Koninginnedag. Met was Maandag voor de eerste maal, dat die Algemeene Texelsche Oranje Ver een. ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een groot feest op touw zette. De Veneeniging dateert van Juli 1934. In verband met het overlijden van Z.K. H. Prins Hendrik was het eerste jaar van feestvieren geen sprake. Vorig jaar organiseerde zij een uitstapje naar Den Helder ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan deze stad; plm. 500 schoolkinderen van Texel en veel onderen namen aan dat tochtje deel. De kas liet hierdoor de bodem zien, zoo dat van een Koninginnefeest op 31 Aug. niets kom komen. Thans evenwel meende het Bestuur wel tot het org am h seenen van een Kinderfeest op Konin ginnedag te kunnen overgaan. In het dorp wapperde van alle open bare gebouwen en uit vrij weel particu liere woningen de vlag, terwijl ook het feestterrein rijkelijk met vlaggen getooid was. De dag begon ties morgens om acht uur met muziek van de toren «Ier N.H. Kerk. Eerst het Wilhelmus, daarna koraahnu- ziek. Om half twaalf komen de leerlingen van de meeste scholen op Texel in het Park alhier bijeen. Daar worden zij op- gestel I om ordelijk, voorafgegaan door Texels Fanfare, naar het pleintje voor het Raadhuis te marcheenen, waar een „aubade" zal plaatshebben (het mooie woord is op een zanghulde, welke om om 12 uur 's midd. aanvangt eigenlijk niet van toepassing, maar dat doet aan de goede bedoeling natuurlijk niet at.) We merken op, dat vertegenwoordigd zijn de openbare scholen van Dien Burg, De Waal, Oosterend en OudesChild 'en vender de R.K. School te Den Burg, School voor Volksonderwijs Den Burg en de School met de Bijbel te Oosterend. Klokke 12 uur neemt de plechtigheid voor het gemeentelhuis een aanvang. Met gem.-secr. Jonker en weth. J. C. Kager neemt weth. KI. Vlaming, als loco-burge rmeester bet huldebetoon in ontvangst. Als voorz. van de Oram je-Vereen, houdt de heer S. Prins een korte toespraak, waarin hij zijn vreugde te kennen geeft over het feit, dat in zoo eendrachtige samenwerking deze zanghulde kon wor den voorbereid. Spr. vertrouwt, dat het hoofd van de gemeente, als vertegenwoor diger van de regeering deze betuiging van hukte en trouw aan het Vorstenhuis op de verjaardag van H.M. de Koningin wel in ontvangst zal willen nemen en geeft dan een sein, ten teeken, dat de zang een aanvang kan nemen. Eerst zingen de kinderen, onder begelei ding van Texels Fanfare, dir. Joh. Dol, twee coupletten van het oude Wilhelmus, daarna van bet Vlaggelicd. Dreigde in de vroege morgen het uit spansel met groote grauwe wolken en voorspelde een straffe N.W. wind weinig goeds, tegen het middaguur wordt de zon de wolken de baas en tijdens de zang- hulde straalt ze dat het een lieve lust is. De zanghulde wordt bijgewoond door een zeer talrijk publiek; tusschem Waag gebouw eu Boerenleenbank verdringt zich een groote menigte. TOESPRAAK WETH. VLAMING. Na de zanghulde beantwoordt de heer Vlaming deze ais volgt: Mijnheer de Voorzitter, Directeur en leiden van Tex. Fanfarecorps, bestuurs leden van de Oranjevereeniging, dames en heerem onderwijzers (essen) van de Jeugd en van de Toekomst van onze ge- jweente en voorts alle anderen, die op eenigerlei wijze aan het brengen van deze schitterende aubade hebt meegewerkt, DE SCHAPENFOKDAG op Maandag a.s. We geven hier een overzicht van de in zendingen. GEREGISTREERDE SCHAPEN. I. 1-jarige rammen (21 inzendingen.) IJ. 2-jarige rammen (11). 11. Oudere rammen (17). IV. Schapen, die gemidd. minstens 1.6 lammeren hebben geworpen, met een ramlam (18). V. Schapen met 2 ramlamimerem (9). VI.