aan Winterhanden en Wintervoeten KLOOSTERBALSEM •I TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten ELKEN WINTER L2ED KSi Zaterdag 23 Jan. 1937 aanwinsten texels museum. :o. eiiüi ZON Datum: Dank zi| den KLOOSTERBALSEM komt hij daar voor goed van af. „Geen goud zoo goed" 13i zegge Nu, moec Ons museum wend verrijkt met het ske let van een bruinvisch, een geschenk van 's Rijksmuseum voor Natuurl. Histo rie te Leiden en met een fraai diorama met kerkuilen, in opdracht van ons Museum door de ervaren praeparateur Van der Horst vervaardigd. Twee aan winsten van niet geringe beteekenis, aan dachtige beschouwing ten volle waard. VEREENIGING TEXEL TOT BESTRIJ DING VAN DE RUNDVEE-T.B.C EN VAN ANDERE VEEZIEKTEN. Slechts 21 van de 420 leden woonden aas Donderdag de belangrijke vergadering I pp'slvan bovengenoemde vereeniging in hotel Jc». De Lindeboom bij. In zijn openingswoord "2verwelkomt de heer C. de Wit, voorz., ii mJin het biezontor de toeren E. Noordijk en 7PO H. Fnederiks, dierenartsen, tevens wondt meegedeeld .dat op een na alle rundvee-- houders in onze gemeente als lid toerei treden zijn. De nog niet toegetreden vee houder heeft een vrije stal, terwijl'de door hem geleverde melk aan de zuivelfabriek onderzocht wordt. Van grooc belang is het, aldus de voorz., er bij de aankoop van vee op te letten, dat men t.b.c.-vrij vee aan zijn stapel toevoegd. Het is n.I. gebeurd, dat een veehouder in Leeuwar den een koe als vrij van t.b.c. kocht, terwijl later bleek ,dat ze een open lijder was. Met medewerking van het Gemeente bestuur zou aan de haven een quaran tainestal gevestigd kunnen worden. Daar zou het aangevoerde vee eenige dagen in Observatie moeten blijven. Ook een goed middel om invoer van reactiedieren te voorkomen. Daarmee zullen kosten ge paard gaan, maar nog meer geld ge spaard worden. Doel is en blijft: Texel vrij van rumdvee-t.b.c. Is het eenmaal zoo ver, dan steekt daar meer voordeel in dan menigeen wel denkt. Reeds heeft Dr. Brakman, bedrijfsconsulent, toegezegd, juli dan pogingen te zullen doen Texel aan een extra afzetgebied van melk te helpen, au ut. Mede met hulp van de Zuivelfabrieken en <nikklhet Gemeentebestuur zal ons doel te he le taflreiken zijn. De notulen, door de toer J. C. Kager gelezen, worden onder dankzegging goed gekeurd. MERKEN. Besloten wordt over te gaan verin tot aankoop van 5000 oormerken. Deze mt b zijn voldoende voor plm. vuer jaar. Ze zijn ■van beter constructie dan de vorige. Ze worden midden in het oor aangebracht en zullen daardoor niet zoo gauw verloren gaan. SUBSIDIE. Voorz. deelt mee, dat de subs, voor open lijders van Rijk en Pro-< vincie van f30 pp f'25 is gebracht. Geen groot verlies, daar het aantal open lijders niet groot meer is. Vorig jaar vier; nu sinds Mei drie. r va ekera ;taanc ie vie wao daats VAN .ij ee en ik rijd Da edaa opgi ie k< Fra moe i1 r we 't ve aaktt kken oud. leve vukr i sn< e, oi tem in b op e od inne in be nu JAARVERSLAG. In 't als steeds zeer uitvoerig en keurig verzorgd jaarverslag, door de neer J. C Kager uitgebracht, worden allereerst woorden van groote waardeering gewijd aan de nagedachtenis van de toeren H. Klimp .mede-oprichter der Vereen, en steeds een ernstig belangstellende, en J. Wegman, de trouwe en volijverige con troleur en incasseerder, oprecht en on kreukbaar eerlijk. In alle opzichten was Jan Wegman, zoo schrijft de secr., bij de uitvoering van zijn nederige werkkring een groot man. BESTUUR. In de plaats van de heer R.W.Stoepker, aftredend, werd de heer A. J. Keijser benoemd. FINANCIEN. Hetgeen van de leden te vorderen is, komt bijna steeds voor 100 pet. binnen. De schuld bij de Boerenleen bank zal binnen afzienbare tijd afbetaald zijn. LEDEN. Eind vorig boekjaar waren er 386. Afgeschre\en wegens opheffing van bedrijf 10, nieuwe leden 44. Totaal aan tal leden thans 420. Onder de 45 zuster-i vereen, neemt onze afd. weer een der eerste plaatsen in. Er kan thans van een algeheele intensieve runder-t.b.c.