ABDIJSIROOP TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Vereen, van Oud-leerlingen Hoesl Ge Pasl op AKKER's verstèrkte Zaterdag 7 Nov. 1936 Lagere Landbouwschool. Op de tweede praat-avond van boven genoemde jereen., bezocht door plm. 30 personen, leidde de heer M. de Graat M.Wz., van De Cocksdorp een onder werp in. Hij had daarvoor gekozen: „Vijanden in het bouwland en in het grasland". We geven hier een samenvatting van zijn alleszins interessante en glasheldere uiteenzetting: Licht, lucht, water, warmte, voedings stoffen en het klimaat zijn de factoien, welke het plantenleven beïnvloeden. Licht is onontbeerlijk bij het assimi latieproces. In het donker groeiende plan ten vertoonen minder bladgroenvorming (gele plekken); bij haar wordt genoemd prooes belemmerd, met als gevolg, dat de plant een kwijnend bestaan lijdt. In-, dien een plant teveel stikstof ontvangt en een weelderige bladontwikkeling te zien geeft, belet dit soms het toetreden van licht tot de onderste bladen. Een eg moet er dan aan te pas komen om over tollig blad te verwijderen. Water is een tweede levensbehoefte. Voor het vervoer van het opgeloste voed sel heeft de plant water inoodig, veel wa ter, terwijl mede door verdamping veel verloren gaat. Ernstiger echter dan wa tergebrek is een teveel aan water. Waar zich water bevindt, kan geen Tucht toe treden en zonder lucht kan een plant het niet stellen. Water overvloed belemmert aan de eene kant een goede bacteriënwer- king, terwijl aan de andere kant schade lijke bacteriën nog in ernstiger mate op treden en b.v. door het omzetten van be paalde meststoffen (nitraten) vergiften (nitrieten) in de bodem brengen. Gebrek aan voedsel is een groot kwaad. Door het toedienen van meststoffen kun nen we hieraan tegemoet komen. Hoog- halei sche ziekte, veenkoloniale haverziekte en ontginningsziekte duidt men aan met de naam gebreksziekten. Men neemt aan, dat zij optreden, doordat een bepaalde voedingsstof ontbreekt, toch maakt nog de leer opgang, dat we hier te maken hebben met een te zure ot kalkrijke toe( stand. Dat overigens alle voedingsstoften in voldoende mate aanwezig zijn, speelt hierbij geen rol. De z.g. Wet van het Mi nimum is onverbiddelijk; zij eischt van alle vereischte stoffen het volle pond- Het strooien van meststoffen moet zorgvuldig geschieden, vooral regelmatig, opdat een behoorlijk gewas zal opgroeien. Met het toedienen van kunstmest brengt men in meerdere ot mindere mate ook giftige stoffen in de bodem, b.v. bij de kalizouten, chloor! Van het uitspoelen van veel kunstmest moet men zich echter geen overdreven voorstelling maken, behalve dan, dat nitraten uitspoelen. In de nabijheid van fabrieken kan de lucht bezwangerd zijn met giftige stoffen, schadelijk voor de plantenwereld. Zee- damp bevat heel kleine zoutkristallen, welke aan planten schade kunnen toe brengen. Verder zijn er heel wat vogels en knaagdieren, waarvan de plantenwereld te lijden heeft: spreeuwen, musschen, kraaien, houtduiven. Meer dan eens komen we tot de ontdekking, vooral waar een boschje in de buurt is, dat musschen een groote hoek van onze tarwe-akker hebben „schoongemaakt", terwijl in de buurt van de Dennen de houtduiven aan de erwten telers veel scha berokkenen. Het stellen van een premie op het rapen van mus* schen-eieren en het dooden van deze vo gels, was van de Landbouw-Org. een wijze maatregel. Het schieten vari hout duiven, na daartoe bekomen vergunning, verdient mede aanbeveling, ook het sto ren der nesten. Van de kleine