sct No. 5121 50ste Jaargang Woensdag 27 Jan. 1937 Oe Nieuwe Texelsche Courant EERSTE BLAD. kele Ml Ja I. tand s rekf ïsch ling erijö e vo" ffen Texelsohe Berichten WStf ink °g- mini Jeprijl orpenl ACTlJ scheii Uw advertentie in dit blad wordt op Texel liuis aan huis geleren. TEXELSCHE COURANT HEIJN .11 is sinds 1 Juli 1930 In dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den SBurg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. let. ADVERTENT1ES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deeiïg tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels.) enz. t jump jeruim nd. i zen. HOOGWATER ter reede van Texel v.ra (nam. ongeveer Vi uur later.) 28 29 30 31 12 3 Febr 10,02 10.32 11.18 11,46 0,23 0,51 LICHT OP RIIW1ELEN en RIITU1GEN 5.16 VAN OVER DE GRENS inkelh van Z' t, schrijv gezom UUR. Interessant is het, dat de Raad een commissie zal benoemen, die het vraag stuk van een betere VERDEELING DER GRONDSTOFFEN zal "nebben Ie onder zoeken. De koloniale kwestie zal daarbij ccliter niet besproken worden. Duitsch land, dat was uitgenoodigd aan het werk van deze commissie deel" te nemen, uieeft zulks geweigerd» en dat, terwijl het on derzoek toch tenslotte hoofdzakelijk ten gunste van Duitschland wordt ingesteld. me alk ireau child. d, UIT DE VOLKENBONDSSTAD. In Genève is de Volkenbondsraad in zijn gewone Januarizitting bijeengeko men. Wanneer men bet lijstje van de staatslieden doorleest, die aan deze be sprekingen deelnemen, zou men wellicht tot de conclusie komen, dat er belang-i rijke politieke beslissingen genomen zou den worden. De agenda ziet er echter anders uit en wereldschokkende beslui ten zijn van deze raadszitting niet te ver wachten. Het belangrijkste punt was de rege ling van het ALEXANDRETTE vraag stuk. Gelukkig werd deze kwestie, waarbij ooals bekend, Frankrijk en Turkije be trokken waren, in der minne geschikt. SPANJE staat als onderwerp slechts ;ijde!ings op de agenda van de "Volken- bondsraad. Chili had de behandeling van le kwestie der vluchtelingen in de gei antscbapsgebouwen te Madrid als af zonderlijk punt op de agenda geplaatst willen hebben. De Raad oordeelde het echter beter, dit vraagstuk te behandelen^ tegelijkertijd met het rapport van de hy- ;iënische Volkenbondsdelegatie in ■panje. ITALIË is niet te Genève verschenen, wat voortspruit uit het feit, dat de Abes- siniscbe kwestie nog altijd niet geheet ge regeld is. De „hooge politiek" gaat op het oogenblik buiten Genève om. De paansche kwestie en de pogingen om tot een algeheele politieke stabilisatie in Eu ropa te geraken, conoentreeren zich veel eer in Londen, Berlijn, Parijs en "Romie. Tn de Spaanscne kwestie is het wachten nog steeds op de antwoorden van Rome en Berlijn, die men eigenlijk reeds Don derdag of uiterlijk Vrijdag verwacht had. Havas weet te melden, dat de Italiaan-: sche regeering nog besprekingen voert van Te en 22 en op idem vi PETE zijn ij- enzakl land. voor (aadlnr Idags met andere landen. In ieder geval is het waarschijnlijk, dat de antwoorden nog in de loop van deze week binnenkomen. Zaterdag had Mussolini nog een ontmoe ting met Goering. Wellicht, dat daarbij nog de laatste hand aan de redactie van de nota's' is gelegd. JAPAN: POLITIEKE STRIJD. in Japan is ,die strijd tusschen tie po litieke partijen en het leger spoediger uit gebroken, dan men algemeen verwacht had. Reeds dadelijk bij de opening van 't parlement, hebben de afgevaardigden een zoo vijandelijke houding tegenover het kabinet Hirota aangenomen, dat Hirota zich genoodzaakt zag, de zitting te