No. 5096 50ste Jaargang Woensdag 28*Oct. 1936 k Hieuwe Texetsche Courant m wSmmm EERSTE BLAD. Bij de promotie van Ds Alb. Vis. Uw advertentie fn dit Wad wnrdt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TO.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse ars. 4ct. ADVERTENTIES: 12 oent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wondt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deeiïg tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels.) HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer uur later.) 29 30 31 1 2 3 4 Nov 7,42 8.33 9.20 1",01 i0,40 11,26 12,— LICHT OP RljWIELEN en RIITUIGEN 5,07 VAN OVER DE GRENS ZATERDAGAVOND ZIJN ITALIË EN DUITSCHLAND HET EENS? Men leeft tegenwoordig snel in Europa. Stond nog vorige week de neutraliteits- verklaring van de Belgische koning in het middelpunt der belangstelling, thans is alle aandacht gevestigd op het bezoek dat Graaf Ciano, de Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken aan Duitsch land heeft gebracht. Dat is begrijpelijk want Ciano is maar niet een gewoon minister van Buitenlandsche Zaken, doch bovendien schoonzoon van Mussolini, die, naar mem mompelt, de duoe zal opvolgen Daar komt nog bij, dat de jonge Ciano door de Abessijnsche oorlog, waarin hij zich als vlieger-officier zeer heeft onder scheiden, in zijn land een soort nationale held is geworden. Door al deze biezon- derheden heeft zijn bezoek aan Duitsch- land zeker aan beteekenis gewonnen. Aan een officieel bericht over de resul taten van de Italiaansch-FransChe onder handelingen ontkenen we het volgende: Duitschland en Italië zijn het er over eens gewonden, dat Rusland buiten de Europeesche aangelegenheden moet wor den gehouden. Bij alle komende onder handelingen met de westelijke mogend heden zullen Duitschland en Italië deze opvatting verdedigen. Na de inneming van Madrid door de rebellen zal de muiters-regeering van Burgos terstond door Duitschland en Italië worden er kend als de regeering van geheel Spanje. Beide landen zullen in geen geval een onafhankelijk Catalonië erkennen. In zake Oostenrijk is Duitschland bereid voort te bouwen op het Oostenrijksch ac- coord van 11 Juli en wel in hoofdzaak in economische zin; de economische be langen, welke Duitschland en Italië beide in Oostenrijk hebben, zullen t.o. van el kaar worden afgebakend. Ten aanzien van de Volkenbond zullen beide landen een negatief front vormen. Duitschland is overgegaan tot formeele erkenning van het Italiaansche keizerrijk in Abessinië. ROND DF. COMMUNISTEN IN FRANKRIJK. In Frankrijk hield de radicaal-socialis tische partij in Biarritz haaT jaarlijksch congres, dat, zoo als altijd, door vele leden werd bezocht. Uit de vele daar ge houden redevoeringen, die oratorisch stuk voor stuk op hoog peil stonden, blijkt opnieuw, dat „de radicaal-socialistische partij radicaal voor de gulden middenweg is". Nergens heeft de kie ne Fransche bargerij meer vrees voor, dan voor het extreme, of dit nu van links of van rechts komt. Verwonderlijk was danook geens zins de critiek op de communisten, did toch het kabinet Blum, waarin ook vele radicaal-soc. zitting hebben, steunen. Er bestaat geen twijfel aan, dat de radicalen, zoodra de communisten te ver gaan, het ministerie-Blum ten val zullen brengen. Men heeft daar op het congres geen ge-' heim van gemaakt. De communisten doen intusschen alles om bij de radicaal-soc. een wit voetje te krijgen. Wat zegt men b.v. van deze brief der communisten aan, het Centrale Comité van de Radicaal- Socialistische Partij: „Evenals u, gelooven ook wij, dat de openbare orde ontontbeerlijk is. Openbare orde is natuurlijk ondenkbaar zonder in achtneming van de wetten en daarom gelooven wij het geheel met u eens te zijn, indien wij eischen, dat de wetten voor alles gerespecteerd moeten worden, evenals het particuliere eigendom gere specteerd moet worden, dezie vrucht van arbeid en sparen Maar de radicaal-soc. hebben