AKKEKTJiS W' \r. Zoo Grieperig TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. De Dertig Polders in 1936 Ons Vliegveld in 1936 Polder Eierland in 1936 Van dit en van dat uit het afgeloopen jaar. Op Excursie met de Oud-Leerlingen Lagere Landbouwschool. Woensdag 30 Dec. 1936 „BOTTER A. EELMAN". Ontvangen door onze Administratie. 3e verantwoording. Reeds verantwoord 121.50 K., Amsterdam 5. Wed. J. K. O.G., Amsterdam 2.50 C. T., Bussum 1-50 K. C. J. R., Utrecht 2.50 K-, Santpoort (St.) 2.— Totaal door J. VAN DER PIJL, Opzichter. ZEEWERINGEN. Van de steenglooi- ingwerken zijn als in andere jaren ver-| schillende vakken herzet geworden. Bij, deze verbetering worden alle kleine Noor-' sche steentjes vervangen door glooiing van zulten op die plaatsen, waar een sterke golfslag te verwachten is en door betonblokken, welke bij ons waterschap, zelf worden vervaardigd, op minder aan-, gevallen plaatsen. In totaal is dit jaar1 ongeveer 2000 M2. herzet geworden. De vrijkomende Noorsche steentjes worden gebruikt voor berinbestorting. De steen- glooiing heeft door storm en golfslag; zieer weinig schade geleden. Ook tijdens de storm van 1 Dec. j.I., toen in de haven te Oudeschild een stand werd bereikt van 2.60 M. boven N.A.P. Tijdens deze stor men verzakte een betonblok bij de steiger in polder het Noorden, waardoor een gaatje ontstond op een hoogte van 2.50 M. boven N.A.P., dat met enkele zand zakken kon worden dichtgelegd. Reeds de volgende dag is met herstel aangevan-. gen. Spoedig is het werk gereed gekomen. Tijqens de laatste stormen is ons geble ken van welk groot nut de z.g. betonkraag is. Deze komt voor op de plaatsen, welke het meest door golfslag bij Z.W. en N. wind 'hebben te lijden. Op het oogenblik, dat aan de Eendrachtdijk de schade kwam, bevond ik mij met de dijkgraaf e.a. op de zeedijk bij „Krassekeet" aan de z.g. zanddijk. De wind liep toen eenigs- zins naar het N.N.W. Bij een dergelijke windrichting is aan dit gedeelte een ge weldige golfslag waar te nemen. De gol ven beukten tegen het beloop en liepen tegen de betonkraag op. Deze keerde het water op en de golven werden loodrecht omhoog gestuwd, zoodat a.h.w. een muur van water werd gevormd van bijna 2 M. hoog. Te Oost was dit water duidelijk te zien. Opmerkelijk was echter, dat op de boven de betonkraag aangebrachte klin- kerglooiing geen water kwam. AFWATERING. Met de excavateur zijn wederom enkele tochtsloolen vergraven geworden, terwijl in werkverschaffing ver schillende slooten werden vergraven en nabij Akenbuurt, in de Hoornder Mars, nabij Spijk, tusschen Zuivelfabriek en Ker- keplaats, tot Dijkmanshuizen en in Spang. Ook in eigen beheer zijn nog diverse sloo ten vergraven, en in Dec. zijn nog 7 per- oeelen aanbesteed geworden. In totaal zijn dit jaar ongeveer 50.000 M3. grond en, bagger verwerkt. Vele verbeteringen in .de afwatering zijn aangebracht. Getracht *zal wonden h,et water uit de Westen van de Westerweg bij de Halingsluis at onder de Kooger- en Waalderweg door naar de Ayesloot te doen afvloeien. Dit water moest voorheen worden geloosd door de Prins Hendriksluizen, welke afstand zeer groot is, temeer daar na afsluiting der Zuiderzee de Waaldersluizen veel water kunnen verplaatsen. DUIKERS EN BRUGGEN. In de ver