TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De Bebossching op de Noordzee-eilanden Texelsche Berichten De Tentoonstelling in Hotel Texel door P. BOODT, Houtvester in de Houtvesterij de Eilanden. De laatste keer schreven we over de r schade, welke de kleine snuittor kan aan richten. Deze tor is de laatste jaren, be langrijk in aantal vermeerderd, ten deete door het gebruik van miet-ont- schorst hout voor afrasteringen, bouw van keetjes, schuurtjes, enz. Aangezien de Staat op de Wadden eilanden zelf als verpachter optreedt van groote complexen grasland, zou van wege het Staatsboschbeheer aan pachters van Staatsgronden wel contractueel de verplichting kunnen worden opgelegd, om slechts ontschorst hout te gebruiken. Daarmede is het euvel echter niet verf bolpen, omdat andere boeren dan pach ters van Staatsgronden niet tot het ge bruik van ontschorst hout kunnen wor den gedwongen. Bovendien zou een dwin gende bepaling voor de Staatspachters een zeer nadeelige invloed hebben op de houtverkoopingenhetgeen temeer te be treuren zou zijin, omdat, zooals ik hier-i eerder heb meegedeeld, de afzet van de dunningsproducten op de eilanden toch reeds moeilijkheden ondervindt. Ook de door de Z.W. W. en N.W. win den geteisterde randen der naaldhout- bosschen, met iname die van de Corsicaan- sche- en grovediennienbossdhen, zijn door het veel voorkomen van kwijnende ot stervende boomen echte aantrekkingspun- ten voor de kleine dennensnuittor. Hierin wordt geleidelijk verbetering ge bracht door de aanleg van loofhoutsin gels, waardoor het vrij zeker is, dat na verloop van eenige jaren de sterfte in de randen der naaldhoutbosschen zal ver minderen of tot staan zal worden ge bracht. OOSTEREND. UITGESTELD. Wegens ongesteldheid van de echtgenoote van de heer IJ. Koppen kan de filmver- tooning in diens zaal, aangekondigd tegen Zaterdag a. s., niet doorgaan. Zoodra de omstandigheden het toelaten, wordt de datum opnieuw vastgesteld. Naast een \yjziging van art. 5 der Boschwet 1922 komt het mij voor, dat slechts één middel doeltreffend kan wor den toegepast om de invasie van Je klei ne dennensnuittor (en ook van de den- nenscheerder) te keeren, n.l. om al het hout geschild te verkoopen. De toepassing van dit middel ontmoet echter in de practijk het bezwaar, dat die meerdere kosten, door het schillen ver oorzaakt, slechts ten deele door de hoo- gere opbrengsten van het geschilde hout worden gedekt. Er blijft niets anders over, dan de ge wone op de levenswijze van de kleine dennensnuittor steunende bestrijdings wijze toe te passen en hieraan wordt in alle duinbosschen der Waddeneilanden nauwgezet de hand gehouden. Zooals bekend komen de kevers in April en Mei uit hun winterverblijven onder het strooisel te voorschijn en leg gen de wijfjes bij voorkeur de eieren in de bast van 320-jarige kwijnende, maar ook wel gezonde naaldhoutboomen. Op de eilanden kiezen zij hiertoe bij voor keur de Corsicaansche- en grove dennen, hoewel ook de Oostenrijksche dennen niet worden versmaad. De larven, die de schade veroorzaken ziin in Augustus volwassen, zoodat het zaak te zorgen, dat vóór Aug. aange taste exemplaren worden verwijderd. De jonge planten moeten worden ver brand, terwijl van de oudere boomen de schors behoort te worden vernietigd. De duiinbosschen op de eilanden wor den danook geregeld in de maanden Juni cn Juli op liet voorkomen van de kleine dennensnuittor onderzocht, 'hetgeen voor de