TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT 0! die zenuwhoofdpijn! AKKERTJES Texelsche Berichten De Nationale Feestdag. UIT DE TROONREDE. Uit de Millioenen-Nota. Gemengd Nieuws Woensdag 16 Sept. 1936 AKKER.CACHETS ZAKENNIEUWS. De verlichting van Texels Bioscoop zaal heeft een belangrijke wijziging, te vens een groote verbetering ondergaan. In de plaats van de lampen, welke aan de. zoldering hingen, is een z.g. indirecte verlichting aangebracht, waardoor een prettig licht wordt verspreid, dat mede door welgekozen kleurschakeering aan 'n feestelijke illuminatie denken doet. Naar de heer Pen ons meedeelt, ligt het iii zijn bedoeling door nog meer ver-' beteringen zijn zaal aan aantrekkelijkheid te doen winnen. Onder architect Igesz werden de werkzaamheden verricht door electricien A. de Wilt, timmerman P. Eelman en schilders Graaf. EEN WOORD VAN DANK. De heer F. N. Winter, voorz. van O.K. K., te Den Helder, schrijft ons: Zaterdag 5 Sept. in de avond en Zon dag 6 Sept. des middags hadden wij, leden van O.K.K., het buitengewone voorrecht, te kunnen medewerken aan de openlucht uitvoeringen te Den Burg, welke georgani seerd werden door de texelsche Gymnu- stiekvereeniging. Wederom mochten wij, leden van Ö.K.K., ervaren, op welke uit nemende wijze de Texelaars hun gasten weten te ontvangen. De hartejjjke wijze, waarop wij werden verwelkomd en de gulle gastvrij he id, die ons wederom werd geboden, was verrassend. Het is om uiting te geven aan onze groote erkentelijkheid jegens de inwoners van Texel en in het biezomder ten aanzien van onze gastvrou- wen eh gastheeren, mijnheer de redacteur, dat wij voor dit ingezonden studie eenige plaatsruimte in uw blad verzoeken. Tot weerziens, Texelaren. SPORTNIEUWS S.V. TEXEL. De laatste Zondag voor de competitie is nuttig besteed door de wedstrijd Texel 1Texels NHVB elftal. Met 3—0 moest de comp. in T. haar meerdere erkennen en het is geenszins 'n geflatteerde uitslag. T. 1 beheersChte bijna van begin tot het einde de strijd geheel en zeker heeft Beumkes, door zijn uit stekend keepen, een groote nederlaag voorkomen, waarbij hij, zander aan de andere spelers te kort te doen, een groote steun ontving van P.Boon, die een solide backpartij speelde. In de halflinie werd vaak hard gewerkt, maar de opgave was toch wel iets te zwaar, hetgeen, ook in, de voorhoede duidelijk bleek. Texel speelde een vlotte partij. Achter hoede en 'halflinie vormden een goed sluitend geheel. In de voorhoede zat gang er werd met overleg gespeeld. Ah dit elkaar geven van kansen, steecj$*#ieer wordt toegepast, waarmede nu een begin werd gemaakt, kan de productiviteit niet uitblijven. De leiding was bij de heer Van Dam in goeide handen, ook de verstand houding in het veld was uitstekend. (Beschouwing over het verloop van de wedstrijd volgt wegens overvloed van copie voor dit nr. Red.) Om 12 uur speelde Texel ATex. Bovs A, welke wedstrijd door onze jon gens met 3—0 werd gewonnen. Toch bleek het niet oefenen ongunstig te heb ben gewerkt, terwijl we zoo hier en daar iets meenden te merken van onderschat-': ting. De Boys adsp. werken allen hand, looped sneller en trachten stuk voor stuk door direct af te geven en eerder bjj de; bal te zijn dan de tegenpartij, hun min-» derheid aan te vullen. Wanneer bij ons in een dergelijk tempo wordt gespeeld, kunnen we betere successen verwachten,. Er dient ook zuiverder geplaajtst te wor den. Profiteert van de oefenavonden, jon gens. Het competitieprogramma is bekend voor de le helft: A.s. Zondag Watervogels-M.F.C.N.