TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Fexelsche Berichten Gemeenteraad van Texel, Over „Mooi en Leelijk" op Texel. Zaterdag 12 Sept. 1936 (Vervolg van het eerste blad) RONDVRAAG. Fokveedag. Dhr Parlevliet zou het goed hebben geoordeeld, zoo ook het Ge meentebestuur voor de Fokveedag een medaille had uitgeloofd. Voorz. ant woordt, dat hierom door de Oroganisaties niet is verzocht. Distributie. Dhr Parlevliet vraagt aan de Middenstand te willen denken, wan neer de regeerimg uitvoering geeft aan, haar voornemen de distributie van levens middelen op ruime schaal te doen ge schieden. Voorz. meent te weten, dat de regeering er niet voor gevoelt, hierbij) de middenstand in te schakelen. Dhr De Waard ondersteunt het verzoek van dhr Parlevliet. Fietspaden. Dhr Parlevliet vraagt in het belang van Den Hoorn stappen te: willen doen tot het bekomen van een fietspad van Den Hoorn naar het strands Wanneer het afstuit op de Commissie van Advies inzake Staatsmatuurmonumenten, stelt spr. voor, een verzoek aan de Mi nister te richten. Voorz. antwoordt, dat hieraan ernstig gewerkt wordt. Eenige toezegging kaïn echter nog niet wonden gedaan. Mede verzoekt dhr Parlevliet ver lenging van het fietspad KoogVuurtoren naar De Cocksdorp te willen bevorderen opdat dit dorp van het drukgebruikte pad meer vruchten plukken kan. Rioleering De Koog. Dhr Parlevliet vraagt, met het oog op liet spoedeischen- de geval in de volgende raad reeds met ©en prae-advies te willen komen. Gymnastiekfeest. Dhr Parlevliet geeft zijn spijt te kennen, over het feit, dat de Gymn. Vereen, niet van de Groeneplaats gebruik konden maken en dat het Ge meentebestuur niet vertegenwoordigd was. - Voorz. antwoordt, dat hij door onver- verwacht oponthoud te Hamburg te laat op Texel kwam, om van zijn belangstel-' ling te doen blijken. Wat de Groene plaats betreft, deelt Weth. Vlaming mee, dat wegens de aanwezigheid van 'hekken voor de fokveedag, daar geen demonstra tie kon plaats hebben. Dhr Parlevliet brengt hulde aan de werkers, die de de monstratie zoo goed deden slagen. Visscherij. Dhr Van der Vis betreurt, dat nog geen steun aan de visscherij: wordt verleend. De schapenhouders krij gen toch ook steun? Voorz. zegt, dat het wachten is op de actie,, welke samen met dhr Drop op touw is gezet. De Koog. Dhr De Lugt vraagt paal en perk te willen stellen aan het kermis achtig gedoe, waardoor De Koog dit seizoen ontsierd en benadeeld werd. Voorz. deelt mee, dat de raad hieromtrent uitvoerige voorstellen zullen bereiken. Licht. Dhr Bruin vraagt een lantaarn op de Singel te Oudeschild. Bij duister nis loopt miqn op die hoek kans in het) prikkeldraad te belanden. Steunverleening. Dhr Henkes zou teen woord van protest van de raad willen doen uitgaan wegens die verslechtering van de steum ingevolge de nieuwe regeling van minister Slingenberg. Voorz. zegt hierop weinlig te gevoelen, omdat de nieuwe regeling voor Texel vrijwel geen nadeel oplevert. Dhr Henkes noemt dit egoïstisch bekeken, en wil protestee- ren „omdat ze nu de stad en straks het platteland pakken". Voorz. meent, dat Texel geen motief heeft om voor zich te protesteeren, waarmee jde raad accoord gaat. Fokveedag. Weth. Vlaming merkt op, naar aanleiding van de woorden van thr Parlevliet, dat over een medaille la ter gesproken kan worden, maar dat op 't Gemeenoeoestuur blijkbaar geen prijs is gesteld. De burgemeester werd uitgenoo- digd, de wethouders niet. Wat de scha- pensteun betreft: eigenlijk is hier alleen sprake van gedeeltelijke terugbetaling van hetgeen in de vorm van graanrechten aan liet Rijk is opgebracht. Dat intusschen de visscherij niet gesteund wopSstem#, bitter. Gymnastiek. Weth. Kager deelt mee, door omstandigheden slechts ten deele gevolg te hebben kunnen geven aan de uitnoodiging, de Gymn.