Brieven van Texelaars in den Vreemde. 0p zoek naar werk in Zuid-Afrika. Voor de Rijpende Jeugd. fflfflffisifsiifsaafflffl iiiSfflffl'fiffifflffifflï® Tandem-Epidemie. Mi St. George School, WAA, P.O. Mombasa, Kenya Coloni, Br. E. Africa. .Principal: Rev. M.' Witte, C. S. Sp. O.B.E. (Slot). DE WAA-BAND OP DE „SHOW". Een Engelsche politie-agent vergat er bijna zjjn werk bij. Hij vertelde mg; dat hij zelf lid van een fanfare was geweest en dat hij een broer ihad In Henri Hall's beroemd orchest. „Die Band is zoo goed als een Europeesche", verzekerde hij me herhaaldelijk. Toen we 's avonds om 10 uur het .„God save the King" hadden ge speeld en hij de duizenden bezoekers van het terrein begoin af te bezemen, verbood li ij de muzikante n van hun plaats te gaan. Een kwartier later kwam hij terug met «en reuze hoeveelheid oliebollen. „Jon gens", zei hij, „ik geet jullie allemaal volle punten voor je spelen, „full marks!" en nu wil zien of je even handig olie bollen eet." Daarmee leerden mijn jon gens ten eersten male zonder schrik tegen, een blanke „smeris" opzien. De gulste en gemoedelijkste harten kloppen heel vaak onder een politie-jas: dat was mijn gedachte, toen ik de man met een glun der gezicht zag genieten van de uitgela ten pret van mijn jongens. Verscheidene Oost-Afrikaansdhe Hol landers ,d'ie ik nog nooit ontmoet had, kwamen me opgetogen hun verrassing be tuigen als m'n onvolprezen Ned. potpourri's over de show klonken. En die speelden de jongens graag nog eens over, want, zeker niet om mij te vle:en, geven ze al len de voorkeur aan de Hollandsche stuk keu die ik heb. En ze wagen steeds om meer: jammer, dat onze valuta ze zoo duur maken. Minder" gezellig was het, dat er alsmaar jongens bij dozijnen om me heen hingen, me smeekend om in de school opgenomen te worden. Helaas zijn al m'n huizen en hutten nu tjok-vol, bij de 1(50 koppen, ©n ik moest ze allemaal teleurstellen. Dat kan me ziek maken. Voor één jongen heb ik toéii nog weer een uitzondering gemaakt: die had maar even de 500 K.M. tusschen Nairobi en Waa afgetippeld in even over een maand., met geen ander ideaal, dan om in de Waa-School te komen. Stuur zoo'u jongen nu e©ns dezelfde weg terug. Als 'k mijn zin krijg, bouw ik er op het einde van het jaar een slaapzaal bij voor 80 a 100 jongens. Dat vereischt echter ook weer drie ldas-Iokalen. Dan moeten de werk plaatsen vergroot worden, vooral de kleermakerij, de smederij en de timmer manswerkplaatsMaar het zal een toer wezen mijn applicatie voor zóóveel geld erdoor te krijgen3500 gulden voor'al die bouwerij, inbegrepen 80 bedden, school banken, enz. en dan nog evenzooveel om die 80 boys een jaar lang te voeden, kleeden, enz. Maar Waa heeft zich warme vrienden gemaakt en er behoeven geen andere Europeesche leerkrachten bij te komen, wat de kosten nog maar hooger zou maken. Als men uit pure welwillend heid mijn salaris wil verdubbelen, is dat nog maar 60 cents per dag meer Basta voorloopig met de School, of u hoort vannadht •mijn neger-fanfare om uw bed kwetteren en ik slaap zelf ook liever rwstig. Overigens is mijn gezond heid nog goed, mijn humeur nog niet slecht en mdjin kok nog zelden dronken. Os Radio brengt me natuurlijk overal overheen. Dus: tot een volgende keer, bij leven en gezondheid. Als steeds, de Uwe, PATER WITTE. VAN HARWICH NAAR LIVERPOOL. 