De promotie van Ds. Alb. Vis Gemengd Nieuws TOT DOCTOR IN DE GODGELEERDHEID. In de Aula van de Gemeentelijke Uni versiteit aan de Oudemanhuispoort te Amsterdam had gistermiddag de promotie plaats van Ds. Alb. Vis, predikant in de Doopsgez. Gemeente Den Burg, De Waal en Oosterend, tot doctor in de godge, lieerdheid. Te dien einde had Ds. Vis zijn proef* schrift, getiteld Messianic Psalm Quo tations. A critical study oin the Christian „Testimonies in the Oid Testament", als mede een 12-tal stellingen in het openbaar te verdedigen. Deze plechtigheid werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. Wij merkten behalve de echtgenoote van Ds. Vis, haar moeder en haar vader o.a. op Burgemeester Kamp en echtgenoote, oud- Burgemeester Oort en echtgenoote, de volledige kerkeraad van de Doopsgez. Ge meente te Den Burg, de heenen Jb. Eel- man Gz. en Dz. als vertegenwoordigers van de Doopsgez. kerkeraad te Oostereud, de heer Jb. Brans als vertegenwoordiger van de Doopsgez, gemeente te Den Hoorn, Ds. Salin en Ds. Visser, die, met Mr. Kamp, het Texelsche Theologenconvent vertegenwoordigden; de heer C. Jonker, gem.-secr.notaris G. J. B. Mulder; de jheer W.II.Laponze vroegere plaatsge- nooten Dr. J.R.Prakken, arts, en S. Pais, oud-directeur van het P.T.T.-kantoor te Den Burg, Ds. Dykema, Doopsgez. pred. te Amsterdam, Ds. Kalker, Doopsgez. pred. te Beverwijk, Ds. de Lange, Doops gez. pired. te Aalsmeer, Da. Leistra, Doopsgez. pred. te Edam, Ds. Yntema, Ds. van der Sluys, Ds. Dubuy, Ds. Dozy, Ds. Britzei, prof. Leendertsz. Als paranymfen fungeerden Ds. P. Vis, broer van de promovendus en Ds. Bijls- ma. Omstreeks kwart voor vier begaf zich Ds. Vis naar de catheder. Een enkele late bezoeker zocht zich nog een plaatsje in de indrukwekkende aula. Er werd ge fluisterd, gekeken naar links en naar rechts. Br waren heel wat Texelaars en oud-Texelaars bijeen. Daar betraden de professoren, leden van de Senaat, vooafgegaan door de pe del, de Aula. Het waren Prof. E. La- queur, rector-magnificus; Prof. Paladhe, promotor; Prof. Den 11 ar tog, Prot. Van Brakel, Prof. Kohier en Prof. Stegenga. Allen verhieven zich bij liet binnenko men van de boogleeraren van hun zetel. Toen nu de „mannen der wetenschap" gezeten waren en ook alle andere aanwe zigen huin plaats weer hadden ingeno men ving Ds. Vis, geflankeerd door zijn beide para-uymfem te spreken aan. Hij moodigde een ieder, die tegen eenig punt in de dissertatie of tegen eenige stel ling bedenkingen mocht hebben^ uit, deze kenbaar te maken, opdat hij gelegenheid vinden zou zich te verdedigen. Als eerste oponent voerde Ds. Ynte ma het woord en wel naar aanleiding van de lUe stelling: De gelijkenis van het mosterdzaad pleit niet tegen de eschato logische opvatting van het Koninkrijk Gods. Ds. Yntema haalde hierbij een drietal teksten uit Mattheus aan. Tweede oponent was Da. Leistra, die het niet eens verklaarde te zijn met de vijfde stelling, luidende: Hippolytus' be strijding van Callisthus behoeft ingrij pende wijziging. De oponente ging hierbij uit van de meaning, dat de door Hippoly tus tegen Callisthus gerichte beschuldi ging op goede gronden berustte. Prof. Kühler was de derde oponent, al hoewel deze hoogleeraar veeleer een na dere toelichting bedoelde te vragen dan een tegengestelde meening te verkondi gen. Het ging p.L om die 6e stelling, lui dende: Het is onjuist te beweren, dat de Doopersche martelaars uit de 16e eeuw blijk gaven van opwinding en fana tisme. Als laatste „aanvaller" trad Prof. Van den