De Kleine Verpleegster. UXE POST m Spaar geld en verdriet l Boekhandel a FEUILLETON Boekhandel Parkstraat. Parkstraat. VOOR DE JEUGD. 144. „Ik wieet wat", zegt Piet. „We zullen een mop uithalen. Ik zal „Afwe zig" op de kast schilderen." Zoo gezegd, zoo gedaan. Jan kijkt toe niet kloppend hart. „Ziezo, man," zegt Piet. „Nu gaan we stilletjes er vandoor. Denk je, dat ik niet inaar de draaimolen ga, We gaan hoor." Samen sluipen ze weg. Wat zou de haas er van zeggen NIEUWE PRIJSRAADSELS. Ik verwacht de oplossingen pas na no. 9. Veel genoegen er mee. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. 145. Net zien ze, dat een jongen de ring trok. Jongens, wat is dat fijn. Als je hem getrokken hebt, dan mag je een extra rit in de houten molen doen. Dat zou wat voor Jan en Piet wezen. Ademloos kijken ze toe, handen grij pen maar de ring, die weer in de man nenkop gestoken is. De muziek speelt er vrolijke wijsjes hij. Beste Jongens en Meisjes. Vandaag kunnen, zoals bekend, nog oplossingen van de laatste raadselreeksi warden ingezonden, ik heb er al heel wat, hoor! We beginnen maar weer met frisse mo<ed aan een nieuwe rij met als prijzen weer drie boeken: 1. Ontcijfer dit „geheimschrift" eens: LANEL ROW END DEB QIDER. 2. Bedenk eelns een spreekwoord van vijt woonden, waarvan het middelste is: RAUWE. 3. De naam van een gedeelte van Texel: 10 letters. De letters 1 2 3 4 vormen de maam van een stuk gereed schap; 6 7 S 9: Woont dichtbij. 1 5 i 3 10: sierlijke viervoeter. EEN MERKWAARDIG MOLENTJE. Ben stukje hout, waarin je enige kerven aanbnqngt. Een schijfje dun karton in bonte Kleuren. Steek de schijf in het (midden met een speld boven op het stokje. Wanineer je dit stokje nu vast-' houdt, zoals de tekening laat zien en met pen nagel langs de kerven gaat, zal je zien, dat het schijfje draaien gaat. Hoe meer je langs het stokje strijkt, hoe snel ler het draait. Probeer het maar eens. FILMEN OP DE ZEEBODEM. Hierbij vinden jullie de tekening van j een duikerklok (I), met een filmcamera (II), voor gebruik onder water uitge- rust; III is de electr. schijnwerper-, waar-i j mee de man, die het toestel bedient, de j dieren etn planten, die hij filmen wil, in j het „zonnetje" kan zetten; IV is diet electro-motor, waarmee de grote schijn werper bewogen kan wonden; V de elec- trische sdiroef, waardoor de duikerklok zo nodjg voortbewogen kan worden. Met een sterke kabel, telefoon en leiding voor electr. stroom is de klok met het „moederschip", aan de oppervlakte van de zee, verbonden. Tante Hezzie zorgde er voor, dat Jennie bezigheid had, om te verhelpen, wat ham- in Jennie ongerust maakte een veel te licht bewogen hart, en die blik van gela tenheid in Jennie's ondoorgrondelijke oogen. Jennie was zoo gevoelig en snel- beraden en edelmoedig echt iemand, die zich op een onmogelijke taak zou gooien, ot haar leren zou laten bederven idoor de een of andere mislukking, omdat zij iets aandoenlijks in hem had gevon den. Landloupers, die 's avonds langs de stoffige wegen slenterden en daklooze katjes en griezelige hondjesal die eenzame verschoppelingen namen een stukje van Jennie's hart mee als zij voor bij zwierven. Zij kon ze nooit heelemaal vergeten. Jeninie vond het altijd prettig, als tante Hezzie begon te spreken over de ouders die zij nooit gekend had. Zij kon uren lang roerloos blijven zitten in haar karak teristieke houding, met de handen om haar knieën, starend naar de witte wol ken, die als schepen langs de blauwe he