- Niedorp—DTS; StrandvogelsSchagen BKC—Texel en verder: 27 Sept.: Texel—Strandvogels. 4 Oct.: N.NiedorpTexel; 11 Oct.: Texel—An- dijk; 18 Oct.: WatervogelsTexel; 25 Oct.: Vrije ronde; 1 Nov.: Vrije ronde; 8 Nov.: DTS—Texel; 15 Nov.: Vrij; 22 Nov.: TexelSchagen; 29 Nov.: MFC— Texel. Texel 2 gaat naar Oudeschild. T. 3 naar Tex. Boys. Texel A thuis tegen Tex. Boys A. Texel B. gaat naar De Cocksdorp A. Neemt deze week goed nota van de elf tallen. Woensdagavond vergadert Texel 1 met bestuur voor kiezen aanvoerder en bespreking; aanvang 9 uur. Donderdag trainen gewone tijd. Ieder present volgens het bekend gemaakte rooster, dat eens per maand zal worden herzien. Zijn uw voetbalschoenen in orde? Nieuwe dopjes zoo noodig, geen uitste kende spijkerpunten, veters controleeren. D.D. ZANGKLAS VOLKSONDERWIJS. Van Woensdag 7 Oct. af komt in het Glazen Paleis de Volksonderwijs-Zang- klas9e weer bijeen. Nieuwe leerlingen kun nen Zich thans reeds aanmelden. COLLECTE VOOR HOENDERLOO. Onder dankzegging aan allen, die tot het resultaat hebben meegewerkt, wordt mededeeling gedaan van dè opbrengst der voor de Stichting Hoenderloo van 17— 22 Aug. gehouden collecte: Den Burg f 38.33 De Waal, De Koog 24. Den Hoonn 11.11 Oosterend 12.S0 De Cocksdorp en Eierland 26.86 Oudeschild 7.50 Totaal f 120.60 GAAT ESPERANTO LEEREN. De Texelsche Esperanto Federatie or ganiseert weer een cursus voor gevorder den onder leiding van de heer M. J. Ce!e. De eerste Les zal plaats hebben op Dins dagavond 29 Sept. in de U.L.O. school. Een ieder, die zich reeds eerder met Es;» peranto heeft beziggehouden, raden we aan in ieder geval deze eerste bijeenkomst bij te wonen, daar dan, in overleg met de cursisten het programma voor deze cursus wordt opgesteld. Indien blijkt, dat er vol doende belangstelling voor is, zal het be» stuur deze winter trachten eenige spe ciale avonden te beleggen. Zoo spoedig mogelijk zullen de" verdere plannen wor den bekend gemaakt. (Vervolg van het eerste blad) DEN HOORN. Hoewel wij hier pas feest gevierd had den is deze feestdag ook hier niet onop gemerkt gepasseerd. Van vele woningen was de vlag uitgestoken en 's avoids hadden wij een herhaling van de open luchtuitvoering op de verjaardag van H. M. de Koningin. Door de Chr. Zang vereen. Harmonie, dir. de lieer Bouwsma en het Fanfare D.E.K., dir. de heer Riteco, is op het pleintje, dat met lampions verlicht was, een uitvoering gegeven, welke door velen werd bijgewoond. De avond werd besloten met 't oude Wilhelmus, waarna een driewerf hoera werd uitgebracht voor 't Verloofde Paar. In 't Loodsmanswel varen werd van de gelegenheid tot dan sen dankbaar gebruik gemaakt. Br. OOSTEREND. Er is een spreekwoord, dat zegt: On verwachts lukt het best. Het was Donder dag, toen de kranten en radio de berich-' ten doorgaven om Zaterdag 12 Sept. tot een nationale feestdag te maken. Ooster end wilde hierbij niet achterblijven. Vrij dagavond werd in 't Wapen van Amster dam een vergadering belegd onder voor zitterschap van de heer K. Vlaming, weth. Er werd een programma in elkaar gezet. Zelden zal een feestdag op zoo korte ter mijn zijn voorbereid, maar 't nieuws ging ^ls een loopend vuur en Zaterdagmorgen was het dorp één vlaggenparade. Men telde al spoedig een zestigtal vlaggen, en nog steeds nam het getal toe. In veel étalages zag men foto's van onze nieuwe Prins met onze Prinses. 