De Kleine Verpleegster. I, Gemengd Nieuws I SPREKENDE GETALLEN. In Nederland bedroeg het aantal verdronken personen plm. 25 jaar geleden gemiddeld per jaar 939 Over 1920-1934 gemidd. 675 Over het jaar 1935 521 Het aantal telefoonaansluitingen be droeg in ons land in het jaar 1930 17294 dn het jaar 1932 "12205 in het jaar 1933 13120 in het jaar 1934 14457 in het jaar 1935 15517 in het jaar 1936 19119 Eerste halfjaar 1936 waren deprij1- zen van in ons land openbaar verkochte boerderijen per H.A. voor zeeklei met akkerbouw en ge mengd bedrijf f1674; rivierklei, gemengd bedrijf '1665; veenkoloniën 1577,; zandgrond 1377; weide streken 1344 Er is een lichte stijging merkbaar. Utrecht. Van de Groenten- en Fruitveiling alhier bedroeg de omzet in het jaar 1935 2.00 millioen gld. in het jaar '1936 2.26 millioen gld. De Limburgsche kolenmijnen pro duceerden in het jaar 1935 11.8 millioen ton. in het jaar 1936 12.8 millioen ton. FILM. Te Den Haag werd onlangs in de vergadering van de Stichting „Indië in Nederland door de film" het college van curatoren geïnstalleerd. Doel van de Stich ting is: de kennis omtrent Oost- en West-Indië in Nederland door middel van de film, de smalfilm in dit geval, te be-1 vorderen. Den Haag. De regeering heeft de N.V. Profilti belast niet de vervaardiging van een film, „Het werkende land". In deze film wordt het werkloosheidpro bleem behandeld, benevens de wjjze, waarop door Sociale Zaken in de moei lijkheden voorzien is. De gegevens zijn ontleend aan het boek „Het werkende fand" van W. J. van "Balen. PAUL MUNI. Een vooraanstaand Amerikaansch film speler, een Oostenrijker van afkomst. Groote roem verwierf hij door zijn bui tengewoon goed spel in de film over het teven van Dr. Louis Pasteur. Nieuwe lauweren zal hij stellig oogsten in de film Danton, welke thans "onder regie van Reinhardt te Hollywood in de maak is. FEUILLETON 35 Hicks ging weg. Op papier zag dit feit er niet erg merkwaardig uit, maar het was wèi merkwaardig. Verleden jaar om deze tijd lag Hicks nog op een donker kamertje, met een verband om zijn oogen en wanhoop in zijn hart. Ik word blind! Wat schiet je er mee op om nog op een operatie te hopen, als er al vij( mislukt zijn En nu vanmorgen ging Hicks er van door, zoo heel en zoo gezond als de beste. Sally Hicks was bij hem. Ze waren alle-« bei zoowat dol van blijdschap. Hicks had rondgehuppeld als een schooljongen en hij ;had al de verpleegsters gezoend, te be ginnen met de statige overjarige hoofd verpleegster, en Sally Hicks was dr. Huf- ty om de hals gevlogen en ze had hem een flinke, stevige smakkerd gegeven. En toen hadden ze hun gezichten gekeerd naar 'hun huisje, waarin Sally zes jaar lang alleen had huisgehouden. Een groepje veteranen keek hen na. 'Dat is tenminste nog eens een vrouw, die van Hicks. Heb je haar ge zicht gezien, toen ze d'r omkeerde om VOOR DE VROUW. Illlllllllll GOEDKOOPE PATRONEN. Voor abonné's 25 cent A 214. Patronen verkrijgbaar in 96 en 112 cM. bovenwijdte. De rok heeft in voor- en achterbaan 3 ingezette smalle baantjes. Nadat de zijnaden zijn dichtge- stikt, waarbij de linkerzijnaacl plm. 20 cM. overblijft als split, wordt de 5 cM. breede zoom onzichtbaar tegengenaaid. Bij het bolero'tje wordt het rechtervoor- pand met 2 knoopen op het iinkervoor-i pand gesloten. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. 't Nieuwe Modebladmeest gelezen damestijdschrift van ons land; 6 nrs. per 3 mnd. f 1.20. Per oost f 1.50 RECEPTEN. CAPUCIJNERS. Nieuwe bereiding. '2 p. capucijners, '250 gram vet gerookt spek, (aan, dobbel steentjes), 4 groote of 8 kleine augurken (zuur), een groote rauwe ui, wat peter selie, 20 gram bloem, kwart L. water (kokend), een eetlepel mosterd, 50 gram boter, peper en zout.De capucijners in ruim water een nacht laten weeken (met een klein stukje soda). Capucijners af spoelen en ui ruim frisch water zachtjes gaar koken plm. 20 min. Door de soda wordt de kooktijd verminderd. Augurk, ui'en peterselie goed fijn hakken,. Bak het spek. Maak van water, bloem, augurk, ui en peterselie een sausje op smaak. Doe er de stukjes spek, spekvocht, boter en mosterd bij. Schud er de capucijners door (op zeef uitgelekt) en laat nog enkele minuten nastoven. NUTTIGE WENKEN. Plaats in de kaasstolp een klein vaatje met gewoon keukenzout, dan zal de kaas niet beschimmelen. Met zure melk.kan men in sommige gevallen succes hebben om ijzerroest uit witte linnen stoffen te krijgen. Messen waarmee ge dien of visch hebt schoongemaakt verliezen de nare geur, wanneer u ze eenige tijd in de grond steekt. hem aan te kijken? 