n* Dertig jaar U.D.I. Onze 3 Prijsvragen. M N We LET OP DEN ORANJE-BAND! Laien H mil IÉ C.Z. DE EENDRACHT. (Vervolg). verd zou zijn, hadden de boeren per 100 L. 10 ct. meer ontvangen. Wel nam men die drie heeren dat onderzoek kwalijk, maar, aldus de heer Ens, ten onrechte, omdat zij eenvoudig als bestuursleden hun plicht hadden gedaan. Wij hebben nadien Den Hoorn schriftelijk verzocht stappen te willen doen om tot concen tratie te komen, maar kregen hierop geen antwoord. De heer Dokter, die bereid was, de financ. zijde van het vraagstuk te be lichten, werd niet tot de aandeelhouders vergadering toegelaten. Dit bewijst, aldus spr., dat de oppositie zwak staat. De Eendracht bood toen f300 per aandeel, maar zal dit nimmer meer doen (applaus.) Wij wilden tot elkander komen op voet van gelijkheid, maar werden bejegend met 'minderwaardig geklets. Wij betreuren,'dat aan Den Hoorn de meerderheid, wat de melkaanvoer betreft, door de minderheid genegeerd wordt. De meest kapitaalkrach tigen voeren daar de oppositie. 'De aan-i deelen zijn niet verhandelbaar. Er is van een prettige verhouding onder de aandeel houders van Den Hoorn geen sprake. Dat komt nog eens tot een explosie. Over 1 Jan. '36—1 Jan. '37 betaalde de Een dracht 25 a 30 ct. meer uit dan Den, Hoorn (de nabetaling inbegrepen.) Wel beweerde de lieer Drijver in de Tex. Cirt. dat Den Hoorn vaak meer uitbetaalt dan de Eendracht, nagegaan is. dat dit nog nimmer, behalve dan over bet afgeloopen jaar; resultaat: zie boven. Wel beweert de heer Drijver, dat de Onderneming de eenige industrie aan Den Hoorn is, maar deze verslindt per jaar f15000 van dq Texelsche melkveehouders. Daar hoeft men toch niet trotsdh op te zijn. Zoo'n toestand moet vooral niet bestendigd wor den. Verder beklaagt de Onderneming zich over kleincerende opmerkingen, maar wat dan te zeggen van een betiteling van De Eendracht als „boerenkerkhof", ter wijl uit elk accountantsrapport de goede gang van zaken duidelijk blijkt? Over de schuldenlast van de Eendracht komt men aan Den Hoorn nooit uitgepraat, maar de Onderneming heeft toch ook een groote schuld aan de aandeelhouders? Wij gaan echter rustig verder in de hoop, dat de voordeden van samenvoeging nog eens nuchter en zakelijk bekeken zullen worden. De heer Joh- Kuip stelt voor, niet meer te trachten tot samenvoeging te komen en zou een entreegeld willen heffen van nieuwe leden. Mede zou de heer Kuip wat minder willen afschrijven en wat meer voor de melk willen uitbetalen. De di recteur toont aan, dat de fabriek bij he-1 stendiging van de huidige gang van zaken het meest gebaat is, en herhaalt, dat bet Bestuur in geen geval nog f300 voor aan deden van de Onderneming zal betalein; van het groote voordeel, aan Qonoentra- tie verbonden, blijft de Eendracht eohter overtuigd. De tijd, om entreegeld te bet ten van nieuwe leden, acht het bestuur nog niet gekomen. VERSLAG FINANC. COMMISSIE. "We gens ziekte van de heer Dokter moet dit uitgesteld worden. BESTUUR. De aftredende leden C. Roeper Mz. en M. Zuidewind worden met resp. 66 en 68 van de 72 stemmen (waar-t van drie blanco) herkozen. In de plaats van de heer J. Roeper, lid financ. com missie, niet herkiesbaar, wordt met 40 van de 68 stemmen de heer Joh. G. Flens gekozen- DE VOORWAARDEN, waarop leden en losse leveranciers melk leveren, wor den op voorstel van het bestuur ongei wijzigd gelaten. Het voorstel van de heer Jb. Keijser Dz., om aan niet-Leden minder uit te betalen dan aan Leden, wordt door nog slechts twee leden ondersteund. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd, ot het nog in de bedoeling van het Be-, stuur ligt de aandeelen van de 'Onderne ming fe koopcn, zij het voor minder dan 1300.—. De voorz. antwoordt, dat hierover nog niets besloten is. Te zijner tijd zal het Bestuur wel met voorstellen komen. Het is kwart voor vier, wanneer de agenda is afgewerkt. (In de pauze bood het Bestuur de leden een broodmaaltijd aan.) Voorz. C. Stoepker sluit met een woord van dank voo-r de groote op komst en met de wensch, dat de fabriek een periode van nog grooter groei en bloei tegemoet mag gaan. ZAKENNIEUWS. Naar we vernemen, heeft de lieer DG. Toolens 't woonhuis van zijn broer in de Wittekruislaan gekocht. Hij zal 'zich uit sluitend op 'het schildersvak toeleggen. De drogisterij wordt opgeheven. DE NEEgSLAG IN JANUARI. In tie afgdoopen maan'! vief er 78.5 m'M. regen. T)e grootste hoeveelheid, in een etmaal gevallen, bedroeg 17.6 mM. In acht etmaal viel er geen regen ot sneeuw. Ter vergelijking diene: Januari 1937 78.5 mM. Januari '1936 97.5 mM. Januari 1935 "52.7 mM. Januari 1934 57.3 mM. KERKNIEUWS. In de Ned. Herv. Gemeente te Den Burg zijn herkozen als kerkeraadsleden ouderling IJ. Brouwer en diaken Jozeph Hillen. Bovendien werd als diaken be noemd in de vacature, ontstaan door het overlijden van J. Kortenhoeven, L. Bruin. Allen namen hun benoeming of herbenoe ming aan. Hun bevestiging zal waar schijnlijk plaats hebben in de dienst op Zondag 21 Februari. Voor de ring Texel van Hervormde Meisjesvereenigingen hoopt op 8 Febru ari a.s. te komen spreken mejuffrouw Vellenga, secretaresse van het Verbond van Meisjesvereenigingen. In de week, beginnende met Zondag 14 Februari hoopt in de meeste Hervorm-i de kerken van ons eiland de heer K. Roos te vertellen van zijn werk, dat hij na mens de Synode der Herv. Kerk verricht onder Duitschers in het Roergebied van Duitschland. Hollandsohe Rijnschippers en apderen vinden daar in hem een be hartiger van hun geestelijke belangen. Op 26 Februari a.s. hoopt de Rederij kerskamer U.D.I. ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan een jubileum-uit voering te geven in Pen's Zaal. Het be stuur liet de keus vallen op een kostelijke klucht, getiteld Muggen om de kaars, van de schrijver H. de Wilde, en heeft reden om te verwachten, dat de zaal straks geheei gevuld zal zijn. Gezellig bal zat deze feestavond besluiten. Wanneer we snuffelen in oude papie ren en couranten ontdekken we, dat U. D.I. 10 Oct. 1906 werd opgericht met 3Ts bestuursleden D. Geus, voorzitter. J. E. Bakker, secr.-penningm. W. Dalmeijer, bibliothecaris. D. Kerkhof, regisseur. U.D.I. was de tweede tooneelvereeni- ging van deze naam, welke hier werd op richt. De eerste bracht het tot een bijna 10-jarig bestaan; zij gaf 5 Maart 1889 in De Vergulde Kikkert haar laatste uit voering. Het in 1906 herboren U.D.I. trad voor het eerst voor het voetlicht in hotel Texel en wel op Zaterdag 24 Nov. met het blijspel Politiezaken. Op 2e Kerst dag van hetzelfde jaar reeds trad U.D.I., voor de tweede maal opzij gaf toen haar eerste uitvoering ten bate voor de Alg. Bewaarschool. „Janus Tulp" van Justus van Maurik bracht zij toen op de plan ken. Het debuut van U.D.I. was uitste kend en zoetjes-aan verwierf zij zich een klinkende naam. Van 1929 tot 1933 werd door verschil lende omstandigheden niet opgetreden, maar 24 Nov. 1933 deed U.D.I. weer van zich hooren. Toen werd in Pen's Zaal ten bate van Texels Crisis-Comité een uitvoering gegeven, welke een uitste kende indruk naliet eneen belangrijk batig saldo voor bet goede doel. Het was van de oprichting af reeds ge woonte op 2e Kerstdag een uitvoering ten bate