2. Erg lang kon ik die nacht op de Noord zee, tusschen Hoek van Holland en Har wich, Iniet van mijn kooi gebruik maken, want om 6.15 uur kon de boot reeds in Engeland arriveeren. Door de mist werd liet echter later en met een uur vertra-' ging kwamen we te Harwich aan. Jam mer, dat door- de mist ook de imposante eerste indruk van „Albion", namelijk de krijtrotsen verloren ging. Met dat al was onze trein weg en moesten we op het station 3 uur wachten. De douane was voor ons gemakkelijk, daar het slechts een doorreis gold. Toch werd er nog smakelijk gelachen om een Amsterdam mer, die zijn koffer wat wijd open deed en voor een kistje sigaren f7.belas ting moest betalen en nu sigaren van 15 cent p>er stuk rookt. Een fijne luxe tnein bracht ons in 81/2 uur door het zachtglooiende Engelsche landschap met zijn typische monumentale kerktorentjes in het Oosten en zijn rijk industriegebied in het Westen. Geweldig, zoo rijk als hier de grond aan mineralen is. Steen kolenmijn na steenkolenmijn. Duizenden wagons miet kolen volgeladen. En schoor- steenenü Ik zou af en toe liet woord „stoppelveldje" wel kunnen gebruiken. GOUDEN ECHTPAAR. De heer J. Koopman en mej. A. Koop- man- Duiinker (Redoute), hopen Woens dag de dag te herdenken, waarop zij vóór 51) jaar, in liet huwelijk traden. Hierbij een kiekje van het gelukkige paar en onze hartelijke gelukwenschen. Nog menig jaar in goede gezondheid. Tandem beteekent „eindelijk". Men zou hem nu eigenlijk moeten noemen Tandem Revenit oftewel „eindelijk weer". Want niet de negentiende eeuw verdween de tandem van de weg hij was ongezel lig. Men zat elkaar in de nek te kijken, trien verweet elkander luiheid, vond het niet netjes, enz. Misschien moet men de oorzaak van bet verdwijnen mede zoeken in bet opkomen van de motorfiets en de kleine auto en in de afwezigheid van voldoende rijwielpaden. Maar 11a 40 jaar een woestijntocht door allerlei sportmuseums gemaakt te hebben, is de tandem eindelijk terug en nu op liet rijwielpad. Plotseling is Nederland getroffen door een epidemie van tan dems. Zondag I.l. defileerden er 160 op Schiphol; tevoren reeds op Waalhaven. 111 de oude tijd zat de dame voorop, zooals het geschaakte meisje in de ridderroman vóór de ruiter op het paard. Nu zit de dame veelal achter de man (niet altijd, een onlangs in de bladen verschenen foto van bet verloofde vorstelijke paar toont Prinses Juliana vóór en 'Prins Bernhard achter). Tevergeefs zoekt men naar een verkla ring van deze plotselinge wederverschij ning. Is bet ©en mode? Is het economie: de besparing van één rijwielplaatje? Is het de drukke hezetting van rijwielpa den, waarop het inaast elkaar fietsen toch te bezwaarlijk wordt? Of dringt in onze gestroomlijnde wereld het stroomlijnbe- ginsel zoo tot de mensch door, dat Ilij vóór alles gaat denken aan het collec tieve snijden van de wind? (Wij weTeu 'het iniet en wachten af zonder Cioero's uitroep tegen Catalina te herhalen: „Hoe lang nog?" „Lang" dan echter in de be tee ken is van frame-lengte. Want waartoe zou de mode, of de eco nomie, of de stroomlijnwoede hij twee irnan per twee wielen ophouden Dat de pannen van een nieuw huis hier maar een maand rood blijven, is te be-v grijpen. En thans zit ik in Liverpool, aan boord van de Themistocles. Ons gezelschap is flink uitgebreid en in onze 6-persoons hut slaapt, zoo aan de koffers te zien, ©en internationaal gezelschap. Er zijn ook Engelschen bij, wat ik wel mag, daar Engelsch mij in Zuid-Afrika wel van pas zal komen. Hierbij wil ik het voorloopig laten. Ik kan best voelen, dat ik 81/2 uur getreind heb, al voel ik mij ongetwijfeld in beter conditie dan mijn „coupé-ge noot", uit Den Haag, die wagenziek werd en van zijn eerste Engelsche middagmaal bestaande uit natgekookte aardappelen en rauwkost (?)-groente, weinig genoegen beleefde Mag ik deze keer besluiten, met allen, die ik niet even „een goeie reis" heb kunnen wensclien, alsnog mijn „laatste groet" te brengen? In verband mét de toestand op de Spaansche eilanden is het waarschijnlijk niet mogelijk om daar nog een briet voor het Texelaartje te posten. In dit „ge val moet ik wachten tot Kaapstad. Onder weg zal ik gelegenheid hebben om stot te verzamelen, die, naar ik vertrouw, uw belangstelling hebben zal. „Tot kijk" in Kaapstad. SIEM DE WAAL. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater FOX-FILMS. Wat Fox brengt is onze trouwe bezoe kers nu al wel bekend. Daar gaat een roep van uit en zoo vertrouwen we, dat ook bet hier aangekondigde programma weer veler belangstelling heeft. Voor wie naar een spannende film met verlangen uitzien^ komen we met de Speurhond van Londen: Dit nieuwe Char lie Chan-mysterie, gebaseerd op een der spannendste romans van Earl Derr Big- gers, speelt zich af in Engeland's hoofd stad en is ongetwijfeld een der machtig ste detective-drama's, ooit verfilmd. De hoofdmomenten zijn: Onschuldig tot de strop veroordeeld; de aanslag op de' groote detective; een gevaarlijke getuige belaagd; de dader ontmaskerd; ontsnapt aan de terechtstelling? KARAVAN. Van ©en geheel ander slag is ons tweede hoofdnummer. Een artistieke film, die liefhebbers van zang en muziek, van ©en liefdesidylle im een aan natuurschoon over-rijke streek, ongewoon bekoren zal. Namen als die van Ch. Boyer en Loretta Young spreken trouwens voor zichzelf. P.S. We beginlnen nu weer om ACHT uur. LORETTA YOUNG. OVER EEN BOUWPLAN VOOR HEEL TEXEL. (Ingezonden.) De heer P. de Graat Pz.,. architect, gedipl. H.B.O., Tuinbouwstr. 5, Amster dam, schrijft ons: De beer Ponger vraagt, of het mogelijk is, een uitbreidingsplan voor heel Texel te maken. Ik heb echter geschreven „be- bouwings-plan" en dit is wel degelijk mogelijk. Men zal zich dan bij het ont werpen moeten afvragenWaar liggen de natuur- en oudheidkundige monumenten, oude boerderijen, bloeiende bedrijven, ka rakteristieke plekjes, enz. Deze moeten in die eerste plaats voor Texel bewaard blijven. Vervolgens: Hoe zal de ontwikkeling van Texel worden betreffende het ver keer? Ik denk nu o.a. aan het vliegveld, toenemend autoverkeer, enz. Voorts: or dening van de hebouvvingsplannen van de verschillende dorpen, in verband met el kaar, vaststellen van fabrieks- en op slagterreinen. Aanleggen van beplantin gen langs de verschillende wegen (de eerste indruk is op het oogenblik niet de beste). Betere verzorging van liet Park in Dan Burg, het aanleggen van nieuwe parloeri bij de verschillende dorpen. Nu De Koog voor de echte natuurlief hebbers minder aantrekkelijk is: geen yat iel bebouwing langs de duinen of den- nenbosschen toestaan. Anders is ook dit gedeelte binnen ©enige jaren, evenals D|e Koog, volgebouwd. Alleen daar zal ge bouwd mogen worden, waar het natuur schoon het minst te lijden 'heeft. b.v. een ruim geprojecteerde uitbreiding met veel beplanting van Den Hoorn, De Cocks- dorp en nader aan te geven plaatsen. Hier worden slechts enkele van de vele factoren genoemd, welke tezamen bekeken moeten worden om „Texel in z'n geheel" te maken tot datgene, waar het recht op heeft. Werkelijk: hoe meer ik er over na* Idenk, des te meer voel ik de noodzake lijkheid van een „plan". Laat men er niet te licht over denken. Texel is nog te redden, als men er niet te lang mee wacht. Het is een algemeen belang voor Texel, voor NU en in de toekomst, wan neer het eiland zijn goede naam behoudt welke het in staat stelt te wedijveren mét de mooiste plekjes in binnen- en buiten land. Nieuwe Modeblad, Weldon's Modeblad voor Dames en voor Kinderen, Beyer's Modeblad, Brei-, Haak-en andere Handwerkboeken: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. CURSUS VOOR SLAGERS. Dinsdag is in de Gemeenteslachtplaats aan de Hallerweg, daartoe door de ge meente welwillend afgestaan, de eerste les gegeven van de 12 lessen tellende cursus voor slagers. Het aantal cursis ten bedraagt 12. De lessen worden Dins dagsavonds gegeven door de heer Ph. H. van Westen Jr., particulier leeraar, wo nende te Rotterdam. Speciaal wordt on derricht gegeven in het opmaken van schotels, garneeren en etaléeren. Na af loop van de cursus zal een