TEXEL I - B.K.C. I ABDIJSIROOP TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Sinterklaas-avond. Zondag Texelsohe Berichten 2 uur Kou gevat op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkle Texelsche Esp. Federatie „Kune ni venkos" Juiio Baghy. Gemengd Nieuws Zaterdag 5 Deo. 1936 Heel het huis is dan op stelten, Elke kamer is „privé", leder sjouwt stil, geheimzinnig, Als een roover, pakjes mee. Vader plakt en lijmt en stijfselt Tot zijn haar stijf is van 't kit. Hoeder spijkert, onbeholpen, Tot haar duim vol blaren zit. Hersens worden afgemarteld Voor een versje op de Sint, Dat als regel dan wel eindigt Op 't gebruikelijk „bemind". Heele stapels kranten liggen Over, op en door elkaar. En de houtwol dwarrelt statig Over tafel, stoel, dressoir. Vader is met zoonliefs-spoortje Minstens een paar uien zoet. 'Wijl de oudste op een trommel 't Heele huis haast trillen doet. In een hoekje zoemt een bromtol, Pietje blaast op een trompet. Moeder deelt, tot ieders vreugde, Een pracht letter van banket. Sinterklaas, dag van verrassing Van verheuging en misbaar. Dag van rommel, touw en doosjes, Welkom ook weer in dit jaar. HU1B DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) Illlllllllllllllll|||li:il!llllllllllllllllllllllllllllll!!lll!lllilllllillll. IIHÜ'ülil Mededeelingen llllllüllll liiiiiliiiil van Texels Bioscoop-Theater llilllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll la bataille. Van deze voortreffelijke film, die Zoin- dag en Maandag als hoofdnummer wordt gedraaid," schreef De Telegraaf: Anna- Bella en Boyer toornen zich hier voortref felijke kunstenaars, Farkas getuigt, dat hij behoort tot de meest vooraanstaande en stellig meest durvende filmregisseurs. - Het Handelsblad noemde de film een, waardig product van Firansche b-odem. De Nieuwe Rotterdammer sprak van een blijde verrassing en roemde vooral de zuivere psychologische sfeer. De Tijd deelt deze film in bij de goede en ernstige en gewaagt van de fijne dialoog. De Haagsche Post noemt dit werk het beste pleidooi, ooit voor de Fransche film-in dustrie gehouden. De Residentiebode schreef genoten te hebben van het fa- meuze spel der beide hoofdpersonen. De nieuwe Koerier drukt zich als volgt uit: Voor een film als „La Bataille" geeft men gaarne een Amerikaansch pros gram van 10 films cadeau. De regie is vooral in het begin, bij de zeeslag en aan het slot, van een meesterlijke grootheid. De film heeft oogenblikken van beklem mende spanning en is 'n schepping vajn/ groot formaat. Het Utrechtsch Dag blad schreef: De fotografie is vaak in drukwekkend, niet het minst door de journaalfragmenten van de hartstochte-- lijke menigte, die er treffend in ver werkt zijn em door de decoratieve effecten van de juichende menschen iin de Japansche bootjes. Een gaat filmwerk. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllillllllllllllllllll llllllllllllllliil RECENSIES. Illlllllllllllll!) Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Herwig's Kalender „Buitenleven": „Van bloem en plant, voor stad en land". Een zeer mooie weekkalender met 54 prachtige foto's over bloemen en plan en, een enkele op het gebied van de vrije natuur. Aan de rugkant van elke bladzijde een inlichting over de afgebeelde plant of wei instructies voor het verzorgen van bloemen en planten. De redactie verzorgd door de heer A. J. Herwig te Bussum, aan bloemenliefhebbers vet bekend door zijn wekelijksche radiopraatje. Het schild is rustig uitgevoerd in tinten van sepia, waarop in gouden letters de noodzakelijke tekst. De eerste foto op het titelblad is al direct biezonder geslaagd: een door-i blik tusschen boomen naar bloeiende bloembollenperken, een belofte voor de komende lente. Maar ook de foto's op elk weekblad zjjn zonder uitzondering mooi afgedrukt op crème kunstdrukpapier. Op eik weekblad is ruimte voor fuinnotn ties. Een kalender, die ieder graag zal willen bezitten. Dat kan, want de prijs is wonderlijk laag gehouden. •üllil TEXEL