Wol uit melk. Gemengd Nieuws De verdwenen kleermaker. RIJMELARIJTJE. VOOR MIJN VENSTER. ZWEMMEN. Onlangs verdronken in een ka naal bij Grootebroek twee jonge mannen van 20 ien 21 jaar. Pas nog verdronken in de Prin sengracht te Amsterdam bij het kanovaren twee knapen van resp. 8 en 9 jaar. Allen omdat zij NIET KONDEN ZWEMMEN. Peinzend tuur ik door mijn venster En toef im gedachten daar, Waar twee frissche, jonge levens Niederliggen op een baar. Rustig gleed de ranke kano Door de oude, stille gracht. Met de wal aan beide zijden Werd aan geen gevaar gedacht. Maar opeensdaar zakt het vaartuig Daad'lijk loopt het bootje vol. Twee pas aangevangen levens, Eischt de dood ditmaal als tol. Peinzend tuur ik door mijn ven steil", En toef i;n gedachten daar, Waar de bloem van Neerlands zwemsters Stond met lauw'ren op 't haar. Holland! ja, dat was die uitroep, In 't Olympisch stadion. En men dacht, dat in ons land toch Wel een ieder zwemmen kon. En nu heeft men Ihier te lande Een zwemtrainingsfonds gesticht, Opdat Holland in Japan ook Zoo subliem treedt voor het licht. Maar hoe mooi de eer mag wezen, Zinkt die gloriezon niet nee^ Als je weet, dat toch de massa Noojt het zwemmen heeft geleerd? Daarom kan ik niet begrijpen, Dat nog nooit de OVERHEID Die zoo gauw met wetten klaar staat Daar een wet voor heeft bereid. Schoolvoetbal vind je allerwege Waarom nooit schoolzwiemwedstrijd Water is altijd te vinden En mij duinkt: toch ook wel tijd. Zwemmen moet een LEERVAK wezen Bij het lager onderwijs. In ons landje van het water Is zwemmen een eerste eisch. Doch zoo lang het niet verplicht is, Ouders, leeraars, maakt dat 't kind Naast de weg door 't daag'lijksch leven Ook de weg door 't water vindt. Laat het nimmer zoo ver komen Tot de put, die men niet dempt, Maar voorkomt wat kan voorkomen, Daarom jeugd van Holland: ZWEMT! HUIB DE RIJMELAAR (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) VOOR DE VROUW EEN LACH EN EEN TRAAN. Twee Rotterdamsche gemeenteraads leden hebben in de vergadering een de monstratie gegeven in Romeinsch worste len. De overwinnende spreker moet zijn betoog geëindigd hebben met de woorden Ik heb gelegd. Men verbaast zich over een gevan gene in Den Haag, die een lepelsteel en, twee manchetknoopen had ingeslikt. Wij kennen fabrikanten, hier te lande, die met nog heel wat grootere voorraden metaal- wanen in hun maag zitten. „Tegenwoordigheid van geest is hoognoodig bij liet modern verkeer", al dus de titel van een artikel over werel-dl- stadverkeer. Afwezigheid van lichaam is vaak nog wenschelijker. KORT VERHAAL. Over de breede, rustige baai, waarop de vloot voor anker lag, vielen de gouden stralen van het herfstzonnetje. Alle sche pen vlagden vroolijk, want er werd hoog bezoek verwacht. Vóór de aanvang der groote manoeuvres, die op til waren, zou de Admiraal vandaag in hoogst eigen per soon inspectie houden. Oeen wonder, dat ['allies schitterend iin de verf zat en dat de| dekken glommen als een spiegel. En wat de Jantjes zelf betreft, die zagen er uit om door een ringetje te halen. Tegen de middag kwam eindelijk het admiraalschip in zicht en weldra was de inspectie begonnen. De gestrenge heer Voer van de eene kruiser naai" de andere1, het ging alles van een leien dakje en iedereen scheen tevreden. De commandan ten straalden van voldoening en de Jantjes liepen neuriënd over het dek. Tenminste zoadra de inspectie achter de rug was. Toch scheen er op het laatste oogen- bjlik nog een kink in de kabel te komen. Rjeted-s meer dan een uur was de admiraal nu al op de grijze kruiser Topeka ert, ongeduldig, nerveus, trippelden de com mandanten, wier schip die