesteld, en zal dus op Zondag 6 Sept. plaats nebben. Zie ons blad van Woensdag a.s. NIA QRUPETO zal op a.s. Dinsdag bijeenkomen. Deze keer gaat de bijeen komst zeker door. SCHAPENFOKDAG OP 7 SEPT. Vanwege het Hoofdbestuur der H.M. van Landbouw, wordien nog twee verguld zilveren medailles beschikbaar gesteld. Voor die beste groep ooi met in 1936 geboren lammeren en voor de ram, wel Ice op de fokveedag de beste kinderen toont. TEXELS MUSEUM, Het Museum te Den Burg werd sinds 1 Juni door 2000 betalende bezoekers be zocht. Een cfccoirdgetal. Het Museum is weer met een diorama vierrijkt, thans met een met kerkuilen,Ier- wijl een diorama met kiekendieven nog in de maak is. UITSLAG VERKOOPING. Door B. en W. werd Donderdag bij in schrijving verkocht plm. 12110 Kg. Ie soort Pietküser rogge en plm. 490 Kg. 2e soort. Petkiiser rogge. Aan de hoog ste inschrijver, de heer D. Mets Hz., al,' hier, werd de partij gegund. Gisteravond werd door notaris Mulder voor de fam. Keesom publiek verkocht een woonhuis met schuur, erf en tuin aan de Molenstr., 8 A. 10 c.A. Kooper: D, Witte Tz. voor f2850,—. Een peroeel weiland bij de Hoornder- weg bij Den Burg, 1 H.A. 35 A. Koo per P.Bakker Az. voor f2080, Eenige peroeelen duin in Waalenburg, 1 H.A. 31 A. 15 c.A. Kooper: J.H.'Geus voor t 100,—, SPORTNIEUWS. S.V. TEXEL. De uitslag van de Woens dagavond gehouden verpachting is: Buffet gegund aan J. van Zeijlen. Ijs aan S. Lange veld. Fruit aan K. Wetsteen (die hoogste in schrijvers.) Datum van ingang 1 Sep tember a.s. Vrijdag 11 Sept. a.s. wordt onze ledenvergadering gehouden. Daarin zul len zeer belangrijke onderwerpen wor den 'behandeld, mede in verband met het jubeljaar, dat komen gaat. We hopen, op een groote opkomst. Zondag wordt gespeeld Texel 1 Succes 1; Texel 2Sucoes 2; Texel 3— Sucoes 3. We kunnen goede oefenpartijen ver wachten, daar de Wieringers momenteel uitstekend getraind worden. We zullen lang geen gemakkelijke taak hebben. Juist door oefenen wordt een speler gekweekt, die zoowel lichamelijk als geestelijk in de beste conditie verkeert. In onze ver1- eeuiging is deze training nog zeer noo- big; er moet weer meer gebruik van ge maakt worden. Ook de spelers, die Dins dagavond opgeroepen werdeig behooren present te zijn. Ook nu hebben we spelers aangewezen; we hopen, dat dit niet te vergeefsch is. (Waar kan je een prettiger en gezonder bezigheid vinden dan door een goede trainingsbeurt yp het sportterrein? Werk je gerust eens moe, wasch je dan weer lekker, neem een douche na en je voelt je lekkerder dan ooit. Adspiranten trainen Maandagavond 7 uur. Voor de wedstrijden tegen Sucoes spelen de Texel-elftallen in het Wit. Het vervoer van onze elftallen van Helder is weer aan fa. Moorman opge dragen. D.D. T. 1- J.Dukers H.Neijens C.Dros J.Molenaar G.Witvliet A.Huizimga P.Bruin M.Vlaming J.Bruin N.deGraat H.C.Ran T. 2: D.Visser D.Keijser J.Ran J.Helsloot J.Gieles D.Geense W.Mulder" S.dePorto I.Boon A.Verseput P.Neijens T. 3: W.Geus G.Wilner K. de Porto J.Knol J.Kiewiet H.Kuiter K.Kikkert K.deVries H.Zimn I.Hille P. Keesom Reserve: J. Hille, F. Durieux. Dinsdag trainen half acht: D. Kejjser, J. Helsloot, D. Geense, W. Midder, S. de Porto, A. Verseput, W. Geus, G. Wilner, K. de Porto, Jac. Knol, J. Kiewiet, H. Kuiter, K.Kikkert, K. de Vries, H. Zinn, I. Hille, P. Keesom. Donderdag