TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 18 Nov. 1936 VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. Reeds ontvangen f 306.29. A.D., Moerbeek Ouddorp f 10. Totaal ontvangen en afgedragen 1316.29 DE WOLPR1JZEN. Maandag werden op de markt voor de wol prijzen van 85 a 90 ct. per Kg. gei boden. Hiervoor ging echter maar een kleine hoeveelheid van de hirnd. Blijkbaar verwacht men, dat de prijs nog meer stijgt. REDR1JFSVEREEN. TEXEL. Leden der Bedrijfsvereeniging, die gra tis inlichtingen en voorlichting wenschen omtrent de voeding van hun runderen en varkens, gelieven dit op te geven bij K.; Lap Pz., Den Hoorin 73. WINKELSLUITING. We herinneren er aan, dat de winkels in verband met de St. Nicolaasdrukte (het moge inderdaad „drukte" geven) van Woensdag 25 Nov. tot en niét 5 Dec. op werkdagen des avonds tot tien uur ge opend mogen zijn. (Voor de Zaterdagen spreekt dit vanzelf.) BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen: Den Hoorn, werkplaats, K. Kuijper en Zn.; Schilderweg, woonhuis, P. H. de Porto; Oudeschild, woonhuis, C. Tuinder Nz.De Koog, woonhuis en werkplaats, W. Burger; Oosterend, schuurtje, B. Vla ming Pz.; Wilh.laan, bijbouw luifel, P. Kalis; Schildereind, verbouw huis, Jn. Zuidewind Dz.Oudeschild, motorge bouwtje, J. C. Rab; Oosterend, verbouw) woonhuis, R. Dogger; Den Burg, pakhuis, C.Huisman; Den Burg, verbouw woon- en winkelhuis, H. Witte; Harkenbuurt, boer derij, P. Bneen; Oosterend, bijbouw woon huis, C. Vlaming Bz.De Westen, bou wen van een wagenhuis (staat nu aan de Nieuwstraat), Alb. .Eelman. GROND- EN PERSONEELE BELASTING. Door een wijziging in de invordering der rijksbelasting is een aantal ingezete nen in gebreke gesteld en voor een kwartje beboet. Begin dezer maand had de Grond en Personeele Belasting (biljetten geda teerd April) voor drie kwart betaald moeten zijn. Door het vertrek van deheeir Van der Weide bleef de waarschuwing in ons blad achterwege. In den vervolge hopen we, in overleg met zijn opvolger, de heer Rademaker, nalatigen weer tijdig' aan hun verplichting te kunnen herinne-i ren, opdat geen boetebriefje wordt uitge reikt. De wet laat in het algemeen betaling in maandelijksche termijnen toe, maar thans schrijft de invorderingsinstructie voor, dat als regel na het vervallen van 2e 5e en laatste termijn een ver-i volging moet worden ingesteld. Voorheen geschiedde dit tweemaal. INKOMSTENBELASTING. De Inkomstenbelasting 1936—1937 (bil jetten gedateerd Aug. 1936) had eind Oct. voor een vierde deel (twee termij nen) betaald moeten zijn. Wie in gebreke oleef, kan spoedig een aanmaning ver wachten. Vandaag ot morgen betalen wordt aanbevolen. GEEN DUBBELTJE IN Z'N ZAK. Is een aanbevelend woord nog noodig? Dat U.D.I. de dillettant-tooneelkunst op voortreffelijke wijze beoefent is sinds ja ren bekend. Dat de Nutsbewaarschool weel vrienden telt is ook een voldongen feit. Maar minder bekend is het blijspei dat Vrijdag voor het voetlicht wordt ge bracht en daarom toch een aanbeveling. We hadden het genoegen kennis te kun nen nemen van de inhoud van dat stuk en kwamen al spoedig tot de ontdekking, dat het zeker zal inslaan. De krachten, waar over U.D.I. thans beschikt, in aanmerking genomen, komt de rolver deeling ons uit stekend voor. Dat tooneelaankleeding en grime tip-top verzorgd zullen zijn, staat vast;, mede zal het aan „rolvastheid" stel lig niet ontbreken, ook een met gering te schatten factor. Er is vaak en met ernst gerepeteerd Het stuk speelt in de tegenwoordige tijd en brengt ons o.m. in kennis met Karei Benders, een zakenman, die ge ducht met de crisis te kampen heeft. Hoe ten slotte zijn zaak aan de rand van de afgrond komt, maar op verrassende wijze weer op veilig spoor wordt gebracht laat het stuk ons zien 'in een