AKKERTJES Zenuwpijnen overd? Gemengd Nieuws Vogels trekken over Texel. KANTOOR RIJKSONTVANGER. In verband met het vertrek van de heer F. van der Weide naar Appingedam, zal met ingang van morgen tijdelijk met de waarneming van het kantoor worden be last de heer H. Rademaker, van Am-, sterdam. De termijn, binnen welke sollicitanten zich aan het Dep. van Financiën moeten hebben aangemeld, sluit 5 Nov. a.s. U.D.I-LOTEN. Onder verwijzing naar de adv. van U., D.I., maken wij u er op opmerkzaam, dat er een voor-verkoop van loten plaats heeft, om geen oponthoud te hebben tij* dens de uitvoering. Helpt, wanneer het doel u aanstaat, U.D.I. tijdig van de lo ten at. U doet hiermee een goed werk. Ze zijn van bedien af verkrijgbaar. Ge schenken voor die verloting worden gaarne ingewacht bij A.v.d. Meuten, Weverstraat. JUBILEUM. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jac. Korten hoeven, hoopt Zondag 1 No vember l'J3ó die dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar naar Meer en Bosch ging, waar hij als broeder diakoon al die jaren dienst gedaan heeft, eerst als inwonend broeder later (sinds Octo ber 1921), als reizend broeder. Het is ons bekend, dat deze arbeid de liefde en toewijding van de jubilaris ge niet, waarom we hem en de Stichting gaarne toewemschen, dat hij nog vete jaren zijn nuttige en zegenrijke taak moge vervullen. IN HET DUISTER AANGEREDEN. Toen de bijna 91-jarige Jb. Zuidewind, wonende aan het Suikerwegje alhier, zich Vrijdagavond omstreeks halt zes van zijn bouwland naar huis begaf, werd hij bij de hoeve Monte Rosa door een hem aebteroprijdende wielrijder, eene Van H., zoo aangereden, dat hij een tuimeling maakte en een vrij ernstige hoofdwonde bekwam. Hij werd onmiddellijk naar zijn woning gebracht, waar de wonde behan deld werd. Naar men ons meedeelt, liep Z. geheel rechts op de weg en zou het ongeval aan, onachtzaamheid van de wielrijder moeten worden toegeschreven. Z. is nog een krasse baas. Ondanks zijn hooge leeftijd, kan men hem vrijwel da gelijks op zijn land aan het werk zien., Gelukkig is zijn toestand nu redelijk wel. Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die EERSTE NUTSAVOND, Wie zouden nog even terugkomen op de eerste Nutsavond, toen de heer O. L. J. Sikkens, uit Lanen, amateur-goochelaar optrad en de liefhebbers van deze vroo- lijke kunst een paar uur genoeglijk bezig hield. In de aankondiging werd niet van „goo chelen" gerept. Het woord heeft voor sommigen geen prettige klank; anderen daarentegen zullen niet gaarne een ge legenheid verzuimen om een goochelaar, die zijn „vak" verstaat, aan het werk te zien. Nu beoefent de heer Sikkens de goochelkunst louter uit liefhebberij. Ds. Vis, voorz., onderstreepte dit in zijn openingswoorden voegde er aan toe, dat hem bekend was, dat de heer Sikkens me nig beroeps-goochelaar de loet afsteekt gelijk er b.v. Leden van de Tooneelvereen. U.D.I. zijn, die beroepsspeters een lesje kunnen geven. Het Nut werd in 1784 door Jan Nieu- wenhuijzeh gesticht met het doel „naar de beginselen van de Christelijke gods dienst algemeen volksgeluk te bevorde ren". De middelen, welke tot dat doel Leiden kunnen vele zijn. „Algemeen volks geluk" is een veel-,omvattend begrip, waarover eindeloos zou zijn te disputee ren. Het is er mee als met een medaille: je kunt ien je moet haar van twee kanten bekijken. Zoo deed ook het Texelsche Nutsdepartement en zoo zette het be stuur het winterseizoen van drie, wel licht vier, avonden in met een „avond van vroolijke kunst", aan de goochelkunst gewijd, een bijeenkomst, herhalen we, die uitmuntte door de knappe „trucs", welke de heer Sikkens ons te verwerken gat. Je kon er vaak „geen. speld tusschen krijgen"! En zoo moest het ook. Wanneer een kapotgesneden touw voor onze oogen hersteld wordt, zonder 'dat daar een hand) ot een resiervetouw aan te pas komt, 'is dat toch een kras staaltje van „bij de neus nemen". En dan die ringen, die door liet publiek massief en gaaf werden bevonden en toch in elkaar werden gehangen! Ze moge, zooals de heer Sikkens zeide, geen „hoogstaande kunst" genoemd wor den de goochelkunst, welke hij beoefent, verdient de belangstelling, welke hem de eerste Nutsavond zoo ruim is betoond. 