TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten De Hoeve in „de Laagte" verbrand. Gemengd Nieuws Wegens enorm succes Woensdag 14 Oct. 1936 SPORT iiim; TER OVERDF.NKiNG. WAAR HET EIGENLIJK OM GAAT. „EIGENLIJK". Het is wel een mooi woord, dat eigen-. lijkOt eigenlijk is het geen woord, maar een levensopvatting. We gaan alle dagen aan het werk, o_p veld, op kantoor, in fabriek, school ot werkplaats, langs de straat Maar eigenlijk voelen we zoo zijn er velen meer voor „iets anders"; we meenen zoo zijn er velen althans - dat we „eigenlijk" voor „iets beters" in de wieg zijn gelegd. De een voelt zich dichter; nummer twee doet aan schilderen; die daar ginds is in zijn hart een verwoed verzamelaar; no. 4 had „eigenlijk" burgemeester moeten zijn. Jammer, dat geen metnsch aan hen ziet, wat ze „eigenlijk" zijn. Het krioelt op de wereld van koningen, die „incognito" door het leren gaan. Er zijn massa's journalisten, die „eigen lijk" schrijvers van beteekenis zyn. „Eigenlijke" musici bestaan er hon derdduizend en het is een z£gen voor de maatschappij, dat de overgroote meerder heid niet tot zijn recht komt. Ontelbaar reel menschen leiden een „oneigenlijk" leven. Wat willen ze dan eigenlijk GELUKKIG zijn! VAN DE BOEKENPLANK (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) KUNSTGESCHIEDENIS van Neder land en Vlaanderen van begin tot heden onder redactie van Dr. H. E. van Gelder, Directeur van het gemeentemuseum te den Haag, met medewerking van bekende kunstgeleerden op het gebied van schil derkunst, plastiek, miniaturen, architec tuur, enz. 560 blz„ 12 kleurplaten en circa 200 zwarte illustraties. De pnjs is zeldzaam laag en bedraagt voor het 2.5 Kg. zware boek in pracht-, band f4.85. GEÏLLUSTREERD boek OVER MUZIEK. Nog deze maand zal verschijnen 'n nieuw werk van Casper Höweler, getiteld „X-Y-Z der Muziek", een populaire, ge- illustreerde muziek-encyclopedie voor mu sicus, muziekliefhebber en radio-Iuisteraair. Het werk zal in de vorm van artikelen behandelen: leven en werk der groote componisten, de voornaamste opera's, de muziekinstrumenten vreemde woorden in de muziek, terwijl de rubriek jazz muziek is behandeld door de deskundige mr. C. Poustochkine (redacteur van de Jazz-wereld.) Voorts verkenen hun me dewerking dr. Eliseus Bruning en Emici Hullebroeck (inspecteur van het Belgisch muzkk-onderwijs.) Het werk zal rijk illustratie-materiaal bevatten, o.a. 4 ge kleunde reproducties en circa 100 zwarte illustraties, terwijl de prijs zeer laag zal zijn. Tusschen grasmat en stratosfeer, door A. Viruly en veel anderen. Geiiw lustreeerde luchtvaart encyclopedie voor iedereen. Het A.B.C. der luchtvaart voor leek en technicus. Onderwerpen: Aëro dynamica, jeugdluchtvaart, luchtfotogra fie, luchtvaartinstrumenten, luchtvaartmo toren, luchtverkeer, vliegtuigbouw, navi gatie, opleiding tot vlieger, vliegsport, vliegvelden, zweefvliegen, enz. 510 kol, Geb. f3.15. Dr. C. D. J. Brandt en Dr. M. H. de Haan, Het vreemde woord. Nieuw ge ïllustreerd vreemde woordenboek. 798 kol. Geb. f2.45. Goede Raad. Geïllustreerde vraag baak voor het huisgezin. Uit de inhoud: Goede hulp bij ongeval en ziekte. Moederschap en kinderverzorging. Op voeding en beroep. De goede en prac- tische huishouding. Inrichting en on derhoud van het huis. Naaldwerk en zelf kleeren maken. Verzorging van tuin- en kamerplanten. Verzorging van onze huisdieren. Spel en sport. Familieleven en omgangsvormen. Ver zorging van lichaam en schoonheid. Wet en recht in het dagelijksch leven. Veel illustraties. 400 blz. Geb. t2.45. Wij belasten ons met het plaat- sen van advertenties in alle bin- nen- en buitenlandsche bladen. 4 Geen prijsverhooging. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Het s.s. Themistocles, aan boord waarvan zich onze plaatsgenoot Siem de Waal bevond, is Zaterdag te Kaapstad aangekomen. UITVOERING U.D.I. Naar we vernemen, zal de Rederijkers kamer U.D.I. Vrijdag 20 Nov. een uit voering geven ten bate der Nutsbewaar- school. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Praat-avond Oud-leerlingen. Woensdag 13 October hedenavond -- hebben de oud-leerlingen der Landbouw school hun eerste praatavond. Ingeleid wordt door Beumkes.„Ziekten in de tarwe- en wisselbouw". Verder komen vanzelt andere dingen ter sprake. Niet- leden zijn ook welkom. Gehoopt wordt, dat de opkomst even flink is als op de eerste vergadering. De Texelsche Courant zal er films ver- toonen, o.a. van de schapenteelt in Pa- tagonië en van het Eeuwfeest van pol der Eierland. Maandagavond brak te ruim 6 uur brand uit in de oude, met stroo gedekte, ty pisch Texelsche boerenhoeve aan de Schildiervveg, gelegen in de z.g. Laagte juist tegenover de Waschinrichting van Vlas en Co. De hoeve was het eigendom van I r D. J. K r u ij t bo s ch,; Van Alkemade- laan, Dpn Haag en werd gepacht door de heer P. Brouwer, Den Burg, die bet huis onderhands verhuurd had aan de familie Geertsema, man, vrouw en acht kinderen. Het was kort na zes uur, zoo vertel de mej. Geertsema ons, dat mej. Gr Ka lis, wier ouders op de naburige hoeve wonen, kwam wagen, ot er op zolder mo gelijk een lamp brandde. Ze had daar bij het voorbijgaan m.l. licht gezien, wat haar vreemd voorkwam. Het bleek on gelukkig anders, want er was brand ont staan, naar ik denk door de schoorsteen, die niet al te best was. In korte tijd stond de heele boel in vuur en vlam. De boer derij brandde als een fakkel en verlicht' te de omgeving in wijde omtrek, alsof 't dag was. Het heele gezin, zoo vernamen we verder, met uitzondering van' het oudste meisje (dat naar Oudesehild was) bevond zich in de huiskamer, toen bleek dat er boven brand was ontstaan. In al lerijl moest men zich in veiligheid stel len, want door het rieten dak en de voorraad hooi grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat weldra het vuur overal tegelijk zijn vernielend werk be gon. Slechts een arm vol kleeren kon nog mee naar buiten worden genomen. De motorspuit van Den Burg was al spoedig ter plaatse, maar Kon wel wer keloos blijven, omdat er niets te redden viel en voor de omgeving geen gevaar was te duchten. Er stond maar een zwak ke N.W. wind. De belangstelling voor deze brand in het centrum van het eiland was onge woon groot. Het was ook een fantas tisch schouwspel, toen als een geweldige toorts van rieten dak en hooivak de vlammen hoog opstegen. Toen met een doffe slag de schoorsteen neerstortte joeg een vonkengloed hoog op. De schade. De hoeve was door Ir. Kruijtbosch, Eten Haag, eigenaar, voor zevenduizend gulden verzekerd bij de Onderlinge Brandwaarborg-Mij., opgericht te Loenen aan de Vecht in 1S13; agent: de heed P. Bakker Az., Den Burg. De inboedel van de fam. Geertsema is voor f1200,verzekerd bij de LItr. Alg. Brandwaarborg-Mij., agent: de hoer C.P.Moojen, Den Buig. Het verbrande hooi, eigendom van de heer P.Brouwer, Eten Burg, was niet verzekerd. Ook de oude maaimachine van deze huurder niet. Naar de heer C.S.Keijser, die het be heer over de boerderij voerde, ons mee deelde, zal herbouw plaatshebben. Een naam had de afgebrande hoeve niet. Men sprak meest van „de plaats in de Laagte". (Vroeger was ze o.a. be woond door de heer Dirk Boon, later o.a. door de heer S.C.Keijser). Zooals gemeld, is de brand volgens mej. Geertsema vermoedelijk door een schoorsteendefect ontstaan. Toen de vlammen zich aan het boveneind van 't dak, dicht bij de schoorsteen, meedeel-, den, brandde zoowel de kamerkachel als. het fornuis. Van Jeugdherberg Panorama ontving de .politie te Den Burg het eerste be richt van de brand. Op het terrein van de brand merkten we o.a. op de heeren Burgemeester Kamp en W.H.Lap, brandmeester. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en lncas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1S64, biedt in deze tijd groote voordec- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt n niet een ex. van de 14-daag- Q O sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. □□□□□□□□on SCHAKEN. De R.K. Schaakclub begint vanavond 't seizoen. Ze komt bijeen in het St.-Jans- huis. LUCHTBESCHERMING. Volgens een Koninklijk Besluit ter uit voering van de wet op de luchtbescher ming, opgenomen in Staatsblad no. 386, is onze gemeente ingedeeld in de derde (dat is de laagste) gevarenklasse. Den Helder valt in de eersle gevaren- klasse. Anna Paulowna en Wieringen vallen in de tweede klasse. WAARSCHUWING. Naar we vernemen doet zich hier en daar onder een koppel kippen diphterie voor. Nu we het natte seizoen ingaan, wordt kans op uitbreiding van deze ziek te grootier. Tijdig laten inenten ver dient aanbeveling. In De Cocksdorp en op de Wester - mient deed zich bij varkens vlekziekte voor. Ook in deze gevallen kan inenten veel kwaad verhoeden. OOSTEREND ZAKENNIEUWS. Het huis op het Kerkplein, waarin de bekende manufacturenzaak van de heer P.S.Kuijper is gevestigd, werd dezer da gen door de Ivcer Knijper onderhands van mej. Joh. Marg. Pardo gekocht, UITSLAG AANBESTEDING. Door de heer J.Vermeulen werd de zer dagen voor rekening van de heer C.Huisman aanbesteed het houwen van een pakhuis aan Den Burg. Laagste in schrijvers waren: timmerman P. van 't Hoog, metselaar L.Bruin en loodgieter J.Agter. D. KERKNIEUWS. Hulpprediker Gieref. Keirk. Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk werd benoemd de heer S. Wouda, van Oranjewoud. De heer Wouda hoopt 1 November zijn arheid aan te vangen en zal zijn intrek nemen in het pension van mej. D.Wuijs, Schildereinde. E? LAATSTE NIEUWS B UIT DE DAGBLADEN Tegen de verdachte van de moord, drie jaar geleden op een jongeman in de IJpolder gepleegd, werd 12 jaar gevor derd. Breda. Bij Dorst is vannacht de 45-jarige persfotograaf K.Wiskerke met zijn motor tegen een stilstaande woonwa gen (met een wit achterlicht) gereden. De man moet op slag dood zijn geweest. Spanje. Uit Salamanca w irdt ge meld, dat binnen enkele dagen de aanval op Madrid op alle sectoren begint. Luchtvaart. Jean Batten is te Syd ney aangekomen. Alvorens over de ge vaarlijke Tasmanzee te vliggen, zal ze haar éénmotorig vliegtuig laten nazien. Mcdedcclingcn van Texels Bioscoop-Theater BINNENLAND. Haarlem. De onderhandelingen met Etenemarken hadden tot resultaat, dat er 380.000 K.G. bloembollen tegen Deensch vleesch zullen worden geruild. BUITENLAND Oostenrijk. De regeering heeft Zaterdag besluiten genomen, die feite lijk Bondskanselier Schuschnigg tof dic tator van Oostenrijk maken.' Frankrijk. In de Vogezen en in Z, Frankrijk heerscht hevige kou, welke in sommige streken gepaard gaat met zwa re regenval. Reeds zijn er negen slacht offers. wordt morgenavond nogmaals het pro gramma met Hati Hollander en Shirley Temple vertoond. Entreeprijzen25 en 40 cent. Spanje. Sinds Zondag is de recht streek sche radioverbinding Madrid-Mos kou geopend. Duitsehland. Steeds verder gaat de uitschakeling van de Joden uit het Icvens- middeleubcdrijf. Meer dan 2000 Joden zijn de laatste weken lot liquidatie ge dwongen. Te Berljjs trof dit lot meer dan 50 graan firma's, van welke eenige meer dan een eeuw bestaan. Palestina. Het Hooge Arabische Co mité heeft Maandagochtend de staking in Palestina, die 175 dagen heeft geduurd, opgeheven. Brazilië. Door de oveirstrooming van de Guaiba-rivier verdronken meer dan 100 peersonen. Phi lippijnen. Een typhoon heeft 't noordelijk deel van de Philippijnen en 't eiland Luzon van de buitenwereld afge sloten. Reeds zijn 52 lijken gevonden, Ier- wijl nog 500 personen vermist worden. 