De Kleine Verpleegster. Wat er in ons land gebeurde in 1936. FEUILLETON Geluk en Tevredenheid. 1 Jan. Nieuwjaarsrede Minister Colijn. 5 Jan. ELndstrJjd om het biljartkampi- oenschap van Nederland: 1. De Leeuw; 2. Sweering, beiden te Amsterdam. 3 Jan. Te Rottendam wordt bij de Droogdok-Mij. de Prinsen-dam op sta pel gezet. 7 Jan. Den Haag. De Eerste Kamer keurt het wetsontwerp tot beteugeling cu- mulatie goed (40—2; N.S.B. stemt tegen) 13 Jan. Haarlem. Z H. Exc. Mgr. J.P, Huibers neemt bezit van het Bisdom Haarlem. 13 Jan. Amsterdam. Betooging Plan v.d. Arbeid vanwege S.D.A P. en N.V.V. in de Centrale markthal. 17 Jan. Den Haag. Première K 18-film. 20 Jan. N.O.Imdië. Gouverneur - gene raal Jhr. Mr. De Jonge vraagt eer vol ontslag (in functie sinds Sept.'31). 23 Jan. Te Zeist overlijdt. J.Stamperhis, groot man op onderwijsgebied, 77 jaar. 24 Jan. Bij Rhoon stort een toestel van Soesterberg meer. De vliegers Van Enst en Segboer gedood. 25 Jan. Amsterdam. Einde van het dam- tomrnooi om het wereldkampioenschap; Vos (Ned.) Raichenbadh (Fr.): 15-25. 31 Jan. Amsterdam. Bezoek van Evamg. Booth, generaal van het Leger des Heils. 2 Febr. Amsterdam. Landdag van de R.K. Staatspartij in Apollohal en Carré. 5 Febr. Den Haag. De Eerste Kamer keurt ontwerp crisis-hypotbeek-aflossings- wet goed (38-5). 5 Febr. Rijswijk. Henry ter Hall, de Revuekoning, 70 jaar. 5 Febr. Egmond aan Zee. Het 19 Oct. 1935 hier gestrande s.s. Kerkplein vlof- gebracht. 8 Febr. Utrecht. Z.H.Exc. Mgr. Jansen bekomt op verzoek eervol ontslag als Aartsbisschop. 14 Febr. neemt Z.H Exc. Dr. De Jong bezit van de Aartsbisschop pelijke zetel. 10 Febr. Hevige brand aan O.Z. Achter burgwal eischt adht slachtoffers. 10 Febr. Rotterdam Permanente Lucht vaarttentoonstelling op Waalhaven ge spend. 11 Febr. Bisschopswijding Z.H.Exc. Mgr J.P.Huibers. 18 Febr. Den Haag. De Eerste Kamer keurt de korting op de spoorwegpensioe nen goed (22—14); ook het wetsont-i werp verlaging openbar* uitgaven voor onderwijs (2411) 20 Febr. Amsterdam. Besloten tot dem ping van het Rokin (2419) 22 Febr. Den Haag. Gratieverzoek van Luit. ter Zee Van Boven '(Zeven Prov.- zaak) wordt afgewezen. 24 Febr. Wieriugerwerf, het 3e dorp in de Wieringermeer, opengesteld. 28 Febr. V.P.R.O. viert 10-j bestaan. 28 Febr. Leiden. Erasmus-herdenking. 28 Febr. Nijmegen. De Heilige-Land- Stichting bestaat 25 jaar. 5 Maart. Amsterdam. Willy den Oudeni verbetert haar wereldrecord 100 M. vrije slag met 0,2 sec.1 runt. 4,6 sec. Rfie Mastenbroek verbetert het wereldrecord Miss Holm over '100 M. rugslag met 0,5 sec.: 1 mnt. 15,8 sec. 28 Die hartepijn. De dood kon prachtig zijn, maar dit niet. Als ze hem maar met rust wilden laten. Snapten ze dan niet, dat een man, die met wolken had meegedre- -ven, en die door de sterrenkaart voortge- schoten was, niet meer het leven binnen kon komen in een stoel op wieltjes? Hij was nog pas eenendertig, en ze zeiden, dat hij nog best oud kon worden. Maar- dat dééd hij gewoon niet. Alleen de dood kon zijn vleugels teruggeven. Hij zou het klaarspelen. En