EN DE PROV. STATEN. Aan het verslag van de Woensdag door de Prov. Staten gehouden vergadering (debatten Prov. Begrooting 1937) ontlee- nen we: Gedeputeerde Botnans (r.k.) deelde mee, dat de buitendijk van de Eendracht is hersteld en dat de Eierlandsche polder niet bedreigd werd door de laatste stor-i men. Wat betreft de steiger te Den Heb der voor de boot naar Texel, gaf spr. toe, dat die wat wrak is. De provincie heeft daar echter geen rechtstreeksche bemoeienis, maar Ged. Staten zullen trachten hun invloed voor verbetering aan .te wenden. Het moge zijn dat deze invloea tot het gewenschte doei leidt. Aangeno men, dat de steiger particulier bezit was - zoudt u denken, dat de autoriteiten, die nu de zaak zoo miserabel lang op haar beloop laten, zouden toestaan dat die wrakke boel („wat wrak" is vel heel zacht uitgedrukt), zoo lang bestendigd werd? Geen sprake van. Moet eerst iemand zijn been breken ot door de „stei ger" te water raken? Als het kalt ver dronken is GELUKKIG WEER THUIS, Men schrijft ons: Mej. Tuinder, wonende a.d. Koogerstr alhier, die met haar zwager en n|eet op/ 25 Aug. j.l. met een taxi op de Meeuwen- laan te Amsterdam (Noord) een aanrij ding had, waardoor zij haar been brak, heeft Donderdag het ziekenhuis verlaten. Alhoewel zoo goed als genezen, zal zij de eerste tijd toch van een stok gebruik moeten maken. Het was Donderdag juist honderd dagen geleden, dat zij werd op-i genomen. De chauffeur van de taxi, welke welke de aanrijding veroorzaakte, zal zich Woensdag 9 Dec. voor de 4e Kamer der Rechtbank te verantwoorden hebben als verdacht van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door sahuld. SCHADE DOOR DE BLIKSEM in het Ned. Herv. Kerkgebouw. Het was een kort maar heel hevig on weer, dat zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag boven ons eiland ontlastte., Omstreeks een uur schrok menigeen wak ker door een buitengewoon hevige slag, welke onmiddellijk op een felle bliksem schicht volgde. Gelukkig bleef onze ge meente voor brand en persoonlijke onge lukken gespaard. Toch mag van jjeluk gesproken worden, dat de bliksem geen groote schade heeft toegebracht, aan het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente alhier, dat sporen van 'net hemelvuur ver toonde. De bliksem zocht langs de leiding van het electrisoh gedreven uurwerk de weg naar de aarde, maar deed dat niet' zon/der belangrijke schade toe te brengen. De hoofdzekering werd totaal vermeld. Ook de T.E.M. moest er aan te pas ko men om de zaak weer in orde te brehgam, Ook stormschade. Ook de storm liet het gebouw niet on gemoeid. Van de vorst van het dak werd een stuk lood losgerukt van zeker wel 10 M. lengte. Een leelijke schadepost, terwijl herstelling iniet zoo eenvoudig te ver richten zal zijn. Het ligt in de bedoeling een beroep te doen óp de offervaardig heid van gemeenteleden, teneinde de kosten aan het herstelwerk verbonden, te kunnen bestrijden. TEXELS BEDREIGDE N.O.-PUNT De Telegraaf van Woensdagavond wijdt drie kolommen aan de bedreiging, waaraan de N.O.-punt van ons eiland van de zijde van de zee blootstaat en gaeF> daarbij een drietal illustraties. We lezen -in dat artikel o.a., dat de hoofd-iiingeni-' eur-directeur van de Prov. Waterstaat, Jhr. Reigersman aangaande de afbraak niet pessimistisch gestemd is. De bedra gen, hier jaarlijks aan kustverdediging be steed, zijn z.i. niet weggegooid. De duin- afslag wordt het laatste jaar geringer in plaats van grooter en het is te voorzien, dat de stroom zich weldra automatisch gaat verleggen. De ingevreten bocht wordt langzaamaan te groot en dan kiest het water een andere, kortere weg. Gaat dit inderdaad gebeuren, aldus Jhr. Reigers man, dan is elk gevaar bezworen. Indien het niet gebeurt, zal de in aany leg zijnde inlaagdijk verhoogd moeten worden en bekleed met basalt, dan moe-i ten er strekdammen komen, enz. Maar zulke dure werken zijn pas geoorloofd: wanneer het inderdaad de verkeerde kant mocht opgaan. Thans zijn volgens ge- noemde deskundige millioenenuitgaven economisch niet verantwoord. Op het oogenblik, zoo besloot Jhr. Reigersman bet vraaggesprek, kan met ©enige goede grond worden aangenomen, dat de ont wikkeling gaat in de richting, welke wij verwacht hadden. Hetgeen gedaan wofdt, is noodjg, en afs ër meer noodig is, zal er ook meer gedaan moeten worden. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. J. V., Zevenhuizen f0.50. EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoot©, mej. Annie Eelman SCd., slaagde een dezer dagen te Amsterdam voor het verpleeg sters-diploma. HENRI DE GREEVE, pr. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de bekende katholieke redenaar, de Zeereerw. heer H. de Groeve in Januari alhier komen spreken. Die sngdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog heden in, want Ge staat meer dan apderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! AUTOBELASTING-TAXATIE. In het begin van pik jaar dient men ten behoeve van de aanslag in de Persof meele Belasting, de waarde van zijn auto op te geven. Bij de schatting dezer waarde doen zich voor de ondeskundige particu lier vele moeilijkheden voor; te hoog© aangifte kost hem onnoodige belasting, te lage aangifte wordt gestraft met boete en bovendien komt er thans, als gevolg van d/e monetaire maatregelen, der regeering, nog deze moeilijkheid bij, dat de prijzen, van die wagens onzeker zijn geworden, hetgeen de taxatie voor een niet-deskun- dige nog lastiger maakt. Om aan deze be< zwanen tegemoet te komen, Taa't de A.N. W.B. voor zijn leden in vele plaatsen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschatting, naar de ervaring geleerd heeft, practisch door de belas tingautoriteiten aanvaard wordt. A.N.W. B.-leden kunnen, na voorafgaande aan melding, tegen betaling van een geringe taxatievergoeding, daar hun wagen laten taxeeren, Taxatiekosten ad f2.50 per wa gen, uitsluiteind op zitdagen, 'te voldoen aan de expert. Voorafgaande aanmelding is noodzakelijk. Adres: Parkstraat 18-20, Den Haag. Bovenbedoelde zitdag zal o.m. gehou den worden te DEN BURG op Dinsdag 15 Dec. 1936, hotel De Lindeboom (AL LEEN indien vóór 8 Dec. 1936 een vol- doeld aantal aanvragen is binnengekomen.) WOENSDAG 9 DEC. 's avonds half 9 precies spreekt in Lucnhroom De Graaf de vi ereldbekende HONG4ARSCHE ARTIST-SCHRI|VER Leden vrij toegang. Niet-leden 20 cent per persoon. OOSTEREND. ZAKENNIEUWS. Woensdag mamen we een kijkje in de pas geopende zaak van de heer S. Rente-I naar. De zaak geeft van buiten zoowel als van binnen een welverzorgde indruk. Men vindt in de ruime etalages een keur-, collectie van electrische artikelen, als kookstellen. strijkijzers, lampen, onder deden, enz., enz. Tevens staan hier de nieuwste snufjes op radiogebied tentoon gesteld. In rijwielen vindt men ruime keuze in diverse prijzen, ooTc in de Taag- ste. De zaak mocht zich blij de opening) reeds in een druk bezoek verheugen. Het is ook alleszins de moeite waard, om hier een kijkje te nemen. DEN HOORN. KERKNIEUWS. Ds. F. W. J. Brummer, N.H. predikant te Bergum, deed Zondag zijn intrede te Stiens. Vroeger was Ds. Brummer predi- predikant in de N.H. Gemeente alhier. OOSTEREND. KERKNIEUWS. Aan Ds. J. L. van Grasstek, predikant in de N.H. Gemeente te Zandeweer, vroeger alhier, wend op medisch advies ziekteverlof verleend tot halt Maart. DE COCKSDORP. TERAARDEBESTELLING VAN DE HEER M. REUVERS. Woensdagmiddag werd het stoffelijk over schot van wijlen de heer M. Reuvers ter aarde besteld. In weerwil van het zeer slechte weer volgden een groot aantal fa milieleden en vrienden de lijkbaar. De kist werd door leden van de Kerkeraad der Herv. Gem. grafwaarts gedragen. De heer R. heeft gedurende een lange reeks van jaren verschillende kerkelijke functies ver vuld. Zoo werd hij in Aug. 1895 tot notabel gekozen en in 1902 tot kerkvoogd. Vele jaren was hij diaken en in Januari 1928 werd hij tot president-kerkvoogd gekozen, welke functie hij tot einde 