TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Wat we van wol willen weten. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 21 Oct. 1936 'iiiiimiiiiiiiiiiiimiiitiiRiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimHHii RIJMELARIJTJE DE WIND. De boomen schudden heen en weer, De twijgen vallen krakend neer. De takken slaan de maat. De laatste blaren vallen af, En huppelen in wilde draf Door de verlaten straat. De wind giert langs het pannendak, Een enkele valt met een smak, Ten gronde en tot gruis. Een oude schutting kraakt en kreunt, Een klapperende schuurdeur dreunt En echo't na in huis. Een blikken bus rolt uit een poort, En rinkel-kinkelt hotsend voort, Tot in een diepe goot. Een fladderende hoop papier Gaat vroolijk zwaaiend aan de zwier Hoog over huis en sloot. De wind, de wind vaart door 't heelal, Het beukt en bonkert overal, Wat kleppert, klappert het. De wind, de wind waait vroolijk door, Het is een allerfijnst gehoor Vanuit je warme bed. HU1B DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) VERBANDCURSUS. De verbandcursus, welke de R.K. Volks bond samen met de L.T.B. organiseert, craat, zooals gemeld, door. D»c lessen zul- fen door dokter Hellema gegeven worden. ZANGKLASSE VOLKSONDERWIJS. Voor de zangklasse van Volksonderwijs afd. Texel, meldden zich niet minder dan zestte teerlingen aan. De lessen worden iedere Zaterdag van half twee tot halt vijt gegeven in het z.g. Glazen Paleis en wel door mevr. Broere. VERKEERDE JAS. Een der jongelui, die Maandag de Ontwikkelingsavond in het Glazen Paleis bijwoonden, nam na afloop een verkeerde jas mee. Gelieve te ruilen met de heer D. v.d. Craats, p.a. de heer Epe, De Koog. Het betreft een nieuwe blauwe regenjas, merk vermoedeljjk ,,De Dom Kan ook bezorgd worden aan het bureau van dit blad. LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: Morgen zal in het gebouw van liet Le ger des Heils. spreken Kolonel A. C. Beekhuis, die jaren lang leider was van de kweekschool in Nederland. De Kolonel is nu aangesteld als chef-secretaris, en zal alle korpsen in Nederland bezoeken. Hij zal spreken over Gods liefde en Zijn wonderbare bewakende kracht Kapt. L. Nijman zal de Kolonel assisteeren in deze samenkomst. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Allen zijn welkom. A.v.d.P. WINTERPROGRAM R.K. VOLKSBOND. Op uitnoodiging van de R.K. Volks bond zulten in de a.s. wintermaanden als sprekers optreden de heer Slingerland, van Alkmaar, en de zeereerw. heeren pastoor Brinkman (adviseur, Den Burg) en pastoor Boonekamp (De Cocksdorp). Nadere biezondeirheden volgen. JUBILEUM S.V. TEXEL Er worden needs toebereidselen ge maakt voor bet a.s. zilveren jubileum van S.V. Texel. Reeds is vastgesteld, dat d;e avond de bekende zangers-conferenciers Daan Pool en Tommy Bouman, op Texel niet onbekend, hun medewerking zullen verkenen. OOSTEREND. V.I.OS. Door ongesteldheid van haar directeur, de heer Zondervan, berust de le.dmg bij de repetities tijdelijk bij de heer C. Bre mer Sz., directeur van Excelsior. D. EEN BRANDJE. Vrijdagavond geraakte door een onge val met een petroleumlamp in de kousen en wolhandel van de heer J.K. de voor raad op zolder in brand. Het is te danken aan het flink optreden van de heer K.. dat groot onheil werd voorkomen. Het vuur