het zou hem ergens in een hoogere boekhouding zeker niet ten kwade worden aangerekend, dat hij niet beter gevochten had, dacht hij. Want hij had van 't vechten royaal zijn portie gehad. En dit had hij er voor gekregen. Het was hem heel aardig gelukt, alle gedachten van zich af te houden, toen Jennie kwam. En 't was gek maar toen zij in zijn kamer zat, was 't net, of hij weer in de wolken hing. Bevrijd. Hoe deed zij het toch? Niet met woorden, want zij sprak weinig, 't Was iets in haar oogen een blik, die wat van je verwachtte; een soort gloed van geloot in je. Zij zat 11 Maart. Den Haag. Radiorede Minis ter Colijn over verlenging diensttijd win- terploeg infanterie en wielrijders in ver band met de gespannen toestand in Euro pa (De verlenging duurt tot 18' April) 15 Maart. Bloemendaal. Besloten wordt de samenkomst van padvinders uit dehee- le wereld dn 1937 hier te houden. 16 Maart. Pro Juventute 40 jaar. 18 Maart. De Ned. gezant te Parijs, Jhr Dr Loudon, 70 jaar. 28 Maart. Den Haag. De Eerste Kamer neemt de Defensiebegrooting aan (S.D. A.P. en Van Emden, V.D., tegen) 29 Maart. Amsterdam. Voetbal Holland tegen België: 8—0; rust 4—0. 1 Aptril. In Nederland worden de stof felijke resten van de 19 Dec. 1934 omge komen Uiver-bemanning ter aarde besteld. (Van Beekman te Muiderberg; van Van Zadelhof, van Steenbergen en "Walewijn te Amsterdam) 2 April. Amsterdam. Einde Zesdaagsche met 1. Slaats-Charlier; 2. Pijnenburg-Van Kempen. 5 April. Amsterdam. Tiny Wagner ver betert wereldrecord 500 yards vrije slag 6 min. 9,8 sec. Stond op naam Ragn. Hve- ger (Den.) met 6 min. 14.8 siec. 1113 April. Rotterdam. Paaschcon- gres S.D.A.P. 17 April. Utrecht. Minister van Staat Jhr. Ruys de Beenenibrouck overleden, 62 jaar oud. 20 April. K.L.M. opent luchtlijn op Boedapest. 22 April. De sport- en zweefvlieger Van Neyenhof verbetert het Nederl. duur- recoixi zweefvliegen met 39 mint. (5 u. 44 min.) 29 April. Amsterdam. Dr. F. M. Wi- baut, oud-weth., overleden, 76 jaar ouid. 11 Mei. Gouda. De Kon. Stearinekaar- senfabriek door brand verwoest. 17 Mei. Utreoht. Z.H.Exc. Mgr. Jansen overleden, 68 jaar oud. 17 Mei. Zwemmen. Tiny Wagner ver betert wereldrecord 440 yards vrije slag; 5 min. 22 sec. Stond op naam van Riei Mastenbroek met 5 min. 29.2 sec. 19 Mei. Rotterdam. De Ned. Ambu lance uit Abessiuië terug. 1 Juni. Lunteren. N.S.B.-Landdag. 8 Juni. Dein Haag. Jhr. Mr. Tjandavan Starkenborgh Stachouwer benoemd tot Gouv.-Gen. van N.O.l. Bestuursover- diracht: 15 Sept. 1527 Juni. Utrecht. Derde Eeuwfeest v.d. Universiteit. 16 Juni. Nijmegen. De Waalbrug ge opend. 20 Juni. Delft. Onthulling zeven nieuwe ramen der Nieuwe Kerk. 21 Juni. Alkmaar. R.K. Landdag. 26 Juni. Te Leiden, 79 jaar oud, prot. Dr. C. Snouck Hurgrotnje overleden. 27 Juni. Te Amsterdam op 72-j. leef tijd Th. M. Ketelaar, Lid Tweede Kamer, overleden. 27 Juni. Rotterdam. Voetbal. Feyen- oord wint met 32 van Be Quick en wordt kampioen van Nederland. 2 Juli. Hilversum. Nieuwe Avro-studio geopend. 