weinig vertrouwen in dergelijke beweringen. De communisten spelen in Frankrijk een dub bel spel, meende men in Biarritz, en een, groot deel van de huidige binnen landsche malaise spruit volgens het congres voort uit de actie der communisten* Nog wil men de samenwerking niet verbreken, maar het ziet er wel naar uit, dat, indiert er nog eens bedrijven door arbeiders be zet zouden worden, de radicaal-socialisten het Fransche Volksfront ten val zullen brengen. Ook op het gebied der buiten landsche politiek willen de radicalen hun gematigdheid bewaren. Dat blijkt het best uit de rede van Herriot, die een liefdes verklaring aan zoowa't alle landen van Europa" bevatte. Niemand werd overge slagen, Duitschland noch Rusland, Italië noch de kleine neutrale staten. DE TOESTAND IN BELGIE. Kijken wij thans naar de noorderburen van de Franschen, dan zien we in België op het oogenblik zoo mogelijk nog meer partijgeschillen dan in La belle France. Daar staat nu alles weer op de kop ten gevolge van een verboden demonstratie van Rex, die in Brussel niet minder dan 250.000 aanhangers wilde verzamelen. In de desbetreffende oproeping was echter gesproken over „een wegvagen van de regeering Van Zeeland" en daarom vond de minister-president het maar beter deze bijeenkomst, die door haar massaliteit bovendien wellicht tot ongeregeldheden had kunnen leiden, te verbieden. De socia listen hadden b.v. reeds gedreigd, Zondag een spoorwegstaking te proclameeren, en daardoor d>e bijeenkomst onmogelijk te maken. Maar Degnelle zou Degrelle niet zijn, indien hij deze unieke gelegenheid tot agitatie niet benutte. Wat er ook ge beurde, of er nu extra-treinen zouden loopen of niet, hij zou zijn bijeenkomst doorgang doen vinden. Wat was het resultaat? Behoudens enkele kleine incidenten, is de Zondag te Brussel rustig verloor pen. Slechts bij het défilé voor de ko-, nimg en bij bet graf van die Onbekend^ Soldaat, hebben enkele botsingen plaats gehad, die echter terstond krachtig wer den onderdrukt. Na een godsdienstoefe niug in de St. Giidule poogde de fas cistenleider Degrelle een menigte van een paar duizend man toe te spieken, die evenwel door de politie werd verspreid< De leider zelf werd tijdelijk gearresteerd., In totaal hebben omstreeks 250 arrestaties plaats gehad. Van de aangekondigde be tooging van 250.000 Rexisten is door de ordemaatregelen der regeering niemandal terecht gekomen. In de avonduren werd Degrelle op vrije voeten gesteld. Engeland. Voor de uitwisseling van gijselaars heeft de regeering aan Madrid haar bemiddeling aangeboden. Duitschland. Minister-pres. Goering heeft als uitvoerder van Hitiers 4-jaren- plan zijn eerste decreet uitgevaardigd. Hij zal zich door een raad van deskundigen^ doen bijstaan. V In Z.-Duitschland zijn de laatste tijd duizenden scholen en kerkelijke fondsen in beslag genomen. Beweerd werd o.a., dat de onderwijskrachten po litiek onbetrouwbaar wanen. Het Hoogge rechtshof te Baden wees protest daarte gen at. Portugal heeft de diplomatieke be trekkingen met de Volksfrontregeeringte Madrid verbroken. Oostenrijk. De onderburgemeesler van Weenen, dr. Winter, is afgezet, daar hij in een brochure vorming van een, Volksfront bepleitte. Tsjecho-Slowakije. Daar aan de Duitsche Hoogeschool de studenten in de rechten de colleges van de Joodsdie prof. Kelsen niet wilden bijwonen, is de juridische faculteit gesloten. Rusland verklaarde zich niet meer gebonden te achten aan het niet-inmen- gingsverdrag inzake Spanje. Het noemt dit verdrag een vodje papier. Japans besprekingen met China zijn mislukt, volgens bladen te Tokio door koppigheid van de centrale regeering te Nankiijg. GOUDEN BRUIDSPAAR. Het echtpaar A. SCHOTANUS en N. SCHOTANUS—HOEKSTRA, Willielminalaan alhier, dat Vrijdag de dag hoopt te herdenken, waarop vijftig jaar geleden het huweüjk voltrokken wend. Nog vele jaren in goede gezondheid wenschen we het gouden paar ook van deze plaats hartelijk