aan Winterhanden en Wintervoet^ KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsr.he Berichten Samenvoeging van de Zuivelfabrieken EIKEN WiifïER IEE0 HIJ Woensdag 16 Dec. 1936 Dank zij den KLOOSTERBALSEM komt hij daar voor goed van at. „Geen goud. zoo goed" illinium sport. minimi iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimmiimimiiiiimiiiiiiiiiiiiiii De Eendracht en De Onderneming. Het is geen vraag van de laatste tijd. Ai jaren is er gedacht en gesproken over eventueele samenvoeging van C.Z. Een dracht, Schilderweg en C.Z. De Onderwee rning te Den Hoorn. De fusie van De Hoop te De Waal met De Eendracht werd eind 1931 een téit. Zal'het samen- gaan van De Onderneming met De Een dracht nu ook spoedig volgen De meer derheid der leden van De Eendracht ver- beidt dat «ogenblik met ongeduld men verwacht daarvan groot profijt van beide partijen. Aan de zijde van De On derneming echter zijn de ineeuingen ver deeld. De laatste maanden worden door voorstanders krachtiger dan tevoren po gingen in het werk gesteld oin tot een, spoedige samensmelting te komen. Van de 47 aandeelhouders zouden er onn streeks 22 voorstanders van samenvoeging zijn, terwijl van de overige 23 het meenen- deet tot de besliste tegenstanders meet worden gerekend. Naar men ons meedeelt, wordt op ver zoek van een aantal aandeelhouders van C.Z. De Onderneming voorstanders van samenvoeging op Vrijdag a.s. te Den Hoorn een aandeelhoudersvergade ring belegd. De heer J. Dokter, directeur van de Coop. Zuivelbank is uitgenoo- digd in die vergadering een inleiding te willen houden. De heer Dokter is sinds 18 jaar directeur van genoemde bank en geniet in de zuivelweneld groot ve."trou wen. Hij beschikt over groote zakenkennis en is een sympathieke persoonlijkheid. Met 'de financieeie toestand van De Een dracht is [hij volkomen op de hoogte, daar hij iedere drie maanden de boeken van deze C.Z. controleert. Hij kan daar omtrent dus volledige inlichtingen ver strekken. Voorstanders van concentratie wijzen op deze voordeden: lo. hooger uitbeta ling voor de melk; plm. 25 ct. per 100 Kg. meer; 2o. geen onderlinge concur rentie meer; geen bezwaar voor de consu menten, want de concurrentie van buiten Texel zal prijsopdrijving heusch wel ver hoeden; 3o. nog "beter behartiging van de alge mee ne belangen der veehouders (steun aan stierenvereenigingen)nog nauwlettender melkcontróleopsporing van oorzaken van afwijkingen in de me k; 4o. zaï de fabriek nog beter met haar tijd kunnen meegaan; denk b.v. aan aan schaffing van een installatie voor de ver vaardiging van melkpoeder in maanden, dat de melk maar weinig opbrengt en het best tot veevoer in poedervorm verwerkt kan wonden. Voorstanders van conoentratie komen met cijfers," betrekking hebbende op de gunstige gang van zaken aan De Een- dracht Jaar Afschrijving Reserve le 4500.— 400.— 2e 5397.76 600.— 3e 9019.20 1000.— 4e 6250.— 800.— 5e 6247.45 750.— 6e 7200.— 3000.— Totaal 386114.41 6550.— Jaar Onderh .geb. Rente le 495.82 3773.70 2e 1414.65 4061.33 3e 2537.37 5113.80 4e 5237.60 4998.24 5e 2259.82 4998.34 6e 2525.93 4124.03 14471.19 27069.44 Ledenkapitaal thans f 3698.29. Toch verschilde de melkprijs aan de Bendracht maar weinig met die van Den Hoorn; het laatste jaar was (jij ze'Ifa hooger. Bij vergelijking bleek, dat een fid van Den Hoorn over een heel jaar „gere kend f20.