-demonstratie bij te wonen. Hierna volgt te 5.45 uur sluiting. Illllli!llllllllli;illililllllllllllllllll!lllllllllll!llllllll!ll llllll'lllil Mededeelmgcn llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater lllillllllllllllllllllllllilllllllliltllllllüllllllllllllllllllll Als extra nummer wordt van morgen af de film vertoond, welke Polygoon ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana vervaardigde. Hoe Den Haag 't Paar huldigde, brengt deze film verras send mooi in beeld, terwijl opnamen uit vroeger jaren, op de Prinses betrekking hebbende, de waarde nog verhoogen. Ver trouwende, dat een groot pubhek deze film zal willen zien, hebben wij ons eenj groot financieel offer getroost, 0111 thans reeds met deze actueele film te kunnen komen. IN CALIENTE. Zoo heet de groote film, met in de hoofdrollen sterren Van zoo groote be kendheid, dat niemand aan de beteekenis twijfelen kan. (Zie adv.) Caliente is een film van lief en leed, van spannende en van teedere momenten. Zij speelt zich at in Mexico en weet van begin tot eind de toeschouwers ontegenzeggelijk te boeien. Links: DOLORES DEL RIO. SIEM DE WAAL NAAR ZU1D-AFRIKA. Onze plaatsgenoot, Siem de WaalCHz., is voornemens als metselaar zijn geluk te beproeven in Zuid-Afrika. De voor uitzichten zijn in ons lamd allesbehalve gunstig; laat ik dus trachten, zoo rede neerde hij, aan de slag te komen in Zn id- Afrika, waar volgens officieele berichten in de bouwvakken een opleving is waar te nemen en waar reeds twee ingezete nen uit onze gemeente, Jb. Rijk en S.Hin, voorjaar 1934 daarheen vertrokken, hun pogingen om brood te verdienen,, met goede uitslag bekroond zagen. Brood verdienen in Zuid-Afrika! Dein- lichtingen zijn niet alle even gunstig en vóór alles staat dit vast: Met hard werken alleen zal men zich- daar een be staan kunnen verschaffen. Je moet je kunnen aanpassen, zoo luidde een brief. Dat parool kennen we ook in Nederland. Je moet wat ontberingen kunnen door staan, heette liet verder. Welnu daar zal Siem ook geen moeite mee hebben.. U herinnert zich zijn verhalen in ons blad óver zijn fietstocht naar Keulen, naar Stockholm en terug over Berlijn en Parijs, van zijn fietstocht naar Rome en langs de N.-kust van Afrika en huistoe via Madrid Monte Carlo Milaan en Weenen. Van opofferingen en ontberin gen, van aanpassen en volharden ge-i sproken. Donderdagmorgen vertrekt Siem met de eerste boot. Na een verblijf te Amster dam en Den Haag, vertrekt ldj Vrijdag avond vr|n Hoek van Holland naar Har wich, vervolgens naar "Liverpool en van daar met het s.s. Themistocles Zater dagmiddag 19 Sept. naar Kaapstad. Daar hoopt hij 9 Oct. aan te komen. Via Ja'-\ hanmiesburg (stad van 30Ö.000 inwoners) zal hij naar Krugersdorp reizen, waar hij onze vroegere plaatsgen00ten Rijk en Hin hoopt te ontmoeten. Is het gewaagd, te veronderstellen, dat de lezers met belangstelling de viotte, onderhoudende reisverhalen, deels weer met foto's verlucht, tegemoet zien, welke Siern voor ons blad schrijven zal? Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllll Wille VAN ZON EN MAAN. 9|||||| MAAN ZON Datum: z. z. Dinsdag 15 Sept. Nieuwe maan. lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllülllllliiillüllllillllHI! (Ingezonden.) De heer P. de Graaf, architect, gedipl. H.B.O., te Amsterdam, Tuinbouwstraat 5, schrijft ons d.d. 7 Sept. „Het Huis aan de Dennen". Ik ben" niet, zooals de heer Ponger, verrukt over „het monument". Dit moed willig anders van vorm gemaakt gebouw is volgens mij uit aesthetisch oogpunt al te verwerpen. Vooral de gevel aan de Dennenzijde is te gesloten; hij mist de openheid van het buitenleven, een der belangrijkste factoren bij het ontwerpen van ©en zomerhuis. De vorm is niet nieuw: tot vervelens toe vindt men ze in Bergen (N.H.), in 't Gooi en elders. Het lijkt me niet van belang, of men in dit quasi romantisch geval, gebruik Imaakt van een oelotex met moderne geschaafde latjes. De plattegrond echter, waar het in de eerste plaats voor de bewoner omgaat, lijkt mij prettig, maar de situatie is 111.1. totaal verkeerd. Ik geloof, dat dit wel de voornaamste reilen geweest zal zijn, op grond waarvan de adviescommissie van Noord-Holland geschroomd hoeft, goedkeuring aaui dit plan te geven. Jammer genoeg heeft de bouwer