graven tochtslooten zijn dit jaar voor de, eigenaars en ook voor het Bestuur veel duikers vernieuwd en verdiept geworden,, terwijl nog veten zulten volgen. In de weg Waal—Haven is een groote gewapend be tonnen duiker gelegd, ter vervanging van een oude houten koker. Deze koker lag met de bodem 0.95 M. beneden volzee en. was 1 M. breed. De nieuwe betondui- ker heeft een diepte van 1.60 M. beneden, volzee en een breedte van 1.60 M. Bij Weezenspijk is een gemetseld dui kertje van 1.40 M. breedte bij een diepte van 1.30 M. beneden volzee vervangen door een betonbrug met een doorloozing Van 5 M. bij een diepte van 1.80 M. beneden volzee. De Iandhoofden zijn aangelegd op 2.20 M. beneden volzee, zoodat ver dieping steeds mogelijk zal zijn. 'Eteze *e- tonbrug heeft een breedte tusschen de leuningen van- 5 M. en is voor een groot gedeelte in werkverschaffing uitgevoerd. Van de bestaande houten bruggen zijn er twee voorzien van een nieuw gewapend betonnen brugdek, n.l. bij de Schans en een bij het Buurtje te Oudeschild, beide over de dijkstoot. Waren er vorig jaarnog drie houten, bruggen, nu is er nog slechts één en wel in de Veensche Langweg over de Ayesloot. In de loop der jaren zijp reeds 15 bruggen in beton gemaakt. Het zal duidelijk zijn, dat het onderhoud hier van zeer weinig kost. Het bepaalt zicb uitsluitend tot het roestvrij hóuden van de leuningen. BERMBESTORTING. Bestorting van de berm aan de teen der steenglooiing was ook dit jaar niet noodig. Alleen zijn de door storm omhoog geworpen steenen geëgaliseerd. WEGEN. De reeds geasphalteerde we gen zijn, voor zoover noodig, van een nieuwe slijtlaag voorzien, waartoe ver schillende soorten teer en wegenolie zijn. gebezigd. De weg op de Westdijk tus schen Geres en de oprit van de Prins-* Hendrikpolder is Hit voorjaar gereed ge komen. Ook is een aanvang gemaakt met verbreeding van de Duinweg en Laanweg. Veten zullen reeds weten, dat het in de bedoeling ligt, de weg tusschen Buiten- lust en de Staatsbosschen te verbreeden. Er zal 'n wandelpad en een beplanting worden aangebracht. Bijna alle aanliggen de eigenaars hebben toestemming voor verbreeding gegeven. Wanneer dit werk zal zijn gereedgekomen, zal dit voor Texel een verbetering genoemd kunnen warden. STORMDIENST. De starrndienst heeft dit jaar bijna geen wijziging ondergaan. Ook dit jaar is de stormwacht wederom verschillende nachten in dienst geweest. BESTUUR. Ete heer W.J.Bakker (aftr.) is wederom voor 5 jaar benoemd tot heemraad van ons waterschap. E>e heereiv J. Vlaming en S. Keijser Jbz., vorig jaar tusschentijds gekozen tot hoofd-ingelano, moesten aftreden, doch zijn bij enkele candiidaatstelling gekozen. Inplaats van wijlen Joh. D. Roeper is bijteerste stemt- ming tot hoofd-ingeland gekozen Comelis Hertje Roeper te Spang. Jan. Het veld wordt verder gespit en geëgaliseerd. Gereed hiermee in Maart. Half Maart begonjnen met het zaaien 'van graszaad; 18 H.A. wintergraan ge- egd; daarna dit complex met graszaad in gezaaid. Eind Maart. 4 H.A. haver en 16 H.A. zomergerst gezaaid. Mei. Verharding vam de toegangsweg en van het parkeerterrein gereed; ook 't betonnen fundament voor het stations gebouwtje, dat eenige tijd later voltooid wondt. 