's Middags werden eerst kinderfeesten gehouden. De kinderen, met oranje ge tooid, trokken in optocht naar het terrein, van de Sportvereeniging, Excelsior voor op. De uitslag der wedstrijrjen was: Meisjes 67 jaar, eierrapen: 1. Greetje Kager; 2. Nellie v.d. Brink. Meisjes 8—9 jaar, lei met 3 ballen: 1. Duwertje Koning; 2. Truus v. Liere. Meisjes 10—11 jaar, slofjes loopen: 1. Nellie Koning; 2. Corrie Bakker. Meisjes, 12—13, waschophangen: 1. Jantje die Ridder; 2. Cornelia Drijver. Jongens, 67,, Jiardloopen met hinder nissen: 1. Wim Trap; 2. Ks. Vlaming. Jongens 89, zaldoopeii: 1. Piet Bas; 2. Gerrit Kuiper. Jongens 10-11 j.: op reis gaan, l.A.v.d. Knaap. 2. Jan Kooger. Jongens van 12-13 jaar, voetbal door drie boogjes: l.K.Burger. 2. D.Medema. Bakerwedstrijd voor oudere dames: h A. van Liere. 2. Corrie van Groningen. 3 Pietje Du inker. Stembuswedstrijd voor oudere dames: l.Ma Bropwer. 2. A.Beijert. 3. Engeltje Koopman. Kussenvechter voor heeren: 1. Jan Mosk. 2. Arie Kager. 3. Henk Kager. Sprietloopen.: 1. Gerard de Jong. 2. Jan Brouwer. 3. Gerrit van Groningen. Touwtrekken werd gewonnen door de ploeg Arie Mosk, Jan Trap, Cor Drijver. Na versterking van de inwendige mensch trok Exoelsior des avonds onder het spelen van een pittige marsch weer door het dorp, gevolgd door een enthou siaste menigte, in optocht weer naar het terrein. De stemming was, dank zij het mooie zomerweer uitstekend. De met spoed opgerichte muziektent en de verlich ting waren prima in orde. De muziek zet nu in met het spelen van twee coupletten van het Wilhelmus, gevolgd door een driewerf hoera ter eere van de Koninklijke verloofden. Nu volgen nog vele vaderland- sche liederen en er wordt enthousiast meegezongen. Op verdienstelijke wijze worden door De Lofstem, Nieuw Leven en Hosanna zangnummers ten gehoore ge bracht, zoowel afzonderlijk als gezamen lijk. Ook worden weer het Linten spel en het vlaggentableau uitgevoerd, waarvoor ook nu weer veel aandacht is. Ten be sluite volgt „De strijd om de vrouw". Winnaars worden de heeren Jn. Brouwer, Mart. Vlaming Oz. en S. Timmer. Ook nu bemerken we, dat het een schrikkeljaar is, want ook de vrouwen mogen hun geluk beproeven om een man in de strijd te be machtigen. L>e handigste dames hierin blijken te zijn: 1. mei. Zin-Eelman; 2. mej. Brecht Koppen; 3. mej. Ren Dob; 4. mej. Annie Keijzer. 's Is nu omstreeks half twaalf geworden en bet einde van deze dag is gekomen. De heer K. Vlaming spreekt nog een woord van welgemeende dank aan allen, die hebben meegewerkt aan deze schitte rend geslaagde dag. Na inog een vroolijke rondgang door het dorp, begeleid met pittige muziek van Exoelsior behoort deze feestdag weer tot het verleden. De Ko ninklijke verloving is ook hier op waaT- dige wijze gevierd. D. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomstl Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont OUDESCHILD. VERLOTING K.W.K. Zaterdag had de verloting plaats. De hoofdprijzen, een roolcfauteuil en een kapstokkleed vielen te Den Burg op lolen uit de collectie van Het Gelukskantoor C. P. Moojen, aldaar. DF. COCKSDORP. BAZAR PASTORIEFONDS. Batig saldo plm. f750.