ag\I m Gemengd Nieuws Hoe de advocaat „wraak" nam. VOOR DE JEUGD. MET DE POPPEI^ KAST OP REIS. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER. 140. Maar |an en Piet, die nog lang niet in bed liggen, vragen aan de baas of ze zich eens mogen verkleden. Jan wil de kleren van de rechter aan, Piet die van de hansworst. De baas gunt ze graag een pretje en laat ze gaan. Hij vindt het wel een beetje gewaagd, die mooie costuums van z'n poppen. Maar het moet maar. AVONTUUR OP DE ZEEBODEM. Ons plaatje brengt ©en wel zeer span-, mende gebeurtenis in beeld. Een duiker1, typ zoek naar een diiep gezonken wrak,, wordt aangevallein door een ook voor die mens gevaarlijke electrisdhe aaf. Dit 'monster is zo sterk met electriciteit ge-i laden, dat de duiker er zeker het hachje bij in zou schieten, wanneer hij n|iet ii( een gummi-pak gekleed was. Met eem harpoen maakt hij het dier onschadelijk, maar dan dreigt een haai hem het leven te benemem. Nu ziet het er slechter voor hem uit. Wanneer ide duiker echter eer» rol speelt in een film, zooals hier het geval is, behoeven we ons over de afloop van de strijd niet ongerust tie maken. Immers is het dan geen echte haai, maar een nagemaakte, die als een marionet 141. Samen staan ze daar zo ver kleed en muisstil voor de tent. Ze lijken wel poppetjes van een plaatje. Gewichtig blijven ze zo voor de tent staan kijken naar alles, wat er om hen heen gebeurt. En als de mensen naar hen wijzen, kijken ze vol trots voor zich uit. Maar dat staan kijken, gaat toch vervelen. rmet staaldraden bewogen wordt. Een echte haai zou duiker en pak gauw hebben in- geslokt, want haaien zijn gulzige vreters, die ook grote happen met gemak ver orberen. Onlangs werd bij Hawaii een haai gevangen, welks maag o.a. bleek te bevatten een anker van 50 pond, 20 M„ stalen ketting, een armbandhorloge, een achterbeen van een muildier, een poeder doos, een kolenschop zonder steel, een plank van een zeepkist, 10 pond spijkers, schroeven en bouten, twee badpakken, een wasbord, een uniformpet, een patronen, gordel, twee hoefijzers, een notenkraker en een flinke partij koperen, hoornen en parelmoieirenknopen. Samen 250 pond. En toch woog de haai zelf in totaal maar 600 pond. De Tijgerhaai kan het tot 1600 pond brengen ESPERANTO. KtMHIMHHIIIIDtl Sneek. De N.V. Werktuigenbureau voor de Landbouw, dir. Kinderman, pu bliceert haar leveringsvoorwaarden in de Imoderne talen; ook in het Esperanto. 'België. De Foto-Industrie Gevaert te Antwerpen geeft bij haar artikelen ge bruiksaanwijzingen in diverse talen, ook in het Esperanto. V Amsterdam. Over Rembrandt is door H. Muller, conservator van het Rem- brandt-huis een prachtig boek in het Es peranto geschreven. Het heet Rembrandt la Magiisto. Hongarije. Bij de Esperanto-Uitge- verij Literatura Mond?) te Boedapest ver scheen een Bloemlezing van Nederland- sche verhalen in het Esperanto, samenge steld door Joh. Hartog, Baarn. Amsterdam. De Stichting Bellamy- Fonds hieeft officieel het Esperanto inge voerd. Ze zal alle buitenlandsche carrés-1 pondentie in bet Esperanto gaan voeren. De boeken van Bellamy In het jaar 2000 ©n Gelijkheid voor Allen zullen in het Esperanto verschijnen. Japan. i>e directeur van het Zesde Lyceum te Tokio heeft in het eerste leer jaar inplaats van het EngelsCh het Espe ranto als verplicht leervak ingevoerd. In China hebben reeds meer dan 30.000 Chineezen een cursus in de wereld-i taal gevolgd. In dit land zijn thans 50 Es- peranto-venaen,., terwijl ér 5 bladen in het Esperanto warden uitgegeven. BUITENLAND NIEUWE PRIJSRAADSELS. Beste Jongens en Meisjes. Hier is de tweede reeks van drie: 4. Vul eens in: K K zegt hoe Iaat het is. K om water te putten. K een soort geweer. K K deel van een bloem. 