JU Wat er in het Buitenland gebeurde in 1936. 'r I 1 TOMMY ROSE. (zie 9 Febr.) 5 Jan. Abèssiinië. Bommen op die Egyp tische ambulance bij Daggaboer.. Ahes- sinië roept de tusschenkomst van de Vol-i kenboind in. 6 Jan. Frankrijk teekent het Handels- verdrag met Rusland. 7 Jan. Polen verleent amnestie aan 20 duizend gevangenen. 7 Jan. Spanje. Het Kabinet - Vallada- nis ontbindt het Parlement. 8 Jan. Frankrijk. De Seine veroorzaakt over stro o mi ngen 12 Jan. Denemarken. Zwemmen. Te Ko penhagen verbetert Rie Mastenbroek bet wereldrecord 400 M. rugslag met 5 sec. (5 mnt. 59,8 sec.) 12 Jan. Frankrijk Nederland, voet bal. Uitslag: 16. 15 Jan. Japan verlaat de 9 Dec te Lon den begonnen Vlootconferentie. 16 Jan. Ver. Staten. Bij Los Angelos stort teen verkeerstoestei van de Ameri can Airline neer; 17 dooden. 17 Jan. Duitschland. Minister Goeb- bels 'wijst op de noodzakelijkheid, dat Duitschland koloniën krijgt. 17 Jan. Engeland. De bekende Zuid- pool-vliegers Ellsworth en Kenyon wor den [door de Discovery gered. 20 'Jan. Engeland. Koning George V overleden, 70 jaar oud; 28 Jan.: De uit vaart len ide bijzetting. 21 Jan. Bolivia. Conflict m. Paraguay bij gelegd 22 'Jan. Engeland. Edward VIII tot Ko ning 'uitgeroepen. 22 Jan. Frankrijk. Kabinet Laval afge treden. 'Opgevolgd door biet Kabinet - S arraut. Jan. Australië. De vlieger Sir Charles Kingsford Smith, sinds 7 Nov. vermist, wondt als verloren beschouwd. 31 Jan. Griekenland. Generaal Kondylis, oud-premier, pïotsefing overleden, 56 jaar. 4 Febir. Zwitserland. Willi. Gustloff, lei der der Duitsche nationaaLsoc. in Zwit serland, te Davos doodgeschoten door een 27-j. Joodsch studielnt, die wraak wou nemen wegens de jodenvervolging in Duitschland. 6 Febr. Duitschland. Aanvang Olymp. winterspelen te Partenkirchen, 9 Febr. Abessinië. Dessié gebombardeerd 9 Febr. Engeland. Tommy Rose vol brengt vlucht naar Kaapstad in record tijd: 3 d. 17 u. 38 min. 12 Febr. Frankrijk. Wegens medeplich tigheid aan de moord op Koning Alexan der en Minister Barthou worden drie Kroatische terroristen tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. 13 Febr. Frankrijk. Aanslag op Léon Blum, leider der Fransche socialisten. 16 Febr. Duitschland. Einde Olvmp. winterspelen. No. 1. Noorwegen, no. 2. Duitschland; no. 3. Zweden; no. 13 Ne derland. 16 Febr. Spanje. Nieuwe parlements verkiezing. Rechts: 168 zetels, links221. Nog onbezet: 42. Vergeefs wagen eenige hooge militairen ee staatsgreep. Vrijla ting van 30 duizend „linksche" gevange nen (politieke gevangenen). Het Kabi- uet - Vatladafis opgevolgd door Kabinet Azana. 26 Febr. Japan. Opstand te Tokio, waar Adm. Saito, geveraal Watanabe en Mi nister Takahasji bet slachtoffer van wor den. De regeering blijft meester van de toestand. 1 Maart. Frankrijk. De Kamer keurt 't pact met Rusland goed (353164). De Senaat doet het 12 Maart (226-48) 1 Maart. Engeland. Eerste radiorede van Koning Edward VIII sinds zijntroons bestijging. 4 Maart. N.O. Indië. Botsing van twee militaire vliegtuigen bij Batavia. Luit. Diepering gedood. 5 Maart. Het luchtschip L.Z. 129 wordt voltooid. 31 Maart: Eerste reis naar Z. Amerika. 