THANS Fl E v ri va Don I DO II DEN BURG. SOC. DEM. PROPAG VERGADERING. IN KWALITEIT ONVERANDERD GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., De Waal 12 50. TEXELS KLEEDINGCOMITE. Voor de verloting ten bate van Texels Kbedii'.gconiité werden ontvangen: Sportriemen vain A.C.Rab; 2 bonnen voor gratis schoenrep. Schoenmakerij A. Verheijen; schilderijtjes vain E.Boekel; étui theelepeltjes van mw. Kraai; vender: roomstelletje, sigarenaansteker, 3 wollen camisoles, schilderijtje, vaas. Het adres voor wie mede een prijs beschikbaar wil len stellen is: A.v.d.Meulen, Weverstraat. „BOTTER A. EELMAN". Ontvangen door de Administratie. 7e verantwoording. Reeds verantwoord 42.50 J. V., UtneCht 1. A. R., Utrecht 1. D., te S. 2.5C Totaal 47. Het gaat nu om „de laatste loodjes" Zullen ze zwaar wegen? We hopen deze week nog tal van bedragen per giro (no. 652) of postwissel te mogen ont vangen. Wie spoedig helpt, helpt dubbel! Het gaat om de broodwinning van een mede-Texelaar, die door stormweer zijn botter en daarmede zijn bestaansmiddel moest verliezen! TENTOONSTELLING in hotel Texel. Op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 26-27-28 Jan. wordt in hotel Texel op initiatief van de Texelsche slagers, die deelnamen aan de vakcursus alhier, een tentoonstelling georganiseerd. De vakcur sus stond onder leiding van de heer P.H. van Westen jr. en werd gedurende vier maanden in de Centr. Slachtplaats alhier gegeven. Door het feveren van een drietal proefstukken zullen de cursisten een di ploma kumnen behalen. In totaal zullen plm. 45 proefstukken te beoordeelen en..., te bewonderen zijn. Wie hadden reeds het genoegen met ©enige resultaten van de cursus kennis te maken en zien met be langstelling de tentoonstelling tegemoet. Om deze expositie nog meer in het oen- trum der algemeene belangstelling te plaatsen, zal ook aan andere beJnjven dan die der slagers gelegenheid worden gegeven een sta nel m te nemen. "Reeds deden verscheidene neringdoenden toe zegging te zullen deelnemen, zoodat naai alle waarschijnlijkheid vertegenwoordigd zullen zijn: bakkerij, comestibleshandel, fabriek van zuivelproducten, electro- techn. installatiebureau, afd. bedrijfsklee- ding, afd. landbouwbenoodigdheclen, af)d. slagersgereedschappen, enz. Zij, die een stand vvensch-en in te nemen, géne vein zich te wenden tot de heer P. Fehrmann. alhier. Er wordt 15 ct. entree geheven, terwijl iedere 50e bezoeker een rookworst ont vangt. De opening is bepaald op Dinsdagmid dag a.s. om half drie. In het biezonder zij een bezoek aanbevolen aan hotel- en pensionhouders(sters)zij zullen er on getwijfeld veel nuttige kennis opdoen, maar ook in het algemeen belooft deze tentoonstelling met haar attracties ieders belangstelling waard te zijn. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Dec. 1036 Ingelegd f 12302.95 Terugbetaald 11355,03 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 947,92 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 12 SCHOOLNIEUWS Onder de aandacht wordt gebracht, dat in dit nummer een advertentie is opge nomen betreffende aangifte van leerlingen voor de Ambachtsschool te Den Helder. De directeur der schooi is gaarne bereid nadere inlichtingen te verstrekken. GRONDONDERZOEK. 'Door bemiddeling van de Texefsche Bedrijfsveree.iigrng zijn reeds meer dan 175 grondmonsters van ons eiland ten onderzoek naar het laboratorium te Gro ningen opgezonden. En dit is inog maar hief begin, want nog een uitgestrekt arbeidsveld ligt braak en meer en meer wint de ineeniijg veld, dat je precies moet weten, met wat voor land je te doen hebt, wanneer je dat doelmatig wilt gebruiken. Er kan van een goede bemesting pas sprake zijn, wanneer je weet, waaraan het land be hoefte heeft. Dit alles leert ons de uitslag van liet grondonderzoek, dat we daarom nauwelijks genoeg kunnen aanbevelen. De E. v.d. Ban en ass. bedrijfsconsulent Lap zullen u gaarne alle gewenschte inlichtin gen verstrekken. ONTWIKKELINGSAVONDEN. in h.et Glazen Paleis. Ondanks griep en stormachtig