Akker.cachets TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Texeische Berichten Woensdag 4 Nov. 1936 geestelijk leven. EEN FONDS VOOR HEEL TEXEL. k' Nu komen de rheumatische pijnen z&na GEMEENTE TEXEL BLOEMBOLLEN. Burgemeester en Wethouders van Texel; Overwegende, dat de plaatselijke at- deelingen van de vereen gingen „Bloem- bolltencultuur" en „Hollandsch Bloembol lenkweekers Genootschap" voornemens zijn de door de Narcisvlieg aangetaste bollen van narcissen binnenkort te laten ophalen bij hen, die aangetaste bollen tijdig gereed zetten, met het voornemen, deze bollen daarna te vernietigen; Overwegende, dat ingevolge het be paalde in artikel 204-quinquies der Alge- ineene Politieverordening de gebruikers van gronden verplicht zijn te zorgen, dat in de bollen van narcissen (Narcissi) verwijderd uit gronden t>ij hen in ge bruik, de ontwikkeling van nuitjen van de Groote Narcisvlieg (Merodon Eques- tris F) onmogelijk is; Noodigen de betrokken kweekers met aandrang uit van de bovengenoemde ge legenheid oin zich van aangetaste bol len te ontdoen, gebruik te maken. Texel, 3 November 1936 Burgein. en Wethouders voornoem De Secretaris. De Bmgemeester, C. JONKER. KAMP. INRlCHTlNuEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. Daalder, te De Cocksdorp, om ver gunning tot uitbreiding van de inrichting' v oor machinale houtbewerking aldaar door bijplaatsing van een lintzaag in het per ceel, kadastraal bekend in sectie A., no. 2613. Op Dinsdag, 17 November 1936, des middags te 12 uren zal ten raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoovvei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende dr.e dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 3 November' 1936. Burgern. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. lil LANDBOUW EN VEETEELT. |||ji| BLOEMBOLLEN. Nederl. narcissen- bollen, die na 15 December naar de Vereen. Staten worden geëxporteerd, moeten aldaar een speciale warmwaterbehandeling onder gaan. Deze officieele argwaan tegen onze ziektebestrijdingsmaatregelen kost het Nederlandsche bloembollenvak het uitzicht op verbetering van de narcissenhandel met Amerika. De heer John Scheepers, een bekende importeur van bolgewassen, die op het oogenblik in Nederland vertoeft, acht het risico zeer groot, dat de bollen bij de be handeling onbruikbaar worden gemaakt. Het is z. i. een onjuiste en onrechtvaar dige maatregel, die een ontkenning is van de groote belangstelling, die het Ameri- kaansche publiek voor de nieuwere nar cissen heeft. Deze zijn in de Amerikaan- sehe culturen niet aanwezig. Van belanghebbende zijde tracht men nu de Amerikaansche liefhebber wijs te maken dat de Europeesche bollen vier of vijfjaar noodig hebben om zich aan bodem en klimaat van Amerika aan te passen. „Dit is een leugen en reeds heb ik die door het quarantaine-comité van Garden Clubs laten tegenspreken, aldus de heer Scheepers. Een Hollandsch-Amerikaansche commis sie van deskundigen moet worden be noemd om de Amerikaansche autoriteiten erop te wijzen, dat de maatregel onnoodig en onrechtvaardig is. HET ZAAIBED. Als de grond door regen en vochtige lucht eenigszins murw is geworden, is het tijd de grove kluiten te breken en de bouwvoor weer sluitend te maken. Niet zoo dicht, dat er de lucht niet volop in en uit kan, maar ook niet zoo hol laten liggen, dat hier en daar in de winter gedurig verzakkingen voorkomen, waardoor de fijne worteltjes van het jonge winterkoren gescheurd of beschadigd worden. ZAKENN1EUWS. De gevel van de zaak van de heer H.J Witte t.o. Lunchroom De Graaf ondergaat een verbetering, doordat de beide kleine ramen door een groot vervangen worden. Uitvoerders zijn metselaar H. Koom en timmerlieden Gebr. Geus. ONGEVAL. Zaterdagavond kwam het 12-j. zoontje Andre van de heer W. R.v bij het stoeien in de