Gemengd Nseuws TESO's St. Nicolaas- geschenken. Vereen, van Oud-leerlingen INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. de Texelsche Graan- en Kunst mesthandel v.h. C. R. Keijser en Co. te Den Burg Texel om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het be waren en verwerken van granen,'veevoe der en kunstmeststoffen, waarin als drijfkracht een electro-motor zal worden gebezigd, in het perceel, gelegen aan dien Schiklerweg te Oudeschild, kadastraal be kend in sectie D., no. 3326. Op Dinsdag, 8 December 1936, des huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, .op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van hel Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Tiexel, den 24 November 1936. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. ROTKREUPEL. Lieden van de Vereen, tot Bestrijding van het rotkreupel worden herinnerd aan de hedenavond te houden vergadering. Wanneer het TE.S.O. goed gaat, plukt onze gansehe gemeente daarvan de vruch ten. En wat voor vruchten? A. Een bedrag van f6000.— stelt T.E. S.O. ter beschikking van het gemeentebe stuur voor aanleg en onderhoud van fietspaden alsmede een premie voor het teren van de Schansweg. B. Een „teerpremie", voor de jaren 1937—1938 beschikbaar gesteld voorweg- beheerders en wel voor 20 K.M. wegen, welke kuninen worden geacht in het be lang van alle Texelaars en van het Vreemdelingenverkeer te zijn. Wanneer de wegen, welke T.E.S.O. op het oog heeft, gebeerd en die fietspaden aangelegd zijp, zal Texel beschikken over een wegen- en fietspadiennet, waarlangs men alle mooie plekjes van het eiland zal kuninen bereiken. C. Een bedrag van f125 wordt ter be schikking gesteld van Texels Museum voor de aankoop van diverse zaken. D. Ben renteloos voorschot van f 1000 zal de Texelsche Zwemvereenigimg ont vangen, ondervoorwaarde, dat een rap port van deskundigen zal worden overge legd, waaruit blijkt, dat de omgeving van het te maken binnenbad kan worden ont- rat, opdat geen gevaar zal ontstaan voor ap treden van de ziekte van Weil. Voorwaar bereidt T.E.S.O. velen al dus een gewaardeerde St. Nic.-verras- sing. Moge het doel, daarmee beoogd, ten volle worden bereikt. ZESDE ONTSPANNINGSAVOND. De ontspanningsavond, Maandag in het Glazen Paleis voor de rijpende jeugd ge geren, was de zesde en tevens laatste van dit jaar. Er waren niet minder dan 65 luisteraars en het was de heer Joh. Parle- vliet, die hen door een causerie over de visscherij op de Noordzee en een be zoek aan IJsland van half acht tot tien uur op allergenoeglijkste wijze bezighield. Het was de jongelui aan te zien, dat ze meeleefden met de spreker, die geruime tijd, als zoon van een Katwijker reader, de vischvangst beoefende en daarvan boeiend te vertellen wist. Met een film en een 60-tal lichtbeelden lichtte spr. zijn verhaal toe. Het was een interessant re laas. Vooral dat van zijn bange avon turen in de mobilisatietijd, waarbij een maal zijn schip het slachtoffer van een zeemijn werd. Een mooi besluit van de reeks avonden, door de organisatie van welke de Jeugdherberg en het Nut velen aan zich hebben verplicht. Het ligt in de bedoeling begin Janu ari de reeks voort te zetten. Wenschen, omtrent te behandelen onderwerpen en vragen kunnen aan het Bureau van dit blad kenbaar warden gemaakt. Het Co mité zal uitzien maar grooter lokaliteit, opdat het aantal zitplaatsen op de nog steeds wassende belangstelling zal zijn berekend. Bericht omtrent plaats, tijd én onderwerpen volgt. De avond van Maandag werd wederom door de Burgemeester en beide wethou ders bijgewoond. Verbetering in uitslag stemming Dertig Polders Op voorpag. staat vol strekte meerderheid 229 st.moet zijn (zooals uit het bericht overigens duide lijk blijkt) 129 stemmen. VVOLPRIJS. Voor wol wordt thans 92'/2 ct. per K.G besteed WERELDBOND VAN KERKEN. Belangrijke samenkomst. Men schrijft ons: Op Zondagavond 13 December zal in de Hervormde