<3ïova<&otor Gemengd Nieuws '„Lichtstraalbij KINKHOEST Hoest-Qriep-Bronchitis-Asthixa ÏNferhoÓoHiwértónq 75cent\ j Vrrlaaode prijzen De Texelsche Lichtkrant, Het laatste nieuws in woond en beeld. Hedenavond na afloop van de feeste lijkheden op de Groeneplaats. Meer dan zeventig foto's in verhand met de Verloving van H.K.H. Prinses Ju liana. Advertenties in de Lichtkrant, ook in kleunen, 25 ct. Opgeven voor 12 uur. DE GEMEENTEBUREAU'S In verband met de nationale feestdag zullen de gemeentebureau's vandaag al le gesloten zijn. Voor spaede is diende of biezondene gevallen kan men zich bij een der betrokken ambtenaren vervoegen. WAARSCHUWING. Om vertraging van behandeling van eventueele bezwaarschriften tegen uw "be lastingaanslag te voorkomen, verzoeW jnen ons aan te raden vooral daarbij te vermelden: volledig adres, ook uw huis nummer, soort van belasting en nummer van het kohier. VERBETERING. We herhalen ihier een gedeelte van de toespraak, welke Mr. Kamp Donderdag bij de aanvang van de Raadszitting hield! In een klein gedeelte van onze oplaag bleek ons een regel uitgevallen: „Ik geloof, zegt spr., namens hetiheele Gemeentebestuur en Texel de hoop 'te mogen uitspreken, dat de tusscben Prinses en Prins gelegde band goed en hecht moge zijn". leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en nndere ziekte-verwekkende stoffen Uker's Abdijsiroop verruimt de ad /haling, neemt benauwdheden wee /eelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrou /en aan Uw kleine en groote kinderen bij: ALG. TEX. MIDDuNS I'. VEREEN Vergadering gisteravond in Die Linde boom. Voorz. de heer I.Vlessing. Aanwezig 30 van de 178 leden. (Uitvoeriger schrijven we hierover in volgend nummer). Bij acclamatie werd be sloten, op voorstel van het Bestuur, een, felicitatietelegram te zenden aan H.K.H. Prinses Juliana. Uit het jaarverslag istippen we aan, dat de a-lg. toestand van het bedrijfsleven nog verre van gunstig is en dat krachtige organisatie van de Mid denstand eisch is. Het ledental 'steeg met 22 tot 178. De ontvangsten bedroegen f580.15,- inbegrepen kassaldo vorig jaar van f276, 24. Uitgegeven: f443,50 Batig saldo f 136,65. Bestuur: in de plaats van de heer "F.Zegel, die zich niet her-i kiesbaar stelt, werjd met 17 van de 30 st.. gekozen de lieer Jin. Vlas, Oudeschild. De tueer L.Igesz werd herkozen met 16 van de 30 stemmen. EEN VERKOOPWEEK met ballero. spel zal ook dit jaar gehouden worden, De borden en ballen werden aangekocht. Alle deelnemende winkeliers (leden van de Hanze, geen lid van de A.T.M.V. zijn de, kunnen voor fl,50 inleggeld deelne men, mits opgegeven voor 16 Sept.) moe ten teejn contract teekenen. Wie bonnen le vert aan niet-leden of zonder dat er goe deren voor* gekocht worden, krijgt f 100,— boete. Of ook een etalagewedstrijd met puzzle gehouden wordt (voorstel-J. N. Rijk) wordt nog overwogen. Ook of er in het voorjaar niet eens zoo'n verkoop- week gehouden kan worden (voorstel-1 R.Boom) Breedvoerig werd gesproken over de weg naar 'De Mok. In een adres aan de Raad zal op verbetering wofden aangedrongen. Ook zal een adres worden gericht aan de Dertig Polders om bor den te willen plaatsen bij de brug nabij Weezenspijk of, liever nog, de brug ot de weg ter plaatse zoo te wijzigen, dat 't verkeer niet langer in gevaar wordt ge bracht (Aanleg