werd spoedig gebluscht, maar de schade, welke door verzekering gedekt wordt, is nog vrij aanzknlijk. D. Eerst iets over kunstwolIn verband met het tweede vierjarenplan en de uit breiding van de Duitsehe grondstoffen- productie, worden er op het oogenblik onderhandelingen gevoerd om te Siegburg een nieuwe kunstwolfabriek te bouwen, ten einde de Westduitsche textielbedrijven beter aan de noodige grondstoffen te kunnen helpen. Men wil het werk in de nieuwe fabriek reeds uiterlijk 1 Juli 1937 met meer dere honderden arbeiders beginnen. Australië. Gedurende de periode van 1 Juli tot 30 September van dit jaar wer den in de opslagplaatsen in Australië aan gevoerd 1.006.294 balen wol of 39.112 balen meer dan in dezelfde periode van 1935. De verkoopen beliepen 263.531 balen tegen 252.574 balen. De gemiddelde prijs in Au stralische munt voor greasy wol gedurende September bedroegl 2.49 p.s. p. pond en p.s. 16.15 9 per baal. Het gemiddelde voor de periode van Juli tot en met September be iiep 12.46 p.s. per pond en p. s. 16.14 7 p. baal Hongarije. Van de wolvoorraden welke de Hongaarsche industrie gedwongen was van de binnenlandsche producenten te koopen, zijn nog 150 000 kg. over. Op aan dringen van de industrie heeft de regeering er thans in toegestemd, dat van de rest 30 pet tegen geblokkeerde pengö en 70 pet tegen deviezen op buitenlandsche markten zullen worden geplaatst. Op grond hiervan is thans de helft van dit overschot naar Nederland verkocht. (Van financ. Han delsblad corr. te Boedapest). Zuid-Afrika. De wolproductie zal dit jaar 837.000 balen bedragen, tegen 752.641 in het vorige seizoen. Duitschland is thans na Frankrijk en Engeland de be langrijkste wolafnemer, van Zuid-Afrika. (Uit Aug.-overzicht Ned. Bank voor Z.-Afrika.) WAARSCHUWING. Voor wie varkens slachten De aandacht wordt er op gevestigd, dat wel de heffing vanwege de cris-isvar- kenswet vervallen is, maar dat het doen van aangifte bij de keuringsveearts ver plicht blijft, zooals voorheen. UITSLAG AANBESTEDING. Voor rekening van de heer J. A. Dros te Alkmaar, werd onderhands aanbesteed de herbouw van de onlangs afgebrande boerderij op Harkebuurt. U.tvoerders zul len zijn: metselaars Gebr. Boon, timmer man J. Smit Cz., schilder P. Boon, allen te Den Burg en loodgieter J. C. Dros, Oosterend. OUDESCHILD PASTOOR VINKESTEIN OVERLEDEN. Naar we 'terne men is vorige week over leden de zeereerw. heer Vmkestein, dé© van Dec. 1899 tot April 1903 pastoor al hier was, daarna o.a. te Muidien en te. Kwintsheul en sinds enkele jaren rus tend pastoor. DE KOOG FLESCH-POST. Zondag wend door de heer J. Witte, van Bloemvvijk, aan het strand tusschen paal 16 en 17 ©en flesch met ©en kaart gevonden, 3 Aug. I.I. vanwege het En- gielsche Ministerie van Visscherij en Landbouw te water geworpen met het doel de richting ©n de snelheid van die! zeestroomingen na te gaan. Met vermel ding van vindplaats, datum en naam en adres van afzender is de kaart terugge zonden. SPORT. WATERVOGELS—TEXEL: 1-4. Vergezeld door een tiental supporters ging Texel 1 Zondag naar Den Helder om Watervogels te bekampen. Toen wij op de haven aankwamen, was de boot er nog niet. Omstreeks 12 uur vertrokken we. Het was een ruwe reis maar we kwa men behouden aan Den Helder. Alleen de melkboeren trokken rare