11 Dec. In de raad gaan stemmen op, om het veld, om economische redenen, een paar jaar als bouwland te bezigen. Met 10-3 stemmen wordt echter beslo ten het terrein uitsluitend als vliegveld te doen bezigen. Indien eenigszins mogelijk wordt het terrein a.s. jaar officieel geopend, zoo met voor K.L.M.-weekend-vluchten, dan voor sportvliegers. door L. VAN HOORN, Opzichter. WEGEN en andere werken. Het onder hond van de wegen en van andere werken lis zonder buitengewone maatregelen op de gebruikelijke wijze uitgevoerd. DUIKERS. Ter verbetering van de toe voer van water naar 't gemaal, zijn eenige nieuwe duikers gelegd, andere verdiept. BEMALING. Het waterverzet van het gemaal bedroeg over het maalseizoen 1 Oct. 1935—30 Sept. 1936 ca. 13 millioen M3., verdeeld over 1410 niaaluren. Deze aijfers 'die wei zeer verschillen van het maalseizoen 1 Oct. 193430 Sept. 1935 (ca. 8.5 millioen M3. in 906 maalure.i),, vinden hun verklaring in het feit, dat in eerstgenoemd maalseizoen de gemidd. jaarlijksche hoeveelheid neerslag aanmer kelijk werd overschreden. BESTUUR. De heer Jn. Roeper Jbz. werd op 25 Augustus bij enkele cauJi-; daatstelling herbenoemd tot hoofdinge land. De heer Joh. de Graaf Johz. wend, 'bij Kon. Besluit van 14 Sept. benoemd tot heemraad. DE NOORDOOSTKUST. Meermalen hebben stormvloeden de zeestand boven, het normale peil van volzee opgevoerd. Daarbij droegen de stormen van 17, 18 en 27 Oct. en voornamelijk die van 1 Dec. een vrij heftig karakter, waardoor 'de duinen belangrijk hebben geleden. Over de afname van de N.O.-kust nog het vol gende: In het jaar 1934 was de atname van de onderzeesche oever het hevigst in de omgeving van peilraai 14, d.i. bij het voormalige poldertje De Volharding, in 1935 in de omgeving van peilraai 12, d.i. waar het reddingboothuisje heeft ge staan en in het afgeloopen jaar in de omgeving van peilraai 8, d.i. waar NU het reddingboothuis staat. AANLEG ZANDDIJK. De aanleg van de zanddijk, welke op plm. 100 M. paral lel loopt met het strand is in de eerste helft van de maand Januari gereedgeko men. Deze heeft de volgende afmeting; lengte 310 M., kruinbreedte 4 M„ kruin hoogte 4.20 M. plus N.A P., buitenbeloop; 4 in aanleg op 1 in hoogte; binnenbeloop 2>/2 i n aanleg op 1 in hoogte. Na het ge reedkomen van genoemde zanddijk is ëen begin gemaakt met een meer landwaarts aan te leggen inlaagdijk. Van de totale lengte, die 1240 M. bedraagt, Is er 600 M. op hoogte gebracht Buiten onvoorziene omstandigheden hoopt men met de aanleg van de inlaag-» dijk in het komende jaar gereed te komen. De Cocksdorp, 28 Dec. 1936. DE EENDRACHTDIJK. Naar we van welingelichte zijde ver nemen, hebben de werkzaamheden aan de Eendrachtdijk een vlot verloop. Woens dag was het eerste gat geheel gedicht. Maandag is het werk met plm. 25 m;uv aangevat. Over een dag ot 14 hoopt men de gaten alle dicht te hebben. (VERVOLG van het overzicht in bet EERSTE blad) 16, Jan. Lezing om Abessinië door Kurt Lubinsky, voor onze abonné's. 21 Febr. Verkoop strandvonderijgoed brengt f2668 op; de verkoop van 22 Febr. f3783.—. 29 Febr. Lezing K.L.M -piloot A. Vi- ruly, voor onze abonné's. 24 Maart. Eerste kievitsei op Texel ge vonden. 2 Mei. De Tex. Grt. bevat een artikel over waterleidingplainnen, waarmee het gemeentebestuur zich sinds 1911 bezig houdt. Half Mei. De muggen, welke de Afsluit dijk en omgeving onveilig maken, komen ook Texel plagen. 