trainen half acht: J. Dukers, H. Neijens, C. Dros, J. Mo lenaar, G. Witvliet, A. Huiziinga, 'P.Bruin, J. Bruin, M. Vlaming, N. de Graat, H. C. Ran, D. Visser, Jo Ran, P. Neijens, I. Boon, J. Gieles. We hebben reeds geschreven over het groote gymnastiekfeest, dat ons te wach ten staat op 5 en 6 September a.s. In samenwerking van G. V. Texel met O. K.K., Den Helder, leider de heer L. van Loo, zullen, zooals gemeld, wel 200 da mes en heeren ons vergasten op gym nastische oefeningen, fraaie standen, enz. Het is te voorzien, dat een groot publiek daarvan getuige zal zijn. Zaterdagavond 5 Sept. wordt op de Groeneplaats door de hoofdafd. van beide vereenigingen, plm. 80 leden tellende, 'n voorproefje gegeven. Hiertoe wordt op het Marktplein t.o. de woning van deur waarder Prins een podium gebouwd van plm. 100 vk. M. Daarop zal, na ecu rond gang met 't Fanfare door 't dorp, de bloem van Texels en Helders gymnastiek- beoefeniende jeugd haar beste prestaties leveren - onder een feestelijke verlichting. Maar ZondagDat wordt de klap op de vuurpijl. Dan wordt op bet terrein van S.V. Texel op groote schaal een gymnastiekfeest georganiseerd, dat in omvangen beteekenis alle voorgaande wil overtreffen. Het programma is ter dege ingestudeerd en waarborgt gymnastiek- vrieniden een middag, welke nog lang in aangename herinnering zal blijven. Na afloop maken O.K.K. en Texel met auto's een rondrit over het eiland; de adspiranten gaan pea" autobus. Dames en beeren autobezitters, die hun medewerking tot het slagen van deze tocht willen verleanen, worden vriendelijk verzocht aan de heer Jac. Roeper, Koo- gerstr., of Joh. Moerbeek, Parkstraat, op te geven, hoeveel plaatsen zij beschikbaar hebben. VAN ONZE ADVERTEERDERS. De heer M. Vonk, Koogerstraat, noo- digde ons uit tot bijwoning eener demon stratie met Philip's nieuwste radio-toestel ten. We beluisterden o.a. de Rondo, een toestel van f 145.waarop ook naar ultra-korte-golf-stations geluisterd kan worden. Het kan „geluidloos" worden af gestemd, d.w.z. zonder hinderlijke bijge luiden. Het toestel is voorzien van z. g. optische indicatie (mem kan zien, wanneet; precies op het gezochte station is afge stemd) en aansluiting voor grammofoon. Het goedkoopste toestel met ultra-korte- golt-ontvangst is de Prelude (tl 15.— )k terwijl voor kleine beurzen al "een best toestel, de Nocturne, voor f89.te be komen is. Dit apparaat is zelfs tegen be taling van tl.per week verkrijgbaar zondier vooruitbetaling. Met deze serie biedt Philips weer eick wat wils. Tech nisch en aestbetisch voldoet ieder toestel aan hooge eischen. Een blik in de adv> van Woensdag (zie ook a.s. week), een demonstratie bijwonen enu" bent overtuigd, P.S. Weet u, dat Frankrijks grootste schip, de Normandie, met Philips Radio is toegerust BRAND IN GRANEN. Er waren deze zomer, ook op Texel, vrij veel brandarem. Behalve de directe schade aan het gewas denke men ook aan de kans van besmetting van bet zaai zaad. Zaaizaadleveranciers vooral kun nen in de bestrijding van de brand niet serieus genoeg zijn. Geen mooier reclame Idan in de toekomst brandvrije akkers. In dit verhand wil ik nog eens nadruk kelijk wiizen op de noodzakelijkheid van ontsmetting van ALLE zaaizaad. Stuif- brand in tarwe en gerst kan men alleen bestrijden door de