TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT RIJMKRONIEK. De bloembollenteelt op Texel in 1936. De Visscherij in 1936 Woensdag 30 Dec. 1936 Door HUIB DE RIJMELAAR. Vol vreugde grijp ik naar mijin lier, Om thans ten vijfden male Het wel en wee van heel 't jaar In rijmtrant te verhalen. Bus, zeer geachte lezersschaar, Gaan wij weer met elkander, Op reis door het voorbije jaar, Beschouwend 't één en ander. Het jtujr, dat ging was er weer een, Van velerlei schakeering. Diefstal .fraude en zoo meer Waren inslag en ook schering. Zoo menig crisis-ambtenaar Nam mèt het geld de beenen, En zelts ook bij de B.V.L. Gingen de centen henen. Onz' oud-minister Posthuma, Zit altijd nog in 't zadel, Te strijden voor de zaak „cadet", Voorwaar een zaak van adel. De tandem kwam weer voor de dag, Men zag daarin een gaatje. Om te ontkomen aan de wet. Want twéé slechts op één plaatje. Te Gouda brak een groote brand Uit in de kaarsfabrieken. Hoeveel kaars licht ot dit wel gaf, Staat niet in de kronieken. Mid-zomer kregen wij bezoek, Van muggen, wel milliarden, Voor muggenzifters was het zelfs Warempel niet te harden. Voor vrijgezellen was dit jaar Er een van klaaggezangen. 't Is trouwen of betalen straks, Dus Barbertje móet hangen. Zoo sukkelde ons landje door, 't Was crisis, wat men hoorde, Totdat opeens een zonnestraal, Door al het duister boorde. „Prinses Juliana is verloofd", Zoo klinkt het door de aether, En plotseling werd heel ons land, Bij deze tijding beter. Meif dacht aan crisis zelfs niet meer, „Prins Bennhard!" was de leuze, En iedereen was in zijn schik, Met Juliana's keuze. Ook de regeering was verheugd, En gaf ons een tractatie, Uit blijdschap schonk zij kort daarna, De giftdevaluatie. Toen zaten wij wéér in de put, De gulden was gekelderd, Maar wat nu wei het beste is, Is nog nooit opgehelderd. Het heet nu dat de gulden zweeft, Wel, Iaat hem dan maar zweven, Want rollen doet ie evengoed, Dus blijft het toch om 't even. De eigen botermengerij Nam toe met rasse schreden, Je zag pa ma en grootpa —ma, In 't taaie goedje kneden. Hoe gek, dat de regeering, die Steeds praat van economisch, Dat van de kfeine man niet duldt. 't Is tragisch, maar ook komisch. Voorts werd ons landje opgeschrikt Door schilderij-gezwendel. Maar tot nog toe kreeg Hermandad Er geen achter de grendel. Minister Slotemaker kwam, Weer met een nieuwe kwelling, O nee, neem mij niet kwalijk, hoor! 'k Bedoel een nieuwe spelling. Hielaas was dit jaar voor ons land Er een met vele rampen. Men had op allerlei terrein, Met ongeval te kampen. Een felle brand te Amsterdam, Waarbij acht dooden vielen, Een gasontploffing te Schiedam Vereischte veertien zielen. Een groote rouw voer door ons land, Bij 't hooren van de tijding: „Twee loggers bij de kust vergaan", Wat vreeselij ke scheiding. Óok eischte weer de lucht haar tol.,. Daar valt niet mee te mallen, De vliegenier M. van der Leeuw Is ditmaal neergevallen. Weer trot de K.L.M. een slag, Verloren ging de Lijster, Bij 't hooren van dit vrees'fijk nieuws Stond iedereen verbijsterd. Voorwaar een lange, droeve lijst, Van auto's maar gezwegen, Ook d' onbewaakte overweg Behaalde meen'ge „zege". In 't buitenland was bet dit jaar Weer eer en al misère. Het naderende krijgsrumoer Verneemt men al van verre. Bewapening drijft men ten top Met alle helsche machten. Dat onverwacht de bom