10—11 Juli. Rotterdam. Herdenking 400e sterfdag van Erasmus. heel stil en hield haar kalme handen ge vouwen, en ze keek je aan met die merk waardige bruine oogen keek je aan als of zij niet zag een wrak, zoo'n beetje met gespen 'bij elkaar gelapt, maar een vTOoljjke, avontuurlijke jongen mét een zingend hart, Het was iets heel buiten^ gewoons. Zij schiep iets, iets levendigs. En ide oude kracht en eerzucht, de jach tige gisting der jeugd en het beset vara prestaties, die hij verrichten moest, kwa-> men terugdringen allemaal kwamen snel te voorschijn uit de hoeken van de kamer, hem begroetend als oude, lang verloren vrienden. Hij duwde ze van zich at. Hij begon er niet meer mee. Die onmogelijke hoop, ge volgd door het verpletterende beset, dat zijn dag in de lucht voorbij was. Nee, nee, ik wil niet. 't Is niets dan een marte ling. Ze konden hem zijn vleugels niet terug geven en zijn jeugd ook niet geen zier van al de heerlijkheid, die voor hem voorgoed de wereld uit was. En wat ze hem geven kónden daar bedankte hij' voor- Hij wou maar, dat Jennie weg ging en nooit terug kwam. Hij had willen vra-i gen, of hij een andere zuster kon krij-i gen, maar ze was altijd nog beter dan de rest die probeerden je mlaar „op te ha-i ten". Hij klemde zich dus koppig vast aan zijn besluit en zijn wezenloosheid, maar soms was 't een saaie boel op sterven na dood. En nu stonden de jongens onder zijn raam te praten. En ze zongen vroolijk: 18 Juli. Den Haag. Kon. Besluit tot wijziging regeling van de Spelling van 23 Aug. 1934. 22 Aug. Utrecht. Pröt. N,ijland, Direc teur Sterrenwacht, overleden, 67 jaar oud. 29 Aug. Den Haag. Vliegveld Ypenburg geopend. 6 Sept. Amsterdam, R'dam, Utrecht en elders. Demonstratie voor het Plan van de Arbeid. 8 Sept. Den Haag. Verloving van Prin ses Juliana met Prins Bernhard; Zij spre ken, voorafgegaan door H.M. de Konin gin, 9 Sept. voor de radio; 12 Sept. Hul diging te Den Haag; 17 Siept te Amster dam. 26 Sept. Voorst. Vliegveld De Teuge geopend. 27 Sept. De Ned. regeering verlaat de Gouden standaard. 3 Oct. Schiedam. H.M. Kruiser De Ruij- ter in dienst gesteld. 5 Oct. Nieuwe regels voor het wegver- keer afgekondigd. 17 Oct. Den Haag. Meegedeeld wordt, dat Sir Henry De tending 1 Jan. als di recteur der Kominkl. 'Petr. Mij. zal aftre den en zal worden opgevolgd door Ir. J. ide Kok. 21 Oct. Soest. Onthulling Koningin Em- m a-monument. 24 Oct. Amsterdam. Nida Senff verbe tert wereldrecord 150 yards rugslag: een minuut en 45,4 sec. 27 Oct. IJmuiden. Binnen de pieren de logger Sch. 68 in een storm vergaan; vier dooden. 31 Oct. Schiedam. Ontploffing aan boord van tiet ürieksche tankschip Pe- trakis Nomikos eischt 14 slachtoffers. I Nov. Amsterdam. Voetbal. Nederland speelt gelijk tegen Noorwegen: 33. Met rust 10 voor Noorwegen. 6 Nov. Den Haag. Officieel wordt ge meld, dat de Prinses en de Prins op 7 Januari 1937 in het huwelijk zullen tre den; 11 Nov. keurt de Tweede Kamer dit huwelijk goed, alsmede naturalisatie van de Prins; 19 Nov. De Eerste Kamer neemt dezelfde besluiten. II Nov. Bij IJmuiden blijkt ook de log ger Sch. 179 in de storm vergaan; veertien personen kwamen daarbij om. 12 Nov. Rotterdam. Uitslag Zesdaag sche: 1. Pijnenburg - Wals; 2. Slaats- Charlier. 