hooge eer van het bezoek nog niet was te beurt geval- BINNENLAND —Te Nijmegen raakte op het Mariën- burg de muziektent door een voetzoeker in brand, even voordat een gymn. vereen, daar een voorstelling zou geven. Een oogenblik laaiden de vlammen hoog op, hetgeen ontsteltenis teweegbracht onder het talrijke publiek. De brandweer wist het vuur spoedig te bedwingen. Te Wateringen viel een 13j. jongen van 14 M. hoogte, doordat de schoorsteen, waarin hij geklommen was, afbrokkelde. Hij overleed aan de gevolgen. Bij Den Bosch werd hoeve Den Dun- gen door de bliksem- getroffen en geheel vernield. Inboedel deels gered. Verzeke ring dekt ^l-c schade. Te Rotterdam is een 6-j. jongetje door een autobus gedood, toen "hij plot seling de weg overstak. Te Baren- dnecht trof eenzelfde ongeval het 5-j. meisje G. v. B. uit Rijsoord, dat voor een partijtje te B. vertoefde. Te Kerk- r.ade werd een 4-j. jongetje 't slachtoffer. Te Ubachsberg is ihet gezin Bessemsi verblijd door de geboorte yan het 23e kind. Hoofd van het gezin is een invalide mijnwerker. Te Genemuiden is het 2-j. meisje van J. Tuinman, te Assen het 2-j. zoontje- van E. Sikkema in een onbewaakt oogen blik te water geraakt en verdronken. BUITENLAND -- Engeland zou wegens Se critieke toe stand i-n Palestina, zijn eerste de visie} van 12000 man spoedig naar dit Land zenden. Vier. Staten. Te Dalton (Georgië) is een neger aan een boom opgehangen, vóór de politie maatregelen kon nemen. Hij zou een blanke vrouw hebben aangerand. Polen. Generaal Rydz Smigly is uit Frankrijk weer -naar Warschau vertrok ken. Het Frainsch-Poolsdh bondgenoot schap is door zijn bezoek versterkt. Rusland. Stalin, de leider der bolsje wistische dictatuur, zou ernstig ziek zijn. Sedert maanden zou hij het Kremlin te Moskou niet hebben verlaten. h-t< EEN KRANIG VOORBEELD. De 75-j. Engelsch-man Montague Hol bein te Londen, die onlangs zijn 60-jarig turnjübileum vier die en ter gelegenheid van dat feit in de Theems -een afstand van 18 Engelsche mijlen zwemmende aflegde. len, op en neer. Zonderling. Daar moest op de Topeka bepaald iets niet in de haak wezen. Ook de Jantjes staken d-e koppen bij elkaar, doch de een wist nog minder, dan de ander en boven elk hunner hoof den zweefde als het ware één groot vraagteeken. „Maar ten lange leste ging dan toch de vlag bij de Topeka om-ho<jg, ten teeken, id-at de inspectie beëindigd was. En laat in de namiddag, toen de admiraal ver- dwenien'-yfas, vernam Janmaat wat er nu eigenlijk precies gebeurd was. Het begin van de historie was vrij gewoon. Die morgen was een eerzame kleermaker uit het naburige stadje aan boord van de kruiser gestapt. De man had zich bij de wacht gemeld en hij kreeg permissie de keurig gestreken uniform, die hij bij zich had, aan een der matrozen af te leveren. Doch nu was het zonderlinge van de geschiedenis, dat deze kleermaker eens klaps verdwenen bleek. De wacht bezwoer bij h-oog en bij laag, dat hij het schip friet verlaten had; hij moest dus nog aan boord zijn, maar waar? Het was voor de commandant een pijnlijk moment, toen hij dit zonderlinge voorval aan de admiraal moest rapporteeren. De admiraal zette groote oogen op en gat order onmiddellijk het Ijeele schip vain boven tot onder te laten onderzoeken. Als terriers vlogen de Jantjes door het GOEDKOOPE PATRONEN. Voor abonné's 25 oent. A 190. Patronen verkrijgbaar voor bo venwijdte 100 en 112 cM. Noodig'. 4 M. stof van 100 cM. breed Garneerstot 30 cM. van 90 cM. breed. A 191. Patronen verkrijgbaar voor 88 en 96 cM. bovenwijdte. Noodig 3.50 M. stof van 130 cM. breed. