Zoo'n Migraine? Landbouw en Veeteelt in Canada. Mmm Vereeniging van Oud-leerlingen u t'J&m Als in die provincie Alberta het graan rijp is (Cliché welwil lend afgestaan door De Resi- r' 'saj, dentiebode.) 'L GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Z., P.H. Polder f2.50. V. d. W., Everstekoog f2. B., den Burg fl. VOOR DE RIJPENDE JEUGD. Op de tweede kostelooze Ontwikke- lings- en Ontspanningsavond, te organi- seeren door het Nut en J.H. Panorama, bepaald op Maandag a.s. (7.30—10 uur) en te houden in het Glazen Paleis, zal die heer W. H. Lap een causerie houden over een tocht naar de Bromo en de Penandjaan, en, indien de tijd het toe laat,. over een bezoek aan een Suikerfa briek en aan de Hindoetempel Boroboe- doer. De heer Lap stelt zich voor van Soerabaja uit via Malang langs een uit loop-er van het wondierschoone Tenger- gebergte naar het op 4000 voet hoogte liggende ge zond he ids oord Tosarie te gaan en van daar uitstapjes te maken naar de 8000 voet hooge Bromo en de 9000 voet hooge Panandjaan. De weg gaat door sawahs en riettui- men, door uitgestrekte oerwouden, be volkt door groote apenfamilies, wilde var kens en ander wild, langs en door diepe ravijnen, bruisende rivieren en donderende bergstroomen. Zoo bereiken we Moen- galpas om dan af te dalen in een oude krater, die thans de Zandzee vormt, en vervolgens de Bromo te bestijgen. We werpen een blik in deze steeds werkende vulkaan, waaruit borrelende en kokende lava en zwaveldampen opstijgen. Onderweg hopen we kennis te maken met de bevolking en haar zeden en ge woonten. Indien de tijd het toelaat, zal ook een bezoek gebracht worden aan een suikerfabriek, waar we liet heele proces, van rietplanten tot suiker-verschepen, kun nen meemaken. Ook zullen we dan nog een bezoek brengen aan de Hindoetempel „Boroboedoer", met zijn honderden Boe- dha-boelden, met zijn uit steen gehouwen beeldhouwwerk, dat voor de mensoh van de twintigste -eeuw nog steeds een ge wrocht van groote beteekemis is, al da teert het ook uit de 8e eeuw. Na de gelegenheid tot ontspanning, wel Ice de avond biedt, belooft deze cau serie weer een leerzaam slot aan de sa menkomst te zullen geven. Oud-kapitein Lap heeft veel gereisd; hij is bovendien een goed opmerker en een gezellig spre ker. Zorgt, dat je present bent, jongelui. J' De eerste avond, Maandag gehouden, wend door 31 jongelui bezocht. Eengroo- ter getal, dan ooit bij een vorige 'gele-t genheid van belangstelling blijk gat. Een verheugend en bemoedigend begin. Het wanen meest jongelui van Den Birg, maar ook waren er uit De Waal, Dennen, Zuid- Haffel, De Koog. En dat ondanks het gure, regenachtige weer. Er was een goed verwarmd en verlicht lokaal, er waren spelen (sjoelbak, tafeltennis, enz.) en tijd schriften, er wand een kopje thee geschon ken en tenslotte een uurtje geluisterd naar een causerie over allerlei onderwer pen, waarvan het doel was, de aandacht van de jeugdige luisteraars te vestigen op zooveel dingen in de ons omringende wereld, die belangstelling verdienen, maar waaraan men zoo vaak achteloos (gevolg vaak van onwetendheid, niet van onver schilligheid) voorbijgaat. Belangstelling is de groote drijfveer. Niet wie de jjrootste talenten bezit, brengt het 't verst in de wereld, maar hij die van zijn (ook al zijn het bescheiden) vermogens het juiste gebruik maakt. Waken voor eenzijdige be langstelling, geen dikdoenerij" en vooral nimmer verzuimen je licht op te steken, wanneer je daarmee meent je voordeel te kunnen doen. Tien besluite werden films vertoond van Spanje (Barcelona, Granada met het Al- hambra. Zaragossa) en van Texel (reis naar Vlieland, ramp van de Oakfond, oefening met de reddingboot.) We vertrouwen, dat de belangstelling blijvende zal zijn; wellicht wordt ze nog grooter. