De Nieuwe Texelsche Courant No. 5086 50ste Jaargang Woensdag 23 Sept. 1936 EERSTE BLAD. Van week tot week Brieven van Texelaars in den Vreemde. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.—losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 12 oent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deeflg tariët voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (1 regels.) HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer V» uur later.) 24 25 26 27 28 29 30 Sept 1,45 2.40 4,05 5,57 7,17 8,20 9.14 ZATERDAGAVOND GELD STINKT NIET. Op het Nazi-congres te Neurenberg heeft o.a. Hitier zich over Rusland alles-i behalve vriendelijk uitgelaten. Maar hoewel de Sovjet-commissaris van Oor log,. Worosjilow, in antwoord hierop ook harde noten .heeft gekraakt.... „geld stinkt niet" en zoo is te verklaren, dat om danks dit woord-festijin straks tus- schen Berlijn en Moskou onderhandelin gen worden gevoerd over een nieuw han delsverdrag. Hitier wil niet met de Rus sen aan ieen tafel zitten om te spreken; over de veiligheid en de vrede, maar Schadht, die in de Duitsche financiën zoo veel mogelijk orde scheppen wil, ziet de Russen graag omdat ze contant betalen enmet goud. Ook de heeren van c'e Duitsche Rijksweer zijn van de Sovjets niet afkeerig. Het is nog maar tien jaar geleden, dat die Rijksweer en het Roode Leger nauw met elkaar samenwerkten. Rusland is n.l. de grootste leverancier van mangaan-erts en zonder mangaan kan de oorlogsindustrie het nu eenmaal niet stellen. Na Rusland is de Goudkust (W.-Afrika) het land met een belang rijke productie van mangaan-erts. Er gaan geruchten over een afstaan van de Goud-/ kust (Spaansch bezit) aan Duitschland, wanneer de opstandelingen aan het rcer komen. Op deze wijze zou Duitschland beloond worden voor zijn steun in de burgeroorlog. Ook over een handelsverdrag tusschen Berlijn en Parijs zijn onderhandelingen gaande. De Fransche regeering streeft naar verbetering van de economische zoo wel als van de politieke betrekkingen, maar tracht tevens waarborgen te krijgen, om te voorkomen, dat de Fransche hulp tot opvoering van de Duitsche bewape ning leidt. „ALLE STATEN NATIONAAL- SOCIALISTISCH". De Berlijnsche correspondent van het Alg. Hhld. zegt, uit de mond van dr. Ley, de leider van het arbeidsfront, een der grootsten in het systeem, te hebben op- geteekend, dat „Duitschland niet rusten zal, voordat alle staten nationaal-socia- listisch geworden zijn". Oik Göbbels heeft, volgens hem, op de eerste dag van liet congres, iets dergelijks gezegd. Hij had er echter vooxzichtiglijk aan toege voegd, dat men bleef vasthouden aan het beginsel, dat het nationaal-socialisme geen export-artikel is. Hoe deze twee uitlatin gen met elkaar overeen te brengen zijn, weten wij niet. BIJ EEN BURGEROORLOG IN FRANKRIJK. Frankrijk is over de uitlatingen van Duitsche grootmadhtigen op het Neuren- bcrgsche congres alësbehalve gerust. In een vraaggesprek met een correspondent van liet Persbureau Reuter heeft Hitter te kennen gegeven, dat hij niet dulden zou, dat in een land aan zijn grenzen hiet communisme de overhand kreeg. In dien zich in Frankrijk een conflict mocht ontwikkelen, als Spanje sinds geruime tijd in een bloedbad heeft gestort, zon Duitschland zich niet onbetuigd laten en de kant van de fascisten kiezen. HET BLOEDBAD IN SPANJE. Het vechten en moorden, het bombar deereu en vernielen in Spanje duurt voort.. Het voornaamste feit van "de week, die; achter ons ligt, was het opblazen van 't i;»iiufluii:ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii!iiiiiiiii llllllilllll VAN DE BOEKENPLANK. lilllllllülüliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) - J. Douwes, De Kikvorsprins, vroo- lijk zangspel in 3 bedrijven. Met muziek (zang). Op te voeren door schoolkin deren. 