^Schapen met 1 ooi en 1 ramlam (36) VII. Viertal oudere schapen (6) VIII. Viertal 1-jarige fokschapen (11) IX. Viertal ooilammeren (16). Ter opluistering (een collectie van Jb. Lap Kz., Den Hoorn.) ONGEREGISTREERDE SCHAPEN. X. 1-jarige rammen (6) XI. 2-iarige rammen (6). XII. Oudere rammen (4). XIII. Schaap met 1 ram en 1 ooi (5). XIV. Schaap met 2 ramlammeren (11). XV. Vier ooilammeren (5). XVI. Vier 1-jarige fokschapen (1.) Als keurmeesters zullen optreden voor de rubrieken 3—13—14: Jac. Lap Kz.; D. Roeper en A. Langendijk; 159: W. S. Keijser; H. C. Dijt en Wij achten ons verplicht en rekenen het tot een eer u allen hartelijk dank te zeggen voor deze grootsche zanghulde, bedoeld als eeu ovatie aan onze Lands-i vrouwe, H.M. onze geëerbiedigde Konin gin op Haar 56e verjaardag. Wij zijn blij en dankbaar ondanks alle ellende en crisiswee, geregeerd te mogen wonden door een Vorstin uit het Door- luchte Stamhuis van de Oranjes, van die Oranjes, die goed en bloed hebben veil gehad ter verdediging en handhaving van de rechten en vrijheden van het toenter-i tijd vertrapte en verdrukte Nederlaudsche volk. Wij zingen daarom uit volle borst: „God met Neerland en Oranje Was het schoon drievoudig snoer. Onverbreekbaar sedert Spanje Werd verdreven door ons roer". Onze Koningin kan niet overal wezen, om elke huldiging in ontvangst te nemen. Maar wij zijn van meening, dat Hare Ma jesteit dit toch moet weten en namen daarom het besluit om aan onze Konin gin een telegram te zenden. Loco-burgemeester Vlaming stelt voor driemaal te roepenLang leve de Konin gin. Hieraan wordt luide gevolg gegeven. Daarna doet de heer Vlaming voorle zing van het telegram, dat aan H.M. de Koningin zal worden gericht: Hiet Dagelijksch Bestuur der Ge meente Texel deelt Uwer Majesteit eerbiedig mede, dat door Texels schooljeugd beden een zanghulde is gebracht ter eere van Uwe Majesteit en bidt Uwer Majesteit toe, mede na mens Texels bevolking, dat U nog lang gespaard moge blijven, ook in liet belang vain volk en vaderland. K. VLAMING, 1 oco-burgermee ster Komt er een antwoord op dit telegram, dan zullen wij dit, zoo voegt de heer Vlaming hieraan toe in courant van Woensdag publioeeren. Ten besluite verzoekt spr. nog drie maal te willen roepen: Lang Leve Prinses Juliana. Ook hieraan wordt gevolg ge geven. Het muziekcorps speelt nog een marscli en dan wordt afgemarcheerd, langs de aangekondigde route, met Texels Fanfare "voorop, naar het terrein van S.V. Texel, waar een poppenkastvertoo- ning gegeven wordt, waar ook met buik spreken ©n goochelen de jeugd recht prettig wordt beziggehouden, terwijl mede allerlei wedstrijden worden gehouden, die voor jongens en meisjes een niet minder groote attractie blijken te zijn. Bovendien werd de jeugd ajjkelijk op Ranja, choco- Iadeneepen en ijs ot wat er meer voor versnaperingen geweest mogen zijn, ont- haaLd. Ook dit heeft naast bet zonnige weer tot verhooging van de feestvreugde veel bijgedragen. Na vier uur evenwel betrok de lucht en werd het op het ter rein tamelijk frisch Omstreeks zes uur was het feest teu einde. Het mag zeker geslaagd heeten. A. Brak; 2411: IJ. Lap; K. Vlaming en O. Appel 7—8—12: Jac. Belman Dz.Jn. Zijmüz. en A. Bymain; 6151610: Jn. Schraag; C. Bak ker Wz. en K. Bregman. DE REGEN IN AUGUSTUS. Juli heeft meer regen gebracht dan ons liet was, Augustus daarentegen wasdro ger dan in de voorafgaande twee jaren. Augustus 1934 bracht 62,6 mM. Augustus 1935 maar 32.7 mM. Augustus 1936 nog minder: 28.2 mM. Op 21 van de 31 dagen viel in het ge heel geen regen, terwijl de grootste, op één dag gevallen hoeveelheid 8.1 mM. bedroeg. LEESPORTEFEUILLE DEN BURG Zeven weekbladen, vier maand- bladen. Iedere week een schat van lectuur en illustraties. Kost samen 15 et p. w. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. De uitslag der wedstrijden was; Voor meisjes van 6—7 jaar: Hardloopen met bal op bordje. 1. Agatha Witte; 2. Dora van Heer- waarden; 3. Annie Vermeulen; 4. Agatha Verberne; 5. Trijntje Helsloot. Blokjes rapen. 1. Trijntje Helsloot; 2. Hanna Bakker; 3. Liesje Westdorp; 4. Agatha Verberne; 5. Dieuwi Huizinga. Voor meisjes van 89 jaar: Balspel. 1. Pietje Bremer; 2. Liesje v.d. Ban; 3. Annie Zijm; 4. Annie de Waard (prijs nog afhalen); 5. Tini Dogger. Wasch ophangen. 1. Dora v. Heerwaaxden; 2. Nelly Smit; 3. Annie Zijm; 4. Betsy Boon; 5. Coba Barhorst. Voor meisjes van 1011 jaar: Hardloopen met hindernissen. 1. Nielie Weijdt; 2. Nelly Logman; 3. Ouurtje Benit; 4. Geertje de Graaf; 5. Martha Witte. Tonrollen. 1. Doortje Witte; 2. Geertje de Graaf; 3. Dirkje Koorn; 4. Truus Witte; 5. Marietje Reij. Voor meisjes van 12—14 jaar: Ringsteken op fietsen. 1. Jopie van Maldegem; 2. Barbara Witte; 3. Geertfc de Haas; 4. Naatje, Witte; 5. Guurtje Schraag. Slofjesloopen. 1. Stiena Mosk; 2. Alie Tuinder; 3. Geertje de Haas; 4. Tini Kager; 5. Dim a Maas. Voor jongens van 67 jaar: Op reis gaan. 1. Henk de Lugt; 2. Charl. v.d. Slikke; 3. Wim Trap; 4. Piet Logman; 5. L. van Kooten. Eierrapen. 1. Gerrit Kuijper; 2. Theo v.d. Vis; 3. Piet Reij; 4. Henk v. Heerwaairden5. Jan Agter. Voor jongens van 89 jaar: Hardloopen met hindernissen. 1. Klaas Dob; 2. M. Boogaard; 3. H. Gieertsema; 4. A. de Blieck; 5. O. Verse- put. Tonrollen. 1. Joh. Sikkerlee; 2. Nico Belman; 3. Keies Zijm JCz.4. Jan Schagen; 5. A. de Blieck. Voor jongens van 10—11 jaar: Zakloopen. 1. Cor Schrama; 2. Hans Boswijk; 3. Cor Timmer; 4. Adam Krotje; 5 P. v.d. Slikke. Blaasvechten in cirkel (geblinddoekt.) 1. P. v.d. Vis; 2. J. v.d. Pijl; 3. H. du Porto; 4. C. Kerkhof; 5. B. Koningsveld. Voor jongens van 1214 jaar: Zakloopen. 1. H. Knol; 2. J. Koom; 3. D. Witte; 4. L. Rijk; 5. H. Broekman. Ringsteken op Tietsen. 1. Zuidewind; 2. J. Kikkert; 3. Borg-i man; 4. J. Koom; 5. J. Rijk. Voor dames boven 16 jaar: Strijd om de man. t3.Hiltje Koolstra; t2.Amnie Prins; fl.Trijntje Huisman. Kmderwageinraoe. t3.Fini Eelman; t2.Jet Huijsman; tl.Hanma Kikkert. Troostprijs Janm van Heerwaardein. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen uitgereikt. 0 Het aantal betalende bezoekers., dat de vermakelijkheden op het sportterrein bij woonde, bedroeg plm. 550; het aantal kin deren, dat aan de wedstrijden deelnam, plm. 650. FOTO'S VAN TEXEL. Aan de bekende Baarnsche fotograat Van Agtmaal, op Texel geen onbekende, wem vanwege Staatsboschbebeer opdracht verstrekt tot het verrichten van opnamen in de natuurreservaten en de staatsduinen zoowel ten behoeve van het Museum van Staatsboschbeheer te Utrecht als voor na tionale en internationale propaganda. Een vereerende opdracht, waarvan de heer Van Agtmaal wiens fotokaarten van Texel door het gansche land bekend zijn zich stellig met biezondere zorg en met succes kwijten zal. Thans toeft hij voor dit doel op Texel. I NIET MEER UITSTELLEN. De aandacht van ingezetenen wordt nog eens gevestigd op een biezondere ge legenheid om de Platententoonstelling Oud Texel te bezichtigen. Op Zondag a.s. zal het Museum tegen betaling van slechts 10 ct. toegankelijk zijn en wel van voorm. 