huiskamer op tie grond te vallen^ «tiaröjj hem een naald geheel in het zit vlak drong. De huisdoxter trachtte ver geefs de naald te verwijderen (de draad, welke door de naald stak, brak af), waar om het ventje naar het St. Lidwinazieken- huis te Den Helder werd vervoerd, waar de vreemde indringer kon worden wegge nomen. KERKNIEUWS. GEMEENTE-AVOND IN DE N.H. KERK. Op de tweede gemeente-avond van de Ned. Herv. Gemeente te den Burg wa' ais spreker adnwezig Ds. Joh. Kijne. Ds. Visser opende de bijeenkomst. Hij liet zingen Gezang 2:1 en 5 en las voor Ps. 116, waarna hij voorging in gebed. Daar na heette hij Ds. Kijne welkom en de vele aanwezigen, voor wie 't ojigetwijfekt een voorrecht zou zjjn, hun oud-predikant nog eens te hooren, hoewel er niet eens zoo heel velen meer over zijn, van diege nen, die voor 25 jaar in de kracht van» hun leven waren. Deze vergadering, zoo zeide spr., begint eigenlijk anderhalf jaar te laat, omdat in April 1935 het 25-janig bestaan zou gevierd worden van de Ver. voor Chr. Belangen, welke herdenking- echter niet door is gegaan wegens ziekte van de uitgenoodigde feestredenaar. Bo vendien wordt in deze weken juist ernstig gewerkt aan een totale reorganisatie van. het Hervormde vereen,igingsleven, waar bij misschien wel de vereen, voor Ghr. Belangen onder sloopershanden zal val len. Niettemin is er dankbaarheid voor wat er in de verloopen 25 jaren in het gebouw in de Julianastraat mocht ge schieden. Moge dat werk, in welke vorm ook, voortgang vinden. Ds. Kijne sprak inaar aanleiding van Pred. 11:1 Werp uw brood uit op het water en gij zult het vinden na vele tlai gen. Op onderhoudende en van dankbaarheid getuigende wijze sprak hij over watruiin 25 jaar geleden im de Burgsche gemeente gebeurde, een geschiedenis van zorg en strijd en geldgebrek, maar anderzijds van zege, uitredding en stage voortgang van het klein begonnene, een geschiedenis ook van uitgestrooid en ook wel ontkiemt en opgroeiend zaad. Tenslotte sprak de plaatselijke predi kant over heden en toekomst. Hij moe digde aan, iniet gebukt te gaan onder de nood des tijds ot te deinzen voor de schaduwen van morgen, maar het heden en de toekomst aan te durven als geloo-i vigen. De geschiedenis van Petrus en Jo hannes, staande als gevangenen voor het Sanhedrin, en toch moedig en vrij staan de in de kracht van hun persoonlijk ge loof, was hem hierbij tot een uitgangs punt. Vermelding verdient nog, dat het Kerk koor eenige liederen zong en dat rr.et medewerking van het koor de aanwezigen ook een onbekend Eed instudeerden. WERELDCOLLECTE VOOR CANADA. (Ingezonden.) Op 8 Nov. a.s. zal in alle Doopsgez. kerken een collecte worden gehouden ten bate van de 20.000 Russische Doopsge zinden, die tusschen 1925 en 1930 naa,r Canada uitweken. Zij reisden bijna allen op crediet en verwierven land op dezelfde wijze. Hun schulden, die 2 millioen dol lar bedroegen, zijn slechts voor 'n deel afbetaald. Nog 840.000 dollar is men ten achter. Deze gelden te verkrijgen wordt steeds moeilijker. Crisis, ziekte, inis-oogst en sterfte hebben hier hun kwade invloed doen gelden. In Canada doet men alle moeite, dit geld binnen te krijgen en Br. Cornelius Klassen, die op het congres aanwezig was, heeft tot taak, van dag tot dag de vaak zeer verat gelegen farmers te bezoeken, om een gedeelte van 'de schuld te innen. Hulp, van die het zooveel beter hebben, zou zeer welkom zijn. In 1930 konden wij ruim 119.000 naar Canada zenden. Wij hopen, een dergelijk bedrag ook ditmaal te bereiken en roepen daartoe met warmte uw medewerking in. Namens het Hollandsch Doops gezind Emigranten-Bureau: Ds. S. H. N. Gorter, Voorz., R'dam. Ds. P. Vis, Arnhem. C. S. Altman,n, secr.