TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten CANADA Gemengd Nieuws Zaterdag 26 Sept. 1936 tarvve-proefvelden. Dat Slijm moet van Uw Borst Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma fVertiööq3ewértóng 75cen*\ LANDBOUW EN VEETEELT. Overzicht van de graanopbreng sten der Rijksproefvelden met wintertarwerassen op de Zuid- Hollandsche Eilanden, seizoen 1935—1936 Hier volgen de gemiddelde opbreng sten aan graan (le en 2e kwaliteit) per H.A. van de 3 tarweproefvelden, die in het afgeloopen seizoen in mijn ambtsge bied zijn aangelegd. A bij W. H. Jas, Dubbeldam. B bij A. v.d. Tol, Stad a h. Har. C W. de Waard, Strijensas. ABC Wilhelmina 4425 3700 3300 Juliana 4750 4013 (3300) Invicta (oude sel.) 3875 3816 Invicta (nieuwe sel.) 4700 Carsten's Dikkop V 4875 3988 (3200) Mendel 4475 3575 3100 Benoist 40 (4725) (3925) 3400 Vilmorin 27 4475 3850 (2933) Hybr. du Joncquois 4550 4350 3400 (Despxez 80). De tusschen haakjes geplaatste getal len zijn gemiddelde opbrengstcijfërs, die door ons onvoldoende betrouwbaar wor den geacht, omdat de vereischte overeen stemming tusschen de parallellen ont breekt. Voor uitvoerige biezonderheden wordt verwezen naar het te zijner tijd verschij nend Verslag der Rij kslandbouwproefvel- den in Zuidelijk Zuid-Holland over 1936. De Rijkslandbouwcomsulent, Ir. J. A. van Riel. DE TEELT VAN NARCISSEN. Aan een overzicht van de teelt van narcissen in ons land over 19341935 en 1935—1936 verstrekt door De Narcis, ontkenen we: Merkwaardig is, dat bij de trompet bicolor van alle soorten het vorig jaar, iets minder geplant werd, alleen van Oli vier Gromwell en Rride of Hillegom meer. Victoria is in deze afdeéling nqg steeds de hoofdsoort. Van witte trompet-; narcissen werd iets meer geplant, doch van de gele over het geheel genomen iets minder. De hoofdsoorten zijn hier King Alfred, GOLDEN SPUR, Emperor en Tresserve, doch ook van andere komt al een flinke hoeveelheid. Golden Spur kwam van 27707 R.R. op 28022 R.R. Van de Barrii's werd iets meer geplant, met Early Surprise en Lady Moore als hoofdsoorten. De in- comperabilis ondervond de grootste uit breiding, en Croesus, Helios en Sir Wat kin nemen het leeuwenaandeel. DUBB. VON SION daalde van 41260 op 3S982 R.R. Over de andere rassen valt weinig te zeggen, omdat ze nagenoeg stationnair bleven. De totaal beplante oppervlakte was in 1936 ruim 1200 R.R. kleiiner dan in 1935. Ililiillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllillilülilill LUCHTVAART. Rusland. Bij oefeningen in de buurt van Moskou werden 3000 soldaten met para chutes uit tientallen vliegtuigen neerge-f laten. Ver. Staten. Te Philadelphia wordt een vliegtuig geconstrueerd, dat gemakke lijk in een auto kan omgevormd \y orden. Deze „vliegauto" kan in de lucht een snelheid bereiken van 160 K.M. per uur, en op de grond 48 K.M. per uur. De constructiekosten bedragen ongeveer 2000 dollar. IlillllilllilfHUllllllllilltlllillllllllliilllllllCllülliHiil ESPERANTO. LUISTERT U EENS? Den Haag, Heden, Zaterdagmiddag 3.40 uur, spreekt Ir. Damme, Dir.-Gen. P.T.T., voor de Vara-'microfoon over Esperanto bij de P.T.T. ZOO DOET OSLO. Noorwegen. De V.V.V. te Oslo doet drie propag. artikelen over de stad in het Esperanto verschijnen met de bedoeling deze door tusschenkomst van Esperan tisten in buitenlandsche bladen geplaatst! te krijgen. Er is een wedstrijd aan veri-.f bonden. Aanvragen bij: Turisma Fako, Postkesto 197, Bektelaget, Oslo. mme van zon en maan. $111111 MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 27 Sept. 16,57 2,11 6.52 18,46 M 28 17,19 3,33 6,53 18,43 D. 29 17,38 4.57 6 55 18,41 W 30 17,59 6.23 6.57 18 39 D. 1 .Oct 18,22 7,52 6,59 18,37 V. 2 18 49 9,21 7,- 18,35 Z. 3 19,24 10,49 7,02 18 33 Woensdag 30 Sept. Volle maan. HET IDEALE LAND VOOR DE ZWERVER. Van Bergen en Bosschen. Van Beren