— voordeel zou hebben gehad, indien hij aan De Eendracht geleverd had. Het rij loon werd daarbij op 10 ct. per 100 Kg. gerekend. De prijzen, na 1 April be taald, loopen weinig uiteen. De Een dracht echter heeft nog een saldo van ruim f20.000, zoodat, behoudens bie- zondere omstandigheden, op een nabeta ling aan de leden van 20 ct. per 100 Kg. kan wonden gerekend, terwijl tevens nog f 10.000 kan worden "afgeschreven. Men ziet, aan de kant van tegenstan ders, tegen de schuld van De Eendracht op als tegen een berg. Inderdaad, zoo ge ven voorstanders toe, is dat bedrag niet gering (f72900.maar bij nadere be schouwing valt ihet mee. Zij' stellen en verzekeren daarmee aan de veilige kant te zijn de gebruikswaarde van De Een- Mr. Vervoorn, Lid Tweede Kamer, zal Vrijdag een bezoek brengen aan de stuifdijk aan onze Zuidkust, aan de Mok, aan de N.O.kus't en aan de Eendracht-p.r. VOOR DE ZYVEMVEREENIGING. Met Nieuwe en Oude Sunderklaas werd hier gecollecteerd ten bate van de Texcl- sche Zwemveieeniging. Er werd bruto f22 bijeengebracht. DAMMEN. Zondag vindt in hotel Texel een dans wedstrijd om de beker plaats tusschep Damclub O.K.K. en Den Helder. Er zal plm. een 30-tal spelers deelnemen. DAT LIEP GOED AF. Maandagmiddag sloeg het voor een wa gen gespannen paard van de heer C.Kuip, hoeve Rozenburg, op hol. In vliegende vaart reilde het d.er naar Den Burg. Dank zij kranig optreden van de heer B. K., (Binnenburg), werd in de Weverstraat aan de wilde race een einde gemaakt. Er werd geen schade aangericht. Onderweg raakten wei eenige landbouwwerktuigen van de wagen. dracht op f 50.000.(dit is h.i. tevens een zeer lage verkoopswaarde zijn). De ongedekte schuld zou dan nog f22900. bedragen of mog geen 80 ct. per 100 Kg. melk. Aan het einde van dit boekjaar is dit bedrag echter nog maar half zoo groot wegens de f 10.000 welke dan wel weer afgeschreven kan worden. Volledig is le ze beschouwing echter inog niet. De Eendracht, zoo deelt men ons mee, wil nog een flink bedrag voor de aan- deelen van De Onderneming betalen;het is immers nog een volwaardig bedrijf Een goede verhouding wordt daardoor mede in de hand gewerkt. Ook in de kringen der voorstanders kan men zich tot op zekere hoogte de vast-» houdendheid indenken, weike hen, die die fabriek in Den Hoorn willen houden., bezielt. De fabriek immers bestaat er al meer dan 22 jaar. Toch moet hier voor het algemeene belang het kleine plaatse lijke en persoonlijke wijken. Zoo denken voorstanders van de concentratie er over. Zij wijzen "hierbij tevens op de mogeajk- heid, dat de aandeeien van Den Hoorn minder waard kunnen worden naarmate De Eendracht fin bloei en beteekenis toe neemt. Een feit is, zoo besluiten zij, die voor samenvoeging pleiten, dat De Eendracht technisch beter is uitgerust en dat zij meer uit die melk weet te halen dan m err ge an dere fabriek. Het verschil varieert van 0.5 tot 0.8 ct. per L Was dit niet liet ge val, dan zou De Eendracht minder moeten uitbetalen dan Den Hoorn. Immers voor Den Hoorn bedroeg het onkostencij fier 't afgeloopen jaar minder dan een ct. per L., dat van De Eendracht 1.5 ct. Men heeft getracht het totale voordeel te becijferen, dat voor onze 'boerenstand: uit samenvoeging van heide fabrieken zou voortvloeien. Een moeilijke taak, omdat men de baten van tetene afzetmogelijkheid en andere