Een Texelaar op zoek naar werk in Zuid-Afrika. Meer Ouderavonden Gemengd Nljeuws KAAPSTAD, 16 Oct. 1936. VII. Ik geloof niet, dat er havens zullen zijn,, die zulk een machtige „eerste indruk' geven als Kaapstad. Reeds van verre wordt men de massieve Tafelberg en die niet minder grootsche Leeuwenkop ge waar. Komt men dichterbij, dan zijn het de hooge groot-steedsche gebouwen en de aardige, tegen de heuvel gebouwde vil- la'tjes, die de aandacht van de toerist ot „gelukzoeker" trekken. Zuid-Afrika wordt door veel toeristen bezocht. Nogal vroeg in de Zaterdagmorgen lag de boot vastgemeend, maar toch duurde 't nog geruime tijd, voordat we aan wal mochten. Eerst vond het immigratie-on derzoek plaats, en daarna kwam de dou ane. Het eerstgenoemde was voor mij al heel gemakkelijk, maar de douane be steedde meer tijd aan het bestudeerem van de stempels in mijn paspoort dan aan, het nasnorren van mijn koffer, zoodat ik al 'heel spoedig „vrij" gegeven werd en, het groote land mocht intrekken. Een kistje met 100 sigaren, dat ik voor de voormalige Texelaars moest meenemen, daar zij mij anders terug zouden tr haalde ik er gemakkelijk „door", tot ver wondering van een Hagenaar, die voor eenzelfde aantal de dubbele prijs aan be lasting betalen moest. Er bestaat in de wereld geen nukkiger volk dan douaniers. De een betaalt zich blauw en de ander1 loopt er zoo maar door. 't Kost hemi soms, op z'n hoogst, een paar goeie si garen. Kaapstad is de parel van het Zuiden. De omstreken zijn aan die van Napels gelijk. Een heele dag heb ik er rondge dwaald en,, last not least, mij door het zweefspoortje naar boven laten hijschen, naar het J}blad" van de Tafelberg. Deze berg is bijna 1000 M. hoog. De eerste helft loopt zacht glooiend op, maar de andere rijst Loodrecht omhoog. Een paar sterke kabels heeft men nu schuin naar de bovenkant gespannen, waarlangs een „treintje" naar boven wordt gelie- schen. Dat Ihet een heerlijke sensatie is, om, honderden meters boven de grond, door de lucht te zweven, kunt u zich voorstellen. Op de berg heeft men een idaai panorama, want er is niets, dat het uitzicht belemmert. Het lijkt wel een blokkendoos, het landschap met huizen beneden je. Toen ik na eenig zoeken im liet haventje „ons" schip ontwaarde, dat kolen moest laden, om de reis naar Australië voort te zettentoen ik dat stipje zag in de enorme oceaan, toen pas kwam dit prachtige, grootsöhe landschap goed tot zijn recht. Ik raakte diep onder de indruk. Om zeven uur 's avonds zocht ik de trein op, die mij naar Krugersdorp zou brengen. Er waren verscheidene Hollan ders in de trein, die hoofdzakelijk naar Johannesburg gingen. Het was een snel trein, maar erg snel rijdt hij niet in het steeds glooiende land. Daar hij 'savonds vertrok en de duisternis hier snel valt, was Kaapstad met zijn bergen spoedig uit bet gezicht verdwenen en zochten wij onze slaapplaatsen op. SIEM DE WAAL. Men schrijft ons: Van verschillende zijde mochten we reeds geschenken ontvangen voor de ver loting tan bate van ere iNutsbewaarschool. Om deze zoo aantrekkelijk mogelijk te maken houden we ons.gaarne voor meer dere cadeau's aanbevolen- U doet daarmee een goed werk. De Kleuterschool heeft steun ten zeerste noodig. Bezoekt daarom ook de uitvoering op 20 Nov. a.s. U zult er geen spijt van hebben. Het is een zeer onderhoudend vlot stuk, dat die avond voor bet voetlicht wordt gebracht. Een stuk is het, dat volkomen past in het kader van deze tijd. Het heeft als grondmotief het probleem van de za kenman, die een zware strijd te strijden beeft en ten slotte aan de rand van de af-i grond, in dit geval bet faillissement, staat* Nochtans is het stuk vrij van pessimisme, Een zonnige achtergrond geeft aan dit stuk een fleurig karakter, zoodat er me nigmaal ook hartelijk geladhen kan wor den. De kaartverkoop begint te loopen, ter wijl met de voor-verkoop van loten a 