gezichten we gens zeeziekte. Om 2 uur wordt afgetrapt. Watervogels speelt voor de storm, zoodat onze verdediging direct handen vol werk heeft. Reeds spoedig weet W. te doelpun ten als de linksbuiten de bal krijgt. Hij schiet langs de uitloopende Dukers in: 1—0. Onze voorhoede weet in de storm op ook ©enige aanvallen op te zetten, maar succes blijft voorloopig uit. Ons doel krijgt benauwde oogenblikken te doorstaan, maar onze achterhoede weet, geholpen door de halflinie, stand te hou den. Eenige harde schoten weet Dukers schitterend te keeren. Dan krijgt onze linksbuiten de bal vrij, lost een hard schot maar de W-keeDer keert. Weer komt onze voorhoede terug. De Graat schiet op doel als de keeper is uitgeloo- pen, maar ©en back weet nog op de doel lijn te redden, hij schiet terug naar de keeper die voor doel staat maar die krijgt de bal verkeerd en schiet tegen de paal en de terugspringende bal vangt De Graat goed op en doelpunt: 11. Dan krijgen de W. nog eenige mooie kansen. De mid- voor komt alleen voor Dukers, maar schiet hoog over. T. speelt een goed spel tegen de wind. De halflinie plaatst de ballen goed over de grond, maar ook de W-ach terhoede weet stand te houden. Dan krijgt W. 5 corners te nemen, maar deze leve ren door goed werk van onze keeper niets op. Rust: 11. De stemming in het Texel-kamp is uit stekend en we geven onze iungens voor de wind een goede kans op de overwin ning. Wanneer weer afgetrapt wordt, ziju de W. direct in de aanval, maar onze ach terhoede geeft niet thuis. De halflinie blijft wat achter wat goed gezien bleek te zijn om ©en opeenhooping voor het W- doel te voorkomen. Langzaam komt T. in de aanval en ©enige harde schoten gaan over of naast. Na een kwartier sjiekn krijgt Piet oen vrije schop te nemen op ongeveer 30 M. van doel. Hij lost een kogel en voor de keeper goed en wel toe ziet ligt de bal in het net. Een mooi doelpunt. Nu komen te Watervogels er niet meer aan te pas. Een corner goed genomen door onze linksbuiten kopt Niek hard in maar juist in de handen van de keeper. Een harde schuiver van Piet Kik kert weet hij nog juist corner te werken. Dan krijgt Maarten de bal vrij, lost een onverwachts zuiver schot en T. leidt met 3—1. De W.-voorhoede komt nog eenige malen in de aanval. ,maar verder dan tot onze backs weten ze het niet te brengen. Geregeld komt T. nu in de aanval, goed gesteund door onze halflinie. Henk zet leenige malen goed voor en uit een van deze voorzetten komt de bal bij onze linksbuiten, de keeper loojrt uit, maar Piet doelpunt met ©en goed schot. Dan fluit de scheidsrechter en heeft Texel ver diend gewonnen met 41. De scheids rechter floot goed, maar hij floot toch te veel oj> het apjrelleeren van de W.-spe lers. Onze jongens hebben allemaal hand gewerkt voor de overwinning. De Water vogels hebben wel 'm aardige ploeg maar hun spel viel ons niet mee. Het ging meestal "nog wat te wild. Het is een hard werkende ploeg met forsch doch fair spel. A.D. D.D. schrijft ons: S.V. TEXEL. Ondanks de storm van Zondag heeft Texel 1 door beter spel, ©en verdiende 41 overwinning op Wa tervogels weten te behalen. Zelf waren we niet rustig, daar het spelen bij een storm als Zondag alle mogelijke verras singen kan veroorzaken. Dat het toch ©en normale uitslag geworden is, bewijst