16 blz. 75 ct. Over plakkaatverven, het teekenen van etalagekaarten, versieringen, enz. Uitg Talens, 24 blz. 20 c. G. Hagen^r, De Wachtgeldregeling voor onderwijzers. 16 blz. 40 c. C. Takes, Over liet koopen, de be diening, de werking en het onderhoud van uw radio. Veel illustraties. 104 blz. f 1,75. J. J. de Boer, Kunnen wij in de toe komst zien 62 blz. 90 c. Div. schrijvers en schrijfsters (Garmt- Stuiveling, Lode Zielens, Willy Corsary Roel Houwink en 36 anderen) getuigen tegen oorlog en militarisme. 96 blz. 75 c. E. Heymans en Jac. P. Thijsse, Wan delboekje voor natuurvrienden, met zeer veel afb. 238 blz. Geb. f2,25. Alcazar, het Middeleemvsche Mooren kasteel bij Toledo. Dit was het einde van het beleg, dat negen weken duurde. Men schat het aantal personen, dat zich op het oogenblik van de ontploffing in bet kasteel had verschanst, op 1800, onder w:e 400 vrouwen en kinderen. Na de ontplof fing hebben regeeringstroepen liet Alca zar bestormd, waarbij aan beide zijden wederom veel slachtoffers vielen. In de onderaairdscbe gewelven van het oude kasteel, dat nog niet geheel vernield i$, houdt een aantal muiters de tegenstand' nog vol, maar de Volksfrontmilitie zal niet rustein, voor ieder verzet hier in bloed is gesmoord. De strijd om he.t Alcazar toont op nieuw, hoe bloedig en meedoogenloos hier wel gestreden wordt. De uitwerking van de dynamiet-mijnen was zoo hevig, dat in de naburige stad Toledo, welks bewoners hun woningen tijdig hadden kunnen verlaten en twee K.M. buiten de stad de ontploffing af wachtten, alle ruiten vernield werden. Groote brokken steen kwamen op de stad terecht; ze riöhtten daarbij aan veel huizen schade aam. Door de val van het Alcazar is gevaar voor een bezetting van Madrid minder spoedig te duchten. Van de andere fron ten is te melden, dat de positie van de re-/ geeringstroepen in Malaga verslechterd is. Ben deel van de marine-soldaten, ge huisvest op oorlogsschepen in de ha ven, sloeg aan het muiten; het verzet werd bedwongen, maar 250 mannen zou den daarbij het leven jjebben moeten laten. Bovendien dreigt de stad door de rebellen geheel ingesloten te worden nu ook Rondo, 75 K.M. ten W. der stad, in hun handen gevallen is. In het N. neemt de druk van de nationalisten op Bilbao voortdurend toe. Oviedo en Huesca, dat zij veroverden, staan evenwel aan Let vuur der regeeringstroepen bloot. UIT ANDERE LANDEN. China. Bij het spoorwegknoqppunt Fengtai, 15 mijl ten Z. van Peking, zijn een Chineesch en een Japansch garnizoen slaags geraakt. De Japanners hielden er tegen de zin van de Chineezen manoeu vresMen vreest weer een ernstig con flict tusschen China en Japen. In Griekenland werd de leider cler communisten, Zacharlades, gearresteerd. Abessinië. Ras Imroe, hoofd van de regeering te Gore, heeft de Volkenbond om recht en vrede voot zijn land verzocht. België. In verscheidene plaatsen van het land werden huiszoekingen gedaan. In de prov. Luik zou een complot tegen de staat ontdekt zijn. N.R.C. Genève. De Volkenbond heeft zijn nieuwe Paleis betrokken; hoewel het nog lang niet gereed is. 700 arbeiders zijn er nog werkzaam. Het gebouw is een K.M. lang, 5 verdiepingen hoog en telt 20 liften. Men bouwt al vijf jaar aan dit Pa leis, dat 300 millioen Zwits. francs kostte. Crisis Polen zal zijn verlangen naar kolo niën, in verband met zijn groote bevol kingsaanwas (400.000 p.j., op de 33 mil lioen inwoners) weldra aan de Volken-/ bond voorleggen. Italië heeft zich met geweld van Abessinië meester gemaakt, Duitschland laat steeds dringerder de eisch van teruggaat van zijn koloniën vóór de poorten van Genève klinken. Welk voorbeeld zal Polen volgen? St. George School, WAA, P.O. Mombasa, Kenya Coloni, Br. E. Africa. Principal: Rev. M. Witte, C. S. Sp. O.B.E. 28 Augustus 1936. Zeer geachte Redactie. Volgende week zult u een foto kunnen opnemen van de Waa-Band in actie, van de Band, welks bestaan voor zoo'n