10 ct. [>er stuk ook een aanvang is gemaakt. Dit laatste geschiedt om op de tooneel- avond u niet lastig te vallen met het aanbieden van loten. Helpt ons er dus vóór die tijd af. Ze zijn verkrijgbaar bij het Bestuur en de leden van U.D.I. NIET OP 2e KERSTDAG. Op verzoek van U.D.I. deelen we ten slotte nog mee, dat U.D.I. alleen 20 Nov. a.s. het tooneelsj>el Geen dubbeltje in zijn zak zal opvoeren en dus niet een herhaling zal geven op 2e Kerstdag, zoo als men wel veronderstelt. DIAKEN J. KORTENHOEVEN OVERLEDEN. Na verleden week Maandag plotseling onwel geworden te zijn, is gisteren in de leeftijd van 79 jaar heel stil en rustig diaken J. Kortenhoeven. heengegaan. Ve len zullen bij dit verscheiden met groote dankbaarheid terugdenken aan de groote mate van liefde en hartelijk meeleven, die allen van hem ontvingen, allen, wier Levensweg de zijine kruiste. Hij was wel een diaken bij de gratie Gods. En een vader en echtgenoot, van wie heel veel wend gehouden. En een kinderlijk maar waarachtig geloovig mensch. God sterke de velen, die veel in hem verliezen. F.V. DERTIG POLDERS Bij enkele camdidaatstelling werden her kozen de heeren hoofdingelanden Jn. Vlaming Jacz. en Sijbr. Keijser Jacz. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door bet overlijden van de heer Joh. D. Roe per Jbz., werden candidaat gesteld de heeren: l. Ju. Keijser Augsz.2. Joh, Jac. Roeper Johz.; 3. Corn. H. Roe per Lz. TEXELS KLEIN TOONEEL. Dezer dagen werd door bovengenoemde tooiieelvereen. in studie genomen „De nieuwe Typiste", een blijsj>el in 3 be drijven door O. Hersman. Het ligt in de bedoeling op Tweede Kerstdag van dit blijspel een opvoering te geven. DUO Wi-JO. Het eerste optreden op Texel van het humoristen-duo Wi-Jo, Zondagavond in Eelman's Zaal, is een groot succes ge worden. Er bleef vrijwel geen stoel onbe zet. Er werd een „revue" opgevoerd, ge titeld „Wat doet het er toe" en daarmee werd veel bijval geoogst. Er werd danig genoten. Het was een avond van gezonde humor. Na elk nummer wend geapplau- diseerd. Het programma werd vlot afge werkt, waarbij gebruik wend gemaakt van speciaal voor deze revue vervaardigde fooiiieelscliermen en verdere Irequisieten. De verlichting van sommige tafereelen in diverse kleuren gaf ook een uitstekend effect. Wi en Jo hadden er slag van een feestelijke stemming te scheppen en stel-< den ieders lachsD'leren geducht op de proet. De Rambling Sèrenaders begeleidden het Duo op loffelijke wijze en hadden in het sucoes een groot aandeel. We kunnen de scènes niet alle beschrijven. Gaarne ver meiden we echter, dat de costuums en de decoratie meermalen fraai waren. De nummers in N.-Holl. dialect sloegen bie- zonder goed in en telkens was op te men ken, dat zang, dialoog en mimiek de toets der oritiek goed konden doorstaan. Gaarne zullen de bezoekers bij een nieuw optreden van Wi en Jo, die ook gezellige causeurs bleken, weer van de partij zijn. Dat zal dan zijn op 2e Kerstdag a.s. Omstreeks kwart voor elf begon het bal, dat dank zij de goede muziek een prettig verloop had en tot het sluitings uur veel liefhebbers op de baan hield. DE MOK. OP ZOEK NAAR DE SCH. 179. Vergeefs heeft Zaterdag een vliegtuig van De Mok, In samenwerking met de reddingbooten Dorus Rijkers en Neeltje Jacoba de Nederlandsche kust tot voorbij IJmuiden afgezocht, jn de hoop iets te ontdekken van de logger Sch. .179, waar van men sinds geruime tijd niets ge hoord heeft. Men beschouwt net schip als verloren maar weet in het geheel niet, waar het schip vergaan is. OUDESCH1LD. V1SSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 30 Oct.: 224 Kg. garnalen, 14 ct.; 676 Kg. wulken 16Vs ct.31 Oct.: 100 Kg*, garnalen 14 ct.934 Kg. wulken 16 ct. 2 Nov.: 110S Kg. wulken IóVj ct.514 Kg. garnalen 14 ct. FOTOWEDSTRIJD. In de door Fotohandel H. W. Zegel, Den Helder, Ln de afgeloopen zomer ge organiseerde fotowedstrijd