panden van landbouw gewassen, noemen we de emelten, rit- naalden, bladluizen, stengel- en wortel aaltjes, fritvlieg, het erwtenkevertje en de rups van bet koolwitje. (Wordt vervolgd.) P.S. De eerstvolgende praat-avond is bepaald op Woensdag 25 Nov. De heer Cor Commandeur, Den Hoorn, verklaar de zich bereid een algemeen praatje over schapen te houden. UITSLAG AANBESTEDING. Dezer dagen werd onderhands aanbe steed het metselwerk, lood- en zinkwer ken en electriciteitswerken van een voor rekening van de heer P. du Porto nieuw te bouwen woning aan het Schildereind. Laagste inschrijvers waren resp. I. Voigt, metselwerk; J. Agter, lood- en zinkwerken en M. Bakker electr. licht installaties. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. ZONNESTRAAL. In de Zonnestraalloterij zijn geen prij zen gevallen in de op Texel verkochtej series 1S723 t.m. 1S739; 39241 t.m. 392S0; 112681 t.m. 112720; 1S1094 t.m. 181120. Volledige trekkingslijst ligt aan ons Bureau ter inzage. Niets gewonnen? Troost u met de gedachte, dat u bijgedragen heeft tot be strijding vam de t.b.c. EEN FONDS VOOR HEEL TEXEL. Men schrijft De advertentie en het naar aanleiding daarvan opgenomen bericht in de krant van Woensdag zou de gedachte kunnen wek ken, dat er weer wordt gewerkt aan het samenvoegen der fondsen. Dit is ook het geval, maar niet door de ziekenfondsen zelf. Het samenvoegen der fondsen wordt nu aanbevolen door het N. V. V. en de Nederl. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Dit ter verkrijging van ge deeltelijke betaling der contributie door de Gemeente aan hen, die in de werkverschaf fing werken en steun genieten. De afspraak door N.V.V. en de Nederl. Mij. tot Bevor dering der Geneeskunst met dedrieTexel- sche Ziekenfondsen gemaakt, houdt in, dat door alle drie fondsen een Algemeene ver gadering wordt gehouden, waarin de leden toestemming geven om tot één fonds te geraken. Jammer, dat in de krant van Woensdag niet alle drie de fondsen een soortgelijke advertentie deden opnemen. Nu lijkt het, of het fonds van Den Burg actie voert. Enfin, alle drie besturen ver klaarden tegenover Dr. Eggink en Noord- hoff voor een samenvoeging te zijn en er aan te zullen werken. Dus zal vorming van een groot fonds voor heel Texel nu wel niet uitblijven. TEXELS OUDSTE. Talrijk waren de bewijzen van be langstelling en medeleven, welke Texels oudste inwoonster, mej. de Wed. Bussel man, Woensdag ter gelegenheid van haar 93e verjaardag in ontvangst mocht ne men. Bloemen, felicitatiekaarten, persoon lijk bezoek het was voor haar en haar familie een blijde dag. Een drukke dag tevens, maar daar sloeg ze zich dapper doorheen, ondanks haar gestel, dat de laatste weken in iet zooveel weerstand meer biedt als wenschelijk is. Nochtans was ze oprecht blij deze verjaardag te mogen vie ren. Ook de heer en mevr. Kamp deden van hun belangstelling blijken, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Mej. Busselman geniet in de kring der familie G. J. Logman alle zorg, die zij behoeft; ze wordt er met liefde omringd en geniet aldus een rustige levensavond na een leven van zorg en strijd. Dat zij nog geruime tijd opgewekt en in goede gezondheid, in die liefde en zorg, in die belangstelling en dat medeleven zal mo-i gen deelen, wenscben wij haar hartelijk toe. Ook ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van !het echtpaar Schotanus Hoekstra gaven Mr. Kamp en zijn echt- genoote van huin belangstelling blijk. Illllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllilililll llUII'lllil Mededeelingen llllllllllll lllllllllll! van Texels Bioscoop-Theater lllllllllllfllllllllllilllllllllllllilllllllüllllllllllllllllüll DE AMATEUR JOCKEY. Een amusante en pakkende film, waar van in het biezonider de liefhebbers van paardensport genieten zullen. Het gaat er spannend aan toe op de renbaan, waar Ottokar en Toini elkaar de voorrang be twisten. Een vermakelijke liefdesgeschie denis ligt aan die paardenkamp ten grond slag en tot het einde toe is dé uitslag on* zeker. Het renpaard Toni weigert dienst en gaat er, mishandeld door Fred Bu- rian, zander berijder vandoor. Na lange omzwierving komt het evenwel zoo ver, dat Toni toch weer aan een race mee doet. Als berijder* treedt dan Peter op, een amateur, die het er wonderoest at-' brengt. WOLF-IND1ANEN. Dit is bet hoofdnummer van het Zon dagmiddagprogramma. Het is de tragedie van een blanke jongeman, Jack genaamd, die door India nen is opgevoed, nadat zijn ouders bij een schietpartij tusschen Indianen en blan ke veedieven gedood werden. Hij klimt oj) tot inspecteur over het Indiaansche territorium. Hij krijgt opdracht een eind te maken aan de veelvuldige bontdiefstal, maar wordt op een van zijn speurtochten gewond en, ten onrechte van moord be schuldigd, gearresteerd. Een reeks span nende taferee'.en volgt. Tenslotte weet Jack met behulp van een Indianenstam de rooverhoofdinan tot een bekentenis te brengen en zijn eigen onschuld aan te toonen. Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weef sels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden ondermijnd. Dit is het tfldstip, waarop de bacteriën welke men inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarlijke verwoestingen aanrichten. Stuit dat drclgond gevaar. Onderbreek do voort gang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziektekiem-bevattende slüm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodlge bestanddeelenkruiden-extracten en „codeïne". Do kruiden-extracten vorzachten do kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slum-oplossend, heelond en genozond. Do codeïne bedwingt do hoest snol en grondig. Als GU dus koude vat en bogint to hoesten, als Gij last hebt van bronchitis of borst-benauwdheld, grUpt dan dadelijk naar dit wondervolle middel, want Abdijsiroop noemt men door do snollo re sultaten terecht ,,'s Worolds béste Hoest-slroop". MOOI TEXEL, AFD. DEN BURG. De vergadering, Donderdag in De Graaf's Lunchroom gehouden, werd door 16 leden bijgewoond. Aanvankelijk wa ren er zelfs maar 12, over welke geringd belangstelling de heer Joh. Parlevliet, voorz., zijn teleurstelling te kennen gat. Het Hoofdbestuur was vertegenwoordigd door de heeren W. H. Lap en C. Jonker, resp. voorz. en sccr. Met voldoening wees spr. op het sucoes, met de stand op de Jaarbeurs geoogst, en op ons Museum, dat nog steeds im beteekenis toeneemt) dank zij het onvermoeid werken van de heer Kraai, aan wie spr. namens de ver-, een. terecht hartelijk dank betuigde. De voorz. besprak het zomerseizoen: (met "zijn gure Juni-maand, zijn slechte Juli-maand, zijn bevredigende Augustus maand, al kon deze de scha van de vo rige twee niet herstellen. De prijzen wa ren laag, de badgasten beperkten hun uiitgaven zooveel mogelijk, maar toch bleef een aardig bedrag op Texel achter, terwijl de vooruitzichten voor het vol gend seizoen alleszins gunstig zijn. Dooi de devaluatie werd Holland voor de bui tenlanders goedkooper, liet buitenland voor de Hollanders duurder. Het bloe mencorso slaagde naar vvcnsch, mede dank zij de fiinancieelc steun van T.E.S.O. JAARVERLAG. Na lezing der notulen door de heer N. Ran, seor.