Texels Bioscoop-Theater De Amateur Jockey MOOI BIJPROGRAMMA WOLF-INDIANEN DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN ZONDAGMIDDAG, aanvang 4 uur Familie- en Kindervoorstelling KEURIG BIJPROGRAMMA. MUZIEK EN ZANG. Het was een goede gedachte van de heer Tj. Joh. Dito, muziekleeraar te Den Helder, om met zijn Texelsche leer lingen in hotel Texel een openbare „voordrachtoefening" te houden. Er was vrij groote belangstelling ruim 200 personen terwijl de aandacht onvers deeld en de algemeene indruk zeer guru stig was. Avonden als deze, met het optreden van dilettanten, die het in de edele kunst van muziek en(of) zang min of meer ver hebben gebracht, smaken naar meer en maken aanspraak op waar-i deering. We geven hier een overzicht van wat we deze avond te hooren kregen: 4-handig pianospel van Gretha Uitgeest en Duwie de Wit; van Truus van Twisk en Hetty de Rode; van Kees van Heer- waarde en Lies Rijk; van mej. J. van 't Hooft en de heer Tj. Joh. Dito. pianospel van Hetty de Rode, Gretha Uitgeest, Truus van Twisk, Duwie de Wit, Lies Rijk, mej. let Ruijs, Kees van Heerwaarde, mej. J. van 't Hooft; Vioolspel van Geertje Frank en „van Janmie Breen; Zang van mej. Iet Ruijs, van een dubbel gemengd kwartet, van een dubbel ge mengd kwartet met kinderzang (Wiege liedje van Mozart) en van een koor met solozang van mej. let Ruijs (Moedergeet me toch een kus, van Buckley.) We kunnen niet ieder nummer afzon derlijk bespreken. Ze werden uitgevoerd, door min of meer gevorderde leerlingen van de heer Dito; de „kwaliteit" liep daardoor nogal uiteen, maar telkens weel waren het vruchten van ijverige, onder be kwame leiding genoten studie, welke zich goed deden smaken. Onbillijk zou het zijn, zoo we de verst' gevorderde leerlingen de grootste pluim op de hoed staken, maar afzonderlijk mag stellig worden vermeld de buitengewone prestatie van de nog maar 12-jarige Kees van Heer waanden,. die na 3-jarige studie pianomuziek ten gehoone bracht, welke aller bewondering afdwong. Hij mocht na afloop een ware ovatie in ontvangst nemen en werd biji zijn tweede optreden met applaus ontvan gen. Maar ook anderen vonden een dank baar gehoor en wel aandachtiger naar mate de leerling(e) zijn (haar) instrument beter bleek te beheerschen. Mej. Iet Ruijs bleek ons een goede sopraan, terwijl mej. jannie Breen als violiste en mej. Joop van 't Hooft als pianiste uitblonk. Met deze vermelding doen we niets te kort aan die jeugdiger debutanten, die, elk naar zijn (haar) aanleg en voorbereiding, onze be langstelling vroegen en van kennen en kunnen deed blijken. Ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana had de heer Dito een feestlied gecomponeerd, waarbij de heer H. Fenijin de tekst schreet. Een dubbel gemengd kwartet zong het deze avond. Het klonk melodieus; wat de heer Dito na zes repetities hierin wist te bereiken, verdient alle lof. Na afloop bracht de heer Dito nog een door hem vervaardigde feestmarsch ten gehoore, een pittig stuk werk, vlot voori gedragen. Omstreeks half 12 kwam het einde van deze welgeslaagde avond, welke de bekro ning was van die arbeid, de laatste jaren door de heer Dito hier verricht. Na mens de leerlingen bood Kees van Heer-, waarden hem een stoffelijk blijk van waardeering aam, terwijl mej. J. van 't Hooft in enkele woorden aller waardee ring voor het genoten onderricht ver tolkte. Hartelijk dankte de heer Dito voor zoo veel hartelijkheid en voor