-penn., Rotterdam, Schietbaanlaan 42-B. Postgiro 32305. MOOI TEXEL. Morgen vergadert afd. Den Burg in De Graaf's Lunchroom (zie adv.) Dinsdag a.s. zal in Pen's zaal beraad- slaagd worden over de vorming van een ziekenfonds voor het heele ei huid door samenvatting van de drie bestaande fond sen (zie adv.) N.S.B. Vrijdag zal in hotel Texel de lieer Feld- meijer voor de N.S.B. optreden met het onderwerp „Mussert of Moskou". (zie adv) DE REGENVAL. In October viel oji Texel 82.3 niM regen, een geringe hoeveelheid, wanneer we deze vergelijken bij het gemiddelde over de laatste jaren: October 1935 128.6 October 1934 82.2 October 1933 106.0 October 1932 192.0 De grootste hoeveelheid, in een etmaal gevallen,, bedroeg 20 mM. In 11 etmalen viel in het geheel geen regen. AKKER en dergelijke kwaaltjes, die het gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neam daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn of spil in den rug zullen verarijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. Hederlandseh Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Grjep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept von Apotheker Dumont TEGEN DE TB.C. We zouden inog even terugkomen op de propaganda-vergaderi.ng van de afd. Texel 'van de R.K. Volksbond ten bate van het Sanatorium Herwonnen Levens kracht. In zijn openingswoord deelde de heer H. Zijm mee, dat de Stuiversactie (5 ct. per week) in 1934 f59.— opbracht; in 1935 nog maar f26.—. 1 Iet lag nu in de bedoeling deze actie te verstevigen en trouw de stuivers in te zamelen. Dat het aantal stuiver-vrijwilligers deze avond tot 50 werd opgevoerd, me lilden we reeds. Aan de interessante rede van de heer) Vuister, propagandist, ontleenen wf/lat het nieuwe Sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven het grootste en op dit gei bied het neusje van de zalm in Nederland is. Omstreeks 4 a 5 duizend personen sterven er ieder jaar in ons land aan t.b.c. 1500" van hen komen uit de gezinnen van katholieken. T.b.c.-bestrijding is dus broodnoodig. De strijd mag nooit ver slappen. Niet de lijders alleen zijn daar mee gebaat, maar de ganschq samenle ving, voor welke de t.b.c een .groot fcwaad is. Berg en Bosch biedt plaats aan 432 patiënten en is het eigen sana-\ torium der R.K. Arbeidersbeweging. Aan plaatsgebrek is het niet toe te schrijven, dat de wachtlijst vaak lang is maar aan geldgebrek. Er was een tijd, dat wel 400 patiënten qp opname wachtten, som-> migen wel twie'e jaar lang. Denk u eens, in, hoe vreeselijk dat is. Tijdens dat wachten verergerde de ziekte in vele ^ge vallen, zoodat de laatste 12 jaar wel 7)86 personen moesten worden afgewezen, om dat herstel toch niet mogelijk zou zijn, terwijl 180 personen in die tijd over leden zijn. Thans' worden er 250 pa tiënten geheel of gedeeltelijk voor reke ning van Herwonnen Levenskracht ver- pléegd, terwijl 140 personen op opname wachten. Er is dus alle reden óm de actie met alle macht te voeren, opdat de wacht lijst binnen afzienbare tijd zal hebben afgedaan. Het werven van Stuiver-vrij willigers is daartoe een machtig middel. Er zijn er reeds 20.0000. Dit getal echter,' moet verdubbeld worden. In de laatste zes jaar, te beginnen in 1930, was de opbrengst f17500, f 55500, f 49500,148000, f52000 en ook in 1935 f52000. Ook op de welwillendheid van buiten staanders deed de heer Vuister een be roep, daar met de t.b.c.