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlanidia, Kr. N. Gracht, Utredht. Het N. Modeblad is liet meest gelezen damestijdschrift van ons lan-d; 6 nrs. per 3 mnd. f 1.20. Per post f 1.50. HACHÉE (4pers.): 3 ons koudvleesch, 1/2 ons boter, 2 fliinke uien, 1 Maggi's Justablet, 4 dL. water, V2 dL. azijn, 1 laurierblad, een paar kruidnagelen, wat (pieper, misschien 1 a 2 theelepels maizena. Laat de fijngesnipperde uien in de boter lichtbruin bakken; wrijf intusschen het justablet fijn en maak 't aan door 't gelei delijk met het water te vermengen. Giet deze vloeistof bij de gefruite uien en Iaat de saus even doorkoken; voeg er de azijn eu de kruiden bij en laat er het in blokjes gesneden vleesch een uurtje in stoven. Bind, indien -de saus tenslotte nog te dun zou zijn, de vloeistof met wat aange mengde maizena. NUTTIGE WENKEN. Haarlinten, die na het wasschen slap geworden zijn, kan men wat stijf maken door ze dadelijk na het wasschen en spoelen te strijken. Vlekken van kauwgom zijn met ben zine te verwijderen. Nog enkele middelen tegen mieren: tomatenbladen neerleggen, kootteer in wijde schalen neerzetten, een mengsel van borax en suiker strooien. schip, botsten i-n hun speurdirift zoo nu en dan met de koppen tegen elkaar, alles echter zonder resultaat. Het kleerma- kertje was en bleef zoek. De zaak werd hoe langer hoe verdachter en ten slotte- mompelde iemand zelfs iets van spion* 11 age. Geen wonder ,-dat de Jantjes die ayomd een zucht van verlichting slaakten, toen zij goed en wel in hun kooi lagen,...; Het was danook wel een opwindende dag geweestAlleen de klei-ne matroos lag onverschillig de rook van zijn sigaret v-oor zich uit te blazen. Hij kon maar niet begrijpen, waarom er nou eigenlijk zoo'n -drukte gemaakt was. De vlootoefeningen waren geëindigd en de kleermakersaffaire scheen zoo langza merhand in ih-et vergeetboek geraakt te zijn. In het havenkroegje „De Gouden Wimpel" zaten ce matrozen gezellig bij -een glaasje bier en amuseerden zich zoo als alleen echte zeelui dat kunnen. De stemming liet niets te wenschen over en men moest al tamelijk hard schreeuwen om elkaar nog te kunnen verstaan. Op(- eens echter dreigde de feestvreugde wirfee- delijk verstoord -geworden. Een lange stoker was yan zijn stoel opgesprongen en met een vuurrood gelaat schreeuwde hij tegen zijn maat: Je -maakt mij niet wijs, dat die kleer maker echt aan boord is geweest. Dat as-Ie wèi, stiet de ander kwaad Overdreven berichten omtrent de Italiaansche productie. - Lamital een beslist minderwaardig product Er komen nu langzamerhand publicaties los over lanital, de Italiaansche kunstwol, die zou meehelpen om Italië onafhankelijker te maken van het buitenland. Over de techniek der produktie komt weinig nieuws, er wordt slechts met nadruk gezegd dat men lanital kan bereiden op toestellen, die geheel overeenkomen met die voor de vis- cosekunstzijde. Over de geheele bereiding van de ondermelk tot draad wordt al zeer weinig medegedeeld. Wel is het volkomen duidelijk, dat de berichten over de grootte der productie zeer overdreven waren. Zoo was er een bericht, dat dagelijks 200 ton lanital ge produceerd werd, welke productie op het einde van dit jaar tot 1000 ton (a 1000 kg) zou worden verhoogd. De „Snia Viscosa" heeft echter bericht, dat tegenwoordig on geveer 5 ton per dag gefabriceerd kan worden en dat in 1937 de productie wel tot 20 ton per dag zal klimmen. Ook dit zou eventueel nog 6000 ton per jaar be- teekenen, hetgeen minder is dan 10 pCt. van de normale wolbehoefte van Italië. Meer dan 12.000 ton kan er niet gemaakt worden, omdat Italië nu eenmaal niet meer dan 12.000 Ion caseine per jaar produceert. Bovendien wordt volgens het