Bergh van Eyslnga met Ds. Vis in het krijt, daarbij de vraag stellende, welke beteekenis moet worden toegekend aan de wensch, in liet voorwoord neerge legd „dat het proefschrift grooter po-' sitief resultaat mocht hebben opgeleverd." Het kwam de hooggeleerde oponent voor, dat door het raadplegen van andere bron nen nog veel bruikbare stof in verband met deze dissertatie zou kunnen wonden verzameld. Evenwel voegde spr. er aan toe, dat zijn belangstelling voor het werk van Ds. Vis groot was. Ook Prof. Kühler verzekerde met be langstelling van bet proefschrift kennis de hebben genomen; niet het minst van de beide stellingen, betrekking hebbende op de Doopsgezinden. Ds. Vis kwijtte zich van de beantwoor ding der hem gestelde vragen en verde digde zich en bracht daarna dank aan dei Senaat, in het biezonder aan de rector en aan zijn promotor, alsmede aan zijn oponenten, en aan allen, die door hun aanwezigheid blijk van belangstelling gaven. Vervolgens begaven de hoogleeraren zich naar de Senaatskamer tene.nde over toekenning van de doctorstitel te beraad slagen. Dat kostte weinig tijd, want kort daarop werd Ds. Vis uitgenoodigd zich mede naar de Senaatskamer te begeven, waarheen alle aanwezigen hem, thans voorafgegaan door de pedel en verge zeld van zijn paranymfen, konden ver gezellen. De klok wees kwart voor vijf. Daar was het, dat Prof. Laqueur, rec tor meedeelde, dat de Senaat besloot aan Ds. Vis de titel van doctor in de god,- geleerdheid te verleenen. Aan Prof. Pa- lache, promotor werd opgedragen de „doctorsbul" uit te feiken. Gaarne, zoo sprak Prof. Palache, kwijt ik mij van deze taak. Alle begin is moei lijk, maar zijn studie op deze wijze te vol tooien, is ook niet ieder gegeven. Maar een klein percentage brengt het zoover. De meeste jongelui komen er door 'drukke werkkring niet aan toe. Uzelt heeft de moeilijkheden, waarop ik doel, onder vonden. U heeft een drukke werkkring en geeft daar veel tijd en arbeid aan. Toch heeft u deze moeilijkheden bij uw studie overwonnen, omdat u ze overwinnen wilde. Een buitengewoon gelukkige dag is voor u de dag van heden, waarop uuw studie bekroond ziet. Maar alle moet heden welke hij uw studie rezen, heeft u, naar u zult toegeven, niet kunnen over winnen. Had het u niet aan boeken en tijid ontbroken, u (had u meer aan dit werk kunnen wijden. Het zou dan beter, volle diger, dieper geweest zijn en meer posi tieve resultaten hebben opgeleverd. U beeft een interessant probleem aangesne den, waarover veel s.trijd is gevoerd; 'n terrein, waarop inog veel duisternis heersdht en waarop nog veel moet worden geëxploreerd. Uw resultaten zijn nog ne gatief. Rendel Harris en, ten onzent, Plooy, hebben richtlijnen aangege\en. Een positief resultaat hebben we nog niet; de problemen bestaan nu nog. Evenwel kan een proefschrift geien standaardwerk zijn. Er blijft voor u nog veel werk te doen. Het grootzegel, aan de doctorsbul ge hecht, wil danook geen bezegeling zijn van bet probleem, nog minder van uw studie. Ik hoop danook, zoo besloot de pro motor, dat u, weer terug op uw rustige eiland, u wederom in de studie zult ver diepen, gelijk uw titel u als een plichli jegens liet vaderland en de wetenschap oplegt, tot voldoening van uzelf, tot heil van de wetenschap. Hierna wenscbte de rector-magnificus Dr. Vis geluk met zijn promotie, waar na deze tijdens de receptie van een groot aantal "personen felicitaties in ontvangst mocht nemen. CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden over 61 zuigelingen ad viezen uitgebracht. N.S.B. De gisteren in hotel Texel gehoudem propag.