Hl AKKERTJES 'Ah Gemengd Nieuws B ekw AKKER.CACHETS Him lv *|Vf DE COCKSDORP. PAARDENVERZEKERING. JA z WAT ZEGT UW HANDSCHRIFT? De zaal van Hotel Texel was Vrijdag matig bezet, maar de talrijke griepgeval-* ieti in aanmerking genomen, en, ten aan zien van het onderwerp van deze avond, het spreekwoord „onbekend maakt onbe mind", mogen we van een bevredigend bezoek spreken. Het was Drs. P. Dijkema, uit Groningen, die voor de Nutsleden op trad met een causerie over Handschrift en Karakter. Wegens ongesteldheid van Dr. Vis leidde de heer H. Kraai de ver gadering. In zijn openingswoord merkte tie heer Kraai op, dat Drs. Dijkema door zijn radio-voorurachten voor menigeen geen onbekende is; in het vertrouwen, oat we een leerzame avond zouden heb ben, gat spr. hierop het woord aan Drs. Dijkema, die op prettige wijze een cau serie hieid over een voor de meesten ge heel vreemd, maar toen heel interessant onderwerp. Blijkens oe aandacht, waar mee geiuisterd werd, viel het besprokene wei in de smaak der aanwezigen, uit de aard der zaak bij de meer ontwikkelde luisteraars net meest, daar net onderwierp vrij ingewikkeld is. Er zijn menschen, die graphologie de kundp om 'iemands karakter te bepalen aan de hand van zijn schrift met onzin bestempe.en. Zoo begon Drs. Dijkema. Men heeft daartegen, vervolgde spr., al lerlei bezwaren en beweert: Je schrijft telkens anders; het hangt er van af, of je moe bent ot met; nu eens schrijf je groot, dan weer Idemnu met .goed dan met slecht schrijfmateriaal. Maar, wie zoo praten geven blijk nimmer iets over grapho.ogie geiezen te hebben. Een graphoioog is n.l. in staat, trots die ver scheidenheid toch de wezenlijke kenmer ken van iemands schrift op te sporen en daaruit op grond van diepgaande en lang durige studie gevolgtrekkingen "Ie ma ken omtrent liet karakter van de schrij ver. Doet men zijn best, om zijn schrift te „verdraaien", dan zal een ervaren des kundige ook dit ontdekken. In dit geval geval onthoudt hij zich van het geven van een karakterschets. De geschiedenis heeft gebeerd, dat „graphologe.i" zich wel eens in de vinger sneden; herinner uTic uiterst pijnlijke rechtszaken Dreyfus, Eschau- sier, Ds. Rees. Het is noodzakelijk, daar bij zeer bekwame graphologen te raad plegen. Lichtvaardig concludeeren is uit den booze. Inmiddels schrijdt de we tenschap voort; ook die der grapologie. Ais meest aanbevolen boek op dit gebied verdient dat van Robert Saudek te wor den genoemd. Rob. Saudék, Drs. Dïjke- ma's leermeester, was verbonden aan het Bureau van de minister van Buitenl. Za ken te Den Haag; hij is een der eerste graphologen van onze tijd en het is de methode van Rob. Saudek, weike Drs. Dijkema steeds volgt. (De vader van Drs. Dijkema was hoofd eener school te Leeuwarden; hij stond met zijn grapholo- gische kennis het gerechtshot aldaar ten dienste.) Spr. zette vervolgens uiteen, van welke drie maatstaven de graphoioog zich in hoofdzaak bedient; de natuurlijkheid van het schrift, juiste ruimte-indéeling en oorspronkelijkheid. Met voorbeelden richt te spr. toe wat hij hieronder verstaat. Graphologie is geen wetenschap van jonge datum, de Franschman'Jean Miohon wordt algemeen aTs 'de grondlegger van deze weter.scnap beschouwd. Door onder zoekingen van *de Duitschers Pr-eyer en Klages o.a. werd de graphologie in ge heel nieuwe bannen geleid. Met behulp van een episcoop werd nu een groot aantal' handteekeningen en handschriften geprojecteerd en vergele ken. Eerst de handteekening van H.M. de Koningin, waaruit volgens spr. soberheid, voorzichtigheid, regelmatigheid en ener gie blijkt. Vervolgens werden toegelicht handteekening en (of) handschrift van Koningin Elisabeth, J. H. Schaper, J.J. L. ten Kate, Mussolini, Baldwin, Cort. v. d. Linden, Bilderdijk, Schiller, Prof. Pekelharing, Aalberse, Talleyrand, Henrik Ibsen, Ina Boudier-Bakker, Willem Kloos, Foch, Bismarck, Napoleon, Sir Edward Grey en tot besluit de afbeelding van een vervalschte cheque en van een hand teekening, waaraan geknoeid bleek te zijn. Merkwaardig was het, te ontdekken, hoe bij sterke vergrooting de misdaad in deze aanbod niet