ïngezondfeis Winkelweek A.T.M.V. Wie reist mee naar Canada Brief over een Texelaar in den Vreemde. (Vervolg van de voorpagina) Zoo de rivier afzakkend, dagen ach tereen, kwam ik in het kolonisatie-cen trum Edmonton en de Hollandsche ne derzetting Neerland ia. Hier leven ongeveer 250 Hollanders en zij zijn "best tevreden. Het is de streek benoordwesten van Edmonton. E)e ge weldige droogte heeft deze streek dit jaar juist niet bereikt, zoodat de oogst uitstekend is geweest en de prijzen goed zijn. Een tweede groep Nederlandsche kolo nisten leeft bij Winnipeg. Het z;ijn meest groenten-kweekers, die hun betrekkelijk kleine tuinen zelf kunnen bevloeien. Deze 2000 boienen verdienen eveneens heel aar dig, al geven zij het geld ook w|eer ge makkelijk uit. Zij hebben natuurlijk hun eigen auto voor het vervoer der produc ten en verder leven zij, van wat zij zelf maken en verbouwen. Rondom Toronto vindt men weer Hol ders. Ten zuiden de appelkweekers en ik kan u verzekeren, dat de Boskoopsche boomen een uitstekende naam hebben in Canada. Er is in Canada voor Hollandsche ko lonisten nog ruimte genoeg, maar immi gratie wordt feitelijk nog slechts als een gunst toegestaan en de voorwaarden zijn zeer streng. In de eerste plaats moet de toekomstige landbouwer goed op de hoogte zijn van zijn bedrijf en speciaal van het Cana- deesche bedrijf. Hij moet, om dit zoo te noemen „wildermsrijp" zijn, ot in eik ge val kunnen aantoonien, de kiem van een goede en onversaagde woudlooper te be zitten. Hij moet de bijl kunnen hanteeren; hij moet kunnen paardrijden en schieten en er geen bezwaar tegen hebben, de eerste paar jaar bar hard te werken in het gemengde bedrijf, waardoor hij zich on afhankelijk kan maken. Een ernstige belemmering is ook de voorwaarde, dat buitenlanders nog in het bezit moeten zijn van f1500, als zij de reis hebben betaald. In de omgeving van Sudburx neemt de mijnbouw (nikkel, koper, platina, palla dium) nog steeds m omvang toe. De Hol landers hebber bij het gouvernement een goede naam als landbouwers en het zou niet vreemd zijn, als zij ook voor de mijn-< bouw geschiktheid bleken te bezitten. Hulp en bemiddeling van de Nederland!- schc regeering zal daarbij echter onmis baar wiezen. Canada gaat volgens de sta tistieken voorpit, wat de export be de ft, en in dit naar vooruitgang strevende land zouden ook de jongeren wellicht 'hun krachten kunnen doen gelden. En waarheen gaat de volgende reis? vroegen wij. Naar Canada, luidde liet besliste antwoord. Maar eerst ga ik in Nederland op tournooi niet de films, ook met die, welke mij door de Canadeesche megecring zijn afgestaan. De eerste lezing zal zijn...., die voor de abonné's van uw blad. Een interessant onderwerp een spre ker „van de bovenste plank", bereisd als weinig anderen films en gekleurde lichtbeelden geringe toegangsprijs Wie zou er thuis willen blijven HANDELSREGISTER. Ingeschreven 29 Sept-6 Oct. Den Burg-Texel: Veetransportdiienst J. N. Bruin en Co., Hoogerstraat 14: ver-' voer van vee en andere goederen binnen Nederland. FAMILIE HOFMANN. Hiet Cabaret-ensemble Hofmann heeft Vrijdagavond in Pen's Zaal een welver diend sucoes geoogst. De zaal was bijkans geheel gevuld en algemeen was men na afloop zeer voldaan. Er werd een welver zorgd en uitgebreid programma afge werkt, terwijl ter afwisseling