58 Maart. Abessinië. De Engelsche ambulance driemaal door Italianen ge bombardeerd. Veel dooden, o.a. majoor Burgoyne. Maart. Spanje. Volgens 'El Debate vinden dagelijks anti-kath. uitspattingen plaats: moorden, verbranden van ker ken, kloosters, plundering, enz. 'Regee- ringstroepen komen meest te laat. Een aantal fase. leiders wordt gearresteerd. ZAMORA. (zie 7 April.) 7 Maairt. Duitschland zegt het Verdrag van Locarno op en proclameert herbewa pening van het Rijnland. 10 Maart. Frankrijk. Premier Sarraut verklaart zich bereid met Duitsdhland over een inieuw Locarno-verdrag te onderhan delen. 1621 Maart. Ver. Staten. Hevige over stroomingen in 13 oostelijke staten. 507 - millioen dollar schade, 429000 dakloozen, 171 d oo dien. 19 Maart. Griekenland. De staatsman Venizelos te Parijs overleden, 71 jaar. 23 Maart. Italië. Rede van Mussolini Italië zal nooit bukken voor sancties. 24 Maairt. Engeland. Eerste tocht van de Queen Mary (van Glasgow naar Gree nock.) 29 Maart. Duitschland. Volksstemming over Hitler's politiek: vóór Hitler 98,95 pet. 29 Maart. Abessinië. Harrar door 30 vliegtuigen bestookt. 1 April. Oostenrijk voert de dienstplicht in en schendt daarmee het Verdrag van St.-Germain. 2 April. Engeland. Lord Linlithgow ver trekt naar Br.-Indië om Lord Willingdon als ondeir-koning op te volgen. 3 April. Vier. Staten. Bruno Hauptman, ontvoerder en moordenaar van Lind. Ibergh's baby, wordt terechtgesteld. 7 April. Spanje. President Zamora ge dwongen at te treden. 12 April. Mexico. Oud-president Cal- les wordt verbannen. 13 April. Griekenland. Premier De nier;! zis door een beroerte overleden. 16 April. N.O.Indië. Ongeval met mili tair toestel bij Tjililin eischt drie slacht offers. 16 April. Spanje. Bloedige botsingen te Madrid. Veel fascisten gearresteerd. 21 April. Palestina. Van Arabische zijde wordt de algemeene staking afgekondigd. Onlusten. 28 April. Egypte. Koning Foead I over leden. Prins Faroek volgt oip. 30 April. Abessinië. De verdediging van Addis Abeba opgegeven. De Negus vlucht 2 Mei naar Djiboeti. 5 Mei rukken ide Ita lianen de hoofdstad binnen. Mussolini houdt de Rome een groote rede en ver klaart Abessinië tot Italiaansch bezit. 2 Mei. Opzienbarende vlucht van Clem Sohn, de vliegende mensch, boven Han-' worth in Londen. 8 Mei. Abessinië. De Negus komt in Palestina aan. 9 Mei. De Koning van Italië uitgeroepen tot Keizer van Abes sinië. 4-7 Mei. en 10-15 Mei. Engeland. Re cordvlucht Amy Mollison naar Kaapstad en terug. Totaal 7 dg. 22 u 43 mnt. 8 Mei. O. Indië. Bij Salatri stort een. legervliegtuig neer. Sergeant Peters ge dood. 10 Mei.. Spanje. Azana gekozen tot president der republiek (754110). 17 Mei. Griekenland. Oud-premier Tsal- daris overleden, 68 jaar oud. 23 Mei en later. Frankrijk. Staking in fabrieken. Veel fabrieken worden bezet. 26 Mei. Kabinet—Van Zeeland afge treden. 13 Juni: Tweede Kab.Van Zee land gevormd. 29 Mei. Engeland. Kroning Koning Ed ward VIII vastgesteld op 12 Mei '37. 31 Mei. Rome. Viering van 's Pausen intrede in liet sre levensjaar. 1 Juni. Engeland. De Queen Mary vol brengt haar eerste reis naar New-York. (4 dg. 6 uur.) 3 Juni. België. Havenstaking te Antwer pen uitgebroken. 15 Juni: mijnwerkerssta- king. Ook in andere bedrijven. 