schorsen. Men moet deze handelwijze van de ^parlementsleden zien als een actie van de burgerelementen tegen 'de invloed van het leger op de regeering. Saterdag heeft het Kabinet zijn onfslag aangebo den. De kloof tusschen het Parlementen Jiet Leger bleek niet te overbruggen. ALLERLEI. België. Koning Leopold woonde Donderdag de Javaansche dansavond bij, welke de Ned. gezant Patijn in het ge bouw organiseerde. Het was zijn eerste ontspanningsavond na 18 mnd. afzonde ring. Luxemburgs vorstin^ Hertogin Char lotte, werd Zondag 41 jaar. Zij regeert sinds 9 Jan. 1919. Hetzelfde jaar huwde ze Prins Felix van Bourbon. Er werden zes kinderen geboren. Duitschland. Er is dit jaar ruim 2 millioen ton tarwe en rogge minder be schikbaar voor veevoeder dan iin 1936, wil er voldoende graan voor brood zijn. Spanje. Ceuta wend door 2 roode vliegtuigen bestookt. Op de markt werden 36 burgers door bommen gedood. Te Malaga kwamen bij luchtaanvallen door de Witten 50 menschen om. Pplen. Te Rowme en Lwow zijn 12 Oekraïners, leden eener onwettige nat. organisatie, tot gevangenisstraffen van 2 a 9 jaar veroordeeld. Rusland ontkent alle geruchten, vol gens welke over betaling van oude Russ. schulden met buitenl regeeringen zou worden onderhandeld. - Abessinië. Ras Desta, die zich mét 10.000 man nog tegen Italië verzette, is, na een gevecht, dat 3 dg. duurde, volko men verslagen. Ras Desta vluchtte. Phillippijraen. President Manuel Quezon heeft verklaard, dat de bevol king vastbesloten is onafhankelijk te worden. ZOO SPRAK EVANO. BOOTH, Oeneraal Leger des Heils (te Medan): Wat mij op mijn laat ste wereldreizen het meest opviel, was 't \n alle 'harten steeds sterker groeiend ver langen naar vrede. De wereld wacht op leidende krachten in alle landen, die een nieuwe wereldconstructie willen bouwen om vernietiging van de beschaving en de cultuur te voorkomen. WOORD EN DAAD Er zal een paardenmarkt gehouden worden de 2e Maandag voor kermis en een veulenmarkt de 2e Maandag in Au gustus. Besloten wordt de rioleering van de Burgwal nog met te gunnen, maar B. en W. te machtigen een ander bestek te doen maken. ZATERDAG 7 JUNI 1902. Afwezig: de heer Lap. Voorz. brengt in herinnering de ziekte en het herstel van H.M. de Konin gin en stelt voor een gefukwensch te zenden. Bij acclamatie aangenomen. - Voorz. deelt mee, dat in 1901 ver zonden werden door telefoonkantoor Den Hoorn 34 telegrammen, De Koog 38, Oosterend 265, Oudeschild 31 lj De Waal 85; ontvangen resp. 53 30 326 459 104. Totaal verzonden 733.. ont vangen 972. - Kohier Hoofdelijke Omslag vastge steld op f 14733.60. Voorz. deelt mee, dat aan de heer Te Neuil, bouwkundige 'te Amsterdam, opdracht werd verleend voor hét maken van een bestek voor bouw postkantoor en rioleering Burgwal. Tweede aanvraag om concessie voor de aanleg van een stoomtram door de heer D. de Leeuw; thans wordt tevens f 20.000 subs, van de gemeente ge vraagd. Wordt in principe 'ingewilligd. 144 DEN HOORN. FILMS OVER TEXEL IN DEN HOORN. (Niet van onze gewone correspondent maar van een bezoeker, die ons, onge vraagd, het volgende schrijft). Het f eestzaaltje van Den Hoorn was vol - boordevol Hoornders, gezellig keu velend in afwachting van de komeiuk'din- gen de kachel lekker warm, hoven het tooneei het projectiescherm achterin op tafeltjes de wonderapparaten met daarbij de staf voor de bediening zoo was het Zaterdagavond acht uur. Gezel lige afwachting! Na een inleidend woord van de heer Duinker om 8 uur pre: cies de lichten uit en daar begon de rolprent. Regelmatig tikkerde het ma chientje