Lezing Dr. R. H. v. Gelder. msBL Op uitnoodiging van de Texelsche Landbouworganisaties en de Vereen. Texel tot bestrijd,ing van de tuberculose onder het rundvee hield Dr. H. R. van Gelder uit Amsterdam Vrijdagavond in hotel Texel een lezing over Tuberculose bestrijding en Melkhygiëne, welke met tal van duidelijke beelden werd toegelicht. Als om half negen de heer A. J. Keij- ser, voorz. H.M.v. L., afd. Texel opent, is ongeveer een zestigtal personen aanwe zig. Spr. verwelkomt in het biezonder Dr. Van Gelder, de besturen der Zuivel-' fabrieken en het bijna volledig aantal gej meenteraadsleden. Hierna verkrijgt Dr. Van Gelder liet woord. Nog nooit, zegt spr., bracht ik een bezoek aan Texel. Ik heb hier de toev stand dauook nog nooit bekeken. Maar ik ben er zeker van, dat het in de omstreken van Amsterdam veel moeilijker is om iets goeds tot stand te brengen dan hier. Er wordt daar niet zooveel aandacht ge schonken aan het vetgehalte der melk, ter wijl de bestrijding van besmettelijke dier ziekten niet zoo intensief aangepakt werd als hier. Spr. vertelt iets over: STAL EN STALHYGIENE. Met de stal en stalhygiëmc is het vaak nog droevig gesteld. Wel is er vergeleken bij vroeger een flinke verbetering ingetre den, maar bij velen kan van een ideale toestand nog lang niet gesproken worden. Er'zijn er die er anders over denken en prachtige modelboerderijen laten bou wen. Deze zijin echter te luxueus; de kos ten worden te hoog. Een eenvoudige, goedkoope stal, dat is onze leuze De stal moet van een flinke groep met breede miestgang voorzien z^in. De bodiem van de groep lietst van cement ot van klinkers, nauwkeurig met cement dicht- gestrekén. Laat de vloer een tikje afloo- pen, opdat de gier direct weg kan Io-open in een put met stankafsluiter. Uit gier ontstaan n.l. schadelijke ammoniakdam- pen. Aan het einde van de groep '11 luik, aanbrengen, waarachter de mest geregeld weggevoerd kan worden is veel hygiëni scher dan tweemaal per dag met een wagen rondgaan. De lucht- en lichtvoor ziening is ook een niet te onderschatten factor. Breng flinke ramen aan, welke van boven opengaan. Vergeet niet die ra men aan weerszijden van vvmdvangers te voorzien, want een stal, die tocht, ver dient afkeuring. Van boxen kan 'Je lucht nu vrij in en uit stroomen. Er kunnen bovendien luchtkokers worden aange bracht, welke de stal drooghouden. De beste stal-temperatuur is the van 15—18 graden. Voor voergoot en boes 'is beton zeer aan te raden. Tusschen klinkers kun nen bacteriën zich n.l. makkelijk vastzet ten. Zij veroorzaken ondragelijke stank, waarvan de melk in de allereerste plaats schade ondervindt. Klinkers met cement opvullen verbetert al veel. Als iedere koe een eigen drinkbak krijgt, is de kans op besmetting uitgesloten. (Bij open long- t.b.c. b.v.j Zorg er voor, dat de zolder geen stof doorlaat. Betimmer' de naden met een reepje hout. Houten schotten tusschen de dieren zijn niet aan te beve len. Allerlei ziektekiemen kunnen er een veilige schuilplaats vinden. Bij het op stal zetten dient de achter band der koeien schoon geschoren te worden. Een flinke hoeveelheid stroo om op te kunnen rusten is altijd goed. Schoft- boomen b Ti j ken nog steeds het meest practisch te zijn. Het staartopbimden is van groot hygiënisch belang. Jammer, dat velen dit nog niet willen inzien. Alvorens te gaan melken, moet het in de stal liggend voer weggehaald worden. Vroeger trok men bij het melken steeds 't oudste en smerigste pak aan. Thans denkt men er gelukkig anders over. Maak de uier eerst schoon. Wasch dan uw handen. Het melken gaat dan veel soepeler. 