toe. We schreven reeds, dat Ds. Alb. Vis, predikant in de Doopsgez. Gemeente Den B.irg, De Waal en Oosterend, op Vrijdag 6 Nov. a.s. in de Gemeentelijke Universi teit aan de Oude Manhuispoort te Am sterdam hoopt te promoveesren tot doctor in de Godgeleerdheid. We hadden thans het genoegen in het bezit te komen van het proefschrift, het/ welk Ds. Vis die Vrijdag in het openbaar zal moeten verdedigen. (Het was aan het manuscript, dat we stof voor ons vorig artikel ontleenden.) De plechtigheid zal des middags om halt vier aanvangen en zal voor een ieder toegankelijk zijn. Ze zal ruim een uur in beslag nemen, zoodat ingezetenen, die daarbij aanwez.g willen zijn, bijtijds weer in Dan Helder kunnen komen, om met de boot van half zeven naar het eiland terug te keeren. Ds. Albert Vis werd 9 Sept. 1894 te Beemster geboren. Hij bezocht aldaar de lagere school, te Piirmerend de Ulo en te Alkmaar het gymnasium. Na het eindexamen, in 1914, werd hij toegelaten tot de Gemeentelijke Universiteit en de Kweekschool voor Doopsgez. Predikanten te Amsterdam. In hetzelfde jaar, dat hij zijn proponents-examen deed (1919) werd hij beroepen te Witmarsum, welke stand plaats Ds. Vis in Dec. 1922 met HeerenH veen verwisselde. Juist drie jaar later werd hij op Texel beroepen. In 1928 stond Ds. Vis met Ds. Aris en Ds. Van Dorp op het drietal, opgemaakt ter voorziening in de vacature in de Dutch Church (Hollandsche Kjerk) te Londen. Ds. Van Dorp werd toen beroe pen. In Januari 1932 deed Ds. Vis zijn doc toraal examen, terwijl, naar verwacht mag worden, Vrijdag 6 Nov. zijn studie in de bevordering tot doctor haar bekroning zal vindien. Het proefschrift is een boekwerk van bijkans 100 blz. Hiet verscheen bij de uitgever Menino Hertzberger, te Amster dam, die het keurig verzorgde. De om slag vertoont in zilveren druk op paars de naam van de doctorandus en de titel van het proefschrift niet alleen, maar ook een afbeelding van het schild van David (Joodsch embleem), het kruis (de christelijke godsdienst beduidende) en de harpe Davids, in welke figuren, kunst- zinnig aangebracht, de inhoud van het proefschrift symbolisch is neergelegd. Ds. Vis draagt zijn dissertatie op aam zijn echtgenoote en aan (haar vader en doet aan zijn werk, door mevr. Vis in het Engelsch vertaald, een voorwoord in onze eigen taal voorafgaan. In dit voorwoord betreurt Ds. Vis liet feit, dat het bestuur der A.D.S. er bij de Doopsgez. predikanten niet sterker op aandringt, dat hun studie, indien mogelijk, door doctoraal examen en promotie wonde voltooid .direct na het candidaats- of propoments-examen. Immers, zoo schrijft Ds. Vis, rnieer dan ooit dreigt in deze tijd de praktijk van het „wondere ambt" de predikant zoo in beslag te nemen, dat de systematische studie door hem wordt verwaarloosd. De beste studievoornemens blijken in de pastorie gewoonlijk te wor den bedolven ondier de practische vragen en moeilijkheden, die het ambt voor de beginnende ieeraar meebrengt. verder betuigt Ds. Vis in dit voor woord zijn dank aan een aantal professo ren en anderen, die hein bij de studie met raad en daad hebben bijgestaan, in het biezonder aan prof. Palache, daar 'dieze met zijn ontzaglijke kennis op het gebied der Oud-Testamentische wetenschap voor al zijn leermeester was. Gij, zoo richt Ds. Vis zich tot prot. Palache, gij hebt mij met groot geduld geleid op het moeilijke pacl der zuivere wetenschap. Ik weet, dat gij en ik, beidien haddien gehoopt, dat mijn proefschrift grooter positief resuTtaat zou hebben opgeleverd, dan tenslotte moge Tijk bleek, hetgeen niet het minst te wliuen is aan het feit, dat wij in deze studie wor den verpïaa'tsf in een tijcf, waarin jvoor- loopig nog zooveel duister is. Maar ik weet ook, dat wanneer mij tijd en kracht geschonken worden om voort te arbeiden, gij mijn gids zult willen blijven op deze moeilijke weg. ||ii|| GEZELLIGHEID KENT GEEN TIJD. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1