—. Zaterdag was het de laatste dag van de ten bate van het pastoriefonds der N.l I. Kerk gehouden bazar. Tegen 12 uur mid dernacht werd hij door Ds. Salm geslo ten. Spreker bracht hierbij woorden van dank aan allen, en dat waren er zeer ve len, die er het hunne toe hadden bijge- dragen om deze bazar zoo buitengewoon goed te doen slagen. Verschillende fir ma's gaven fraaie geschenken, o.m. van D. Barends, Z. Stolk, fa. Frans Zegel, A. Steenbergen, Zuivelfabriek De Een dracht, B. Nieboer. Ook van vele particu lieren, te veel om op te noemen, weiden mooie cadeau's ontvangen, o.a. een fraaie leeslamp van hamdsmeedwerk, een sprei, enz. We noemden er ook in het vorig nummer. De bazar werd zeer druk bezocht en er werden goede zaken gedaan. Ook Burgemeester Kamp kwam Vrijdag een kijkje nemen. Het batig saldo zal plm. f750.bedragen. Gelukkige prijswinners van een taart, ©en schemerlamp, een kapstok, 'n sprei, waren resp. mw. Van dier KooyV.d. Wold, de heer J. Dukers, mej. M. Oai9 ritsen ©n de heer Jb. Quartel. LANDBOUW EN VEETEELT ilül! De Prov. Fokveedag in N. Holl. wordt 21 Sept. te Hoorn gebonden. De afd. rundvee telt 400 airs., varkens 50, schapen 75, geiten 130. De Graanrechten. Hef Landelijk Co mité van actie tegen de nadeelige in vloed van de graanrechten op de pluim veehouderij, gevestigd te Gri eiekan, heeft een adres gezonden aan de Minister van Landbouw, waar het Z.Exc. in verband met de stijging der graanprijzen ver zoekt volkomen compensatie te geven, zoowel voor de graanrechten als voor de rechten op dier- en visChmeel. Erwten steun. De steunvergoedmg voor groene erwten, kwaliteit C., gedena tureerd 31 Aug. tun. 5 Sept. 1936, zal f2.60 per 100 Kg. bedragen. Voor de laagste klasse en voor andere erwten f2.10. POSTDUIVENSPORT. HELDERSCHE CONCOURS-COMMISSIE. In haar Zondag gehouden vergadering besloot de Held. Concours-Comm., waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de Postduiven-Vereen. Hollands Noordpunt, Victoria, V.O.P. te Den Helder, Altijd Verder, te Anna-Paulowna en de Reisduif, te Barsingerhoroi, tot het organiseeren van ©en kringconcours op 4 Oct. a.s. van Noyons (Frankrijk) uit op 16 en 17 Jan. 1937 zal te Den Helder een tentoonstel* ling worden gehouden, waaraan alle geor ganiseerde postduivenhouders uit Den Helder en omstreken kunnen deelnemen. Wie nadere inlichtingen wenscht, gelieve zich te wen den tot de heer R. F. Mulder, secr. van het concours en de tentoonstel ling, Oostslootstr. 79, Dan Helder. (Het bovenstaande is ontleend aan een circulaire, welke wij van het Secretariaat ontvingen. Red.) HOE LAAT STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Of) werkdagen: Vertrek v. Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35 5.35. Vertrek Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 5.20; Vertrek Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 6.30. WAARSCHUWING. De aandacht wordt er op gevestigd, da) 8 Oct. over ALLE slooten in de Dertig Polders schouw gehouden wordt. Aan de gisteren dooi" H.M. de Konin gin uitgesproken troonrede ontleenen wij Allereerst gevoel ik behoefte uiting te geven aan mijn innige vreugde over het voorgenomen huwelijk Mijner