Groote schuur van Hoeve Katwijk in asch gelegd. Gemeenteraad van Texel. Het woonhuis vrijwel geheel be houden. „Alles was verzekerd",, deelde de heer Joh. Wabeke ons mee. Oorzaak van de brand niet hekend. Woensdagavond om 10 uur is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de groote, tot de nok met hooi en 'graneil gevulde schuur van hoeve 'Katwijk in de P.H. Polder, eigendom van rnëj. Wabeke. In korte tijd stond de schuur, welke van steen is opgetrokken en met pannen ge dekt, in vuur en vlam. De omgeving werd, nadat het dak was ingestort, beider ver licht en spoedig had de brand zoo'n om-' vang aangenomen, dat hij tot in de verste hoeken van het eiland kon worden waar genomen. Hoog joeg een vonkenzee door de lucht. Vier graanklampen, achter de schuur staande, vatten weldra vlam en werden in asch gelegd. Gelukkig was de matige wind N.O., zoodat het woonhuis voorloopig weinig gevaar liep. Bovendien was het door een stevige muur van dej schuur gescheiden. Ook de iaan idc amdene kant van Üe weg gelegen Anna Hoeve, bewoond door de fain. Van der Geest, had van liet vuur niets te duchten. Wij hadden een onderhoud met de lieer Joh. Wabeke, die ons het volgende relaas gaf. Het was omstreeks tien uur, CUit we niet z''n drieën twee knechts en ikzelf naar de radio zaten te luisteren. Mijn moeder, die al 76 jaar is, was juist naam bed gegaan, 'terwijl de beide dochters van mijn zuster op bezoek wanen bij de fam. Plaatsman te 'den Burg. Mijn zuster is aan de vaste wal. De hond begon te blaffen. Dat gebeurt meer, maar omdat hij nogal aanhield, ging ik eens kijken in de schuur. Toen. ik de deur opendeed,, kwam mij roök tegemoet. De heele boel' bleek in de brand te staan. Gauw hebben we moeder gewekt en toen heel wat meu belen, kleenen en wat mieer van waarde was, naar buiten gebracht. Hoe de brand ontstaan is, kan ik .niet vertellen. Waar het vuur begonnen is, weet ik niet. Op onze vraag, of alles verzekerd is, gaf de heer Wabeke een'bevestigend ant woord. De verzekering werd afgesloten, zei hij, bij de Rotterdamische Lloyd. Omstreeks kwart vooir elf kwam de motorspuit van don Burg ter plaatse. Dr was bluschwater in de onmiddellijke na bijheid. Aan blusschen van de brand in de schuur viel niet te denken. Men bepaalde er zich toe, het woonhuis voor brand te vrijwaren, waarin mien grootendeels geslaagd is. Een zolderkamer en een gang kregen brandschade. De graanklampen naast de woning bleven behouden. Nader vernemen we, dat een ze"fbinder en veel andere landbouwwerktuigen en gereedschappen, alsmede een luxe auto, welke alle in de schuur geborgen waren, door het vuur werden vanmield. Een twee-i tal kalveren kon bijtijds warden gered. Ook een aantal kippen, dat in een hok bij de schuur dreigde te stikken. Omstreeks half twaalf, toen de vuur gloed in de schuur nog lievig was, hebben bewoners ?!ch nog naar de bovenverdie ping begeven om voorwerpen van waarde in veiligheid te brengen. Omstreeks 12 uur kwam de lieer Jl>< Wabeke thuis. Hij had de avond bij de fam. Mosk in De Westen doorgebracht en had pas bij het naar huis gaan dq brand opgemerkt. De hoeve werd in 1916 voor rekening van de heer Parlevliet, van Katwijk, ge bouwd. De bouwsom was, naar we ver namen f34000 (het was in de mobilisatie). De fam. Wabeke woonde er 9 jaar. De schuur van hoeve Katwijk was een der grootste, zoo niet de grootste van ons eiland. Zelden zal een brand door grooter menschenmenigte Zijn bijgewoond dan die, welke deze brand op