'Melk met de volle hand. Niet strippen, want dan kan het weefsel scheuren. De tepels worden vaak door lange nagels bezeerd. Voorkom dit. Voor het .zeven is een wat- tenschijt ver boven een doekje te verkie zen. Als toch een doekje gebruikt wordt, moet het na het melken meteen in heet water gereinigd worden. In een doekje blijven maar al te vaak melknesten achter. In de melk komen stoffen voor, die de vermenigvuldiging van jfc bacteriën sterk bevorderendie geschiedt dan op "dub bele wijzeHet houten vaatwerk is thans gelukkig zoo goed als afgeschaft. In. zinken emmers zitten naden. Naadlooze emmers geven de bacteriën geen gelegen heid om zich te verstoppen. Breng de melk onmiddellijk na het melken naar bui ten, zet ze in een koelbak en roer ze flink door, opdat ze ook in het midden goed afkoelt. Neem bij het roeren geen houten stok. Proeven hebben aangetoond, dat melk bij lage temperatuur veel minder ziektekiemen bevat. Een vingerhoed melk bevatte bij 121/» gr. C. (temp. nortonwa- water) na zes uur 435.000 kiemen, bij 35 gr. C. na zes uur 38 millioen kiemen. Hoe minder kiemen, hoe langer de melk goed blijft. Vroeger was men gewoon het vaatwerk in een sloot om te spoelen. Daardoor zijn ernstige ziekten ontstaan. Strenge maat regelen zorgen er voor, dat zulks thans niet meer zal geschieden. Waterleiding en nortonpomp brachten een hygiënischer toestand. Spoel het vaatwerk tweemaal per dag om. Eerst met koud water, daar na met beet water en soda en tenslotte met koud water weer afspoelen. Chloor- loog féén eetlepel op 10 L. water) doodt de ziektekiemen. Chloorloog is goedkoop. RUNDVEE-T.B.C. Na de pauze behandelde spr. de t.b.c.- bestrijding. Spr. acht een uitvoerige lezing hierover overbodig, want vorig jaar heeft de Texelsche Courant een giroote interessante artikelenreeks van de heer E. Noordijk gepubliceerd. Dank zij de juiste werkwijze, ook van het Gemeente bestuur, is de t.b.c.-bestrijding qp Texei in de juiste banen geleid. Maar denk nu niet: „We zijn er", want ernstige re actie kan steeds optreden. Waakzaamheid blijft geboden. De goede naam van Texel, ook op dit gebied, is een pracht propa ganda voor het vreemdelingenverkeer. Besmetting kan door inademing ont staan. In de longen gekomen verzamelen de bacillen zich' tot cellen. Het heele li chaam reageert. Als het lichaam sterk ge noeg is, gaan die cellen verkalken. In een zwak lichaam blijven ze echter leven en verspreiden ze zich tenslotte door het gansche lichaam. Als de longen ontsto ken zijn, beginnen de dieren te hoesten. De bacillen komen \^a de neus- en keel holten in de darmen, welke aangetast worden. Ze gaan zweren en bet voedsel wordt maar half verteerd. Met de uitwerp selen verlaten de bacillen bet lichaam. Dat deze heel gemakkelijk in de melk kunnen komen, spreekt vanzelf. In die organen begint de t.b.c. bij de longen. Het dier gaat positiet xeageeren op de tuberkulineproef. Het dier slachten en de stal 'ontsmetten is zeer gewenscht, Uier-t.b.c. kan ook zonder long-t.b.c. ont staan. Dan opgepast, want de bacillen belanden dan rechtstreeks in de melk. Onderzoekingen van Dr. Ruys hebben aangetoond, dat geld noch moeite ge spaard mogen blijven om de strijd tegen de t.b.c. aan te binden, en vol te houden. Zelfs in boter en kaas kunnen de tuber kelbacillen nog voorkomen. Gelukkig mag idie toestand op Texel, wat de t.b.c. betreft, ideaal genoemd worden. Door eendrachtig samenwerken kan hier een geheel t.b.c. vrije veestapel verkregen worden. Met een hartelijk applaus werd spr. voor zijn duidelijke uiteenzetting. be loond. van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door niemand gebruik gemaakt. De heer A. J. Keijser bracht spr. dank voor zijn heldere lezing en spralc de hoop uit, dat hygiënischer" melken en onver- verflauwde belangstelling voor de rund- vee-t.b.c.-bestrijding de vruchten van de avond zouden zijn. W. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Nov 1936 Ingelegd 7130.12 Terugbetaald 10636,20 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 3506,08 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 14 VOOR DE POLITIERECHTER. Men schrijft ons d.d. 14 Dec. uit Alk maar: Het rustige en natuurschoon® Texel wondt elk jaar bezocht door kampeerders, waaronder blijkbaar exemplaren, die lang niet 18 karaats zijin. Reeds verleden jaar hadden neringdoenden schade geleden door diefachtige 'begunstigers uit het kamp en ook dit jaar was het weer van het-\ zelfde laken een pak. Merkwaardigerwijs wanen het telkens Utrechtenaren, die met lange vingers schenen te zijn bedeeld en geen reclame maakten voor de deftige grijze bisschopsstad. Ditmaal was het vooral jongeheer Add anus Anth. Th., oogenschijinlijk een keurige burgerjongen, die zich deed kennen als een minderwaar dige winkeldief en o.a. in Vlas' Waren huis, een wekkerklok, een