-bestrij- ding op Texel gesproken worden. De c gd.) l!llll« VAN ZON EN MAAN. MAAN Op: Onder Op; Onder Z. 24 |an. 14,09 6,06 7.54 16,30 M25 15.26 6,49 7,53 16,32 D. 26 16,46 7,20 7,52 16,34 W 27 18,04 7.45 7,50 1636 D. 28 19,20 8,06 7,49 16,38 V. 29 20.33 8,24 7,47 16,40 Z.30 21,43 8,41 7,46 16,42 Dinsdag 26 Jan. Volle maan. medewerking, door de leden daarbij ver leend, verdient alle lof. Gelukkig. An ders zou van doelmatige bestrijding geen sprake kunnen zijn. De taak van het be stuur, de veestapel ook van de laatste re actiedieren te zuiveren, wordt daardoor aanmerkelijk verlicht, mede dank zij de desbetreffende gemeentelijke verordening. Met waardeering gewaagt de secr. van de medewerking der zuivelfabrieken, die alleen melk van op t.b.c. onderzochte koeien verwerken en op advies van de veearts bepaalde melk speciaal behaiH delen. HET ONDERZOEK nam het heele winterseizoen in beslag. Van elk bedrijt werd een tuberculinatiestaat in viervoud opgemaakt; van 420 bedrijven dus wei 1680 stuks. Onderzocht werden 3660 run deren boven twee jaar en 022 benedien twee jaar. Samen 4582. Van de dieren bo ven de twee jaar reageerden er 170 of 4.0 pet. van de dieren beneden de twee jaar reageerden er positief vier of 0.4 pet. Totaal 183 reageerders ot vier pet. Het aantal vrije stallen bedroeg 351, terwijl in liet genoemde aantal reactiedieren maar vier open lijders gevonden werden. Bij voorgaand, jaar vergeleken dus een voor uitgang, wat de reactie bftreft, van 3.3 pet. Bij de aanvang van de weidetijd ble ken er van de 1S3 leageerders 137 opge ruimd, zoodat er maar 46 overbleven, een pet. dus van 't totaal; het aantal vrije bedrijven steeg hierdoor tot rond 400. Wanneer we bedenken, dat van 'de op richting in 1020 af, het aantal reacliedie- ren niet ruim 20 pet. is gedaald, zal het zeker mogelijk zijn, de lesteerende één pet. weg te werken. Een groot deel van de eer, welke de vereen, oogst, komt toe aan de heeren veeartsen, die immers zoo groote activiteit en plichtsbetrachting aan de dag leggen. Texel staat met zijn vereen aan de spits en werd op de jaarvergade ring dier Prov. Vereen, ten voorbeeld gesteld. RAPPORT OPEN LIJDERS: Er wa ren slechts vier open Lijders at te slach ten, gemiddelde netto-opbrengst p. stuk t42.met inbegrip van "de 'f30. sub sidie, f72.- en dus, gezien "tot minimum gewicht der dieren, zeer goed. DOEL van de bestrijding is bevordering van de gezondheidstoestand van het vee, maar voorar bevordering en bescherming der volksgezondheid. De rundveie-t.b.c. kan op de mensch overgaan. Daartegen te wa ken is hoogste eisch. Groote todragen, worden van onze gemeente en van parti culieren voor de verpleging van on- en minvermogende t.b.c.