Kloosterbedsem iioosTm c/tLb&r'é De Nieuwe Texelsche Courant Dat helpt f No. 5108 50sU Jaargang Woensdag 9 Dec. 1936 Doe ar op. mm fexeische -richten mWETTIG GEnco Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huis gtleMn. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 pa' kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 12 oent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deerïg tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels.) HOOGWATER ter reede van Texel v.ra (nam. ongeveer V» uur later.) 10 li 12 13 14 15 16 Dec f.48 6.37 7.24 8,05 8,45 9,12 9,56 LICHT OP RljWIELEN en RIITU1GEN 4 18 VAN OVER DE GRENS KONING EDWARD - DE TROON ENMEVR. SIMPSON. Alles, wat er dezer dagen in Europa ge schiedde en geschiedt, wordt feitelijk op de achtergrond gedroegen door de vrijwel tragische crisis om de Engelsche kroon- Deze crisis is niet uit de lucht komen vallen. Ze duurde reeds lang, maar de heele Europeesche pers heeft zoo lang mogelijk gezwegen over de beklemmende geschiedenis. De Amerikaansche pers daarentegen behandelde de betrekkingen tusschen Koning Edward en mevr. Simp son reeds eenige tijd met groote luid ruchtigheid. De koning schijnt het voornemen te koesteren met mevrouw Simpson te trou wen. Daartegen komt niet slechts de En gelsche regeering, maar ook die vain de Dominions in verzet, Onder de onderda nen van de Koning zelt schijnen de gevoe lens verdeeld te zijin. Er zijn groote groe pen, die meenen, dat men de Koning de ingeving van zijn hart moet laten volgen en hem tevens door middel van een mor ganatisch huwelijk (huwelijk beneden zijn stand), aan het hoofd van het imperium moet laten. Maar er zijin ook bireede krin gen, wier gevoelens in opstand komen tegen het huwelijk van de Koning met 'n vrouw, die niet slechts uit een heel ander milieu komt, maar bovendien reeds twee maal gescheiden is. Er bestaat in de En gelsche wereld namelijk een levendig be zwaar tegen de echtscheiding. PLICHT EN LIEFDE. Nu staat de Koning voor ©en zeer moei lijke en pijnlijke beslissing. Hij kan na-t tuurlijk afstand van de kroon doen. Maar zal het groote pliCh'tsbesef, dat hijheeflj getoond te bezitten, hem daarbij geen parten spelen? Anderzijds kan hij afzien van een huwelijk met mevrouw Simpson, maar zooals de toestand op het oogenblik is, lijkt ook dit niet waarschijnlijk. Dan is er nog de mogelijkheid van een mor1-) ganatisch 'huwelijk, waarbij de kinderen, die uit een dergelijk huwelijk voortsprui ten, niet voor troonsopvolging in aanmer king komen. "Maar hiervoor is weer een nieuwe wet noodig en Baldwin hééft in het parlement laten weten, dat de regee- ring daartoe geen voorstéllen zal doen, m.a.w. het Engelsche Kabinet weigert oen morganatisch huwelijk mogelijk te ma ken. Hierdoor is thans een'scherye strijd ontstaan tusschen de „parlementsmen- schen" en „koningsmensohen". De zooge naamde deftige bladen als de Times, Daily Telegraph en Morning Post willen slechts twee mogelijkheden zien: afstand van de troon of afstand van mevrouw Simpson. De populaire pers daarentegen, zooals de Daily Mail, Daily Express, New Chro nicle, Evening Standard, Evening News en de Star wenschen in ieder geval, wat er ook gebeurt, de Koning te behouden- En de ministers, „die door 'hun onnoodig hard advies de crisis hebben veroor-' zaakt" (Evening Standard), moeten er voor zorgen, dat er een uitweg gevonden wondt. DRIE WEGEN Voor welke van de drie oplossingen het Britsohe rijk zal worden gesteld, is op het oogenblik nog een raadsel, maar zeker is wel reeds, dat, indien de Koning blijft staan, op een huwelijk met me vrouw Simpson, en in dit geval niet af treedt, het kabinet Baldwin zal heengaan- Een tragisch conflict tusschen Koning én regeering en ook tusschen het plichtf- beset en de 'liefde van een vorst. Hief Britsche rijk is er tot in zijn diepste funs damenten door geschokt. Al» Go rheumafiïcho pijn in de schouders hebt, laat Uw vrouw U-dan eens wrijven mot Akker's Kloosterbalsem dat hèlptl ««Kei Uw Grootmoeder kende de vanoud» zoo beroemde en beproefde Akker's Kloosterbalsem reeds als het meest betrouwbare middel, dat in geen enkel huisgezin mag ontbreken. Wat goed is, blijft goed en dagelijks nog bewijst Akker's Kloosterbalsem onschatbare diensten als wondmid del, als wrijfmiddel en huidmiddel. Zorg er voor altijd een pot Klooster balsem in huis te hebben, die komt elk oogenblik van pas. Niet voor niets noemt men Akker's Kloosterbalsem vanouds: „de koning der balsems". Als Ge U zoo gebrand hebt dal de vellen erbij hangen, o! dat er blaren onstaan zoo groot als een rijksdaalder, doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlptl Als die kwajongen weer aan 'I stoeien is geweest en thuis komt vol schrammen en builen, doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlpl I AJs Uw handen ge sprongen en vol 1' Als Ge Uw voei verstuikt, doordat Ge zijl