aan de orde kwam. Na de pauze gaf Drs. Dijkema een be knopte karakterschets naar aanleiding van handschriften van hem onbekende aan wezigen; ze werden met het projectie-ap- phraat op het doek gebracht. Van de zijde van hen, wier schrift be oordeeld werd, kwam ons ter oore, dat spr. niet zelden de spijker op de kop tikte. Persoonlijk kunnen we hieromtrent niet oordee'.en, daar ons handschrift met dat van een aantal anderen wegens te groot aanbod niet aan de beurt kwam. Het was een interessante Nutsavond. Was de graphologie eerst voor ons een gesloten boek, aldus de heer Kraai in zijn slotwoord, thans is dit niet meer het geval. Op prettige en duidelijke wijze zette Drs. Dijkema ons het meest be langrijke uiteen. Daarvoor bracht de voorz. hem hartelijk dank. UW HANDSCHRIFT. We gingen mét Drs. Dijkema ten be hoeve van onze abonné's een overeen komst aan. Tegen betaling van een gering honorarium verklaarde Drs. Dijkema zich bereid, aan de hand van hem toegezonden anonieme handschriften een karakterschets van de schrijver(ster)-abonné ot huisge noot te geven. Toezending aan Drs. Dijkema geschiedt via het Bureau van ons blad; de karakterschets wordt recht streeks door Drs. Dijkema aan de schrij vereer) gezonden. In een der volgende nummers geven we nadere biezonderhe- den. ONTWIKKELINGSAVONDEN. in het Glazen Paleis. Toeganke lijk voor alle jongelui van mins tens 16 jaar. Ook Maandag 1.1. was Dokter Wester huis door drukke praktijk verhinderd zijn aangekondigde lezing te houden. 'In zijn piaats sprak nu de heer W. H. Lap, die als oud-kapitein ter groote stoomvaart de jongelui we telden er 32 ge ruime tijd op interessante wijze bezig hield met een causerie over stormen, weike de zeeman bedreigen kunnen en over de wijze, waarop ervaren zeelui êr in slagen, daarvan zoo weinig mogelijk schade te ondervinden. Ter afwisseling werd uit Texels Filmarchief een rolprent vertoond, waarop we achteenvolgens te zien kregen fragmenten uit de geschiede nis van S.V. Texel, deelnemers aan een gemaskerd bal, aanleg vliegveld Eierland, Pater Witte's thuiskomst 11a 12 jaar mis sie-arbeid, jubileumviering Pastoor Van Ruyven, oefening Tex. Fanfare-adspiran- ten, enz. Maandag a.s., aanvang 8 uur, zal de heer T. A. Her mes, Oudeschild, oud- hoofd van de Handelsschool te Sema- rang, spreken over „Het Leven in Indië", en daarbij een groot aantal lichtbeelden vertoonen. Dat wordt ook weer een avond om van te smullen! Komt op tijd, jon gens. „HET HOOGELAND De Vrijdag in de N.H. Kerk gehouden propaganda-tilmavond ten behoeve van Het Hoogeland, Chr. Vereen, tot Stich ting en Instandhouding van Arbeidskolo- nies voor gevallen medemenschen, drank zuchtigen, zwervers, enz., werd, zooals gemeld, door ongeveer 300 personen bij gewoond. Ds. Visser opent met te laten zingen Ps. 146, vers 1 'en 3; leest hierna Ps. 146 uit de Bijbel voor, waarna hij voor gaat in gebed. Ds. houdt vervolgens een korte toespraak, waarin hij meedeelt, dat Het Hoogeland wel 190 verpleegden telt, meest Hervormden. De heer J. Datema, vertegenwoordiger van Het Hoogeland, wijdt hierna nog eenige woorden van waardeering aan het vele werk, dat Het Hoogeland verricht, en drukt zijn blijd schap uit over de flinke opkomst. Hierna is het „woord" aan de film-ope rateur Hofstede. De film Door de Bran ding, waarbij gramofoonplaten gedraaid werden, geeft op pakkende wijze ©en overzicht van de groote bedrijvigheid, die er op en om de kolonies van 'Het Hoogeland heerscht. We zien het bestuur en de propaganda-afdee'ling, enz. 