van de Alg. Bewaarschool te geven. Ook werd wel voor het Nut te Oudeschild opgetreden. Aanvankelijk gat U.D.I. jaarlijks twee uitvoeringen, welke voor donateurs met dame toegankelijk waren. Van 1933 at werd steeds voor liefdadige doe lei inden gespeeld, hetgeen de populariteit van U. D.I. ïiiet weinig vergrootte; steeds kon een flink bedrag als batig saldo worden afgedragen. De Texelsche Courant ver zorgde daarbij belangeloos de propaganda. Zooals iedere vereeniging ging het U. D.I. niet altijd voor de wind. Door het verlies van goede krachten werd de Ver een. niet zelden bemoeilijkt bij de uitvoe ring van haar taak, terwijl ook de keuze der te spelen stukken niet zelden moeite gaf. Niet alleen immers moest getracht worden het publiek te bevredigen door een stuk met een g,oede inhoud, maar ook moeten de spelers i u staat zijn, de goede naam van de Vereen, hoog te houden en zoo mogelijk op nog hooger niveau te brengen. Weliswaar is de keus niet altijd gelukkig geweest, over het geheel geno men heeft U.D.I. reden om met voldoe ning op haar arbeid terug te zTen. Afs regel was de opkomst van het publiek zeer goed. De aankleeding van het too- neel "werd steeds goed verzorgd, terwijl ook de grimeur eerst de lieer Van der Made Sr,, later en thans nog zijn zoon in het succes van U.D.I. een groot aandeel had. Het Bestuur wordt thans gevormd door de 'heer A. v.d. - Meulen, voorz., mevr. A. v.d. Meulen-Flens, penn., mevr. J. Room-Wilkeshuis, secr., en de heeren I. Vlessing en A. de Wilt, comm. De werkende leden zijn thans: A. v.d. Meulen, mevr. A. v.d. Meulen-Flens, H. Room, mevr. J. Room-Wilkeshuis, LVles-" sing, A.deWilt, S.de Waal, J.Dekker, G. Bakker, mv. G.Bakker-Zuidewitid, mej. Gr. Dijt, P. Fehrmann, mevr. J. Fehrmann- Huisman, C.v.d. Kooij, mej. Annie Keij ser en mej. Jannie Breen. Er is reden tot een jubileum-viering, niet alleen voor U.D.I. Ook de organisa ties, voor welke U.D.I. meer dan eens op trad om de kas te helpen sterken, zullen dit feit „niet onopgemerkt voorbij laten gaan". VOOR ONZE SCHAKERS. Mat in twee zetten. OPLOSSING LAATSTE PROBLEEM. Wit: Kf5, Te6 en h5, Lb5 en d2, Pc2, pi a4, e4, f2, g4 en h'2; zwart: Kc5, Tg3, La3, Pd8 en g2, pi b6, e7, f3, h3, h4 en h7; mat in twee zetten. 1. Lg5. Meer dan 200 antwoorden. Eerst de Landkaartprijsvraag. 'Die zar menigeen veel 'hoofdbreken gekost heb ben, ai is ae kaan 'van lier 'Tyneneescïi Schiereiland in de laatste maanden in ver band met de Spaanscbe burgeroorlog ver moedelijk meer in de bladen afgedrukt dan ooit te voren. We gaven een frag ment van de Z.W. hoek (Z. Portugal en een deel van Spanje met de Taag en de Guadiana). De Driehoek-puzzle moest volgens on derstaande afbeelding worden opgeplakt. Velen hadden er zich wat makkelijk af gemaakt en door over elkaar plakken een driehoek gefabriceerd. Maar dat kon niet door de beugel hoor. Wanneer de stukjes gelegd worden, zooals onder aangeduid, komt de puzzle precies uit. Ten slotte: het Sdiilderijenprobleem. De gevraagde namen waren: 1. Frankrijk, 2. Holland (Nederland), 3. Schotland, 4. Duitschland, 5. Turkije, 6. Italië, 7. Span-' je, 8. Noorwegen (Helvetia Zwitser land). Dit was zeker wel de minst moei lijke prijsvraag van de drie. Op elk der prijsvragen kwamen pl.m 70 oplossingen binnen; de meeste inzenders losten ze alle drie op, waardoor hun kans om een prijs te winnen ook drie maal zoo groot was als bij oplossing van slechts één puzzle het geval zou zijn ge weest. Op ons verzoek was de heer Posthuma, directeur van het P.T.T.