MUM) Landbouw en veeteelt in Canada. RUWE HUID Texelsohe Berichten C.Z. De Eendracht. GOÉD DRUKWERK EÉN STIMULANS VOOR UW 7!AKEN De Garnalendrogerij van Gebr. Blom Bondsfilm N.J.V. (Vervolg van de le pag.) De reeds lang bestaande Oostelijke pro vincies Ontario, Quebec, Nieuw-Bruns wijk, Nieuw-Schotland en Prins Edward eiland brengen het grootste deel van de landbouwproducten voort. In genoemde provincies wordt ook de grootste ver scheidenheid van producten verbouwd. De uitgestrekte in cultuur gebrachte terreinen der Prairie-jrrovincies produ— ceeren eveneens geweldige hoeveelheden Dat de andere provincies vooraan staan wat betreft de waarde der landbouw productie is gelegen in het feit, dat in die streken, speciaal in Ontario, de zui velindustrie sich zeer ontwikkeld heeft. Door de terugloopende prijzen der laatste jaren zijn de geschatte bruto— ontvangsten uit de diverse-landbouw-- bronnen lager geworden. In 1933 bedroe gen de bruto ontvangsten meer dan 762 millioen dollars, verdeeld als volgt: millioenen dollars: (Wordt vervolgd.) AVRO-AVOND. Het Avro-Actie-Comité alhier stelt po gingen in liet werk om teer een Avro- avond te doen organiseeren. ONDERHANDS VERKOCHT. De twee woningen aan de Schilder- weg op de plaats van de voormalige Wasscherij Klein Klauwenberg wer den door Gebr. Geus voor f 4000,aan C.Z. Eendracht verkocht. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Sept. 1936 Ingelegd f 12357.78 Terugbetaald 8048,10 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 4309,68 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 8 De Maandag in De Zwaan gehouden ledenvergadering wejid door 30 leden bij gewoond, ze stond onder leiding van de heer C. Stoepker, voorz. Na lezing van de notulen door de heer P.Meindertsma, secr.,. werd bij acclama tie besloten tot toelating van de heeren, C. de Wit, Eierland, en S.PIaatsman. De Waal, die zich voor het lidmaatschap hadden aangemeld. Hierop bracht de heer Jn. Roeper na mens de Financ. Commissie verslag uit van het onderzoek van kas en boeken, welk onderzoek een alleszins gunstig re sultaat bleek te hebben opgeleverd. Mededeel ingen van de Directeur. Aan de mededeeliingen van de Direc teur omtrent de gang van zaken aan de, tabriek en over 5e algemeene toestand ontleenen we het volgende: De fabriek staat er uitstekend voor, zelfs beter dan, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, te verwachten was. Onze pakhuizen te Alkmaar en op het eiland zitten vol. Dit levert in verband met de devaluatie winst op. Wat de toe komst brengen zal, is nog onzeker, madL eenige verbetering van de kaasprijs ver wacht de directeur wel. Reeds ging de kaasprijs sinds de 'devaluatie intrad met drie ct. omhoog en de boterprijs met 13. De melkaanvoer was door het gunstige weer buitengewoon goed. Reeds kwam de fabriek boven de 2 millioen K.G. Ze ker zal de aanvoer boven de 'drie mil-, lioen stijgen. Met de schapenmelkverwerking ging't beter dan vorig jaar. De kwaliteit van de boter stemde algemeen tot tevreden heid. Hoe gezond de financ. toestand is, be wijst de algeheele aflossing van de lee ning, in 1932 bij de Boerenleenbank aan gegaan. Ze was groot f 40.000 en stond dit jaar nog met f 23.000 op de balans.. De schulden bedragen nu: f51000 aan de Grondkapitaalbank, f5000 aan de Zuivel ban k. Boenenfeenb. f9000. Het reservekap. bedraagt f4550, het vernieuwingsfonds 12000, het ledenkapitaal 13700. Reeds is de schuldenlast kleiner dan de boek waarde. Over twee jaar zal de balans- waarde zelfs de werkelijke waarde ver tegenwoordigen. De zaak staat er uitste kend voor. Er kan weer flink afgeschre ven worden en bovendien kan nog een flinke nabetaling plaatshebben. Wanneer we de lijst van 25 fabrieken, aangeslo ten bij .die Bond van Zuivelfabr. in N, Holl. nagaan, neemt C.Z. Eendracht daar op, wat' betreft de waarde van hetgeen