voet bij stuk gehouden en een begin gemaakt met ©en ontzettend leelijke rondbebou- vving nam de westkant der dennenbos- schen. Ieder Texelaar moet zich eens afvragen, welke kant we opgaan, wanneer wordt voortgegaan met een dergelijke bebouwing aan de landzijde van de den nen. Wanneer we wandelen of fietsen naar de dennen, b.v. naar Den Hoorn ot De Koog, en we zien door de dunne be- bossching het prachtige Texelsehe land schap, dan kan men toch niet willen, dat «Seze rand Volgebouwd wordt met yilla's van soortgelijk type. Een enkel zomerhuisje zonder pretentie alleen is toe te laten. Het was danook van het Gemeente bestuur destijds heel goed en vooruit-1 strevend gezien een uitbreidingsplan te laten ontwerpen voor De Koog. Daar ging het ook de verkeerde kant op. Nu Texel wat het toerisme betreft, zoo in opkomst is ,gaef ik het Gemeente1-! bestuur in overweging, liet niet te lateju bij ©en uitbreidingsplan van De Koog al leen. Vrijwel geheel Texel is prachtig en moet in zijn geheel bewaard blijven voor het klakkeloos bouwen der onbe voegden. Texel is een parel en moet het Nederlandsche natuurreservaat bij uitne mendheid zijn en blijven. Geeft opdracht of liever geeft de Ne derlandsche architecten gelegenheid door middel van een prijsvraag een bebou- wingsplan te maken van geheel Texel en wel met behoud van alle bestaande n-a-i tuurmonumentenzoo noodig met het scheppen van nieuwe recreatie-oorden, aanleg van rosariums, kortom van alles, wat Tiexel kan maken tot het neusje van de zalm. Dit zal van ontzaglijk groot belang zijn voor die bevolking van geheel Texel en voor het nageslacht. Ik hoop door deze korte beschouwing lets in het algemeen belang van ons Texel VAKSCHOOL VOOR MEISJES DEN HELDER. Ondier verwijzing naar de in dit blad voorkomende adv. vestigen wij er de aan dacht op, dat naast aangifte voor avond' cursussen die voor de Opleiding Hulp in de Huishouding nog is opengesteld. Laatstgenoegde opleiding, die o.a. de vak ken koken, linnen- en costuumnaaien, ver stellen, wasschen en huishoudkunde om vat, tracht de meisjes te bekwamen voor de taak, die haar als huisvrouw wellidht zal wachten. Tevens is deze opleiding een goede voorbereiding voor latex te kiezen betrekkingen als verpleegster, hulp in kin dertehuizen, vacantiekolonies, e.d. NATIONALE FEESTDAG. GROOT FEEST TE DEN BURG. Vandaag wordt in ons land feest ge vierd ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. de Prinses met Z.H. Prins Bern-» hard. Ook Tiexel blijft niet achter. De Alg. Texelsehe Oranjevereen. heeft alle vereeuigingen en muziekcorpsen op het eiland uitgenoodigd, deef te nemen aan de fakkeloptocht en het défilé op hedenavond. Opstelling op de Groene plaats om 8.15. Route: Groeneplaats, Binnenburg, Hoogerstr., Gravenstr., War- moesstr., Weverstr., Waalderstr., Wilh. laan, Schildereinde, Weverstr., Parkstr., Groeneplaats. Na het défilé houdt Burge meester Kamp een korte toespraak. Het programma vermeldt verder: v.m. 8 uur Muziek van de toren; nam. 3 5.30 ringrijderij met,paard en wagen voor paren. Prijzen f10, 'f5, f2.50 en f5 voor het mooist geheel. Geen inleggekl. Ring steken op fietsen voor heeren boven 16 jaar. Prijzen 'f32T. Inleggeld 10 et 's Avonds 7.15—8.15: strijd om de man voor dames poven 16 jaar. Prijzen f32 1. Inleggeld 10 ct. Kinderwagenrace (Groeneplaats-Vischmarkt) voor dames boven 16 jaar. Prijzen f3—2—1. Inleg- naar voren te hebben gebracht. 'Wat de adviescommissie betreft; Niet zij maakte de verschillende wan producten op Texel, maar de verschillen de onbevoegden, die denken tc kunnen bouwen. Ook zij bepaalde niet de plaats van tie ncKcnde puffabriek en diverse opslagplaatsen bij de entree der vreem delingen op Texel. Zij adviseert alleen 0111 erger te voorkomen. De heer C. S. Ponger, caindidaat in de archaeologie en kunstgeschiedenis, schrijft ons, in antwoord op liet bovenstaande nog: Het is altijd zeer goed, wanneer men een zaak van twee kanten te bezien krjjgt. Daarom wil ik op de vraag: „Is liet huis aan tie Dennen mooi of leelijk?" niet verder