losbarst, Kan men aldoor verwachten. De Negus kneep er tusschenuit; Hij moest zijn land verlaten. Gelukkig dacht hij, ondanks haast, Nog net aan zijn dukaten. In Palestina had men steeds Met d'Arabieren ruzie. Dat pais en vrede daar weer Tieersch Blijft nog maar een illusie. Japan heeft ook zijn putsch gehad; Daar is het vaak sinister: Een admiraal, een generaal Gedood; ook een Minister. In Spanje is het droet gesteld. Daar heerscht nog steeds de Moloch. Daar woedt, althans in klein formaat, Een Europeescbe oorlog. Voor Eng'land was het ditmaal wel Een jaar van groot gebeuren. De eerste maand moest men 't verLies Van Koning Georg' betreuren. Toen kwam de Prins van Wales aan 't roer, Prins Charming ook geheeten Hij hield zijn kroon maar korte tijd, Zooals U wel zult weten. Hij zei toch kroon en troon vaarwel; Zijn broer werd daarna Koning; En Edward ruilde zijn Paleis Voor een gewone woning. We zijn wat ver van huis gedwaald Bij onze memoreering. Maar heusch: wat hier bij huis gebeurt Heeft ook onze waardeering. Zoo keeren wij per vliegtuig t'rug Naar éigen land en 'tale Eu laten onze Pegasus üp Texels Vliegveld dalen. Per fiets gaat liet de Postweg at Dat kost twee lekke banden, Maar, naar wij hopen, neemt men wei Die weg gauw onder handen. We komen op de Koogerweg Waar wij de „Belt" passeeren. Hoelang zal deze rommelzoo De vreemd'ling irriteeren Maarfaat ik nu toch niet direct Zoo pessimistisch wezen. Er zijn nog wel lichtpunten ook U hoeft dus niets te vreezen. Ons eiland kreeg heel druk bezoek. De Medemblikker „raden" Bezochten Texel en vanzelf De allerschoonste paden. door J- LIST. Het afgeloopen jaar is voor Je Texel- sclie kweekers niet veel beter geweest dan het voorgaande, hoewel er een betere •prijs viel te bedingen voor hun narcissen; ware het, dat deze betere prijs een ge volg was van meerdere vraag, dan was bet reden tot voldoening geweest, '.och het minder goede gewas, met als gevolg het mindere aanbod van leverbaar was de oorzaak. Crocussen blijken er nog steeds te veel te zijn en er kan dan ook niet van een loonende teelt van dit artikel worden gesproken, uitgezonderd de dikke maten van Gele Groens welke de tweede helft van Augustus aan de markt kwamen en een flinke prijs opbrachten. De twee specifiek Texelsche artikelen nare. Von Sion en Gele 'Crocus laten het de laatste; fwee 'jaar danig zitten en "Indien men ge schikt land heeft, kan men iïeter Tulpen en Hyacinthen kweéken tegen de mini mumprijs van de Sierteeltcentrale. Het gewas van marcissen en crocus was niet meer dam middelmatig, tulpen goed tot best. Op veel plaatsen viel water-1 schade waar te nemen en meestal daar, waar bij normale regenval geen wateraf-. voer noodig is en waardoor op geen goede water afvoer gerekend was; ook gedrai neerd land, ouder dan zes jaar bleek niet v oldoende ontwaterd. De vooruitzichten zijn niet slechter dan vorig jaar. Het vorig jaar in Engeland) voorgesteld invoerrecht van 1 penny (3.75 ct.) per Engelsch pond (41/2 ons ongev.) komt 1 Tebr. a.s. weer aan de orde en gelukkig voor ons zijn nu de Engelsche zaadhandel zoowel als bloembollentrek kers voor behoud van 'het tegenwoordige zoodat de bloembollenkweekers aldaar ■een harde dobber hebben om 'het veran-i derd te krijgen. Mocht het verkeerd uit-' vallen voor ons, dan zal van de narcissen- export naar Engeland weinig overblijven, want