The Sunny Band optrad. De lieer Hofmann is een ge noeglijke causeur, geen zeurkous. Hij weet zijn volkje wèl te boeien en beschikt over een uitstekend sterngeluid. De chansons, welke hij samen met zijin eega ten beste gaf, sloegen danig in. Ook in liet ernstige genre weet liet echtpaar de juiste toon te treffen. De dochters Jeanne en Truus, op tredend in glanzend zijden costuuin, oogstten daverend sucoes met haar viool- en accondeonspel. De diepe stilte in de grootendeels met jeugdig publiek gevulde zaal tijdens haar spel, was daar het be wijs van. De „Czardas" van Groszmann werd o.i. meesterlijk vertolkt. Het karak ter, dat deze muziek kenmerkt, kwam vol komen tot zijn recht. Ook technisch be- heerschten de dames haar instrument vol komen. Na de pauze traden de heer en mevr. Hofmann achtereenvolgens in Schotsch en in Volendammer costuuin op en wer den we verrast door een alleraardigste scène, waarin het vroolijk toeging en Truus en Jeanne haar medewerking ver leenden. Bij de refreintjes bleek, dat de stemming in de zaal „dik in orde" was. Een gezellig bal besloot deze volkomen geslaagde feestavond. POSTZEGELAUTOMAAT. Hoe 't er op Texel mee staat? Of ook op Texel de postzegelau tomaten, niet spoedig hun intrede zullen doen? Zoo werd ons gevraagd en te bevoegder plaatse kregen we dit antwoord: Ze staat op ons verlanglijstje en binnen afzienbare tijd zal zeker ook in onze gemeente die „nieuwigheid" wel komen. In het zomerseizoen zal ze o.a. in De Koog zeer zeker op haar plaats zijn. TEEKENONDERWIJS. Ook in de a.s. wintermaanden geeft de beer J. Tiessen, directeur van gemeente werklieden, ambachtslieden en aanstaande ambachtslieden weer gelegenheid tot het bekomeit van teeken-onderwijs. Aanmel ding uiterlijk 12 October. PATER WITTE'S NEOER-BAND. Onder een opvallend groot opschrift: „Music from Waa A coast revelation" bevat een ons toegezonden nummer van The Coast Guardian een uitvoerig en tevens alleszins waardeenend arti kel over de Neger-band, welke onze vroe gere plaatsgenoot, Pater Witte, R. K. missionaris te Waa, Br. O. Afrika, ge sticht heeft. The Coast Guardian is een te Mombasa verschijnend Engelsch dagblad, dat ver nomen had van teen muziek-corps van ne ger-kinderen, die 'n zoo giroote muzikali teit en geoefendheid aan de dag legden, dat men van een openbaring sprak en reden voor het afreizen van een speciale verslaggever naar de missieschool te Waa aanwezig moest worden geacht. Het was geen vergeefsche reis. Men had niet overdreven. We ontleenen aan zijn artikel het vol gende. Waa ligt elt mijl ten zuiden van Mom basa. Erg mooi is het niet gelegen en hef kan er zoo heet zijn, dat het water in de radiator koken gaat, als je auto een tijdje stil staat. Maar Waa is toch ook weel een interessante nederzetting; het heeft: zijn eigen bekoorlijkheden. Een jaar ot wat terug stond er een Gouvernements-i school. Om financieele redenen was ze gesloten. Ze had echter goed werk gedaan en daarom deed men stappen om de school weer in gebruik te nemen. Ook de R.K. Bisschop werd er in gemoeid. Het resultaat was, dat Pater Witte van Kalo- leni werd overgeplaatst naar Waa, waar hem de leiding van de opnieuw te openen school werd toevertrouwd. Hij stond voor een uiterst zware taak, maar heeft het toch voor elkaar gebokst. In zes maanden tijd was de