ingaan. De heer P. de Graaf is liet niet met mijn waardeering eens, Dat zijn dus twee inzichten naast elkaar. Wat de moedwillig anders gemaakte vorm aangaat: alle groei, alle stijl- on materiaalverandering in de bouwkunst is wel degelijk moedwillig. Aan het einde van de vorige ©euw meende men, dat zulk een verandering ontstond door een of andere mysterieuze inspiratie. Wij kun nen daar beter eens mondeling over spre ken. De geslotenheid van de gevel aan de Demienkant v'as noodzakelijk. Men wensehte aam alle overige zijden een ruim uitzi.cht over het landschap, zoodat d i e gevels zeer open werden. Wilde men 1111 miet van het geheel een glazen paleis maken, dam moest één gevel een meer gesloten karakter hebben. De heer De Graaf zegt terecht: de vorm is niet nieuw. In mijn schrijven zei ik ook, dat deze vorm voor Texel nücuw was. Het vraagteeken, bij „moderne ge schaafde latjes" geplaatst, begrijp ik. Ik had hier beter het wooird „nieuw" kunnen gebruiken. Het verdere schrijven van de heer De Graat is niet bedoeld als een antwoord op mijn vorige stukje. Ik vraag mij af, ot het mogelijk is voor liet géheele eiland: een uitbreidingsplan te maken. Zouden (daar dan ook we boerderijen in opgeno men moeten worden. Voor de dorpen is zoo'n plain zeer goed mogelijk. Overigens is b.v. de sterke con een tree 1 ring van bebouwing in de Koog niet bei paald ©en succes geworden. Het soort tnenschem dat men voor 10 jaar in Dö Koog zag, komt er nu niet meer. Deze natuurliefhebbers laten bouwen aan de voet van de Dennen en elders op het eiland, overal verspreid. De Koog lijdt hier rtiet van, omdat dit dorp nu in dej mode is. Maar als die mode eens ver-\ aridert, dan zal Texel in de zomermaan den van de verspreide natuur- en Texel- liefhebhers moeten leven. Iedere uiet-Texelaar, die veef op Texel vertoeft, vindt De Koog toch iets ver schrikkelijks. En dit dank zij (ondanks) Ihet plan met de zijstraten en buren voor en achter. Het lijkt mij dat de betrokken instanties zich veel beter niet wat er reeds staat kunnen bezighouden, want de toestand van de oudheidkundige monu menten op Texel is meer dan schandelijk en het toezicht op het verbouwen en af breken daarvan niet streng genoeg. geld 10 ct. Aangifte op de Groeneplaats. Gieeu entree. Muziek van Texels Fanfare. Na afloop bal. (zie adv.) Vermoedelijk zal de jeugd 's morgens worden getracteerd, zoo meldt ons de Alg. Tex. Oranjevereen., die tevens alle ingezetenen verzoekt, de vlaggen uit te steken. Nader vernemen we, dat na het défilé plm. 9 uur, het Hcrv. Kerkkoor van Den Burg, opgesteld op het terras naast hotel Texel, ten gehoore zal brengen uit Vale- Lerius' Gedenkklank: „Kom nu met zang" en „O, Heer, die daar des Hemels tente) spreidt". Daarna zal Mr. Kamp spreken, waarop tot besluit door Gymn. Vereen. Texel bij electr. verlichting eenige fraaie standen (groepen, tableau's) zullen wor den vertooind. Aan het aanvankelijk voornemen de schooljeugd van Den Burg te onthalen in Pen's Zaal, waar tevens de „Verlovings film" en een film uit Texels Filmarchief zou worden vertoond, kon door restaura tie van de zaal geen gevolg worden ge« geren. Nu zal de tractatie op school geschieden. Naar men ons meedeelt, zullen op de School voor Ghr. Volksonderwijs o. a. lichtbeelden uit het leven van de Prinses worden vertoond. Buiten den Burg zullen, naar men ons meedeelt, feestelijkheden worden georga niseerd te den Hoorn, Oosterend en de Cocksdorp. DE POSTDIENST OP HEDEN. De Directeur van het P.T.T.-kantoor alhier deelt mede, dat op Zaterdag 12 Sep tember de kantoren na TIEN uur voor de POSTDIENST zullen zijn gesloten. Er zal die dag geen kwitantie-invorde ring plaats vinden, terwijl alleen de eerste Brief- en Pakketpostbestelling zal worden uitgevoerd. DE VERLOVINGSFILM. Op: Onder: Op: Onder: 13 Sept. 3,59 18,05 6.30 19,18 M 14 5,10 18,21 6,32 19,16 D. 15 6,20 18,36 6,33 19,13 W 16 7,29 18.52 6,35 19.11 D 17 8 37 19,09 6.36 19.09 V. 18 9 45 19,27 6,38 19,07 19 9.52 19,50 6 39 19 05

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5