kerk alhier een samen komst worden gehouden, uitgaande van de Hervormde, Doopsgezinde en Gerefor meerde (H.V.) gemeenten op ons eiland. Het doel van deze bijeenkomst is, meer bekendheid te geven aan het werk en het ideaal van de Wereldbond der Kerken. Dit ideaal is: bevordering der wereld vrede door samenwerking en vriendschap der Kerken. Voor de Wereldbond zal Spreken 'Dr. j. C. Wissiing, seoretaris van de Nederlaindsche afdeeling. V.V.V MOOI TEXEL. In de gisteravond in hotel Texel ge houden vergadering, bezocht door 28 le den wenden jaarvierslag en rekening goed gekeurd en ide begrooting 1937 vastge steld. De heer W.H.Lap, bestuurslid, werd herkozen met 26 van de 28 stemmen Om op Jaarbeurs voorjaar 1937 te kun nen uitkomen (kosten f300,zal van T.E.S.O f150,en verder een extra bij drage van de leden worden gevraagd Als 'bijdrage in de kosten van afgenree- ne propaganda zaf van T.E.S.O. een sub sidie van f900,wonden verzocht (het vorig jaar f800, Zie verder volgend inummer. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Uit de gisteravond in De Lindeboom gehouden afd.-vergadering deelen we nu reeds mee, dat met 62 stemmen beslo ten werd NIET deel te memen aan de a.s. bespreking met de werknemersorganisa ties over een eventueel collectief arbeids contract. Het was de vergadering beleend, dat L.T.B. en C.B.T.B.. zich in principe voor zoo'n contract verklaarden. Ze was ech ter van meening, dat van zoohi contract geen heil te verwachten is. Als sprekers zullen worden uitgenoo- digd Dr. R.H. van Gelder., Dir. Melkoom- trolebureau te Amsterdam (over melkhy giëne en t.b.c.-bestrijding) en de heer J.K.Suermond (over Omderl. Brandver zekering) Met alg. stemmen werd besloten niet in te gaan op 'het voorstel van de Plaatse lijke Commissie voor het Plan van de Arbeid om een spreker aan te vragen om bet Plan op landbouwgebied toe te lichten. Wat het schapenpatje betreft deelde de voorz. mee, dat uitkeering (vermoedelijk op Texel t'2S000,thans tegemoet kam worden gezien. De Plaatselijke Commis sie heeft haar taak volbracht. Uitvoerig verslag volgt. Lagere Landbouwschool. Inleiding van Jb. Roeper over aardappelziekten. TOPBONT. Door deze ziekte aange taste knollen geven zieke planten, terwijl buurplantan gemakkelijk besmet kunnen worden en volgend jaar zieke nakomelin gen geven. Bijz.gprimaire mozaïekziekte is deze niet altijd goed waarneembaar; soins wel in de stengels. Beter treedt ze na droogte voor de dag en vooral in de jonge scheuten, wanneer de plan ten opnieuw uitloopen. De besmetting geschiedt, zooals bij de bladziekte be schreven is, o.a. door luizen. Roode Star en Industrie kunnen voor 100 pet. aange tast zijn door mozaïekziekte, zij liet in lichte graad. De opbrengst lijdt hier niet onder. Sterk aangetaste planten evenwel geven wel een lichtere opbrengst. In het algemeen kunnen we zeggen, dat alle ras sen min ot meer voor deze ziekte vat baar zijn. Aanbeveling verdient het, Roode Star en Industrie niet naast an dere soorten te planten, daar zij altijd inin of meer ziek zijn. Ze hebben hier geen last van, maar kunnen wel schalde toebrengen aan andere aardappelgewas- sen, op welke de ziekte niet zonder uit werking blijft. De keuring schrijft voor, dat een afstand van 50 M. bewaarei moet blijven. KRINKEL- ot Kroesziekte. Deze on derscheidt zich door vrij sterk naar be neden gebogen bladranden en -punten. Ze vertoonen indeukingen en zijn hobbe lig. De plant maakt een kroezelige in druk. De onderste blaadjes worden geel en vallen spoedig af. Ook vertoonen de bladeren "kleine bruine stippeltjes. Besmetting: als boven omschreven. AUCUBA-BONT. De plant ontwikkelt zich normaal, maar vertoont op de bla deren gele vlekjes en geeft bij sterke aantasting minder opbrengst. Meermalen vertoont zich de ziekte op de onderste bladeren alleen. Van ernstige aard is de ziekte niet, inaar, ook al treedt ze niet zoo veelvuldig op, we mogen er wel de noodige aandacht