't Is October en ze trekken weer, de trek vogels. Maar druk is het niet. We staken ons licht eens op bij de heer Van Dobben, biologisch student, die sinds eenige'tijd als medewerker van het Vogeltrekstation Texel op ons eiland vertoeft en zoo welwillend was de man van de krant eenige inlich tingen te verstrekken. ZWAKKE TREK. Dit seizoen, zoo vertelde ons de heer Van Dobben, heeft de trek door het buiten gewoon slechte weer een abnormaal ver loop. We moeten van een zwakke trek spreken. Sinds eind September hebben de trekvogels nog niet het weer gehad, dat ze noodig hebben helder weer met een zacht windje. TREKSTATION TEXEL. Het vogeltrekstation werd in 1930 ge sticht. Het heeft niet alleen het waarnemen van de vogeltrek en het ringen van vogels ten doel, maar het legt zich ook toe op het op andere wijze verzamelen van broed- biologisch studiemateriaal in de uitgebreid ste zin van het woord. Hiertoe werkt het station niet, zooals de naam doet vermoe den, op ons eiland alleen. Dan zou men te weinig stof bemachtigen, om daaruit be langrijke conclusies te trekken. Het waar nemingsnet is over het gansche land uit gespreid en hieraan is toe te schrijven, dat reeds veel en belangrijke gegevens omtrent de vogeltrek te boek werden gesteld. TREKWAARNEMING. Om tot dat doel te komen wordt de vogeltrek aandachtig bestudeerd. Een taak, welke alleen door waarnemers met groote kennis van zaken en met veel geduld behoorlijk kan worden verricht. In den be ginne had het trekstation Texel zijn waar nemingspost in de duinen bij De Cocks- dorp. De ervaring leerde echter, dat het daar niet op zijn plaats was. Thans be vindt liet zich op een duintop aan de Zuid kant van de dennen, juist tegenover de hoeve van de heer H. Smit. Een eenvoudig houten getimmerte is het, groot plm. 3 bij 3 hij 2,25 M., met asfaltpapier bekleed en rondom van kijkgaten (welke gesloten kunnen worden) voorzien. Inventariseen paar zitplaatsen en een plank om op te schrijven. Kan het eenvoudiger? En toch nemen de trekwaamemers het voor lief. Zij komen immers voor vogeltrekwaarne- ming alleen en deze neemt, wanneer het GEMEENTE TEXEL INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. Texelsche Electriciteit-Maat- schappij te Den Burg om vergunning tot uitbreiding van de electrische centrale aan het Schilderend te Den Burg door bijplaatsing van een benzinemotor-com pressor en dynamo in het perceel, kada-, straal bekend im sectie D. no. 3299. Op Dinsdag den 3 November, 1936, des middags te 12 uren zal ten raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 27 October 1936. Burgeni en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. wat druk is," hun'aandacht'geheel in beslag. Het zijn menschen, die dat werk met toe wijding verrichten en zich weken lang ont beringen getroosten ten dienste van de wetenschap, omdat deze het zonder die opofferingen niet stellen kan. HET RINGEN. Maar er is nóg een middel, dat ons veel nieuws omtrent het vogelleven onthullen kanhet ringen van vogels. Het is voor de eerste maal, zoo merkte de heer Van Dobben op, dat er op Texel systematisch en op groote schaal vogels worden ge ringd. Met dit doel is sinds kort in de na bijheid