regen weer waren er Maandag toch nog 23 jongelui present in bet Glazen Paleis, waar met een even prettige als nuttige film- en praai-avojtó met medewer king van de heeren W. J. Jouwersma en G. Joh. Duinker die reeks van zeven algemeene ontwikkelingsavonden in voor jaar 1937 geopend werd. Dokter Westerhuis was helaas door ziekte verhinderd; vandaar deze wijziging in het programma. Er werden films vertoond Betrekking hebbende op de marmergroeven te Ca- rara, een historisch feest bij Florence, het lustoord Tivoh bij Ronie^ een uit barsting van de Etna, een trucfilm met versnelde en vertraagde opnamen en met gebeurtenissen in omgekeerde tijdsvolg orde. Uit Texels Filmarchief werden ge projecteerd: films, betrekking hebbende op de feesten, ter gelegenheid van de ver loving en het huwelijk van onze Prinses op Texel gevierd, en een, welke o.a. een beeld gaf van de bouw en de inwijding van oins Esperanto-monument; zeer veel bekenden verschenen hierbij op het witte doek. Met een praatje en een plaatje met krijt op het zwarte bord wend ter afi wisseling een aantal interessante natuur kundige verscmjmselen op bevattelijke wijze verklaard, terwijl in de pauze een lekker kopje thee geschonken werd, dat ieder zich in het behaaglijk verwarmde vertrek „Afs 't huiten woedt, is hiet binlmen zoet", nietwaar? uitnemend liet smaken. In het vertrouwen, dat deze avond nog door vele andere mag worden gevolgd, sloot de heer W. H. Lap te ruim 10 uur deze samenkomst. Er volgen nog zes van die avonden, telkens Maandags. Nader bericht in v olgend nummer. DEN HOORN. ZAKENNIEUWS Naar we vernemen, heeft die heer J. Kuipers .die hier sinds 12 jaar zijn welbe kende machinesmederij en handel in landbouwwerktuigen drijft, zijn zaak met ingang van 1 Mei overgedaan aan de heer G. de Wit, te Koedijk. De heer De Wit beschikt over groote keunis op het gebied, dat hier zijn arbeidsterrein wordt en zal zeker zijn best doen om hiet vertrouwen, dat de heer Kuipers hier genoot, mede te verwerven. KEIZERIN NAGAKO. De keizerin van Japan. Eind 1936 was het acht jaar geleden, dat zij met haar gemaal, Keizer Hirohito, de Japanscbe troon besteeg. DE WAAL. UITSLAG AANBESTEDING. Na onderhanuscne aanbesteding door Diaconie Herv. Gem. De Waal van de bouw van een woonhuis bij de boerderij aan de Veenschelangweg is het werk op gedragen aan: Jn. Bruin, de Waal, tim merwerk; L. Bruin en Zn., Den Burg, metselwerk; J.v.d. Berg, de Waal, Iood- gieterswerk; P. Boon, Den Burg, schilder werk. Zaterdag werd in hotel Texel door de Plaatselijke Comm. voor het Plan van de Arbeid een propaganda vergadering be legd, welke tamelijk druk bezocht was. De leiding berustte bij de heer J. West dorp, die in het biezonder verwelkomde Mr. J. Thomassen en in het kort het doel van deze samenkomst uiteenzette: opwekken tot strijd tegen het fascisme, de steen legger van allerlei wreedheden, aldus spr., tot strijd tegen het fascis me, in welks naam honderden, duizenden gefolterd, doodgeschoten, of gevangenge zet worden. Het doel van de horde van Mussert is, in Nederland aan de maffiit te komen. Dit te verhoeden is plicht in naam van de hoogste menschelijkheid en van het recht. Dit aan te toonen is de taak van Mr. Thomassen, die tevens spreken zat over het Plan van de Arbeid, dat naar beter ordening van de maatschappij streeft en vooral beoogt de ontplooi ing van de volledige democratie en de verschaffing van bestaansmogelijkheid aan ieder van ons. Hierna was het woord aan Mr. J. Tho massen, die aanving mee te deelen, dat hij van vaders zijde Texelaar was (Am sterdam was zijn geboorteplaats) en dat hij het volkomen eens is met Mr. Kamp, die in 't Oudejaarsnummer van de Texe laar schreef, dat Texel „de eenige echte" Parel der Waddeneilanden is. Vervolgens herinnerde spr. aan een soc. dem. propag. meeting bij de Hoogeberg, waar zijn va der, de heer C. Thomassen, het woord voerde (1916) en gewaagde van de ernstige tijden, welke ons land omstreeks 1916 beleefde. De strijd van de S.D.A.P. voor alg. kiesrecht was toen in