uit de melk wordt gehaald, de tiende1 plaats in. Een eervolle plaats, in aanmer king genomen, groote fabrieken als Lutje winkel, Onderdijk, Stompetonen, enz. ^Bij grooter aanvoer zou de fabriek er nog gunstiger voorstaan. Met weinig hoo- ger kosten zou ze e'én of twee millioerK KG meer melk kunnen verwerken. In dit geval zou inplaats van f 10.000 b.v. f6000 afgeschreven kunnen worden, wat hoo- ger uitbetaling tengevolge zou hebben. Indien de tijd komt, dat alle melk van Texel op eén fabriek verwerkt wondt, zou dat de boerenstand in belangrijke mate ten goede komen, verzekerde de directeur. (Grooter opbrengst plm. fSOOO per jaar). De verwerkingskosten per 100 L. melk zouden aanmerkelijk daten; het melkver- voer zou economischer kunnen worden geregeld, enz. Het stemt tot voldoening, aldus de heer Ens, dat steeds meer leden het belang van een dusdanige regeling inzien en bereid zijn mee te werken, om tot de gewenschte toestand te komen. ^Voorz. dankte de directeur voor deze mededeelingem. AANKOOP WONINGEN. Op voorstel van het bestuur wordt over gegaan tot aankoop van twee woningen, eigendom van Gebr. Geus, en staande aan de Schilderweg op de plaats, waar vroeger wasscherij'' Klein Klouwenberg stond. Koopsom f4000. De woningen zul len voor personeel van de fabriek be stemd zijn. Mede werd de aankoop van beteekenis geacht met het oog op even- tueele uitbreiding van de fabriek. Coop. Stremsel- en Kleurselfabriek Op voorstel van het Bestuur wordt toe getreden als lid tot de Coop. Stremsel-, en Kleurselfabriek te Leeuwarden. Als lid en afnemer deelt men dan mee in de winst, wat voor de Eendracht een voordeel beteekent van fSO,per jaar. TVlinder afschrijven"? Bij de rondvraag stelde de heer Joh. Kuip de vraag, ot de fabriek niet met minder afshrijving kan volstaan, opdat voor der melk meer "kan worden uitbe taald. De directeur deelde hierop mee, dat de schuldenlast, welke op de Een dracht rust, ieen der grlootste beletselen is, welke zekere ingezetenen afhouden van toetreding tot deze Coöperatie, hoe gezond haar financieele positie overigens ook is. Men ziet tegen die schuld op, al dus de directeur, als tegen een berg, aL wordt ze jaar op jaar ook kleiner. Alles moet volgens spr. nu in het werk wor den gesteld, om die schuld zoo spoedig mogelijk af te schrijven. Zijn we een paar jaar verder, zoo besloot de direc teur, dan is de zaak spoedig beklonken. Melk naar ,,de overkant",. Naar aanleiding van een melkbriefje wegens naar de overkant geleverde melk (4.75) zette de directeur tenslotte nog uit een, dat zoo'n hooge prijs misleidend is. Immers moet daarbij in aanmerking wor den genomen: het vetgehalte (het verschil met de Eendracht was wel 0,4 pet.), des vracht, het niet ontvangen van wei, het ontbreken van nabetaling en van bijschrij ving van ledenkapitaal. Zoo beschouwd levert leverantie naar de overkant geen voordeel op. Hierna sloot de voorz. rniet dank voor de aangename discussies en de wensch, dat de fabriek in groei en in bloei zou blijven toenemen de vergadering. VRAAGT ONS PROEF EN PRIJS DRUKKERIJ TEXELSCHE CRT. IN VOLLE BEDRIJF. De garnalenaanvoer is groot de laat ste weken, ongewoon groot en dan is er werk aan de winkel voor de garnalendro gerij. Immers: maar een klein gedeelte van de vangst helaas kan tegen een behoorlij ke prijs (minimumprijs 14 öënt) als con sumptiegarnalen aan de man worden ge bracht. De rest gaat naar de drogerij van ge broeders C. en G.M.) Blom aan de Schilderweg, waar de laatste weken met 15 man dag en nacht wordt gewerkt Een „garnalenjaar". Nimmer te voren was de bedrijvigheid hier zoo groot. Of de afsluiting van de Zuiderzee met de groote garnalenvang- sten verband houdt? De heeren Blom verzekerden ons, dat de dijk er niets mee te maken heeft. Men spreekt van een goed ooftjaar, van een goed bjjenjaar, Texel heeft nu een goed garnalenjaar