jongere beplantingen niet moeilijk is daar de slaphangende jonge scheuten als betrouwbare aanwijzers dienst doen. Moei lijker wordt het onderzoek, indien de ke ver ook in oudere bosschen voorkomt. In dat geval worden in April vangboomen gelegd, welke in September moeten wor den ontschorst. Het is gebleken, dat de kleine dennen snuittor de Corsicaansche den boven alle andere naaldhoutsjorten prefereert, van daar, dat de strijd tegen de kever in de duinbosschen op TEXEL, welke vooreen belangrijk gedeelte uit Corsicaansche den bestaan, het intensiefste moet worden gevoerd. S.v. TEXEL. Het was Zondag een goede dag voor Texel, want BKC verloor v an Watervogels met 3—2 en DTS bracht het niet verder dan een gelijk spel tegen Schagen. waardoor Texel nu reeds defini tief de oezetter is van de bovenste plaats Zij is met haar vijfde poging geslaagd en dus kampioen van haar afdeeling. Vanaf deze plaats onze hartelijke geluk- wensch, Texel 1. Reeds na 13 van de lü wedstrijden te zegevieren, bewijst vol doende, dat gij, na de niet te vergeten onverdiende tegenslag van het vorjge sei zoen, toch bent doorgegaan en met nieu we moed, begonnen, met als resultaat, dat gij u gereed kunt maken om voor een eventueele promotie, uw beste wil, op sportieve wijze te geven, en Iaat ons ho pen, dat gij ditmaal de u geboden kans zult weten te benutten, opdat u in een volgende competitie als goede 3e klasser de naam van onze Vereen, in wijde kring en met groeiend succes zult doen weer-, klinken. Zooals reeds gemeld was 'dit de vijfde inaaï dat Texel in 4e RL KNVB-, competitie deelnam. Het eerste jaar werd de 5e plaats be-> reikt, het tweede stonden we op 2 na onderaan, het 3e jaar begonnen we een hartig woordje mee te spreken,hadden we met nog 5 te spelen wedstrijden een voorsprong van "5 punten, maar moesten de eer aan Succes laten. Het 4e seizoen werd een nek aan nek raoe, omdat we in de cornp. tegen Alkmaar onze kracht niet in doelpunten wisten uit te drukken. We eindigden met elk evenveel punten en in de beslissingswedstrijd werd Alkmaar kampioen. Maar nu is de zege ons. Bravo mannen. Nu opnieuw en met de grootst mogelijke wil trainen. Trainen om met onze capaciteiten door grooter snelheid van handelen en elkaar volkomen begrij pen ook de krachtmetingen met sterkere tegenstanders door meerdere productivi teit in ons voordeel te doen uitvallen. Het was Zondagavond wat gezellig in de serre van De (iraaf's Lunchroom, waar de groenzwarte S.V. Texel-vlag ten tee- ken van het kampioenschap was uitgesto ken. Alle spelers met hun dames, spelers van het 2e en 3e elftal, adspiranten en belangstellenden vulden de zaal, terwijl een versiering in allerijl aangebracht, een feestelijk cachet aan het geheel gaf. Bij monde van de voorz. werden ge- Iukwenschen uitgesproken. Dok de 'heer Berkenbosch sprak de spelers en het be stuur hartelijk toe. A. Eelinan Lz. zorgde voor de muzikale variatie, terwijl we on der de aanwezigen voldoende artisten hadden, die mede voor een gezellige stem ming, voor een passende feestvreugde zorgden. Dank aan allen, die medewerk ten. Onze gezellige avond op 3 Fiebr. a.s. krijgt nu nóg meer bcleekenis. We gelooven zeker, dat er op groote belang stelling kan worden gerekend. Hier volgen de uitslagen van Zon dag: DTS—Schagen 2—2; Watervogels BKC 32; AndijkStrandvogels 22; .NNiedorpMFC 1—1. De stand is nu: Texel BKC N.Niedorp DTS Watervogels Schagen And ijk MFC deze ontmoeting niet