volle gang; in 1917 was het pleit voor de mannen ge wonnen; fn 1922 kreeg ook de vrouw stemrecht. Eerst moest echter een berg van moeilijkheden doorworsteld worden. Spr. weidde uitvoerig uit over het it'.ci- dent-Nierstrasz (1916) en betoogde, dat toen de eerste symptomen van een fas cistische gezindheid aan de dag traden. De groot-kapitalisten zagen zich door het alg. kiesrecht bedreigd en poogden zij het vergeefs op te hitsen tegen het Parlement, dat het in de oorlogsdagen toch al zwaar te verantwoorden had. We moeten strijden blijven voor bet behoud van het alg. kiesrecht niet alleen, ver volgde spr., maar ook voor een ain-der kostbaar goed, voor onze in de Tachtig jarige oorlog bevochten vrijheid. In Ita lië en Duitschland kent men geen vrij heid meer. Spr. zet be uiteen^ wat men in Italië onder corporatieve staat verstaat en hoe men in Duitschland met behulp van knoet, concentratiekamp en terechtstel ling een politieke „eenheid" schiep. Recht spraak beteekent in Duitschland: gehoor zaamheid aan de Leider. Spr. wees op liet bloedbad van Juni 1934 in Duitschland. Hitier handelde als opperste gerechts- lieer, vervolgde spr. In Holland echter le ven we im een rechtsstaat; terreur, in dic- tatuurstaten een normaal verschijnsel, wordt hier spoedig de kop irjgedrukt. Vjjt jaar geleden werd de N.S.B. opgericht met Ir. Mussert als onfeilbaar opperhoofd en met een geheel op Duitsche leest ge schoeid programma. Hitier betoogt in zijn boek „Mein Kampf": Stei terreur tegein terreur. De N.S B. nam dit recept over. Hitier holt de Kerk uit, de N.S.B., die zich zoo vroom voordoet, zal in ons land dat voorbeeld volgen, zoodra ze kan. De N. S.B.'ers noemen zich gaarne Dietschers. Terecht, meende spr., want dit woord lijkt meer op Duitschers. Hollanders zijn het niet. Mussert wil een eind maken aan de autonomie der gemeenten; hij wil er wel 70 pet. opdoeken. Aldus krijgt het volk op de gang van zaken aL minder invloed. De groote heeren op het kus sen zuilen wel "beslissen. De N.S.B. vvhl langs wettelijke weg aan de regeering ko men, maar zal minstens één „Rijksdag brand" n-oodig hebben om het zoover te brengen. Nog tienduizenden zijn er, die goed en bloed offeren willen als het om onze vrijheid gaat (applaus). Ten on rechte scheert de burgerlijks pers socia lisme en communi'stne over één kani. Im mers, dit is als water en vuur. Nimmer heeft het communisme hier vaste voet kunnen krijgen. Tntusscheii 'hebben wij' te strijden voor behoud van kostbare goede ren: vrijheid van drukpers, vergaderen, geloof. In fascistische landen is daarvan geen sprake meer. Daar regelt de Leider alles, in ons land Mussert, die er met f12000.per jaar plus auto §.n verdere emolumenten voor beloond wordt. Hij betoogt, dat Nederland in verval is ge raakt, maar geeft daarmee blijk niets te weten van hetgeen de laatste 40 jaar juist op allerlei gebied werd bereikt. (Soc. wetten, woningbouw, drankbestrijding, sport, gezondheidszorg, enz.). Valsch is H inni vad JOB in c Noc C ben oor Dnder Den F Voc ons t gelief* der ei AM betuig de voorstelling volgens welke slechts te kiezen zou zijn: N.S.B. of Communisme; negentienden van ons volk voelt voor geen van beide. Fel bestreed spr. het anti-semitisme, uitvloeisel van de bloed- en rassencultus, welke het natio- naal-soc. belijdt. Nog erger dan Joodsch bloed hebben is in de oogen van de na tion. soc. bet kweeken van een mensdi- lievendc geest, leder kent het treurspel Ossietsky. Na de pauze behandelde spr. het nieuwe ontwerp-beginsel-program en in korte trekken het Plan van Je Arbeid. Aange toond werd, dat, in tegenstelling met de bewering der burgerlijke pers, ie S.D.A.P. ook vroeger democratisch was. Het leven van Troelstra is er het bevvijj van. Spr. zette uiteen, hoe die partij ziel vernieuwing van de Staat in democrati sche zin denkt; hoe zij liet parlementaire stelsel wil reorganiseeren. Vroeger, aldui spreker, maakten wij t.o. de Staat meer voorbehoud dan thans. Het woord var Marx, „De arbeider heeft geen vader land" was juist, maar