TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Gemeentebegrooting 1937. Texels^he Berichten P. T. T. Kantoor Den Burg. Woensdag 7 Oct. 1936 TER OVERDENKsNG. ADVERTEEREN DOET HET. V Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm AKKER.CACHETS Opoenten Pers. Belasting 25 hooger. Invoering van een Rioolbelasting. Bij het opmaken van deze begrooting hadden B ai W te rekenen met tegen,y vallers ten bedrage van f23800 en wel: een minder batig saldo van f 11300, min der rijksuitkeering (wet financ. verhou ding), f2200; minder opbrengst grond vliegveld f3000; minder pers. bel. f2200; minder uit gem.fondsbel. en werkloosh. subs, fonds f'1700; hooger subs. Arm bestuur f 2000; grootex aandeel in steun en werkverschaffing f1400. Hier tegenover stond f12000 aan „mee vallers", zijnde: hooger aandeel in hoofdsom grondbel. ongeb. eigendommen f3600; minder rente van leeningen f1400; hooger bedrag op dienst 1937 wegens 75 opc. gem. fondsy bel. f7000.—. Om het tekort van f11800,te dekken hebben B en W. niet voor instandhou ding van openbare werken lager bedra gen geraamd, maar: de post „onvoorzien" beperkt en verder geraamd: A. f4375,— aan hoogere opbrengst per - soneele belasting door verhooging met 25 opoenten, en B. f2500 als rioolbelasting (gemiddeld 12,per perceel voor aansluiting wegens huish. doeleinden en f2,50 per aangeslo ten W.C. met waterspoeling) In vorige vergadering zijn de bedra gen voor steun en werkverschaffing van f104000 op f95000 gebracht, waarmee, naar zich laat aanzien, kan worden vol staan. Zonder steunregeling (welke rege ling 9,5 pet. minder uitgaven geeft) "zou f9S00Ó geraamd moeteii worden. Aanne mende, dat de werkloosheid niet toe' neemt, meenen B. en W. voor 1937 te kunnen ramen: fSS800,In dit geval ontvangt de gemeente van het Rijk 80,8 pet. uit het werklooSheidssubs.fonds of f1400 meer dan over 1936. Werkloozen- en armenzorg vorderen volgens de nieuwe begrooting f 50100, (150 opc. pers. bel. en 75 opc gein fonds- belasting Mei 1937Mei 1938 is samen nog maar f49250, Rijk en gemeente dragen samen voor bovengenoemde doeleinden ruim een be drag van f123500,— gelijk staande met de hoofdsom van: pers. bel. met 175 opc. f48000 gem. fondsbelasting met 75 opc. 53700 vermogenshel. m. 38 gem. opc. 9600 gemeeuteiijke opc. grondbel. 12500 Op een vraag van het Bureau voor Courantenpubliciteit naar de resultaten: van de advertentie-campagne voor Cow boy-schoenen, deelde de directie van de fabriek, waar deze schoenen gemaakt wor den o.a. mee: lo. dat die campagne >een groot succes is geworden 2o. dat haar gebleken is, dat systema-i tisch adverteeren voor een goed artikel succes moet hebben. (De directie on derstreepte het woordje „moet"); 3o. dat zij daarom ook dit najaar weer adverteeren zal. Aan zulke woorden heeft u hou-vast. Die spreken boekdeelen. Regelmatig ad verteeren kan men alleen meteen artikel, dat deugt. Het publiek weet dat. Hierin ligt de kracht van de reclame. Regelmatig adverteeren moet wel tot grooter omzet leiden. Het wekt vertrouwen. ZOO SPRAK. MR. STEENBERGHE, oud-minister: Een normale prijs verhooging, gevolg van stijging van de koersprijs mag niet wor den tegengehouden. Zelfs bij goederen, op het moment van de devaluatie voor radig, is dit het geval. Wanneer toch het bedrijfsleven, na al de aderlatingen, die het reeds bij de dalende markt op het gebied van de voorraden heeft moeten on derdaan, gedwongen wordt, opnieuw prac tised op de bestaande voorraden verlie zen te lijden, zou dit een slecht begin zijn van de nieuwe economische politiek. ffi B LAATSTE NIEUWS B B UIT DE DAGBLADEN B BE ffi ffiSÏSBffiSffiESffifflffl ilfflSffiffifflffifflffiiS De waardevermindering van de gulden t.o. de Amerik. dollar bedroeg gisterenmiddag 22.75 pet. (gelijk