De Kleine Verpleegster. f I ;c f iniinnmnnnnmiiffliiiffluimiiimniiii 9 9 Gemengd Nieuws FEUILLETON Een Texelaar op zoek naar werk in Zuid-Afrika. VOOR DE VROUW, GOEDKOOPE PATRONEN. Voor abonné's 25 oent. MANTEL A 197. Een chique mantel van beige wollen stof, met groote opge stikte zakken en een kraag van zwart persianer. Patronen verkrijgbaar in 96 en 104 cM. bovenwijdte. In de beide voor panden wordt eerst aan de bovenkant de bijschuiner ingestikt, daarna naait men de zakken op en voorziet men beide voor panden van een beleg met een inlegsel van slap linnen, öe rug, welke uit 3 dee- ic y BINNENLAND Te Kloosïerzande is in de nacht van 23—24 Oct. een roofoverval gepleegd op liet bejaarde welgestelde echtpaar Ver- schuunen. De man werd door een kogel in zijn rechterzij getroffen. Hij moest geopereerd worden. Br werden enkele diamanten en gouden voorwerpen ver mist. Vreeswijk. Doordat de 19-j. D. de Rooy, uit Giesendam, zijn hoofd te ver uit "die cabine van een auto stak, botstej hij tegen 'n boom. Hij was op slag dood. Maandag werd de benzine een halve oent per L. duurder, gevolg van de deva luatie. Rotterdam. Tegen een koojxman, die de prijs van een sprei ten onrechte met 25 pet. verhoogde, werd f50.boete gevorderd. In Friesland wordt 30 Oct. een luchtbesChermingsoefening gehouden Sir Henry Deterding, dir.-generaal van de Koninklijke, zal 1 Jan. als zoo danig aftreden en opgevolgd wordendoor Ir. J. E. F. de Kok. Den Haag. Een staatscommissie is ingesteld, welke de muggenplaag om het IJselmeer bestudeenen zal. Westland. De ^iruiveuafzet wordt steeds beter. Ook het buitenland gaat meer afnemen: Zweden, Zwitserland, Frankrijk, Polen. In het binnenland is zeer veel verkocht. Wat helpt het eigenlijk er omheen te draaien. Enfin, goed. Hij zweeg even. Verwacht u maar niet te veel van die familie van Bill, of van Windy z'n vrouw. Als ze van 't goede soort waren, hoefden ze niet gevraagd te worden dan kwamen ze vanzelf wel. Ja, dat weet ik. Hij ging en zij bleef, een klein wit fi guurtje, dat door de blauwe wintersche- rner stond te staren. Sneeuw bedekte de aarde, die er uitzag,-, als een witgesuikerde taart. Gekleurde lichtjes, rood en blauw, hingen in slingers langs de rij winkeltentjes aan de over kantvan het plein en weerspiegelden in het glinsterende wit; het zag er echt wroo-, lijk en jolig uit. O, kon je je handen maar uitstrekken, en die kleurigheid grijpen, en overbrengen in die stille, sombere zalen,, waar zoo veel behoefte aan kleur was; of kon je je spaarpot maar leegschudden op een toonbank, om er idem zóóveel len bestaat, wordt in elkaar gezet, zoo, dat de beide zijpanden op het middenstuk gestikt worden. Daarna verbindt men schouder, en zijnaden, terwijl de rug- schoudemaad iets wordt ingehouden. Benoodigde stof: 3 M. van 140 cM. breed. Zijden voering 3.20 M. van 90 cM. breed. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Het N. Modeblad is bet meest gelezen damestijdschrift van ons land; 6 nrs. per 3 mnd. f 1.20. Per post f 1.50. RECEPTEN. HAVERMOUT MET ABRIKOZENan derhalf ons havermout, tipje zout, 1 Vi L. kokend water, 2 onS gedroogde abri kozen, schil van halve citroen, DA ons suiker. Zet de abrikozen een nacht tevoren met het water, citroenschil en suiker te weeken. Giet de volgende dag het weekvocht er af, breng dit aan dei. kook en roer er de havermout bij en het zout. Wanneer het mengsel kookt, voegt men er de abrikozen (eventueel aan kleine stukjes) bij en