No. 5094 50s" Jaargang Woensdag 21 Oct. 1936 De Nieuwe Texelsche Courant I l' EERSTE BLAD. De Bebossching op de Noordzee-eilanden 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ER WAS EENS Uw advertentie fn dit btari wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 te dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse ors. 4ct. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- tieefig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 et. (4 regels.) HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer V» uur later.) 22 23 24 25 26 27 28 Oct 12.- 12.24 1.21 2,49 4,i8 5,45 6,48 RljWIELEN en R1ITUIGEN 5 11 IIIIIIIIIIIIIIIH1IIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIHIIIIII VAN OVER DE GRENS llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZATERDAGAVOND. BELGIE TREKT DE AANDACHT. HOE ANDEREN DAAROVER DENKEN. Kijken wij thans eens, hoe deze mede- deelingen in de verschillende hoofdsteden van Europa zijn ontvangen. In Parijs, dat in België een militair bondgenoot ver liest, natuurlijk niet al te best. In Londen) daarentegen weer beter. Het kan Dow ning street tenslotte weinig schelen, ot België al dan geen deel van Locarno uit maakt. Het heeft ook Nederland nooit daarom gevraagd. Londen zal' zich niet beklagen over de Belgische neutraliteit; die de verdediging van* België evenals in. 1914 opnieuw tot een moreele leuze zou kunnen maken. In Rome en Berlijn is men er over het algemeen goed over te spreken. Men is daar van meening, dat de wensch om een oorlog te ontketenen, geringer zal worden, naarmate meer lan den te kennen geven, neutraal te wilLeni blijven. TOEKOMSTMUZIEK? Door de verklaring van de Belgische koning wordt de aandacht weer eens te meer gevestigd op Locarno, d.w.z. Lo carno no. II. Nu België niet meer mee wil doen, zal een eventueele conferentie der Locarnomogendheden geen vijf, maar vier deelnemers tellen, n.I. Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië. Of een dergelijke conferentie nog tot stand komt, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar waarschijnlijk lijkt het wel, .ook al is Duitschlands antwoord nog niet binnenge komen. Maar of de wereld, indien er weer een Locarno-pact gesloten wordt, zooveel verder zou zijn? Met pacten van allerlei soort heeft men in de laatste jaren niet zooveel succes gehad en het bljjft de vraag, ot dit met het nieuwe pact wel het gevat zal zijn. Het goede, wat er uit voort kan komen, is intusschen een gr (vo ter vertrouwen tusschen de staten onder ling en dat is reeds veel waard. Intus schen blijkt ook dit nog toekomstmuziek. De eerstkomende maanden kunnen lee- ren, hoeveel verstand er eigenlijk nog in ons wei wat in de war zijnde werelddeel huist. Verheugend is in ieder geval het bericht in de Duitscbe bladen, dat Hitier zich dezer dagen over de ontwikkeling der Fransch-Duitsöhe betrekkingen zal uit laten. Misschien zal zijn rede elementen inhouden, die de hoognoodige Fransch- Duitsche toenadering vergemakkelijken, hoewel de tegenwerkende kracht van de Fransch-Russisahe militaire overeen komst hierbij niet mag worden onder schat. In België daalt het werkloozencijfer. Eenige belastingen kunnen worden ver laagd. Op politiek terrein is de toestand minder gunstig, niet in het minst door de oude tegenstelling tusschen Vlamingen en Walen. Daar kwam bij, dat de Leider der fascistische Rex-beweging door aanvallen op het particuliere Leven van vooraan staande staatslieden heftige beroering te weeg brengt. Hij beschuldigde o.a. Minis ter Jasper en wel van knoeierij met dei balansen van de Mij, Cónstructa. Hierop heeft de minister tegen Degrelle een aan< klacht wegens beleediging ingediend, waarop Degrelle zich eveneens met een klacht tot de Justitie wendde. Onderwijl wordt er heftig aritiek ge oefend op het buitenlandsche beleid der regeering. De eenzijdig ge-oriënteerde Fransche richting ziet zich geplaatst t.o. een steeds sterker beweging ten gunste van algeheele neutraliteit door P. BOODT, Houtvester in de Houtvesterij de Eilanden. VIJANDEN. Ditmaal iets over de kleine Dennen snuittor (Pissodes notatus). In de naaldhoutbosschen der Wadden eilanden heeft zich in de laatste jaren de kleine dennensnuittor sterk vermeer derd en plaatselijk gevoelige schade aan gericht. Deze toename moet voornamelijk worden toegeschreven aan de volgende drie oorzaken: a. het opstapelen van niet-ontschorst hout