Neêrlands Zuivel voedt u goed voor weinig geld. Propaganda-middag en -avond Openbare Zuivel-Demonstraties TEXELSCHE COURANT Kinderen hebben geen toegang. Iedere bezoekster ontvangt een gratis Receptenboek IPUROL DERDE BLAD. Texelsohe Berichten BEDRIJFSVEREEN. TEXEL Hees! hu kinderen ampo Slicht op en geneest! Vereen, van Oud-leerlingen ZUIVELDAG OP TEXEL. Zaterdag 28 Nov. 1936 Algem. vergadering in De Linde boom op 26. Nov. Voorz.: die heer E. v.d. Ban. Secr.: de heer Jac. Roeper. Tegenwoordig 43 leden. Een belangrijke vergadering en geani meerde discussies. Voorz. ving aan met in het kort de ontwikkelingsgeschiedenis der Vereen, na Te gaan en verwelkomde in het biezonder de heer K. Lap Pz., die tot assistent-bedrijfsconsulent benoemd werd. Spr. had van hem een zeer goede indruk gekregen en beval hem warm aan. Statuten en huishoudelijk reglement werden vervolgens besproken en vastge steld. Het voorloopig bestuur werd bij acclamatie definitiet benoemd, terwijl op voorstel van het bestuur de heer C. J. de Lugt tot voorz. benoemd werd. (met 41 tegen 2 stemmen). De heer Van den Ban, de voorloopige voorz., verklaarde geen zitting in het definitiet bestuur te mogen nemen, daar hij geen grondgebrui ker is. Op voorstel van de lieer De Lugt werd hij evenwel bij acclamatie tot advi- seur benoemd. Alle benoemden rerklaar- klaarden zich bereid ihun functie te aan vaarden. Hierna deed de heer Van den Ban mededeelingen omtrent het werkprogram en omtrent de kosten, aan het grond onderzoek verbonden. Onderzoek op zuurgraad kost 20 a 30 ct. per monster, humusbepaling 60—75 ct., kalkfactorbere- keniing minder dan een gulden, kali- en fostorgetalberekening 75 a 100 ct. Het zal niet noodig zijn alle monsters volledig te doen onderzoeken. Br zal zoo economisch mogelijk gewerkt worden, opdat men met de minste kosten aan alle vereischte ge-i gevens komt. We geven hier een nog lang niet vol-1 ledige opsomming van het vele werk, dat de Vereen wacht: regelmatig bezoek van de aangesloten bedrijven, bestudeering van ziekten in gewassen, van middelen tot in-, sectenverde.'gimg, demonstrate nieuwe werktuigen, studie maken van de ontwate ring waar deze te v enschen overlaat, voe dercontrole, hulp bij Biet invullen van vaederlijsten, propageeren teelt van groen voer en van het ontsmetten van zaaigra* man, toeleggen op de teelt van zuivere zaaizaden, studie maken van het bewaren van pootaardappelen, van maatregelen tot verbetering van de schapenstapel en van de wolhandel. (Er wordt volgens de heer Van den Ban inde wolhandel te weinig re kening gehouden met de kwaliteit van de wol. Dit moet z.i. anders), het geven van publiciteit aan voor landbouw en vee teelt belangrijk nieuws. Als steeds zal men ook hier geen vergeefsch beroep doen op de Texelsche Courant. CONTRIBUTIE. Deze wordt vastge steld op 10 ct. per H.A. voor leden, op. 12y2 ct. per H.A. voor niet-leden van een landbouw-organisatie. Voor 1036 wordt de halve contributie in rekening gebracht. GRONDONDERZOEK. Het ligt in de bedoeling dit over het heeLe eiland uit te, strekken en wel te beginnen in die streek tusschen Westerweg en Hoogeberg, dus in de buurtschappen Z.-Haffel, N.