om te trekken wonden ze veel te duur en eveneens voor ie zaadhandel. De eerstkomende dagen zullen waarschijnlijk nieuws brengen uit de Vereen. Staten, waai 15 en lb dezer een hearing is gehou den over de vraag ó't aldaar geïmporteer de narcissen en andere bloembollen bij, aankomst een warmwaterbehandeling die ren te ondiergaan ter beveiliging van hun culturen tegen nematoden (aaltjesziek). Het koken 'van Hollandsche 'narcissen b.ij aankomst in de V.S. is absoluut niet noo dig, daar de gezondheidstoestand van die aard is, dat bij goede wil praktisch geen zieke bollen worden verzonden; het zijn echter de Amerikaansche kweekers, ein waarschijnlijk niet in 't minst sommige Hollanders met Amerikaansche belangen, die het koken bij aankomst voorstaan, want indien dit moet gebeuren, zijn de behandelde bloembollen dat seizoen onge schikt om te trekken en in 't gunstigste geval alleen nog maar goed om bij een kweeker opgeplant te worden tot een vol gend seizoen; zoodoende zou men daar van die concurrentie van liet Holland-i sche artikel af zijn; De Hollandsche comm. was na afloop van de hearing optimis tisch gestemd, daar deze een volkomen eerlijk karakter droeg en laten we "hopen, Ook Texels Raad ging eens op stap: Hij moest het zelt' betalen. Radboud's stad was doel der reis. Elk kan daarvan verhalen. De Bondsdag van het N.J.V. Op Paaschdag II gehouden Blijft lang nog in herinnering Bij jongen en bij ouden. Zoo ook het Muzikaal concours Van 't Christelijk Fanfare. Wie zag er eerder aan Den Burg Zoo'n opgeblazen schare. 't Leger des Heils heeft 12 Maart Zijn deuren hier ontsloten. En, zoo te zien, is deze tak Al aardig uitgesproten. Het P.T.T.-kantoor Den Burg Bestond drie kwarteeuw jaren. Als „Tante Pos" er eens niet was Waar zouden we bedaren Gieeu jaar gaat zonder brand voorbij. Dat kunt U heusch gelooven. Thans vier: De Laagte, Katwijk Breen Alsmede nog Tienhoven. Het Vliegveld kwam zoo goed als klaar Men mag het thans bekijken. Thans ziet men op het grastapijt Slechts spreeuwen mederstrijken. De Eenidrachtdijk brak bijna door Het scheelde maar een beetje; Daar stond nou, wat men eig'lijk noemt, I11 zeemansterm, een zeetje De haven was niet meer te zien, Maar ging geheel ten onder. Zoo'n waterstand was, naar men zei, Voor Texel wel biezonder. Voor Belman was de storm een strop Z'n schuit ging naar de haaien. Maar 't comité doet wat het kan De zaak is reeds aan 't draaien. Dit jaar mocht dominé A. Vis Tot doctor promoveeren. Een feit, dat wij i:n deez' kroniek Natuurlijk memoreereri. De priesterwijding van C. Graaf Mocht dit jaar ook geschieden, Zeer ve'en kwamen hem die dag Hem hun gelukweusch bieden. dat de eerlijkheid uet nu eens wint. De Texelsche kweekers hebben vain de lagere guldenkoers nog geen voordeel gehad, maar de Sierteeltoentrale leeft de minimumprijzen voor 1037 met 20 a 25 pet. verhoogd, dus, als het niet te veel tegenloopt, is er verbetering 111 't ver schiet: zonder lagere guldenkoers zoude Sierteeltoentrale liet zeer zeker niet aangedurfd hebben de prijzen te ver- hoogen. door J. HENKES. DE KUSTVISSCHER1J in 1036 is bui ten de groote motorvisschers weer zeer zuinig te noemen. Het GARNALEN-visscben gelijk aan 1035. Van 1 Jan. tot ongeveer 20 Maart was zoo goed als niets te vanger, zooria een deel der visschers in de werkversohaf-i fing is gegaan en een Jeei' aan 't