't Is bij de meeste spannetjes het ongeluk, stond er een te philosopheeren, dat ze 't niet waardeeren, dat ze mekaar alleen maar hébben. Maar dan moet je dat vrouwtje van Hicks zien ze is in de zevende hemel, omdat hij naast haar loopt en ze heeft lak aan mooie spullen. Ze heeft nog diezelfde mantel aan, als toen ze voor het eerst hier kwam, jaren geleden. En misschien is 't dezelfde hoed ook wel. Nu kan ze weer hoeden genoeg krij gen. En een mantel. Ze krijgen alles wat ze maar hebben willen. Bij het beeld van huiselijk geluk, dat hun voor oogen kwam, namen zeven eenzame veteranen hun kin in de handen en ze bleven even staan in het licht van de morgenzon en ieders gedachten wa ren druk bezig met eigen moeilijkheden. Er tokkelde iemand jammerlijk op een mandoline en hij zong: Houdt er de moed maar in De ééne dacht aan zijn vrouw en aan haar leed en haar zorg. De andere tobde over zijn meisje over een meisje, dat hem trouw wou blijven. of niet Ieder tobde over zijn eigen oorlog zijn presentje van die groote oorlog En Jennie zag hen tobben. LANDBOUW EN VEETEELT. ONTSMETTING VAN ZAAIGRANEN. GERST. Partijen, die ter keuring wor den aangegeven, worden behandeld met Ceresan-nat-ontsmetter of Germisan oplossing van 3 pet. bij gebruikmaking van 3 L. van deze oplossing per H.L. gerst. Voor partijen, die niet gekeurd worden, en eveneens voor zwak zaad, gebruike men een oplossing ter halve sterkte (40—45 gram Ceresan-nat-ont- smetter of Germisan op 3 L. water per H.L.) Voor zwak zaad wordt per H. L. echter niet meer dan 2 a 2.5 L. van deze oplossing aangewend. Abavit-nat-ontsmetter heeft bij proe ven tegen stuifbrand in haver, steenbrand in tarwe en gerst en strepenziekte bij gerst zoodanig resultaat opgeleverd,dat het voor verdere proefnemingen in aan merking komt. Wat de uitvoering der ontsmetting be lieft, vvordt de aandacht gevestigd op de machinale menging van het zaad met de ontsmettingsoplossing. Het graan wordt hierbij in een apparaat gestort, dat ook gebruikt wordt bij droogontsmetting (droogontsmettingstrommel). De verdee ling van de vloeistof heeft in deze appa raten zeer vlug en goed plaats. Men neme echter steeds 'een trommel, waarbij toevoer van de oplossing tot het zaad gedurende het ronddraaien plaats heeft. Is dit niet het geval, dan heeft men groote kans op ongelijkmatige verdeeling van de vloeistof en op samenkoeken. Bij toe passing van de machinale omsohepmetho- de, kan de hoeveelheid vloeistof per H.L. iets geringer genomen worden, n.l. a 1 L. Men ga hiermede echter niet te ver. Voor zaad, bestemd voor bezaaiing van peroeelen, die ter keuring zullen worden aangegeven, gebruike men, ook bij de machinale omsdrepmethode, zekerheids halve de bij de gewone omsChepmethode opgegeven hoeveelheid vloeistof. Plan- tenziektenkundige Dienst. Pluimveeteelt. Leghennen moeten goed in het vleesch blijven, willen zij voldoende eieren geven. Zorg, dat het graanrantsoen geheel opgenomen wordt. Wolveiling Bradford, 21 Jan. Cross- breds zeer vast. Wolveiling Londen, 22 Jan. Gunstige stemming. Het grootste deel verkocht. Vaste prijzen. Eieren. De Engelsche Nationale Raad voor de Pluimveeteelt dringt bij de Re geering op een eieren-invoerverbod voor drie maanden aan. Pluimveeteelt. Uit het Landbouw crisisfonds zullen uitkeeringen worden ge daan aan fokkers en houders van ver- meerderingsbedrijven op grond v.d. aan tallen door hen afgeleverde, van eigen bedrijf afkomstige kuikens en broed- eieren. Amsterdam. Een dagblad meldde, dat Dr. Deterding wegens critiek opzijn plan Nederland de rug zou willen toekee- ren. Dit is echter onjuist. De blijken van sympathie wegen tegen die critiek ruim-' schoots op. De Kaasbeurs te Alkmaar zal zich wet niet kunnen handhaven. Er komen te weinig koopers. Haarlem. In opdracht van Sir Henry Deterding heeft Dr. Ir. Dijt twee millioen Kg. kaas gekocht. Jennie ging naar de kamer van Windy. De schemering was bezig schaduw te zamelen. De hemel leverde zijn. kleur uit aan de nacht. Ver in de heuvelen zond een jakhals een schreeuw de eenzame ruimte in. 