Texels Bioscoop-Theater DEI WANDELENDE „VOOR MOEDERS EER" HOEDE!! Vereeniging van Oud-leerlingen DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN DE VERLOVING VAN H.K.H. PRINSES JULIANA. Beelden uit het leven van onze PRINSES. Snipverkouden De witste tanden Gemengd Nieuws v vfc.L-y.'.a Lagere Landbouwschool. Onder voorzitterschap vain de heer P. Kikkert Hz., Zuid-Haffel, belegde de Ver een. van Oud-Leerlingen Woensdagavond in de Lagere Landbouwschool baareerste praat-avond, welke voegen we hier meteen aan toe als een geslaagde mag worden geboekstaafd. Vrijwel alle leden waren aanwezig, ter wijl als adviseur de heer E. van den Ban' hoofd der school, de vergadering bij woonde. De bijieenkomst werd door de voorz. geopend met een korte uiteenzetting van het doel dezer „praat-avonden" en een woord van welkom, in het biezonder ge richt tot de heer Van den Ban en de heer O. Joh. Dy inker, red. Texels die Courant, die ter „opluistering" een film vertoonen, zou van de schapenteelt in Patagonië en uit Texels Filmarchief, o.a. een film, betrekking hebbende op het Eeuwfeest van Polder Eierland en het dorschen met de dorsohmachine van Gris- nicht, in Tienhoven. Ziekte in tarwe en de bestrijding hiervan. Over dit onderwerp voert als eerste spreker de heer Beumkes, Den Hoorn, het woord. Aan zijn mededeelingen ontkenen we het volgende: De bestrijding van ziekte in tarwe is de laatste tijd vooral een belangrijke zaak jjeworden. Door de regeeringsbemoeiïn1- gen wordt de landbouw meer en meer gespecialiseerd. Door toeken ning van sleun zaï de boer zooveel mogelijk be paalde gewassen telen en tarwe is wel een der voornaamste. Hierin komen ech ter nogal wat ziekten voor. De brandziek- ten zijn vanouds bekend. Ze worden ver oorzaakt door zwammen, waarvan de spo ren in de jonge kiemplantjes doordringen. In de eerste groeiperiode merkt men van de brandziekte niet veel. Stuifbrand kan men eerder ontdekken, doordat de aange taste planten zich eerder ontwikkelen dan de gezonde. Hierdoor kan men de stuit- brandairen wegplukken, voor de gezonde tarwe bloeit. Warmwatèrbehandeling al leen is tegen stuifbrand afdoende. Steenbrauid merkt men niet zoo gauw op. Pas wanneer het graan begint te rij pen, komt mem aan de weet, of deze ziekte het graan bedreigt. Mede komt in de tarwe de roestziekte wel voor. Opmerkelijk is liet, dat roest nogal veelvuldig optreedt op door brand ziekte aangetaste planten. Spr. wijdt uitvoerig over deze ziekte uit en de lieer Van den Ban laat op car tons aren, gezonde en aangetaste, onder de aanwezigen circuleeren. Roest, vervolgt de heer Beumkes, kan op verschillende onkruiden overwinteren, zoodat het raadzaam is, Sloot- en greppel- kanten goed schoon te houden. Dit brengt een betere afwatering mee, hetgeen ook van belang is. Aanbeveling verdient na tuurlijk zooveel mogelijk gewassen te ver bouwen, die voor roest weinig vatbaar Zijn. Tot de gevaarlijkste vijanden van de tarweverbouwer moeten de kiemschimmels worden gerekend. Deze toch kunnen zelfs een misgewas veroorzaken. Doordat de sporen op de korrels overwinteren, heb ben deze zwammen, die echte parasieten zijn, een prachtgetegenheid om de uitko mendie kiem te dooden ot ernstig te be schadigen. Gelukkig maar, dat deze ziekte door zaaizaadontsmetting kan worden voorkomen. Verder treden z.g. zwartzwamen op. Deze leien van de doode organische stof; groote droogte en dierlijke beschadiging kunnen deze ziekte in de hand werken. De zwart zwam beïnvloedt de kleur van het zaad, en daar ook aan de kleur niets mag ontbreken, moeten we ook ter be strijding van dit euvel op onze post zijn. De z.g. voetziekte treedt de laatste tijd meer en meer op. Ze bezorgt veel last, Een der oorzaken in de tarwehelmdooder, een zwam, welke de wortels aantast, veel al alle wortels van dezelfde stoel. Hoewel deze aantasting meest vroeg plaats heeft, ontdekt