aan haar doei be antwoord daar er te hard gespeeld werd. De gasten speelden een betere partij voet bal, beschikten over een grootere snel- heid, gepaard aan even groote werklust. T. 2 was er niet tegen opgewassen door het niet ineens en zuiver aangeven der ballen, waardoor menig goede opzet ge makkelijk kon worden afgeslagen. Voor de rust wist T. 2 eenigie aanvallen te ondernemen. Het zag zich een doelpunt ontnomen, maar het was een mooi doel punt. Aan de andere kant heeft T. geluk als een zeer hard schot van onderkant paal uit het doel terugspringt. Na de rust speelde de M. sterk aanvallend en, kreeg de T-achterhoede met Niek in het doel bergen werk te verzetten, hetgeen hen goed afging. Zeer snel kwamen de oranjemannen telkens opzetten, maar er was voor hen geen doorkomen aan. Het einde kwam met 00. Texel 3 verloor van Watervogels 3 in Den Helder met 32. Voor de wind spelend wist T. 2 doelpunten te maken, na de rust waren de bordjes verhangen en speelde T. verdedigend sper en met suc ces. Heei lang duurde het voor een W- man bij een scrimage voor het doel de bal over de doellijn wist te slaan, terwijl met een corner werd gelijk ge maakt. Even voor het einde bezweek de scheidsrechter voor de aandrang van het tierende publiek en gaf een penalty te gen Texel, clie echter een vrije schop vóór T. had moeten zijn. Met 32 voor W. kwam het einde. Adsp. B. zorgden voor een verrassing en versloegen Tex. Boys A. Uitstekend ge daan, jongens. Wel gefeliciteerd, hoor. Je kunt je misschien nog wel on de 2e plaats werken. Doe je best maar. Voor het trainen zal het weer afge wacht moeten worden. Adsp. als gewoon lijk. Uitslagen NHVB: 2 F.: HRC 5—MLD 2—2. 3 F.: Zeemacht2—Atlas 2 4 2. 4 G.: Tex. Boys 2Oosterend 2 5; Watervogels 3—Texel 3 3—2. Adsp. U: Texel BTex. Boys A 32. Reeds mochten we vele gelukwenschen ontvangen, o.a. ook van Mr. Laevey. D.D. V.I.O.D. De heer Jb. Bakker Az. werd bij eenige candidaatstelling herkozen als commissa ris van V.I.O.D. DE EERSTE Op het bedrijf van de heer C.Roeper Lz brachten twee schapen reeds drie lamme ren te r wereld. T.E.SO. Maandag a.s. wordt de bootdienst uit gebreid met een ,,late" boot en wel op werkdagen: van Texel n.m. 5.35 en van Den Helder 6.55. „OMHOOG". Morgen en Vrijdag a.s. voert de R.K. Tooneeiclub „Omhoog" in De Zwaan een klucht op, getiteld Ben speelt het klaar. Uitvoerige biezonderheden geeft de adv. in vorig nummer. TEXELS FANFARE WEER EEN. In de gisteravond in het Repetitielokaal gehouden algemeeiue vergadering traden alle uitgetreden leden weer toe. De ver gadering besloot zich van de noodza kelijkheid daarvan bewust in harmonie verder te gaan. Wij verheugen ons over dit resultaat. IJS. De Bilt seinde gisteravond: Matige tot lichte vorst in het Noorden. IJsclub Den Burg doet al haar best om haar baan in De 'Hemmer in goe de conditie te krijgen en verwacht daarin goed te slagen. De heer M.S.Langeveld hoopt, wan neer de vorst doorzet, Donderdag zijn baan aan de Schilderweg te kunnen open stellen. De heer Zoetelief deelt ons mee, dat hij bij doorgaande vorst Donderdag de baan op de Element hoopt te openen; be houdens zijn toestemming is toegang tot de baan streng verboden. INGANG: SERRE. Het ziet er gezellig, en, wat de vteesch- schotels betreft, recht smakelijk uit inde zaal van hotel Texel, waar de Texelsche slagers een driedaagsche tentoonstelling houden, welke Dinsdagmiddag door tie heer E. Noordijk, als hoofd van de ge