uitgegleden, doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlptl Als Ge niet overeind kunt komen, door die venijnige stoken van 't spit in Uw rug doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlptl kloven zijn, zoodat 't bloed eruit loopt, of als Uw huid weer schraal wordt, doe er dan wat Kloosterbalsem op, dat hèlpJl /«l' Als Ge door Uw beroep in weer en wind moet loopen en daardoor wintervoeten knjgt, doe er dan eens wat Akker'? Kloosterbalsem op, dat hèlptl 'Als de oude dag U parten speelt, en de spieren niet meer willen zooals Gij dat wenscht, doe er dan eens wat Akker's Kloosterbalsem op, dat hèlptl JUi, Kloosterbalsem P»r doos 35 cent. Potten van 62'/a cent, 1 1.04 en f 1.82. Hoe grooler pot, hoe voordeeligorl Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. ROOSEVELT OVERDRIJFT. Tc Buenos Aires is het Pan-Amerti- kaansche congres geopend met een groote rede van Roosevelt, waarin de President ziclt o.a. zeer scherp over Europa uitliet, en meer in het biezon der over dat deer van Europa, dat de democratie heeft af gezworen. Nu is de toestand in Europa in derdaad niet zeer verkwikkelijk, maar in de woorden van Roosevelt was ons we-t relddeel veel al niet te herkennen. De schildering was in zekere opzichten ab soluut overdreven, ook al sprak hij ver schillende behartenswaardige woonden. Dat overat in Europa de kreet zou wor den gehoord: „Nieuwe markten "kunnen slechts door verovering worden verkre gen" is in geen geval juist. Dergelijke dingen hoort men in Japan en soms ook in Italië. Maar Japan ligt in een ander werelddeel en Italië is heel Europa niet. Roosevelt's aanval op de krankzinnige GENERAAL ALKSNfS. De Chef van de Russische luchtmacht, een der grootste ter wereld. bewapeningswedstrijd en zijn critiek op de starre eoonomische betrekkingen zijn natuurlijk juist, maar wapenen ook de Vereen. Staten zich niet en treft ook Washington geen schuld, indien men over economische wantoestanden spreekt? Men behoeft er geen oogenblik aan te twijfelen, dat Roosevelt het goed meient, maar sommige zaken ziet hij gelukkig te duister in. FRANKRIJK, ENGELAND, BELG1E. In Frankrijk heeft Vrijdag Delbos, de minister van Buitenl. Zaken, in de Kamer Eden geantwoord op zijn rede te Lea mington, waarin deze verklaarde, dat de Engelschen Frankrijk of België, indien deze landen aangevallen werden, te hulp zouden snellen. Delbos legde in naam van de Fransche regeering de verklaring af, dat alle Franscne strijdkrachten, zoowel te land en ter zee als te lucht spontaan en terstond in de strijd zullen worden ge worpen voor de verdediging van Enge land, in geval van een n'et uitgelokte aanval. Hetzelfde geldt ten opzichte van België. Hierdoor wordt de veiligheid van Engeland "voor het eerst door buitenland- sche mogendheden gegarandeerd. SPANJE: DE STRIJD WOEDT VOORT. In Spanje duurt de strijd om Madrid nog immer voort. Franco heeft het of fensief hervat, maar van eenige verande ring in de fronten is nauwelijks sprake. Intusschen stroomen zoowel aan Madrid als aan Franco steeds meer buitenland- sche strijders toe. Door dit voortdurend nieuwe materiaal, wordt de burgeroorlog natuurlijk nog meer gerekt, wordt er nog meer in het eens zoo schoone Tand verf woest. Naar verluidt zouden Londen en Parijs thans stappen overwegen, om zoo mogelijk een einde aan de bloedige strijd te maken. Op welke wijze men dit zou willen doen, is intusschen nog een raad- seL llirilllilliinllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll VRAGENBUS STORM-ONWEER. Bij stormweer in de winter treedt soms een onweer op, van korte duur, maar heftig, gepaard met afkoeling, neerslag en een windstoot. Het omveer verplaatst zich met groote snel heid. Over het algemeen zijn onweders een zomerverschijnsel. Gemiddeld treedt in ons land 108 maal onweer op; hiervan gemiddeld in Juli 17, Juni'16, Aug. 16, Mei 14, Nov. 4, Dec. 3 maal. UITSLAG AANBESTEDING. Zaterdag werd door architect Igesz voor rekening van de heer J. Nauta open baar aanbesteed Je bouw van een woon- en winkelhuis met foto-atelier aan de Weverstraat, naast Bakker's Ijzerhandel. Laagste inschrijvers waren metselaar en timmerman J. Drijver Cz., loodgieter P. Oele en electricien M. Bakker. Het schil-' denver k werd onderhands gegund aan fa. Z. Graaf. LABORATORIUM PROF. KEESOM. Het Dec.-nummer van Kodak's Maand blad voor de Amateur-fotograaf wijdt een hoofdartikel aan: Het koudste plekje op aarde. Dat is niet een plekje ergens in Siberië, lezer, maarhet Natuurkun dig Laboratorium, verbonden aan de Leidsche Universiteit, waar wel een term peratuur van 273.03 gr. C. onder nul werd bereikt. Bij het interessante artikel is een zevental foto's geneproduoeerd. Op een daarvan zien we onze prof. Keesom aan de arbeid in het laboratorium, dat hij door het vloeibaar maken van helium in het centrum deT belangstelling van de gansche wetenschappelijke wereld plaat ste.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1