te vaardigheid van de spelers. T. staat nu fraai aan de kop van haar afd. Na 5 wedstrijden reeds een voorsprong van 3 punten, zou menigeen optimist kunnen maken. We merken echter op, dat T. in de eerste helft der vorige c'ornp. slechts 1 punt versjjeelde, en ook nu weer alles mogelijk is. Alle spelers behooren in conditie te blijven, alles op die ééne kans zetten en geen enkele tegenstander te gering achten. Voor de competitie heeft T. 1 nu 2 Zondagen rust. Gelukkig zijn we er in geslaagd voor a.s. Zondag een, vriendschapj>elijke wedstrijd te kunnen spelen tegen Q.S.C., uit Wormen-eer, eveneens een 4e klasser. We kunnen dan tevens zien, of we in een zwakke, dani wel een sterke afd. spelen. De stand is nu: Texel 5 5 0 0 153 10 N. Niedorp 5 3 11 84 7 Watervogels 4 2 11 86 5 BKC 5 2 12 10— 7 5 DTS 3 111 3—4 3 Andijk 3 111 3—3 3 Schagen 4 112 26 3 MFC 4 1 0 3 6—11 2 Strandvogels 5 0 0 5 415 0 Uitslagen 4 kl. A.Watervogels-Texel 1—4; N.Niedorp—Strandvogels 3—2; D. T.S.—M.F.C. 4-2; BKC—Andijk 1—1. N.H.V.B. Alle op Texel te spelen wed strijden gingen niet door. Ben gebrekkige regeling laat het aan een enkele persoon over te beslissen, of de reis naar Texel door kan gaan. We ontvingen gelukkig vroeg genoeg bericht. Zoo kon een ver- geefsche reis naar Den Burg voorkomen worden. De uitslagen: 2 F.: MLD—Sucoes 2 1—5; BKC 2- Watervogels 2 25. 3 F.: JVC 2—Atlas 2 0—2; BKC 3— Succes 3 20; Helder 6Zeemacht 2 0-6. 4 G.: Helder 7—Held. Boys 2 0-5; Watervogels 3Tex. Boys 1 13. Zondag gaat Texiel 2 naar M. L. D.; Texel 3 naar Tex. Boys 2, 12 uur; adsp. A ontvangt De Cocksdorp A. Denkt aan de training op Donder dag. Adsp. als gewoonlijk. Het pas verschenen VOETBAL JAARBOEKJE, bewerkt naar 'officieele gegevens, onder redactie van de bekende KNVB bestuurder, H. W. Hirschman, be vat veel interessants voor een voetballer en liefhebber. Het telt wel 416 pag. cry 50 goede foto's van Ned. elftalspelers, oud-spelers, enz. Het is een betrouwbare geschiedenisbron en een gids voor ieder, die in voetbal belang stelt. Prijs 40 ct. Te bestellen in Boekhandel Parkstraat. Wij belasten ons met het plaat- sen van advertenties in alle bin- nen- en buitenlandsche bladen. Geen prijsverhooging. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. «- BINNENLAND Te Den Helder wondt 22 Nov. een R.K. Jeugddag gehouden. Inlichtingen geeft: W. F. Ligteringen, Schagenstr 48. Te Den Helder had Zaterdag bij monde van Burgemeester Ritmeester de offic. opening plaats van het natuunhist. museum, gevestigd in de voormalige o.I. school aan de Oostsloofstraat aldaar. Alkmaar. De bedrijfsleider W. N. die er met f 40.000 van de houthandelaar Beoen, te Oudkarspel vandoor ging, w erd aangetroffen in een hutje in de duinen bij Cadzand. Het schijnt, dat hij zelfmoord heeft willen |>legen. hals en polsen ver toonden snijwonden. De ongelukkige werd ter verpleging in het ziekenhuis 1e Oost- lxirg opgenomen. Hij speculeerde De storin, welke in tie nacht van Zaterdag op Zondag woedde, heeft me nig schip in moeilijkheden gebracht. Het Grieksche s.s. Atlauticos raakte ter hoogte van Callantsoag in nood cn zou zeker gestrand zijn, zoo de sleepboot Utrecht het schip niet tij.lig te hulp was gekomen. Zondagmorgen 10 uur lag liet schi|> veilig op de ree. Te IJnuiidet» werd een Noorsche walvischvaaider, op weg naar die Zuidpoolzee, binnenge sleept. 