bij boerderijen, gelegen in de nabij heid van de duinbosschen b. het gebruik van niet-ontschorst hout voor affasrexingein, bouw van keetjes, schuurtjes, enz.; c. het kwijnende en stervende hout, voorkomende in de beschadigde randen van de sterk door dc wind aangetaste naaldhoutbosschen. De boenen Op de eilanden koopen bij het Staatsboschbeheer hout en slaan dit op bij hun woningen, waardoor broeines ten voor de kleine dennensnuittor en ook voor de dennenscheerder ontstaan. Hier tegen is niets te doen, want art. 5 vam de Boschwet 1922 bepaalt, dat bet ver bod om in de door de Minister aan te wijzen gemeenten geveld naaldhout tus schen 15 Mei en 1 Augustus te laten lig gen ot opgestapeld te houden, o.a. niet toepasselijk is op hout, op plaatsen van gebruik. Aangezien hieronder ook de boe renerven vallen, heeft het geen nut om de gemeenten Texel, Vlieland, Terschelling ot Ameland voor de toepassing van art. 5 der Boschwet 1922 aan te wijzen. Er zal dan ook wel geen verbetering in de toe stand kunnen worden gebracht, dan door wijziging van art. 5 der Boschwet 1922. De meeste eilandbewoners hebben dc gewoonte om hun afrastering van mét- ontschorst hout te maken, waardoor ook aantnekkingspunten voor de kleine den nensnuittor ontstaan. Bekijkt men de afras- teriiigspalen, dan zitten deze veelal van boven tot onder vol met de bekende „poppenwiegen". Dit is ook het geval met hout, dat niet-ontschorst voor de bouw van koeten, loodsen, enz. wordt gebruikt. Alle vermaningen om het hout voor het gebruik te ontschorsen, ibelpen niet ot zeer onvoldoende. (Wordt vervolgd.) DARANVI. De nieuwe minister-president van Oostenrijk, opvolger van Ooemboes. België is plotseling iin het middelpunt van de Europeesche politiek komen te staan. Daar is n>X iets ongewoons ge beurd: de negeering heeft, geheel tegten het gebruik in, een rede, welke koning1 Leopold in de ministerraad gehouden heeft, openbaar gemaakt. Dit feit wijst op buitengewone omstandigheden. Voorop zij gesteld, dat hetgeen de koning zeide, me volledige instemming had van de drie groote Belgische partijen, die tezamen de regeering vormen, terwijl de zin van 's konings woorden ook geheel naar de smaak moet zijn geweest van de oppositie. Men kan dus gerust vaststellen,, dat die koning sprak namens het heele volk. WAAR BELGIE NAAR STREEFT. De woorden van de koning droegen een sensationeel karakter. Wat hij zeide, kwam neer op een aankondiging van de opzeg ging van het Verdrag van Locarno. Het Belgische volk wenscht zich niet meer aan, grocpeeringen te binden, het wenscht vol komen neutraliteit, het wenscht alle moi- gelijke strubbelingen uit de weg te gaan, kortom het wenscht het Zwitsersdhe en) Nederlandsche voorbeeld te volgen. Dat is begrijpelijk. In geen land is de herinne ring aan de verschrikkingen van de we reldoorlog nog zoo levendig als juist in, België, dat het meest onder de bloedige strijd geleden beeft. Nu de onweerswol ken zich wederom boven Europa samen pakken en er meer dan sinds jaren over het thema oorlog-agesproken wordt, is het de hartstochtelijke wensch van alle Bel gen, om, wat er ook moge gebeuren,i buiten het eventueele tooneel van de strijd te blijven. Men ziet in, dat men deze wensch in geen geval in vervulling zal kunnen zien gaan, als men door verdragen verplicht is, in een eventueel geval van oorlog, mede te strijden. Vandaar de angst voor alles, wat naar verplichtingen in die zin riekt. Dat België daarbij de wer kelijkheid niet uit het oog verliest, en rekening blijft houden, met het feit, dat het ondanks alles, toch in een oorlog kan worden verwikkeld, blijkt uit het feit, dat het de dienstplicht verlengd heeft. SPANJE: DE STRIJD DUURT VOORT. In Spanje is die burgeroorlog thans drie maanden aan de gang (op 19 Juli brak hij uit). Drie maanden is een korte tijd, maar in die tijd is er op het Iberisch Schiereiland enorm veel gebeurd. Wan neer we thans de kwartaalbalans opma-i ken, komen wij tot de conclusie, dat de Volksfronters in militair opzicht verreweg 'die mindere van de nationalisten zijn. Eenerzijds een centraal opperbevel met zijn militaire hiërarchie, anderzijds groe pen, die min ot meer op eigen houtje strijden. Het kaïn danook geen wonder baren, dat de nationalen vele militaire suc cessen hebben weten te boeken en dat deze drie maanden van burgeroorlog at-, sluiten met de omsingeling van de hoofd stad Madrid, waarvan de val thans nog maar een kwestie van dagen kan zijn,i Daarmee zal echter de burgeroorlog nog niet ten einde zijn. Catalonië bevindt zich nog stevig in handen van het Volks front en, alles welbeschouwd, ziet het er naar uit, dat vve over nog drie maan den een tweede overzicht van de bloe dige gebeurtenissen zullen hebben te ge ven. WAT ER MEER GEBEURDE. Duitschland heeft te Berlijn gepro testeerd tegen beleedigingen, door de secr.