-lijders gevraagd 1928 f2913 1932 t *2164 1929 f2022 1933 f3100 1930 f3235 1934 f3465 1931 f6670 1935 f4228 Totaal f27797.Een enorm bedrag. Het is aller dure plicht al Biet mogelijke te doen om de ramp der t.b.c. te verhoe den. Nog een korte spanne tijd, zoo be< sluit de heer Kager, en we hebben de zege bevochtendan zal er van "infectie van menschen met run-derit.b.c, geen. sprake meer zijn; dan zaf de geschiedenis getuigen van het grootscbe, verheven werk, door de Texelsche veehouders in de negentien-dertiger-jaren verricht. Onder applaus brengt de voorz. aan de beer Kager dank voor zijn uitstekend ver slag. REKENING. De ontvangsten bedroegen f4812.55, waarvan f3062,24 van het Gentr. Elestuur voor onderzoek en admi nistratie van 4582 dieren en f 1369.50 contributie. Batig saldo f 327.68. Namens de rekemingnazieniers brengt de heer P. Hin een gunstig rapport uit. Goedkeuring volgt. CONTRIBUTIE. Deze blijft op 25 ct. bepaald. Van verlaging kan niets komen omdat per koe we'l 20 ct. aan de Gen-, trale Vereen, moet worden afgedragen (plm. f900.—.) BESTUUR. De aftredende voorz., de toer C. de Wit, wordt met op een ,na alg. stemmen herkozen. Secr. dankt de voorz. voor zijn vele arbeid en feliciteert Ver- eeniging en die heer De Wit. Tot rekeningnazieners voor het loo- pende jaar worden benoemd de heeren Jb. Lap en P. Drijver, Den Hoorn. VEE-INVOER. De heer Jb. Lap brengt de invoer van vee ter sprake en d-aarmeri tot gevaar van infectie van eventueeL vrije stallen en van toename van de re actiedieren. Hij beveelt aan Streng op te treden en alleen vee toe te laten, dat blijkens schriftelijke verklaring van een veearts vrij is. De voorz. echter geeft aan een soepele toepassing van de ver ordening, zooals tot nu toe geschiedt, de voorkeur. We mogen z,i. over de re sultaten tevreden zijn. De heer A.^ J. Keijser meent, dat die veehouder, in tot openingswoord bedoeld, van die soepele toepassing de dupe werd en verkiest stren ger bepalingen, opdat de Vereen, haar doel bereikt en wel spoedig. Naar aan-i leiding van een opmerking van de heer K. Lips, zet de heer Noordijk uiteen, hoe het geval zich toegedragen heeft. De koe werd als vrij gekocht. Hiervan werd meteen aangifte gedaan; toen na 14 dg. de veearts had handen vol werk, want er werd veel vee ingevoerd onderzoek volgde, bleek de koe open lijder te zijn. Noch de veehouder noch de arts treft hier schuld. Van veel be lang is, dat bij invoer van vee meteen aangifte wordt gedaan bij de veearts. De kapitein van T.E.S.O. verzuimt dit nooit, maar die van de veebooten zijn- meest in gebreke. Wanneer de aanvoer druk en tot vee over Texel vervoerd is, moet het onderzoek eenige tijd vorde ren. Er zijn nu twee wegenA alleen vrije koeien toelaten; B koeien bij aanvoer tij delijk in quarantaine plaatsen. Radicaal is de eerste oplossing, maar bij aankoop van vrij vee kan men op moeilijkheden stuiten. Dit wordt echter beter, want de bestrijding gaat voort en markten van t.b.c.-vrij vee worden talrijker. In het tweede geval 'kan men zich bepalen tot de oude koeien alleen, omdat onder het goede jongvee practisch geen t.b.c. voor komt. Op Terschelling heeft men zoo'n quarantainestalKomt er op Terschel ling een reactiekoe voor, dan wordt ze door de zuivelfabriek overgenomen. J)oot m\jn beroep moest tk den ge- geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altyd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde Ik, maar baat vond Ik niet, tot dat tk met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer Ik als 't koud wordt van te voren mijn kanden en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer mui winterhanden en -voeten gehad.' w s te .,_Gr< AKKED'S oaiaiaiii. Tm inzage Onovertroffen bij brand-en snijvvonder Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bt| Rheumatiek, spit en pijnlijke spierei. Schroefde 19 35 ct Potten: 62^$ ct. en f 1.04 «mPi i De heer K- Lips geeft in overweging de veebooten de plicht op te leggen aan gifte te doen. De heer A.J. Keijser blijft er bij, dat het pas afdoend zou zijin wanneer verboden wordt ander dan t.b. c.