vvulken- visschen. Van 20 Maart af is een klein deei der visschers aan het gariiale vis- schen geweest en wel tot Juni. Daar de afzet van garnalen naar het buitenland zeer gering was, bleven de inkomsten ver beneden het middelmatige. In de loop van Juni is de steun op garnalen in werking getreden. Deze steun varieerde van 4—7 ct. per Kg., naar geLang er per schuit werd aangevoerd en wei tot een zeker1 maximum. Gemiddeld heeft de steun per schuit naar schatting 4 a 5 gkl. pier wee" bedragen. Daar de afzet naar Frankryjk gering was en te veel visschers in 't bei dirijf werkzaam waren, kon iedere vis- scher één, hoogstens 2 dagen per week op consumptiegarnalen visschen. Hier stond tegenover, dat voor Je steunrege-i ling in werking trad, verschillende vis schers, indien z'j afzet konden krijgen voor garnalen, zelt gingen exporteeren. Dit mi werd de visschers ontnomen in ruil voor de steun, zoodat wat betreft con-/ sumptiegarnalen, het inkomen gering was. Toch zijn er in 't najaar tot 30 Nov. veei garnalen aangevoerd voor de puffa- briek, zoodat de visschers hun be irijf gaande konden houden. WULKEN. Ook deze visscherij was slecht. Daar er in de wintermaanden sinds het sluiten van de Zuiderzee geen gar nalen zijn te vangen, in tegenstelling met voorheen, of tenminste zeer gering, gaat die vloot voor het grootste deel aan het wu'kenvisschen. Daar de wulken uit sluitend naar België geëxporteerd worden (70 pet. Brussel) werd ondanks Je kleine vangst per schuit, dagelijks teveel aan gevoerd, zoodat de prijs van Januari at van 13—17V2 ct. per Kg. bedroeg. Ook de devaluatie van de Belg. franc was mede de oorzaak van de geringe inkom sten van het wulken9eizoen. 1 Oct. heeft de Visscherij-Centrale een minimumprijs voor de wulken vastgesteld: 13 ct. plus! 1ct. per Kg. voor de Visscherijoeritrale. In verband met het feit, dat er veel schuiten aan het garnalenvisschen waren, was de vloot op de wulkenvisscherij zeer klein, zoodat er weinig aanvoer was en de prijzen in Oct. hoog waren. Eind Oct. Nov. zijn de prijzen teruggeloopen tot 16 ct. per Kg. Het spreekt vanzelf, dat de devaluatie van de gelden heden ten goede van de visscherij komt, zoodat ook de wulkenvisscherij beter mag worden Siem de Waal ging van ons heen. Doch, dit is maar ten decle, Want hij komt ons menigmaal Zijn indrukken meededen. Twee visschers gingen op bezoek, Bij Duymaer, d' Excellentie. Ze hebben nóg pijn in hun buik. Van deze audiëntie. Zeer zeker zullen zij die reis iZoo spoojigt niet vergeten, Och, ja, wat moet een generaal Nu ook van haring weten? Een zuivelweek hield men liier ook, De „Voelt u goe ("campagne. Nu, goede voeding hoort er bij, Dat is gerust geen franje. De kookcursus kan er ook zijn, Belangstelling, reusachtig! Wie met de „zuivelpot" zicli voedt Wordt minstens vijf en tachtig. Ook bleef men hier niet achteraan Bij 't vorstelijk verloven, Dat 't eerstdaags ook weer zoo zal zijn, Kunt u gerust gelooven. Reeds sieren groen en vlaggetooi, De straten en de pleinen, Voorwaar een allerfleurigst slot Van 't jaar, dat gaat verdwijnen, Wat 't nieuwe jaar ons brengen zal I loet ik niet te voorspellen. De orisisdiruk zal dit jaar ook De meusch wel blijven kwellen. Zoolang liet egoïsme heerscht, Is zeker niet te hopen, Dat 't raderwerk van deze tijd In and'ine baan zal loopen. Poch, hoe het zij, de Texelaar Zal ons wel