de been bracht. We zagen bewoners uit alle deelen van bet eiland; te voet, pier fiets, auto of motoiv rijwiel was men gekomen en omstreeks middernacht was het op Katwijk nog een drukte van belang. Het Volksfeest te Den Hoorn gaf mede aanleiding tot zoo groote belangstelling voor de brand in „de Prins". Onder de autoriteiten welke op het terrein van de brand aanwezig wanen, merkten we op Mr. A. F. Kamp, burge meester onzen- gemeente. SPORTNIEUWS. DAT KAN GEBEUREN. Scheidsrechter tot speler van een dorps- club; Ik gelast u liet veld te verlaten^ "Speler: Nei. Scheidsrechter; Wat zegt d? Speler: Nei, dit veld is van main. (Hiet gebeurde niet op Texel.) SNEL AFGEVEN. Het zijn de krukken niet Die snel een bal afgeven. Zitting van Donderdag 10 Sept. 1936, aanvangende te 2 uur 10. Voorz.: de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gem.-sear. Tegenwoordig: alle leden. De voorz. opent de vergadering met mededeeling te doen van de ontvangst van een missive van de Minister van Binnenl, Zaken, waarin deze kennis geeft van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana. De voorz. verzoekt de aanwezigen zich van hun zetels te willen verheffen (waaraan allen gevolg geven) en memoreert dan, |dat bet heuglijk nieuws allen reeds uit de dagbladen bekend is en dat, blijkens de berichten, groote feestvreugde alom in het land beerscht. Het was, zegtspr., door de verspreide ligging onzer ge meente piet mogelijk, op massale wijze die Dinsdag aan onze vreugde uiting te geven, 'maar het Volksfeest te Den Hoorn, waar ingezetenen uit vele deelen van Texel bij leen waren, bood daartoe een geschikte gelegenheid en de waarachtige vreugd, daar wegens de verloving van H.K.H. de Prinses aan de dag gelegd, was teekenend voor de stemming van Texels bevolking. De burgemeester herinnert aan de studiejaren van de Prinses, welke sa menvielen met die van spreker zelf. (ge promoveerd ^tei 1931). Toen aam het eind van haar studie (Jan. 1930) aan Prinses Juliana het >eere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte werd aange boden, sprak H.M. de Koningin o.a.deze woorden: „De levensernst begint thans. De koninklijke taak eischt het wegcijferen van eigen persoon; het zich volkomen ge ven aan het volk; bet volk dienen en later megeeren". Het volk wou altijd dee len in het lief en leed van het vorstelijk! huis. Dit heb ik hier willen gedenken:. Ik geloof, zegt spr., namens bet heele Gemeentebestuur en Texel de hoop te moge zijn en dat wij daarvan lang ge- sies en Prins gelegde band goed en hecht mogen zijn en dat wij daarvan lang ge-i fuige (mogen wezen. Het meest ver heugde mij persoonlijk de médedeeling, van de Koningin, dat de verloving uitslui tend berust op wederzijdsche genegenheid. Immers gunnen wij ook onze prinses het hoogste geluk, dat ons'in het menscheny ^even kan ten deel vallen, het huwelijks geluk. Moge H.M. de Koningin daarvan hog lang getuige zijn. Hierna stelt de voorz. voor, aan H.M. de Koningin en aan H.K.H. de Pfrinses een telegram te zenden, waarin de Raad zijn eerbiedige gelukwenschen aanbiedt. Onder applaus stemt de heele Raad hiermee in. 1. Notulen. Hierna volgt lezing der notulen. 