DIJSIR.OOP De Nieuwe Texeische Courant No. 5102 50ste Jaargang Woensdag 18 Nov. 1936 Q -ZSTTJ! SUT AKKERS tegen: Cn€fx\ shiffs.Asfhma EERSTE BLAD. Geen oorlogsspeelgoed. 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll VAN OVER DE GRENS TEXELSCH E COU RANT RASTER -.■/ Het geheim der verrassende werking van Abdijsiroop berust voor een groot deel op de vele daarin verwerkte „genees kruiden", waarvan de bijzondere genezende eigenschappen reeds in de oudheid aan enkele „ingewijden" bekend waren. De voornaamste uit het 20-tal kruiden zijn: Drosera rotundiiolia, Herba Althaeae, Aconilum napellus, Juglans regia, Herba Serpylli, Herba Maté, Herba Marubii, Herba Meliloh. Deze kruiden bevatten tegen aandoeningen van de ademhalingsorganen genees krachtige stoffen in hun natuurlijke samenstelling, waardoor zij gemakke lijk door het lichaam kunnen worden opgenomen. Hun werking is snel en veelzijdig. Zij schaden het gesiel niet, daar ze geen sporen in het lichaam achter laten, in tegenstelling met de z.g. nieuwere „chemische" middelen. De schitterende werking van deze kruiden-siroop, die Abdijsiroop is, wordt thans nog krachtig versterkt, nu Apotheker Dumonl op bijzondere wijze daaraan heeft toegevoegd de krachtig „hoest-bedwingende" stof: „codeïne", zónder dat de natuurlijke werking der kruiden wordt vermin» derd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt zij nóg doeltreffen der. 'n Betere samenstelling tegen aan doeningen der ademhalings-organen, de ondervinding zal het U bewijzen, is ondenkbaar. Grijp dus vol vertrouwen naar ,,'s werelds bès(e hoest-siroop"! is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgeoomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 12 oent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels.) HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer >/i uur later.) 19 20 21 22 23 24 25 Nov 11,19 12.— 0.17 1,13 2,24 3,45 5,04 LICHT OP RljWIELEN en RliTUIGEN 4 32 iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SPELEN MET VUUR. In de atgeloopen week is alom in Eu< ropa de wapenstilstandsdag gevierd. Ve len zullen daarbij gedacht hebben aan de verschrikking van de wereldoorlog em aan de zucht van verlichting die geslaakt) werd, toen eindelijk, na vier lange jaren, aan deze ontzettende strijd een einde was gekomen. Toch is het niet mogelijk, dat allen zich de ellende van deze tijd nog voor de geest gehaald Ihebben en ook niet kondein halen, want voor de jongere ge neratie is de oorlog ai niet veel meer dan geschiedenis. Ware dit m.l. wel het geval, idan zou men naar alle waarschijnlijkheid in Europa miet zien gebeuren, wat er thans geschiedt. Want het kan niet ont kend worden: men speelt met vuur in ons werelddeel en dat ondanks het teit, dat verreweg het meerendeei der Eujro- peesche bevolking de vrede oprecht wensCht. WAT ER IN SPANJE DREIGT. We hebben hierbij het oog op de toe stand in Spanje. Er bestaat geen twijfel aan, dat de aanval op Madrid, die nu, reeds enke'e weken duurt, door de knk- sche troepen tot staan is gebracht. En| dat, terwijl generaal Franco, die werkelijk geen kind in militaire zaken is, de Spaanq sche hoofdstad een gemakkelijke prooi waande. Reuter weet hiervoor een ver-' klaring te vinden: De lichte tanks_, waar-' op de aanvallers zoo vertrouwd hadden voor de verovering van de stad, blijken, waardeloos te zijn tegen het anti-tankge- schut van de verdedigers, dat niet alleem techmsdh uitstekend is4 maar ook voor treffelijk bediend blijkt te worden, zoo goed, dat men mag aannemen, dat het Russisch gesdhut is, dat door Russische soldaten wordt bediend. Met het lucht* wapen is het al niet anders. Eerst hady den de rechtschen door het gebruik vam Italiaansche en Duitsöhe toestellen een overwicht in uitrusting op hun vijand. Madrid beschikt thans over Russische afweermiddelen, die een doeltreffend wa pen ter verdediging tegen deze aanvals wapens blijken te zijn. Het dagblad „Le Jour" maakte dezer dagen de opmerking, dat Spanje tot een proefveld is gewonden waar zekere naties luim nieuwste oorlogs middelen toetsen aan de practijk. En van de niet-inmengingscommissie valt weinig ot niets meer te verwachten. In de zittin-' gen van dit instituut zijn ruzies, zooals men dezer dagen tusschen de Italiaansche en de Sovjet-afgevaardigde heeft kunnen medemaken, schering en inslag. 