de medewer-i king door hem ondervonden, in het bie- zonder van de heer en mevr. Room—Wil-i keshuis. De aandaoht, waarmee geluisterd, werd, zoo sprak hij, is mij liet beste be wijs, dat deze avond geslaagd mag hee< ten. Naar we vernemen, zal de lieer Dito de eerstvolgende drie maanden verhinderd zijn de lessen op Texel te vervolgen,daar hem elders, in verband met feesten ter ge-, tegenheid van het vorstelijk huwelijk, een taak werd opgedragen. ESPERANTO. De Nederlandsche Blimdenbond ver zorgt hedennamiddag vier uur een uit zending via de K.R.O. De blinde heer R. lsraëls zal 'in het Esperanto een toe spraak houden. LUCHTVAART. Te Doodewaard moest een Duitsch vliegtuig met twee personen, door de mist verdwaald, een noodlanding maken. Zuid-Frankrijk. Bij de Var stortte een particulier vliegtuig neer. De inzitten den, een Engelschman en een Fransch- man, kwamen om. In Zuid-Zweden is een vliegtuig, bestuurd door een teerling van de mili taire luchtvaartschool, van een hoogte van 1000 M. gevallen. De piloot kwam om het teven, daar zijn valscherm niet open ging. Zaterdag en Zondag vertoonen wij, aanvangende om 8 uur, een pracht vol LUMINA-Programma met als hoofdnummer Een humoristische overwinning over de geheele linie. Een zegetocht van de humor, de charme en de luim van Heinz Rtihmann Een daverende triomf voor de humoristische film. met als hoofdnummer Onoverwinnelijke moed van roodhuiden en blanke pioniers, uitgebeeld in een film vol spanning en romantiek, De woeste ruiters van het Wilde Westen in hun strijd om gerechtigheid. LAGE ENTREEPRIJZENZAAL 25 en BALCON 40 ct. VAN OVER DE GRENS WOENSDAGAVOND. NA DE REDE VAN MUSSOLINI. Het is interessaint, de weerklank, die Mussolini's Zondag gesproken woorden in de wereld hebben opgewekt, hier in 't kort even vast te leggen, omdat hieruit weer eens blijkt, boe tragisch het wel met de wereld en in het biezonder met Europa is gesteld. Ons werelddeel gaat gebukt onder een centenaairslast van te< genstellingen en liet is schrijnend te moeten vaststellen, dat aan deze toestand voorloopig weinig te veranderen zal zijn. Allereerst moet worden vastgesteld, dat zijn zwijgen ten aanzien van Spanje voor at in Engeland en Frankrijk eenige on rust heeft gewekt. Gaarne had men in Londen en Parijs uit zijn mond verno men, dat hij als loon vooir zijn hulp aan Franco geen voordeelen van militaire ot zelfs territoriale aard najaagt. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat 't best mogelijk is, dat de duce werkelijk zulke plannen niet koestert, maar het slechts nuttig heeft gevonden, Londen en Parijs wat in ongerustheid te laten ziti ten. Opmerkelijk is de ingetogenheid, waarmee de Duitsche pers op de woorden van de Duoe heeft gereageerd. ToCh is zulks niet verwonderlijk, daar Mussoli ni's rede Duitschland niet in alle opzich ten heeft kunnen bevredigen. Het ver-v schil, dat de duce maakte tusschen bet communisme als vijandige propaganda in Europa en de Russische staat, is niet geheel in overeenstemming, met wat Ber lijn wemscht. Evenmin kan men daar zeer enthousiast zijn over Mussolini's Enge land prikkelende woorden ten aanzien van de Middellandsche Zee. Èr is wel-» licht niets in de wereld, dat Duitschland liever wenscht dan de vriendschap en het vertrouwen van Engeland. In HONGARIJE heeft men de rede van de duce met groote geestdrift aan geboord. Zijn krachtige aanmoediging van het Hongaarsche revisionisme (herziening