tentoonstel ling worden gehouden. De heer Van Westen geeft zulke cur sussen in tal van plaatsen in ons land en heeft daarmee zooveel succes, dat ook hier het initiatief daartoe genomen werd. DE FAMILIE HOFMANN KOMT. Met het doen optreden van de Familie Hofmann opent Pen's Schouwburgzaal het winterseizoen. Wie dit gezelschap reeds eerder Jiier beluisterden, weet dat zijn kunst op hoog peil staat en algemeen waardeering vindt. De Arnhemsche Crt. schreef: Het was een met zorg uitgevoerd programma.Het gebodene stond op hoog peil. Dord- sche Crt.: De vermaarde Familie Hof mann heeft ons een mooie en genot volle avond geboden. Haarl. Dagbl.: De opkomst was buitengewoon. Geen w.onder. De Familie Hofmann had een uitbundig sucoes. Het programma vermeldt muziek en zang, een blijspel en diverse revue-scènes; dat wil er bij velen wel in. Na afloop zal er gelegenheid tot dansen zijn. Op uitnoodigiing van Burgemeester Kamp kwam Woensdagavond een aantal personen ten raadhuize bijeen met het doel te overleggen, of ook in het a.s. sei zoen wederom kostelooze ontvvikkelings- avondien voor de rijpende en werk- looze jeugd (boven 16 jaar) kunnen wor den georganiseerd. Er werden spijkers met koppen gesla gen. Besloten werd met ingang van Maan dag 16 October zoo'11 avond te organisee- nen gedurende zes achtereenvolgende Maandagen. Indien de resultaten aan de verwachtingen beantwoorden, volgt nog ecu reeks Maandagavonden in Januari en Februari. De avonden gaan uit van Jeugdherberg Panorama en Dep. Texel van het Nut. Kosten zijn er voor de bezoekers in het geheel niet aan verbonden. Zij zien er wat, zij hoonen er wat, zij leeren er wat bij, terwjjl, om de gezelligheid nog te vérhoogen, een kopje thee geschonken zal worden en diverse spelen (sjoelbak, ping pong, dammen, schaken, enz.) aanwezig zi illen zijn. ALLE JONGELUI, mits minstens 16 jaar, ZIJN WELKOM. De avonden beginnen om half acht. Omstreeks negen uur wordt liet spelen gestaakt. Dan begint een gezillig praatje gestaakt. Dan begint een gezellig praatje over een of meer ondenverjien, die ieder mensch moeten interesseeren, veelal toe gelicht met lichtbeelden en films. Kan het aantrekkelijker? WAT KOMEN ZAL. Het voorloopig program luidt als volgt: Na het spelen volgt op Maandag 10 Öct.Inleiding. Wetens waardig allerlei. Films (over Spanje en Texel). O. J. Dumber. Maandag 26 Oct.Over land en volk in den vreemde. W. H. Lap. Maandag 2 Nov.: Met Captain Scott naar de Zuidpool. W. J. Jouwersma. Maandag 9 Nov.: Interessante proe ven. E. v. d. Ban. Maandag 16 Nov.: Wat jullie graag willen weten. Burgemeester Kamp. Maandag 23 Nov.: Buiten de grenzen. Ds. Vis. Mede heeft nóg een aantal heenen alle medewerking toegezegd. Aan eenigen, die verhinderd waren de vergadering bij te wonen, zal daarom alsnog wonden ver zocht. Aan een gezellige sfeer zal liet ook nu met ontbreken. Het Bestuur prijst zich gelukkig, nu bet op de steun van Mevr. Kamp, mej. C. Dalmeijer, mevr. Jou wersma eu mevr. Noordijk zal mogen re kenen. Ot het weer slagen zal? We twijfelen daaraan het allerminst. ZOO SPRAK. DE DEAN van Ely: Ware vaderlands liefde stelt ons in staat het standpunt van andere volken te begrijpen. Zij doet begrijpen, dat anderen ook van hun land houden. Zoo zullen wij ze begrijpen en; Iets door de vingers zien op een wijze,, welke wij anders voor onmogelijk zouden hebben gehouden. ARTHUR GREENWOOD, oud-minis ter, Engeland: Weet, dat de arbeiders partij gekant blijft tegen een nutteloo- ze bewapeningswedstrijddie slechts kan uitloopen op vernietiging van de Euro peesche beschaving. Maar de arbeiders partij kan ondanks haar pacifistische be ginselen niet blind zijn voor het gevaar dat bet fascisme voor de democraten, zooals Spanje leert, blijkt te zijn.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2