en ons eiland niet alleen. In ons vorig nunfmer heeft u kunnen lezen, dat ook aan de drogerij te Zoutkamp de aanvoe ren buitensporig hoog zijn." De visschers mogen de garnalenvangst niet onbeperkt uitoefenen. Dagelijks mo gen niet meer dan twintig manden van 50 K.G. worden aangevoerd. De kleine motorvaartuigen mogen er £5 visschen, de groote niet meer dan 3040. Hiet koken. Bij aankomst aan de drogerij worden de garnalen eerst in groote bakken met behulp van stoom gekookt. Het bedrijf is hiertoe uitgerust met een stoomketel ter lengte van ruim zes meter en met een verwarmend oppervlak van 25 vk. meter. Toen de drogerij voorjaar 1929 werd gesticht had het bedrijf niet zoo'n omvaijg als thans en had men de beschikking over een kleiner ketel. Deze moest bij de uitbreiding van het bedrijf in 1933 voor een grootere plaatsmaken. Het drogen. Na het koken gaan de garnalen in groote bakken via een tegen de zoldering aangebrachte rail naar ue flroogkamer. Het bedrijf heeft twee droogkamerseen, van 40 en een van 48 vk. M. oppervlak. De vloer van deze droogkamers wordt geheel door een metalen rooster ge vormd. Qp dit rooster worden de ge kookte, nog natte garnalen ter dikte van plm. 25 c.M. uitgestort. Het drogen geschiedt met behulp van heete lucht, welke door middel van een eiectrische ventilator uit een fel branden de, met steenkool gestookte oven wordt gezogen en onder de roosters wondt ge bracht. Er zijn twee droogkamers, ook twee ovens, ook twee ventilatoren. Deze ven tilatoren worden aangedreven door elec- tro-motoren van resp. 30 en 40 p.k. Dat zoo'n own geducht brandt, wan neer de ventilators in werking zijn ge steld, kunt u zich zeker wel voorstel len. Dc hitte, waaraan de gekookte garna len op de roosters in de droogkamers worden blootgesteld, is ook niet gering. De witte wolken, welke tijdens het dro gen met gang uit de kap van het ge-j bouw jagen, wijzen er wel op, dat de hitte met een vaart zijn weg door de garnalen neemt en dat daaraan veel vocht wordt onttrokken. PUF. In den beginne werd door de fabriek ook „puf" gedroogd (vandaar de naam puffabriek) en, na aan Den Burg gema len te zijn, als vischmeel in de handel gebracht. De practijk leerde echter, dat put in trommels moet worden gedroogd. De geringe verdienste maakte aanschaf fing van zulke trommels echter niet ren dabel. Thans worden alleen garnalen ver werkt. De naam puffabriek heeft afge daan. Waarheen Wanneer het droogprooes een paar uur geduurd heeft, wordt het product in ba len gestort, balen van 25 K.G. en, in, afwachting van het transport, in het pak huis bij de fabriek opgeslagen. "Droog dat die garnalen dan zijn! Wanneer je niet beter wist, zou je meenen, dat de zakken met stroo werden gevuld. Vele honderden balen zijn er de laat ste weken afgescheept. Hèt gansche pro duct van onze garnalendrogerij wordt aan de regeering geleverd, die in Rotterdam liaar opslagplaatsen heeft. De gedroog de garnalen worden door de regeer'ing 'in groote hoeveelheden aan eendenTbk- kers verkocht; vooraf die op «Te Velu we zijn groote afnemers. Een deel wordt in Rotterdam gemalen en, met meel van andere visch vermengd i.d. handel gebracht E>e prijs. De visschers ontvangen voor hun gar nalen aan de drogerij 80 ct. per mand van 50 K.G., terwijl de regeering voor de gedroogde garnalen f 12,per 100 K.G. betaalt. B. en W. van Edam op bezoek. Met het doel inlichtingen in te winnen kreeg de garnalendrogerij van Gebr. Blom onlangs bezoek van het gemeentebestuur van Edain. Daarbij is de vroede vaderen wel gebleken, dat er heel wat kijken komt voordat er van een loonend bedrijf spra ke is. Een bedrijf met een luchtje Beter dan wat er in de garnalendroge rij gebeurt, weet men, dat ze een alles behalve aangename geur verspreidt. In de korte tijd, welke uw verslaggever er zich ophield om deze stof te verzamelen, ging zijn neus er