reeks tafereelen, die het aan spanning, aan humor, aan handeling niet laten ontbreken. Het moet al raar loopen, wanneer U.D.I. weer geen groot sucoes straks boekt. ZAKENNIEUWS. Naar we vernemen ligt het in de bei doeling van de N.V. Permanent-Instituut K. Dol, Den Helder, in de Weverstraat, een Dameskapsalon te vestigen en wel in het perceel, thans nog bewoond door mevr. de Wed. Alkema—Maat en eigen dom van mevr. de Wed. C. Dros-Alkema. OUDESCHILD. FEESTAVOND S.D.V C. Een adv. in dit nr. doet mededeehngen over een feestavond der S.D.V.C. met als spreekster mej. Corry Posthuis. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag 13 Nov.: 769 Kg. garnalen 14 ct.;1075 Kg. wulken 17Va ct. 14 Nov.: 394 Kg. garnalen 14 ct.522 Kg. wulken 16Va ct. 16 Nov.: 595 Kg. garnalen 14 ct.; 320 Kg. wulken 18'/2 ct. VARA-AVOND. De propaganda-avond van de VARA is thans definitiet bepaald op Maandag 21 Dec. (Een Zaterdag ot Zondag, welke het bestuur gaarne gekozen had, was gedu rende het geheele seizoen niet meer bte-i schikbaar.) Er zullen drie mooie één- acters opgevoerd worden, terwijl als spre ker de propagandist F. A. Hot naar Texel zal komen, in Vara-kringen een goede bekende. N.H. VROUWENVEREEN Donderdag heeft de Vrouwen vereen, der Ned. Herv. Gemeente alhier in de kerk een feestelijke avond gehouden, voor donateurs met genoodigden toegankelijk. Verder was een ieder welkom. De op komst was flink.-Het hoofdmoment was de verloting der gemaakte goederen en het bekend maken van de naam der pop, nil. Anton, die door twee personen was geraden en wel mej. Dros, de voorzit* ster, en mej. D. M. Vlas-Blom, welke laatste tenslotte de gelukkige bezitster werd. Geopend en gesloten werd met gemeenschappelijk gezang. Na voorlezing van Psalm 8, las méj. Dros een wij dingswoord voor uit Zondag van Mien Labberton. De vereen, zelf gat eenige van haar liederen ten beste. Er werd gezellig thee gedronken en een verhaal voorgele» zen. Een zeer geslaagde avond! De dames hadden haar werk verricht ten bate van de kerkvoogdij, door o.a. nieuwe kcrkgordijnen en kanselfranje voor de op brengst vain verloting en pop te laten maken. BINNENLAND Amsterdam. De Chef van een hotel in de Warmoesstraat is er met eenige dui zenden gld. van zijn patroon en van eeni ge gasten vaindoor. De Nederlandsche zwemsters W. den Ouden, M. Ma stenbroek, N.Senft, J. Waalberg en T.Wagner zullen, uitgenoo- digd door de N.lnd. Zwemband in Maart in Ned. Indië aan wedstrijden deelnemen. Te IJmuiden verkocht reederij De Vem 25 van haar oudste schejien voor de sloop. Te Herzogenrath (4e pag.) heeft vergiftiging een 3e slachtoffer geeischt. Ook de 84-j. H.Werden is m.l. overleden» Te Nijmegen is onder het Domïni- cus-college een scherf- en gasvrije schuil plaats gereed gekomen voor 250 perso nen. In ons land zal de 7e Januari als 'n nationale feestdag worden beschouwd. Alle rijksdiensten, instellingen en bedrij ven zullen dan, voor zoover mogelijk, ge sloten zijn. De eierprijzen zijn de laatste weken sterk opgeloopen, maar de hooge voer- prijzen, gevolg van de devaluatie, slokken alles weer op. Den Haag. In voorloopig Verslag begrooting verkeersfotids 1937 lezen we, dat eenige leden voorstelden om de be-i lasting op motorrijtuigen te vervangen door een heffing op benzine. Allen wa ren voor plaatsing van automatische vei- IigheidsinnChtingen bij onbewaakte spoor wegovergangen. Ve en bepleitten 8-urige arbeidsdag voor het spoorwegpersoneel. Den Haag. De landbouworganisaties van Groningen en Zeeland zijn sterk tegen verlaging of afschaffing der mono polieheffingen van graan. Utrecht en Holland zijn er vóór. In Utrecht wordt n.I. driemaal zooveel rundvee per 100 H.A. cultuurgrond gehouden als in Zee land en vijfmaal zooveel varkens als in Groningen. Den