meentelijke keuringsdienst daartoe uitge- noodigd, officieel geopend werd. U weet reeds, dat deze tentoonstelling de be kroning wil zijn van de garneercursus, welke hier onder leiding van de heer P. H. van Westen in de Centrale Slacht plaats gegeven werd. Ongetwijfeld vol doet zij aan de verwachting en mag een aanbevelend woord hier neergeschreven worden. Te ruim half drie sprak de Van Westen gistermiddag een inleidend woord, waarin hij het doel van deze expositie uiteen zette en om een mild oordeel verzocht,, waar een ot andere schotel niet geheel naar vvensch mocht zijn uitgevallen; het voorbereidend werk moest n.l. onder on gunstige omstandigheden in de ijs koude Centr. Slachtplaats worden ver richt. In het biezonder werden o.a. verd welkomd heenen weth. Vlaming en Ka- ger, gem.-veearts Noordijk en de be stuursleden van N.H. Zusterkring en Alg. Tex. Middenstandsvereen. Hierna sprak de heer E. Noordijk zijn openingswoord, waaraan vvjj het volgende ontleenen. Door mijn functie als keuringsveearts sta ik iedere dag in contact met de sla gers; daardoor heeft deze tentoonstelling mijn volle belangstelling. Dat de slagers zich onder de vakkundige leiding van de heer Van Westen meenden te moeten be kwamen mvhet garneeren van vreeschwa- ren, demonstreert, dat zij met hun tijd wenschen mee te gaan. Zij zijn er zich van bewust, dat zij hun etalage doeltref fend moeten inrichten. Mede sta ik synw pathiek tegenover zulke ciir_su§£en onjdat er opvoedende kracht van uitgaat. In het slagersbedrijf vooral is zindelijkheid ge boden. Bij onzindelijke behandeling kan vleesch spoedig bederven en heel gemak kelijk vleeschvergiftiging veroorzaken. Stellig heeft de cursusleider ook hierop steeds gewezen. De vleeschkeuring moet wel heel streng zijn; mede stelt de wet aan winkels, slachtplaatsen, kleeding en gereedschap hooge eischen. Op Texel zijn de winkels en slachtplaatsen zeer goed in gericht, de faatstc 15 jaar ondergingen ze alle een grondige verandering ten goede (licht, lucht, waterdichte vloeren, afwerking muren en vloeren met ronde hoeken). Omstreeks 1S50 was liet geen zeldzaamheid, wanneer in drie weken tijd op heel Texel één koe werd geslacht. Wel hadden veel veehouders en particulieren in die tijd iu liet najaar een Varken in do kuip. Thans worden er per jaar eenigie honderden runderen, ruim 1000 varkens en heel \*eel kalveren geslacht. De la atv stc jaren vooral is het aantal slachtingen in Juli en Aug. zeer groot, gevolg van het vreeimiehugenbezoek. Zomers wordt dan een belangrijke hoeveelheid van de vaste wal ingevoerd. Thans treffen we, behalve te De Waal, op alle dorpen keurige, moderne slagersbedrijven aan. De verkoop van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch, afkomstig van gestorven en uit nood tres lachte dieren, geschiedt alleen via de modern ingerichte Centrale 'Slacht plaats. Hierdoor is liet publiek er van ver zekerd, dat de bona-fide slagers uitslui tend vleesch van gezond geslachte dieren verkoopen. Stellig kan Texels slagersbe drijf de toets der critiek doorstaan, oólt bij vergelijking met het vasteland, door staan. Tk vertrouw, dat dit ook in de'toe- komst zoo zat zijn. Dat de slagers hier deze tentoonstelling organiseeren, is mij hiervoor borg. Spr. opende hierop de tentoonstelling met de wensch, dat ze in dl Ie opzidhten zou mogen slagen. Hierop bracht de heer Van Westen de teer Noordijk hartelijk dank, niet alleen namens zijn cursisten, maar