mmmi klopt onsxH W TWEEDE BL.AD TEXELSCHE COURANT Ruwe handen ui ^jjj" m AKKERTJES Abonneert U op dit blad. lip j§ ggip Texelsche Berichten m Onze advertentiekolommen noemen U tal van vertrouw de adressen voor het koo- pen van St. Nic. cadeau's. De R.K. kerk krijgt een vast altaar. Woensdag 25 Nov. 1936 liét veertiendaags blad ▼oor ouders en opvoeders HOE LAAT STOOMBOOTDIENST TEXEL—DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Vertrek v. Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35 Vertrek Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Vertrek Den Helder: 9.12.20; 6.30. IlllliiillililllilllllllllllllliHtlllllllllllllllllllllllllllllllllllll RIJMELARIJTJE. Illllillllll lllllülXIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIill DE VRIJGEZELLENBELASTING. Ja, wie heeft het niet gelezen? Welk' verstokte vrijgezel, Kreeg niet hij dat krantberichtje Plotseling het kippenvel? Och, het is gerust geen wonder, Alles is hijkans belast. Dus zoo'n vrijgezel kan ook wel Een klein beetje „aangepast". Maar één ding, dat mij in deze Wel blezonder int'resseert, Is de vraag, ot 'de regeering Hem nu ook banderolleert. Dan komt eerst een groote prijsvraag, Wie ontwerpt zoo'n banderol? En dan raakt men in de Kamer Met die rol 'eerst aan de rol. De Minster van Financiën, In de regel niet zoo malsch, Hangt zijn slachtoffer misschien wél, Een soort penning om de hals. Kamerlid van Weet tot Beter, Voe't wellicht meer voor de leus, Om hem als een zeug te ringen, Dus wat logisch door de r.eus. De Minister van Defensie Stelt een wapennummer voor. „Maar geen dertien", zegt een andier, „Dat is voor getrouwden, hoor!" Weer een ander ziet meer heil in Ben soort stempel op de wang. Liefst met de geboortedatum, In het vrouwelijk belang. Vrijgestelde vrijgezellen, Krijgen, als de rijwielplaat, Dan een gaatje in hun stropdas, Wat ook niet onaardig staat. Zoo wij zien zit aan dit zaakje Nog het een en ander vast, En moet de Minister kijken Hoe hij nu dit varken wascht. Maar als ik nog vrijgezel was, Vroeg ik zeker aan de Sint Ter voorkoming van die lasten Gauw een beste gezellin. HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) Doos 30-60ct. Bij Apoth.en Drogisten VOOR ONZE SCHAKERS. OPLOSSING LAATSTE PROBLEEM. Stand: Wit: Ke5, Tc4 en gl, Lh3, Pa3, pi a4, a6, c3, c5, f6 en g5; zwart: Ke6, pi ap, c7, f7 en g6; mat in drie zetten 1. Th4 Kc5; 2. Tg g4. NIEUW PROBLEEM. a be de fg h Wit: Kd8, Dc3, Tb7, en g5, Pc7 en f2, pi b4 en f7. Zwart: Kd6, Da2, Td3 en f4, Le3 en g6, Pb3 en h4, p. a5, b2, d7, e-l, f3 en g7. Mat in twee zetten. Oplossing volgt. Qfol verac EB 51 ONZE SCHAPENFOK 11 EB Het aantal fokkers, aangesloten 11 bij „Het Texelsche Schapenstam- EB hoek in Noondholland" is hier 11 belangrijk gestegen, n.l. van 28 1] tot 65. Wij mogen ons over die 11 vooruitgang van harte verheugen, li omdat dit aan de verbetering van 11 ons Texelsch schaap en de naam 11 van ons eiland als schapenfok- EB district zeker ten goede zaï ko- m men. BBEEÏHUDSUSÜfiffl U EBffiEHHEEHHUllW U.D.I.-AVOND. Er komt heel wat aan te pas, ah vorens van een geslaagde tooneelavond sprake kan zijin: er moet een goed stuk zijn gekozen (de keus is helaas niet groot en dus moeilijk); je moet niet alleen over krachten beschikken, die de kunst van tooneelspe'en verstaan in 't algemeen gesproken maar de rollen moeten ook zoo zijn verdeeld, dat ieder de taak ie vervullen krijgt, waarvoor hij in het hie zonder berekend is. Dan moet de regie niets te wenschen overlaten; dan moet Seder zijn rol in het hoofd hebben (niets bederft de sfeer zoo zeer als haperen en verhaspelen van woorden); dan moet de grimeur allen het voorkomen iiebben ge geven, dat de auteur bij het schrijven, van zijn stuk voor de geest heeft ge staan en dient ook het tooneel op pasi sende wjjze te zijn aangeklee.lWan neer we' op al deze 'punten Letten en denken aan de U.D.I.