Haag. De Prinses' en de Prins zullen waarschijnlijk hun wittebroods weken deels in Schotland doorbrengen. Den Haag. Ter gelegenheid van het Koninklijk huwelijk, zal een z.jg. rijm prent met kleurendruk-versieringen aan alle leerlingen van alle onderwijsinrich tingen worden uitgereikt. Ameland. Het motorschip Midsland, tijdens de storm van 28 Oct. op het Bornrif te Hollum gestrand, is door de firma Doeksen afgebracht. Den Haag Minister Oud overweegt uivoering van een vrijgezellenbelasting., Nederland. In 1935 waren er 43000 verkeersongevallen; dit is 1660 minder dan in 1934. Het aantal motorrijtuigen daalde 2 pet., het aantal fietsen steeg 2 pet. Bij Nieuwerkerk reed een vrachtauto met honderd schajren in de Ijsei, 21 die ren verdronken. BUITENLAND In België is aan twee Spaansche priesters, die voor de roode regeenng propaganda maakten, het houden van re devoeringen verboden. - Frankrijk. Bij Forcalquier wordt een sterrenwacht gebouwd met een telescoop van twee meter middellijn. Engeland. Op de wolveilingen te Londen wordt weer 'n hoogere prijs ver wacht. Engeland. De staking te Birmingham is beëindigd (zie 4e pag.) De Duitsche gevviahthefter Manger bracht te Berlijn het wereldrecord twee handig trekken in de zwaargewichtklasse op 131.5 Kg. Duitschland. Het standbeeld, in 1892 te Leipzig opgericht voor de j oöd'scfie componfst MendeTssoTin Barthotdy, 'is stukgeslagen. - Rusland. lm de eerste negen maanr. den van 1936 werd voor 7.14 millioen goudroebel 295.000 ton graan uitgevoerd. Vorig jaar 706.000 ton voor 16.71 mil lioen roebel. De rogge-uitvoer alleen nam toe, die van mais is gestaakt. Rusland, dat zes fabrieken van- synthetische rubber bezit, zal er bij Tomsk en Irkoetsk nog een bouwen. Kos ten 29 millioen roebel. Rusland. Er zijn te Leningrad elt Duitschers aangehouden. Duitschland heeft hiertegen geprotesteerd. Hongarije. Rijksbestuurder Hoirthy bezoekt eind Nov. de Koning van Italië. Hongarije. Een der grootste pleinen van Boedapest is herdoopt in Benito- Mussolini-plein. - Spanje. De Witten, die Carabanchei Bajo bezetten, vonden in het ziekenhuis de lijken van 300 Rooden, die bij de ge vechten iin de afgeloopen dagen gedood waren. Italië brengt zijm aantal duikbooten van 53 op 77. Frankrijk heeft er nu 80, Japan 66, Engeland 47 en de V.S. 40 Vaticaanstad. De gezondheidstoe stand van Z. H. de Paus zou niets te wen schen overlaten, zulks in tegenspraak met andere berichten. Bulgarije. De leider der social partij heeft de koning herstel van de grondwet gevraagd. Polen. De universiteit van Wilna is wegens anti-semietische onlusten voorloo pig gesloten. Palestina. Een Abess. klooster aan de Jordaan, gesticht door de Abess. kei zerin, is door Arabieren geplunderd. Geld en kerkschatten werden gestolen. Z.-Afrika heeft 9.6 millioen zielen, waarvan twee millioen Europeanen. Ver. Staten. Washiiington verwacht een spoedig einde van het scheepvaart conflict. Ver. Staten. De wereldkamp. zwaar gewicht Braddock zal 22 Febr. tegen Louis boksen. B. zou hiervoor 400.000 dollars ontvangen. Zuid-Amerika. Gouv.-Gen. Claren don wordt opgevolgd door Minister Dun can, de eerste Z.-Afrikaner, die tot zoo hoog ambt wordt benoemd. Japan sluit met Duitschland een anti-communistisch verdrag. LUCHTVAART. België. De Nederl. reclamevlieger, die door te laag vliegen aan het strand bij Nieuwpoort een vrouw doodde, is op gespoord en gearresteerd. Engeland. Sedert 1 Januari zijn 14 militaire vliegvelden in aanleg. Engeland zal voor de verdediging van Londen zeven nieuwe compagnieën vormen. Frankrijk. Pres. Lebrun heeft Vrij dag te Parijs de 15e internat. Iuchtvaart-i tentoonstelling geopend. Zij duurt tot 29 November. Spanje. Zondag zijn drie colonnes van generaal Varela over de Manzenaris Madrid binnengedrongen. Op