men ze toch pas eerst in Juni (witte aren.) Een andere vorm van voet ziekte is de oogvlekkenziekte. Deze kan men vroegtijdig ontdekken en wel aan de bruine ovale vlekken, die onder aan de bladen verschijnen. Doordat de plant in stevigheid verliest, gaat ze bij wind en regen spoedig tegen de grond. Ook bij deze ziekte treden wei witte aren op, doch in tegenstelling met' planten, welke door de tarwehalmdooder zijn aangetast, zijn planten, welke aan oogvlekkenziekte lijden, wel aan de wortel vierbonden. Van middelen tot bestrijding van deze ziekte weet men nog niet veel af. Wel hebben proeven aangetoond, dat een latere uitzaai goede resultaten gat. Selectie van tarwerassen baat maar wei nig, omdat vrijwel alle van genoemde ziekten min ot meer te lijden hebben.. Ook door dieren kan het tarwegewas beschadigd worden. Door fritvliegbescha- Zaterdag Zondag en Maandag, dus SLECHTS 3 DAGEN, vertoonen wij, aanvangende om acht uur, dit GEWELDIG Programma. Als eerste hoofdnummer: l&Ml een Warner Bros film met RICARDO CORTEZ EDMUND GWENN MARGUERITE CHURCHILL Als tweede hoofdnummer: lackie Cooper's terugkeer bij de film. Gevoelig spel in zijn creatie als cadet „Dinky". Mary Ast or als |ackie's moeder. Bovendien in het Holland-Nieuws van Polygoon diging kan het zelfs geheel ten gronde gaan. Door het winterkoren laat te zaaien j kan deze schade tot een minimum worden beperkt. Op dezelfde wijze kan men zich te weer stellen tegen de smalle graani vlieg. Door het optreden van luis kan de op brengst slecht en de kwaliteit bovendien minderwaardig worden. De luis zuigt n.l. de zoete vochten uit de rijpende vrucht beginsels. Van de tarwe-galmug tast de larve eveneens de korrel aan. Hierdoor wordt de ontwikkeling belemmerd. Ook hebben we nog de graanhalmwesp, van welk insect de larve de aar ongemoeid laat, maar de halm aantast. Ze vernielt de tus- scbensdhotten in deze halm, waardoor de stevigheid aanmerkelijk vermindert. Laatstgenoemde drie beschadigingen zijn niet te bestrijden. Tegen vreterij en emelten worden tal van middelen be proefd, maar afdoende is er geen. (Wordt vervolgd.) Van die redactie: Wij meenen aan het opnemen van een uitvoerig verslag, in gedeelten, de voorkeur te moeten geven boven een beknopt overzicht van al het geen deze avond behandeld is. Dan wat Dampo diep opsnuiven. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten DAMPO daar lucht je van op. SCHEEPSONGEVALLEN LEESPORTEFEUILLE DEN BURG Zeven weekbladen, vier maand- bladen. Iedere week een schat van lectuur en illustraties. Kost samen 15 ct. p. w. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 27 OCTOBER 1903. De 33-j. J. Stark Jz., wachter op de schoenier Valborg, liggende in de Rogge- sloot, valt van de boot, verdwijnt in de diepte en verdrinkt. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Ten bate van de weduwe worden liefdadigheidstentoon stellingen gehouden en wordt met lijsten rond gegaan. 16 JANUARI 1904. Een Engelsche kotter, met pek en creo- sootzout, van Yarmouth op weg naar Ant werpen, strandt bij paal 16. De beman- nimg kapitein, stuurman en twee matro zen weet met eigen boot het strand te bereiken. Bij het uitstappen slaat de boot evenwel om, de kapitein raakt er onder. R. J. Daalder weet hem echter te redden. 25 JANUARI 1904. De TX 120 raakt tijdens zware mist hoog op de Hors aan de grond. Met vereende krachten wordt een geul gegra ven, waarna men er in slaagt, de schuit vlot te brengen. 13 FEBRUARI 1904. De HD 15 strandt tijdens een hevige storm bij paal 8. De schuit wordt weer vlot gesleept. 