zilveren servet ring, naaigarnituur, enz. had gestolen. Voorts had hij zich in combinatie met 'h andere pracht-kampeerder, schuldig ge maakt aan diefstal in rijwielbelastingmer- ken. Dit veelbelovende jongmensch had zich Maandag deswege te verantwoor den en werd nu eens duchtig de pen op de neus gezet door het opleggen van f 30 boete ot 15 dagen, benevens, ter beteu geling van eventueele andere stafbare ex cessen in de toekomst, tot drie maanden water en brood-idiëet voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. J. L. had nog een nota'tje met meneer de Politierechter te verrekenen'. Ter zake» dat hij de heeren J. H. en A. Mosk in de nacht van 12 op 13 September grondig had afgedroogd. Aangezien J. echter thans officieel ziek scheen te Zijin, werd voor onbepaalde tijd uitstel verleend, wat voor het Rijk een leelijk schadepostje aan ge- tuigengeld beteekende. Misschien zal cen ter deze strop wei in J's boete verdisco,n-> teerd worden. Vu.-. f-j-..'» £—-5 /—-lil tï=J VAN ZUIDERZEEWERKEN EN WIERINGERMEER. De groote zaal van De Oranjeboom was flink bezet, toen Ir. C. van Steen daar Maandagavond op uitnoodiging van het Nut en van de vier Landbouworg. een lezing hield over bovengemeld onderwerp. Interessante stof, behandeld door iemand, die daarin volkomen thuis is, en toegelicht door een film, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Dr. Vis, voorz. van het Nutsdeparte- ment, leidde spr. met een kort woord ir^ daarbij wijzende op de grootsche arbeid door ons kleine land verricht door hei leggen van de Afsluitdijk en "het droog leggen en in cultuur brengen van de Wiie- ringermeerpolder. Voorz. verzekerde, dat Ir. Van Steen op een belangstellend en dankbaar gehoor zou kunnen rekenen. In het kort geven we de causerie van Ir. Van Steen hier weer. In zijn inleiding vertelt hij, dat hij bij zijn arbeid i:n de polder werd bijgestaan door twee oud-Texelaars. (Het bleken ons Gebr. Poot te zijin.) De Zuiderzee-afsluitdijk heeft 'n lengte van 30 K.M. Vroeger moest wel 300 K.M. dijk tegen aanvallen van de zee (Zuider zee) beschermd worden. Bovendien is door deze dijk de verbinding van het N.O. van ons land met het W. er belangrijk door verkort, terwijl ook de beteekenis van een zoet water bevattend I Jselmeer niet mag wonden onderschat. De voordeele» van dit laatste werden door de Commissie Lovink im 1924, gekapitaliseerd, wel op 25 millioen gld. geraamd. De drooggelegde Wieringermeerpokler is 20.000 H.A. groot; die N.O. polder ook wel Urkerpolder genaamd, thans in aanleg, gereed plm. 1941, wordt 50.000 H.A.de polder ten Z. van Hoorn ook 50.000 H.A.; de polder ten N. van de Ve- luwie 90.000 H.A. In totaal zal de opper vlakte gras- en akkerland van Nederland met een tiende deel vergroot worden en zullen, naar schatting, 220.000 personen er een bestaan kunnen vinden. Hierbij dient men te bedenken, dat in de jaren 1912 1922 voor aanleg van wegen en uitbrei ding van woongelegenheid, fabrieken, enz. 24000 H.A. landbouw-gromd 'verloren ging De Wieringermeerdijk kwam in 1929 gereed, januari 1930 werden de Leemans en de Lelie in werking gesteld, twee gemalen, die 1700 kub. M. water per mi nuut verzetten kunnen en in acht maan den, dag en nacht werkende, de Wiedn- germeer „droog" maakten. Voor het leeg- maten van die Haarlemnnermeerpolder, 18000 H.A. groot, had men destijds vier jaar noodig. Spreker vertelde, aan de hand van een elftal kaarten, van de aanleg van kana len, slooten en greppels, van de verkave ling en van de wijze, waarop de Cultuur- Mij. Wieringermeerpolder, een staatsin stelling, te werk ging bij het in cultuur brengen van de polder: zorgen voorgoede ontwatering om de grond te ontzouten, bodemonderzoek (7500 monsters in drie mud.), enz. In 1936 was bijna de heele polder zoutvrij. Toen kon het inzaaien ge schieden, waarbij van machines gebruik werd gemaakt. Is de grond driejaar door de Cultuur-Mij. bebouwd, en voor uit gifte geschikt geworden, dan heeft die verpachting plaats. De pachtprijs vari eert van f30—f50 per H.A. Na twee iaar f40165weer twee jaar later t 50 f80. De pacht is o.a. afhankelijk van de indexcijfers van de landbouwproducten, welke jaarlijks worden vastgesteld. Vorig jaar meldden zich