geschiedde volgens plan Ir. Rrov. Waterstaat, zoo werd in de ver gadering meegedeeld.) NIA GRUPETO vergadert Maan dag. S. SPORTNIEUWS. De gisteren in hotel Texel gehouden ledenvergadering S.V.Texel werd door 30 personen bezocht. Besloten werd het 25-j. bestaan (14 Mei 1937) feestelijk te vie ren. Denkelijk wordt tegen 'die tijd ee9 feestavond niet alleen maar ook een voet bal- en een athletiekdag gehouden. DEN HOORN. HET ONGEVAL. In de toestand van het zoontje van de heer P.B.Riteco, welke zich eerst heel ernstig liet aanzien, is een belangrijke ver betering ingetreden. JUBILEUM P. B. RITECO. Naar we vernemen zal het op 1 Oc tober a.s. 121/? jaar geleden zijn, dat de heer P. B. Riteco te Den Hoorn zijn functie als hoofd der sühool aldaar aan vaardde. Daar de heer Riteco ook in 't particuliere leven geen onbekende is, zal deze dag voor hein wel niet ongemerkt voorbijgaan. JULIANA-FEEST. Hedenavond half 9 zullen de Chr. Zangvereen. Harmonie, en het Fanfare D. F.K., op liet Pleintje ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. de Prinses een conoert geven. De Commissie verzoekt ide burgerij de driekleur uit te steken en mag zeker bij het conoert op groote be-, langstelling rekenen. HET VOLKSFEEST. De volksspelen, hier Woensdag en Donderdag gehouden, zijn, begunstigd door prachtig weer volkomen geslaagd. Leek het Woensdagmorgen, of wij nog wel eens met een regenbui zouden beb- te kampen, 't weer werd steeds beter-., De feestelijkheden werden begonnen met muziek van D.E.K. van de toren, welke door de noordenwind prachtig over" het dorp klonk. De lieer Riteco, directeur was door omstandigheden verhinderd de leiding bij de muziek op zich te nemen., Deze berustte thans bij de voorz.k de heer Jb. Kiljan. Daarna ging bet in optocht met paarden en muziek door het dorp. Het (letek wel, of dit er direct de goede stem-, ming in bracht. De spelen namen een aanvang met een hinderniswedstrijd te paard voor beernen van 17 jaar af, waarbij de ruiters een koek, welke met siroop besmeerd was, van eon lijn moesten hap-/ pen, zonder deze met de handen aan te raken, en dan een beschuitje met del mond uit een schotel meel moesten halen. Wie .zagen veel fraaie gezichten; het was soms een heele toer de koek van de, lijn te happen. Winnaars werden: 1. B. Kikkert, 2. G. de Viries, 3. Atfib. Bakker. Ringsteken op fietsen met een hinder nis door jongens van school af tot 17 jr.: 1. G. Kiljan, 2. W.Bakker, 3. C. Lijen. 's Namiddags ringsteken niet paard en kar voor paaien, waaraan door 26 paren, werd deelgenomen. 1. Mej. Van Leeuwen Bremer en S. v. Leeuwen, 2. Mej. Bakt ker en W. Bakker, 3. mej. H. Kikkert en, de heer K. Lap Pz. Ter opluistering had de heer Goëniga voor reclame-doelein den een kar heel fraai met bloemen ver-\ siend en bespannen met een heel klein/, ponny. Het aloude tobbesteken voor heieren van 17 jaar af was tha|njs eetia vervangen door een wedstrijd, welke be stond in het rolleui van een vat met eeil stok door een poortje, waar juist het vat) door kon, wat soms lang geen gemakke lijke taak bleek. Hiervoor was ook bij de ouderen veel animo. 1. K. Lap Jbz.,. 2. S. Lap B.Sz., 3. Jb. Koopman Cz. Ver volgens hinderniswedstrijd voor meisjes van school af tot 17 jaar. 1. Trijin Duin-i ker, 2. Jo de Porto, 3. Kjlasina Boon. Des avonds hadden we eerst een zware strijd om de man; bet kostte de damesl soms heel wat moeite om een man te be-, machtigen. Ook hiervoor wanen veeldeel- meemsters en deelnemers. 