21 APRIL 1904. De blazer van C. Pz. Vlas loopt 's nachts met volle vaart op het midden in Texelstroom liggende schietvlot der Marine en begint weldra te zinken. C. 44 OUDESCHILD. UITSLAG VERLOTING. Koningin Wilhelmina Kleuterschool. Nog niet alle prijzen, onlangs bij de loting ten bate van onze Kleuterschool toegewezen, zijn afgehaald. Het zijn de prijzen, gevallen op de nummers: 1 6 11 12 90 91 79 128 148 130 182 169 205 240 268 293 294 270 316 339 329 346 400 443. Wie loten kocht kijke eens na, ot hij voor een of meer van deze 24 prijzen in aanmerking komt. Het Bestuur ver zoekt ons hieraan toe te voegen, dat prijzen, welke voor 1 Nov. niet zijn af gehaald, aan de school vervallen. indien U poetst met wat goeds, dus met IVOROL. Tube 60 en 40 c Doos 20 c BUITENLAND Zwitserland. Op 30 Sept. waren er 83.000 werkloozen, d.i. 13.000 meer dan op 30 Sept. van het vorige jaar. Spanje. Dank zij de tusschenkomst van 't Internationale Roode Kruis heeft de nieuwe leider van het Baskenland bevel gegeven, de 123 vrouwen en kinderen uit Sebastian, die sinds 2 maanden als gijzelaars te Bilbao .gevangen gehouden werden, te laten vertrekken. De Sov jet-re geer ing heeft sommige staten er van beschuldigd de niet-inmengingsafspra- ken t.o. Spanje te hebben geschonden. Naar aanleiding van deze beschuldigingen heeft die Ital. gezant Grandi in die commissie scherp geprotesteerd. Hij beweert thans, dat de Sovjet gratis olie naar Spanje heeft gezonden, terwijl voorts twee Rus sische hoofdofficieren te Barcelona zijn aangekomen, waar een lucht-afweer-bat- terij van de modernste Russ. kanonnen, bediend door Russen staat opgesteld. 40 Sovjet-officieren moeten op het vlieg veld Getafe toezicht houden op de mon tage van 30 vliegtuigen, die over zee wa ren verzonden. Italië. Door heropening van verschil lende openbare diensten, die tijdens de Ital.Ahessiniscbe oorlog gesloten wa ren, zullen dit jaar ongeveer 22000 man nen, w.o. 8000 onderwijzers, in staatsdienst worden aangesteld. Rusland. Ben groote troep honge rige wolven heeft in een dorp aan de Wolga twee kinderen verslanden. Op klaarlichte dag vallen de wolven de dor pen binnen, zoodat de bewoners hun huizen moeten barricadeeren. Roemenië. De kindersterfte neemt toe. 50 pet. der kinderen, sterven, voordat zij het eerste levensjaar hebben bereikt, terwijl van de overige 50 pet., eveneens slechts de helft het vijfde lerensjaar be-i reiktGroote streken, die 20 a 25 dorpen tellen, hebben slechts één arts. Abessinië. In Sept. zijn bij verken ningstochten en politie-operaties 17 Itali anen gedood. Door andere oorzaken over leden inog 110 Italianen. De rust is er dus nog steeds niet teruggekeerd. Vereen. Staten. Jack Hays, een film regisseur, zal Shirley Temple een proces aan doen wegens contract-schending door de ouders. Hij eischt een millioen dollaf schadevergoeding. Ver. Staten. Metro Goldwyn Mayer heeft besloten een film te vervaardigen, die als waarschuwing tegen kwakzalvers is bedoeld. VAN 1887 HEDEN. Vlas Pz. en zijn knecht klimmen in de mast. Op hun hulpgeroep vaart T. Brain met zijn schuit naar de zinkende blazer. Men weet de knecht nog juist veilig aan boord te halen, doch schipper Vlas ver dwijnt helaas met de schuit in de diepte. Hij laat een vrouw met twee nog jeug dige kinderen achter. 12 AUGUSTUS 1904. De TX 38 wordt in het Kaap- en Mo lengat door een stortzee beloopen. De opvarenden, schipper C. Kuiter Pz., de knecht R. Kuiter Az. en die 14-j. derde man J. Brouwer verdrinken. De schipper laat een vrouw met twee jeugdige kin deren achter. De TX 120 en 19 sleepen de TX 38 te Oudeschild binnen. 7 OCTOBER 1904. De TX 122 slaat tijdens een hevige storm op zee om. Schipper K. Mossel en de knecht A. Eelman verdrinken. Bij Petten slaat het vaartuig op het strand. In de periode 18941905 kwamen uit onze gemeente 35 personen in zee om. 7 JANUARI 1905. De Duitsche tweemaster MERKUR, van. Rotterdam op weg naar Bremen, strandt op een der robbebollen bij de Steenplaat. Het schip wordt gelost. Eerst op 2 Fe bruari weet men het vlot (te krijgen. Het vertrekt naar Amsterdam. Voor het af brengen wordt f7500 betaald. 45

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2