3 Juni. Engeland. De Negus komt te Londen aan. 4 Juni. Frankrijk. Kabinet Sarrautdoor dat van Blum opgevolgd. 12 juni. Frankrijk. De Kamer keurt de 40-u.-werkweek goed (385—175). 18 Juni: Ook de Senaat. (18284). 14 Juni. Engeland. De schrijver Ghes- terton overleden, 62 jaar oud. in Juni Genève. Herdenking invoering der Reformatie (1536.) 18 Juni. Spanje. Bloedige onlusten te Malaga tusschen anarchisten, syndicalis ten en socialisten. 18 Juni. Rusland. De schrijver Maxim Gorki, 68 j. oud, te Moskou overleden. 19 Juni. Ver. Staten. New-York. Schme ling wint in 12e ronde door knock-out van Louis. 19 Juni. Zonsverduistering. In groot deel van Rusland totale zonsverduistering. 24 Juni. België. De staking in de meeste bedrijven geëindigd. 26 Juni. Genève. De Negus arriveert. 30 Juni houdt hij een rede in de Volken bond. 1 Juli. Frankrijk. Maryse Hilsz ves tigt wereld-hoogterecord voor vroouwen: 14310 M. 5 Juli. Australië. De vlieger Charles Melrose bij Melbourne neergestort en gedood. 12 Juli. Frankrijk. Herdenking 20e ver jaardag van ide strijd om Verdun. 13 Juli. Spanje. Madrid. Calvo 'Sotelo, leider monarch, partij, vermoord. 18 Juli breekt een algemeene opstand uit, begin-* mende in Marokko. 15 Juli. Genève. De sancties tegen Italië opgeheven. 16 Juli. Engeland. Mislukte aanslag op Koning Edward VIII dooreen Ier, Jerome IBannigan, die 20 Sept. tot een Jaar dwangarbeid wordt veroordeeld. BASIL ZACHAROFF (zie 27 Nov.) 20 Juli. Turkije krijgt verlof de Dar- idanellen weer te bewapenen. 23 Juli. Vaticaanstad. Pauselijke ency cliek tegen immoreele films verschijnt. 26 Juli. Engeland. 80e verjaardag van de schrijver G. B. Shaiw. 26 Juli. Frankrijk. Koning Edward ont hult te Virny een monument voor de in de wereldoorlog gevallen Canadeezen. 30 Juli. Engeland. De regeering ver» Lent subsidie voor Je bouw van een zusterschip van deQueen Mary. 1 Aug. Duitschland. Opening Olvmp. Spelen te Berlijn; 16 Aug. sluiting. (Ne derland op de 9e plaats). De kosten over treffen de baten. 2 Aug. Frankrijk. De luchtvaart-pionier L. Blcriot op 64-j. leeftijd o\ere.ie:i. 8 Aug. Frankrijk. S. Maes, België, wint ide (30e) Tour de France. 12 Aug. Spanje. De rechtscive gene raals Godiet en Burriel ter dood ge bracht. 22 Aug. Spanje. De opstandelingen houden 31 provincies bezet, Madrid de overige IS. 24 Aug. Duitschland verlengt zijn diensttijd tot 2 jaar. Sept. Engeland. De Queen Mary ver overt de Blauwe wimpel (4 dg. 7 u. 12 m.) Sept. Zwitserland. Wielersport. We reldkampioenschappen. Amateurs 1. Van Vliet, Neded.professionals 1. Scheie,is, België. 2 Sept. Ver. Staten. Merrill en Rich-i man vliegen in 15 u. van New-York naar Wales; terug 21 Sept. (noodlanding op New Foundland.) 2 Sept. .Spanje. Generaal Franco be noemd tot opperbevelhebber van alle nationalistische strijdkrachten. 4 Sept. Engeland. Mrs Beryl Markham vliegt als eerste vrouw van naar W. over de Atl. Oceaan ('24 u.) Sept. Engeland. Vacantieieis van Ko ning Edward naar de Middell. Zee (Mrs. Simpson blijkt hem op deze tocht te hebben vergezeld.) 12 Sept. Engeland. Een expeditie slaagt er als eerste in de hoogste top van de W. Himalaya, de Nanda Deri, 25645 Eng. voet, te beklimmen. 13 Se.pt. Griekenland. Het parlemen- _tair regime opgeheven. 