1. Mej. T. Win ner, 2. mej. A. Commandeur, 3. mej. D. Ide Porto, 4. mej. J. v. Heerwaarden. Bij deze wedstrijd gaven burgemeester en mevr. Kamp van hun belangstelling blijk, wat door de commissie en burgerij zeer op .prijs werd gesteld, vooral daar uit de toespraak van burgemeester Kamp bleek, dat leiding en spelzijn grootste waardee ring hadden, \oorts vestigde spr. vooral de aandacht op het feit, dat dit feest! juist op de verloving van H.K.H. Prinses Juliana werd gehouden. Ter eere hiervan verzocht spr. D.E.K. 't Wilhelmus te willen spelen en daarna een driewerf hoera te willen aanheffen. Zoo geschied de. De feestvreugde was groot. Toen nog tegen inleggeld een strijd om de vrouw, waarvoor ook veel animo was. Deze strijd werd echter niet uitgestreden, want bijna op 't eind klonk het geroep van „brand" over het terrein en spoedig was dit ver- laten. Velen trokken naar de brand, welke bleek te woeden op Katwijk in de. P.H.Polder. De prijzen zullen worden ver deeld onder de heeren "Jb. Kalis, Pleit en Teo Hin. De tweede dag eerst ringsteken te paard, waarvoor 33 deelnemers: 1. P. Lap Az., 2. R. Bnemer, 3. A. Smit. Dan een hinderniswedstrijd voor dames van 17 jaar af. Zij (moesten een pop^ welke aan een lijn was gehangen, een jas aantrekken en een draad in een na^ld steken: 1. mej. A. de Jong, 2. mej. M. KiljanSchuit e|n 3. mej. M. Drijver Brans. 's Namiddags hindemiswedstrijden meisjes en jongens van 6 j. vlaggen in, stoof steken: 1. AartSlegh, 2. Nellie Lap, 3. Trijntje Timmer. Meisjes en jon gens van 7 en 8 jaar vlaggen in stool steken op sloffen: 1. Jn. Timmer, 2. Mientje Westerlakem, 3. Jaap Bakker. Meisjes van 9 en 10 jaar letters ophan gen, zoadat zij 't woord „Volksfeest" kre gen: 1. Alie Koopman, 2. Aagje Pool, 3. Nettie Lap. Jongens idem: 1. Car Smit, 2. Juul v.d. Geest, 3. Jaap Bakker. Meisjes van 11, 12 en 13 jaar wasch op hangen: 1. Jo Commandeur, 2. Riet Bak ker, 3. Jo Slechtenhorst. Jongens van 11, 12 en 13 jaar op reis gaan: 1. Piet, Kok, 2. Jaap Koorn, 3. Car Bakker. En dan nog een tombola, waardoor alle kin deren met een prijsje naar huis gingen. 's Avonds hadden we weer strijd om de vrouw: 1. I. Bruijn, 2. I. Boon, 3. C. P. Drijver. Dan tegen inleggeld strijd om de man: 1. mej. H.Kikkert, 2. mej. Sou Lap, 3. mej. D. Bnemer. Voor beide, wedstrijden weer groote deelname en hiermede waren de wedstrijden afgeloo- pen. De voorz. dankte allen, die tot het slagen van de feesten hadden meegewerkt en verzocht D.E.K. nog eens 't Wilhelmus te spelen, waarna allen nog eens in op tocht met muziek door het dorp gingen. Beide avonden werd van de dansmuziek van de heeren Eelman en Bakker in het 'Loodsmanswelvaren een druk gebruik ge maakt. De commissie heeft zeker wel 'n pluimpje verdiend om het organiseeren dezer feestdagen en ook D.E.K. wel voor de vele muziek ter opluistering gegeven. Den Hoorn heeft weder een paar ge noeglijke dagen gehad. Br. OOST- FLESCHPOST. De hjggr W. C. de Rooy vond bij de Kaap ©en flesch, 2321936 in zee ge worpen op last van het EngelsChe Mini sterie van Landbouw en Visscherij, met het doel blijkens ingesloten kaart, welke teruggezonden is studie te ma ken van de zeestroomingen. OOSTEREND ZAKENNIEUWS. De smederij en de radiocentrale van mej. de wed *J. Omis werd dezer dagen onderhands verkocht. D. DE VERLOVING VAN DE PRINSES. Ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana heeft Excelsior Woensdagavond een conoert gegeven en het Wilhelmus en andere vaderlandsche liederen ten gehoore gebracht. Na het Volkslied werd een driewerf hoera op het vorstelijk paar uitgebracht. Er werd luide meegezongen. Na afroop voTgde een rondgang door het dorp. D. DE KOOG. SCHOOLNIEUWS. Gistermiddag heeft ihet heele personeel van de o.I. school afscheid genomen: bet hoofd, (die heer Rond, wegens be noeming te De Steeg; de heer Mak, wegens hem op verzoek verleend eervol ontslag onder toekenning van pensioen; mej. A. T. Maas wegens benoeming van leen onderwijzeres, in de vacature-J.Mak, die tevens ihandwerkoraderwijs zal geven. De jeugd werd gul onthaald. De Burge meester deed bij deze biezondere gele genheid van zijn belangstelling blijken en sprak woonden van waardeering. Namens de schooljeugd werd aan de heer Rond een tinnen vaas, aan Üe heer Mak een rooktafel en aan tnej. Maas een sche merlamp aangeboden, welke geschenken iu hartelijke dank werden aanvaard. Uit het raadsverslag blijkt, dat de heer Zuide- ma, van Oosterend, de lieer Rond zal opvolgen. De heer Mak zal worden op gevolgd door mej. Mulder,, van elders. Den Haag. Woensdagmiddag heeft H.M. de Koningin een radiotoespraak ge houden. Zij zei o.a.Ik kan u niet zeggen hoe dankbaar ik ben, dat deze verloving ©ene is, die uitsluitend berust op beider-l zijdsche genegenheid, de beste waarborg voor teen gelukkige toekomst. Het is Mij" teen voldoening, hieraan te kunnen toevoe gen, dat Ik de keus Mijner Dochter van harte toejuich en een alleszins verstand:, ge acht, gezien de goede eigenschappen die Mijn aanstaande schoonzoon bezit. Of schoon hij onlangs eerst de leeftijd van 25 jaar bereikte, heeft Hij blijk gegeven een degelijk en hard werker te zijn. Ik besluit met de uit het hart opwellende wensch, dat Juliana en Bernhard door 't smaken van een groot eigen geluk in rui me mate de kunst mogen verstaan, ande-> ren gelukkig te maken en tot een zegen te zijn en veel, zeer veel voor ops vólk in al zijn geledingen te kunnen doen. Na de Koningin sprak de Prinses o.a.: Ik ben heel gelukkig, nadat Wij elkan der in de loop van dit jaar in alle stilte) heel goed hebben leeren kennen. Het eerst ontmoetten Wij elkaar in de win tersport, daarna herhaalde malen hier in het land .tenslotte onlangs in de bergen. Geleidelijk aan zijn Wij het samen „eens" geworden en wel zeer eens. Thans ma ken Wij uren mee, die onder de mooiste van Ons gemeenschappelijk leven gere kend zullen blijven. Wij zijn zoo gelukkig en 'ontvangen zooveel blijken van hartelijk medeleven, dat Onze grootste wensch is, zooveel mogelijk geluk te verspreiden, waar Wij de mogelijkheid zullen vinden, dit te doen. Tenslotte sprak Prins Bernhard, die aanving met innig dank te brengen voor de hartelijke ontvangst. Verder sprak Hij: Ik wil trachten, Mij /Zoo spoedig mogelijk met Mijn toekomstig vaderland vertrouwd te maken. En Ik hoop, dat men Mij rustig de tijd zal willen laten om mij hier in allerlei belangen in te werken. Ik hoop, dat Wij dan na twee of drie maan den kunnen trouwen. Ik ben heel gelukkig en Mijn streven zal er op