-vrij vee in te voeren. Besloten wordt 't Bestuur op te dragen deze zaak en het eventueel stichten van een quarantaine on der het oog te zien en in een nieuwe vergadering hierover te laten beslissen. De heer Jb. Lap ziet een bezwaar in ecu quarantainestal;' zieke dieren zouden er gezonde kunnen besmetten. De heer E. Noordijk oppert nog een andere oplos sing: 'De leden geven op, hoeveel dierem zij willen koopen en de handel zorgt dan dat er een voldoend aantal vrije koeien op die markt is. De heer A.J.Keijser oppert bezwaren. Ook de heer M.Bakker, die de gelegenheid om vrije koeien te koopen, nog te gering acht en daarom voorloopig een soepele toepassing voor staat. In antwoord op een vraag van de heer G, Beint antwoordt de lieer Noor dijk, dat er nog maar een enkele slechte stal is. De melk daarvan wordt door de fabrieken speciaal behandeld. De 'beer P. Drijver, dir. van De Onderneming be vestigt dit. Verder deelt de beer Noordijk mee, dat de handel volledig meewerkt, om Texel vrij te krijgen. Van ingevoerd vee wordt meteen aangifte gedaan. Als er moeilijkheden zijn, worden deze niet door die handel veroorzaakt. Op een vraag van -die heer P. Koopman, deelt de heer Noor dijk mee, dat van koeien, die ingevoerd zijn en reactiedieren Wijken, er véle te ruggaan. Mestbedrijven krijgen echter ontheffing. De beer A.J.Keijser herhaalt, dat hij, waar Texel 'bijna vrij is, de touwtjes nu strak wil aanhalen. Dat het onderzoek veel tijd vordert, zet de heer Noordijk naar aanleiding van een vraag duidelijk uiteen. Toch is het hier omstreeks half Maart geschied. Voorschrift is, dat het voor het einde van de staltijd afgeloopen is. De meest besmette bedrijven komen het eerst aan de beurt. De heer S. Knijper vraagt, of die Rund veeverzekering niet bij kan dragen in de kosten der merken. Hierop wordt geant woord, dat de leden de merken zelf 'oei talen (10 ct.) De beer J. Roeper Cz. vraagt, of de koeien niet als de schapen gemerkt kunnen worden. Hieraan blijken practische bezwaren verbonden- Te ruim elf uur sloot de voorz. hier na met de beste wenschen de vergadering. Hij zeide nog nimmer zoo duidelijk als in deze vergadering bemerkt te hebben dat het verlangen: Texel vrij van rund-; vee-t.b.c., allen bezielt. TEXELS FANFARE. Een onaangename jaarvergade ring. Zes leden uit de Ver eeniging getreden. Een nieuw bestuur gekozen. Het was al maanden geen pais en vree in Texels Fanfare, maar Woensdag is de „bom" gebarsten. De vereen, bleek in drie kampen verdeeld; een deel schaarde zich •om de bestuursleden N. Kortemhoeven en P. Zijtn (resp. secr., tevens vvaarn. voorz. en penn.); een boel rond het bestuurslid A. Vonk en J. Dekker, terwijl die rest 'tl afwachtende houding aannam en het liefst een vreedzame oplossing van het gerezen conflict op korte termijn tegemoet zag. Te ruim acht uur opent de heer N. Kor- tenhoeven als waarn. voorz. de in Lunch room De Graaf belegde jaarvergadering. Aanwezig zijn tien leden en zes adspiran- ten. Voorz. hoopt, dat de besprekingen van aangename aard en in het belang van to vereeniging mogen zijn. JAARVERSLAG. Na de notulen leest secr. Kortenhoeven zijn jaarverslag, waar aan we ontleenen, dat 1936 voor de ver eeniging een bew ogen jaar was. Er is veel werk verzet, maar Je liefde ontbrak. Van kameraadschappelijke samenwerking en vertrouwen in to leiding van het bestuur was geen sprake. Dat kwam