'De toe stand is thans zoo, dat zoolang de heime lijke strijd tusschen het communistische, Rusland en de fascistische naties in Spanje voortduurt, een klein incident reeds voldoende kan zijn om van de Spaansche burgeroorlog een Europeesche oorlog te maken. En het ziet er naar uit, dat deze vreemde inmenging zal blijven bestaan, zoolang de burgeroorlog be-' staat OORLOG? FASC1SME-COMMUNISME. Madame Tabouis, de Fransche journa liste, over het algemeen meer bekend om haar juiste inlichtingen dan om haar juiste meeningen, meent, dat men in landen als Sovjet-Kuslana, Italië en Duitschland met hun eenzijdige voorlichting door de piers 't Is wapenstilstandsdag geweest Weer gingen de gedachten Van velen naar de tijd terug Van 't vrees'Iijk menschenslachten! Herhaling van dat bloedbad wou Men toen voor goed verhind'ren, „Geen oorlog meer!" klonk algemeen, „Dat leeren w' onze kind'nen!" Maar staat men voor de winkelruit Van speelgoedmagazijnen, Dan ziet men als een soort vermaak De oorlog weer verschijnen. Is het geen schande, om de jeugd Die richting uit te drijven! Laat de gedachten van het kind Toch rein en schuld'loos blijven. „Geen oorlogsspeelgoed!" zij de leus De oud'ren moeten waken, Dat 't jonge kind zich daarmee met Mag leerën te vermaken. O, ouders, die dit speelgoed koopt, Bedenkt u niet met vreeze, Wat 't lot zou zijn ook van uw kind, Als 't spel eens ernst zou wezen? „N. Harl. Qrt." een nederlaag van de hun sympathieke groep in Spanje niet zou kunnen verdra- gen en dat daarom de Spaansche burger oorlog hoofdzakelijk in een oorlog tus schen fascisme en communisme meet ein digen, met alle gevolgen daarvan voor het overige van Europa. Ziet zij de toestand, te donker in, ot zullen de feiten haar gelijk geven? Laten we het eerste hopen, want inderdaad bestaat er zoo goed als geen twijtel aan, dat, indien Rusland, Italië en Duitschland slaags zouden ra ken, de rest van Europa in deze strijd zal worden meegesleept. SCHANDAAL IN DE FRANSCHE KAMER De Fransche Kamer gaf in de atge loopen week een weinig verheffend beeld te aanschouwen. Daar vond een torir.ee'e vechtpartij tusschen linksche en re dit sche afgevaardigden plaats. De aanleiding daartoe vormde de behandeling van de interpellatie-Becquart inzake de kwestie Salengro. De minister van Binnenl. Zaï- ken Salengro wordt er door de uilerst rechtsche partij min ot meer van beschul digd, in die wereldoorlog te zijn gedeser-,. teerd, hoewel hij indertijd door de krijgs raad van het ten laste gelegde feit wend vrijgesproken. Deze affaire is nu, na 21 jaren, door Salengro's tegenstanders weer opgerakeld en toen Becquart overging tot zijn interpellatie die handelde over „vreemde verschijnselen, die door het on derzoek van het militaire dossier van een lid der regeering aan de dag zijn geko men", kozen de socialisten onmiddellijk heftig partij voor de minister. Het ge volg was, dat op een gegeven oogenblik zeker een vijftig gedeputeerden met elkaar slaags raakten. Eerst na tien minuten ge lukte het, de vechtenden weer van elkaar te scheiden. Blum verdedigde daarna zijn collega en wees er op, dat zoowel de chet van zijn bataillon afs de brjgade-1 generaal indertijd overtuigd waTen van- Salengro's onschuld. Blum constateerde, dat men 20 jaar lang gezwegen had, maar dat na de samenstelling van de huidige regeering de campagne tegen Salengro begonnen was. Deze campagne noemde hij een schandelijk geheel. Becquart ver zocht hierop over te gaan tot de samen stelling van een eere-raad, maar dit ver zoek werd door de Kamer geweigerd. Blum heeft thans een verscherpte wetge ving in verband met laster aangekondigd: tot nog toe was het voor politieke voor mannen moeilijk, zich daartegen te ver dedigen. Men weet wat Poincaré, Briand en Tardieu zoo al te hooren hebben ge kregen. Blum vindt, dat liet nu genoeg is en de meerderheid van de Kamer, zoowel finks als rechts, is dat met hem eens. „IN DIENST VAN DE VREDE". Een aangenamer bericht komt uit Mid den-Europa. De conferentie van de dr:e staten van het protocol van Rome (Italië, Oostenrijk en Hongarije) is ten einde. Het ging hier om te beraadslagen tus schen regeeringen, die zeer goed met el kaar bevriend zijn. Sensationeel was de bijeenkomst dus niet. Men heeft nog eens zijn voldoening uitgesproken over het Duitsch-Oostenrijksche vergelijk en over 't Duitsch-Italiaansëhe besluit tot vreed zame samenwerking in het Donaubekken. Dat Oostenrijk en Hongarije het Italiaaiir. scbe keizerrijk in Abessinië hebben erkend is geen verrassing. Verbergend was 't feit, dat men niet over de kwestie van c'e Hongaarsche rechtsgelijkheid gesproken heeft, zoodat ze'ts de Kleine Entente op het geheel weinig heeft aan te merken. Laat men de ietwat bombastische ont vangst van de buitenlandsche gedelegeer den in Weenen buiten beschouwing, dan, kan men ook beweren, dat de steer van de conferentie werd gekenschetst door een bezadigdheid en rust, die speciaal in Midden-Europa weldadig 'aanfloet. De Hongaar Kanya had wel gelijk met zijn bewering, dat de drie hun werk hebben, gedaan in dienst van de vrede. En dat is op het oogenblik veel waard. ATLASSEN, groot en klein! Daarvoor wil ieder in BOEKHANDEL PARKSTRAAT. zijn.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1