aan Maandag) De regeering verlaagde de invoer heffing op koffie ingaande heden 50 pet. De tarwe-een tra le hervatte haar verkoop. Prijs gestegen met 24 pet. (10 pet. boven de richtprijs). Prins Bernhard werd gisteren op de Amsteldijk te Amsterdam door de politie aangehouden omdat hij SO K.M. reed met zijn auto, terwijl 40 K.M. de maximumgrens in de stad is. Z.H. kwam er met een waarschuwing af, maar de po litieagent zou er aan toegevoegd hebben: „Als u morgen weer te snel rijdt, moet ik U bekeuren". Gezien het verloop der varkens- markt, heeft de regeering de heffing op varkensvleesch (6 c. per K.G.) ingetrokken In de nacht van 5—6 Oct. heeft het op vele plaatsen in ons land ^gevroren. Reeds viel er sneeuw dicht aan de grens. Visscherij. Gistermorgen warende haringaanvoeren buitengewoon groot, een recijrddag in dit seizoen. De meeste te Scbevenimgen binnengekomen schepen visehten bit Doggersbank, waar de sche pen 30 last en meer in enkele nachten konden vangen. Spanje. Madrid wordt steeds nau wer omsingeld. Mexico. Bij verkiezingsrelletjes in Tlaxcala zijn 13 personen gedood. De Directeur van het P.T.T.-kamtoor alhier, deelt mee, dat zijn kantoor met ingang van 11 October a.s. op Zon- en, feestdagen alleein zal zijn geopend van 89 uur. In de maanden Juli en Augustus zal het kantoor op die dagen voor de telegraat-. en telefoondienst bovendien geopend zijn van 1314 uur. Het afhalen van poststukken op Zon* en feestdagen is door hem bepaald van 11.30—12 uur. OEFENTOCHT. De oefentocht met de reddingboot der N.Z.R.M gisteren gehouden aan De Koog en aan de Krim, had een vlot ver loop. De zee was kalm. Alle materiaal bleek in prima staat. Tegen het donker worden werd aan De Krim gedemon streerd met de electr. zoeklichten (met handkracht dynamo's), welke een groote aanwinst bLeken te zijn. DE WINKELWEEK. (vervolg le blad.) Naar we vernemen, zijn door het A.T. M.V.-secnetariaat voor de Winkelweek meer dan 80.000 bonnen uitgereikt, welke dus, indien ze elk bij aankoop voor een waarde van 50 ct. zijn uitgereikt, een omzet vertegenwoordigen van ruim 140.000.—. Ongerekend de goederen, waarop geen bonnen werden verstrekt. Men deelt ons mee, dat aan de Fouten- wedstrijd, uitgeschreven door de N. V. Ph. Vlessing, ruim 1600 personen deel namen. Van hen zonden er 33 een juiste oplossing in. Bij loting werd de prijs, be staande in een waarde-bon van 115. toegewezen aan de heer K. J. Gieles, Schildereinde 21, alhier. WERKLOOSHEID. Het aantal bij de werkverschaffing in deze gemeente per 1 Oct. 1936 ingedeelden bedroeg 520; vorig jaar 464. In de week van 28 Sept.3 Oct. 1936 waren in de werkverschaffing werkzaam 27 personen; vorig jaar omstreeks de zelfde tijd 105. Een lichtpuntje. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen De Cocksdorp, schuurtje, C. Troost Cz. Eieriand, hangar, C. Witte Pz.Tienho ven, hangar, H. Broekman; Rozendijk, landhuis, C. C. Mauve; Oudeschild, ver bouwing, P. Zegel; Eieriand, garage, C. Dros Bz.; Bakken weg,' woonhuis, A. I. en Tr. Chr. Keijser; Warmoesstr., woonhuis, P. Huizr.nga; Eieriand, woonhuis, Jn. de Ridder; Tien hoven, boerenwoning, A.S. Kikkert; Oudeschild, woonhuis en ga rage, H. J. van Boven; Hoogeberg,woon huis, Jac. Kikkert Jnz.Den Hoorn, ver bouw woonhuis, Jac. Huisman; De Koog, twee woonhuizen, Armenkamers De Koog; Wilhelminalaan, woonhuis, N. P. Graaf; Oudeschild, schuurtje, Jac. Kok Pz. Mcdcdeelingcn van Texels Bioscoop-Th :atcr MET HAN HOLLANDER in de Wildernis. Een expeditiefilm, die er wezen mag: Wie Han Hollander gehoord heeft Op een groote voetbaldag. En op Kilometers afstand 't Spel als voor zijn oogen zag, Wie door hèm écht mee-geleefd 'heeft Met ons voetbal wèl en wee, Die gaat óók graag in gedachten Naar Malakka met hem mee. HOLLANDER