laat het mengsel een half uur zachtjes pruttelen. NUTTIGE WENKEN. Een mantel welke door het gebruik is gaan glimmen? De plek afwrijven met een lapje, gedrenkt in water, waarin een, scheutje ammoniak en wat zout is opge lost. Op een dL. water 20 gr. zout en 10 gram ammoniak. -- Scheur in een gummiregenjas? Aan de binnenkant er een stukje hechtpleister opplakken. Eventueel kan men dit stukje met water- of olieverf de kleur van dp binnenkant van de jas geven. Kleed, dat omkrult? Naai er een stukje rubber of een reep stevig linnen, aan de onderkant tegen aan. Wieringermeerpolder. Onder 68 schapen van A. Beets, te Twisk, is rot* kreupel geconstateerd. Den Bosch krijgt 29 Oct. bezoek van- Prins Berin-hard, die daar het eskadron pantserwagens komt bezichtigen. Ouderkerk en Nieuwerkerk a.d. IJsel. Tegen twee worstfabrikanten is proces verbaal opgemaakt, omdat zij 1500 Kg. ongekeurd vlegsch van ziek en doodge boren vee, voor worst bestemd, hadden- opgeslagen. Te Beverwijk wend een loketambte naar van P.T.T., die f900 verduisterde, gearresteerd. Hij bekende. Te Hedel werden een petroleumven- ter en zijn vrouw gearresteerd wegens brandstichting in vijf boerderijen. Zij heb ben idee Is bekend. Amsterdam. Ten nadeele van een engros-handelaar in vischartikelen ver duisterde de jongste bediende in drie mnd. 94000 vischhaken ter waardie van 1500.Nu is de jongeman aan de haak geslagen. Rouveen. Terwijl de reiziger S. Teeboom, uit Amsterdam, met zijn auto door het dorp need, sprong een paard bovenop zijn wagen. Het paard werd ge dood, de auto vernield, de reiziger zoo gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. BUITENLAND. Ned. Indië. De ramp met de Van der Wijck zat omstreeks half Dec. voor de Raad van de Scheepvaart komen. Ned. Indië. De Rekenkamer kreeg in 1935 kennis van 540 fraudegevallen. geluk voor de jongens voor te koopen. Jennie had opgemerkt, dat de gedrukt heid binnen het hospitaal toenam, naar-i mate de buitenwereld blijder werd i-n het vooruitzicht op de naderende feestdagen. Een tehuis, een familie wilden zij -hebben. En die kon geen mensch hun geven. Zij moesten maar zien, hoe ze 't uithielden en ze hadden -het al zooveel lange ja ren uit moeten houden, sinds de oorlog. Jenn-ie bleef een paar minuten staan, diep ademhalend, en toen ging ze weer naar de zaal. De schemer was de tijd v-an de diepste inzinking. In het uur, dat overal in het land de andere mannen naar huis gingen, na een dag van zware en geslaagde arbeid, kwamen de sombere spoken op en slopen ze door het gebouw. Toen Jennie de zaal betrad, kwam er leven in de slappe gestalten. Is 't buiten al donker, Jennie? Dat was niets dan een poging om haar even bij zijn bed te houden. Wat zijn je handen koud, Jennie. Je hebt zeker door de sneeuw gewandeld., Sneeuw? Allemachtig snééuw. We zullen de slee maar eens voor de dag halen, hè? Ga mee er op uit) vanavond. Schijnt de maan? Laten we om elf uur gaan, zei Jen nie vlug. En dan stoken we een vuurtje; boven op de heuvel. Er k'.onken stemmen op uit de witte bed den: Ik ga ook mee. V. Teneriffe, 26 Sept. 1936. Teneriffe is het grootste eiland van de groep, aangeduid met de naam Cana- rische eilanden. Ik heb me laten vertel* len, dat ze met elkaar ruim 7000 vk. K.M. beslaan en 0.4 millioen inwoners tellen (Nederland 33000 vk. K.M.) Santa Cruz, de hoofdstad, ligt op Teneriffe. De hellingen van het eiland zijn rijk begroeid met druiven, perziken, tomaten en wat het Zuiden ook