achter in die zaal en de beelden volgden elkaar in snel tempo op 't witte doek. Texelsche beelden! En in een snei tempo ging de stem van de expflica- teur-operateur-organisator, enz. enz., die op duidelijke, prettige wijze vertelde. Stil werd geluisterd en gekeken tot plotseling de stem van de toelichter ver loren ging in een golt van geroep en ge-< giebel als „die en die" werd gezien ot herkend; als liet beeld van buurman, ken nis, familielid voorbij flitste; nis 'kleine Pietie van Jacob van Arie, of kleine Jan- nie van Ko van Gerritje bewust of oribe- hewust als object voor de opnemer had gediend èu inet z'n (d'r) lachende snuit, in jeugdige overmoed en onbezorgd de zaai in keek. 't Moet toch voor de organisator van dit soort avonden, tevens dé man, die de krant vult, wel aardig zijn, eens van een RADIO. DE ZEND AMATEUR. Hij roept en de wereld antwoordt De radio heeft de laatste jaren een geweldige vlucht genomen. Waren het 20 jaar geleden slechts weinige technici en amateurs, die zich voor het belangwek kende verschijnsel der draadlooze tele grafie interesseerden (van telefonie en omroep was toen nog in het geheel geen sprake), thans telt ons kleine landje tien duizenden luisteraars. Tienduizenden, voor wie liet radiotoestel in de huiskamer een schier onmisbaar voorwerp is geworden Het is ook zoo eenvoudig. Wie de mid delen heeft, koopt zijn apparaat kant en klaar. Een paar simpele aansluitingen aan het lichtnet, een klein antennetje en een aandleiding en de wereld staat voor die luisteraar open. Wie het goedkooper wil doen, schaft zich een „bouwdoos met handleiding" aan ot zet aan de hand van een schema die kant en klaar gekochte on derdeden in elkaaren heeft dan zijn toestel „ze'lt gebouwd". En zij, die zich met het luisteren naar enkele groote zen ders willen of moeten vergenoegen, ne men een aansluiting op het distributienet VAN TEXELS RAAD. Rekening onderhoud Waalderweg 1901 wordt goedgekeurd: f529.16. De gemeente betaalt hiervan de helft. Be grooting 1902 wordt vastgesteld op f400. DINSDAG 22 JULI 1902. Tegenwoordig: alle leden. Voorz. deelt mee, dat de heer Kui pers 1 Juli de heer S. de Boer als onder wijzer aan de Ulo is opgevolgd. Voorz. deelt mee, dat in die kosten van verbetering Schilderweg door Let Rijk f1200 subs, zal worden verleend. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan het echtpaar A. Burger, va der en moeder in het Gesticht van Wel dadigheid, ingang 1 October. Q]> verzoek, wegens ongesteld beid, wordt eervol ontslag verleend aan de heer J. P. Noordijk, regent Alg. Weeshuis, in gang 15 Juli. Kohier Schoolgeld 3e kw. 1902 vast gesteld op f664.55. Kohier Hondenbelasting 1902 vast gesteld op 1218. Besloten wordt over te gaan tot bouw van een nieuw postkantoor te Den Burg, kosten f4000.indien het Rijk in plaats van f500 f750 huur wil betalen en wel voor minstens 10 jaar. 145 ander te lezen hoe die zoo'n avond ziet. Want een ander kan toch beter zeggen, dan de hoofdpersoon in dit werk zelt, dat deze avonden zeer zeker van groote (vaarde moeten zijn voor de Texelaars; dat daarmee mooi werk wordt gedaan- Dat Texels Filmarchief is, en wordt, steeds meer, iets van waaide voor Texel. Alle groote gebeurtenissen in de Texel sche samenleving worden vastgelegd, steeds klaar om door vertooning op 't doek levendig in de herinnering te wor den opgeroepen. Oude gebruiken en gewoonten, die te ruggedrongen zijn of 'langzaam \\">rden naar de vage wereld van' gebeurtenissen, en „er was eens" "bekende typen uit tie Texelsche ge- meenscliap, aan verscheldenen