en Bevers. DR. VAN DER SLEEN komt. De vermaarde natuurkenner en spre ker, Dr. W. O. N. van der Sleen, die een groot deel van de wereld per boot, trein, auto en vliegtuig bereisd beeft en kort geleden uit Canada is teruggekeerd, hebben wij uitgenoodigd, over deze laat ste reis voor onze abonné's een lezing, te houden. De datum werd bepaald op Woensdag 8 October, de toegangsprijs opvijt stuivers, zegge 25 ct. per per<« soon. We herinneren aan de buitengewoon geslaagde „lezingen" (gezellige, onder houdende causerieën waren het, boeiend, voor allen interessant), over wouden en goud op Sumatra, over N.- Afrika en de omgeving van de Roode Zee. Daarvoor was veel belangstelling. Ook thans ver wachten we veel bezoekers. Dr. Van der Sleen's eerste lezing over- Canada zal die op Texel zijn! Hij neemt films en gekleurde lichtbeelden mee. Wanneer hier te lande over Canada ge sproten wordt, denken velen allereerst aan kolonisatie, emigratie, reusachtige tarwevelden en graansilo's, alles zeer belangrijke dingen, daar een 150.000 men- schen van Hollandsche afkomst een zeer gewaardeerd deel van de Canadeesche bevolking vormen en daar nog plaats is voor vele duizenden meer. Canada heeft behalve groote natuur lijke hulpbronnen, waarbij hout-industrie, pelshandel eu mijnwezen ook een belang rijke rol spelen, ongeëvenaard natuur schoon. Het Canadeesche Rotsgebergte behoort tot die mooiste streken, die de aarde draagt en wat het reizen daar bie-< zonder interessant maakt, is het in groot aantal voorkomen van beren en bevers, hertenen elanden, die vooral in Nationale Parten de vrees voqr de mensch veelal hebben leeren overwinnen. De Canadeesche Indianen houden elk jaar op bepaalde tijden reuniefcesten, waar ze nog verschijnen in de prachtige dracht van herten leer en arendsveenen, die wij kennen uit de verhalen van Aimard en Karl May. Enkele Indianen hebben naam gemaakt als schrijver en onder dezen is wel de voornaamste de Grijze Uil,, van wie thans ook boeken in het Neder» landsch worden vertaald. Dr. Van der Sleen voer met zijn Berger-vouwboot de bewoonde wereld uit om' Grey Owl in z'n blokhut in de wildernis te bezoeken en hem te fotografieeren te midden van zijn bevers, gaaien, eekhorens, elanden, enz. De film van dit bezoek en zijrt opna men van de Indianen-feesten in Banff geven een uitsteleend idee van de Cana deesche wildernis en haar oorspronkelij ke bewoners. Het belooft weer een prachtavond te zijn. OUDESCHILD. „OCHTENDGLOREN." Omtrent de film van deze naam, welke 4 October in het Eigen Gebouw wordt vertoond, schrijft men ons: Ochtendgloren is een film van de wer kelijkheid. Ze vertelt van menschelijke vreugd en menschelijk leed, van dreiging en strijd, van vertrouwen en hoop. De film stelt scherp in het licht hoe goed het in de wereld zou kunnen zijn en welke verwoestingen het kapitalisme aan richt, maar óók, hoe het volk de misère te boven kan komen. De film opent met een lofzang op de arbeid. Wij zien de arbeiders hun hard en moeizaam, maar eerlijk werk verrichten en komen in een, proletariërs gezin, waar vader, zoon en dochter in het bedrijfsleven hun plaats hebben, de moeder haar werk in de wo ning doet en de grootvader als zoo- velen helaas genoodzaakt om, oud en en arm, bij zijm kinderen in te trekken, toch nog ©en rustige levensavond door-1 brengt. Niet lang duurt de periode van geluk. Rationalisatie, verarming grijpen ruw om zich been. De vader komt op de keien.. De zoon, mooi op weg om een goed vak man te worden, wordt ook werkloos. Ook die dochter en haar verloofde, de ingenieur De crisis geeselt de hoofdarbeider even. zwaar als de handarbeider. Alles wat goed en mooi was, wordt kapot geslagen. Honger doet zijn intrede. De oude groot vader komt te overlijden. Er komt ver wijdering tusschen de verloofden. De jonge ingenieur komt aan lager