-Haf fel en Westergeest. Hierbij wordt gere kend op algemeene medewerking en op toetreding van nog vete leden. Onderwijl worden ook van andere deelen van Texel op verzoek gaarne monsters genomen. Een flink getal leden geeft zich hiervoor op. Bij de rondvraag verzocht de hear A.J. Keijser te willen bevorderen, dat de heer Lap op Texel alleen werkzaam kan zijn en niet ook Vlieland en Terschelling moet bezoeken, (zie verslag H.M. van L.) Het bestuur zal trachten dit te bereiken. De heer De Lugt stelt voor pogingen te doen om een tweede assistent aan te stel-, len, geheel voor rekening der vereeniging, in welk geval haar ledental belangrijk zou moeten worden opgevoerd. Er zal in die richting gewerkt worden. Ons blad zal de meer-leden-campagne gaarne krachtig steunen. Nadat nog medegedeeld was, dat leden van een landbouworganisatie voor slechts fl.60 hun kuilvoer kunnen laten onder zoeken (de assistent geeft inlichtingenen neemt monster) volgde sluiting van deze belangrijke vergadering. voor de bevordering van het gebruik van NEÊRLANDS ZUIVEL in het belang eener goede voeding en onzer volkswelvaart. op VRIJDAG 4 December 1936 des middags drie uur en des avonds 8 uur te DEN BURG in Hotel „TEXEL". ZAKENNIEUWS. In een adv. in dit nummer kondigt ar chitect Igesz de aanbesteding aan van een woon- en winkelhuis voor de heer J. Nauta, fotograaf alhier. Het pand wordt 22 M. diep (tot de Nieuwstraat toe) en krijgt een teakhouten pui met etalageglas ter oppervlakte van 25 vk. M. Gevel wordt opgetrokken van gele Friesche steenen met onderaan dofblauw gegla zuurde. Het atelier wordt vier bij zeven M. groot. De installatie zal geheel op moderne leest geschoeid zijn. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 24 Nov.: 434 Kg. garnalen 14 et.; 483 Kg. 17 ct. 25 Nov.: 442 Kg. garnalen 14 «t.213 Kg. wulken 23 ct. 26 Nov.: 308 Kg. garnalen 14 ct.; 312 Kg. wulken 25 ct. Lagene Landbouwschool. (Vervolg.) STIPPELSTREEPZIEKTE. Deze treedt bij verschillende rassen op; het meest bij Eersteling. Wanneer de planten 1020 cM. hoog zijn geworden, vertoonen ze kleine zwarte stipjes; de bladen hangen slap; de planten breken gemakkelijk. Aan getaste -planten geren nog een behoor lijke opbrengst. De ziekte blijkt via de knol te worden overgebracht. Sommige rassen vertoornen bruine plekken om de ooge.n Deze oogen komen dan niet tot ontwikkeling. Bij Bintje en Friso treedt 'de ziekte wel op, maar het loot sterft niet af. De vlekken zijn daarbij grooter dan bij Eersteling. Bij Bevelander doet de ziekte zich a's 'krinkel voor. 'Bij Noorde ling worden de onderste bladen, geel; ze vallen af. Wie op een gezond gewas gesteld is, wete, dat van zieke planten nooit plant goed mag worden gehouiden. Loot en knollen van ziek gewas moeten zoo spoe dig mogelijk van het veld verwijderd wor den, terwijl ook op de omgeving dient te worden gelet. Geen smetstofdragers telen naast voor ziekte vatbare gewassen. Eigenheimers b.v. nooit naast Roode Star. Nooit te veel soorten op een bedrijf en alle zooveel mogelijk gescheiden. Uitste kende resultaten levert het groen rooien van gezonde planten op. De smetstof gaat n.I. langzaam uit bet loof naar de knollen; Bnengt geen loot op aardappelputten. Verwijder zieke planten zoo vroeg mo gelijk. Om vroeg te kunnen rooien moet men de aardappelen laten vóórkiemen (niet in donker). Korte dikke spruiten worden vereischt. In bakjes gaat dat best. Bij nachtvorstbeschadiging niet te vrc^g planten. Glazen pootaardappelbewaar- plaatsen hebben de voorkeur. Niet elk ras kan vroeg gerooid worden; vroeg rooien van late rassen geeft goede resultaten. Aanbevolen wordt kennis te nemen van de geschriften omtrent aardappelziekten, uitgegeven door de plantenziektenkundige dienst te Wageningen. Om zieke planten te kunnen onderkennen is veel ervaring noodig. We moeten ons laten