-peim., bracht deze zijn jaarverslag en een verslag over de financiën uit. De secr. memoreerde, dat de muziek-avonden tot eenig misnoe gen aanleiding gaven wegens de 10 ct. entree. Dit bedrag meende het Bestuur echter te moeien heffen om de kosten «enigszins te bestrijden. Met de muziek en het bloemencorso was 1170.75 gemoeid, terwijl aan entree maar f89.60 ontvangen, werd. Gelukkig heeft T.E.S.O. het tekort aangezuiverd. DE REKENING, door de hieeren J.Kik kert en G.J.Duimker nagezien, sloot met een batig saldo van 179.38. Evenwelmoe ten hiervan nog eenige posten worden voldaan: f22 voor Stand Jaarbeurs, f10.- voor Tex. Fanfare, 132.50 voor Gidsen, enz. Er blijft aldus vrijwel geen geld. in kas. Tot heden was uitgegeven f496.52, ontvangen f575.90. Onder dankzegging voor zijn beheer werd de heer Ran gedechargeerd. Mede betuigde de voorz. zijn dank aan de heer P. Fehrmann, adm. van Mooi Texel, voor het vele werk, door hem ook voor afd. Den Burg verricht. BESTUUR. De aftredende heeren Joh. Par'evliet en Jurr. Beumkes werden her kozen met resp. 14 en 16 van de 16 uit-f gebracht stemmen. VERLOTING. Bij verloting van een gratis adv. ter grootte van een pagina in de iniemve Gids werd de heer N. Ran de gelukkige. KOOGERWEG. De beer E. Boekei deed bij de rondvraag het verzoek, stap pen té willen doen om te komen tot ver- bneteding van de Koogerweg, b.v. door het fietspad er bij te trekken, Voorz. zeide toe, het verzoek te bevoegder plaatse kenbaar te maken. DE KOOG. De beer S. Prins zou im de alg. vergadering willen aandringen, op verbetering van de toestand in De Koog, waar het minder ordelijk tcegimg dan voor het aanzien van de badplaats wen schelijk moet worden geacht. Hierop deelde de voorz. mee, dat bij B. en W. plannen, om daaraan tegemoet te ko men, in bewerking zijn. FONTEINSNOL. De beer Jn. Agter vroeg naar de plaatsaanduiding op de uit zichttoren, welke nog op zich wachten laat. Hierover bleek in het Hoofdbe stuur verschil van meaning te bestaan, maar spoedig zal nu eein besluit geno men worden. Hierna volgde sluiting. DERTIG POLDERS. Met ingang van de eerste Woensdag in December is de heer W. J. Bakker Cz herbenoemd tot heemraad. U MOET HET ZELF WETEN. Al zoudt li goud verkooj>eri voor de prijs van lood U zoudt er mee blijven zitten, wan neer geen mensch het weet. Hoe vaak gebeurt het net, dat oen winkelier hoort: Hé, ik wist niet, dat u dat verkocht. Of: Hé, wat heeft u daarin een keus. Gf: Hé, wat valt die prijs me mee. Al deze gevallen demomstreenen het groote nut van adverteenen. Dat is: bekend maken, aan de groote klok hangen, omzet vergrooten. Wie niet adverteert, wordt langzaam maar zeker overvleugeld door wie liet wel doen. DR. JAC. P THIJSSE OVER TEXEL. Dr. Jac. P. Tliijsse schrijft in het ju bileumnummer van het orgaan der Ncd. Natuurhist. Vereen., uitgegeven ter gele genheid van haar 35-jarig bestaan o.a. Op Texel heeft de Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten verschillendeper- ocelen in de vanouds beroemde vogel- polder Waalenburg, indertijd eigenlijk half en halt een nogal drasse zeepolder. Evenwel heeft deze j>older thans een be maling gekregen, waardoor de waterstand is gedaald en de levensvoorwaarden voor de vogels gelieel zijn veranderd. Wij heb ben geprobeerd om een deel van de pol- Idier in de oude staat te houden en ik ben wel zeer benieuwd paai- wat daar van te recht komt. Inmiddels