warmwaterbehandeling. M.i. is deze op Texel ooöperatiet vrij yoordeelig uit te voeren. Er zijn hier immers schitterend werkende warmwater- installaties voor bollenbehandeling. Iets voor de organisaties!! Hier volgen mededeeliingen van de plan- tenziektemkundige dienst. E. v.d. B. NAT - ONTSMETTING van tarwe en gerst: Afdoende bestrijding van steen- brand en kiemschimmels bij tarwe en gerst en van de strepenziekte van de gerst wordt verkregen door het zaad om te scheppen met een oplossing van Ce- resan matontsmetter, ot van Germisan, beide ter sterkte van 3 pet. Per H.L, (bij tarwe plm. 80 Kg., bij gerst plm. 65 Kg.) wondt van deze oplossing 3 liter ge bruikt, d.i. 1 ons van de ontsmettingsstof op 3 L. water. Abavit natontsmetter (zelf de sterkte) heeft bij de genomen proe ven zoodanig resultaat opgeleverd, dat 't voor de ontsmetting van tarwe tegen steenbrand en kiemschimmels in aanmer king komt. Het omscheppen moet met de uiterste zorg geschieden, zoodat men er van verzekerd kan zijn, dat alle korrels voldoende bevochtigd zijn. In de meeste gevallen wordt reeds afdoende resultaat bereikt, bij aanwending van bovenge noemde middelen ter halve sterkte, dus D/s pet., eveneens bij gebruik van 3 L. per H.L. Voor tarwe en gerst, die ter keuring te velde wordt aangegeven, wordt echter aangeraden zekerheidshalve steeds de ster kere oplossing te nemen. Voor zwakke partijen zaaizaad, die er dit jaar zeker Zlillen zijn, moet men een oplossing ge- 1 bruiken van 2 pet., terwijl alsdan de hoe veelheid vloeistof per H.L. beperkt wordt tot 2 L. Bij gebruik van meer oplossing wordt n.l. de kans op kiembeschadiging grooter, daar de ontsmettingsvloeistof Jan gemakkelijker tot de kiem doordringt. (Wordt vervolgd.) EXAMEN MELKCURSUS. Alle deelnemers geslaagd. Aan de inelkcursus, welke door de Landbouvv-organisaties op touw gezet en door de heer Jac. Roeper als gediplo meerd voormelker gegeven werd, namen zes personen deel. De cursus bestond uit acht lessen en werd gegeven op het be-> drijf van de heer A. J. Keijser. Dinsdag werd de achtste les, tevens eindles, gegeven en het examen afgeno men. Daarbij waren behalve de voor melker o.a. aanwezig de heeren Dr. Schey, rijkszuivelconsulent, secr4, Kamp en Van Kampen, leden van de N. Holl. Melk-Comm. Aan alle candidaten kon het diploma worden uitgereikt. Het waren de heeren D. Bakker Wz., Ongeren. Maarten Mantje, Ruysdael. H. Dijt, Den Burg. J. G. van Maldegem, Jachtiust. Klaas Mantie» Ruysdael. Jan Witte, Den Burg. OUDESCHILD. STREMMING. Dinsdag a.s. is van v.m. 911 uur v.m. het doorgaand verkeer in de haven te Den Helder voor het Havenkantoor gestremd wegens sleepwerkzaamheden. OOSTEREND. FEEST OP 31 AUGUSTUS. De actieve Oosterender Feestcomm. be reidt voor 31 Aug. een feestavond voor welke bij gunstig weer wel veel publiek zal trekken. Op het terrein van de heet' L. Bakker, einde Peperstraat, verrees al een groote tent. Ze .wordt feestelijk ver sierd en verlicht en belooft door muziek en zang en andere attracties liet centrum van ^groote belangstelling te zjjn. (Zie adv.) OE COCKSDORP. STRANDFEEST. Behalve de reeds genoemde gymimstiek- demonstraties (brug, paard, vrije- en knots oefeningen) zullen morgenmiddag op het strand achter de Eierlandsche vuurtoren bij voldoende deelname de volgende wedstrij den worden