danig te gast, terwijl bij zijn thuiskomst niemand te vragen had, waar hij geweest wasZijn pak hangt nog te luchten. Hoe lang nog De garnalenaanvoer is de laatste we ken, zooals geschreven, abnormaal groot. Hoe lang zal dat nog aanhouden Jaren terug er lag nog geen afsluit dijk heeft de Harderwjjker industri eel E. den Herder, een man uit de ,prac- Lijk van de vischdrogerij, de heeren Blom reeds op tegenslag voorbereid. „Je zult goede jaren hebben", zei hij, „maar er komen ook magere jaren". Het is een wisselvallig bedrijf, zoo'n garnalendrogerü, maar thans floreert het in elk geval. Een uitkomst mede voor onze visschers, die nu met hun garna- lenovervloed weg weten. Omstreeks 200 belangstellenden waren Maandagavond in de N.H. Kerk alhier bijeen om de vertooning bij te wonen van de films, betrekking hebbende op het Nied. Jongelingsverbond. De samenkomst werd geleid door Ds. Visser, die aanving met te laten zingen, Ps. 146, he vers, en met lezing van Matth. 5, waarna Ds. met gebed opende. In zijn welkomstwoord richtte hij zich in het biezonder tot de heer Nagel, uit Amsterdam, die de film zou projectee- ren (de man, die de film had opgenomen was niet aanwezig), waarna Ds. een kor te uiteenzetting gat van het wezen, doel en streven van het Ned. Jongelingsver bond. Ds. wijdde uit over de drie V's, welke ieder N.J.V.-afd. in haar banier zou kunnen aanbrengen. Ze beduiden: Vreugde, Vriendschap en Vrede en ge ven kort en goed de peilers aan, waar het N.J.V.-gebouw op rust. De Chr. Jon- gemannenveneen. te Den Burg blijkt nut tig en gezegend werk te kunnen doen. Ze draagt bij tot de vreugde harer leden, ze knoopt en versterkt vriendschapsbanden en ze zoekt de vrede, de innerlijke vrede te bevorderen door met elkaar op te trekken tegen kwade machten, die wil len afhouden van het goede en willen trek ken naar het kwaad. Ds. eindigde met het N.J.V. in aller belangstelling aan te bevelen. Ter afwisseling bracht mevr. Visser- Dewald, met orgelbegeleiding door tde heer Jan Visser, op verdienstelijke wijze eenige vioolnummers ten gehoore. Van de films kunnen we meedeelen, dat ze betrekking hadden op de Prov.- Bondsdagen te Alkmaar, Heilo en Den Burg. Van Texel 'kregen we opnamen te zien van Oudeschild, Doolhof, Den Burg, Oosterend, de duinkust bij De Cocks- dorp, N.H. kerk van Den Hoorn. Helaas liet de duidelijkheid vaak te wenschen over. Eenige opnamen waren zeer goed (b.v. die van de ploegende paarden en van het glimmende ploegijzer, dat door de donkere aarde snijdt, als symbool be doeld van die arbeid van het N.J.V. Het kerkje aan Den Hoorn deed het prach tig tegen de fraai bewolkte achtergrond. Eveneens waren wel geslaagd de close- ups van een aantal bekende Texelsche in gezetenen. In zijn slotwoord bracht Ds. Visser dank aan allen, die tot een goed verloop van deze avond hun deel hadden bijge dragen. Na het dankgebed sloot Ds. met te laten zingen Gez. 180, le vers. RADIO. Enkele jaren terug zou men gelachen hebben, wanneer men zelfs maar sprak over de mogelijkheid om met één knop zuiver at te stemmen op golven tusschen de 7 en 2000 M. Thans is het zoover. En we verbazen er ons nauwelijks over... Weet u, dat er radio-ontvangers zijn, met twee ot drie luidsprekers? Deze die nen voor een z.g. „plastische" ont vangst, welke de werkelijkheid meer nabij komt. In Noorwegen en Zweden voelt men meer voor radio-lezingen dan hier. Men houdt er van ernstige en diepzinnige ver handelingen, cursussen en discussies. Zij nemen op de programma's grooter plaats- in dan bij ons. Vieldoogst 422,1 Vee 89,0 Wol 2,0 Zuivelproducten 167,5 Fruit en groenten 31,7 Pluimvee en eieren 35,9 Pelzen uit fokkerijen 3,5 M ap le - produ cte n 2,0 Tabak 5,2 Vlas en andere vezels 0,1 Klaver- en graszaden 1,3 Honing 1,7 Schrale Lippen Gesprongen Handen i

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2