ook Yi nmens rfe overige Texelsche s'Iagers wegens de waarctcerencie woorcteii, aan Tuin bedrijven gewijd. WAT ER TE ZIEN IS. Bepalen we ons eerst tot de afdeeling vleesch en fijne vleesdhwaren. Iedere cur sist leverde, om een diploma te kunnen behalen, drie werkstukken: een fijne- vleesclnv a ren schotel, een versch-vleesCli- schotel en een s'tukje z.g. neuzel- ot spekwerk, gegarneerd met spuitwerk, schabloiieversieriiig, enz. Een drietal des kundigen uit Haarlem, de heenen Goo- 9ens, Hölsken en Kuyk, zullen de proef stukken vandaag beoordeelen. Hun taak zal niet eenvoudig zijn, want er is veel en, fraai werk geleverd. Midden op de witgedekte tafel prijkt een vuurtoren, met zorg met spek hekleed; daaromheen zijn tal van schotels gerangschikt; staaltjes van vaardigheid en fantasie en steeds: om van te watertanden; een schotel met horsd'oeuvre, gebraden lendenstuk met afgesneden plakken vleesch in gelatine; hoofdkaas (zure zult), coteletten in ge latine, ham, ossenhaas, schotel inet kalfs- tong en twee kalfsliaasjes, spierstukken, Spekwerk met o.a. een portret van Prin ses Juliana en van Prins Bernhard, met zorg in het zwoerd uitgesneden en daar na met reuzel 'gevuld. Alles getuigde van de niet geringe prestaties, waartoe de cursus de deelnemers in staat heeft ge steld. Er werd met kennis van zaken en met animo gewerkt. De tentoonstelling „doet" het goed. Gaat er vooral een kijkje nemen (INGANG: SERRE.) Verder zijn drie stands aanwezig. Het heele tooraeel wordt in beslag ge nomen door de heer A. de Wil(, die daar een keur van radio-ontvangtoestellen biedt (Radio-Bell, K.B., Philips en Wal dorp), een piachtcoltectie verlichtingsar tikelen, o.a. de afwaschbare en onbreek bare Rodo-ornamentendiverse electr. verwarniingsartikelen, o.a. Tnventumfor- nuis, straalkachels, electr. theemuts, enz. en tenslotte nog tal van andere electr. huishoudelijke artikelen als stofzuigers, eierkokers, enz. De N.V. v.h. Keijser en Co. vraagt me de de aandacht. In haar eveneens keurige stand vindt men overzichtelijk uitgestald "diverse e'igen zaaigranen en peulvruchten, alsmede origineele Svalot-zaaigranen; Gras- en klaverzaden, origineele selee-; tie bietenzaden, te kust en te keur;electr. gemengde voeders voor varkens, kalve ren, koeien en kippen. Verder wordt sj>e- ciaal de aandacht gevraagd voor de afd. Kunstmest: Kali, Chili, A.S.F.-korrel en voor de ontsmettingsmiddelen Germisan en Tutan. Tenslotte vermelden we de stand van de fa. M. Andriessen, fabriek en maga zijn van slagersmachines, winkelinstal laties, slagersgereedschappen. Er is heel wat te zien, ook het modernste op dit gebied. Nog vernemen we, dat prijzen werden uitgeloofd door Hotel 'Texel, Bakker's Ijzerhandel en J. C. Rab's Handel in Bouwmaterialen. We bevelen u nogmaals aan eens een klijkje te gaan nemen. De tentoonstelling is nog geopend vandaag en morgen van 12 tot 10 uur. Gisteren werden er 150 betalende be zoekers geteld. (Entree 15 et.) Woensdag 27 Jan. 1937 ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iihiiiiiiiiiiiiii|||||| SPORT illiiliiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiuiiHiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiitiiiillllll 13 11 1 1 23 31 12 14 8 2 4 18 38—21 14 7 3 4 17 28—20 12 5 4 3 14 17—15 12 5 2 5 12 26—27 13 4 3 6 11 24—24 12 3 2 7' 8 11—29 13 3 1 9 7 18—34 13 3 0 10 6 17—35 Mok. Ook nu weer haeft

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5