mel zeilden, als tante Hezzie voor de zooreelste maal het verhaal van hun ro mantische liefde deed. Tante Hezzie ver telde het nogal nuchter, maar de ontbre kende biezonderheden vulde Jennie zelt aan. De knappe, charmante Andrew Guest had een poosje in het dorp gelogeerd, en hij had één van de meisjes Mullins zoo buitengewoon zoet en aantrekkelijk gevonden, dat hij zich had neergebogen van zijn fiere ros (dit was een deT aan vullingen van Jennie), haar met één zwaai van de grond hief en in de zadel zette, en met haar vluchtte. Wat een onverwachte heerlijkheid, als je Mullins heette zoodat al je levensdagen regel matig volgens voorschrift verliepen. Wat een verrukking, zoo bemind te worden, en weggeroofd door eein jonge zonnegod. Andrew Guest was rijk geweest, maar onpractisch, ejn het geld had hem veel te los in de hand gezeten. Veel te vaak hielp hij vrienden uit de nood. Juist hierdoor voelde Jennie zich zoo dicht bij hem, het beeld dat zij zich van hem vormde, had méér werkelijkheid voorhaar dan de heele omvangrijke tante Hezzie. Voor iemand, die in nood zat, had hij letterlijk alles over. Jennie kon zich vol komen indenken, hoe hij daartoe door een onweerstaanbare aandrift gedreven werd. Haar vader zou óók in de oorlog gegaan zijn, met voeten, die snel en Iuch- VOOR DE VROUW. JURK VKK 1940. Een klem ruitje van waschbaar materiaal «net knoopen van een afstekende kleur, geeft een aardig geheel, vooral met een licht garnituur, dat in de hoofdkleur is doorgestikt. Achter baan één geheel. Voorbaan bestaat uit drie deelen met in het midden uitsprin gende plooien. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 1416 jaar. Kosten: 30 ct. Let u op liet adres (Eken Haag) en helj patroonnummer. JURK G 58. Deze bestaat uit doorloo- peride banen met een ceintuur. Vóór een puntig geknipte pas, rug bestaat uit één pand. De jurk sluit in het midden met knoopen. Kleine gladde mouwtjes met piqué opslagen, die ingezet zijn. Patronen verkrijgbaar a 30 ct. voor meisjes van 1012 jaar. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. Pracht Sorteering Ook voor weinig geld Voor dames een meest welkom geschenk. NUTTIGE WENKEN. Inktvlekken verwijderen uit een eikenhouten schrijfbureau: inwrijven met een papje van sigarenasch en water. Oude vlekken? Dan eenige malen her halen. Vliegenvuil op perkamenten Iampe- kap? Bestrijk ze met een penseel ge doopt in stijf geklopt eiwit. Teen-lekken in een k'eedingstuk Verwijderen met verwarmde witte ter pentijn of spiritus. Verwarmen in heet water, niet op open vuur, wegens brand gevaar. Sla-olie gemorst op een cocos- mat? Leg er een stuk grauw papier 'op en druk daarop met een heete strijk bout. Ook is borstelen met lauw zeepsop aan te hevelen. Wat wilt u weten? Misschien kun- vvij ook u helpen KOOP EEN BRIEFWEGER. Een beste koopt U voor weinig gel l in tig de aarde raakten, zonder te bereke-/ nen, hoe duur het hém te staan kon ko men. Bn moederhet moest een echte schat van een moedertje geweest zijn, om zoo maar te breken met de regels van de practische familie Mullins, terwille van, de korte rit in de wagen van de jonge zonnegod. Jennie had een Mullins-gezicht zelfs haar blonde haar kon haar niet redden; door haar trekken stond zij aan de kant van tante Hezzie. Maar de glans, die van die trekken stralen kon, redde haar wél. Want naar het innerlijk was Jenn.'e een echte Guest. Bn omdat zij dit wist, zag zij vaak haar eigen zelf, onzichtbaar, rondgaan door een wereld van