't Was het uur, waarop ieder een huiswaarts gaat. En Jennie was huis waarts gegaan, naar 't eenige huis, dat zij had. Naar iets in deze kamer, waarvan zij alleen besef had. Liefde, en alles waarmee die het hart voelt. Ben bran dende haard en kleine slaperige hoofdjes en de nacht ,die een gordijn over de dag trok. en de gezinnen vatte, in een knusse ruimte van 'vrede en liefde en dan iemand, die floot bij het tuin hekje, die de stoep opsprong de deur open deed in iemands armen kwam Iemand, die frisch en vroolijk was, en recht van lijf en leden. Al 'deze dingen zag Jennie, toen zij op de drempel stond van Windy's kamer, met die kale, witte, angstvallig zindelijke muren, en het smalle 'ijzeren 'bed, en dat slanke, gebroken lichaam tusschen de la kens. Windy. Ik kom ik ik kom.....i Ontroering golfde om, omvatte haar, sleepte haar mee. Ze bezweek opeens, vlei op haar knieën naast het bed, borg j haar gezicht in de dekens bij zijn voeten I en snikte haar hart uit. PAUL BONCOUR. Frankrijks vertegenwoordiger in cl Volkenbondsstad (links), oud-minister vil Buitenlandsche Zaken. BINNENLAND Den Haag. 24 Febr. zal aanbestee worden het maken van de ringdijk o; de N.O Zuiderzeepolder. Kosten plm. millioen. In totaal voor de polder 97 mi Hoen. Het eerste jaar zal èr vermoedeTi werk zijn voor '6500 arbeiders. Den Haag. Oud-Minister Marchar zal geen Kamer-candidatuur aanvaarden Ook oud-Minister Verschuur niet. Den Haag. De Liefdadigheidszege 19361937 brachten netto f15000 mee op dan over 19351936. De Ned. Spoorwegen ontvingen ove 1936 plm. 61/» millioen gld minder da over 1935. Te Jubbega beten honden schapen van de veehouder Popkema dool Bij Warnsveld werd een doodevaffl gier gevonden. De vogel is blijkbaar vel dwaald, want hij hoort in Z. Europa thui- Bij Renswoud reed Vrijdagavond et auto tegen een boom. Niemand was vaS de ramp getuige De drie inzittenden, d j 27-j. Nieuwenhuys en de 27-jmej. Liet hoft uit Arnhem en de 25-j. Van Garde uit Utrecht werden gedood. Te Amsterdam is de broodprijs ine twee, te Den Haag met één cent vei hoogd. BUITENLAND. In België was de belastingopbreiig;- over 1936 hooger dan over 1935; verschil 734 mill. fr. Duitschland. De Hamburg-Amerika lijn vervoerde over 1936 ruim 53000 pa; sagiers13 pet. meer dan over 1935. - Spanje. De regeering te Valena heeft aan eenige Britsche geestelijken v(l zocht na te gaan or in het gebied, da de regeeringstroepien in handen hebbel werkelijk priesters en zusters verin ooi® worden en of de kerken geplunderd e verwoest zijn. Aan deze uitnoodiging z; gevolg worden. United Press. Windy deed zijn oogen dicht, omdi hij het niet aan kon zien. Als hij zij; hand maar op haar hoofd mocht leggei Maar hij kon er niet eens bij. Nergec kon hij bij. Eindelijk kwam er rust over het tril Iemde figuurtje. De snikken werden kal mer. Hjj vroeg: Wat scheelt er aan, Jennie Zij kon het Ihem niet zeggen. Het zo bij Wimdy een oude wond weer op< scheuren. Hij had verleden jaar zijneig misère gehad. Praat wat tegen me, zei' ze. Hij praatte. Over het leven. Die ge heimzinnige vonk. Dat het in staat vva: tot lijden, tot gelooven, tot scheppen, to verheffen. En iedereen heeft het net zoo goe als een ander. Mij doet het goed, Jennie te weten, dat het eigenlijk niet zoo zee; 'mijn strijd is mijn persoonlijke moei lijkheid maar de strijd van het nien schielijk geslacht. Als we ver genoeg konden kijken, zouden we zien, dat al! knoopen weer los worden gemaakt da de schalen altijd weer in evenwicht k" men. O, Windy geloot je dat echt; Jij dan niet? Jawel, maar ik heb vanavond iemand noodig, die me daarin sterkt. (W.v.v. lllllililllllllllllllllllV m mm

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4