-kantoor zoo wel willend, door loting de prijswinners aan te wijzen. De gelukkigen bleken te zijn: Th. Bakker, Duinweg B 148. Mej. N. Keijser, Warmoesstraat. Mej. E. Langeveld, Suikervveg 6a. Elk van hen mag kiezen: Ben „Texel"- boek van J. Drijver, in prachtband, een vulpenhouder, een Encyclopaedic voor Iedereen ot een der andere prijzen, in oins nummer van 23 Dec. genoemd. Wij wenschen hen met deze uitslag ge luk en hopen een volgende keer veer met hetzelfde succes eenige prijsvragen te mogen uitschrijven. Niet alleen, dat het aantal inzendingen met elkaar ineer dan 200 onze verwachting ver over trof, maar verscheidene abonné's lever- verden door teekenen en kleuren zoo keurig werk, dat wel met biezonder ge noegen moet zijn „gepuzzeld". Dit te hebben bereikt, strekt tot onze voldoe ning. OUDESCHILD. ZAKENNIEUWS. De heer Maarten Toolens, van Den Burg, zal zich hier vestigen als schilders- patroon. EIERLAND. ONTWIKKELING. Vanavonden Woensdagavond a.s. houd mevr. De Vries een boekbespreking it de o.l. school te Zuid-Eierland. Aan vangsuur als gewoonlijk. v.L.R. DE COCKSDORP. R.K. STAATSPARTIJ Vrijdag zou hier de heer B. Machielse uit Grootebroek, in café Nota spreke in een door de afd. De Cocksdorp van d R.K. Staatspartij belegde propagandaver gadering. Door de ongeregelde bootdien Kon de spreker evenwel niet aanwezi zijn. DE WAAL. BENOEMING. In de plaats van de ineer N. Slot hier, die als doodgraver bedankte, ver de heer P. Kuiper benoemd. E H liev huv in c Oos T rm Vooi is b aardeb loede 116. LANDRUIL. De N.H. Kerkvoogdij alhier ruilde hai perceei land, genaamd Boomkoogje, t*. gen twee peroeelen land van de her L. C. Keijser, genaamd Hotstee en Waal. Vooi DEN HOORN. Qy TEXELS KLEIN TOONEEL. 0rze ii Een geheel gevulde zaal, een tevrede™a(jer publiek en een gezellig bal ten besluif joh, Texels Klein Tooneel, dat Zaterdag vobuuige de tweede maal „De nieuwe Typiste" ca voerde en wel in Loodsmans Welvar^lorde alhier, heeft alle reden om op deze avo met voldoening terug te zien. Er we zeer vlot gespeeld; bet stuk voldeed stekend. Muziek van de heeren EelmiViijdag en Bakker droeg tot het welslagen i ie voer het bai "veel bij. let blij moras OOSTEREND. „HET HOOGELAND". Men schrijft ons: Gaarne verwijzen wij naar de adv Entree Kaar: A. di S. de Bakk Jn. D Pen's tentie in dit nummer betreffende fil avond van de vereeniging „Het Hooj land". Vertoond zal worden de prai tige film „Door de branding", opj luisterd door mooie grammofoonjnuz en -zang. Op zeer duidelijke en treffende w is het reddings- en opheffingswerk die Vereeniging in beeld gebracht. Het bar hartigheidswerk van „Het Hoogelaru verdient aller belangstelling. Bovend zal extra worden vertoond een mooie frjjjac luidsfilm van de huwelijksplechtigheo v van H.K.H Prinses Juliana en Z.K Prins Bernhard. Niemand verzuime b ct)re^e veelbelovende avond bij te wonen, nj P voorzie zich, om teleurstelling te vo I komen, intijds van plaatsbewijzen. de kindervoorstelling zal zonder twi in de smaak vallen. Er worden allenjL diigste geluids-teekcnfilms vertoond. voorzai ZOO SPRAK.— autobus Willij GENERAAL SMUTS, Z.-Afrika: l^bel- deuren van Zuid-Afrika blijven open,n«ot bj- v' voor de beste Europeanen alleen. |,a a(}0( GEESTELIJK LEVEN In Duitschland is de Kath. actie een accoord met Hitier herleefd, gende maand komen 14 Duitsche schop[>en te Berlijn bijeen. Phdlippijnen. Te Manilla wordt 37 Febr. het 33e Eucharistische gres gehouden. 7 Febr. wordt in het neta Park, waar een reusachtig is opgericht, een hoogmis opgedragen kaarten Bestel 10 Febi Kaarte t. bij R (Zond ?eweige o.a. 2 rij kaart 1 bij C. v

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2