2. Ingekomen stukken. Meidedeelingen. A. Verzoek van de heer "S. Zuidema, hoofd van de o.l. school te Oosterend, om overplaatsing naar de o.l. school te De Koog (vacature-Rond). De inspecteur van het L.O. maakt geen bezwaar, waar om BenW voorstellen, gezien de persoon van de heer Zuidema en de in dezen ge-> volgdp gedragslijn, aain bet verzoek te voldoen met ingang van door BenW te bepalen datum. Dhr Parlevliet juicht bet praie-advies van BenW toe. Hij vindt bet juist gezien aan dhr Zuidema voorkeur te geven. De raad neemt het voorstel van BenW aan. Dhr Keijzer feli citeert De Koog hiermee, maat betreurt bet vertrek van dhr Zuidema uit Ooster-i end, daar hij een goed schoolhoofd was. Hierna wordt de raad eenige tijd ge schorst, daar tegenwoordigheid van de Burgemeester wordt vereischt bij een ten overstaan van de Notaris te passeeren, acte. B. Mej. Grolle en mej. Mulder deeletn mee hun benoeming tot onderwijzeres nesp. te De Cocksdorp en De Koog niet eender dan 1 Oct. te kunnen aanvaarden. C. Verzoek van ingezetenen te De Koog om aanleg van leen rioleering (we namen hierover reeds een uitvoeriger bericht op) De raad gaat accoord met het voorstel pen prae-advies van BeniW af te wachten. 3. Voorloopige vaststelling gemeente- Irekening over 1935. De commissie, met het onderzoek be last geweest, de heenen Dros, Keijzer en Van der Vis, adviseeren tot goedkeuring, hetgeen met alg. stemmen "geschiedt, (ontvangsten f446807.28, uitg. f440977.10. Batig saldo f 5830.18. Kapitaaldienst: ontv. f76444,47. Uitg. f61246.—. Voor- deelig saldo f 15198,47.) 4. Goedkeuring rekening Algemeen Armbestuur over 1935. De commissie, bestaande uit de heenein Leber, Henkes en De Waard, adviseert tot goedkeuring. Gewone dienst: ontv. f20432,75, uitg. f2113,36. Nadeelig saldo f720.61. Kapitaaldienst ontv. f2000, uitg. f 1000. Voondaelig saldo f 1000. Goed gekeurd z.h.st 5. Idem van bet Algemeen Weesfhuis. De commissie, bestaande uit de heenen Epe, Dogger en De Lugt, adviseert tot goedkeuring. Nadeelig saldo, na aftrek achterstallige ontvangsten van vroegere diensten ad f 1069.35, bedraagt f843.22. 6. Vaststelling voorschriften Doolhofs- wegje als bedoeld in art. 9 der Bouwverordening. In vorig inr. besproken. Wordt goedge keurd z.h.st. 7. Verhuring van grond. Het betreft verhuring van drie per ceeltjes bij vliegveld Vlijt, onlangs, blij kens adv. in ons 'blad, behoudens goed keuring door de raad, bij inschrijving ge schied. Hoogste inschrijvers waren: C. de Wit f95 en f55 voor nesp. 2.25 H.A. en 1.65 H.A. en L. Kok f61 voor 1.50 H.A, De raad keurt deze verhuring goed. o 8. Verkoop van bouwterrein te De Koog. Zie hierover uitvoerig het vorj^g nr. De raad keurt de verkoop van het perceel aan de brink aan de beer W. Burger goed. Dhr Parlevliet hoopt, dat er spoedig roeer gegadigden voor dit mooie terrein zullen komen. De prijs is z.i. aanlokkelijk: f2.50 per vk. M. Dhr Epe hoopt, dat bet met de rioleering geen lapwerk wordt, maar dat rekening wordt gehouden met het groote werk, dat hier zal moeten worden uitgevoerd. Wetli. Vlaming merkt op, dat het nieuwe riool deel zal uitmaken van het rioolstelsel, dat voor De Koog moet worden ontworpen. Alvorens beslist wondt over het voor stel 385 vk M. grond bij 1de brink voor! f1050 aan dhr S.v.d.Vis te verkoopen, gaat de raad in comité. Na plm. een half uur wordt de openbare zitting hervat en wondt met alg. stemmen besloten, ge noemd perceel aan de heer S. van der Vis te verkoopen. Mede wordt besloten aan dhr. Mr. C. H. Muntz, directeur van de N.V. Z.