voorlichten door aardappelkeuxmeesters en 'n juiste selectie toepassen. Tegenover massa-se- lectiè staat stam-selectie. In het laatste geval zoekt men de mooiste stammen, zoowel wat blad als knollen betreft, bij een. Deze zet men afzonderlijk op een vertrouwd plekje op, niet op een te be schutte plaats. Verschillende stammen kan men maast elkaar plaatsen, maar geen Eigenheimer maast Bomte Roode Star en Industrie. J.R. We krijgen ook in onze gemeente een z.g. Zuireldag en wel op Vrijdag 4 De- oember a.s. in hotel Texel alhier. Dat belooft iets biezonders te wor den: een dag, waarop niet één Texelschie huisvrouw zal willen verzuimen te gaan hooren, zien enproeven, wat daar dan wel geboden zal worden. Elders in ons land hadden die dagen buitengewoon groot succes. Het ligt voor, de hand, dat het op ons eiland niet anU ders gesteld zal zijn Te Hippoiytushoef gaven niet minder dan 600 vrouwen blij k van, belangstelling; te Uitgeest was de groote zaal van Baltus 's avonds tjok vol; te Edam bleek zelfs de Ambachts school niet groot genoeg, om alle be langstellenden te kunnen bevatten; zoo dat velen, een lange reis ten spijt, ver geefs toegang verzochten; zoo kunnen we doorgaan. Een woord van aanbeveling is vrijwel overbodig. Eerder past deze raad: Komt op tijd, want ook hier zal, de toeloop groot zijn. Wat u te wachten staat Een gezel lig praatje over de bereiding van maal-) tijden, spijzen ««-dranken met gebruik making van melk, boter en, of, kaas. Bovendien kunt u zien en leeien, hoe ze bereid worden, enmoogt u er van proeven, terwijl ter afwisseling nog eer FILM zal wonden vertoond, die gewis uw belangstelling zal hebben. Burgemeester Kamp zal de demonstra tie met een kort woord sluiten. Meer mogen we er voorloopig niet van verklappen. Maar dat de zaal VOL komt staat zoo goed als vast. Bespreekt op de buitendorpen auto- en (of) auto- busrervoer naar Den Burg. Er zullen heel wat Liefhebbers zijn. Immers: Je hoort er wat, je ziet er wat, je leert er wat en proeft er nog wat bij, ter' wijl het u geen sikkepit kost. HET MINSTE TANDBEDERF indien U poetst met wat goeds, dus met 1VOROL. Tube 60 en 40 ct. Doos 20 c WERELDBOND VAN KERKEN. Men schrijft qns: Op Vrijdag 11 Dee., en niet, zooal# eerdier bepaald, op Zondag 13 Dec._, zal Dr. J. C. Wissing, secretaris van die Afd., Nederland van de Wereldbond voor inter nationale vriendschap door de Kerken spreken In die Ned. Herv. kerk te Den Burg. De samenkomst zal een inter-kerke- lijk karakter dragen. De spreker zal wor den Ingeleid door Dr. Vis, terwijl Ds. Kok (Geref. H.V.) de vergadering hoopt te sluiten. Deze samenwerking van «er- schillende kerken is ook geheel in de geest van de Wereldbond, waarbij in Nederland zeven kerkgenootschappen en veertien godsdienstige reneenigingen zijn aange sloten. In 35 landen heeft de Wereldbond nationale afdeelingen. In de statuten van die Nederl. afdeeling wordt als doel ge noemd a. de Kerken op te wekken om, haar invloed te gebruiken bij het volk, de volksvertegenwoordiging en de regeering, teneinde een goede verstandhouding tus schen de volkeren te bevorderen. b. Christenen van verschillende Kerken, godsdienstige genootschappen en rer- eenigingen samen te brengen om de Ker ken in dit werk te steunen; c. bij de Christenheid het bewustzijn te wekken, dat de internationale verhou dingen moeten worden gebracht onder de invloed van het Evangelie van Jezus Christus en dat zij bij verwaarloozing dezer taak haar roeping verzaakt. GEMEENTE TEXEL DIENSTPLICHT De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kermis ,dat door den Minister van Defensie bij beschikking van 21 No vember 1936, VI le Afd. no, 386 V, aan! Mattlieus Joannes Kuip en aan Machiel Wilhelmus Keijzer, dienstplichtigen der lichting 1938 uit deze gemeente, met in gang van 15 December 1936 voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens tiet verkeeren in geval als bedoeld in art. 12, eerste lid, punt ld, der Diei stpl;chtvvct.