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat de heer W. H. Lap de avond met 'n kort welkomstwoord opende. Spreker gat het doel van deze avonden aan en sprak de wensch uit, dat ze aan dat doel zouden 'beantwoorden'. Aan liet slot sprak Burge rmeester Kamp, die zijn voldoening over het verloop van deze eerste avomd te kennen gaf en er van overtuigd zeide te zijn, dat de jongelui zoo mogelijk in nog grooter getale deze samenkomsten zouden willen bijwonen. i Er komen er dit jaar nog vijf. III. Een alleen in Noord-Amerika voorko mende variëteit van de eschdoornboom, is de ia Canada inheemsche „Sugar Map le", die een stroop en suiker van biezon- der fijne geur en smaak levert. Dicht bij de grond boort men een gat in de maple- stam; door middel van een hol vliertakje ot een metalen buisje tapt men het sap at, waarvan de maple stroop en suiker worden verkregen, die in Noord-Amerika een geliefde lekkernij zijn. Een normale boom levert ongeveer vijt pond suiker per jaar. Het maple blad en de bever zijn de na tionale emblemen van Canada. Hoewel zich vooral in het Westen uit gestrekte graslanden bevinden, wordt in R.K. PROPAG. CLUB. Maandag hield de Weleerw. heer Van der Vliet, hoofdaalmoezenier van het Apostolaat ter zee, op uitnoodigiing van het bestuur der R.K. Piropag. Club in het St. Janshuis een lezing over zijn arbeid onder vreemde zeelieden. De vergadering was druk bezocht. Ze was toegankelijk voor mannelijke r.k. We geven hier een samenvatting van hetgeen de weleenv. heer Van der Vliet vertelde. Veelal beoordeelt men zeelieden ver keerd. Het zijn kerels met een gouden hart, waarop onze natie trotsch mag zijn. Ongeloovig is er iniet een. Hoe zou dat ook kunnen, wanneer men steeds verkeert ondier de majesteit van Gods schepping. De slechte toestanden, welke men aan boord niet zelden aantneft, vooral voor de bemanning, werkt zoo depri me erend Wanneer ze na een lange reis een haven aandoen, zoeken ze gezelligheid en een tehuis. En dit doen ze dan dikwijls op plaatsen, die ze beter konden vermijden. Daar komt bij, dat van communisten aan boord een verderfelijke invloed uitgaat. Het is mij, zeide spr., vorige week nog overkomen, dat ik vluchten moest van een Spaansch regeeringsschip, dat in de haven van Amsterdam gemeerd lag. Het ergste was wel, dat een Hollandsche com munist daar de boel opdraaide. Om nu de zeeman een beetje menschelijk geluk te brengen, is 20 jaar geleden in Enge-i land het Apostolaat ter zee opgericht, In Holland bestaat het sinds 12 jaar en heeft het huizen in Amsterdam, Rotter dam, I Jmuidien en Scheveningen (120 Pool- sche visschers vinden hier een gezellig thuis.) Hoe werkt het apostolaat ter zee? De aalmoezenier begeeft zich aan boord, tracht de Kath. zeelui te spreken te krij gen en neemt ze in zijn boot mee naar, het zeemanshuis. Hier vinden ze wat ze wenschen: een prettige omgeving, lectuur, spel, enz. Ook voor zeelui van andere richting staan die tehuizen open. Tegen, verveling verschaft men de zeelui aan boord kisten boeken, terwijl mede uitwis seling van tijdschriften in vreemde talen aan veler wenschen tegemoet komt. Dit werk verdient gesteund te worden door allen, die het katholicisme willen bevorderen. Immers