factoren niet kent. Een inge-i wijde onder de voorstanders van concen tratie kwam echter bij zijn berekening tot een bedrag van 12 a 15 duizend _gulden We hebben, nadat ons het bovens aande ter publicatie was meegedeeld, ons licht ook eens opgestoken bij de heer P. Drij ver, directeur van De Onderneming, met zijn medebestuurslid, de heer Jac Lap Kz., een warm voorstander van handha ving van de fabriek aan Den Hoorn. Zij "kunnen zich >in het geheel niet vereenigen met de meening van de heeren comlmissa- rissen D. Witte Pz., 1. Bakker Wz. en T. Koorn, die voor samengaan met De Eendracht gevoelen. Ik ben van meening, zoo verzekerde ons ide heer Drijver, sprekende namens alle voorstanders voor het behoud van De Onderneming, dat men opheffing van de fabriek diep betreuren zou. In 1913 ge sticht, heeft ze altoos goed gewerkt, die, uitbetaling doet voor die van De Een-i dracht niet onder, was zelfs vaak hooger, De boter en de kaas van Den Hoorn heb ben een goede naam en worden ovfer het heeie eiland gevraagd. Dat stemt tot vol doening en geeft ons steun bij onze po gingen, om alles in bet werk te siellen, dat Den 'Hoorn zijn fabriek behoudt De voordieelen van De Onderneming voor Den Hoorn en omgeving worden door tegenstanders onderschat. Ze is de eenige industrie hier ter plaatse. Ze is haar plaatsje waard en verdient gesteund en oeschermd te worden. Het heeft ons, die met hart en zei voor onze fabriek wer- leen een fabriek, waar geen cent schuld op rust meermalen onaangenaam ge troffen kleinneerende opmerkingen te moeten hooren van hen, die zoo graag De Eendracht ten koste van Den Hoorn wilden verheffen. Het deerde ons echter niet. Integendeel. Het sterkte Ons in de strijd voor „onze"" fabriek, een Strijd, welke wij, warme voorstanders, tot het laatst met overtuiging willen voeren. Aldus de heer Drijver. Hij bevestigde ons, dat Vrijdag a.s. vergaderd zal wor den, maar voegde er aan toe, dat de heer Dokter daar niet spreken zal. Hierover zal daar de heer Dokter geen aandeel-» houder is de vergadering moeten be slissen. 3 WIE spoedig helpt, "helpt dubbel. B Stortte u reeds een bedragje voor 't S Fonds Botter A.Eelman Giro no. 652. Het Comité ontving in dank al f200,—. WIE VOLGT? „BOTTER A. EELMAN". Ie verantwoording. Directie Texelsche Courant 110. P.V., Vlissingen 5. P.A.K., St. Maartensbrug 1. Totaal f 16. DE A.S. FEESTEN Ook in Binnenburg, Hoogerstraat en Warmoesstr. zijn voor straatversiering commissies gevormd. Van diverse zijden informeert men, of de gevelversiering moet plaatshebben met behulp van illuminatie, of met groen en bloemen, eventueel kunstbloemen. Het ant woord luidt, dat men in de wijze, waarop men aan de ge vel versiering-wedstrijd wil deelnemen, geneel vrij is. Wat de op tocht betreft, kunnen zoowei humoristir sche als allegorische voorstellingen wor den uitgebee d. Zatendag gaan Prinses Juliana en Prins Bern hard in ondertrouw. Het Bestuur van de Oranjevereen. verzoekt de burgerij die idiag de vlag uit te steken. mDoor mijn beroep moest ik den gc- geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond Ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer Ik els 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer oen winterhanden en •neten gehad.' w u -,.Gr, AKKER'S OmlIMIL TBR INZAOE Onovertroffen bij brand-en snij