16 Mei. Kamerlid Drop spreekt te Oudeschild over Texel in verband met de Zuiderzeesteunwet. Mei. Vanwege Staatsboschbeheer wondt bestrijding van de rups van de bastaard- satij nvlinder met kracht en met succes ter hand genomen. 29 Mei—4 Juni en 2123 Juli. De film Jonge Harten draait. 9 Juni. Diefstal ten nadeete van W. Stark Fz. Dader wordt gevat en veroor-i dieeld. 22 Juni. Op hun rondvlucht over Oost en Noordzee bezoeken drie Lettische vlieg tuigen De Mok. Zoo rillerig, zoo koortiig, geen wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echter verstandig en neem dadelijk "n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet). Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent. AKKER - CACHETS 29 Juni. Adres van onze Zuiderzee- en wiervisschers aan de Tweede Kamer met aa. het verzoek te willen bevondenein daü ook zij onder de Zuiderzeesteunwet val len. Tot heden vruchteloos. 18 Juli. Artikel over „Woonden de Ro meinen op Texel van de heer C. S. Pongar. 22 Juli. Excursie van Medemblik's Raad. Aug. Nieuwe autobus T. Reuvers in» dienst. 7 Aug. Diverse diefstallen te De Koog, in Vlas' Warenhuis, Toko Alex. Ook baldadigheid. Eenige kampeerders verba- liseerd en in Dec. veroordeeld. 30 Aug. Drie leden van „Frissche mor gen", Den Helder, zwemmen over het Marsdiep. 12 Sept. Texel viert de Nationale Feest dag. 8 Oct. Lezing over Canada door Dr. W. G. N. v.d. Steen, voor onze abonné's. Oct.-Nov.-Dec. Veel gevallen van ma zelen. Sluiting van twee bewaarscholen te Eten Burg. 27 Oct. Tijdens storm stijgt het water te Oudeschild tot 2.21 M. boven A.P. ;de bootddienst wordt belemmerd. 29 Oct. Ete heer Bomans (Oed. St.) en lr. Ete Priester (Prov. Waterstaat) be zoeken ide N.O.-kust om Je aangerichte schade op te nemen. 1 Dec. Tijdens de storm gaat de botter van A.Eelman, De Cocksdorp, op drift; hét schip wordt vernield. Er wordt een geldinzameling georganiseerd om de scha te vergoeden. De Eendrachtdijk wordt zwaar beschadigd. Het water stijgt te Oudeschild tot 2.60 M. boven volzee. Het bootverkeer ondervindt stagnatie. Men schrijft ons: Alhoewel het er wegens geringe belang stelling eerst op 'eek, Jat Je excursie niet door zou gaan, is het er, Jank zij pnze leider, toch van gekomen. Zoo stapten wc dan 21 Dec. nogal vroeg uit bed om op tijd aan de boot te zijn. Allen waren pre sent. Spoedig kwamen de kaarten op ta fel, waaruit bleek, dat Ie lieeren niet als leen „op" doch ook wakker waren. De boot was zoo vlug over, dat de bus er nog niet was. Doch na 5 min. reden we al het onbekende tegemoet. We waren al bij Alkmaar, toen liet begon te dagen. Spoe dig kwamen de moppen los, ieder deed mee, behalve Roeper; die deed niets dan eten. Zelfs de Eendracht en de Ondernie ming kwamen „ter tafel." Zoo toerden we verder, tot voorbij Haarlemloen wou de bus niet meerWat nu? Niks geen mood, zei de leider, we gaan een kop koffie urinkem en dan is de chauffeur wel klaar. Zoo kwam het uit ook. En weer gingen we verder, recht op Rottendam at, waar we om plm. 11 uur aankwamen. Daar allereerst bet Centraal Bureau opge zocht. We werden hier goed oiitvaryen en uitgerioodigd eerst een kop koffie te drinken, wat we gaarne aannamen. Ver volgens gingen we met een boot naar de pakhuizen. Geweldig, wat een ruimte. Ge middeld stapelt men op 1 M2. 