1 let had averij gekregen. Een an dere walvischvaarcier bevond zich Zondag morgen met ingeslagen luiken bij de Haaks. Dit schi|> liep te Den Helder bin nen. Vier zusterscliepen, alle uit Larvik, konden de reis voortzetten. Op Schiermonnikoog nam de zee vele Meters duin weg. Een deel van het jachtveld van graat Bernstorff liep onder, waarbij ©eel wild verdronk. Te Schevcnmgen waren Zondag meer menschen op de been, om getuige te zijn van liet semmw- spel, dat de zee bood, dan er in de a(geT loopien zomer op tie meeste daggen waren. IJmii'iden. Gistermorgen" verkeerde liet Grieksche s.s. Okeanis (van Stettin op weg naar Griekenland) 36 mijl uit de kust door lekkage in nood. De bemanning werd door het Grieksche s.s. Belgion aan boord genomen, waarna- liet schip door de Witte Zee (sleepboot) in Ide richting van H. van Holland werd ge sleept. Hilversum. Namens de echtgenoóte, werd Zondag opsporing verzocht van D. W. Lagerveld, geboren te Texel, 9 Jan. 1875, thans wonende te Hilversum, zonder beroep. De man lijdt aan geheugenstoor nis. Hij verliet Zaterdagmorgen de echte lijke woning en keerde niet terug. Ver moed wordt, dat hij de wieg naar huis njet vinden kan. - Maandag was bet 10 jaar geleden, dat van het Traelstra-ooand de eerste steen werd gelegd. Enkhuizen. Zaterdag is het carillon van de St, Pancrastoren aan het Ge meentebestuur overgedragen. Te Nijverdal is het 3-j. meisje van, de heer Timmerman iin een stuk wortel gestikt. - Schaken. De achtkarnp, -door de Ar beiderspers georganiseerd, werd gewon nen door Euwe en Fine. Zij deelden le en 2e prijs. Den Haag. Zondag is de Prinses naar Duitschland vertrokken om eenige familiebezoeken af te leggen. Omtrent de datum van Haar huwelijk staat nog niets vast. Nijmegen. Zondagavond brak door het vvarmloopen van de koelmachinemotor brand uit in ©en slagerij aan de St. Joris* straat. De brandweer werd het vuur de baas, maar die inventaris liep veel schade op. Te Nijehaske is Zondagnacht hoeve F. Bosscha door onbekende oorzaak af gebrand. De bewoners konden zich inet moeite redden. De brandweer kon niets redden. Te Valkenswaand werd het 6-j. doch tertje van Baeten, dat plots overstak, do-or een motor gedood. Te Harkema-Opeinde werd het 8-j. jongetje van O. Stienstra, dat vaneen wagen viel, overreden en gedood. Te Heerlen werd een zwerver aange houden, die van tin nagemaakte stuivers bij zich had. In ons land bedroeg het aantal fail lissementen over de eerste 9 maanden van dit jaar 3393. Vorig jaar zelfde tijdi- vak 3517. BUITENLAND SCHEEPSRAMP BIJ JAVA. Het s.s. Van dier Wyck, van de K.P.M., bruto 2633 ton, is, terwijl het met 226 man aan boord van Semarang op weg was naar Soerabaja, gekapseisd en gei zonken. Visschersbooten hebben drenke lingen aan boord genomen. Ook andere schepen, die zich naar de plaats des on- heils begaven, waaronder in ar ine vaartui gen. Mede nam een aantal vliegtuigen aan het reddingswerk deel. Het eenige radiosei-n, dat ontvangen werd luidde: „S.O.S. Zware helling" Het schip was ©en stabiel ©n goed vaare tuig. Het weer was gunstig, de zee kalm. Er stond ter plaatse 20 M. water. Hoe de ramp geschiedde, zoo verklaarde gezag-

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5