weer getrouw'lijk Vermelden, wat dit jaar gebeurt, In woord maar ook aanschouw'lijk Hier eindig ik mijn overzicht, Met d' allerbeste wenscnen, Voor al de lezers onzer krant, Ook buiten Texels grenzen. EINDE. Oudejaar 1936. genoemd dam het vorige seizoen. ZEEGRAS is er in 't geheel niet ge weest. De HARINGvangst aan de Texel sche kust was over net algemeen zeer slecht. Evenals de voorgaande jaren na het sluiten van de Zuiderzee, doet de ha iring in het begin van 't seizoen de Texel-» sche kust niet aan. In tegenstelling meti voorheen. Toen kon juist in 't begin flink haring worden gevangen door de koni- menvisschers eii tegen goede prijzen. Ot uil zijn oorzaak vindt in de sterke voor- vloedstroom Thans krijgen zij over 't algemeen de uittrekkende haring, die dan in prijs dus-1 danig is gedaald, dat ook dit bedrijf niet loonend was. PALINGvisscherij was zeer slecht. Er zijn visschers, die hun bedrijfskosten niet konden vendienen. Ook niet hun arbeid, van vele weken lang, om de tuiken inge-i reedheid te brengen voor liet seizoen. KRUKELS zijn zoo goed als verdwe nen. Die er nog zijn aangevoerd zijn zeer klein van stuk. De prijzen wanen over liet algemeen goed. Ook wel oorzaak van de geringe aanvoer van dit artikel. De groote MOTORvisscherij was over het algemeen bevredigend te noemen. De tongen waren wat vaster in prijs. Niette-, min liet de prijs van voorheen veel te wenschen over. Schol was ook beter in. prijs dan in 1935, de laatste tijd zelfs hoog. De haringvisscherij daarentegen was voor bovengenoemde visschers zeer slechi. Als ik danook, wat de kleine kustvis- scherij betreft ga samenvatten van,' 3 Jan- at tot einde Dec., dan kom ik tot de con clusie, trots de groote aanvoer van puf- garnalen, dat het inkomen nog 50 pet., beneden normaal is gebleven. En dit on danks de maatrege'ei, die door de vis- scherïj-centrale genomen zijn. Enkele maatrege'en slechts, door bovengenoemde oer.trale genomen, wil ik naar voren bren gen. Het spreekt wel van ze It, dat er or dening moet zijn in het productiestelsel, maar m i. is de ordening, die de vissche- rij-oentrale betracht, toch zeer zeker niet in orde. Zoo zijn er visschers, die steeds bij normale omstan lighe 'en vissclier zijn geweest ,heïzij wJ.ke of garnaTen-vfs- •cfier, maar door Je s echte omstandighe den in 1935 ^genoc Jzaakt waren om rij le lijk naar een" andere werkring uit te zien. Die visschers zjjn i,i 1936 uitgesloten om het wulkenvissciie.1 uit le voeren. Opl een dergelijke manier is het zeer gemak kelijk om de vloot wat in te krimpen, maar ongelukkig zjjn zij, die hier het slachtoffer van zijïn. Ze zijn toch ,al zwaar getroffen. Ook de export van gar nalen op Engeland uit liet noorden van ons land is niet in orde. Hier heeft de visschexijoentra'e een minimumprijs vast gesteld van 14 ct. per Kg., die gelijkstaat met de visschers van de Zuid, maar door de hoogere transportkos'e i van Texel at is het voor een hande'aar van hier in veei gevallen niet mogelijk, om op Enge land te exporteeren. Wel heeft de vis- scherij-centrale zelf de export van gar nalen op Engeland ter hand genomen, maar tot heden zijn de Texelsche gar- nalenvisschers hier niet in gemoeid. Hier op hebben zij zeer zéker recht, daar er duizenden kilo's, voor de consumptie ge reed, naar de puffabriek zijn gevoerd.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5