voor vier akkerbedrij- ven 187 gegadigden aan. Er is dus veei animo. Echter wordt van de pachters o.a. geëischt, dat zij een behoorlijke ont wikkeling genoten, dat zij hun vak ver staan en dat zij per H.A. over een bedrag van f250 a f300 beschikken. Het aantal arbeiders van de Cultuur- Mij. bedraagt phn. 800, van wie er 300 in de polder wonen; 's zomers werken er wel 1100 a 1400. Ir. Van Steen vertelde van de dorpen in de polder en van de gemeentelijke in deeling en besloot met het doen vertoo-t nen van twee belangwekkende films. Het was een alleszins leerzame en in teressante avond, waarvoor Dr. Vis de spreker namens allen terecht hartelijk dank bracht. RIJMELARIJTJE. SUNDERKLAAS-VERRASSING. Volgens het raadsverslag Is er thans alle reden, Om met een dosis meed De toekomst in te treden. Zoo komt er als punt één Tot vreugde van Den Hoorn 't Met ongeduld verbeid Nieuw uurwerk in de toren. Dan zal een nieuwe school Te Oosterend verrijzen. Wie zal dit kloek besluit Van onze Raad niet prijzen Voorts is er nog een plan, Dat ieder zal waardeeren, Om, als 't moog'lijk is Elk dorp Je noleeren. Zoo is de dag an "t zicht. Dat men door alle dorpen Kan Ioopen zonder dat Je schoenen modder slorpen- Dan geen gemopper meer Van de diverse buren. Dan hoeft men wegens stank Geen maskers meer te huren. Voorwaar een waardig slot Van 't jaar, dat gaat verdwijnen, Reeds licht het aan de kim: Het zonnetje gaat schijnen. Voeg daarbij nog de gift Die T.E.S.Ö. ons wou schenken. Dan heeft de Sint ons toch Wel goed willen gedenken. HUIB DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) OUWE SUNDERKLAAS. De Ouwe Sunderklazen hebben het Za terdagavond met het weer goed getrot- fen en hadden ook over gebrek aan be langstelling niet te klagen. Zooals blijkt uit wat hier volgt, was het aantal gemas- kerden vrij groot, terwijl mede aardige vondsten konden worden opgemerkt. Het politieke en overige wereldgebeuren geven stof in overvloed. Op de dreigende invasie van zigeuners doelde een wagen, waarop een aantal lieden van dat zwer versvolk had plaats genomen. Aan een lijntje bengelde wat waschgoed, op een derdehandsch matrasje deed een moeder krampachtige pogingen om een zigeuner- wurm in slaap te sussen; hetgeen ver- geetsche moeite bleek, bij het helsch la waai, dat de andere wagenbewoners ver wekten. Iets voor een lawaai-campagne. Met hetzelfde doel sleepte een Sunderklaas in de voor-avond wat metalen voorwer pen aan een touw luid ringkinkend de straten door. De goede naam van Texel bewoog bepaald St. Nicolaas en zijn knecht inog een weekje te blijven. We zagen hen, ieder op een fiets, een paar rondjes door Den Burg maken. Wellicht zien we hen een volgende maal op een tandem? Prof. Voronoff's verjongings- proeven bleken op een oud manneke te zijn toegepast; het kereltje gaf althans v oor, met apenklieren behandeld te zijn en idieed diensvolgens wat des kinds is. Een oud vrouwtje had men er zoo ver mee gebracht .dat zij in een baby-box te pronk werd gezet en, verheugd met een ramme laar spelend, werd rondgereden. Aan de Spaansche burgerstrijd herinnerde „Fran co", de aanvoerder van de nationalistische troepen in Spanje, die door Largo Cabal- lero en zijin mannen bleek te zijn over-i meestend. Verder was Campbell present met zijn wereldbekende raoe-auto (een prachtwagen, met zorg gebouwd), Poly goon met zijn geluidswagen en film-op- neemapparaat, aam musici ontbrak het na tuurlijk niet, al was ^„muziek" verre te zoeken. We maakten kennis met Neptu- nus, God van de Zee (zijn drietand liet hij vermoedelijk op de zeebodem achter)met St. Nic. en zijin knecht in een vdiegmachine gearriveerd; met matrozen en polderjon gens, met een Russin en een Tiroler; met een echtpaar, dat zich op tandtrekken 'toe legde; met vreemdelingen op zoek naar een pension; met vrijgezellen, die tegen een hen bedreigende belasting protesteer den; met paljassen en pierettes, met een demonstrant, die o.m. 'toezicht aan De Koog. in het zomerseizoen verlangde, maatregelen tegen IJselmeersche muggen, etc. Volledig is deze lijst niet, maar lang genoeg om u te doen blijken, dat Ouwe Sunderklaas hier nog lang niet „dood" is.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2