De Nieuwe Texelsche Courant No. 5084 50ste Jaargang Woensdag 16 Sept. 1936 Van week tot week EERSTE BLAD. SpanjeHet land der Verschrikkingen. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ADVERTENTIES: 12 ct. per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- ueelïg tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES 48 ct. (4 regels.) HOOGWATER ter reede van Texel v.ra (nam. ongeveer Vj uur later.) 17 18 19 20 21 22 23 Sept 10,45 11.13 11,38 12,- 12,24 12,52 1.08 LICHT OP RIIW1ELEN en RIITUIGEN 7 39 ZATERDAGAVOND. De Spaansche tragedie gaat verder, wordt bloediger en bloediger. In de Haag- sche Post van 12 Sept. lezen we: Dezer dagen mochten wij bezoek ontvangen van een goed Hollandsch katholiek, met vele betrekkingen in de katholieke wereld van Spanje, die juist te rijg gekeerd was uit 't land der verschrikkingen. Hij had daar geruime tjjd doorgebracht bij de (opstan delingen. Haast hun iheele front had hij bezocht, vrijwel alle aanvoerders had hij gesproken. De opstandelingen, die hij als vriend had opgezocht, heeft hij, vervuld van haat en afkeer, verlaten. Hem ver volgden de wreedheden, die hij had aan schouwd. Geschokt had hern de lichtvaar digheid, waarmede hij lieden, tegen wie men niets kon aanvoeren,, dan de ver* denkimg, dat zij de „witte" partij misschien niet goed gezind waren, had zien neer-1 schieten, zonder vorm van prooes. Langs wegen was hij gegaan, die omzoomd wa ren met lijken van neergescholenen, on der wie misschien geen enkele combattant was. Afgrijzen had hein vervuld en toen hij miet aanvoerders der opstandelingen daarover gesproken had, had hij de groot ste onverschilligheid voor deze dingen ontmoet. Sommigen hadden om zijn op merkingen een wantrouwen jegens hem getoond, dat hem niet geruststellend had geleken voor zijn persoonlijke veiligheid. Volkomien geniezen van iedere sympathie voor de opstandelingen, was hij nu in het vaderland teruggekeerd. De Haagsche Post vervolgt: Natuurlijk was zijn oordeel eenzijdig. Het ware zéker precies omgekeerd uitgeval'en, als hij al leen biij de strijders der regeeringspartij was geweest, inplaats van enkel bijj de „witten". Hem was natuurlijk niet onbe kend, wat door de rooden was aange-i richt. Maar hij kende dat niet uit eigen; aanschouwing. De gruwelen, die men bij woont, zullen steeds grooter indruk ma ken, dan de gruwelen, waarvan men leest of hoort. Er is, volgens de H.P., echter dit verschil, dat deze dingen bij de „wittjan", blijkens zijn ervaringen, geschieden op 6evel, of met goedkeuring van cTe aan voerders, terwijl zij bij de tegenpartij ge- scfneden ondanks het hoogste gezag, üat de kracht mist de volgelingen in toom te houden. TOREADORS IN SPANJE. Een der toreadors, die zich aan het N.- front onderscheidden, werd benoemd tot aanvoerder van een afd. van het regee» ringsleger. ISlllMtilllUllüiinUIIIIIIIIIIIIUIillHIIIIUIIIIillilllll VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) PRINSES JULIANA VERLOOFD. In de bekende Libellen-serie (uitgave van Bosch en Keuning is vorige week een nieuwe Libel verschenen: „Prinses Ju liana verloofd". Een vlotte Libel met in teressante biezonderlieden uit het leven van Prinses Juliana en Prins Benno eji een keur van Drachtige foto's. In de Boekhandel is dit werkje tegen 45 cent verkrijgbaar. Jeanne van Schaik Willing, Nacht vorst. Roman 278 blz. f3.50. Geb f4.50. Dr. J. O. Meuken, Vitaminen, een le vensbelang? Met teekeningen. 32 blz. 45 oent. Gerda Rynders—Versloot, Menschen kijken. 166 bfz. f2.25. Geb. f2.90. Elisabeth Zernike, Het leven zonder einde. 204 blz. f2.90. Geb. f3.75. Dr. M. Euvve, Inleiding tot het Schaakspel, 48 blz. f0.45. Georg Asmussen. Het zwijgen der doodien. 