13 Sept. Noorwegen. Natuurramp eischt te Boedai en Nesdal meer dan 70 dooden. 16 Sept. Griekenland. Oud-pres. Zai- m.is, 81 jaar oud, te Weenen overleden. 18 Sept. Spanje. De Rooden laten een deel van Let Alcazar van To'edo in de lucht vliegen. 28 Sept. wordt het door de Nationalisten ontzet. 19 Sept. Engeland. De vlieger Camp bell Black, winner Melhourmerace, bij vliegtuigbotsing op het veld te Liverpool gedood. STRIJD IN SPANJE. 20 Sept. Frankrijk. Het expeditieschip Pouirquoi pas bij Groenland vergaan; 30 slachtoffers, o.w. Dr. Charcot. 28 Sept. Frankrijk gaat over tot devalu atie van de franc. Met 30 pet. Ook Zwit serland past zijn valuta aan. 1 Qct. Engeland. Scott wint met Guthrie de Schlesingerprijs van 4000 p.st. door in 52 u. 56 m. naar Johannesburg te vlie gen. 5 Oct Spanje. De Witten beginnen met de omsingeling van Madrid. 6 Oct. België. Mijngasontploffing te Bouvrie eischt 17 menscbenlevens. 6 Oct. Hongarije. Premier Goeniboes op 49-j. leeftijd overleden. 11 Oct. Australië. Jean Batten, 26 jaar, vliegt in de recordtijd van Engeland naar PoTt Darwin: 5 dg-, 20 u., 55 min. 20 Oct. N.O. Indië. Ramp met s. s. Van der Wijck eischt 49 slachtoffers. 3 Nov Ver. Staten. Herkiezing van pre sident Roosevelt. 7 Nov. Spanje. De regeering verlaat Madrid en vestigt zich te Valencia. 12 Nov. Ver. Staten. Brug over de baai van San Francisco gereed, lang 8.25 Eng. mijl. 15 Nov. Duitschland zegt de bepa lingen van liet Verdrag van Versailles •op, welke betrekking hebben op de in ternationalisatie van eenige rivieren. 16 Nov. Noorwegen. De Nobelprijs 1936 voor scheikunde toegekend aan de Nederl. prof. Debye te Berlijn. 17 Nov. Griekenland. Oud-premier Pa- panastasioe plotseling overleden. ROOSEVELT. (zie 3 Nov.) 18 Nov. Frankrijk. Minister Salengro pleegt zelfmoord. 23" Nov. Frankrijk. Ontploffing in de Staatskruitfabriek te St.-Clianias; 60 dooden. 24 Nov. Noorwegen. Nobel-vredesprijs 1935 toegekend aan de Duitsche schrijver Ossietszky (groote verontwaardiging in Duitschland, daar O. wegens landverraad gevangenisstraf onderging); de vredes prijs 1936 aan Minister Carlos S. La mas, Argentinië. 25 Nov. Engeland. Openbare televisie- dienst geopend. 25 Nov. Duitschland sluit met Japan een overeenkomst tegen de commun. in ternationale. 27 Nov. Monaco. Sir Basil Zacharoft, S6 jaar oud, groothandelaar in wapens, schatrijk, te Monte Carlo overleden. 30 Nov. Engeland. Het Crystal Palace, 10 Juni 1854 geopend, afgebrand.. 4 Dec. Engeland, in opschudding door een bericht, volgens hetwelk Koning Ed ward VIII zou willen huwen met de ge scheiden Amerikaansche Mrs. Simpson. 9 Dec. Engeland. Het K.L.M.-toestel Lijster op Croydon verongelukt; 12 slachtoffers. 10 Dec. Italië. De tooiieelschrijver Lui- gi Pirandello, 69 j. oud, overleden, 10 Dcc. Engeland. Koning Edward VIII afgetreden. 17 Dec. Spanje. Madrid door 19 vlieg tuigen bestookt; 50 dooden. 19 Dec. Duitschland versnelt zijn her bewapening. 20 Dec. Salvador (M.-Am.) San Vincen- te door aardbeving geteisterd1300 doo den. 22 Dec. Duitschland dringt opnieuw aan op het teruggeven van'koloniën (o.a. van Togo, N.Guinea en Kameroen). STRIJD IN PALESTINA

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 8