10 uur tot half een. In dat bedrag is begrepen toegang tot het na- tuurhist. museum, dat pas o.a. weer met een mooie schelpencollectie aange bracht door de heer W. Drijver, Ooster- end verrijkt is. AAN DE GROOTE KLOK. „Hang het aan de groote klok". Dat is het devies van de zakenman, die van zakendoen kaas gegeten heeft. Al wilt u goud voor de prijs van lood verkoopenU blijft er mee zitten, wan neer u er geen bekendheid aan geeft. Voor enkele dubbeltjes weet HEEL Texel, hoe groot uw keus, hoe goed uw kwaliteit, hoe laag uw prijs wel is. WEES WAAR in uw advertenties en succes blijft niet uit. DE KOOG SCHOOLREISJE. Vrijdagmiddag heeft de schooljeugd van hier een tochtje gemaakt via Den Burg naar Den Hoorn en via de Dennen (Fon tein snol) terug. Het tochtje werd aange boden door Eelman's Jan Plezier-bedxijf twee wagens stonden het gezelschap ten dienste. Het was een genoeglijk uitstap,e. De tractatie op Ranja in café Rotgans aan Den Hoorn, viel algemeen zeer in de smaak. ffi OUD-TEXEL gg iü PLATENTENTOONSTELLING ffl ES IN HET GLAZEN PALEIS. ffi iS GEOPEND: Alle werkdagen van ES ES 1012 uur. Bovendien op alle ES tfl Woensdagen en Zaterdagen van ES SE 2—5 uur. Zondags gesloten. ES ES ENTREE: 15 ct. (inbegrepen (S BB toegang tot liet Natuurhist. Mu- ES ES seum). ES ffiffitSiSESEStSÉSESDS y tSiSiSiScEiSiSiSfSiS DEN HOORN. KONINGINNEDAG. Op de verjaardag van H.M. de Konin gin woei van verschil lende huizen de driekleur. De openluchtuitvoering, 's avonds door de Chr. Zangvereen. Har monie, dir. de lieer Bouwsma, het Fan fare D.E.K., dir. de heer Ritecio, en het Kerkkoor van den Burg, onder leiding van mevr. VisserDewald, had zeker aller sympathie. Begunstigd door goed weer en in tegenwoordigheid van veel belang stellenden, werd de avond begonnen met 't Oude Wilhelmus, door D.E.K. Om beurten werden wij vergast op zang en muziek. Het oude Wilhelmus, gezamen lijk door Harmonie en D.E.K. ten gchoore gebracht, klonk zeer mooi. Directrice, di recteuren en werkende leden kunnen met voldoening op deze avond terugzien. Een herhaling zal zeker zeer op prijs gesteld worden. Met een rondgang met muziek dooi- het dorp werd de avond besloten- Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die .past; ook past bij uw beurs. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. llllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllilllllilllll Illinium R1JMELARIJTJE. lülliillli llilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll LINTJES. Bij de uitreiking van Koninklijke onderscheidingen op 31 Aug", is bevorderd tot drager van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau Zijne Hoogheid Hameng- koe Boewono Senopati Ingalogo Abdoerraehman Sajidin Pano- togomo Kalifatoellah de VIIIe, Sultan van Jogjakarta. Ellen, meters, kilometers Linties zijn weer uitgereikt. En je duizelt als je haastig Al die namen eens bekijkt. Maar m'n vriend, de Se Sultan Uit het Jogja kartaland, Heeft een extra onderscheiding In één woord gezegd „frappant". Hamengkoeboe wonoseno Pati Ingalogo Ab Doenrachman Sajidin Pano Togorn' Kalifatoellah Heusch, ik kan niet anders zeggen: „Die man heeft het echt verdiend". Want een ieder mensch is lang niet Van zoo'in namenreeks gediend. Stel je voor: je hebt geen licht op. „Hoe 's je naam?" vraagt Goëng'a. En je antwoordt: „akrabara Melkboerachmanaqua." Of je moet een cheque versturen, Lieve mensch, ihoe krijg je 't klaar, Al die namen op drie lijntjes, Kalifoetal-raadhetmaar. Ieder krijgt naar dat hij waaird is, Dus deez' Sultan een groot kruis. Maar zoo'n kruis zou mij een kruis zijn, Daarom maar geen kruis in huis. 'k Hoopte ook nog op zoo'n „blikkie", Maar dat krijg ik wel nooit klaar Of ik moet mij voortaan noemen: Boeroekoekoe rijmelaar. HU1B DE RIJMELAAR (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.)

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2