van het moerasje Alloo, aan de Minister Ruijsweg, bij de hoeve, vroeger bewoond door de heer H. Koorn, een z.g. vinkenbaan ingericht en daar is het, dat ■de laatste tijd een groot aantal vogels gevangen, geringd en weer losgelaten wordt. Dat vangen geschiedt met behulp van een vangnet en een aantal lokvogels (sijzen, vinken, kepen, kneutjes, groenlin- gen, putters, enz., of, voor het vangen van spreeuwen: spreeuwen). Doordat de trek te weiischem overlaat, is de oogst nog miet groot, maar toch werden in drie dagen tijd 150 vogels gevangen en, na geringd te zijn, weer losgelaten. Nut tig werk! Zoo'n vogetriqg maakt verre reizen vaak en kan ons vertellen van de overwinteringsgebieden, waar de vogel zich ophoudt; van de ouderdom, welke een vogel bereiken kan; van de route, welke hij op de trek volgt, enz. Immers wordt hij het ringen van een vogel nauw keurig aanteekenlng gedaan omtrent plaats, tijd, vogelsoort, enz. SPREEUWEN UIT OOST- DUITSCHLAND. Onder de gevangen vogels bevonden zich twee spreeuwen, welke door Vogel trekstation Rossitten, op de Kuhrische Nehrung (O.-Duitschland) geringd ble ken te zij n. Dit feit onderstreept de door Vogeltrekstation Texel opgedane erva ring, dat de hoofdrichting van de krek in de richting van Texel precies uit het Oosten komt. Het is de heer D. Hoos, uit Monster (Z.H.), een deskundige op het gebied van Vogelvangst, die de heer Van Dobben bij zijn werk assisteert. Mogen zij en de vele andere medewer kers van ons Trekstation nog veel in het belang van de ornithologie tot stand bren gen. BOEKHOUDCURSUS. De aandacht wordt gevestigd op een in dit inr. voorkomende adv. betreffende een hier en in De Gocksdorp te geven boekhoudcursus. KERKNIEUWS. Gemeente-avond N.H. Gemeente Den Burg. Het is het plan, op Maandag 2 Novem ber 's avonds een bijeenkomst te houden in de Hervormde kerk te Eten Burg, waar allereerst het woord zal voeren Ds. Joh. Kijne, die ongeveer 25 jaar geleden Eten Burg als predikant diende. Hij stelt zich voor te spreken over verleden en he den, mede in verhand met het 25-jarig bestaan van de vereeniging „Chr. Belan gen". Na hem hoopt Ds. Visser te spre ken over heden en toekomst, onze plan-i nen, onze vrees, ons vertrouwen. Het Kerkkoor zingt en de toegang is vrij. DE WOLHANDEL Er is de laatste weken nogal wol ver handeld. Het wordt 1 November dan moet weer pacht betaald worden; ook zijn er boeren, die de wol 'tijdelijk in del stal borgen, maar daar nu voor het vee ruimte moeten maken. Toch is alle wol nog lang niet van de hand gedaan. Vo rig jaar werd omstreeks deze tijd 60 a 65 ct. per Kg. besteed. Thans 80 a 82y2 ct. In de verwachting, dat de prijs nog meer oploopen zal, houden veel veehou ders hun voorraad vast. Ete handel is stug, maar naar wolkoopers ons verzeker den zou de prijs voorloopig toch zjjn hoogste peil wel bereikt hebben. In ver band met de „zwevende gulden" is met zekerheid hieromtrent echter niets te voor spellen. BUITENLAND Roemenië. Boekarest. Op de Tsje chische grens reed een trein op een over weg een autobus aan, waarbij acht per sonen gedood werden. In Zweden betalen, lezen we in de Standaard, goed gesalarieerde arbeiders ongeveer 25 pet. van hun inkomen aan huur, en dat voor woningen, waarmede geen Nederlandsche arbeider tevreden zou zijn (een a twee kamer-woningen). In Noorwegen moet 20 a 25„pct. van het loon aan huur betaald worden In Denemarken voor nieuwere arbeiderswoningen even eens. In sommige andere landen is het al net zoo. In Engeland 25 tot 28 pet., ii| TsjechosLowakije 26 tot 31 pet., in Italië 23 pet., in Zwitserland 20 tot 25 pet., voor de minst-betaalde groepen soms 30 pet. of meer. Nederland, waar deze percen tages over het algemeen lager