164 blz. Geb. fl.20. Guy die Maupassant, Bel-Ami. 190 blz. Geb. van f 1.50 van f0.35. HET KABINET LARGO CABALLERO. De opstand drijft de eigenlijke regee ring des lands steeds verder naar links. Toen de burgeroorlog begon, regeerden burgerlijke ministers Spanje. Na eenige wisselingen van kabinet, is nu een bewind gevormd ondier leiding van Largo Cabal- lero, een socialistische leider van zeer radicale opvattingen. In dit kabinet liebben nu ook twee communisten zitting geno men. De toestand is op die manier in ieder geval zuiverder, dan toen gematig der politici negeerden, zander eenig ge zag, of in ieder geval zonder dat men iets van een van hen uitgaande, kal mee' nende invloed merkte. Het is mogelijk, dat de nieuwe autoriteiten iets meer aan durven oin de ergste uitspattingen te voorkomen, juist omdat zij meer vertrou wen zullen vinden onder de lieden, in wier midden de daders zijn. Reeds is er, naar gemeld wopdt, een proclamatie uitgege ven, geteekend doo,r alle organisaties, welke deel uitmaken van het volksfront. Daa,rin heet het, dat ieder, die zonder bevel van de bevoegde autoriteiten 'huis zoekingen, arrestaties of fusillades uit voert, zonder vorm van prooes zal worden doodgeschoten. Reeds zouden acht lieden om die reden zijn terdoodgebracht. Als de regeering, welke dan ook, er werkelijk in slaagde, aan de wandaden van haar eigen volgelingen een einde te maken, of ze zelfs maar flink te beperken, dan zou zij daarmede haar aanzien in de wereld, tot haar eigen heil, op een hooger peil, brengen. DE STRIJD NOG IN VOLLE GANG. Mocht men een week geleden wat hoop koesteren, dat de besprekingen der diplo maten te Hendaye eenige Lans oplever den tot vredesonderhandelingen te leiden, op het oogenblik is er geen reden tot optimisme meer. Huesca en, San Sebas tian zijn de opstandelingen in handen gevallen. Oviedo, de hoofdstad van As- turië, weerstaat hun aamjvalien nog, ook die uit de lucht. Dit is ook het geval met het Alcazar te Toledo, waarvan degroote bezetting niet aan overgave denkt. Eer zou zij, zoo luidt haar antwoord, op alle aanmaningen zich over te geven, het ge bouw, met alles wat er in is, in de lucht 'laten vliegen. Ook de belegeraars dreigen met deze krasse maatregel. Zij hebben het oude Moorsche paleis, dat zij van nabij beschieten, 'ondermijnd, zoodat ook zij het verwoestingswerk zouden kun nen voltrekken, waarmede de belegerden Idreigen. Zij aarzelen echter blijkbaar nog, dit architectonische wonder, een der natio nale schatten van Spanje, aan hun strijd op te offeren. Men moet hopen, dat hen ook de overweging weerhoudt, dat hon derden vrouwen en kinderen, de families van de verdedigers vormende, aan"de ont ploffing ten offer zouden vallen. Wat Oviedo betreft, spannen de opstandelin gen zich zeer in, de stad te ontzetten, voor het te laat is. Twee colonnes zijn in opmarsch, om aan de belegerden hulp te brengen. Dat is ongeveer datgene, wat aan belangrijke strijd nu gaande is. Bij Madrid wordt op het oogenblik niet veel meer gevochten. De opstandelingen heb ben blijkbaar de hoop opgegeven, de stad te kunnen innemen met de middelen, die hun daarvoor op het oogenblik ter be schikking staan. GEEN WAPENEN MEER NAAR SPANJE? Portugal doet niet mee. Te Londen zal nu de coördinatie-com missie bijeen komen, die tot taak heeft, kennis te nemen van de .verschillende maatregelen, welke de deelnemende sta ten zuLen treffen, om uitvoer van wape nen naar Spanje, onmogelijk te maken. De Portugeezen ecliter willen niet mee doen. Misschien vreezen zij ook kwade gevolgen van een overwinning der steeds rooder wordende, Spaansche regeering„ Dat het bij hen nog niet heelemaal zoo rustig is als het fascistische Portu-i geesche bewind liet gaarne doet voorko men, is deze week nog weer gebleken uit de muiterij op twee oorlogsschepen, die slechts door kustbatterijen, tot schade aan manschappen en schepen, kon worden on derdrukt. Reeds is er in Engeland sprake van, het embargo ook tot Portugal uit te breiden, liever dan de schikking te Ia* ten mislukken. Dat het tijd wordt voor een regeling in deze aangelegenheid, be wees nu weer een telegram van Chur chill, die voor Roode Kruis-d ademden in Spanje was, en waarin hij meedeelde, dat men had kunnen vaststellen, dat Duit-i sche Lichtbommen, uit Duitsohe vliegtui gen geworpen, dood en verderf in Spaan sche steden hadden aangericht. Dit komt overeen met een verhaal van de bezoe-i ker bovengenoemd. Hij vertelde, zelf tien Duitsche vliegers aan het „witte" front te hebben ontmoet, die bombardements vliegtuigen bedienden, en 25 Italiaansche vliegtuigen op één plaats te hebben ge zien. DE ONRUST IN PALESTINA. Een Joodsch soldaat, met geladen ge weer op wacht aan de grens van Tel Aviv, waar keer op keer bloedig tusschen Joden en Arabieren gevochten wordt. ONRUST IN FRANKRIJK. In het binnenland gaat het verre van goed. De vrees voor gebeurtenissen als in Spanje, geeft