gericht zijn, Mijn aanstaande Vrouw tot een werkelijke steun in het leven te zijn. Den Haag. Het Kabinet besloot de dag van heden als een nationale feestdag te beschouwen. "De departementen, rijks- bureau's, scholen, enz. zullen gesloten zijn. In tal van plaatsen worden feesteri georganiseerd. De stroom van bloe men en gelukwenschen voor het Prin selijk Paai" houdt aan. In verband met de Verloving van de Prinses wordt a.s. week aan in de werkverschaffing geplaatsten f2,50 extra uitgekeerd. Den Haag. Woensdag kwamen de moeder van Prins Benno en Zijn broer Aschwin hier aan. Een groote menigte wachtte uren lang bij het Paleis en bracht de vorstelijke personen bij hun verschij ning een hartelijke ovatie. Op het Loo zal spoedig het verlovingsfeest gevierd worden. Bij de opening van de zitting der Staten Generaal zal Prins Bernhard laan de leden worden voorgesteld. In verband met de verloving, worden zekere straffen, aan arbeiders in werkverschaf fing en militairen opgelegd, kwijtgeschol den. In een interview met de Daily Express zeide Prins Bernhard, dat het huwelijk „met Kerstmis of later" vol trokken zal worden en dat drie weken geleden tot de verloving werd besloten! Amsterdam krijgt 17 Sept. bezoek van H.M. de Koningin, de Prinses en de Prins. Het huwelijk zal vermoedelijk begin Dec. te Den Haag gesloten worden - Utrecht. Donderdag werd Z.H. Exc. Mgr. De Jong, aartsbisschop van Utrecht, 51 jaar. Spanje. Bij hun pogingen om San Sebastian te veroveren, hebben de natio nalisten de eerste huizen van de stad al bereikt. De Spaanschie joden, die naar Duitschland zijn gevlucht, worden daar in ©em nat.-soc. „scholingskamp" samen gebracht. Andere vluchtelingen werd te Miinchen ter verwelkoming een diner aan geboden. Joden, die weigerden naar het „scholingskamp" te gaan, voor „politieke training", worden gesommeerd liet land te verlaten. Italië is voorwaardelijk bereid weer in die Volkenbond te komen. Hoofdbe zwaar is die aanwezigheid van Abessinië. Brazilië. Te Bahia is een fascistisch complot tegen de regeering ontdekt. Ve len werden gearresteerd, o.w. officieren en politiebeambten. Duitschland. Op het te Neurenberg geopend partijcongres zei Hitler o. a. Wij willen ons land onafhankelijk maken van het buitenland, wat grondstoffen be treft. Onze aanspraak op koloniën laten we niet varen. In tegenwoordigheid van 80.000 toeschouwers defileerden 43000 mannen van de Arbeidsdienst voor Hitier. PREDIKBEURTEN Zondag 13 Sept. '36 HERV. GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser Waal, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Bediening H. Doop. Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. Den Hoorn vm. half elf ds. Moen H. Doop. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Kok. de Cocksdop, vm half elf de heer Lulher Ramp Coll. v. h. Fonds v. noodl. kerken en personen GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Ds .v.d. Leer. Voorbereiding H. Avondmaal nm 3 uur Cand. Wouda Burg, vm. 10 uur Cand. Wouda nm half 8 ds. v. d. Leer Voorbereiding H. Avondmaal, gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm 10 uur Preeklezen. nm. 3 uur Preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur Ds. Vis. Avondmaal. Oosterend en Den Burg Hervatting Zondagsschool.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6