-vergadering, met als spreker de heer Feldmeijer, werd door plm. 60 perso tien bijgewoond, (verslag volgt) KNIPCURSUS. Wegens te geringe deelname, slechts 3 dames meldden zich aan, zal de cursus in knippen en naaien van eigen kleeding in het gebouw vain de heer L. Eebnan niet doorgaan. ZAKENNIEUWS. De heer A. Eelman verkocht de beide woningen naast Bakker's Ijzerhandel voor t4000.onderhands aan de heer Nauta, Hoogerstraat, die er, naair een ontwerp van architect Igesz, een woon- en winkel huis met foto-atelier zal doen bouwein. U.D.I -AVOND. De volgende geschenken mochten we reeds ontvangen: 5 sportriemen, A. C. Rab; kleed, Mw. de Lugt; kussen, mej. A. Roeper; luxe doos zeep, mw. Wed. Schumaoer. Verderbloempot, tasohje, kleedje, vulpen, lepeltje. Wie volgt? Adres: A.v.d. Meulen. ROTKREUPEL. Naar aanleiding van de in dit tir. vooaw komende adv. willen we nog even wijzen op het groote belang van iedere houder van woivee om zich bij de Vereen tot bestrijding van Rotkreupel als lid te deen inschrijven. De kosten bedragen slechts 1 oent per dier per jaar. Is de geheeld veestapel drie maanden ingeschreven, dan heeft men bij rotkreupel, ongeacht de grootte van de veestapel, recht op gratis deskundige behandeling. Reeds zijn ca. 9000 stuks wolvee ingeschreven. AAN ALLE NARCISSENKWEEKERS. De Besturen van H.B.G. en Bloembol lencultuur schrijven ons: Zooals reeds eerder bekend gemaakt is, zal vanwege de afd. Texel van H.B. G. en Bollencultuur het uitschot narcis sen gratis bij de kweekers worden weg gehaald, zulks in verband met de be strijding der marcisvlieg. In het algemeen belang doen wij een dringend beroep op alle kweekers en re kenen op aller medewerking. Stop de bol len niet zonder meer in de grond, want het is gebleken, dat de larven door een meter dikke zandlaag toch nog de opper vlakte weten te bereiken. Zet al het uit schot in zakken gereed (zie adv.) en het wordt geheel gratis weggebracht. Helpt allen mee en zorgt, dat er geen bol meer blijft liggen. Het resultaat zal zijn, dat er duizenden narcisvliegen on schadelijk worden gemaakt. WAAL-EN-BURG. VLEKZIEKTE. Bij een landbouwer in Waalenburg is bij drie vette varkens vlekziekte geconsta teerd. Nadat de dieren deskundig zijn in geënt, mag worden aangenomen, dat ze in leven zullen blijven. OOSTEREND SCHOOLNIEUWS. Nu ook de tweede oproep van sollici tanten voor hoofd der school alhier on voldoend resultaat heeft opgeleverd, heb ben B. en W. aan de Minister toestem ming verzocht een „vrije oproep" te mo gen doen (geen wachtgelders.) OUDESCHILD. V1SSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 3 Nov.: 1216 Kg. wulken 15'/- ct.528 Kg. garnalen 14 ct. 4 Nov.: 824 Kg. wulken 1 ó1/» ct.; 421 Kg. garnalen 14 ct. 5 Nov.: 237 Kg. garnalen 14 ct.1400 Kg. wulken 15>/2 ct. illinium sport. minimi TEX. BOYS. Zondag is het eerste elf tal vrij. Het tweede moet naar- den Helder en speelt om halt één tegen Helder 7. De ad spiranten spelen om 12 uur tegen Texel A. Elftallen zooals gewoonlijk. Den kende aanvoerders er om de uitslag enz. Weststr. 