aan schenken. OUDESCHILD. FEEST IN HET DORP. Men schrijft ons: „Als 't feest in 't dorp is, heeft jong en oud plezier", zoo klinkt het vaak dooi de radio. Zoo wordt het, als de teekenen niet bedriegen, ook in Oudeschild, dat ook, als in een edele wedstrijd, zal mede- feèsten met alle dorpen op hét eiland- 7 Januari feestdag en -avond voor Ou deschild. Veel, zeker niet in biezonderheden, kan nog niet medegedeeld worden, maar er wordt gesproken over een extra versie ring aan haven en in dorp, over een fees telijk ingerichte zaal, over een extra programmapunt in de voormiddag, een eciit stemmige, doch gezellige avond, alles in de geest van één groot tamilieteest, in de geest vereend rondom dat sympathieke paar, hetwelk een ieder alleen reeds als menschen 'n gelukkige toekomst wenscht. Meer en meer blijkt, dat de 'Oudeschil ders wel weer eens zoo'n laten we zeg gen, „ouderwetsch feest" willen meema ken. Prachtig. Allemaal met elkander. Dat kan en zal slagen als iedereen meedoet en zich nu de vraag stelt: Niet, wat doet het comité voor mij, inaar wél, wat doe ik voor het comité Dus geen bezwaren, maar blij en ver trouwend enthousiasme. ORANJE-COMITE. Naar we vernemen is het Oranje-comi té alhier als vólgt samengesteld: S. W. Dokkum, voorzitter. Pastoor Th. Q. van 'Haaster, secr. J. Beunfkes, pennfingin. "H. de Bioois, C. A. Kaczor, Jae. Kik kert, Ds. Q. W. Scholte en D. Witte, leden. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 20 Nov.: 528 Kg. garnalen 14 ct.1235 Kg. wulken 19 ct. 21 Nov.: 150 Kg. garnalen 14 ct.611 Kg. wulken 19»/2 ct. 23 Nov.: 560 Kg. garnalen 14 ct.923 Kg. wulken 22 ct. DE COCKSDORP. NEGENTIG JAAR. Vandaag hoopt mejuffr. de Wed. KI. Knol—Bussen, inwonende bij haar zoon, de heer S. Knol alhier, haar 90e ver* jaardag te vieren. De jubilaresse, die 'n een werkzaam leven achter de rug heeft, en nu een onbezorgde levensavond geniet, is voor haar leeftijd nog zeer kras DE WAAL. IJSCLUB DE WAAL Een adv. in dit nummer doet mede- deelingen over de a.s. verpachting van de ijsteut en over de contributiekaarten, welke spoedig zullen worden aangeboden (30 ct. p.p.; na Dec. 60 ct.) Het bestuur, thans bestaande uit de heeren C. A. Keij ser, F. Keijser, D. Boot en J Eelman, heeft, zooals gemeld, de beschikking over een. perceel in Waalenburg en zal zich alle moeite geven om de leden bij vorst een goede haan te bezorgen. OOSTEREND KERKNIEUWS. Ds. J.J.Buskes, predikant in de Geref. Gemeente H.V. te Amsterdam-Zuid, be dankte voor het beroep, dat de Geref. Kerk H.V. te Zaandam op hein uitbracht. SCHOOLNIEUWS. In de Vrijdag gehouden ouderavond o.l. school werd besloten, St.-Nicolaas uit te noodigen, de school te willen be zoeken. Verder werd vastgesteld a.s. zo mer inet 5e, 6e en 7e klas een reisje naar Amsterdam te maken, met de middelklas sen maar ,SchoorI en met de laagste naar de Koog. De Oudercammissie werd herkozen en bestaat dus wederom uit de heeren P-W. Koning, voorz.; H.Boogaard, secr., S. Wuis, pienn. (de kas is helaas leeg) en; C.Witte, vice-voorz. De commissie zal met B en W. over, een nieuw schoolgebouw spreken. (Vierslagen van ouderavonden ontvan gen we steeds gaarne; dit kwam echter te laat voor dit nr.; volgt Zaterdag meer. Red.) BINNENLAND. De Koninklijke Shell bestelde de laatste 2 jaar voor 29 millioen gld. in, Nederland; in 10 jaar werd 47 millioen gld. aan vrachten aan Nederl. reederijen betaald. In Nederland, Oost- en West- Indië zijn 30 duizend Hollanders in haar dienst; in de laatste 15 jaar bracht zij aan belasting in Nederland en Ned.