5. Maak hier een spreekwoord van: Dengo oedi asti ed szel gesp ha. 6. Zet achter elkaar de naam vain iets, waarop je schrijven kunt, en die van een boom. Dan krijg je de naam van een, stad in Z.-Holland. Er volgen nu nog drie raadsels. Na jio. 0 verwacht ik de oplossingen. Doe je best. Er liggen al weer drie boeken voor drie vriendjes of vriendin netjes klaar. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. E 3BH DE DOCHTER VAN DE NEGUS. Thans, zooals reeds gemeld, leerling- verpleegster in een kinderziekenhuis te Londen, waarmee haar hartewensch zou zijn vervuld. Engeland. Te Devonport werd de kruiser Birmingham, 0000 ton, door Lady A. Chamberlain te water gelaten. Engeland. Bij Belfast reed tijdens ©en wedstrijd een race-auto op het pu bliek in; acht dooden en 25 gewonden. Engeland. Te Londen hielden 15000 communisten een betooging voor hulpver- lieiening aan de Spaansche regeering. België weigerde een uitvoervergun ning voor 800 mitrailleurs, welke de Spaansche regeering had gekocht. Duitschlaiid. Opnieuw had te Bochem ©en mijn instorting plaats; twee dooden. Frankrijk zou Polen, omdat dit in moeilijkheden is geraakt door zijn vast gevroren vordering van 600 millioen mark in Duitschland, 500 millioen francs cre- diet geven. Tweederden hiervan zijn be stemd voor oorlogsmateriaal. Rusland houdt 6 Jan. zijn derde alg. volkstelling. 1.200.000 tellers en 120.000 controleurs zijn hiervoor noodig. Rusland heeft 50.000 ton haring noo dig. In Nederland zou het grootste deel worden gekocht. De Amerikaansche athleet Jesse Owens, de held van de Olympische spelen te Berlijn, is geschorst, omdat hij wei gerde met de Amerik. ploeg naar Zweden te gaan. Japan wil 11.059 ton aan torpedo jagers en 15.598 ton aan duikbooten in dienst houden. Het wil op andere lan den, wat duikbooten betreft, een voor sprong hebben. Japan. De Spaansche ambassadeur te Tokio koos de zijde der witten. Genève. De statistieken van de Vol kenbond berichten, dat in 1934 op de aarde ongeveer 2.5 millioen mensen van honger stierven. Tegelijkertijd werden in datzelfde jaar vernietigd: 400.000 wagons graan; 144.000 wagqns rijst; 1.400.000 Kg. vleesch; 2.500.000 Kg. suiker. Italië. Ras Koeksa bezocht Mussolini De Ras, die bij het begin van de Abess, oorlog Italië's zijde koos, wacht een hooge functie. Met een laatste vinnige windstoot in de rug, te gen mijin zomersdi dermietje, woei ik de 'hoek om en stond ik tegenover mijn eigen naambord. Het koper blonk fraai in de ondergaand© zon. op deze kille avond. Er stond op, dat ik advocaat en procureur ben en er stond niet op, dat ik ieder,, die betalen kan, uitnoolig om eens aan te loopen. Het zag er goed en verzorgd uit. Maar nog meer zinstneelingen stonden mij te wachten, want toep ik mijn huisdeur opende, stroomde mij een brand geur tegemoet van „iets met een uitje" en Neeltje, mijn huishoudster, kwam tegelijk met het lekkere luchtje de gang in en. zei: „alsjdat er twee gekvoj- ne heeren voor mij waren geweest en dat zij zou den terugkomen". Voor een beginnend advocaat is dit muziek. Nieeltje, die mij door mijn bezorgd® inraader is opgedrongen <yi die tot taak heeft mij heel en knap te honden; datzelfde Neeltje dan onderscheidt mijn cliënten in drie groepen: ten eerste de „deftigheid", die nog zeer op zich laaf wachten helaas; de tweede groep bestaat uit gewo ne luj, „zoo van uw eigen slag" én de derde groep is „niks". Deze laatste soort be volkt mijn kantoor 'bij voorkeur. „En of u dit maar eens in wil zien", vervolgd© Neeltje, terwijl ze mij twee enveloppes overhan digde. Na de maaltijd zette ik mij vol goede ijver aan; het werk, welke ijver echter onmiddellijk weer ge- bluscht zou worden. Beide enveloppes bevatten n.I. hetzelfde, d.w.z. de naam van het automerk, was> verschillend, maar overigens bevolen beide hee ren hun merk als het beste, hj?