leidt u persoonlijk Door de woeste wildernis. U zult zien, dat deze pracht-film Werkelijk iets biezonders is. Krokodillen, reuzen-slangen, Tijger-, luipaard-, leeuwgebrul. Ja! Ja! Goed zoo! Loopen! Schieten! Hou je goed! Een schotéén - nul'. Stadion ai wildernissen, Hebben met elkaar geméén, Dat er strijd is; de beschrijving Dat kan HOLLANDER alleen. Als tweede hoofdnumer van het Vrij dagavondprogramma verschijnt een ont roerende film, getiteld De Schaduw van SingSing, met in de hoofdrol de bij de bioscoopbezoekers zoo geliefde Shirley Temple. Een film, ijjk aan spanning en aantrekkelijk in hooge mate. Shirley is onweerstaanbaar. ZAKENNIEUVVS. Wij vergen vaai onze oogen heel wat meer dan onze voorvaderen. Zelfs bij liet over het algemeen goede kunstlicht, waar over we beschikken. In vele gevallen zijn hoofdpijn en oververmoeidheid tijdens liet werken bij kunstlicht toe te schrijven aan onvoldoende verlichting. Wie weten wil, of de verlichting aan de eisdi vol-' doet, vrage bij die heer A. de Wilt ecu lichtmeting aan. Deze meting heeft plaats met behulp van een vernuftig instrument (z.g. „electrisch oog") en geschiedt kos teloos. Brochures omtrent deze licht- inspectie zijm mede kosteloos 'te beko men. Zie adv. iin volgend nr. Een vinding van Apothekei Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoodanige wijze samenvoegde, dat daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets 1 Wij» van Innemen i 1. 10 tellen onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met teug water Ongeëvenaard tegen Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumati- sche pijnen, Vrouwenpijn,Gevatte Kou, enz. Afcter/anrfjc/iSmaakloos ouwel-omhulsel om Product 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ot Volgens recept van Apotheker Dumont DE MOK. De officier-vlieger 2e klasse A. J. Ce Bruyn, dienende op De Mok, wordt heden ter beschikking van de Minister van De fensie gesteld. DE COCKSDORP. EXTRA BOOT. Vrijdagavond is mej. Kan, alhier, op advies van dokter Westerhuis per extra boot naar Den Helder vervoerd voor opname in een ziekenhuis aldaar. H. MISSIE. Zondag had die plechtige sluiting plaats van de H. Missie, welke een prachtig ver loop heeft gehad. Een afdeeling van de Derde Orde van de H. Franciscus werd opgericht. Verschillende ad spirant leden werden door pater Natanaël Gemke O.F.M., de leider van de Missie, ingeschreven. (Noorderpost.) OOSTEREND. FILMAVOND. Behoudens goedkeuring door de Bur gemeester, zal Vrijdag 23 Oct. in het Gebouw vo.or Chr. Belangen alhier de Oranjefilm worden vertoond; o.a. de In komst van het Verloofde Paar, Opening Staten Generaal, Rijtoer der Koninklijke Familie door de stad. Belangstellenden, zullen de avond van 23 Oct. zeker vrij houden. "D. ZAKENNIEUWS In filiaal C. Huijsman alhier kon gera den worden naar de naam van een pop. Winnaars werden: 1. F. Du inker, Nieuwe- schild, fl. advocaat; 2. Jan Timmer, Oos terend, pot boerenjongens; 3. P. v.d. Vis, O'end, blik biscuits. Het horloge in de étalage van Joh. v.d. Slikkc bleef stiU staan op 10 u. 21. Door drie personen werd geraden 10 u. 20. De winnaars wer den: 7. KI. Burger Pz., theeservies; 2. Mw. C. Mantje—Bas, theeblad. D. OUDESCHILD. FILMAVOND PLAN-COMITE. Een paar honderd bezoekers vulden de zaal van liet Eigen Gebouw, toen daar Zondag de propaganda-film voor het Plan v:yn de Arbeid gedraaid werd. De avond werd met een toespraak geopend door de lieer J. Westdorp. Van de film gaveni we reeds een inhoudsbeschrijving. Ze heeft ten doel aan te toonen, dat het Plan uitvoerbaar is en groote welvaart kan brengen. Na afloop sprak tie heer Westdorp een kort woord ten besluite. (Zaterdag komen we hierop terug.) SPORT. S.V. TEXEL. In de eerste plaats moe ten we onze voldoening