liggen, en waar tevens de arbeiderswon ngeri over het algemeen aan hooger eischen vol doen .steekt daarbij dus zeker niet on gunstig at. Rusland. Op het vlootbouwprogram komen voor 147 duikbooten, waarvan er 127 gereed oi in aanbouw zijn. 45 zouden voor het Verre Oosten bestemd zijn. Jeruzalem. In de nacht van 19 -20 Oct. is geen enkele aanslag gepleegd. De eerste rustige nacht sinds zes mnd. terug de staking begon. Jeruzalem. De Arabieren organisee- ren een felle anti-Joodsche boycot. In Abessinië is het nog met pluis. Bij Afdem braken Abess. benden de spoorlijn op. Onlangs ontspoorde een pantsertrein. Ver. Staten. Het aantal werkloozen daalde sinds Maart 1933 met zes millioen. Ver. Staten. De Gilette-scheermes- jiesfabriek boekte het laatste jaar 4.6 mil lioen dollars netto winst. Ver. Staten. Senator James Cou- zens, een der oprichters van de Ford Motor Cy., is te Detroit na een operatie op 64-j. leeftijd overleden. Hij schonk ca. 20 mill, dollar aan liefdadige instel lingen. Vereen. Staten. In New-York is een auto van een brug op een spoorbaan ge stort en door een juist passeerende trein verpletterd. Drie personen kwamen om. MAZELEN door L. MEES, aids. Deze ziekte behoort tot de meest voor komende kinderziekten. Ze is zeer be smettelijk. Is ze eenmaal in een gezin, met meerdere kinderen binnengeslopen, dan ontkomen er als regel maar weinigen aan. Officieel heet het: de kinderen krij gen koorts, tot 3839 graden toe, met algemeen gevoel van zlekzijn, neiisver- koudheid en tranende oogen. Dan zakt de koorts weer, maar de derde óf vierde dag gaat de temperatuur weer omhoog; tegelijk komt dan uitslag op. Practisch komt dit alles hierop neer, dat de kin- ren hooge koorts met uitslag krijgen en dat de moeder zegt, dat het kind een paar dagen tevoren ook al niet lekker geweest was. De tranende oogen wijzen op een ontsteking van bet bimdvlies. De oogleden, zijn van binnen vuurrood. De kinderen zijn daardoor lichtschuw. De eerste dagen houde men daarom de kamer donker. De koorts is eenige dagen hoog. Tem peraturen boven 40 gr. zijn geen uitzon dering. De kinderen zijn zeer ziek, „dood ziek" in hun gevoel. Bijna steeds hoesten ze met een droge nare kuch (gevolg van uitslag op het slijmvlies binnen in de luchtwegen.) Ze zijn buitengewoon lastig, vooral ook in ide nacht de 'eerste dagen. Na 24 dagen voeten zij zich echter weer veel beter, de koorts zakt snel, de uitslag verbleekt. Na 5—7 dagen mogen ze meest het bed weer verlaten, indien koorts en uitslag geheel weg zijn. Het is dan zaak langzamer dan gewoonlijk weer met het gewone doen en laten te beginnen. De mazelen grijpen een kind DIEP aan. Vele z. g. complicaties ontstaan door TE VROEG naar buiten (naar school) gaan. De uitslag, waaraan men de ziekte het best herkend, vertoont vrij groote vlekken. Het eerst achter de ooren en aan de hals. Hij breidt zich zeer snel uit over het heele lichaam. Ook in de mond ziet men "het duidelijk. De huid tusschen de vlekken blijft bleek (een der verschillen met roodvonk). Van vervellen merkt men meest weinig. De besmettelijkheid begint al voordat de uitslag er is en duurt tot deze geheel is verdwenen. Meest is de ziekte al over gebracht, voor men maatregelen heeft ge nomen. De tijd, welke verloopt tusschen de besmetting en het zich openbaren van de ziekte, bedraagt 1214 dagen. Men zegt wel, dat de volgende kinderen uit het ge-i zin de ziekte in sterker mate krijgen, maar dit komt lang niet altijd. Volgens recept van Apotheker Dumont OE Bp AMELAND Q03Cf"1 PLAAT TEB5CMELLINQ npöoovAAfiotft RICHEL VLIELAND ..VLIcnORS r DIcoLAmD TEXEL bust OZ/V s/zlozq WIERIN6EN HYGIENE en VEILIGHEID.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2