£ betrouwbaarste, het zuinigste, het .sjielste aan. „Weledelgestrenge Heer", zoo luidden beide epis tels, „daar ik gehoord |»eb, dat u een nieuwe wa gen wilt aanschaffen Lezer, ik bespaar u de rest. Ieder^ die in een on bewaakt oogenblik zich uitlaat over zijn voornemen een wagen aan te schaffen, of, zooals in mijn ge val de oude wil inruilen, krijgt zulke minnebrieven. Ik bezit een wagentje van vier lentes en ik had in ©en oogenblik van onbedachtzaamheid zulke ondoordachte woorden gesproten. Maar dit was nog maar het begin. De twee bovengenoemde heeren kwamen terug en er kwamen er nog meer, want de waardevolle tipi bleek deugdelijk doorgegeven. Het stroomde re clames, men telefoneerde, men trachtte mij te over reden, maar ik scheepte iedereen af. Behalve één. Die was niet weg te werken. Altijd zat liij weer in mijn wachtkamer. Hij wou ien zou verkoopen. Hij verruilde mijn wagentje wel tien keer; hij ver< kocht liet; 'hij reed met nieuwe karretjes voor, roo-i tie, grijze, lange, korte; als een havik loerde hij op zijn prooi. Als een zielkundige bestudeerde hij mijn zwakte plekten. „Ziet u die lijn, meneer Wat een soepelheid, zuinig als geen andere en alles compleet, spotprijs. Zoo'n wagentje geeft each,et, dat staat". Ik begOjii aan diie man een hekel te krijgen., om? dat hij vat op mij kreeg en ik niet wilde koopen.j Ik peinsde en peinsde en eindelijk wist ik, hoe ik mij zou wreken „Hallo, meneer X", belde ik hem allervriende lijkst op, „mag ik u vanavond even spreken?" Ik kwam.. Even te voren ging ik bij een kiosk aan en nam het nieuwste sportblad mee; ik zag een autotentoonstelling in Scheveningen, de nieuw ste creaties op modegebied, mannequins demon streerden wandel- en andere toiletten, een strato sfeertocht, enz. enz. Aldus gewapend zocht ik de heer X. op. We grijnsden beiden en het woord was aan mij. „Meneer X", begon ik, „valt u mij alstublieft niet in de rede. Ik wqet, wat u wilt zeggen, maar ik verzeker u, u moet een vrouw hebben. Het cachet der zaak is er mee gemoeid" „Laat u mij even uitspreken. Ziet u deze platen, ziet u deze dame, deze lijnen? Zuinig in gebruiki geheel compleet met lippenstift, itn alle kleuren en maten, tegen spotprijzen. En een souplesse en vlugheid. U rijdt er in een oogwenk mee naar Parijs. Wat zeg ik u, naar Saloniki. U gaat er mieie 'dts bergen in of naar het strand. Profiteer van de lage dollarkoers". „De nieuwste snufjes heb ik hier, modellen 1934, gaan jaren Imtee. Ha, ik zie het aan u, u is een man van smaak, ik begneep het direct." Mijnheer X verteerde misschien in de meeniiig, tiat ik acuut waanzinnig was geworden, maar plotse ling zag ik hein onrustig worden en tegelijkertijd hoorde ik een zware slepende tred naderen als van iemand, die vermoeid is. „Stil", zei meneer X, „geen woord hierover, doet u dat blad met die joffers wég", en tegelijkertijd ging ide deur open en kwam, zich excuseerend, een dame, blijkbaar de vrouw des huizes, binnen, een niet meer jonge, een niet meter fleurige, een ietwat zwaar ademhalende vrouw. „Mevrouw", zoo nam ik bet woord, „ik ga juist heen, uw mam wilde mjjn oude wagentje inruilen, maar ik kan er nog geen afstand van doen; ik geloot werkelijk, dat ik er aan gehecht ben, al is het nieuwe er al lang af". „Zoo u wilt meneer", zei ze slapjes, „misschien later wel, als ie heelemaal ,op is". Zoo zij het. Van meneer X heb ik geen last meer gehad. N KANIN6G ItTTÊfL

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4