23 Nov. Den Haag. Minister De Wil 'e deelt mee, van plan te zijn, de uitzend vergunning, aan de Vrijdenkersradio-om- roep verleend, in te trekken. 4 Dec. Rotterdam. De sportvlieger M. v.d. Leeuw, dór. N.V. Erven Wed. Van Nel- Ie, met zijn toestel in de Waalhaven gestort en verdronken. 12 Dec. Moerdijk. Openstelling van de nieuwe brug. 19 Dec. De Prinses en de Prins in ondertrouw. 8B - SI EU Er loopt geen makkelijke weg EB •li van de aarde na|ar de sterren, EB EB Seneca. EB ffi De tijd brengt alles aan het EB EB licht. Tertullianus. EB EB Niet gedraald: wat rijp is voor EB Si de uitvoering lijdt door uitstel SE EB altijd schade. Lucanus. EB SB ffi ,Vive la, vive la, vive la vie, Vive la compagnie". Er keek geen mensch en Michael Fort boog zijn hoofd neer in zijn han den en snikte. Maar toen de jongste zaaldokter kwam, was Michael bleek en stil en onverschillig. En de jonge dokter voelde, dat die jonge vlam gébluscht kon worden door 't eerste het beste tochtje en hij ging weg met pijn, en Verdriet en verslagenheid, omdat hij niet geslaagd was. En Jennie stopte haar gezicht weg in een donkere hoek, en.had een zenuwaanvalletje, omdat zij niet ge slaagd was. En in zijn bureau liep de oude dr. Huffy wiens grijze haai- zoo snel' wit vveTd heen en weer, omdat hij niet geslaagd was. Dr. Huffy was in de oplei ding bij de jongens geweest. Hij was in Frankrijk bij 'hen geweest. En nu door leefde hij met hen de verschrikkelijke na sleep van de oorlog. Er was het moeilijk ste te vechten, zoo had hij geteerd, liegen/ iets, waar je geen vat op kon krijgen. Hij had manuien, die geen kans meer hadden, beter zien worden, en mannen, die alle kansen 'hadden, zien sterven. Dit ontast- bare hield Michael buiten hun aller bereik, Boven, in zaal 12, gaven ze Jimmv op,, en spanden ze zich in op het restantje leven van Pop Knute. Een zenuwachtige, hoopvolle gedaante spookte door de gangen. Als hij bijkomt, stond de opgewon den kok te smeéken, zullen we zeggen, dat hij jarig is en dan brengen we de Wat verwacht U van 1937 vraagt men aan alle mensChen van beteekenis en de antwoorden zijn even belangrijk. De een verwacht een nog hoogere wol- prijsde ander uitvoering van „het groo- te plan" te Oudeschild, no. 3. uitkeering van bet Schapenpotje; no. 4. officieele opening van het vliegveld op Vlijt; no. 5 vaststelling van een bebouwingsplan voor de heele gemeente; no. 6 nog meer abon- né's op ons blad Ongetwijfeld zal weer een aantal samenlezers inzien, dat „samengoed armoed" is Wat verwacht U van 1937 Het oudejaar is nog niet eens afgehxH pen en alles wat het verwekt heeft aafl hoop en verlangen kan nog door geen bloeiend en vol nieuwjaar tot werke lijkheid gemaakt warden. Vrede onder de menschen. Dat is een oude wensch van eenige duizenden jaren en elk nieuwjaar brengt de uitvinding van een gifgasje, dat de amdere gassen in \redige werking overtreft. De