-Holl, Hypotheekbank te Rottendam, 1082 vk. M. grond, gelegen aan de Min. Ruysweg, te verkoopen a f 1.80 order de voorwaar» de, dat op het annex gelegen perceel van dhr C. Maas niet zal worden gekam peerd. Als tegenprestatie zal dhr Maas van de gemeente f 10 p.j. ontvangen, tot dat het land van dhr Maas zal zijn be^i bouwd. o 9. Voorsdhot aan Jn. Witte J.IJz ter bekoming van een plaatsje ingevolge |de Landarbei'derswet. Zie hierover vorig nr. BenW zullen Zullen zorgen, dat de te bouwen woning het verkeer niet belemmert. Opgaand ge boomte zal op bepaalde plaatsen niet toegelaten worden, opdat het uitzicht vrij- blijft. Dlir Dros vraagt, of liet plaatsje niet te groot is: 1.22.78 H.A. De Wet blijkt evenwel geen grens te stellen aani de oppervlakte. De raad gaat met het voorstel om de gevraagde medewerking te verleenietn, ciceoond. o 10. Uitvoering in werkverschaffing van grond- en rioleringswerken te Oude- sdhild. Zie hierover uitvoerig vorig nr. Dhr Bruin juicht het toe, dat eindelijk aan de verschrikkelijk onhygiënische toestand een eind komt, etn hoopt, dat de betrokken personen hun medewerking wel willen verkenen. Dhr Parlevliet is van mee rling, dat de zaak wel een stapje verder, is gekomen, |na een arbeid van meerdere1 jaren, maar voorziet, dat uitvoering nog lang zal laten wachten, omdat de stuk ken de Departementen nog niet zijn ge passeerd. Hij hoopt op een spoedige be slissing, opdat Texel weet, boe de zaak staat, wanmieer we straks aan de begroo ting toe zijn. Voorz. zegt toe, dat B en W. alles in bet werk zullen stellen,, wat aan sinielle uitvoering bevorderlijk kan zijin. Dhr Bruin zegt van een lambtenaar géhoord te hebben, dat het nu grootendeels van de gemeente afhangt, ©f ier achlter de zaak 9poTad zal worde gezet. Voorz.: Laat die ambtenaar mij maar niet ontmoeten. Weth. Vlaming: Het ligt niet aan on®. We vorderen toch!, omdat we nog inimmer tevoren een prin- cipieele toezegging van de Ministers kre gen. Op een vraag van 'dhr Dogger antwoordt de voorz., dat de plannen ter uitvoering gereed liggen. Eerst komt de poel om de haven aan de beurt. Is er nog meer op te -knappen, dan kan ook dit bekeken worden. De voorstellen van BenW worden aangenomen. 11. Werkverschaffing en Steun. Blijkens een swirijven van Ged, Staten, acht de Commissie van overleg inzake Gemeentebegrootingen het bedrag van 120.000 steun en f 84000 voor werkver schaffing, Uitgetrokken op de gemeentebe- grooting voor 1936 te hoog. Ze adviseert er in totaal f95000 van te maken en B. en W. geven in overweging te trachten hier aan te voldoen. Er is h.i. niet aan te ont-i komen. Tot heden werd dit jaar f75700 uitgegeven, zoodat, aangenomen, dat maar f95000 besteed mag worden, nog f19300 rest.. Over 1935 werd in totaal f92000 uitbetaald, waarvan tot en met 11 Sept.. LEESPORTEFEUILLE DEN BURG Zeven weekbladen, vier maand- bladen. Iedere week een schat van lectuur en illustraties. Kost samen 15 et p. w. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. f69900. In 1935 restte er voor 'de rest van het jaar nog f22100, thans f19300. Dat scheelt f2800. Het gaat nu om de vraag, of de gemeente aan f95000 voor het heele jaar 1936 genoeg heeft. Door invoering steunregeling zijn de uitgaven naar schatting tien pet. minder. De on langs stop gezette werkverschaffing i*s vandaag weer opengesteld, inaar slechts in beperkte mate. Op grond van deze feiten venvachten B. en W. aan f95000 genoeg te hebben. Wanneer er nogal werk is, ligt het in de bedoeling de werk» verschaffing stop te zetten .of te beper ken. Op eventueel weigeren van werk zal ook verder ernstig gelet worden. B. en W stellen voor Ged. St. te berichten, dat getracht zal worden de uitgaven 'tot f 95000 te beperken, maar