zwerven er wel 1.5 millioen zeelui op de wereldzeeën rond, van wie er 850.000 r.k. zijn. Van deze r.k. zijn er echter maar 75 a 80 duizend' opgenomen in het Apostolaat ter zee. Hierom richtte spr. zich tot zijn gehoor met het nadrukkelijk verzoek te willen bidden voor het heil ook van de r.k. zee lieden en, zoo mogelijk, financieele steun te verkenen door een abonnement op Apostolatus Marus, het orgaan van het Apostolaat ter zee. Wk nadere inlichtin gen weinscht, kan zich wenden tot de wel eenv. heer Grent, kapelaan alhier. Canada de veeteelt niet op dezelfde schaal uitgeoefend als in Argentinië en Austra lië. Men treft er danook niet die geweldig groote kudden rundenen en schapen aan als in die landen. De veeteelt gaat in Canada meest samen mei het landbouw- bedrijt en vormt dus een onderdeel van het gemengd boerenbedrijf. Als bedrijf al leen komt het skchts in beperkte matei voor. De zuivelindustrie heeft een hooge graad van ontwikkeling bereikt, in het bie- zonder in de provincies Ontario en Que bec. Het gematigde klimaat niet voldoen de regen 's zomers, werkt met de natuur lijke grondgesteldheid samen, waardoor bkzonder malsch gras en volop hooi worden verkregen. De Canadeesche kaas, die vrijwel uit sluitend in de fabrieken gemaakt wordt, is sedert lang bekend om haar onovertref bare kwaliteit. Men kan de Canadeesche kaas niet vergelijken met de Hollandsche daar het een geheel ander soort is. Zij gelijkt het meest op de Engelsche Ched dar. De fabricage van boter, speciaal die van roomboter, heeft goede vooruitgang gemaakt, in het biezonder in de Prairie-" Provincies. De helft der geproduceerde boter wordt op de boerderijen zelt ge maakt; de andere helft komt van de bo- terfabrieken, waarvan elke provincie er ©en aantal heeft. In 1934 bedroeg de waarde van alle zuivelproducten te za- men bijna 182 millioen dollar. (Wordt vervolgd.) Lagere Landbouwschool. Over ziekte in Tarwe en de be strijding daarvan. Na de inleiding van de heer Beumkes, over dit onderwerp, volgt een geanimeer de gedachtenwisseling, maar eerst mag hij van de beer Van den Ban een, pluimpje in ontvangst nemen voor de een voudige en duidelijke wijze, waarop bij zijn onderwerp behandeld heeft. Aan hetgeen de heer Van den Ban nog meedeelt, ontkenen we het volgende; Voetziekte kan aan tarwe groote schade toebrengen. In Groningen "heeft men er veel last van gehad. De besmetting schijnt door de grond over te gaan. Men moet dus niet keer op keer tarwe telen, wan neer voetziekte optreedt. Tegen stuifbrand helpt warmwaterbe- hamdeling van het zaad alleen. Deze be handeling moet heel nauwkeurig geschie den. Tarwe moet precies tien minuten in water op 53 gr., gerst precies 10 mint. ia water op 51.5 gr. verwarmd worden. Doet men het korter of in minder warm water, dan helpt het niet. Doet men het langer ol in warmer water, dan gaat daf ten koste van de kiemkracht. Wie meent, dat de stuif brandschade niet groot is, wanneer ze maar vijf pet. bedraagt, vergist zich. Het verlies im mers is dan reeds veel grooter dan de kosten van zaaizaadontsmetting bedragen. Deze kosten bedragen maar 0.64 pet. Voor de teelt van zaaizaad is het kli maat op Texel uitstekend. Het verdient dus aanbeveling in die richting zooveel mogelijk te bereiken. Wanneer we zoover komen, dat op Texel geen brand meer voorkomt in de granen, hebben we zeker goede kans zaaitarwe naar de vaste wal te kunnen leveren, maar dan ook alle 'zaad ontsmetten. Meeldauw kwam dit jaar nogal eens voor, vooral in