vooral tot uiting bij gelegenheid van het Strand feest in Augustus aan De Koog. Het be stuurslid Jb. Sclrrama vond daarin aan leiding om uit de Vereen, te treden. In een vergadering werd de toestand ernstig onder liet oog gezien en met alg. stem men besloten de geest iu de Vereen, zooi veei mogelijk te verbeteren, ijverig te studeeien, alle vertrouwen te stellen in, de directeur, lervvijl het Bestuur ge-, machtigd werd de orde streng te hand haven. De toestand werd er echter niet beter door, wel slechter. De geest van, verzet nam toe, het Bestuur kreeg al lerlei verwijten te hoonen, enz. In verband met de ve!e werkzaamheden voor tot corps in het najaar en wegens tot feest van 78 Januari werd doorgegaan, zoo goed als het kon, maar nu moest einde lijk toch getracht worden een oplossing te vinden. 'Onmiddellijke aanleiding tot deze vergadering gat de aandrang, door een bestuurslid en een aantal leden uitge oefend, om in afwijking van het besluit dier vorige algemeene vergadering toch de a.s. uitvoeringen met bal te besluiten. Tot zoover het .jaarverslag over de in de Vereen, genezen moeilijk heden. Het tweede deel van tot verslag was aan de verrichtingen van het corps in het af geloopen jaar gewijd. Het corps ver kende o.a. zijn medewerking op Bonds dag N.j.V., bij het Bisschoppelijk Be zoek, bloemencorso; het gat twee Park- conoerten en een op die Groeneplaats, en een taptoe; verder was het present bij de Gymn. demonstratie en bij de teesten ter gelegenheid van de verloving en tot hu welijk van qnze Prinses. Op het concours legde het corps zoowel in de concours- wedstrijd als in de marschvvedstrijd be slag op een eerste prijs. Voorwaar een fraaie staat van werk zaamheden, waaruit de activiteit van het corps en de kwaliteit van zijn prestaties op duidelijke wijze spreken. Het ledental inam met vijt af, met één toe. Verlies derhalve vier leden. Secr. besloot met de vvensch, dat tot gezond verstand in de Vereen, zou mogen zegevieren over het eigen ik en ieder zou willen dienen het algemeene belang dat iruet de instandhouding en de bloei van het corps gediend is. Gegevens omtrent tot aantal donateurs der vereen, kuinnen nog niet worden ver strekt, daar nog niet aan alle donateurs een kaart is aangeboden. De muziektent verkeert in slechte toe stand. Van gemeentewege bleek geen steun te verwachten. Vernieuwing zou plm. f800 kosten. De inkomsten van het corps bedroegen; f300 d-onateursgeld; f70 contributie, f 180 verhuur gebouw, f190 diversen. Totaal f740.De uitgaven bedroegen f780.—. Er m-qet nog donateursgeld geïnd wor den, zoodat van een nadeelig saldo wel geen sprake zal zijn. Het jaarverslag werd zonder wijziging goedgekeurd. De rekening, door een commissie nage zien., werd bij monde van de beer D. P. Koorn voor in orde bevonden verklaard- De donateursgelden zijn nog niet alle ont vangen. HET CONFLICT. In aansluiting op hetgeen 't jaarverslag meldde, geeft die heer Kortenhoeven nog een nadere toe lichting van de wijze, waarop de ontevre denheid in de vereen, steeds grooter abt metingen aannam. Er wordt heftig over gediscussieerd, voornamelijk tusscten de heeren N. Kortenhoeven en P. Zijmeener- zijds en de heeren A.Vonk (bestuursl.) en J. Dekker anderzijds. Het ligt niet op onze weg hier allerlei zaken van huishou delijk belang uit te pluizen- We stippen slechts aan, dat het ging over het al of niet geven van bal ha de wïnteruitvoe- ring, over de benoeming van to heer Bouwsma tot onder-directeur en over het

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5