werd de '2e prijs, een box-camera 6 bij 9, gewonnen door de heer J. Beumkes, alhier; de 10e prijs, een fototasch, door de heer C. Blom, De Cocksdorp. DF. COCKSDORP. N.Z.H REDDING-MIJ. In de plaats van de heer T. Alder- lieste, die naar Hoek van Holland vertrok, werd tot lid van de plaatselijke commis sie van de N.Z. HoU. Redding-Mij. be noemd de heer Joh. Westerhuis, arts alhier. OUDERAVOND. Een leerzame en genoeglijke avond. Donderdagavond werd een Ouderavond gehouden in een der lokalen van de O.L. school. Het hoofd der school, de heer Zondervan, kon een 18-tal ouders wel kom heeten. Na het openingswoord van de heer Zondervan werd overgegaan tot het verkiezen van drie leden der Ouder commissie. De aftredende leden der com missie, mevr. Daalder-Reuvers en de hee ren A. Buijs en A. Blom, werden herko zen. Hierna bracht de heer Z. het punt ter sprakehet onderwijs aan nlet-Ieer- plichtige kinderen. Een van die kinderen had hem n.I. gevraagd, of er deze winter nog herhalingsonderwijs zou worden ge geven. De heer Z. wees er op, dat van gemeentewege geen gelden meer voor dit doel worden beschikbaar gesteld. Indien er echter voldoende belangstelling is, is hij gaarne bereid herhalingsonderwijs te geven. Ook mej. Grolle stelde zich be schikbaar voor het geven van onderwijs in nuttige handwerken. Kinderen, die pas de school hebben verlaten en van deze mooie gelegenheid gebruik willen maken, kunnen zich bij de heer Zondervan opge ven. Ook werd nog gesproken over de ontwikkelingscursussen voor oudcren4die nu twee jaar aaneen waren gegeven, doch die het laatste jaar niet meer aan hun doel hadden beantwoord. De belangstel ling was te zeer verflauwd. Een der aanwezigen schreef deze mindere belang stelling toe aan de aard der onderwerpen, die het laatste jaar werden behandeld. Na de pauze, waarin mevr. Zomdervan een kopje thee presenteerde, sprak het hoofd der school op zeer bevattelijke wijze over „opvoeding". Spr. behandelde hier bij hoofdzakelijk de vragen: Is opvoeding mogelijk en is opvoeding noodig. Met groote aandacht werd naar spr. geluisterd. Hiermee werd deze ouder-avond beslo ten. Toezending van verslagen van ouder avonden stellen we altijd zeer op prijs. Gaarne willen wij door publicatie bijdra gen tot herleving van dit zoo mooie in stituut, dat helaas nogal in de verdruk king is geraakt. Helaas, waint het leggen van een stevige band tusschen school én huis, tusschen onderwijzend personeel en ouders, moet aan het onderwijs en de opvoeding van onze kinderen in hooge mate bevorderlijk zijn. De Cocksdorper school belegde dit seizoen de eerste ouder-avond, voor zoover ons bekend. Welke volgt? Red. •4®4©4©$#4 4 Nieuwe Modeblad, Weldon's Modeblad voor Dames en voor 4 4 Kinderen, Beyer's Modeblad, Brei-, 4 4 Haak-en andere Handwerkboeken: 4 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 BINNENLAND. De regeering zal voorloopig de mo nopolieheffing op granen niet verlagen. Amsterdam. Maandag was het 60 jaar geleden, dat Koning Willem lil het Noordzeekanaal opende. Ruim 10 jaar hebben honderden arbeiders aan dat ka naal gewerkt. Den Haag. In verband met voorbe reidingen voor het vorstelijk huwelijk in Jan. a.s. is sinds Zondag de St. Jacobs- kerk gesloten. Den Haag. Zondag was het 25 jaar geleden dat de Haagsche Dierentuin werd opgericht. Den Haag. Door het vervallen van de crisisheffing op koffie, zal de koffie» prijs voorloopig niet stijgen. Almelo. Het 4-j. zoontje der fam Kaptein trok een brandend petroleumstel om. Het is aan de gevolgen overleden. Zijn 2-j. broertje werd zoo gewond, dat zijn toestand hoogst ernstig is. In de Limburgsche mijnen wordt een opleving waargenomen. Te Zuilen werd het 4-j. meisje van» familie Scheerder door een paard, dat op hol "sloeg, gedood. BUITENLAND In Frankrijk is Maandag voor 't eerst de 40-urenweek in de mijnien toege past. Op vijf dagen van acht uur