wal. Het gezin wordt langzaamaan vernietigd, vol gens de film slachtoffer van het kapi talisme. Verder 'toont de film aan, dat het Plan van de Arbeid weer welvaart? kan brengen, door schouder aan schou der te staan, in rotsvast vertrouwen opf de overwinning. De apotheose van „Ochtendgloren" is een uitbeelding van het de S.D.A.P. meest nabijliggend ideaal: geen verdere ver arming, op voor een regeering, die het Plan van de Arbeid wil verwezenlijken. OOSTEREND. ORANJE-FEEST. Wanneer de Prinses in het hu welijk treedt. Woensdagavond werd bij de heer IJ. Koppen een vergadering gehouden door de ingezetenen van Oosterend, Oost en omstreken, waar gesproten werd over 't houden van een feest ter gelegenheid van, liet a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Ju liana. Besloten werd feest te houden in Oostenend zelf en niet deel te nemen aan de feestelijkheden aan Den Burg. Ot liet feest één, dan wel twee dagen duren zal. hangt at van verschillende omstan digheden. Bij de ingezetenen zal worden rondgegaan met een lijst of met een bus, om het noodige in te zamelen, zoowel voor liet huwelijkscadeau als voor het in ons dorp te houden feest. Om de ver schillende zaken te regelen en tot uit voering te brengen werd een Oranje- Comité benoemd. Tot voorzitter, pen ningmeester en secretaris werden resp. aangewezen de heeren Wethouder KI. Vlaming, Sim. Keijzer en S. van Heerin- gen, terwijl verder als leden fungeeren de heeren C.P. Burger, C. Bremer Sr., H. P. Bolt, H. Fenijm, L. Koppen, J.Kuip, P. Kuiper Sr., P.S.Kuijper en D. Trap. verwijderd worden. Zeker Is het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gi| vandaag Akker't Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite^ zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab- dljsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U reeds een ander mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling hèt aeneesmiddel bij aandoeningen aiii BAZAR GEREF. KERK H.V. Er werden vlot zaken gedaan. Gezellig druk. 't Was Donderdagmiddag voor velen een belangrijk moment. Toen we het Ge bouw voor Chir. Belangen binnenkwamen, stoudem we versteld, van wat hier was tentoongesteld. Veel belangstellenden wa nen opgekomen. Het was ongeveer 10 over twee, dat Ds. Kok, predikant Geref Kerk H.V. zijn openingswoord sprak, 't Was spreker een blijdschap tot deze taak te zijn geroepen. Hoewel Ds. en mevr. Kok hier nog betrekkelijk vreemd zijn, hebben ze tocli in de laatste dageni getuigen kunnen zijn van het ontzaglijk vele werk, om te bazar te doen zijm, wat hij nu is. Aanvankelijk wanen er bij velen bezwaren om een bazar voor dit doel te houden. Spr. deelde ze echter niet. Zoo dachten ook anderen er over en spir. wees op de groote steun van velen in de ge- gemeente en daar buiten. Wanneer voor biiezondene uitgaven, waarvoor geen geld is, handen en hoofden worden in het yv.erk gesteld, zooals hier is geschied, is dit middel, volgens spr., alleszins geoor loofd. Spr. dankte alle jongens en meis- ies en vooral de vrouwenvereniging har telijk voor hun medewerking. Bij m'n rond kijken, heb ik gezien, dat er voor ieder wat is te koop. Een man zal zeker de baas blijven, wanneer hij beslag legt op 'een mooiemattenklopper. Een spreekwoord zegt, dat de liefde van de man via de maag gaat. De vrouw zal met een fijne rollade zeker succes hebben, en ieder jongen of meisje, die droomt van toekomstgeluk, zal zeker raden naar het aantal erwten in de flesdh om de mooie theekast machtig te worden. Voor elk was hier wat wils: touwtrek ken, sjoelen, rad van avontuur, enz. Het theemeubel werd vervaardigd door de heer M. Vlaming Oz. Hem bracht Ds. harte lijk dank. Vervolgens werd de Bazar ge opend. Tien minuten later begon de verkoop. Nu, 't was enorm, zoo'n keur van goederen hier was bijeengebracht. Men waande zich in een „Bijenkorf" in het klein. Ondergoederen, bovenkleeding, Aixe kleedjes, allerlei huishoudelijke en, luxe voorwerpen, te veel om op te noe men. Het was er druk en gezellig en er is veel gekocht, zoodat ook in finan-i xieel opzicht de Bazar niet zal hebben teleurgesteld. DE KOOG JACHT. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt op de adv. van St*at»bo*cTibelieer inzake jachtvergunningen. PIERLAND. WAARSCHUWING. De schouw over de slooteu van het Waterschap is bepaald op Zaterdag October. SPORT. TEX. BOYS. Morgen gaat het eerst* naar Oosterend. Zooms vorige weesjon gens, dan is het dik in orde. Jac.Schrama C.Graaf M.Bakker P.v.Hieerw. J.v.Sambeek F.v.Sambeek Th.Kager C.Ran H.Hogelimg C.deVeij D. Witte Boys 2 spelen hier tegen Watervogels 3. Het elftal is wat veranderd. We geven jullie nu wel een kans: P.v.Sambeck H.v.Heerw. Th.v.Hcerw. Ant.Witte J.SchramaOz. S.v.Heerw. A.v.Sambeek J.Schrama K.WitteSz. Nic. Witte H.Hopman Res.: Tli. Rijk (gnensr.) De Adsp. gaan naar De Cocksdorp, vertrek half 2 bij de Zwaan: J.Rijk K.WittcDz. N.v.Heerw. K.v.Swindcren L.v.Heerw. H.Schrama Th.v.Hicerw. H.Zijm J.Hopman H.Keesom' Res.: H.WittePz. S.J.Zijimi OOSTEREND Morgenmiddag 2 uur speelt O.V.V. I tegen Tex. Boys. Elftal OrV.V. 1. C. de Kort J.KIippel P.Roozendaal Jb.Vism.an M.Mosk Jb.Plaatsman S. Bakker C.Schraag A.Mosk W.v.Liere Res.: G.Eelman. Jb.Schraag OUDESCHILD. ZEEMEEUWEN. Voor morgen is weer een uitwedstrijd vastgesteld. Evenals vo rige week zouden we een thuiswedstrijd hebben, doch het laatste „Groentje" pu-i blioeende een Uitwedstrijd tegen Water vogels 2, een nieuweling in onze afd..,- tevens een sterke tegenstander. Laat ieder zich gèhecl geven tot de laatste minuut. Veel succes. Vertrek boot 11 uur. BINNENLAND. Enkhuizen. De gesloten Lakcnman's - Bank zal velen, die er hun geld hadden, - een groote strop bezorgen. Meer dan d* helft van het geld zou weg zijin. Te Engelum raakt een 7-j. jenaen voor zijn huis oinder een wagen hooi. Hij is aan de gevolgen overleden. Rotterdam krijgt 9 October bezoek van de Koningin, de Prinses en de Prins. - Dinsdag was bet juist 10 jaar geleden, dat de Mij. tot Uitvoering van Zuiderzee werken (M.U.Z.) werd opgericht. Te Vlissingen komt steeds grooter knoeierij bij de administratie van Crisis- comité en Bez. Vrijw. Landstorm aan het licht. De wethouder van Soc. Zaken, di« alom groot vertrouwen genoot, heeft daar groot misbruik van gemaakt. En hij niet alteen. Te Nispen, N.B., is bij de manoeu vres de soldaat Buizing, van Over-Flak- koe, gehuwd en vader van drie kinderen, gedood door een houten kogel uit een kanon, dat door onbekende oorzaak af ging. Van twee huzaren, die van hun paard geworpen werden, brak de een een been. terwijl de ander zijn gelaat wondde. Het Koningin Emma - Herdenkings- tonds voor t.b.c.-bestrijding, groot 100 duizend gld, bestemd voor t.b.c.-bestrij ding, gaat weLdra uitkeeringen doen. BUITENLAND Duitschlanid. Te Bneslau zijm twee arbeiders en een arbeidster gestikt door de dampen, welke opstegen uit een vce- voersilo. Zij wanen bezig met het im- zunen van haksel. Spanje. Het Alcazar bij Toledo is Woensdag nu 10 weten strijd veroverd. Hiet ging er bloedig toe. Er werd ten slotte man tegen man gevochten. Frankrjjk. Bij Lourdes botsten twee tneinen op elkaar. Er wenden 14 perso nen gedood, 30 gewond. De machinist van die trein, die de botsing teweeg-1 bracht, is gearresteerd. China. Na die moord op een Japan- scbe matroos te Sjanghai hebben Japan- sche troepen een wijk van dq stad bezet. Men vreest. <Jat ernstige verwikkelingen tusschen Japan en China zullen volgen. Vulpenhouders en vulpotlooden hebben we in groote sorteering 4» voorhanden, ook in de prijs, welke U wilt besteden. BOEKHANDEL PARKSTRAAT, Ook wij geven BALLERO-bonnen.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5