-avond van Vrijdag, mag zonder twijfel van een zeer goed re sultaat gesproken worden. De opvoering Legde getuigenis at van zorgvuldige voor bereiding en van de aanwezigheid van uitnemende spelers(sters)-kwahteitenop zulk een basis kon een succesvolle avond worden opgebouwd. Algemeen was men hoogst voldaan. U.D.I heeft haar oude roem bevestigd en zal niet in de laatste plaats op deze avond met voldoening te rugzien, wanneer zij straks haar jubileum zal vieren. De avond werd met een kort woord geopend door de heer H. Kraai, voorz. der Nutsbewaarschool. Spr. verleide, dat de school behoorlijk floreert. Dank zij mede U.D.I. slaat ze zich dapper door de moeilijke tijden heen. Zij wordt ook, ver volgde spr., gedragen door de sympathie van velen. Immers belichaamt de school een beginsel en wel dat, hetwelk aan alle; openbaar onderwijs ten grondslag ligt: de schoot is er voor de kinderen van alle gezindten. Zij behoort de kinderen niet in vakjes te plaatsen, maar juist de een i beid en de verdraagzaamheid te bevorde ren. Godsdienstonderwijs kan daarnaast worden gegeven. Wij vleien ons mét de hoop, besloot de heer Kraai, dat een deel van de belangstelling, deze avond be toond, voortspruit uit uw sympathie voor de Nutsbewaarschool. Er zullen nog n.l. meer gelegenheden komen om hiervan te doen blijken. Hierna voerde de heer Van der Meuten, voorz. van U.D.I. nog even het woord. Hij dankte voor 'de groote medewerking, algemeen ondervonden en verwelkomde de |eden van Klein Tooneel, met welka Zustervereen. U.D.I. op de beste voet staat. In vorig nummer gaven we van het opgevoerde blijspel „Geen Dubbeltje in z'n zak" een korte inhoudsbeschrijving. Een stuk met goede kwaliteiten was het. De uitgever koos het danook uit vooir een uitgeschreven tooneelwedstrijd en U. D..I heeft het volkomen tot zijn recht doen komen. De hoofdrollen niet alleen, maar ook de overige waren keurig bezet. Omvangrijk en veeieischend waren die van papa Benders (A. de Wilt) en van San,- dertje, de boekhouder (P. Fehrmann). Het spel was zeer goed. De creatie van de heer Fehrmann was excellent. Wie van 't beroepstooneel verbetert het? De tafe- reeleii met Sandertje en Neeltje (mw. Room—Wilkeshuis) behooren tot de beste uit het stuk. Om van te smullen. Meer dan haar hart bleek haar spaarduitje de 'oegeerte van het pennelikkertje te hebben gewekt. Wie had dat aanvankelijk ge dacht? De fatterige, onuitstaanbare Jhr. Van Panhuyzen vond in de heer G. Bak ker Pz. een goed vertolker. Wat fep Do- 'J minicus er in, toen Loeki hem listig in de waan bracht, dat hij eenige kans, maakteMej. Gr. Dijt was juist de sportieve, levenslustige dame, die ze we zen moest. Een passende vertolking vond ook de rol van de krantenmagnaat Frits, de man zonder een dubbeltje op zak, maar met een bom duiten op de bank Joviaal, vol geestige invallen, zonder zorgen voor de dag van morgen, een, Jantje-rechtuitdat alles sprak uit de vertolking, welke de heer S. de Waal van die rol te zien gaf. Dat nnv. Van der Meulen—Flens ten volle voor haar taak berekend was, behoeft nauwelijks ver melding. Als Kees, de pakhuisknecht, gat de heer H. Room uitstekend spe'l. Hier toonde ook de grimeur zich van zijn beste kant. Een prachttype. Gé Verburg, de a.s. verloofde van Loeki, werd ge speeld door de heer C. v.d. Kooij. De rol van sympathieke jongeman gat hij op Kunt U hel wel uitschreeuwen van pijn bij elke beweging? Gebruik dan "AKKERTJES". Niet alleen verdrijven ze de gijn, maar ook de oorzaak, egin vandaag nog, morgen suit Ge het betreuren al niet veel vroeger begonnen te zijn. Ongeëvenaard bij gevatte kou, Griep, Rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Nêd»rland$ch Smaakloos ouwel-omhulsel om Product 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont de juiste wijze weer. De heer Van Mans feit (grossier in ijzerwaren, bij wie Ka- nel Benders dik in het krijt stond) ver-i scheen in de persoon van de heer I. VLesn sing, een kleine rol, maar "knap opgevat, en gespeeld. Tenslotte noemen we nog mej. J. Breen, en de heemen A. v.d. Mem ten en J. G. Dekker, resp. typiste en joury naüsten, wier spel in de kleine rollen zich bij dat der overigen op passende wijze aansloot. Na afloop dankte de heer Kraai U.D.I. hartelijk voor deze mooie avond en voor het batig saldo, dat aan de Nutsbewaar-< school zal kunnen worden afgedragen,. Het laatste woord was aan de altijd vol-i ijverige U.D.I.