1935 vervulde, toen hij om gezondheidsredenen, moest be danken. De kerkeraad benoemde hem daarop tot eerelid. Ook op maatschappelijk terrein bekleedde hij diverse leidende functies. Ruim 50 jaar was hij de ijverige penningmeester van de Holl. Mij. van Landbouw. -Dat ook hier zijn werk werd gewaardeerd, bewijst het feit, dat hij tot cerelid van de afd. werd benoemd toen hij de tijd gekomen achtte, om zijn werk aan jongere krachten toe te vertrouwen Een fraaie krans van afd. Eierland van de H.M.v.L. dekte de baar. Ook was hij Hoofdingeland van liet Wa- .terschap Eierlandvervulde vele jaren de functie van brandmeester van de brandweer te de Cocksdorp en deed reeds van 1884 af dienst als hulpstrandvonder. De dood maakte thans een einde aan zijn welbesteed leven. Dat hij ruste in vrede. ONGEVAL. Bij liet verrichten van werkzaamheden aan de dijk van de Eendrachtpolder kreeg de arbeider K.v.d.K. alhier een zak zand op 't hoofd. Dokter Westerhuis, die juist ter plaatse was, constateerde een lichte her senschudding. BINNENLAND. Te Amsterdam raakte een rangeerder op het terrein bij de Kiruislaan met zijn hoofd tussdhen twee buffers; hij overleed aan de gevolgen. Nederland. De partijleiding der N.S. N.A.P. (Hitlerbeweging; leider Dr. E. H. van Rappand) zal voor de a.s. verkiezin gen niet met een eigen lijst uitkomen en maar leden en aanhangers adviseeren blanco te stemmen. Nederland. Het aantal faillissementen bedroeg Jan. t.m. Nov. 4092. Vorig jaar zelfde tijdvak 4341. De Ned. regeerinjg ziet i/n de invoe ring van de 40-uren werkweek groote be zwaren. De Haagsche begrooting is goedge keurd. Nationaal Herstel stemde tegen. Te Rotterdam sloegen twee paarden met een sleeperswagen op hol. De dieren liej>en de Wijnhaven in en verdronken'. De 29-j. voerman wist tijdig van de wa gen te springen. BUITENLAND. Frankrijk. Het in Nov. 1935 te St. Nazaire op stapel gezette slagschip Stras burg wordt 12 Dec. te water gelaten. Het is 26.500 ton groot, heeft machines van' totaal 125.000 pk, 36 kanonnen, vier katapultvliegtuigen en loopt 29.5 knoopen. Frankrijk. Bij Calais is 's nachtsi een Britsche treiler vergaan. De acht op varenden, die zich in een sloep wilden, nediden, verdronken. Frankrijk en Engeland hebben bij Duitschland geprotesteerd tjegfelfi ld© schending van net Verdrag van Versail les inzake de nationalisatie der rivieren^ België. De minister van financ. wil 20 pet. belastingheff ing op de winsten die door de devaluate zijn gemaakt. Engeland, sloeg het Hongaarsche voetbalelftal te Londen met 62 (rust 3 1). 36.000 toeschouwers. Engeland. De Philipsradiotoestellei- fabrieken te Mitcham zullen worden uitge breid. Thans zijm er 3500 arbeiders; er komen er nog duizend bij. Engeland. Het verwoeste Crystal Palace was voor 110.000 p.st. verzekerd, het orgel voor 10.000 p.st. Herbouw zou wel 35 millioen pond kosten. Engeland. In de Theems en aan de oostkust steeg het water hooger dart sedert veertig jaar het geval was. Veel land werd overstroomd. Het Duitsche s.s. Elsa is tijdenfe, de zware storm op de Noordzee vergaan- Tien van de twaalf opvarenden verdron ken. Midden-Amerika. Nicaragua heeft Franco erkend. llll VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum Op: Onder Op: Onder: 7 6 Dec 12,12 7 51 15,48 M 7 1,07 12,28 7 52 15,48 8 2,14 12 45 7,53 15,48 W 9 3,22 13.05 755 15 48 D. 10 4,29 13,28 7 56 15,48 V. H 5.35 13,56 7,57 15,48 Z 12 6,38 14,33 7,58 15,47 Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden-middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe AbdUairoop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingende stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zijn bijzondere samenstelling ,,'s Werelds tnsste Hoest-slroop". want de werking bh Hoest. Griep, Bronchitis, Asthma Is werkelijk verbazing-wek- kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Verlaagde prijzen75 ct. 11.25, f 2.-, f 8.60 p. Ifacon.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5