'bezig met hun veelomvattende taak. De film neemt ons mee naar de mattenvlechterij, naar de aardappelakkers, naar 'de graan velden, gelegen bij de kolonies, enz., welke door de verpleegden zelf bebouwd en bewerkt worden. E11 er wordt met lust gewerkt. De leiders weten met hen op voorbeeldige wijze om te gaan. Het werk binnenshuis wordt eveneens door de verpleegden zelf opgeknapt. Ook de wasch wordt door mannenhanden gedaan. Verder zien we nog, hoe een zwerver uit zijn ellendig bestaan wordt verlost en in Het Hoogeland opgenomen. We zien, hoe hij gereclasseerd wordt om Tater als gewoon mensch weer in de maatschappij terug te kunnen keeren. In de pauze gaven 24 personen zich als lid op. De contributie' bedraagt 3 ct. per week. De vertooning van eenige geluidsfilms uit het leven van H.M. de Koningin, Prin ses Juliana en Prins Bernhard, met o.a. «Je huwelijksfilm, oesloot het programma. Ds. Visser sprak hierna een slotwoord. De heer Datema' dankte voor de groote belangstelling en voor het vele werk, door de dames Irene Niysztor én C. Bakker verricht. Groot is mijn blijdschap, zei spr., dat wij een middel in Gods hand mogen zijn om de maatschappij te hel pen. Nadat Ds. Visser voorgegaan was in gebed, werd staande nog gezongen het 2e couplet van het Wilhelmus. De propaganda afd. van Het Hooge land mag met voldoening op deze pret tige en leerzame avond terugzien. W. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater KRULLEKOPJE. Er schijnt geen eind te komen aan Shirley Temple's vermogen om het pu bliek te veroveren en vast te houden. In Krullekopje, welke film in Nederland door Fox is uitgebracht, zijn al haar talenten gecombineerd, terwijl er nog nieuwe aan toegev oegd zijn. Shirley zingt, danst, lacht en speelt voor cupido't;e bij het tot elkaar brengen van een tweetal geliefden. De eerste scènes van „Krulle kopje" spelen zich at in een weeshuis, waar Shirley een kleine lastpost I's, 'die steeds weer standjes krijgt en zich tel kenmale uit de moeilijkheden weet te lachen. John Boles, de rijkste regent van, het weeshuis neemt het kind, dat door haar vroolijkheid en ongekunstelde eer lijkheid reeds terstond zijn hart heeft gestolen, bij zich in huis^ doch dan moet hij zich eveneens ontfermen over haar lie velingspony, afgericht eendje en niet te vergeten haar lieftallig oudere zusje, Ro- chelle Hudson. De volgende scènes van de film toonen hoe zien langzamerhand een liefdesgeschiedenis ontwikkelt tus- schen Boies en Miss Hudson, die voor beiden gelukkig eindigt. Waren er ook somtijds moeilijkheden of misverstanden, dan is het steeds kleine Shirley, die de breuk heelt. Van Vrijdag at draait deze prachtfilm in ons Theater. Als bij de vorige Shir- ley-films verwachten we ook nu weer vele bezoekers, die hoogst voldaan huiswaarts zullen gaan. Geen wonder met al die zieke menschen om U heen 1 Weest Gij echter verstandig. Neem da delijk 'n „AKKERTJE" en van avond voor 't naar bed gaan nog een. Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon bij Griep, Htdmrlandsch Rheumatische pijnen, Zenuw- pijnen. Spierpijn, Spit, Hoofd pijn, Migraine, Vrouwenpijnen. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont HANDELSREGISTER. 1219 Januari Texel: Schoenneparatie-inrichting „He la", Th. Lavvende, Gravenstraat 20, Den Burg: zaak verplaatst naar Dubbeldam Z.-H. D. Vos, Oudeschild 155, brandstoffen- handel; overgegaan aan Pi Vos. DE RADIO-ZENDAMATEUR. Op ons verzoek verklaarde de heer H. Bruyn zich bereid enkele korte artikelen te schrijven over Radio op de uitra-korte- golt, over de ontwikkelingsgang van deze interessante techniek; over belangwek kende verschijnselen, welke zich op dit gebied voordoen, enz. De heer Bruyn is op dit gebied volkomen thuis, daar hij sinds jaren experimenteert en zich reeds met vele collega's in ver verwijderde dee-, len van onze aardbol via zijn ultra-korte golf apparaat in verbinding kon stellen. Op de voorpagina vindt u zijn eerste ar tikel. SPORT. TEX. BOYS II—O.V.V. I. Zoo wij kon den verwachten is het ons 2e niet moi gen gelukken van het door z'n forsch spel 'bekend staande OVV te winnen. Moest O. door een strafschop het puntenlijstje openen, het was voor de B's een mooi» prestatie de rust in te gaan met een 1—1 stand, welke door de linksbinnen keurig was ingeschoten. Het zeer forsche spel van O. was oorzaak van matig, niet- doorzettend spel van de B's. Jammer, dat jullie door je altijd korte spel, jullie voetballen niet tot zijn recht Iaat komen. Speel vlugger, doortastender, steeds ka meraadschappelijk, steeds je Best doen. O. profiteerde er van, dat de spil der B's reeds voor de rust geblesseerd werd. Met 52 voor OVV kwam het einde. De adsp. hebben het leelijk laten zitten, door met 3—2 van Texel B te ver liezen. Zeer jammer, dat er bij de adsp. enkele onverschillige spelers zijn, die het spel en de onderlinge geest in het elftal,* door hun spel bederven. Volgende keer beter aanpakken. M. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., den Burg f2.50. GIFTEN ALü. WIJKVERPLEGING. M. W., de Cocksdorp f25. GIFTEN VOOR DE ZIEKENAUTO. M. W„ de Cocksdorp f25. N.N., den Burg f2.50. N; vrij vrou in d De oor PROf WERELDBOND DER KERKEN. De wegens ziekte van Dr. Wissing uit gestelde samenkomst, uitgaande van de Wereldbond der Kerken, is nu bepaald op Vrijdag 5 Februari. Volgende week dus, om 8 uur in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. Voor openings- en slotwoord zorgen de predikanten E. C. B. Kok en A._ Vis. Het koor van Den Hoorn heeft zijn!" medewerking toegezegd. De toegang is'eve r vrij. Nadere biezonderheden worden la-S'00 ter bekend gemaakt. s Ituige (MOTIE A. H. RUIBING I R Vrijdag a.s. hoopt de heer Aaldrik Hen-f('n drik Ruibing, geboren te Texel de| v zoon van gem.-secretaris Ruibing, die alsl t oor zoodanig de voorganger van de heer C.1 ÜV' Jonker was, (19U4 1912) te Utrecht ffzc ',n te promoveeren tot Doctor in de Lette*511 ren en Wijsbegeerte én wef op eenl. proefschrift, met stellingen, getiteld Eth-* L'IL;t nologische studie betreffende de Indo-a nesische slavernij als maatschappelijk ver--, schijnsel. De dissertatie behandelt achter- eenvolgens: het ontstaan der slavernij,' de sociale positie der slaven in verband met 'de economische functie der slavernij, sexuee'e betrekkingen tusschen slaven en vrijen, vrijwording, het eigen leven der- W/* slaven en enkele biezondere gevolgenvaan de slavernij. ■en ui r;l\/nn De vergadering van D.E.L. is een dag uitgesteld en dus bepaald op Vrijdag a.s. DEN HOORN. FILMS OVER TEXEL. Hartelijk danken wij voor de toezen ding van ommestaand verslag. We behoe ven hieraan weinig toe te voegen; het vertolkt zonder twijfel het gevoelen der talrijke bezoekers; velen gaven ons na afloop persoonlijk hun biezondere tevre denheid over deze Texelsche filmavond te kennen. Onze correspondent schrijft o.a. nog: Ik durf gerust te beweren, dat allen een jp Din ie Lini Den Kaar 'v lv- u'vrt bli genoeglijke avond hadden. Eenparig vva-r ,TJ ren we van oordeel, dat de films, op eenlon enkele uitzondering na (b.v. die van d«Pg'el" Oakfond-ramp, opgenomen bij slecht t weer), zeer duidelijk waren. Er waren er, die de beelden wel vast] wilden houden, ot althans wilden ver-] tragen in hun loop, om ze wat ranger] en wat beter te kunnen bekijken, maar] dat ging natuurlijk niet. Met constante: snelheid gleed de film door de machine;] ze liet zich niet remmen, evenmin ars we| de tijd zouden kunnen tegenhouden 1 "Closet; Stijfsel ,r me Moster BUITENLAND gierko. Frankrijk. 1 Mei wordt de wereld* Cocosk tentoonstelling te Parijs geopend! Spanje. Reeds 30.000 kinderen val] nationalisten zijn weezen, meldt Reuter. Italië. Mevr. Simpson gaat zich in April te Formia bij Napels vestigen. Stefani. Oost-Indiië. Sumatra. In Z. Tapa-j noeli werd een tijger van 2.85 M. Lan< gedood. O.-Indië. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het s.s. Va der Wijck heeft nog niets van belan opgeleverd. In Br.-Indië lijdt jaarlijks een derde a'er Bevolking, '100 millioen inw., aal malaria. Er sterven daaraan 2 millioen menschen per jaar. Ver. Staten. In Z. Californië word:' de oogst door vorst tot 49 gr. bedreigd Ver. Staten. In het gebied van de Ohio hebben overstroomingen buitenge wone schade aangericht. Tienduizendet personen werden dakloos. Tientallen ver dronken. Een stad moest geheel' ontruimd worden. Ver. Staten. Twaalf staten worden door de overstrooming geteisterd. In vele plaatsen moesten de boeren vluchten me: achterlating van hun vee, dat in de staller verdrinken moest. In Cincinnati steeg he: water tot 5 M. In Henderson ver dronk een gezin van acht personen. Ver. Staten. Het Verre Westen meld hevige kou. Veel vee vroor dood. 'Citroen plantages kregen 100 millioen dollar: schade. [te rr niet angs I krac c

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2