zal er gewerkt worden, welk feit feestelijk is gevierd. België. Het te Brussel gevestigd dag blad Belgische Onafhankelijkheid zal zijn medewerking gaan verieenen aan de re- geering—Van Zeeland tegen het rexisme. S.V. TEXEL. Na de wedstrijd Neder landNoorwegen, waarvan de uitslag 3— 3, gezien het spel nu juist niet heelemaal teleurstelde, maar die toch ook niet tot een bevredigend oordeel over ons nat. elf tal aanleiding gaf, wordt de aandacht weer gevraagd voor het voor ons nóg be langrijker sportgebeuren, n.I. bet ver volgen van onze eigen competitie. Het gramma in 4 A op a.s. Zondag is: Scha- genMFC; DTS -Texel; Watervogels StrandvogelsAndijk—N.Niedorp. We hopen, dat T. 1 alle zeilen zal bij zetten om haar positie zoo. goed mfl^e- lijk te houden en dat in ons le elftal de vaste wil om het „te halen", met elke wedstrijd duidelijk wordt. Dat kan, als ons le elftal gaat spelen en niet elf spe* Iers. Zij, die Texel willen vergezelleii, geven zich even op bij onze secr. NHVB: 2 F.: Hier wordt gespeeld: BKC 2-MLD 1; Texel 2- HRC 5; Hel- dier 4—Helder 5; Oudeschild 1Sucoes 2. 3 F.: Atlas 2—Zeemacht 2; De Cocks dorp 1—Sucoes u; BKC 3—HRC 6; Hel der 6—JVC 2. 4 G.: Texel 3—Oosterend, 12 uur; Held. 7—Tex. Boys 2. Atlsp. U: Tex. Boys ATexel A. 12 uur. —Training: Nog altijd blijft oefenen noodig. Geen speler van goéde wil kan dit missen. Dus present. Donderdak, en Dinsdagavond leden. Indeeling is "even eens genoeg bekend. Adsp. Woensdag avond Gymn. lokaal, half acht. Jongens, niet in de comp.-elftallen spelend, de andere Zaterdagmiddag half drie. Denkt er om de contributie voor ue maand November meebrengen. Op ons terrein speelde Zondag om 12 uur Texel 3 tegen Tex. Veteranen. Het bleken twee vrij goed tegen elkaar opge wassen elftallen. Om beurten werd dan- ook aangevallen, maar "de V's hadden een prima doelwachter, die meer werk kreeg dan zijin overbuurman. Enkele zeer lastige schoten bezorgden hem niet de minste moeite; zoo konden in samenwer king met de goed spelende achterhoede, doelpunten voorkomen worden. Aan de andere kamt was het al even moeilijk, daar vooral die smelheidsfactor te lastig bleek. Toch gelukte 'het de V's een .goed doel punt te maken, als Theo een schijnbewe ging maakt en inplaats van te schieten naar z'n buurman plaatst, die geen fout maakt. Voor de rust wist T. 3 nog te scoren, maar buitenspel, en zoo eindiert de le helft. Na de rust raakt de gang er bij de V. wat uit en heeft haar verdediging het zwaarder dan daarvoor. Maar Sijp en Slem ie.i in laatste instantie keeper Piet geven geen kans. Niek, onze spil, Gerrit en Berkenbosch, spreken daarbij een ste vig woordje mee en zoo wordt de aanval zoo nu en dan gevaarlijk. Plotseling wordt de bal naar voren gespeeld. Theo loopt goed vrij, de bal wordt rechtdoor tus schen de twee tracks doorgegeven. Wim loopt goed uit, maar T. schiet juist op tijd en het is 2—0. Direct maakt T, 3 'n doelpunt, echter buitenspel, maar dan volgt een goed opbrengen en met ©en hard schot wordt het 2—1. Het was een, prettige wedstrijd. D.D. België wil een wet tot verplichte ver zekering tegen werkloosheid invoeren. Engeland. De gemeenteraadsverkie zingen brachten de conservatieven en de onafhankelijken een flinke overwinning. De Arbeiderspartij en Liberalen verloren zetels. Duitschland. Vele predikanten zit ten inog gevangen of blijven uit hun ge meente verbannen. Spanje. De Rooden ontruimden Pinto. Bij een bombardement op Madrid vielen eenige slachtoffers. De Witten krijgen vliegtuigen, mi trailleurs en vrijwilligers van Italië,, dat in ruil Spaansche bezittingen ontvangt. Ook Duitschland zal meedee'en. (Het Volk.) FENG YU HS1ANG. China's Christen-Generaal, voorheen Minister van Oorlog. Thans doet hij nogal van zich spreken door zijn felle anti-Japansche actie. (Wordt vervolgd.) U.D.L-AVOND. SPORT.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2