heeft de vereeniging echter eenige peroeelen aangekocht m het lage land tusschen Oudesohild en Oosterend: Mulenmieland, Buttikofers Mieland, Thijs- se's F ie n we id. Dank zij zorgvuldige be waking handhaaft zich hier een vogel wereld, die in rijkdom niet voor Waalen burg behoeft onder te doen. Hier reiken, zooals ook elders, Natuurmonumenten en Vogelbescherming elkaar de hand. AANWINSTEN TEXELS MUSEUM. Van 15 juni 1936 af doodgevonden vogels ontvangen van A. Langeveld Sr., J. de Bliek, W. Kelder, C. Visser, H. Verstegen, A. Epe, H. Bakker, Th. Reuvers, J. Kok, D. de Bliek, W. Koorn, J. de Vries, Fr. Stark, B. Zondervan. B. Koorn, J. Hin, M. Kikkert, M. Rijk, J. Boon (Den Hoorn), D. Drijver (Den Hoorn), Dros (Eierland), P. Visser en P. Langeveld. Schelpen, visschen e. d. van C. Dijker, J. Boon, J. Blom, W. Verstegen, T. Dogger, J. Plaatsman, A. Zegel, J. Gersonius, D. Moerbeek, W. Drijver, K. Druif, H. Kievits, J. Kok, P. Zijm, M. Langeveld, W. Roeper, J. A. G. Stompff, Mar. |onker, K. v. d. Kooi, F. Krijnen en J. Mosk. Foto's, prenten, oudheden enz. van P. Riteco, J. Groenhof, I. Bakker, J. Corne- lissen, Gebr. Dogger, C. Visinan (IJmuiden), A. v. d. Meulen, A. E. Stiggelbout, M. S. Langeveld, J. Beumkes, B. Houtwipper, G. Schoenmaker, C. Zutphen, W. Stiggel bout en Wed. Witvliet. De heer T. Reuvers schonk een te De Cocksdorp gevonden Koereiger, een vogel, die voorkomt in Azië, N.Afrika en hier en daar in Zuid-Europa. Deze Koereiger is de eerste, die in Nederland is aangetroffen. Reeds eerder vermeld zijnHet mooie schip van de heer J. Vos en de 25 prach tige foto's van de heer A. Burdet. EIERLAND. ONTWIKKELING. Woensdagavond vergaderde de Ouder- oommissie, een aantal ouders en andere belangstellenden voor de ontwikkelings cursussen in een dei- lokalen van de o. I. school te Zuid-Eiierland. De voorz., de heer Zijm, opende de vergadering met een woord van welkom, doch vond het jammer, dat iniet meer deren waren opgekomen. Hij gat hierna het woord aan de heer De Vries. Deze begon met te zeggen, dat de meeste cursussen vorig se zoen door een voldoend aantal, soms ru.im voldoend, wenden bezocht. Doch er waren er ook, diie minder goed waren bezocht en nu wilde spr. graag weten, waar dat iin zat. De heer Van Zijp dacht, dat de oorzaak in de onderwerpen lag en stelde voor een commissie te vormen om de onderwerpen te kiezen. De heer Stoepker stelde voor ook enkele praat-avonden te houden, daar dan misschien de opinie van de menschen naar voren kwam en men zoo doende gemakkelijker tot bepaalde onder werpen kwam. Besloten werd tot 't kiezen van zulk een commissie van vijt personen in die hoop, dat we dan weer gezellige avonden met elkaar mochten hebben. De heer Van Santen en nog eenige andieren spraken de wensch uiit, dat de cursussen weer zoudein doorgaan. De heer De Vries vroeg, ot er soms al wa ren, diie graag een bepaald onderwerp behandeld wilden zien. Een zevental werd genoemd. Indien er zijn, die nog iets te vragen of mee te deelen hebben, worden zij verzocht, dit even aan de heer De Vries te melden. mill# VAN ZON EN MAAN. •Illll MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 8 Nov 1,02 13,50 7.06 16,18 M 9 2,10 14,06 7,07 16,16 D. 10 3,18 14,22 709 16,14 W 11 4,25 14.39 7,11 16 13 D. 12 533 15,- 7.13 16,12 V. 13 6 40 15,25 7,15 16,10 Z-14 7,45 15,57 7,17 16,09 Vrijdag 14 Nov. Nieuwe maan. tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.26, f 2.-, f 3.50 p. flacon

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5