(Volgens vernield punt d wordt vrijstelling verleend wegens het bekleeden van een geestelijk ot een gods dienstig nienschlievend ambt ot opleiding tot zoodanig ambt.) Tegen deze vrij stelling kan uiterlijk den tienden dag na den dag van deze bekend making in beroep wonden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. l iet behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 26 November 1936. De Burgemeester, KAMP. Ruwe Huid Ruwe ha»den n i Doos 30 cent A uwe lif>/)en J Bij Apolh en Drogist UITSLAG AANBESTEDING. Het vergraven van diverse tochtslooten in de Dertig Polders werd opgedragen aan de lieer S. Lange veld en zeven anft deren. TEXEL EN VLIELAND AANEEN? De beer S. C. Eelman vestigt in de groote per# de aandacht op de afbraak van Texels duinkust, waaraan hij vreest, dat eens ook de vuurtoren ten offer zal vallen. Hij geeft in overweging een ver binding tot stand te brengen tusschen Texel en Vlieland, opdat die afbrokkeling een einde zal nemen. 19 Nov. bedroeg oe afstand van vuurtoren tot nooxdqost- punt, waar 30 M. water moet staan, nog maar 600 pas, terwijl het verplaatste reddingbootbuis nog maar weer 250 pas van de afbraakoever staat en de rails alweer ingehaald moet worden. Vroeger lag liet Euerl. Qat waar zich nu de Vlic hors bevindt. Oude boeien, vertelt schrij ver, jaagden in hun jeugd 7n 'de duinen^ welke toen N.O. van het verdronken pol- dertje lagen en een vol uur breed wanen» Ook Ameland met Schiermonnikoog ver binden bepleit schrjjver op dezelfde gron den. We zijn benieuwd te hooren >ho« water bouwkundigen hierover denkeu. Blijken# mededeeling elders in dit blad heeft mw. de wed. Omis de radio-centrale annex smidsbedrijf overgedaan aan de heer Rentenaar, van Heer-Hugowaamd. GEESTELIJK LEVEN. HET GEBED DES VOLKS. Voor zijn Vorstenhuis. Ondier bovenstaande titel verscheen van Dr. J. H. Gunning JHz. een boekje bij de uitgevers La Rivière en Voornoeva die het ons ter aankondiging toezenden. Het i# 'de vurige wensch van de schriji ver, zoo lezen we in een begeleidend schrijven, dat Ihij met zijn geschrift all# godsdienstige kringen en schakeeringen zal mogen bereiken. Ga gij, o lezer zoo besluit Dr. Gunning zijn boekje er mee in uw binnenkamer en zet het geen ik u in zwakheid voorhield over in een hartelijk, blijvend gebed voor ons dierbare vorstenhuis. De prijs bedraagt 50 ct.; van de luxe uitgave, met opdracht en handteekening van de schrijver, f 1.50. SPORT TEX, BOYS. Zondag ontvangen de Boys 1 Oosterend 1. Aanvang wedstrijd 2 uur. Wanneer jullie flink aanpakken en de tegenpartij niet onderschatten, durven we een overwinning te voorspellen. Het 2e elftal én de adsp. zijn vrij. Denken alle spelers er om, op de vastgestelde tijden te komen trainen? Elftal: Jac.Schrama C. Graaf M. Bakker P.v.Heerw. J.v.Sambeek C.Ran Th.Kager J.Schrama W.Ran A.v.Sambeek Re#.: H.Lang#Ia. I).Witte - B. Het borstje inwrijven met Dampo. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. V I on OOSTEREND. ZAKENNIEUWS.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 9