Handelsblad tot nu toe lanital als beslist minderwaardig, vergeleken met wol, beschouwd. Wij zagen een 260-malige vergrooting van een wol haartje, waarop duidelijk de schubben te zien zijn, die de haaroppervlakte bedekken en die aan wol de juiste spin- en voleigen schappen verleenen. Ook bekeken we een lanitalhaartje, 132 maal vergrootvan schubben is hier geen sprake. Om caseïnevezels te maken, wordt de melk eerst goed ontroomd, zoodat de on dermelk met zuren bevrijd kan worden van de caseine. Duitsche berichten wijzen erop, dat caseine met zwavelkoolstof (die ook bij de viscosebereiding een groote rol speelt) een verbinding schijnt op te leveren, die in loogachtige stoffen een dunne oplossing vormt. Deze kan b. v. door centrifugeeren worden bevrijd van alle zwevende stoffen en moet dan, om spinbaar te worden een tijd rijpen. Wordt die oplossing uit uiterst fijne spindoppen gespoten in oplossingen van zwavelzuur, of sulfaten van natrium, mag nesium en zink, dan stolt ze tot fijne draad jes, geheel analoog aan het spinproces der kunstzijde-industrie. De draadjes worden tot kluwens gewonden, waarna men deze kan uitwasschen en kan bleeken (bv. met waterstofsuperoxyde), om ze dan te „harden" met formaline; dat laatste is volstrekt noodzakelijk om de draden bestand te imaken tegen water en loogachtige stof fen (zooals zeep). Men verkrijgt dan 'n brosse draad die nog belangrijk versterkt kan worden door er allerlei vetten in te doen -opnemen. De draad moet dan flink gespannen worden, teneinde zoo te dro gen, dat niet te groote inkrimping plaats vindt. De aldus verkregen draden komen over een -met kunstzijde; door ze te vend-eelen in kleinere stukken, verkrijgt men kortere draden, die gemengd kunnen worden met wol. om dan op speciale machines ver-i sponnen te worden. Deze garens kunnen dan g-emakkelijk worden geverfd. De Duitsche berichten vermelden met nadruk, dat de eigenschappen van het aldus verkregen product nogal eens vajri- eeren, zoadat hiet wel vaststaat, dat na- diere proeven en studie noodzakelijk zijn, om een beh-oórlijk product van constante kwaliteit te kunnen vervaardigen. Of dit d-an loonend kan zijn is een vraag, die alleen kan worden beantwoord, als na dere technische en economische gegevens verkregen worden. L.B.K. uit, ik h-eb 'm zelf gezien. Het was op dat moment, dat de klei-ne matroos Smit inaar het tweetal toestapte, -hen neer drukte op -hun stoelen, zelf bijschool en een rondje bestelde. Kom, jongens, suste hij, nou geen ruzie. Wil ik jullie eens wat zeggen? Als je het mij vraagt, hébben jullie alle bei gelijk. De kleermaker was op de Topeka en toch ook weer niet. Stel je nou eens voor, dat je aan het passagie ren bent. Je hebt permissie tot twaalt uur en je ziet plotseling, in een helder oogenblik. zullen we maar zeggen, dat 't al half -drie 's nachts is. Wat doe je dan? Ga je aan boord, dan ga je vast en zeker de n-or in. Je blijft dus wat rondzwalken Daar krijg je een ideetje. Een goed zeeman- beeft overal wel een kennis, die hem even een burgerpakje leent, en een flinke werk- mansknevei is ook wel te krijgen. Zou 't dan zoo gek zijin, als je de volgende morgen „ijskoud", als de deugdzaamste aller kleermakers aan boord trippelt met j-e eigen uniform over je arm? "Zie je, zóó stel ik mie Voor, dat het gegaan is. Nou, smaalde de lange sdoker, het is aardig verzonnen, maar ho-e kan jij Sssssst. Matroos Smit legde zijn vin ger op zijn mond. En met een knipoogje naar zijn beide makkers, fluisterde hij: Ik kan het wetenwant die ver dwenen kleermaker, die ben ik zelf. 0 A 191 A I90 RECEPTEN.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4