groot deel te danken is aan de inschrijving in uw courant. Alle trommelaars, trompet ters en pijpers, inclusief mijn eigen pijp (alias dirigeerstok) zingen in alle toon aarden: Dank aan alle milde gevers! DE LAATSTE LOODJES. Mag ik u vragen nog veertien dagen de inschrijving open te laten en dan het laatste bedrag aan de Firma-leverancier over te maken. Die zal dan heel kwiek mij de nog aan te zuiveren som inee.fee-, len, die ik op mijn beurt zal probeerem aan te zuiveren voor het einde van hel; jaar. Daar heb ik eensklaps moed op gekre gen. We hebben ons n.l. laten overhalen om, alle schuchterheid op zij zettend, de 15 K.M. gloeiend zand over te tnar-\ cheeren die ons van Mombasa scheiden, om aldaar de eerst betalende feestelijk heden te gaan opluisteren. Het accoord, maanden van te voren gesloten, ging wél schroeiend. De directies van de eéndaag-. sche Bloemententoonstelling en van tie driedaagsche Algemeene Show dachten eerst alleen wat'neger-tamboers-lawaai te krijgen en boden me weinig meer aan dan de onkosten zouden bedragen om mijn over de 50 muzikanten te transpor- teeren plus een karrevracht instrumenten, eu niet te vergeten, ai dat levendige! volkje gedurende verscheidene dagen in de stad te logeeren en ie fourageeren Maar sjonge, dat vlei ter plaatse mee; de hieeren zagen al gauw, dat er dit jaaip geen geld bij de tentoonstelling beefde, -dank zij de onweerstaanbare Band-attrac tie. Er daagden ook al spoedig meer dan genoeg verrukte Oomes en aangedane Tantes op om de jongens van nat en| droog te voorzien. En dies heb ik een duitje kunnen overleggen ongeveer 35 gld. het begin van mijn fonds om met tertijd de staart van dé Band van onder de pekel uit te werken. Vooral bezwarend zijn de imiziekrekeningen, die even leelijk zijn als de m-uz.iek mooi is Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli) llllllllilll ZOO SPRAKllllllilllll iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii CHARLES E. RAVEN (predikant te Cambridge en natuurkenner; hij bezocht o.a. ons eiland)In de tegenwoordige toestand van wantrouwen en vrees moe ten allen, die vrede begeeren, zich aan eensluiten. Wij moeten trachten onze medeburgers en vooral onze mede-chris tenen te overtuigen, dat oorlog in strijd is met de wil van God, een misdaad tegen mcnschelijkheid en uitsluitend een middel tot verwoesting. Wanneer allen, die on der alle volken de vrede liefhebben, zich WOORD EN DAAD DINSDAG 1 SEPTEMBER 1896. Afwezig: de beeren C. Keijzer Pz. en S. Koning. In zijin openingswoord memoreert de voorz. het overlijden vain de heer J. G. Moojen, gem-eentebode en marktmeester. (De heer J.G.Moojen, echtgenoot van mw. MoojenKeijzer, overleed 17 Aug. 1896 in de leeftijd van 65 jaar.) Voorz. deelt mee, dat bij aanbeste ding van de uitbreiding van het Post kantoor te Den Burg de heer P. J. Zoete lief laagste inschrijver was (f989. Wethouder F. Keijser, aftredend, wordt met 8—1 stemmen herkozen (het wordt zijn 4e zittingsperiode.) De huur van het gebouw, bij het Rijk als „postkantoor" in gebruik, wordt be paald op t500 (was f450) per jaar. Die heeren Gauverit en De Kanter verzoeken concessie voor de aanleg en txploitatie van een tram van De Koog over Den Burg naar Oudeschild of naar Texels Z.W. punt (Homtje). Omtrent de te bezigen trekkracht namen aanvragers nog geen beslissing, maar indien aan Den Burg teen electrisch bedrijf zou wor den gesticht, zouden zij daarvan stroom willen betrekken. Verzocht wordt zes maanden tijd te willen laten voor het in-» stellen va-n een nader onderzoek en voor 94 HEEL MOMBASA IS VOL VAN DE WAA-BAND. De Waa-Band behoeft hier voortaan niet moer aanbevolen te worden: heel Mombasa is er vol van. De 3-daagscbe Show alleen trok over de 40.000 bezoe kers. Wc begonnen met een rondmarsch in de stad, lustig inzettend met de Sarie Ma-» rijs Mairsch. In geen tijd hadden