tevens te ver zoeken een welwillend oor te willen lee- ne|n, wanneer de gemeente met bezwa ren komt. Dhr Henkes zet breedvoerig uiteen,- waarom z.i. niet met f95000 kan worden volstaan. Hij .voorziet, dat het aantal werkloozen spoedig stijgen zal. Wel was er deze zomer vrij veel werk, maar door regenverlet vielen de ontvangsten tegen. - Wanneer de garnalen vangst straks terug loopt zullen ook veel vtsschers weer 'op werkverschaffing en steun zijn aangewe zen. Voorz. meent, dat er, blijkens ad vertenties in 'de Tex. Crt. nogal werk was. Dhr Henkes schrijft die adver tenties toe aan de zucht van werkgevers om voor een koopje klaar te komen. Dhr Parlevliet bestrijdt dit. Hij "weet; werkgevers, die adverteerden en een goed loon betalen. Tevens komt hij op tegen het feit, dat de Commissie nu pas vviji- ziging van de begrootingspost van ge melde f 104000 vraagt. Het geeft geen blijk van vertrouwen 'in B. en W., zegt spr. Ik heb grooter vertrouwen in het college. Tevens constateer ik het feit, dat die geliefde steunregeling een ver slechtering bracht van tien pet. Voorz. is het, wat die laat komende opmerking van de Comm. betreft, met vorige spr. leens, maar herinnert er overigens aan, dat de f 9000,waarom het gaat, groo tendeels van het Rijk komen. Blijven de gunstige omstandigheden, waarin we nu verkeenen, voortduren, 'dan kunnen we, zegt spr., dat bedrag inloopen- Dhr. Bruin: Papieren moties hebben voor mij geen waarde meer, maar als het verkeerd gaat, heeft de overheid daar schuld aan. Een hopgerige maag kan rare dingen doen. Ook in R.K. kringen rijst verzet. Dhr Parlevliet: Als we tekort komen moet bet Rijk toch bijpassen, want van. de belastingbetalers kunnen we ifiet meer vragen. Voorz.: We moeten ons schik ken, daar anders de kans groot is, dat de begrooting niet goedgekeurd wordt. Dhr Bruin: Is dat ierg Br zijn gemeenten die het twee, drie jaar zonder goedkeu-i ring deden. Voorz.: Dat pad moeten wij niet op. Weth. Vlaming: Dan wor den we aan handen en voeten gebonden. Dhr De Lugt voorziet, dat het be- (drag van f95000 te klein zal zijn. De re gen en de ophooping van werk zijn ten nadeele van de werkzoekenden geweest (door regenverlet en door elkaar lagere loonem). Dhr De Waard zou aan de Commissie de motieven willen meedeelen op grond waarvan niet kan worden ver laagd. Dhr Parlevliet zegt een circu late van de Minister gelezen te hebben, waarin sprake is van werkverruiming, die zijn aandacht beeft en van minder sterk rouleeren. Spr. vraagt, hoe dat met ver laging van de post van "f104000 rijmt. Op een vraag van dhr Bruin deelt Dhr De Lugt mee, dat hij eind dezer maand groote toename van het aantal Werkloo zen verwacht. Bieten en aardappelen zul len z.i. zooveel werk niet meer geven. De voorz. stelt evenwel voor accoord te gaan. met het voorstel van de Comm., daar een stijf hoofd toonen de gemeente achterop brengt. Weth. Vlaming deelt nog mee, dat van de 23 personen, diej op Vlijt konden Werken, er maar 15 op kwamen. De andere acht bleken elders werk gevonden te hebben. T)hr Hen kes schrijft de aarzeling van personen, 'in de werkverschaffing geplaatst, om in het vrije bedrijf te gaan, toe aan het na deel, dat dan uit regenverlet kan voort vloeien. Hierna gaat de Raad zonder hoofdelijke stemming met het voorstel van Ben W. accoord. RONDVRAAG. Zie hierover het tweede blad. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. D.D. O —O O O

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2