maar meefr bieden kan. Spanje is het land van de vruchten, de Canarische eilanden zijn heit niet min der. Menig Hollander, die Teneriffe be zocht, vetdween danook met eien flinke hoeveelheid fruit aan boord. Deels rog groen. De tropische hitte zal het wel rijpen. De prijzen zijn al héél laag. Een tros met 28 bananen kochten wij voor een peseta (f 0.20). Later moesten we hooneri, dat we ons hadden laten oplich ten. Behalve fruit is er ook menig „slok je" onder in zoo'n fruitmandje aan boord gekomen, want in dit land is de wijn een deel "van iedere maaltijd. Primitief en modern. Hoe vindt men hier alles bij elkaar. Een luxe auto bracht ons in één uur 1600 M. hoog het ge bergte in, vlak bij de voet van de be faamde hooge Piek. Het uitzicht was daar Zwitsersch. In zoo'n korte tijd van de zee tot hoog in het gebergte! De chauffeur had het misschien nog sneller kunnen doen, als hij van tijd tot tijd niet had moeten remmen voor koppels geiten met geweldig zware uiers die kalm over de mooie weg huppelden. Hoog rij zen overal de palmboomen op. Wat ik niet mag vergeten, maar waar aan mijn schamele beschrijving ongetwij feld veel afbreuk doet, is de hoffelijk heid, die ook hier weer Spaansch is. Een Daarmee en met nog 148 andere geval len was 0.3 millioen gemoeid. Singapore krijgt bezoek van een Nederlandsch eskader: 9 oorlogsschep-en en 12 vliegtuigen. België. De Vlaamsch-natianalisten zijn tegen legerversterking. Zij achten haar niet dringend noodig. Frankrijk telt nog 19000 stakers. 4510 van hen houden fabrieken bezet. Frankrijk. Door de ontijdige ontplof fing van kogels met vloeibare lucht, in een steengroeve te Cauvicourt hebben 21 arbeiders liet leven verloren. Hun lijken zijn mieest uit elkaar gescheurd. Frankrijk. Werklooze mannen en vrouwen kunnen kosteloos hun haar laten knippen aan de Parijsche kappersschool. Frankrijk. Op het radicaal-soc. con gres verklaarde Herriot, dat samenwer king met Engeland eerste eisch is om de wereld uit de chaos te redden. Spanje. De rebellen zullen elk Rus sisch sChip in de Spaansche wateren onderzoeken en het in de grond boren, zoo het wapens aan boord heeft. Spanje. Vrijdag ondernamen de na tionalisten de grootste luchtaanval op Ma drid sinds de oorlog uitbrak. Het trein-1 verkeer werd stilgelegd. Doel scheen niet zoozeer veel slachtoffers te maken dan wel de bevolking van het nuttelooze van het verzet te overtuigen. Het afweerge schut richtte niet veel uit. Engeland. De Chrysler-auto-fabrie- ken werken op volle capaciteit. Ook die in België. Oostenrijk. Te Weenen is ten na deele van de Universiteit 350 gram pla tina gestolen. E11 dan gaan we daarna broodjes met heete worstjes eten. Dat zou me wat zijn. O, glijden en rennen en raoen. De pit tige scherpe lucht tegen je gezicht voelen, waaien; de witte aarde aan beide kanten langs je zien wegschieten; het gezonde bloed door je aderen voelen kloppen. Die heerlijke, ademlooze, onbezorgde, ver kwikkende sport. Ik heb een pracht van een bobslee gehad. Die is niet meer gebruikt sinds v.d.o. Dit beteekende vóór de oorlog. Al wat het leven inhield, was gebeurd v.d.o. Ik heb 'm omgedoopt Charles Lind bergh heet ie nu. Je moest 'm eens zien vliegen. Iedere afleiding werd aanstonds aange grepen en de heele zaal begon vroolijk de heuvel at te glijden zij hielden wed strijd en staken fakkels aan en stampten met hun voeten in de sneeuw, en sloegen hun armen langs 't lichaam om warm te worden, en stonden te blazen