15 duizend menschen zijn dakloos gewor den. Dc schade beloopt reeds 2,5 millioen dollars. Philippijenen. De wereldreiziger - journalist Ekins kwam Zaterdagmiddag te Manilla aan. Hij zal daar op het ver trek wachten van de China Clipper, met welk vliegtuig hij San Framsisco hoopt te bereiken. Na zijn tocht met liet lucht schip Hindenburg maakte hij alleen ge bruik van de vliegtuigen van de K.L.M. en de KNILM. De heele wereldpers is vol lot over de Nederlaiidsche luchtvaart. Terwijl Ekins van Athene tot Batavia gewoon met de K.L.M. vloog, bevinden zijn beide concurrenten zich nog pas tc Allahabad. Uitslagen van Zondag: 4e kl. K.N.V.B.: Schagen-Watervogels 0—0; Texel Andijk 1—0; B.K.C.—N.Nie- dorp 01; MFCStrandvogels 10. U.l). schrijft ons: Daar BKC twee punten en Watervogels één punt verspeelde, blijft Texel een klei- ne voorsprong houden. Watervogels ver speelden een punt tegen Schagen. Deze club bewees opnieuw volkomen in deze afd. thuis te behooren. Voor Texel was het geen voorspoedige dag. TEXEL-AND1JK. Door oen overrom pelend begin weet Andijk in de T-gele- deren verwarring te stichten. Het duurde geruime tijd, eer T. zichzelf weer wat beeft overwonnen. Haar gewone vorm kon ze niet bereiken. Het was maar ge lukkig, dat Dukers en Herman er zoo goed in waren, anders hadden we stel-. lig een andere uitslag moeten noteeren. Het wil ons voorkomen, dat de gasten, wat onderschat werden en we mogen ons gelukkig noemen, dat we tenslotte niet verloren hebben. Voor de rust tegen de scherpe zon in was het uiterst lastig. Direct van de aftrap gaat A. ten aanval, zoo snel, dat we voor we het weten Du- kers op prachtige wijze een zeer vare. raderlijk schot uit de benedenhoek tot corner zien werken. De corner wordt goed voor liet doel gebracht, weer weg gewerkt, komt weer terug en dan heeft Herman pech als de bal tegen zijn hand opspringt. De penalty wordt hoog over geschoten. Fel blijft liet spel der Aindij» kers. Met een geweldig élan we (pen ze zich in die strijd en alhoewel hun spel; niet zoo fijn was, was het toch degelijk en op solide wijze werden haar aan vallen telkens weer opgebouwd. Onze halt linie heeft de grootste moeite om deze aanvallen te onderbreken, waardoor het plaatsen te weinschen overlaat. Vooral Arie kan de goede richting niet krijgen. Langzaamaan echter weet ons elftal zich wat los te werken en wordt veel over de linkervleugel geojienü. Enkele voor zetten komen goed voor het doel, maar Maarten sluit te weinig aan, waardoor enkele kansen verloren gaan. De aanval len der gasten worden biezonder snel opgebouwd en hierdoor beleeft ons do<l werkelijk hachelijke o,ogenblikken, maar Joop 5s in vorm. Enkele goede passes naar onze midvoor worden hoog over geschoten, terwijl overigens de A-verde- diging met sucoes ingrijpt. Henk wordt wat verwaarloosd. Even voor de rust Henk is naar binnen gekomen, geeft zuiver door naar P.Kikkert, die onberis pelijk de bal in het doel plaatst: 1—0. Jn de 2e helft valt T. Ihet eerst aan. We denken, dat de bordjes zijn verhang gen. Spoedig weet Nic. de Graat een corner fraai in te koppen. Reeds juicht het publiek, maar te vroeg, wat het^iunt wordt niet toegekend wegens 'hinderen van de keeper. Dit brengt nieuw vuur rn de gelederen der gasten, die eenjge fellej aanvallen ondernemen, maar fraai weet

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5