-bestrijding be halve een r.k. belang ook een algemeen belang wordt gediend. PROMOTIE DS. VIS. Voor de autobusreis op Vrijdag a. s. heen van Texel 11.20 u., terug van Den Helder 6.55 uur hebben zich reeds 27 personen opgegeven. De reis gaat dan ook door. DERDE ONTWIKKELINGS-AVOND- Het bezoek wordt al (trukker! De kos- telooze ontwikkclingsavonJen, cl oor hot Nut en J.H. Panorama georganiseerd, blij ken in een bestaande behoefte te voor zien: le avond 31 bezoekers; 2e avondi 45; 3c avond 55. Dat zijn spiekende gei tallen. De stemming is op die avonden aller prettigst, de voldoening algemeen, ook hij de ouderen, hij de 'dames, die thee» scheuken, en hij de heeneu, die de jonge lui met inlichting en voorlichting ten dienste staan. Het lokaal is haast te klein gewonden om zooveel belangstellenden plaats te kunnen geven. Maandag was tiet de heer W. J. Jou- wersma, die de jongelui en ons, ouderen; meer dan een uur vertelde van de Zuid pooltocht van Rob. Scott en zijn dappere kerels, van wie er vijf .ook de leider het leven verloren. Het was een aangrij pend relaas, dat niet naliet indruk te inal» ken en dat met groote jian Jacht .gevolgd werd. De meer dan zestig lichtbeelden, waarmee de causerie werd toegelicht, waren uitstekend. Het was weer oen prachtavond. Vorige weck toefde de jeugd met de heer W. H. La,p in de tro pen, thans met de lieer Jouwersmn om en bij de Zuidpool. Door de wijze, waarop verteld werd, blijft daarvan wat „han gen", iets idat met weinig woorden tnoei- Ijjk omschreven kan worden, maar wat waarde kan hebben voor het gansche teven: ontzag voor de natuur, achting voor de mannen (en vrouwen) der weten schap en voor het pionierswerk, door hen (haar) verricht, eerbied voor het le ven van menscli en dier. Met beantwoording van enkele vragen en modedeeling van nog enkele wetens waardigheden kwam het einde van deze avond. De 4e avond wordt niet Maandag, maar Woensdag a.s. gehouden. Een nadere aan kondiging volgt ORANJE-FEESTEN. De Alg. Oranjevereeit, die sin.Is ge ruime tijd voorbereidingen treft voor het organiseeren van een tweedaagsch feest ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana, deelt mee, dat zich in Julianastraat en Weststraat een buurt- commissie heeft gevormd, teneinde de straat een feestelijk voorkomen te geven. Het bestuur wekt de bewoners van andere, straten op, dat voorbeeld te volgen en, maakt bekend, dat geldprijzen beschikbaar worden gesteld voor hen, wier gevel het iraaist versierd blijkt te zijn. Wie be hoefte heeft aan vlaggetjes, en, voor clectrische verlichting, aan snoeren en fittings, gelieve zich, zoo verzoekt men ons te melden, zoo spoedig mogelijk te wenden tot de heer S. Prins. Gtroene- olaats. Tegen geringe prijs wordt men (cooper of, waar liet electrische rampen betreft, huurder. Optochten, muziek, enz. zullen zoo veel mogelijk door de versierde straten gaan. Op de tweede dag hoopt liet Be stuur een harddraverij met Texeische paarden te houden. DEN HOORN. GELUKKIG WEER THUIS. Het 6-jarig zoontje van de heer Riteco, dat begin Sept. met zijn autoped tegen een auto botste en in 't St. Lidwina- ziekenhu's te Den Fielder opgenomen en tweemaal geopereerd moest worden, heeft Maandag het z'ekenhuis kunnen verlaten. SERENADE. Door de Chr. Zangverean. Harmon e, dir. de heer Bouwsma, is Donderdag avond aan het op die dag in het huwelijk getreden echtpaar Lap—De Waard op hoeve Zeewijk een zanghukle gebracht. De 'heer 'P. Lap is secr." der vereen. Door die heer lb. Lap wer.'e nas gehuwden ep de familie namens de vereen, hartelijk gefeliciteerd. OUDESCHILD. VARA-AVOND GAAT DOOR. Het hing van het aantal bij voor-ver koop verkochte kaarten af, of de aange kondigde Vara-avond, met Willem van «lapellen, Adolt Bouwmeester, en Jan Le- maire doorgang zou vinden. Dit nu zal bet geval zijn, inaar niet oj 8 of 15 Nov., doch op een datum na November. Wel organiseert de Vara-afd. op Zondag a.s. een Cabaret-avond. Zij engageerde hier voor het Duo Lobo. Over het optreden van dit duo te Apel doorn schrijft het Volksblad o.a., dat het de avond verdienstelijk verzorgde en zeer in de smaak viel. Men vermaakte zich kostelijk. De Baarnsche Crt. overeen Lobo-avond te Baarn: Een uitstekend programma. Brcdasche Crt.: Het hield er de stemming opperbest in. De Zaanlandër: Daverend applaus. Het was een welgeslaagde avond.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5