het veld van Avila werden zeven groote bommen werpers en drie jagers (Duitsche) door Roode bommenwerpers vernield. Spanje. Bij Carabanchei Alto wer den drie Roode vliegtuigen neergeschoten. UIT DE KEUKEN VAN DE KRANT. Zaandam. Het aam de Zaanstreek verschijnend blad De Zaanlander, uitg. de Zaanlandsche stoomdrukkerij, eig. E. N. Smit Ez. te Koog a.d. Zaan, bestond' vorige week 50 jaar. In Frankrijk is het Belgische Rexis- tenblad Le Pays Réel verboden. NAGEKOMEN BERICHTEN: NIET MIS. Gisteravond 10.45 u. reed de vrachtauto van A. de R., bestuurd door mej. G. W., met een vaart tegen de steenen palen voor het woonhuis van de heer Jac. Bakker, Binnenburg. Drie palen knapten af, liet ijzerwerk werd weggerukt. De auto werd beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Er was heel wat volk op de been. ZOO SPRAK.... GENERAAL SNIJDERS: Onze weer macht is hoogst onvoldoende. Ons ver ouderd en verderfelijk dienstplichtstelsel, strijdig met onze nationale, sociale en moreels opvattingen, is van alles het ergste. HITLER: Reeds van 1919 af wilde ik een staatsgreep doen. De Putsch van 1923 was het gevolg van de nat. soc. pro pa- g^nda. Uit het zwakke Duitschland is thans een trotsche, machtige staat ge groeid, die meer achting geniet. Onze wapensmeden hebben 3'/a jaar lang ge werkt om aan onze weerloosheid een einde te maken. Nooit zullen wij ons meer onderwerpen. Mocht 'het communisme ons van buitenaf aanvallen, zoo zal het er net zoo mee gaan als in Duitschland. PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Woensdag 18 Nov. 's avonds half 8 Bijbellezing P.H. polder. Donderdag 19 November. Oosterend nm half 8 bijbellezing. HERV. GEMEENTE. Zondag 22 Nov. '36 Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser De Koog, 10 uur, ds. Van 't Hooft. Waal nm half 8 ds. Van 't Hooft Oudesdhiid vm. 10 uur ds. Scholte. Den Hoorn, v.m 10 uur ds Moen Ooisteirertd vm. 10 uur ds. A.W.Kok. de Cocksdorp, vm 10 uur ds. Salm n.m. 7 uur Ds. Salm. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm 10 uur cand. Wouda nm. 3 uur Leesdienst Burg vm. 10 uur Leesdienst. nm 3 uur cand. Wouda Gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm 10 uur ds. Kok nm 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur Dir. Vis. SAMENKOMSTEN LEGER DES HEILS. Zaterdag 8 uur: Straatzang den Burg. Zondagmorgen 7 uur Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingssamenk. 4 uur: Ojaenluchtineeting Hollebol. bij gunstig weer, anders in de zaal, Zondagavond half 8 Verlossingssamenk. Donderdagavond 8 uur: Heiligimgsdienst Jeugddiensten Zondag: vm. 9 uur Handleiding. 12.30 uur Zondagsschool,. 5 uur Kindersamenkomst. Woensdag 4 uur Kindersamenkomst. Woensdag 6 uur Meisjesbond 8—14 jaar. Vrijdag 6 uur Jongensbond 8—14 jaar. Vrijdag 7 uur Meisjesbond van 1423 j. MARKTBERICHTEN Eierveiling Hollands Noorderkwartier Alkmaar, 14 Nov. Kipeieren aanvoer 135,000 56-58 KG 4 35 a 4,75 per 100 stuks 58-60 4,75 a 5.05 60-62 5,- a 5,30 62-64 5,05 a 5,40 64-66 5,30 a 5,50 Kleine eieren 3,30 a 4,55 Texel 16 Nov. 6 koeien 140 a 170 5 pinken 80 a 110 25 nuchtere kalveren 7 a 12 7 rammen 18 a 22 8 schapen 14 a 18 37 biggen 9 a 11 Eierveiling Texel 16 Nov. Aangevoerd werd n 24955 stJks kipeieren 50-56 3 50 a 4 50 58-62 4,80 a 5,— 62-64 4,90 a 5,10 66-70 5,25 a 5,50 40-50 3.- a 3,55 Purmerrnd 17 Nov. Aangevoerd 700 stuks totaal 35') vette koeien 0,38 a 0,62 geldekoeien 80 a 160 melkkoeien 110 a 215 10 paarden 60 a 130 95 vette kalveren per KG 0,25 a 0,50 nuch kalveren v d. fok 0,— a 0,- v.d. slacht 0, - a 0, - 340 vette varkens p. KG 38 a 40 50 magere varkens 14,- a 20. 1400 schapen 10,— a 25,00 290 biggen 8,00 a 11.— Eendeieren 0.00 Kipeieren 4,75 a 5,25

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5