zaak in orde. Z.Eenv. bracht de leerlingen weer bijeen en geeft ze re gelmatig onderricht, waarbij hij ze voor beeldig onder de duim houdt. Zelfs zag hij kans een muziekcorps op te richten an wel 50 muzikanten, jochies van zeven jaar af, die hun instrument cornet, fluit, hoorn of wat er meer mag zijn volkomen beheerschen. Werkelijk de Band telt uitmuntende muzikanten en heeft in Kenya zijn gelijke niet. Pater Witte is vol enthousiasme. Het gaat er niet alleen om, zegt hij, de jon-' geus lezen en schrijven te Leenen. Ze moeten worden bezig gehouden van 's morgens half zes tot 's avonds negen uur. Ik heb er timmerlui ondier, kleerma kers, metselaars, al naar het vak, waar-' voor ze wat voelen. Daar kom ik bij mijn omgang met hen gauw achter. Maar, zoo vroeg de man van de kaant o.a.: Hoe komt u nu aan de weet, ot zoo'n jongen muzikaal is aaugelegd Hierover in volgend numer. KERSTFEEST OP ZEE. Ned. Zeemans-centrale. Alweer maken we alles gereed voor de verzending der Kerstkisten naar onze schepen, die vanuit Amsterdam, Dor drecht, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Vlissingen en Zaandam vertrekken. Van 15 Oct. af geven wij ze mee en, brengen wij ze onz ezeelieden, die het Kerstfeest niet bij de hunnen thuis kun nen vieren, de verzekering, dat velen in, den lande hen gedenken. Wie helpt mee de kisten vullen? Aller lei nuttigs, aardigs, vroolijks ot lekkers is welkom, als: dassen, slip-overs, kus sens, mooie Holl. en Eng. boeken, tijd schriften, dans-, schaak- en domino-spe len, sokken, wanten, tabak, versnaperin gen, pantoffels, pijpen, kalenders, kooi- gordijntjes, enz., enz. Voor Comité Amsterdam, (gem. giro J 107) Mevr. F. J. Jongman-v.d. Stroom p.a. Waterschoutskantoor Nieuwe vaart 2, Amsterdam. Voor Comité Rotterdam (giro 54176) Jonkvr. J.W. Ortt, Leeszaal N.Z.C. Veerhaven 17, Rotterdam. GEMEENTE TEXEL RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag 9 October 1936, des namida. te half 3 in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 5 October 1936. De Burgemeester van Texel, KAMP. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Benoeming beambte in algemeenen idle.nst te Den Hoorn. 4. Aanbidding begrooting Algemeen Armbestuur vooir 1937. 5. Idem genuentebegrooting voor 1937. LOSLOOPEN VAN RAMMEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbenden in herinnering, dat het volgens het bepaalde in de Vee- verordening voor de gemeente Texel ver boden is rammen tusschen 1 October en 25 October in .die weide te laten loopen. Hiet verbod is niet van toepassing ten aanzien van rammen, in de weide loo pendie, vastgemaakt aan een genoegzaam sterke lijn of ketting, welke stevig, is be vestigd aan een spil, paal ot boom, zoo danig, dat die dieren zich niet kunnen los rukten en hun ihet springen over terrein- afscheidingen belet wordt en mits voor zien van ten minste één span, bevestigd aan tw-vc pooien. In buitengewone gevallen kan door Burgemeester en Wethouders van het vo renstaande voorwaardelijk ontheffing wor den verleend. De ontheffing wordt niet verleend, wanneer de weide, waar op ram men zullen verblijven, naai' het oordeel van Burgemeester en Wethouders niet voldoende is afgeheiind. Texel, 5 October 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. 