gehouden: Voor jongens, niet ouder dan 12 jaar: hardloopen op handen en voeten. Voor meisjes, niet ouder dan 12 jaar: hardloopen met een bal op een bordje. Voor jongens, niet ouder dan 15 jaar: om het snelst met een „mokje" een flesch vullen. Voor meisjes, niet ouder dan 15 jaar: om het snelst schoteltjes uit het water rapen. Voor paren (dame en heer): kruiwagenrace. Het inleggeld voor alle wedstrijden is 5 cent, behalve voor de kruiwagenrace, die 10 cent per persoon kost. Bij voldoende animo wordt de middag besloten met „strijd om de man". Aanvang half drie zomertijd Z. DEN HOORN. KONINGINNEDAG. Maandag zal de Chr. Zangvereen. „Harmonie" en het Fanfare D.E.K. des avonds half 8 o.t. een openluchtuitvoering geven. Dat belooft bij gunstig weer eeiv mooie avond. FEEST OP 9 EN 10 SEPT. Woensdag is door de Feestcommissie in het café van die heer Rotgans een alge-t ineene vergadering belegd. De voorz., de heer A. Smit, heette de vele aanwezigen welkom, waarna de seor., de heer M. Troost het jaarverslag uitbracht en de pienm., de heer Jb. Duinker, verslag van zijn beheer deed. Er was nog een batig, saldo. Door de heeren Pool en Le Noble werd de rekening in orde bevonden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeiren Jb. Duinker en C. Commandeur. Met al- gemeiene stemmen werd besloten dit jaar volksspelen te houden op Woensdag 9 en Donderdag 10 Sept. In de loop der volgende week zullen lijsten worden aan geboden. De feestcommissie verzoekt de burgerij op 9 en 10 Sept. de vlag uit te steken. DE KOOG. SAMENKOMST VAN HET N.J.V. (Ingezonden.) De ring Texel van het Ned. Jongelings verbond organiseert, zooals Woensdag ge meld Zondagavond voor de tweede keer in het seizoen een samenkomst in de duinvallei alhier. Deze bijeenkomst is niet alleen bestemd voor leden van het N.J.V. Er is vrij toegang en iedere bezoeker ot bezoekster is harteljjk welkom. Het Burg- sche Kerkkoor zal ter afwisseling een tiental liederen ten gehoore brengen. En kele korte toespraken zullen worden ge houden door ide predikanten Moen, Salm en Visser. 't Wieer is nogal vast, maar mocht het Zondagavond het verblijf in de duinvallei onmogelijk maken, dan gaat deze sa menkomst niet door. OM EEN RIOLEERING. Aan de raad der gemeente wordt een adres gericht waarin ingezetenen van de Koog verzoeken, stappen te willen doen, welke leiden tot de aanleg eener riolee- ring in het dorp. Gewezen wordt op de toenemende beteekenis van De Koog als badplaats en op de bodemvervuiling, welke door het ontbreken van een be hoorlijke afvoer van afvalwater en ander vuil dreigt te ontstaan. Een te juister tijd opgediend „kluifje", waaraan de Raad bij de behandeling van de begrooting voor 1936 zeker aandacht zal willen besteden. NOG WAT ANDERS. Er is nog een punt, dat de aandacht ver dient. De Koog mist in het dorp een urinoir. Mag dat bestendigd worden Niet alle bezoekers van De Koog logee- ren hier of bezoeken een café. Er is hier. te voorzien in een behoefte. Veel ge'd behoeft het niet te kosten. Te Zoetemeer werd boerderij Hart man door vuur verwoest, .toen vonken van een door kinderen aangestoken hooi schelf oversprongen. Schade wordt ge dekt door verzekering. Utnecht. Een 23-j. chauffeur, die een 21 -j. meubelmaker, van wie hjj geld te vorderen had, met een bijl in zijn wo ning vermoordde, heeft