menschheid zit besloten in een we-r reld van kunstmatige grenzen en de vre de liep nooit zooveel gevaar als van daag. Wat verwacht U van 1937? Dezelfde ellende als in- 1936, denkt de pessimistische mensch, die in de opvol ging der jaren niets anders ziet dan een voorafberaamde indeeling van de tijd. Maar zij begrijpen niets van die bijna mystieke overgang van liet eene jaar in, liet ajndere van die ééne seconde op de kentering de zucht van voldoening en verlossing, waarmee de menschheid van het eene onvolgroeide jaar in het pndere gaat en die telkens de gespan nen verwachting in zich meedraagt, dat het volgende jaar grooter en voller zal zijn en ons iets nader zal brengen tot wat Het geluk en de tevredenheid van alle menschen. ffiififfiffiffiBBffiffiBBffi BBfflffi9B8BBBBlffl®ffl EB EB 11 OUDEJAARSAVOND. ffl EB De kinderen der menschen turen.... til EB Dof dreunt der eeuwen gang EB Eg langs h-een. EB H De vele zwaar beladen uien...., EB EB Elk doet die stille gang alleen. ES EB BB De kinderen der menschen ES 11 schrijnden EB 11 Het nieuwe tegen, 't hoofd gericht, ES EB De kinderen der menschen beiden EB 11 Een hand die wenkt, een dagend EB BB lichtEB 15 ffl illinium ter overdenking, iihiiiiiiii VEEL IN WEINIG WOORDEN. Er worden altijd menschen gevon den die aan weldaden tornen om ze te verkleinen. Die altijd zoogenaamd „vroeg genoeg" komt, komt dikwijls te laat. De rijke gierigaard is duizendmaal ar mer dan de gulle arme. Afbrekende oritiek is wel het laatste, wat men tegenwoordig noodig heeft. Veel roemen wijst op een domme geest. Een leeg vat bomt het allermeest. (aart. Ja, dat zal hij niet snappen! Je kunt iedereen er tusschen nemen, maar Pop Knute va^t niet. En tegen het einde van die allerhieetste allerlangste, allerverschrikkelijkste mid dag van een lang, heet seizoen gebeurde ier het ergste, wat er had kunnen gebeu ren. Een militair luchteskader van acht- en-twintig vliegtuigen, in gevechts-torma- tie, ronkte over het hospitaal, op weg naar het Zuiden. Het was nooit te voorzien, welke uit werking zooiets op de mannen zou heb ben. Het gezicht van de legervliegtuigen had een andere keer een opwekking kun- zijiimaar dat was bet nu niet. Het dom pelde de heele bevolking in een vloed van somberheid. Buiten op het terrein stonden neerslachtige groepen mannen in de scha duw te hangen en met de drukkende hitte, te vechten. Het dorstige gras lag ver- sohroeid en verslapt neer. De late zomer-' bloemen kwijnden. De muren van de ge bouwen sloegen de hitte van de dag terug in golven sissende rook. Eindelijk daalde de zon. Nu moest de hitte gauw breken de nachten waren altij d 'koel. Er woei eeu onzekere wind, die de koele geur van beschaduwde oevers, groene wateren en rottend hout aandroeg. Wie weet waar vandaan. In het Vetera men-Hospitaal No. 80 was er .wéér een dag om. (Wordt vervolgd.) ||||||niiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii|||||| |||||)ii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| m* m m m m

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4