wonder Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Schroefden* 35 ct. Potten: ct. on f 1.01 OUDESCHILD. HOE LAAG HET WAS Maandag daalde het water tot 1.77 M. beneden volzee. De boot, welke om 12u. van Dan Helder moest, ging om 2 uur. VISSCHERIJ. In antwoord op vragen van liet Kamer lid Drop deelde Minister Deckers 12 Dec. mee, dat ide minimum maaswijdte van7'/a c.M. zal wonden teruggebracht tot 7 c.M. Bepaling der maaswijdte voor kleine sche pen op 6 c.M. of latere invoering van de maatregel wil ide Minister niet overwegen. Aangevoerd aan de visehafslag: 11 Dec.184 Kg. garnalen 14 ct.713 Kg. wulken 221/- ct. 12 Dec; 199 Kg. garnalen 14 ct.; 641 Kg. wulken 18y2 ct. 14 Dec.: 153 Kg. wulken 20'/2 ct. AUTOBOTSING. Gisteravond 8 u,. 'is een luxe auto, be stuurd door de heer S.C.E., Den Burg, '.aar Den Burg rijdende, in volle vaart ge botst tegen de vrachtauto van de heer J. Vlas, die bezig was bij hoeve Gebr. v.d. Sterre Ieege bussen te Lossen. Het 14-j.. dochtertje van de heer V., Jat in de ca bine zat, bekwam bloedende wonden aan 't hoofd. Overigens geen persoon.ijke on gelukken. De materieele schade was wel groot. Voorai de niet-verzekerde auto van de heer E. kwam er slecht af. OUWE SUNDERKLAAS. Het aantal gemaskerden, dat zich Za terdag op straat vertoonde was niet groot en veel origineels was er niet bij. Alleen een tweetal gemaskerden, voorstellende generaal Franco met een blok aan 't been en gevangen gehouden door Largo Ca- bailero, trok de aandacht. Leve de repu bliek was de leuze. Later werd Oudeschild nog door een vrij groot aantal gemaskerden van Den Burg bezocht, die zich in 't Éigen Ge bouw een tijd lang vermaaken. Het ging er buitengewoon gezellig toe en de feest stemming bleet tot het einde. 4> Nieuwe Modeblad, Weldon's Modeblad voor Dames en voor Kinderen, Beyer's Modeblad, Brei-, Haak-en andere Handwerkboeken; BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii S.V. TEXEL. Strandvogels-Texel 1: 1—3. Vergezeld door eenige supporters trok Texel Zondag naar Broekerhaven om Strandvogels te bekampen. Na een voor spoedige reis "kwamen we daar om IiaTf 2 aan. Óm 2 uur wondt afgetrapt en we zien reeds spoedig, dat S. haar huid zoo duur mogelijk zal veikoopen. S. is direct sterker, maar onze achterhoede weet de eerste aanvallen met sucoes at te slaan. Texel komt 1111 ook eenige malen in de aanval, maar verder dan Je backs weet zij het nog niet te brengen. Du loer s weet eenige moeilijke ballen goed te stoppen. Eenige mooie kansen gaan voor S. verlor ren door slecht schieten. Dan breekt P. Kikkert door. Hij weet mei een zacht doch zuiver schot T. de leiding te bezor gen. Kort hierop schiet ide midvoor van S. op doel. Dukers is uitgeloopen, maar Arie slaat Je bal uit het doel. Penalty. Deze wordt echter naast gesdhoten en zoo ontkomen we aan ecu doelpunt. Verschil lende aanvallen loopen op niets uit, daar de voorhoede niet genoeg doorzet. De S- keeper weet door op tijd uit te loopen verschillende keenen te redden. Onze aoh- terhoede heeft ook njet over werk te kla gen maar weet stand te houden. Even voor rust zet onze rechtsbuiten goed voor. De midvoor kopt, maar rakelings gaat de bal naast. Dan bneekt de rust aan. Na de rust is T. direct sterker. Ze voet ee.iige druk uit te oefenen op het S-doef. M.iar voorloopig weet de S-keeper goed gesteund door de 'backs stand te houden. De aanvallen