is het thans niet meer- Er is n.i de laatste tientallen jaren heel veel ten gunste van de arbeiders ver anderd. Vroeger waren wij nationaal-cri- tisch ,nu nationaaI-constructiefOns doel voo is: de natie te socialiseeren en het socia-l)n(jor, lisme te nationaliseeren. De liefde voorj;eve ons land geven wij niet prijs, al heeft ment, wel getracht, ons onder de invloed vanjr de Zeven-Provinciën-zaak buiten de na-i)e,ul8 tionale gemeenschap te sluiten. Wij s'trij-- den voor en met ons plan voor werkloos- Jen heidbestrijding en willen er herhaling var rampen mee voorkomen. Het kan inge voer-d worden, als ook andere groepen ii "lel ons 'land hun jdicht maar verstaan. Om ivecler program is nationaal, besloot spr., lie 1 beoogt opbouw en verheffing van om volk. Onze beste krachten w'illen we ge ven, om te komen tot %en beter, gelukki ger leven en te behouden een vrij Neder land. (applaus.) AAet een woord van dank sloot voorz Westdorp te 1Ü.45 de vergadering. Spr beval daarbij aan, voor zoover noodig -een der bladen van de Arbeiderspers lezen. Van de gelegenheid om met Mrj Thomassen van gedachten te wisselen werd geen gebruik gemaakt. De vergade ring'had een rustig vertoop. Er werd n ie geïnterrumpeerd. EIERLAND. JUBILEUM H. BAKKER. De dag waarop de heer H. Bakker 41 jaar in dienst was van de P.T.T., Zatcr dag 16 Jan. 1.1., is een feestdag geworden waaraan voor de geachte jubilaris en zijtj familie stellig de ui-eest aangename lierl nnneringen verbonden zulten blijven. Namens de Directie van Je P.T.Tm bood wegens ongesteldheid van de heej Pusthuma, directeur van bet P.T.T.-kan toor te Den Burg, de lieer Jb. van Heepj waarden de heer Bakker gelukweinscherS aan, terwijl des avonds de jubilaris eeij tweetal stoffelijke blijken van waardeeri een faitteuit en een rooktafel u ontvangst mocht nemen. De aanbieding geschiedde vanwege 'het gansche P..T.T. personeel op ons eiland - van hoog to laag en ging vergezeld van een toe passelijk woord van de heer A. J. Eelmai -die uit naam van dat gansche personee sprak en daarbij getuigde van vneiidscha en hartelijke collegialiteit. Ook van zijde van particulieren werd v-e-el belang stelling getoond. Ook al een bewijs v de goede verstandhouding. Wanneer we eens teruggaan in de gt geschiedenis van -het P. r.T.-bedrjjf in Eierlamd, zien we, dat v eertig jaar teru. de heer Bakker zijn vader als postbeste Ier opvolgde; zijn vader bekleedde dea functie wel 28 jaar. Gelukkig heeft gezondheid van de heer Bakker maar zei den reden tot klagen gegeven, zoodat hi de verlofdagen uitgezonderd, practisch jaar achtereen in functie is geweest. I: den Beginne werd de bestlelliiig te vaje uitgevoerd. Wanneer 's winters tegen h« middaguur de postiljon met de post ai riveerde -oude Texelaars herinnera zich o.a. dat koetsier G-ommert Witvlie jaren op de bok zat ging omstreek1 halt een de post „uit" en dan gebeurd het niet zelden, dat 's avonds om "tie uur pas de bestelling er op zat. Bij sle weer waren dat zware tochten. Het beurde eens, dat de sneeuw zoo *ioog f; dat je slechts met moeite voort kon. vendlen was in die jaren ook het Noon in de route begrepen. Thans bepaalt c bestelling zich tot Ei-erland alleen, ma: toch wordt alle dagen per fiets nog ut een k'eine vijftig Kilometer afgelegd We hebben een rekensommetje gemaal en kwamen, naar ruwe schatting, tot d ontdekking, dat postbode Bakker pe jaar plm. 15000 K.M. aflegt. Warnet we bedenken, dat de omtrek van onz aardbol 40.000 K.M. is, bemerken we, dl de totale afstand in 40 jaar afgelegd te voet ot per fiets een aardig aants malen de aardomtrek isGeen klein# heid. Maar de jubilaris heeft er zich ut bij bevonden. Wanneer hij met Maai 1937 met pensioen gaat, zal'hij reden hel ben om met voldoening op zijn arbei terug te zien, terwijl zijn gezondheid nai we hopen, borg zal zijn voor nog ee' lange reeks gelukkige jaren. Dit vv-ensche we hem en verwanten van harte toe- op W uur ir Dei onges d - aan c Wc V( Vri Ke Ze vei me Ze

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2