-gen. der Fransche Comm. Pairtij, Thorez, op een meeting in de Elzas Hit ler aangedaan. Hongarije heeft thans, na de dood van Goiemboes een nieuw ministerie, dat van Daranvi, gekregen. In Rusland is weereen nieuw Trotskiïsten-proces, waar in ook de bekende redacteur van de Prawda, Karl. Radek, is gemengd, op touw gezet. Duitschland heeft te Londen zijn bezwaren kenbaar gemaakt tegen die Engelsch-Russisohe vlootover- eenkomst, waardoor Berlijn zich in de Oostzee bedreigd voelt, welke bezwaren thans door Londen zullen worden onder zocht. t A 9 9 Er was eens een aardig Gravinnetje, een Gravinnetje, dat Ada heette. Zij was het eenige kind van Dirk VII, Graaf van Holland, die op 4 Nov. 1203 te Dordrecht de laatste adem uitblies. Toen brak voor Ada een moeilijke tijd aan. Want Holland was, naar men be weerde, een „zwaardleen", d.w.z. een man alleen zou voor de opengevallen plaats op de troon in aanmerking mogen komen. Hiertegen nees van de zijde van Ada en haar medestanders verzet. Niet in het minst van de kant van haar moeder, Adel- heid van Kleef, een zeer heerschzuchtige vrouw. Met alle kracht zou zij zich verzet ten tegen troonopvolging door een broer van haar man, Willem, Graaf van West-\ Friesland. Zij deed, terwijl het stoffelijk overschot van haar man nog niet te Eg-, mont begraven was, haar dochter in het huwelijk treden met Graaf Lodewijk van Loon (het Graafschap Loon lag dicht bij het Bisdom Luik). Toen begon de strijdgas goed te ontbranden. De Edelen, die het toch al niet met Gravin Adelheidl konden vinden, omdat ze ook tijdens het leven van haar gemaal vaak zoo'n hooge toon aansloeg, zochten en vonden steun bij Graat Willem, terwijl Adel lie id zich heldhaftig aan duet hoofd stelde vair een' leger, dat er in slaafde, de West-Friezein te verslaan. Graaf Willem wend gevangen gezet, maar wist uit zijn kerker te ont snappen en bracht naderhand Keizer Otto. IV, de leenheer van deze gewesten, zoo ver, dat deze het Graafschap Holland aan hem, Graaf Willem, afstonid. Toen zag het er voor Ada wel heel slecht uit. Zij had aan de strijd, welke haar moeder deed ontbranden, geen deelgenomen, maar lag met haar oom Willem toch leelijk over hoop, terwijl alle kans op de troon van Holland voor haar gemaal, Graaf Lode wijk, nu verkeken was. Ze werd onophou delijk achtervolgd; eerst vluchtte zc naar Utrecht, later naar dc burcht te Leiden. Toen de Kennemers, die op de hand van Graat Willem wanen, deze burcht verover den, werd Ada gevangen genomen, en, toen haar oom als Graat van Holland en Zeeland het bewind aanvaardde, naar Texel verbannen, waar een kerker in het Agnieton-Kloostcr (thans liet Alg. Wees huis) te Den Burg haar eenige tijd tot verblijfplaats moet hebben gediend. Over de verdere belevenissen van Gra vin Ada zijn de geschiedschrijvers het niet met elkaar eens. Volgens de een zou zij op 2ö-jarige leeftijd op Texel in bal lingschap gestorven zijn; volgens Pieter van Cuyk in 1205. Volgens anderen zou Gravin Ada later van Texel naar Enge land gebracht zijin. In 1208 zou zij van daar naar Holland zijn teruggekeerd, naar haar echtgenoot, die iu 1218, misschien door vergiftiging, overleed. In hetzelfde jaar zou ook Ada gestorven zijn en wel te Luik. Merkwaardig is wel, dat in het nfeest uitvoerig werk. over onze vaderlandsclie geschiedenis, dat ons ten dienste staat (Geschiedenis van Nederland, uitgegeven onder leiding van prof. dr. Brug mans, nog iniet compleet) inet geen woord van de verbanning van Gravin Ada naar Texel genept wordt. Zonden zij, die niceiieii, dat die heele historie van Gravin Ada's verblijf op ons eiland maar een sprookje is, gelijk hebben? „Er was eens In het Weeshuis wordt nog een olie verfschilderij, Ada van Holland voorstel lende, bewaard. Dit is geen sprookje maar werkelijkheid. In hoeverre het conterfieit- sielaande werkelijkheid beantwoordt, ver mogen we echter niet na te pluizen TEXELSCHE COURANT LICHT OP

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1