op heete worstjes, en klommen -de heuvel op en dan ging ie weer. Ze werden nogal luidruchtig en d-e hoofdverpleegster hoorde het en zei: Jen nie heeft ze weer aan de gang. Maar zij kwam er niet tusschen. Dit had dokter Huffy bedoeld, toen hij zei, dat Jennie beter was dan een stelletje reglementen. Kijk de Dikke slaat óm. Nietwaar da's Bill. agent, aan wie wij de weg naar een foto graaf \Toegen, bracht er ons even heen, hoewel het twee straatjes ver was.... Natuurlijk was er in het aardige stadje een prachtige arena voor stierengevech ten, waar men de ziel van het volk weer over een andere kant leert kennen. Zoo is dip Spanjaard. Als wij hoogst voldaan weer naar de boot terugvaren en in de grimmige mon den der kanonnen op de oorlogsschepen kijken, volgt er een lange overpeinzing. Wat is het toch, dat deze menschen tot moordenaars maakt, niet alleen op het weerlooze dier, maar ook in de burger krijg, die wreeder gevoerd wordt dan de jongste oorlog. Rondom het eiland liggen slagschepen en overal ontmoet mijn oog de moorddadige kanonnen. Mogen zij spoedig voorgoed afgedaan hebben. NAAR KAAPSTAD. 's Middags stoomden wij weer weg, maar nog urnen lang bracht Teneriffe's Piek ons een laatste groetVeertien dagen op zee lagen nog voor de boeg. Toch zouden wij ons in die tijd nimmer ver velen. Er werden verschillende deksp>elen gedaan. Verder werd er een zwembassin gebouwd, waarin echter geen wedstrijden mogen worden gehouden, daar het maar.... vijf M. lang en vier M. breed is. Toch wordt er gebruik van gemaakt, en meer naarmate de warmte toenam. We nader den immers de evenaar. De avonden wa ren zonder uitzondering heerlijk. Er was film, er werd gedanst ener werden - wij zijn immers op een Engelsche boot wedrennen met houten paardjes ge houden, tot groot genoegen van het wed- grage publiek. 1 October passeenden wij de evenaar. De dagen kort hiervoor en er ha waren natuurlijk de heetste van de heele reis. Het zwembassin was in -die dagen zoo vol, dat duiken verboden werd. SIEM DE WAAL. (Wordt vervolgd.) m w - m W# m v Y v m W T f LIEFDESDRAMA IN 3 BEDRIJVEN. Nietwaar Frank. Een kussen vloog snel, goed gemikt, uit Frank's bed; en de glijpartij einidigde in een kindergevecht met kussens. Groote kerels allemaal soldaten nou, nou. Jennie liet hen hun gang gaan en ging eens kijken, naar de Kleine Majoor, die in een der kamertjes achter de zaal lag. Hij was de jongste majoor van het leger ge- wieest, nog maar een jongen. Bij Verdun stukgeschoten. Zij was bang, dat het la waai van de glijpartij hem gehinderd had, maar hij scheen juist erg opgewekt en tevreden te zijn, en hij luisterde met zeer heldere oogen naar het praten van Jennie. Hij was zoo ziek, -dat de jongens geen van allen in zijn kamertje mochten komen. Toen zij heen wou gaan, zag ze zijn lip pen bewegen. Zij bukte zich, om de woor den op te vangen. Jij bent ook een soldaat, Jennie. Toen naar Hicks met zijn verbonden oogen. Hij lag nu niet meer op Jennie's zaal. Dus de minuten voor een bezoekje moest zij stelen. Hij was bang en hij had heimwee. Hij kreeg een doodsangst, iedere avond als het donker werd. Hij greep haar vast en verborg zijn gelaat tegen haar arm, en er viel iets op haar mouw.- Haar keel deed ondragelijk pijn. Morgen zou hij er zich weer over schamen, maar misschien deed 't hem nu goed. En er kwam nooit iemand achter -dan Jennie. (Wordt vervolgd.) 6 i 9 A 197 ii m 1

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4