-Indiè 600 millioen op. Heerlerbeide. Inde Oranje-Nassau- mijn Vill zijn de 25-j. S. J. Meens uit Hoensbroek en de 29-j. Italiaan A. Te- covich uit Heerlerbeide in 'n schacht ge vallen. Zij waren op slag dood. Je Ter Aar (Z.H.) reden een per sonen- en een vrachtauto in het kanaal, nadat zij tegen elkander waren gebotst. Kap. Hogervorst van de St. Liduina-pa- rochic te Haarlem, bestuurder van de per sonenauto, verdronk. Rotterdam krijgt waarschijnlijk als tweede vaste oeververbinding met de linker Maasoever een tunnel, welke bijna tien millioen kost. Een brug zou 2,5 mil lioen meer kosten. IJmuiden. De Sch. 68, die tusschen de pieren verging, is gelicht. Onder een kluwen netwerk werd het lijk gevonden van de matroos L. Spaans, uit Schevenin- gen, van de verongelukte Sch. 179. Te Merkelbeek ,L.) zijn de 77-j. F.Buijsers en zijn 60-j. nicht D.Senders in hun woning vermoord. De 60-j. huis houdster, met wie B. niet best kon op schieten, wordt daarvan verdacht. Deze beweert echter, dat twee Tndringers <3e misdaad begingen. BUITENLAND België. De diensttijd wordt één jaar. Tot 1940 moet 45 pet. der soldaten acht tien mnd. dienen. Engeland. Begin Dec. wordt be gonnen met de bouw van het schip dat grooter zal zijn dan de Queen Mary. - Duitschland. Tijdens oefeningen bij Lubeck kwam de onderzeeër U 18 met een andere in botsing en zonk. Acht op varenden verdronken. Frankrijk. Te Roubaix is een Pool door een krankzinnige In zitn woning ge dood. De dader heeft het hoofd van Zijm slachtoffer van het lichaam gesneden en meegenomen. Frankrijk. Te St. Nazaire zijn de ko len- en havenarbeiders wegens Ioon- kwestie in staking gegaan. Spanje. Franco zal Barcelona blok- keeren. Hij heeft vreemde schepen be volen 'naven en neede te verlaten. Als hij met de hulp van Duitsche of Ital. onder zeeërs Russische schepen met oorlogsbe hoeften in de grond boort, zal dit nu niet meer ais zeeroof beschouwd kunnen wor den. Een kruiser der opstandelingen heeft Barcelona gebombardeerd. Spanje. Bij een gevecht boven Ma drid tusschen 23 jachtvliegtuigen der Rooden en 7 bombardements- en 8 jacht vliegtuigen der Witten werden van de Iaatsten vijf toestellen neergeschoten. Spanje. De bisschop van Ciudad Real zou door de Rooden gefusilleerd zijn. De Witten zouden bij Madrid brand- gassen gebruiken. Bulgarije. Te Tsjirpan is een com munistische organisatie ontdekt; 15 ar restaties. In Italië zijin in alle gemeenten ge- veisteenen onthuld ter herinnering aan het economisch beleg (sancties.) Italië. Ter gelegenheid van Hor- thy's bezoek wordt op '26 Nov. een vloot revue bij Napels gehouden, ook een groote 'egerparade. Polen. Bij Loeblianca is bij grond werk een 20 Kg. zware een M. lange, slagtand van een maininouth gevonden, naar schatting 20.000 jaar oud. - Rusland eischt onmiddellijke bijeen roeping der non-interventiecommissie we gens de erkenning van de Witte regeering in Spanje door Duitschland en Italië. O.-Indië. Oost-Java. In Toegoesari en Tjoerahkalong zijn 121 huizen door 'n orkaan omgewaaid. De rubber- en tabak- aanplantingen kregen schade. Ver. Staten. Te Brooklyn wordt een torpedojaga- gebouwd, welke ruim 41 knoopen zal kunnen Ioopen. Hij wordt 1500 ton groot en krijgt vijt luchtdoel-' stukken van 12.7 cM. en de modernste lanoeerbuizen. I!!llllilllilllll!li!!llllllllllli'lllllllll!l|||||||!l|||!|l!llll LUCHTVAART. Canada zal volgend jaar 16 millioen pond besteden voor uitbreiding lucht macht. Engeland, dat 179 marinevliegtuigen heeft, gaat er spoedig 450 bijbouwen. De Vereen. Staten hebben er 950, Japan volgend jaar 1000. De Franschman Japy heeft op zijn recordvlucht Parijs—Tokio op Kioesjoe wegens benzinegebrek een noodlanding gemaakt, waarbij hij vrij ernstig gewond werd. Hij legde 15.000 KM. af en PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Donderdag 26 November. Oosterend nm halt 8 bijbellezing. Den Hoorn, nm half 8 Bijbellezing. HERV. GEMEENTE. Zondag 29 Nov. '36 Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser Waal, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Koog nm half 8 ds Van 't Hooft Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds Moen Oosteirertd vm. 10 uur ds. A.W.Kok. de Cocksdorp, vm 10 uur ds. Salm Maandcollccte. Zuid-Eicrland nm 3 uur ds. Salm

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6