we de halve negers- en kleurlingen-bevolking achter ons, terwijl o, nimmer stervend jeugdvuur eenige plechtstatig aanwan delende Europeesche dames bet ook plots in de knieën bleken te krijgen en rneeW tippelden als geitjes. Op dc Show zelf, waar we iedere dag 3 uren speelden, was liet alsmaar complimentjes in ontvangst nemen, dat liet toch zoo „womier-full" was. Elen oude Arabier jammer, dat er zoo maar eentje rondliep stopte me 30 gld. iu de hand voor m'n jongens. De jongens hadden het ondertusschen zoo goed, wat betreft limonade en oliebollen, dat ik besloot voor dat geld een span Indische slangenbezweerders en gooche laars te ontbieden, die de volgeude Zon dagmiddag aan heel dc school thuis een razende pret hebben bezorgd, die wel ver diend was. Het was ondertusschen niet gemakke lijk de menschen aan het verstand te bien- gen, dat de heele Band n-og geen halt jaar bestond, en vooral, dat iedere jon gen zijn muziek van 't papier af las. Men vond liet ook gek, dat ik zoo'n reuze-fan fare had opgezet, zonder zelt liit al die instrumenten ook imjair één toon te kun nen krijgen. Maar het hangt natuurlijk van jezelf af, om iets komiek te vi nden "en ik kan het ook 'niet helpen, dat ik alleen, maar toonon uit mijn sokken krijg en dan uit een harmonium en harmionika, Imaar die hebben met een Band niets uit te staan. Als men de groote trom uitzondert en eenige koeien van trompetten, bombar dons, enz., waarvoor ik grootere jongens moest uitzoeken, zijin alle muzikantjes licel jong. Dc 25 fluitspielcrtjes zijn allen tus schen acht en elf of twaalf jaar. En wordt daarop nu eens niet verliefd; zoo klein en lenig, zoo vroolijk en kraak-proper, en dan zoo weergaas gewiektst als elk zijn instrument bedwingt. Het was een feest om ze te hoonen èn te zien. (Wordt vervolgd.) P.S. Bijdragen voor het Pater Witte- Fonds kunnen aan ons Bureau worden be zorgd ot worden gestort op onze giro» rekening no. 652. Er bij schrijven s.v.p. Voor Pater Witte-Fonds. We ontvingen een fraaie foto en zullen daarvan een cliché doen vervaar digen. Red. aaneensluiten, zullen wij de vervulling van onze verwachting aanschouwende opbouw van een waarachtige vrede, een rade. gegrond, niet op vrees en wanhoop, maar op een erkenning van onze ge meenschappelijke belangen, onze ge meenschappelijke broederschap, ons ge meenschappelijk geloof. WOROSJILOW, Russ. Volkscommissa ris van Oorlog: Wij hebben de vaste wil om een vijand, die Rusland binnenvalt, te verslaan, ook op het gebied, waar hij vandaan komt. Ben oorlog zal hard en wreed zijn en de vreeselijkstc middelen, tot nu toe niet gebruikt, zullen worden toegepast. VAN TEXELS RAAD. bet ontwerpen van plannen. Het adres wordt om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. - Voorz. de-lt mee, dat heer Bosman, ondernemer van de dienst Texel—Den Helder v.v„ naar aanleiding van een con ferentie met B. en W. een nieuwe dienst regeling en retourbiljetten zal invoeren. In verband met de subsidie-aanvrage van de heeren Moojen en Noordijk (blz. 93) meent spreker, dat die maatregelen van de heer Bosman niet uit liet oog mogen worden verloren. Op voorstel van dc voorz. betuigt de Raad bij acclamatie aan de heer Bosman zijn dank voor de toegezegde verbeteringen. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1896. Afwezig de heer C. Keijser Pz„ Co- ninck Westenberg en W. Mets. Gemeentebegrooting 1897, sluitende met een bedrag van f51587.wordt in handen van een comm. van onderzoek ge steld. In verband met de geringe belang stelling wordt met alg. stemmen beslo ten het herhalingsonderwijs niet voort te zetten. Voorz. deelt mee, dat de heeren J. H. Moojen ën J. P. Noordijk hun ver zoek om subsidie voor een nieuwe Stoom bootonderneming hebben ingetrokken. 95 TEXELSCHE COURANT LICHT OP RIJWIELEN en RIITUIGEN 7.23

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1