het fascisme in Frankrijk nieuwe aanhang. Onder de arbeiders is opnieuw ontevredenheid ontstaan. De ver hooging van die Ioonen is gevolgd door 'n vernooging der prijzen van allerlei le vensmiddelen. Daardoor hebben de ar beiders, ondanks de loonsverbooging niet een overeenkomstige verbetering van levenspeil bereikt en dat toch 'had heit nieuwe bewind beloofd. Vandaar nieuwe stakingen en nieuwe bezetting van fabric, ken. Te Clermond Ferrand hebben daar op inechtsche arbeiders de prefectuur be zet. Als de regeering de bezetting der/ fabrieken duldde, kou zij ook tegen de nechtschc arbeiders niet optreden. Toen hebben de Lnksche arbeiders getracht de prefectuur te bevrijden. Dat heeft men kunpen beletten. Tenslotte heeft men de rechtsdben met een zoet lijntje wegge-i kregen. Maar men krijgt zoo een toestand, die gevaar voor een burgeroorlog niet' meer denkbeeldig doet lijken. De regee ring zal vroeg of laat haar gezag werkw lijk moeten doen gelden, en vooral het jje- zag der wetten. ENGELAND EN TURKIJE ZIJN HET EENS. De vacantiereis van Koning Edward van Engeland, o.a. naar Turkije, heeft groote politieke resultaten opgeleverd. Het is voor het Britsche Rijk van het grootste belang met Turkije, nu het weer beheer- scher der Dardaneüen is geworden, op de beste voet te komen. Ook in verband met zijn ligging tegenover het Suezkanaal. Tijdens de periode der sancties heeft er NAAR PALESTINA, Britsche soldaten woudein, alvorens naar Palestina te vertrekken, ingeënt. reeds een vendedigingsverbond tusschen Engeland en Turkije tegenover Italië be staan. Het was gewichtig voor de Britten, (dat die vriendschap zou worden voortge zet. Moeilijk kon dat niet zijn. Turkije vreest Mussolini's zucht tot uitbreiding van grondgebied. Italië heeft immers wel ciens een begeerig oog op Klein-Azië ge worpen. Bovendien heeft Engeland van Rome maritieme bedrijvigheid in de Mid- Idellandsclie Zee te duchten. Koning Ed ward heeft lange gesprekken gevoerd met Atatiirk, de Ghazi, president der Turk- sche republiek, die daarvoor naar Kon stan tin opei 'was gekomen. Het resultaat is geweest, dat Atatiirk beloofde, onmid dellijk zijn minister-president naar Londen te zullen sturen. ENGELAND GRIJPT STRENGER IN. IN PALESTINA. Engelano moge zich in de laatste jaren nog zoo vaak zwak hebben getoond in zijp beleid, in Palestina schijnt het te willen bewijzen, dat het miet met zich laat spot-i ten. Belangrijke versterkingen zijn nu naar het Heilige Land gezonden. Lang heeft Ihet tot zoo krasse maatregelen zijn toe vlucht niet durven nemen. Het vreesdei u i. zich de beele Mohammedaanscbc we reld tot vijand te zullen maken. Voelt het zich thans, na de verzoening met Egypte, aangemoedigd? Tot nog toe hou den de opstandige Arabieren de strijd met groote verbittering vol. Militaire ver sterkingen alleen echter zullen het Pale- stijnsche probleem niet kunnen oplossen. Het zal pas uit de wereld zijn, als meni beide partijen kan bewegen met elkaar in volle overtuiging naar een overeen komst te streven. DIENSTPLICHT. INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN. In opdracht van den Minister van De fensie, roept de Burgemeester van Texel de gewone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 October 1936 naar de aanvufl- lingsnesetrve overgaan, op, om de aan hen verstrekte rijksgoedenen met uit zondering van schoenen en haarkam in te leveren, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds eerder heeft plaats gehad. Tot de hicrbedoel:1e personen behooren: a. de gewone dienstplichtigen van de lichting 1921, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere; lichting hebben beëindigd; b. de gewone dienstplichtigen van an dere lichtingen, die met de lichting 1921 de eerste oefening hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn overge gaan. De inlevering moet, voor zooveel deze gemeente betreft, plaats hebben te Den Burg in het Gymnastieklokaal aan de Mo lenstraat op Vrijdag 16 October 1936 des namiddags te 2 uur. De goederen zullen in ontvangst wor den genomen door den indeelingsdistricts- commandant of oen ander daartoe aange wezen officier. Voor nadere biezonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 11 September 1936. De Burgemeester van Texel, KAMP. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1