12 bekend te maken? B. S.V. TEXEL. Voor Zondag dus weer een vol pro gramma, zooals we reeds in het vorig pir. bekend maakten. T. 1 gaat op bezoek bij DTS, dat daar op een flinke tegenstand kan rekenen. D. heeft het terrein-voor deel en dat is in dit natte jaargetijde eeq behoorlijke voorsprong op onze spelers, 't Isvan belang, dat hiermee reken, tig wordt gehouden. Jammer is het daarom, dat onze wekelijksche oefenavonden zijn ver regend. We rekenen er echter op, dat onze spelers, door oefeningen, zichzelf hebben getraind en in conditie hebben, gehouden. Als dan de goede clubman spreekt, hebben we Zondag een kans om onze positie te versterken. Daarom: T. 1 eensgezind aan de slag onder de leuze: „minstens kampioen bij ons 25-jarig be staan". Veel succes toegewensclit. Scha- gen— M.F.C. en Watervogels-Strandvo gels zijn niet van groot belang, maar zeer zeker zijn we nieuwsgierig naar de uitslag AndijkN.Niedorp. Texel 2 ontvangt HRC 5 en zal goed doen, wil ze nog een woordje gaan mee spreken, deze wedstrijd te winnen. H. speelt een goed spel, waarbij dus aller aandacht gevraagd wordt. Doet dus je uiterste best en zorgt voor 'n interessante wedstrijd, een propaganda dus voor de volgende. Uw spel moet belangstelling wekken. In de wedstrijden moet u bewij zen, dat u met ernst getraind hebt. Heit moet u een eer zijn en een genoegen, dat er met lof over uw prestaties gespro-' ken wordt. Daarnaar moet ge streven, èn voor uw eigen genoegen èn voor uw club. Texel 3 ontvangt Oosterend en zal haar uiterste best doen om ditmaal te wininen. Jullie hebt een behoorlijk elftal, dus kan er iets verwacht worden. Doet je best en zorgt voor die eerste overwin ning. Adspiranten-nieuws. Texel Agaat op bezoek bij Tex. Boys A. Wel werd de vorige maal met flinke cijfers gewonnen, maar de Boys kunnen beter. Haar snelle optreden zal aan onze adsp. veel moei lijkheden bezorgen. Daarom alles er op en niet denken „we halen het wel", maar spelen voor wat je waard bent. Hopelijk kan er vandaag nog op het veld geoefend worden en dan zooveel mogelijk present hoor. Elftal: S.Keijser Jac.Koorn H.Pen H.Boon H.v.Dijk K.Kikkert A.Keijser Jn.Rab D.Huizimga J.Komdeur Res.: W. Langeveld. C.Zutphen. We zuilen om beurten moeten gaan spelen in A en B. We hebben immers 12 spelers. Wim is eerst reserve en daarna een ander. Denken de aanvoerders er aan elf tallen op te geven aan de secr. Volgende week trainen als gewoonlijk. D.D. Texel 1J.Dukers H.Neijens C.Dros J.Gieles G.Witvliet A.Huizinga H.Ran M.Vlaming NVdeGraat P.Neijens Res.: J.Helsloot. P.Kikkert Texel 2: D.Visser D.Keijser Jo Ran S.dePorto C.KeijserLz. [.Broekman P.Bruin [.Boom J.Bruin A.Verseput P.Keesom Texel 3: W.Geus D.Zuidewind G.Wilner C. Bakker J.Kiewiet H. Kuiter S.Langeveld A.DrosDz. B.Kiewiet Durieux K.Kikkert DE COCKSDORP. S.V.C.-NIEUWS. Voor morgen wacht SVC 1 een zware taak. en wel tegen Suc ces 3. Op papier lijkt het, ot we dat elftal wel kunnen hebben, maar spelen we daar op, dan komen we zeker bedrogen uit. Hoe vaak gebeurt bet niet, dat een elftal dat lager op de ranglijst staat, een club die hooger staat, weet te overwinnen. Dus, jongens beschouw het als geen „zacht eitje", bij een achterstand de moed niet verliezen en bij een voorsprong die trachten te behouden. SVC speelt in wit shirt. Op 15 Nov. twee uit-vvedstrijden, SVC 1 naar Zeemacht en de Adsp. naar Texel A. Opstelling: W.Verseput M. Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven Jn.Lampers Jn.Eelman G.Bakker Jn.Reu vers Jn. Be Imam Res.: A. Stolk en D. Barends. Terreindienst G.Bakker, J. Buijsman, |b. Westdorp. BINNENLAND. - Den Helder. Groot was de belang stelling Woensdag bij het bezoek van de Koningin, de Prinses en de Prins aan de stad, nadat zij met de De Ruyter van, ijmuiden op de ree en vervolgens per motorsloep in de haven waren aangeko men. Er waren eerewachten van adel borsten. Het catapult-vliegtuig van de kruiser cirkelde herhaaldelijk boven de stad, de reddingboot „Dorus Rijkers" voer een „eere-r cured je", terwijl kort na de komst van de kruiser op de reede 35 saluutschoten weerklonken. Den Haag. Het vostelijk huwelijk: Het algemeen comité deelt mee, dat onder goedkeuring van liet prinselijk paar een jacht voor de binnenwateren zal worden aangeboden. Tevens zal het noodige wor den gedaan, om liet door de jong-gelurw- den te betrekken paleis te moderniseetren ot eventueel voor bouw en inrichting van een landhuis. Het huwelijk is bepaald op Donderdag ZEVEN Januari. Dan zal het 58 jaar geleden zijn, dat Koning Willem UI met Koningin Emma huwde. Den Haag. De Eerste Kamer heeft de Rijtijdenwet (betr. de oververmoieid- bei'd van autobestuurders, enz.) met 33— 10 stemmen aangenomen. Amsterdam. De Dageraad-afd. noo- digt de N.S.B. uit tot een openbaar debat naar aanleiding van de N.S.B.-actie tegen de Vrijdenkersvereeniging. Apeldoorn. Begin dezer week ging prins Beamhard voor het eerst in ons land op jacht. Op de Veluwe werden wel 35 wilde zwijnen neergelegd. Leiden. Voor de bouw van het stad huis, waarvoor reeds 300.000 gld. werd uitgetrokken, is thans nog 165.000 gld. ■reoodig. Te Berghuizen werd de 59-j. ge huwde arbeider J. Langenberg bij het val len in een kuip in een papierfabriek door machines doodgedrukt. Lekkerkerk. De 30-j. mevr. De Lange, 'die met haar man op de Lekdijk fietste, werd dooi- een auto aangereden. Ze slingerde van de dijk en werd gedood. Te Bergen op Zoom is het 1 Va-jarig kindje van R in een modderput gestikt, Rotterdam. Doordat de 35-j. motor rijder J. Branding een auto geen voorrang gaf, werd hij aangereden en gedood. Te Groningen werd een inval ge daan in een speelhol, een café aan de Peperstraat: 20 arrestaties. Nieuwenhagen. Een anti-Semitisch mijnwerker werd wegens beleediging van de Paus, die hij „de grootste Jood" had genoemd, tot zes weken veroordeeld. Koudekerke aan de Rijn. In een scheepswerkplaats werd gas betrokken, maar buiten de meter om. Procesver baal is opgemaakt. Ijmuiden. Gepoogd wordt de bij de Noordérpier vergane logger Sell. 6S te lichten. Uit 't Naardiernieer is een snoek van ruim 22 pond opgehaald; lang 1 meter 15. Te Assen is hoofd impecteur van po litie Van der M. wegens het schrijven, van anonieme brieven geschorst. Nederland. Binnenkort zal een R.K. Plan van de Opbouw worden gepubli ceerd. Aan dit plan hebben medewerking verleend de oud-ministers Steenberghe, Verschuur en Weiter en verschillende R.K. boogleeraren. De bedoeling is net werken te doen uitvoeren in werkver schaffing, maar tegen normale loonen en met inschakeling van het particulier initia tief, terwijl tevens de jeugdige werkloozen er in betrokken zullen worden. Door het Plan zou aan tienduizenden gedurende 20 jaar werk te verschaffen zijn. Hoek van Holland. In de Nieuw-, landsche polder werd op de onbewaakte overweg een vrachtauto door de electr. trein gegrepen en vernield. Het uitzicht ter plaatse is goed. De 40-j. chauffeur werd op slag gedood. Een andere inzit tende werd licht gewond. BUITENLAND Engeland. Londen krijgt een „gas proof" ziekenhuis met extra versterkt dak en met ramen met niet-splinterend glas. Kost 8 millioen gld. Duitschland. Binnenkort zal te Dus- seldorf een groot proces wegens hoog verraad en het onderhouden van betrek kingen met communisten aanvangen tegen verscheidene katholieke geestelijken. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijlllll

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6