uiten over de mooie uitslag van ons le elftal uit tegen N.Niedorp. Wanneer we weten, dat ook de aanvoerder der tegenpartij het een verdiende uitslag vond, kunnen wc ons le geluk wenschen en weten we tegelijk, dat we de weg der pretendenten voor het kampioenschap hebben ingeslagen. Dat be looft weer emotie, misschien wel weer spanning, zoowel ouder de spelers als de bezoekers en het trekt groote belangd stelling. Iedere tegenstander zal echter trachten de een- deelachtig te worden om T. haar eerste nederlaag toe te brengen. Daarom geldt nu: „Een gewaarschuwd man telt voor twee". Blijft in training, dus in conditie. Uitslagen 4e kl. A.; Watervogels DTS 2 0; Aiulijk Schagen 2 1; N'.Niedorp - Texel 0—2; Strandvogels—BKC 1 5. Texel 2 heeft met 61 van Helder 5 gewonnen. Een groot verschil in cijfers dus, maar over het spel zijn we minder te vreden, vooral over liet aanvalspel. Voor de rust ging het dikwijls heel aardig en zagen we een vlotte partij voetbal. Dat onze aanvallen veel op buitenspel strand den, was lang niet altijd de schuld van de scheidsrechter, maar veelal lag de oor zaak in het teveel stoppen van de hal, waardoor onze spelers doorliepen en de achterhoede een stapje naar voren deden. De bal moet van voet tot voet, van hoofd tot hoofd en van links naar rechts en omgekeerd gaan. Kobus gat weer het goede voorbeeld. Hij werkte voor twee én heeft ook bergen werk verzet. P. Koesom speelde beter dan we die laatste tijd van hem zagen. Nu de voorzetten wat verder van liet doel af, soms wat hooger op zoo nu an dan en schieten kan geen, kwaad. Ook de keeper was goed. Dick Keijser voor de rust goed. Daarna echter deelde hij ook in die inzinking. Jo Ran was nog niet op toeren, Siem, tot de rust best, Zinin heeft nog niet gaioeg inzicht, Vierseput iets te peuterig. Jan Bruin stelt zich te scherp op, blijft te veel op één plaats hengelen en struikelt steeds weer over het niet links kunnen spelen. Hjj moet veel bewegelijker worden en listi ger, weten waar zijn buurman staat, enz. P. Neijens was wel goed, maar moet sneller, doortastender spelen, terwijl J. Molenaar niet voldoende in de marsch had om een kalme wedstrijd be'hooorlijk te spelen, na de rust geheel overspeeld, Van die aanvang af speelt T. op de aan val, waarbij de vleugelspelers om beur ten in het spel betrokken worden. Binnen enkele minuten kan een aanval nog maar juist corner gewerkt worden, welke, goed genomen, mooi door Jn. Bruin wordt in gekopt: 1—0. Vrij spoedig valt een H- speler op de grond, waarbij hij toevallig de bal met de hand tegen de grond klemt. T. krijgt een penalty, welke door P. Neijens goed wordt benut: 20. Helder speelt een behoorlijk veldspel, maar weet de juiste weg naar het Joel niet te vin den, terwijl Dirk zijn doel behoorlijk ver dedigt. Voor de rust vergroot P. Keesom, de voorsprong tot 3—0. Na de rust is het bij T mis en gaat de tegenpartij meer tot de aanval over. Het gelukt haar van een slap oogenblik in onze verdediging te profiteeren. De stand is dan 3—1. Wat we overigens te zien krijgen, is nauwelijks het aankijken waard. Of het was buitenspel, of de bal werd afgenomen. Als P. Neijens 'n goede pas:, doorgeeft, schiet de invaller van H keihard in eigen doel: 4—1. Kort voor het einde maakt A. Verseput 2 goede doel punten en is ieder blij die het einde heeft afgewacht, dat het tijd is. Voor de volgende thuiswedstrijden moet er beter gespeeld worden. Texel 111 verloor in den Helder met 4—0, rust 1 -0. Volhouden, jongens. Eerst maar wat ingespeeld. Dan wordt het wel weer beter. Texel b—Texel a: Ook deze wedstr. heeft A gewonnen, maar de 2—1 druk! het krachtsverschil niet goed uit, al moeten we direct toegeven, dat de B-verdediging reus-

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5