dik gezaaide partijen, die vrij veel stikstof kregen. Ónder de schadelijke dieren moeten nog de trips (onweersbeestjes) genoemd wor den. Ze leggen eitjes in de bloem, welke; door de larven leeggevreten wordt. Het sterkst treden ze in haver op. Overwinte ren doem ze aan slootkanten, in oud vuil. Die boel dus opruimen. Tegen schade door ritnaalden worden heel wat middelen aangewend. We namen hierover reeds uitvoerige mededeelingein op. Veelvuldig bewerken van de .grond is een van de middelen. De vogels ruimen er dan heel wat op. OVER VRUCHTWISSELING. Ook over dit onderwerp houdt de heer Jur. Beumkes een inleiding, zij het maar in het kort. Door de steun op tarwe en gerst wordt aan een juiste vruchtwisseling vaak min der aandacht geschonken dan ze verdient Voorheen golden erwten altijd als 'n goede stoppel voor tarwe; in verband met liet optreden van roest heeft dit echter ook zijn bezwaren. Boonen zijn een goede stoppel, doch het is een inogal riskant gewas. Haver kan goed als stoppel die nen, maar is niet zoo goed in prijs. Een belangrijke factor, welke er toe leidt, dat, tegen alle regelen in, vrij vaak tarwe op gerst ot omgekeerd verbouwd wordt. Een tijdje gaat dat ook wel goed, maar het is zaak het land goed schoon te houden, en te zorgen, voor een ^gue.le voedingstoestand. Ervaring is in "deze aangelegenheden wel de beste leermeeste res. Ook na deze korte inleiding volgt een leerzame gedachtenwisseling. Het is een lastig onderwerp, zoo merkt de heer Van den Ban nog op. In de ©ene streek doet men zoo. elders weer anders. Vojgens Ir. Van der Meer zijn er wel eenige alge- nucene regels te geven. Hier zijn er enkele: Tarwe kan worden verbouwd na kar «ij, haver, aardappelen, erwten, boonen ot suikerbieten. Teel geen erwten na vlas ot omgekeerd, nooit wit op wit. Rogge kan op aardappelen volgen, maar ook kan rogge desnoods twee- of driemaal achter elkaar worden geteeld. Haver kan na elk gewas volgen en geeft een goede stoppel voor klaver. Gerst teelt men goed na karwij, erwten, boonen ot vlas, lietst niet ma wit. Haver na gerst kan moeite geien (b.v. bij aaltjesziek.) (Wordt vervolgd.) lUIIIIIIIIII!lllllllinillllllllll||||||||||||||||||||||||||||miHIIIIIIIII mm LANDBOUW EN VEETEELT. llllllllll!lii:ii:i!llii!!lllll!ll!lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllil Paardenkeuring Zaterdag a.s. beeft te Hoofddorp de premiekeuring van inge voerde merrie-veulens plaats. Er zijn vijf invoerpremies, elk f 50,beschikbaar. Aan geboden worden: 1. Charlotte, van E. Bruins, Middenmeer; 2. Vera van Driesprong, van J. C. Slooten, Vijfhuizen 3. Flora van Clai- ron, van D. van Dam, Vijfhuizen 4. ivonne, van E. Bruins, Middenmeer5. Emma, van G. Rip, Vijfhuizen; Rita, van A. Blok, Hoofddorp, 7. Merrie van E. Bruins, Mid denmeer; 8. Fannie, van C. Schouten, Vijfhuizen; 9. Madeleine, van J. B. Rip, Halfweg. Het bestuur van de afd. N. Holl. van het Stamboek voor het Ned. Trekpaard B. T. is thans samengesteld als volgt: Ch. Reinders Folmer, voorz.; C. Kooyjz., Hoofddorp; J. F. Haart sen, Halfweg; C. J. Geense, Eierlaind; J. C. Gehrels, secr.- petui., Vijfhuizen. Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Oké, BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Dus weer een ellendige dag in hel voor uitzicht. Heusch niet noodigl Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn kies pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent Overal verkrijgbaar

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2