van wie alleen in weemoed de herinnering leeft, omdat ze reeds zijn heengegaan; gebeurtenissen, die tragisch waren en diep hun stempel drukten in harten van hen, die er hij betrokken waren, en bij alle anderen diep medegevoel wekten, mo menten van sterke opleving, uitingen van ondernemingsgeest, van durf, van de wil om iets tot stand te brengen, van vitali teit, van energie en vooruitstrevendheid gezellige dingen uit het gewone, regel matig verloopende samenleven op ons eiland, dingen van sport, ontwikkeling, en ontspanning; beelden ook, die ons vluchtig laten A'en van dat, waarop iedere Texelaar zoo frotsch is: het mooie, lat Texel' biedt, in zijn machtige natuurschatteii.. Wat zullen wij allen vooral als we ouder wonden, die heelden interessant vinden; wat zal de jeugd later een plezier van veel van .deze films hebben. Mooi werk doet u hiermee, heer Duin ker, dat moet gezegd. Ik denk, dat heel Texel u daarvoor erkentelijk is. 't Zij u gegeven, nog vele Texelsche rolprenten te maken. X. Hoe het vroeger was. Hoeveel anders was het, toen de radio nog in haar kinderschoenen stond; toen de amateur met oneindige moeite uit blaadjes zink en koperen staafjes-,met- schroefdraad zijn condensatoren in elkaar prutste; toen hij werkte met atstemspoe- len van vaak monsterachtige afmetingen; toen het woord „drie-clectrodiein-lamp" de benaming was van een voor de meeste amateurs onbereikbaar object, zoadat ze zich tevreden moestem stellen met de „kristal-detector". De kristal-detector! Hoe voorzichtig verwarmde de ras-ama teur in een reageerbuisje de zorgvuldig afgewogen hoeveelheden loodvijlsel en zwavel, om zijn loodglans-kristal zelt te maken. Want zelf maken was in die da gen de harde noodzakelijkheid, maar daar van ging toch zoo'n groote bekoring uit. Van dit soort zelf maken is nu bijna geen sprake meer. Elk onderdeel is in de han del, zorgvuldig uitgerekend en „uitgepro beerd", nauwkeurig afs een chronometer. Wie denkt er nu nog aan, met behulp van een houten klos met pennetjes „ho ningraatspoelen" te gaan wikkelen, wie smelt nog stukjes koperpyriet ot carbo rundum vast in hulzen van revolverpa tronen, wie fabriceert nog „spoelhou- ders" uit afgedankte contra-stekkers? T>e zendamateur. En tochtoch Leeft het nog, fiet ouidie ras der zelfbouwers. Maar er is een groot verschil met vroeger. De zelfbouwers van heden zijn de uTtra-korte-golf-zend-ama- teurs, de menschen, die zich ten doel stel len op golflengten van 10 tot 80 meter in contact te komen met huil collega's in andere werelddeelen. Met welke middelen. Weinigen van hen, die dagelijks met hun radiotoestel naar de talrijke om- roepstations luisteren, zullen beseffen, welke enorme grachten verscholen liggen in die nietig uitziende radiolampen. En toch is het de gewoons'.e zaak van de wereld, dat men met zulk een lamp, ge plaatst in een radio-apparaat, dat in prin cipe slechts weinig van een gewone ont vanger verschilt, met amateurs in andere werelddeelen kan telegrafeeren. Het is nauwelijks mogelijk te beseffen, dat met (dergelijke eenvoudige hulpmiddelen een praatje kan worden gemaakt met men schen, die duizenden kilometers van u verwijderd zijn. En het zal u in deze wetenschap niet verwonderen, dat door de geweldige aan trekkingskracht, welke van het zendend amateurisme uitgaat, steeds meer radio amateurs zich gaan toeleggen op de be oefening van deze tak der radio en dat ook de wetenschappelijke zijde van dit alles door dezelfde amateurs met ijver is aangepakt. H. BRUIJN. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 1