van S. zijn echter ook niet zonder gevaar. Als er een kwar tier gespeeld is, weten zij uit een doel-1 worsteling gelijk te maken. Nu beguit het te spannen. T. wondt geleidelijk sterker, maar de keeper van S. weet eenige ge vaarlijke schoten schitterend te stoppen. Wanneer Henk goed voorzet, weet Iwe van dichtbij onhoudbaar te scoren; 21 voor Texel. Na dit doelpunt is T, gere geld in de aanval. De halflinie steunt goed en de achterhoede van S. heeft 1 lan den voi werk. 5 minuten voor het einde krijgt Piet de bal goed aangegeven. Met een keihard schot weet hij te doelpunten: 3 I. Even later denken we onze rechts buiten nogmaals te zien doelpunten, maar zijn schot mislukt. Dan fluit scheidsrech ter Van der Kooy voor het einde en Texel heeft gewonnen met 31. De scheids rechter leidde uitstekend. A.D. S.V. TEXEL. In de 4e kl. A werd ge- spceld: Andijk—DTS l0; Strandvogels -Texei l—3; BKC— MFC 5—a Ondanks het zware veld heeft T., plot seling met een invaller spelend, een over winning weten te behalen. Hoewel de kwaliteit minder was dan gewoonlijk, is er, gerekend naar'het zware veld, behoor lijk gespeeld. Goed gedaan, mannen. - Zondag komt BKC op bezoek. Het zal er warm aan toe gaan. Een kleine overwinning zou voldoende steun kun nen zijn voor het verdere programma. Zorgt ©r voor in conditie te zijn. NHVB-uitslagen 2 F.: Texei 2Watervogels 2 23; Oudeschild—HeLdr 4 3—3; MLD—BKC 2 3—3. 3 F.: BKC 3—Zeemacht 2 l—9. 4 G.: Held. Boys 2—Tex. Boys l 24; Watervogels 3—Helder 7 0—2. Adsp.Texel B—De Cocksdorp A 2—0. Texel 2 heeft ook nu weer, zij hef ook met het kleinst mogelijke verschil, 23, verloren. Hoewel I het grootste deel van de wedstrijd in de meerderheid 'geweest is, was ze niet in staat genoeg doelpunten te maken. Over het algemeen is er een tamelijk snel tempo gespeeld, zoo zelfs, dat het niet oefenen zich bij diverse spelers deed gevoelen. Te lang wordt de bal vastgehouden, te weinig wordt er nog ineens doorgespeeld. Van daar dat zoo gemakkelijk de buitenspel- val'kon worden toegepast. Goed op'tijd laat scheidsrechter Tichelaar aanvangen. Er ontwikkelt zich een interessant spel, Toch weet W. !het eerst te doelpunten en zet T. alles bij, om gelijk te maken. Het spel is echter te slordig, te onberekend^ terwijl door remmend werk in de halflinie menigmaal door buitenspel een goede kans verloren ging. De W-keeper weet vele malen uitstekend te redden Na een halt uur spefen, kan deze "keeper een ge vaarlijke aanvaf met moeite onderbreken. De terugspringende bat wordt onhoud baar door Bertus, die ook nu weer zeer actief werkt, ingeschoten. Kort hierna ziet Arie zijn kans schoon als hij op een goede pass doorloopt. Hij wordt van de bal afgezet en we krijgen een penalty toegewezen. (Wij meenden, dat nier die straf andersom gegeven had moeten wor den.) De strafschop werd onberispelijk door A. Verseput, benut. De W-aanvallen stranden veelal op'buitenspel, terwijl Dick V. verder geen kans gaf. De 2e helft vangt aan met enkele snelle aanvallen der gasten. Bij "één daarvan valt Kobus onge oorloofd aan. Gevolg; een vrije schop van dichtbij, goed voor het doei gezet, wondt de 'bal er met de hand ingewerkt, wat Jcfe scheidsrechter ontgaat. De stand is weer gelijk. Talrijk zijn nu de T-aanvallen, maar de verdediging der gasten heeft

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5