vredesverdrag) en zijn medelijden met 't land, dat hij de „groote verminkte van Europa" noemde, moesten gunstig in Budapast worden ontvangen. Mussolini heeft ook de vriendenhand naar ZUID-SLAVIE uitgestoken en ziet, Belgrado aarzelt nu deze aan te nemen, juist met liet oog op de woorden van de duoe tot Hongarije, 't Hongaarsche revi sionisme en 't Zuid-Slavische rationalis me zijn onvereenigbaar, daar in Zuid-Sla- vië bijna een half millioen Hongaarsch sprekende menschen wonen. Het zal daarom voor Mussolini niet gemakkelijk zijn met Budapest en Belgrado een har telijke vriendschap te onderhouden. In PRAAG heeft men deze tegenstelling zeer goed opgemerkt en men blijkt er meer verheugd, dan verontrust over te zijn. En ten aanzien van ROEMENIE kan het zelfde worden gezegd als ten aanzien van Zuid-Slavië; ook in dit land woont een vrij groote Hongaarsche minderheid. In ENGELAND en FRANKRIJK ten slotte is men weinig gesticht over Musso lini's woorden, die aan de Volkenbond gewijd waren. Intusschen geeft men toe, dat de duoe de huidige situatie van het Geneefsche instituut wel vrij goed heeft geteekend. Maar In Londen en Parijs wenscht men daarin verandering te bren gen, door de bond te hervormen. Boven dien beeft men in Engeland Mussolini's woorden over de Middellandsche Zee weinig gunstig opgenomen. Londen ont kent, dat bet Italië in deze zee wil ver stikken. Voor nieuwe verdragen in de Middellandsche Zee voelt Engeland niets. Onderhandelingen daartoe zouden maar „oud zeer" oproepen. Alles moet dus maar bij bet oude blijven. Hoe deze te-i genstelling tusschen liet oude (Britsche) en het nieuwe (Italiaansche) imperium nog eens overbrugd moet worden, is op bet oogenblik nog een raadsel, maar dat hij een groot gevaar voor Europa wondt, be hoeft geen betoog. ROOSEVELT WEER PRESIDENT. Er bestond welhaast geen twijfel aan. Speciaal in de Vereen. Staten wordt een verkiezing beïnvloed door economische factoren. En het kan niet worden ont-i kend, dat Amerika er onder Roosevelt beter is komen voor te staan. De bank* crisis heeft hij overwonnen, de landbouw werd door hem geholpen, liet zakenleven kwam tot nieuwe bloei. Bekend zijn Roo- sevelt's sociale maatregelen, die verbe tering in de toestand der arbeiders brachten en die dan ook Roosevelt hun. stem bij deze verkiezing hebben gege ven. Dat het Federale Gerechtshot in dertijd twee instellingen van de New Deal, de N.i.R.A. en de A.A.A., in strijd met de grondwet verklaarde, kon Roose velt geen kwaad doen, daar deze instel- DF. COCKSDORP. MOOI TEXEL. Maandagavond hield de afd. De Cocks- dorp van de V.V.V. Mooi Texel haar jaarvergadering. Van de 59 leden waren er 10 opgekomen. De waarnemend voor zitter, de heer P. Koster, zeide in zijn openingswoord, dat hij grooter opkomst had verwacht, aangezien er toch een zeer belangrijk punt, n.I. de verkiezing van een voorzitter, op de agenda stond. Nadat de secretaris de notulen had ge lezen, bracht de penningmeester zijn jaar verslag uit. De kas sloot met een batig saldo van f27.00. Hierna volgde be stuursverkiezing. Wegens het vertrek van de beer Aklerlieste moest een nieuwe voorzitter worden gekozen. Het was het bestuur niet gelukt een geschikte candu daat voor deze functie te vinden. De waarnemend voorzitter stelde nu de ver gadering de vraag of deze een candi- daat kon aanwijzen. Hierop wrerd ont kennend geantwoord. De vergadering ver zocht hierop de heer Koster de functie van voorz. te willen blijven vervullen. Hierin stemde de beer Koster tenslotte toe. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. v. 't Noordende en J. Barends, werden herkozen. In de vacature Alder- lieste werd voorzien dooT de verkiezing van de heer P. Buis. Bij de rondvraag informeerde de heer C. de Graat naar de regeling van kam peergelegenheid. De voorz. antwoordt hierop, dat hij vernomen heeft, dat hier bij meer naar concentratie zal wonden ge streefd-, doch dat hem nog niet bekend is, hoe dieze aange'egenheid voor- het noordelijk deel "van Texel zal worden geregeld. Door de heer J. v.d. Kooij wondt die opmerking gemaakt, dat vanwege de A. N.W.B. bij verschillende dorpen op Texel z.g. naamplaten zijn geplaatst, doch niet bij De Gocksdoirp. De secretaris wordt opgedragen te bevoegder plaatse naar de reden hiervan te informeemen. De heer C. de Graat vraagt, ot het recht om een consumptietent op 't strand te plaatsen, voor één jaar is verleend. De voorz. zegt, dat dit voor vier jaar is ge schied. Hierna wordt de vergadering ge sloten. RADIO. - Vanmiddag 4.45 uur spreekt de heer P. de Boer, voorz. van de Bond van Mobilisatieslachtofférs, voor de radio over De oplossing van het vraagstuk der mobi lisatieslachtofférs. lingen bij de groote meerderheid van de bevolking zeer populair waren en Roose velt zijn werk, ondanks de uitspraak van het Federate Gerechtshof toch vermocht door te zetten. Tegenover dit alles had Roosevelt's tegenstander, de republikein Landon be trekkelijk weinig te stellen. Wel kon hij. er op wijzen, dat in de onder zijn beheer staande staat Kansas de begrooting in evenwicht was gebracht, maar dat ver mocht niet de doorslag te leveren. Dat kon evenmin zijn grooter liberalisme doen; inmenging van de staat, zooals Roosevelt deze voorstaat, is niet al te hinderlijk voor het bedrijfsleven en wordt gaarne aanvaard, indien men ziet, dat zulks voordeelig is. DE STRIJD OM MADRID. In Spanje vermeerderen de Nationalis ten de druk op Madrid. Op sommige plaatsen staan de legers van Franco op nog slechts luttele K.M. afstand van de Puerta del Sol, het beroemde plein in het middelpunt van de Spaansche hoofd stad. Desondanks kan de val van de stad nog wel eenige tijd op zich laten wachten. In elk geval zal er nog heel wat bloed; moeten vloeien, voor het zoover is. BINNENLAND Schiedam. De weduwe De R., die ten onrechte steun trok, daar zij wel f13000 in huis had, is op haar beurt de dupe geworden van een oplichter, die voorgaf liet fraude-geval te moeten onderzoeken. Hij ging er met f13000 vandoor. Schiedam. Dinsdag is het Grieksche schip, aan boord waarvan met zoo droe vige gevolgen twee ontploffingen plaats hadden, voor justitioneel onderzoek in beslag genomen. Te Enschede is de 56-j. slager Snip pers op zijn rijwiel tegen een auto ge» botst. Hij overleed aan de gevolgen. Te Benningbroek werd Maandag avond een autobus op de onbewaakte overweg door een rangeertractor aange reden. De chauffeur zou geen signaal op gemerkt hebben. De 10 passagiers kwa men er goed af, behalve een 4-j. meisje, wier beenspieren boven de rechtervoet doorgesneden werden. De zes Ned. Scheepswerven, die acht tankschepen voor de Kon. Shell mogen bouwen, zullen met elkaar een jaar werk hebben voor 6000 man. Rotterdam. Aan boord s.s. Ubene werd de 50-j. arbeider C. Berkhof door een omvallende knijper gedood.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2