'KAMP. DAMCLUB O.K.K. Simultaan-avond met de club kampioen. C. Dijker. Damclub O.K.K. heeft Zaterdag met 'n simultaan-avond het winterseizoen inge zet. Op een uitnoodiging daartoe ver klaarde de lieer C. Dijker, club-kampioen, zich bereid als simultaan-speler op te tre den en zoo bond hij Zaterdagavond tegen 20 spelers de strijd aan. Een aardig speeenje van de heer J. P. Standaart, voorz., ging daaraan vooraf. Spr. ver trouwde, dat ook in de komende winter O.K.K. zou mogen toenemen in groei en in bloei en verwelkomde in het biezonder de lieden en n iet-leden, die van verre gekomen waren, om hun kracht op dam- gebied met die van de heer Dijker te me ten. De avonden van O.K.K., iedere Vrij dagavond in hotel Texel kenmerken z;ch steeds door een prettige toon en geven alle gelegenheid om de dam-sport volko men meester te worden. De voorz. besloot met de opwekking ,tot niet-leden gericht, als lid te willen toetreden. De kosten be dragen maar f 1.50 voor een heel jaar, te betalen in twee termijnen. Aan de strijd inamien deel de heeren J. P. Standaart, D. Voerman, N. Schu maker, J. Kikkert, A. Vonk, S. Hm, H. Gomies, IJ. Witte, D. Lap, Jb. Schaatsen- berg, G. Dros Dz., A. v.d. Kerkhof, Joh. Hillenius, G. Wortmain, H. Boon, S. Ros, J. Koorn, J.v.d.Starre, D. de Vries en C. van Heerwaardien. Winnaars werden de heeren: S. Hin en S. Ros. Remise speelden de heeren: N. Schumaker, A. Vonk, H. Gumes, IJ. Witte, D. Lap, G. Dros Dz., A. v.d. Kerk hof, C. v. Heerwaarden en H. Boon. De einduitslag was derhalve, dat de heer C. Dijker deze avond slechts in twee spelers van de 20 zijn meerdere heeft moeten erkennen: Gewonnen partijen 9 Remise 9 Verloren partijen 2 De strijd duurde tot middernacht. De beer Standaart bracht de sim/ultaamspeler dank voor bet inspannende werk, deze avond door hem verricht en gat als zijn meening te kennen, gez'en het resultaat, dat de spel-kwaliteit van veel spelers liet laatste jaar aanzienlijk vooruit is ge gaan. Voorz. wensChte de heer IJ. Witte geluk met zijn benoeming tot eene-lid en dieielde mee, dat deze 15 Oct. te Dien, Hoorn een simultaan-wedstrijd in Loods- manswelvanen zal houden. Naar spr. bleek, zal 'hiervoor veel belangstelling bestaan. Hierna sloot de heer Standaart deze avond miet de beste wenschen voor O.K.K. en een woord van dank aan allen, die tot het zoo prettig verloop van deze avond hun deel hadden bijgedragen. BIBLIOTHEEK. Van heden at is de Nutsbibliotheek, gevestigd in het Glazen Paleis, weer iedere Woensdagmiddag van 23 uur geopend. DOOPSGEZ. ZANGKOOR. Aan de leden wordt meegedeeld, dat niet morgenavond, maar HEDEN-avond half 9 rejretitie wordt gehouden. Zaterdag wonnen de dagprijzen A. W. Goedhart, Wilhelminalaan' t20.- Kl. Kalis, De Cocksdorp 110.- C. Vlaming, Koogerstraat f5.- N. de Graat. E)e Cocksdorp t5.- Prijzen van f2.50 wonnen: Broekman, Tienhoven; C. Gieles, Witte Kruislaan; C. Reij, Koogerweg; Ali Boon, Waalderstr.Cor Dros (2 x) Schilder- eind; C. Veeger, de Westen; Jansen, Wilhelminalaan; J. Pen, Groeneplaats; Arie Lap, Julianastraat; Jopie Broekman, Koogerstr.; T. N. Bruin, de Waal; H. Ran, Schilderemd; A. Kievit, Koogerstr.; C. Vlaming, Koogerstr.; Paul van ExeL (3 x), Eierland; A. Beers, Zwaanstraat. Mej. Beumkes, S. Lap Bz., Jb. Dijksen (2 x), Annie Beumkes, G. Bakelaar en C. Lap, allen te den Hoorn. P. v. Ijzer (2 x), Eierland, S. Keijser (2 x), Korenschoof, Eierland, A. Qarrit- sen, Eierl., L. v. Egmond, de Cocksdorp, J. v. Lenten, Eierl., A. Dros, de Cocks dorp, Fr. Dijksen (2 x), de Cocksdorp. *9 9 Maandag werden de dagprijzen ge wonnen door; Jan Agter, SchildiereimdJansen, Wil helminalaan en Jn. Huisman Tz., Kooger weg 21, le, 2e en 3e prijs samen, ieder" 112.50. Prijzen van f5.wonnen; Koningsveld, den Burg; Iewe Boon, den Hoorn; P. Kok Wz., den Hoorn; J. Reuvers, die Cocksdorp; Jac. Eelman Jbz., 't Noordien; P. M. Mantje, Spang; Jac. P.aatsman, Oost. Prijzen van f2.50: C. Bruin, die Waal; R. Koopman, Koo gerstr.; Joh. Bakker, Kapberg; Vendel, Zuidhaffel; M. Dalmeijer, de Koog; Joh. v.d. Slikte, Oostenend; S. Ellen, 't Noor dien; J. Witte, Spang; Jn. Vlaming, Oost- wijk; R. die Leeuw, P. Burger Klz., KL Bakker, C.P.Burger (2 X), allen te Óoster- end: W. v. Liere. Oost; J. Kikkert werpk. 5407, Oudieschild; P. Kr ij non Dz, O'schild; Annie du Porto, dien Hoorn; Mej. Beuinkes, dien Hoorn; P. Drijver Dz. (2 x), Oosterend; C. Dekker (2 x), den Hoorn; (wierp ka art 8334, Cocksdorp; W. v.d. Hoek, Cocksd.; (vverpkaart S350), Cocksd., A. Kalis, Cocksd.; S.Kcij- ser (2 X), Korenschoof, Eierland; (wierpk. 8396), Cocksd.; Martha Daalder^ Eierl.; Herman Pen, Groenepl.; Mej. Kok, Julianastr.; Dirk Boerhorst, de Kamp; Ab. Dros, Wieverstr.Ran, Warmoesstr. V Winnaars van de hoofdprijzen weiden W. T. Bakker, den Hoorn; KI. Dijker Jbz., Oosterend; C. A. Witte, Zuidhaffel; S. Keijser, Korenschoof, Eierland: te zamen de drie hoofdprijzen, plus f10. als troostprijs, alzoo iedier f65.Zij wierpen alle vier 9999. Troostprijzen wonnen Jn. v. Sambeek, den Burg f10.W. Reuvers, de Cocksdorp f7.50; Jo Roeper, Oosterend f7.50. Prijzen van f5.wonnen: A. Barhorst, Zwaanstr.; C. I^aczor, Oudieschild; T. Plaatsman, de Waal; Jan Maat, dien Burg; Mej. D. Plaatsman, Oos terend; D. Daalder, Oost; L. de Waard, de Cocksdorp; Fiey v.d. Kooi,, de Cocks dorp. f2.50 wonnen: A. Koorn. Driehuizen; Ali Bonne, de Koog; C. Vlaming, Koogerstr.; H. Dob, Oost; Marie Bakker, Oudeschild; S. Keij ser, Korenschoof, Eierl.Piet Kikkert, Zuidhaffel; N. Weijdt, Oudeschild; "Mej. Schumaker, den Burg; J. A. Reuvers, de Cocksdorp; Jac. Pool, Oudeschild; J. A. de Waard, de Cocksdorp; C. Laan, de Cocksd.; Th. A. de Graaf, de Cocksd.; D. Vermeulen, de Hoogte. Er waren heel wat winkeliers, die deze week aan hun etalage groote zorg hadden besteed en ook door biezondere attracties kijkers lokten; wel wetende dat van kij ken koopen komt. Ook van bet lezen van hun advertenties, die mede haar deel in het succes van deze winkelweek heb ben bijgedragen. De een hield een fouten- wed strijd, de ander liet raden naar de naam van een pop of vertoonde nu en dan een film. De Carps-garen-film, door de N.V. Ph. Vlessing vertoond, trok heel veel publiek. Hier volgen de uitslagen van de gehou den wedstrijden: Kleedingmagazijin J. G. Dekker: Mej. Tr. Bakker Jacd., waarde-bon f5. Magazijn N.V. Ph. Vlessiing: (Opgave zie 2e blad.) Levensmiddelenbedrijf C. Huijsman 1 irène Niysztor, 2. J. Koorn, 3. M. Bonne. De Koog. (De pop heette Otto.) Muziekhandel R. Boom: De fouten wer den door niemand gevonden. Kledingmagazijn D. Frank: 1. W. v. Leersum. 2. C. Gieles, Koogerweg. 3. Mej. P. Grisnich, Hallerweg.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2