-preside it A. v.d. Meulen, die op zijn beurt namens U.D.I. dank bracht voor de algemeen ondervonden, medewerking, zonder welke immers deze, avond niet aan zijn doel had kunnen be antwoorden. Gezellig bal hield een talrijk publiek nog geruime tijd bijeen. DERTIG POLDERS. Maandag had de stemming plaats ter voorziening in de vacature hoofdinge'and, ontstaan door het overlijden van de heer Joh. Dirk Roeper Jbz. Uitgebracht aantal stemmen 260 Ongeldige stemmen 4 Geldige stemmen 256 Volstrekte meerderheid (helft plus één) 229 Hiervan bekwamen de hceren Corn. Hertje Roeper Lz., de Waal, 132 Jn. Keijser Augsz., den Burg, 87 Joh. Jac. Roeper Jolhz., Oostene.id 37 Aldus gekozen: de heer C. H. Roeper. ZAKENNIEUWS. De „Geluksdag" voor hen, die de laat ste weken inkoopen deden bij de N.V. Ph. Vlessing, bleek Zaterdag 21 Nov. te zijn. Op vertoon van contantbon, diedqg uitgereikt, kan voor eenzelfde bedrag gratis in de zaak worden besteed. In de etalage van Slagerij Visser en Zn., prijkt een fraai gekleurd wapen van Texel, natuurgetrouw van reuzel Ver vaardigd. Een prachtig stuk werk van de heer Van Westen, leider van de sla gerscursus (garneeren en opmaken van schotels) alhier. Ook in de etalage van, andere slagerswinkels zal het wapen te bezichtigen zijn. Beleefd verzoeken we advertentie-op drachten voor volgend nummer reeds DONDERDAG tc willen inzenden. DE COCKSDORP. Augustus 1937 zal het R.K. Kerk gebouw alhier 60 jaar bestaan,. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Een voorloopig bericht over het aan staand 60-jarig kerk-jubilc. De parochie bestaat van 19 Maart 1842. Nadat eerst in ven hulpkerk was gekerkt, zette pastoor J. Scholte in 1876—1877 een nieuw kerkje, dat 7 Aug. 1877 feestelijk in gebruik werd genomen, na inwijding door de Z.Eerw. Deken van Schagen, A. G. Schweitzer. De eigenlijke en definitieve kerkwijding welke door de Bisschop geschiedt, heeft hier nooit plaats gehad. Om 'deze te kun nen verrichten, moet de Bisschop meteen ce:i altaar van steen, uit de grond opge bouwd, (vast altaar) consacreeren. Zulk een aitaar komt er nu in De Cocksdorp. Het bestaande is van geverfd hout, verrï, van smaakvol. Het nieuwe zal van rood marmer zijn, eenvoudig en passend aan gekeed met bronzen kandelaars en al- taarkruis. Het wordt aan de kerk ge schonken door de organisatie der Katho lieke hakkerspatroons; vandaar, dat mid den op het marmer op de voorkant een bronzen relief komt, voorstellende Sinf- Aubertus, bisschop van Kametrijk, pa troon van menig hakkersgilde in de Mid deleeuwen. Het relief is een copie van oen ornament in de oude kapel van het bak-, kersgilde in de groote (nu protestantsche) kerk van Dordrecht, waar dit gilde zijn eigen altaar had staan vóór de hervor ming. Aldus wordt hier de band met het verleden opgevat, wat vooral van beteeke- nis is, nu er een zeker heimwee bestaat naar die sociale en economische orde, welke in de Middeleeuwen door onweten den zoo vaak „donker" genoemd, on betwistbaar bestond, een orde, die diepste grond en oorsprong vond in een conse quent beleven van het Evangelie. Bij ge legenheid hopen we een afbeelding van het altaarontwerp te publiceeren. De da tum van plaatsing en consecratie kun nen we nog niet melden» IEDEREEN KEtfl: Wat ziet „HET KIM) er goed alt! in een geheel gemoderniseerde uitvoering. Verschijnt sedert 1899 13.— per half jaar, losse nrs. 25 ct. Nieuwe abonné's voor één Joar, ontvangen zover de voorraad etrekt 3 premleboeken I Vltfave C. A. SPIN A ZOON N.V. N.Z. Voorburg-wal 271-373, A dam C. PoNtgiro 2851SO BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5