bekend. Na de misdaad had hij het lijk in een beddetijk gestopt, en in zijn auto naar het Mer-1 wedekanaal gebracht, waar hij de doode in het water wierp. Te Helmond ontsnapten uit een vogel- en dierenhandel zes phytons. Vier konden er warden gegrepen, maar twee zijn inog zo«<. Een speurhond verrichtte goede diensten. Te Arnhem werden een 26-j. lood gieter, die een valsche rijksdaalder ver-i vaardigde, een 37-j. arbeider en een 50-j. koopman, die ze uitgaven tot ander half jaar gevangenis veroordeeld. - Den Bosch. Een vrouw uit Den Bosch, die reeds eenige jaren verlamd was, een geval, waartegenover de geneesheeren machteloos stonden, heeft te Lourdes al- geheele genezing gevonden. (De Tijd.) Te Eys (L.) raakte een 23-j. boe-» nenkmecht door het steigeren van een paard zoo tusschen de wagen en een brugleuning bekneld, dat hij overleed. Bij Venlo werd een 30-j. Tsjecho- Slowaak, die bij ©en kazemat bij de Maas-» brug foto's maakte, gearresteerd, maar li ij ij bleek geen spion te zijn. —Te Eindhoven werd de 49-j. spoor wegarbeider, CjiCouwenberg, die 'snachts de rails overstak, door een trein gedood. Hij was gehuwd en vader van vier kin-, dieren. In ons land gaat van alle goederen vervoer 80 pet. te water, aldus Burge meester Ruieckert, van Enschedé, bij de opening van de haven. Te Enschedé werd de Industrie-ten toonstelling het Volle Profijt geopend. Donderdag is ze door Koningin en Prin ses bezocht. Bij Nijen steek werd een koev die plots op de baan kwam, door een tram gedood. De locomotief en de postwagen gingen ©en sloot in. De machinist bleef ongedeerd. Den Haag. Op last van de regeering zijn vier Duitschers, werkzaam in de Limburgscbe mijnen, wegens politieke actie uit ons land verwijderd. Uit protest heeft de Duitsche regeering vier willekeu rige Nederlanders,, te Berlijn woonach tig, gelast, het land binnen 10 dagen te verlaten. Het lot trot de heeren A. Hes, tandarts; W. de Hoer, accountant; P. E. Peters, kunsthandelaar en E. F. L. van Lith Harrebomee, redacteur-vertaler Ned. Pers-bureau. De Ned. gezant heeft hier tegen geprotesteerd. „Het Vaderland" be richt, dat de accountant De Heer sedert ongeveer een jaar propaganda-Ieider van de NSB te Berlijn is. De heer P. E. Pe-i ters is eigenaar vaneen der grootste Berlijnsche kunsthandels. De heer Van Lith Harrebomee is de zoon van een Nederlandsch zee-officier en is tweede secr. van de Ned. Staatsburgervereeniging Hollandia. Den Haag. Ned. Indië's nieuwe G.G. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is naar de Oost vertrokken. Te Lutjebroek verdronken de 22-j. J. Silver, en de 20-j. J. Bakker in d© Tocht, waarin zij met een jnroote schuit voeren. Hoe het ongeluk gebeurd i§, weet men niet. Beiden waren ongehuwd. Te Rotterdam werd een vrouw bij ©en benzinedamp-explosie in een perceel in de Delftscbestr. gedood. Haar man. met wie zij in oneeniigheid leefde, zou de explosie hebben veroorzaakt. Hij werd licht gewond. De Vereen, van Ned. Gemeenten heeft de Minister van Soc. Zaken ver zocht zijn beslissing inzake de verslech terde steunregeling uit te stellen. Duitschland overweegt invoering leener nieuwe belasting in verband met de groote uitgaven, waarvoor het rijk door zijn bewapening komt te staan. AANWINSTEN. 99 0

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6