enkel Mullms-manieren. Tante Hezzie had 'n vaste indeeling voor haar dagen, even onverstoorbaar als de opeenvolging van dag en nacht. Het groote, oude huis, waarin de Mullins al drie geslachten lang gewoond hadden, veranderde nooit. Geen enkel voorwerp kreeg er ooit een andere plaats. Er was een bibliotheek voor tante Hezzie een vertrek om stof af te nemen; want boeken hadden geen betee- kenis voor tante Hezzie. Verkoopen wou zij ze niet, en zij verwaarloosde ze ook niet, omdat een rnensch „de boel bij el kaar" moest houden, maai- lezen was niets dan tijd vermorsen dat had Jennie óók niet van haar kant van de familie. v i, f, t, >1 3 i OVER OPVOEDING TUSSCHEN SCHOOL EN HUIS. Tusschen school en huis, tusschen ouders en onderwijzers, is de weg naar school, zijn de vrienden en vriendinnen. Allen verborgen mede-opvoeders. Ver borgen mede-opvoeders. Gelukkigwant een kind, dat alleen door volwassenen wordt opgevoed, loopt gevaar, door hun wijsheid neergedrukt te worden. Naar mate het gezin grooter is, is dit gevaar geringer. Gezegend daaTom de groote gezinnen ondanks de dunne boterham on de vermaakte kleeren. Maar gezegend ook de vriendjes en vriendinnetjes. Zij geven het kind de sa menleving met zijns gelijken, waaraan ieder, klein, halfwas of volwassen, be hoefte heeft. Bevorder de omgang van het kind met zijns gelijken, waarbij we nu eens niet aan standsgelijkheid denken. Maar houd daarbij een oog in 't zeil en maak er een verstandig eind aan, als voortzetting van deze omgang niet goed zou zijn. Om dit laatste te beoor- deelen, moet ge het vertrouwen van uw kind hebben. Gij behoeft het niet uit te vragen naar wat Jan, Piet of Klaas zegt. Gij behoeft alleen maar naar zijn verhalen te luisteren mei uw heèle ver stand maar nog meer met uw beele hart en die zullen u wel vertellen of zijn kameraden goed zijn ot slecht. Als ge maar goed weet, dat er tusschen school en huis vele verborgen mede-opvoeders werken aan de opvoeding van uw kind. Dat doet waakzaam zijn, maar het be hoeft niet te verontrusten. Want die groote verborgen Mede-op voeder, dat is de Eeuwige Macht ten Goede. (L'it: Tot geluk geboren, door J. Riemens-Reurslag.) Voor Jennie was de bibliotheek niet alleen maar stof. Daar waren haar uiren kostbaar. Daar zat ze boven op de ladder, die op wieltjes langs de hooge rijen plankeu voort kon rijden en dan lag de heele wereld beneden haar. Zij vond het erg, dat de nienschen niet meestal tegen hun zolders zaten, want zoo van boven af, was de wereld nieuw, zoo'n beetje afbellend, reel interessanIer. Als zij met een groot boek op haar schoot zat, boven het peil van tante Hezzie's blik verheien want die ging altijd strak en recht vooruit dan verdween die wereld van enkel Mullins-manienen, en als 'n lichte wolk dreef er een heel ander leven bin nenJennie reed mee door de hemelen, met de jonge zonnegod en zijn bruid. Daar zit ze waarachtig weer op die ladder te suffen met zoo'n ellendig boek en ik moet al die spercieboonen nog afhalen ein inmaken. Kom er direct af, Jennie, en ga aan je werk. En dan trot haar het heele lieve, heel gewillige gezichtje van Jennie, daar vlak bij de zolder; en in haar nuchter, nietJ begrijpend hart kwam de wensch op: dorst ik Jennie haar gang maar laten gaan haar vleugels laten beproeven.. Maar dat dorst zij niet. Zij had" geen rej-stand van vleugels, dus had ze er ook geen ver trouwen in. (Wordt vervolgd.) H KLANNcG i >1 t

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4