dochter. In sommige takken van nijverheid heeft het strewn jiaar aanpassing tot resul taten geleid, die de hoop wettigen, dat bij verdere doorwerking de ondervonden druk allengs zal afnemen. De toestand der openbare geldmiddelen is nog altijd zor gelijk. Daarom tnoet de grootste voor-» zichtiglheiid het finaincieele beleid blijven behcersohen. Ook iin het komende zit tingsjaar zal bestrijding van de vvcrkloos-i beid en vain haar gevolgen de volle aan* dacht vragen. De betrekkingen met an dere mogendheden zijn vriendschappe lijk. U zullen worden voorgelegd ont werpen tot wijziging van ©enige bepalin gen der L.O.-wet '20 en van de dienst plicht, tot bestrijding van de lintbebou wing, tot verbetering der tertiaire we gen, tot ovenneming van een bedrag van 25 millioen. aan Ned.-Ind. schulden, zoo mede een ontwerp inzake de electrici- teitsvoorzienimgen. Met uitzondering van Curacao, waar Je toestand bevredi gend te achten is, vordert de economische en fimancieele toestand in de Overzee* sche gewesten nog de voortdurende zorg der regeering. Met erkentelijkheid maak ik gewag van de toewijding, waar mee leger en vloot, zoomede de ambtena ren in burgerlijke dienst hun taak blij ven vervullen De Regcering raamt het tekort op de staatsbegrooting 1937 op 47 millioen. (vo rig jaar bedroeg het tekort, geraamd op 85 mill., 70 millioenover de jaren 1925- 1930 bedroeg het overschot totaal 328 mill.; over die periode 1931-1935 was 't tekort 280 millioen). Tot dekking van het tekort stelt die regcering voor: (o.a.) biezuiiiiigiing op onderwijs, kunsten eti we tenschappen 7.6 mill.; vermindering van 't spoorwegtekort 12 mill.; herberekening pensioenen burgerl. en milit. ambtenaren 3.3 mill.; verlenging heffing opoenten op successie-, registr.-, div.- en tantième- belasting en op bet zegelredht 11,8 mill, bet afloopen van wacntgelden zal haar raming 3,2 m'll. opleveren, bet capittilan- ten stelsel 5 millioen gld. Indien de voorteekenen niet bedriegen, aldus de regeering, dan is een keerpunt nabij. In de catastrofale daling der in komsten schijnt een daliifg gekomen. De belastingen, die reeds ongekend hoog zijn, zullen niet verhoogd warden, 't Ontwerp reisbelasting is ingetrokken. BINNENLAND. Amsterdam. Voor de huldiging der Koninklijke Familie, morgen in 't Stadion, gaven zich reeds 270 vereenigingen op. Apeldoorn krijgt Zaterdag bezoek van de Prinses en Haar Verloofde. Te Den Haag was het gisteren ter gelegenheid van Prinsjesdag drukker dan ooit. Den Haag. Dit jaar is voor het eerst bepaald, dat ieder zich bij het passeeren van de Koningin ot van de Koninklijke stoet van bet uiting geven aan zijn poli* tieke gevoelens moet onthouden. Den Haag. Van de viering van de Vorstelijke Verloving, welke Zaterdag in bet heele land plaats had, heeft die in de residentie zeker het record gevestigd. Er namen meer dan 60.000 personen deel aan bet défilé langs Ihet Paleis. De stoet; was kilometers lang en het voorbijtrekken duurde uren. Bij Meerkerk is Zaterdagmorgen ©en autobus uit Amsterdam, op weg naar Antwerpen, bij het met groote snelheid passeeren van een tractor tegen een boom gebotst. Van de 29 personen werden er 20 gewond, van wie 8 zoo ernstig, dat zij in een ziekenhuis te Utrecht moesten wor den opgenomen.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5