5000 Kjg. Op een beschut plekje iiield de rondten der een welkomstrede en zette bij in 't kort de werking van het Bureau uiteen. We zijn de heele zaak door geweest en konden ons toen voorstellen hoe die groote werkloosheid ontstaat: alles ma chines, machineser werkten slechtd 23 menschen. Na afloop voeren we nog •een poos door de Maashaven, waar we heel wat elevators aan het werk zagen om het aangevoerde graan te lossen. We voe ren dicht langs de brug over de Ko.ni.ngs-» haven; deze brug kan 49 M. omhoog ge- heschen Worden. Zeer voldaan, doch ver steend van de kou, stapten we weer aan wal. Toen de stad in om bij Heek wat te eten. En daarna naar de Serum-inrichting. Daar troffen we het juist, dat een paard getapt werd. Dat ging heel wat eenvoudi ger dan we gedacht hadden. Binnen 10 min. inam men het dier 6 L. bloei at, waarna het beest weer wegging alsof er niets gebeurd was. Toen naar de varkens stallen; deze lagen oip de 2e verdieping; met een lift warden de dienen hier naar boven en beneJen gebracht. Ben varken wordt aan de staart getapt en dit gaat zoolanger maar staart is, want ier wordt dan iedere keer 'm stukje afgehakt en dan phn. 1 L. bloed getapt. Daarna bezochten we de ossen- en die paarden stallen. Er stonden plm. 25 ossen en 70 paarden; ook nog kippen, konijnen en marmotten; deze dieren worden alle ge-* bruikt voor het nemen van proeven eu het bereiden van serum. Nadat we nog 'de vooirraadkelder en bet laboratorium (waar we ouder de microscoop eenige bacillen bekeken) bezocht hadden, gingen we weer stadwaarts. We zijn toen even naar de Bijenkorf geweest, waar ze wel wat vreemd opkeken, toen daar zoo'n stel letje Texelaars kwam binnenwandelen. Het was er zoo groot, dat we Roeper en, Reuvers moesten laten omroepen om ze weer bij ons te krijgen. Toen op ons hotel af, waar een goed maal ons wachtte. Aan tafel werd nog heel deftig gespeecht over het goede verloop van de le dag. Na het eten zijn we naar Arena geweest; daar werd een mooi programma vertoornd, maar de grootste succesnummers waren wel het verwarmde zitvlak van voorz. Kikkert en Zuidewimd's klapsigaar. Na at- loop hebben we nog een rondje gemaakt; •we raakten wei'in drie groepen ve/deeld, maar kwamen toch allen goeJ terecht. Nadat we lekker geslapen hadden, zijn we na het ontbijt de markt opgegaan. Dat was wat anders dan de Texelsche. We hebben er een goeJ uur rondgekeken, maar hadden nog lang niet allesgezien. We moesten echter weg naar VlaanJingen, naar de Superfosfaatfabriek. Hierover en over ons bezoek aa i het melktedrijt De Vaan, aan Den Haag en aan Schip hol, waar wij onze luchtdoop ondergin» gen, in het slotartikel. J.B. OOSTEREND. ZAKENNIEUWS. Tusschen Zevenhuizen en Oosterend zal een nieuwe smederij worden gebouwd en wel voor rekening van de hee - C. Bruin. Het werk is onderhands aanbesteed en wordt uitgevoerd door metselaar Trap. D. EXCELSIOR. Excelsior bracht in ons dorp op 'le Kerstdag op verschillende plaatsen ge wijde muziek ten gehocne, hetgeen de Kerststemming verhoogde en door de dorpsgenocten zeer op prijs werd gesteld. f35.— Dl

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 9